VIR1GIEY Waalwijkse en Langsiraatse Courani Twee Millioen nodig voor in Vlijmen. Het zelfstandig Arbeidsbureau Waalwijk omvat bijna 60 der Nederl. Schoenindustrie. Met het zelfstandig worden per 1 Juli worden de problemen van 't Arbeidsbureau veelzijdiger Jaarlijks f 1500.- voor Nieuwkuikse kerk DE HEER J. VAN HEYST HERDACHT. MAANDAG 29 JUNI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE Eam HEI ZÜIDEN 76e JAARGANG No. 52 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL, TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Per 1 Juli aanstaande zal het bijkantoor Waalwijk van het Ge westelijk Arbeidsbureau Tilburg, een zelfstandig kantoor worden, dat ressorteert onder het districtsbureau te 's-Hertogenbosch. Dit betekent dat het rayon van het huidige bij-kantoor Waalwijk zal worden uitgebreid met de rayons van de bij-kantoren in Almkerk en Dongen; dit betekent dat het Arbeidsbureau Waalwijk per 1 Juli de belangen zal gaan behartigen van ruim 58% der Nederlandse schoenindustrie en 45% van de Nederlandse lederindustrie; dit be tekent echter ook dat de problemen, die het bureau in zijn werk terrein vindt, groter in aantal en veelzijdiger zullen worden. RAYON ONGEVEER HETZELFDE ALS HET DISTRICT VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL, Per 1 Juli zal 't Waalwijkse kan toor één van de 84 arbeidsbureaux worden die na de reorganisatie in Nederland bestaan. Voorheen ken de men, zoals de directeur van het Arbeidsbureau, de heer v. Hest, in een onderhoud ons meedeelde, in Nederland 24 Gewestelijke Afbeids- bureaux met 130 bijkantoren; thans zullen er 11 provinciale districtsbu- reaux zijn en 84 zelfstandige ar beidsbureaux, terwijl de andere voormalige bijkantoren als neven- bureaux van laatstgenoemde zullen fungeren. Naar buiten treden er geen grote verschillen op, maar aan de inwen dige organisatie is wel het een en ander veranderd. De districtsbu- reaux zijn een nieuw verschijnsel; zij zullen het contact onderhouden tussen het departement en de ge westelijke bureaux, zij zullen in de provincie coördinerend te werk gaan, zij zullen vooral de noodza kelijke contacten met andere pro vinciale organen kunnen opbouwen. Er is dus sprake van een centra lisering zowel als van een decentra lisering; een centralisering in de vorm van de districtsbureaux, dus in het boven-plaatselijke en het bo- ven-gewestelijke vlak. Anderzijds van een decentralisatie, nu er in plaats van 24, 84 arbeidsbureaux zijn. Het nieuwe rayon van het zelf standige Waalwijkse arbeidsbureau, waaraan nu toegevoegd zijn de kan toren Almkerk en Dongen, omvat ongeveer hetzelfde gebied als de Kamer van Koophandel voor Noor delijk Noord-Brabant. Te weten het gebied vanaf Vlijmen tot en met Waspik, het Land van Heus- aen en Altena en het Zuidelijke ge bied tot en met Gilze-Rijen. Er be staan nauwe contacten tussen het Arbeidsbureau en de Kamer van Koophandel en vele gegevens wis selen beide instanties uit; nu beider gebieden angenoeg samenvallen, kan deze samenwerking er slechts bij winnen en van nog groter nut zijn voor het gebied, welks belan gen door beide worden behartigd. Het nevenkantoor te Almkerk be hartigt de belangen van: Almkerk. Andel, Dussen, Eethen, Giessen, Rijswijk, Veen, Werkendam, Wou- drichem en Wijk en Aalburg. Het nevenkantoor Dongen omvat de gemeenten Dongen en Gilze- Rijen. En het Arbeidsbureau te Waal wijk: Drunen, Loonopzand. Sprang- Capelle, Waalwijk en Waspik. 58% DER NEDERLANDSE SCHOENINDUSTRIE. Het is, aldus directeur v. Hest, van het allergrootste belang dat het bijkantoor Dongen thans bij Waal wijk is gevoegd, omdat het nieuwe zelfstandige bureau thans een gro ter gedeelte van de Nederlandse schoenindustrie omvat, n.l. ruim 58 procent. Dat dit leidt tot een betere behartiging van de belangen van deze industrie, (die echter nog steeds een al te eenzijdig overheer sende positie inneemt in het rayon) behoeft geen betoog. Beter en be trouwbaarder dan ooit zal men thans de situaties in deze bedrijfs tak kunnen beoordelen en beter ook zal men maatregelen kunnen ne men die tot verbetering van déze situaties leiden. Van de leerindustrie is 45% in 't gebied van het Waalwijkse arbeids bureau gevestigd. MEER EN VEELZIJDIGER PROBLEMEN. Het ligt voor de hand dat, nu het rayon Waalwijk is uitgebreid tot 't gewest Waalwijk, de problemen groter en veelzijdiger geworden zijn. Het bevolkingsaantal is van 43.619 tot 97.938 gestegen; terwijl eerst 78% van de bevolking Tcatho- liek was en 21.5% protestant, zijn deze percentages nu 62,1% en 37,1. Gaan we de bevolkingstoename van 1 Jan. 1931 tot 1 Jan. 1951 met elkaar vergelijken, dan zien we in het rayon Almkerk een toename van 17,9%, in het rayon Dongen een toename van 51,2% en in het rayon Waalwijk van 33,7in het gewest wordt dit een gemiddelde bevol kingstoename van 33,7%, dit is be neden het provinciaal gemiddelde, dat 41,1% bedraagt. Dit ongunstige bevolkingstoena me-cijfer is echter allerminst te wij ten aan een laag geboortecijfer, zegt ons de directeur; allerminst; het ge boortecijfer van het gewest steekt absoluut niet ongunstig af tegen dat van de provincie. „Maar, zegt hij, er is hier iets dat de mensen naar an dere gebieden trekt, waar men be tere perspectieven denkt te vinden dan hier. Ik heb dit ook naar voren gebracht bij de hearing die de spoorwegcommissie hier onlangs hield; er bestaat het gevaar dat de streek ontvolkt raakt". Door de toevoeging van het rayon Almkerk is ook de agrarische sector sterker in het gewest vertegenwoor digd. Het rayon Almkerk brengt toch zijn speciale problemen mee in het gewest. Het behoort geografisch bij Brabant, maar de bevolking is van geheel andere geaardheid. Het ge bied is vrij geïsoleerd en een aan sluiting bij het kantoor Waalwijk, dat samenwerkt met de Kamer van Koophandel, die zich ook zeer be ijvert voor dit gebied, kan een ont sluiting bevorderen. In het gebied Almkerk treffen we ook een grote seizoenwerkeloosheid aan. Het is moeilijk gebleken hier in verandering te brengen; de man nen die daar vaak slechts 6 maan den per jaar werken kan men haast niet overbrngen naar andere gebie den, waar vast werk voor hen zou zijn. „We zullen, zo verklaarde de directeur, proberen iets van deze top af te halen; dit kan zonder ge vaar voor de belangen van de land bouw MOMENTEEL GUNSTIGE SITUATIE, Afgezien van het rayon Almkerk waar in '52 de werkloosheid 52 %u was van de mannelijke beroepsbe volking, zijn de werkloosheidscijfers in het overige deel van het gewest Waalwijk vrij gunstig: Dongen 24 %o, rayon Waalwijk 23°/oo; ver geleken bij de 56 %o van de provin cie en de 42 %o van het Rijk, zijn dit hoopgevende cijfers. Op het ogenblik ziet er de toe stand dan ook gunstig uit, zoals de directeur ons verzekerde; we be hoeven ons geen grote zorgen te maken voor een actueel werkeloos heidsgevaar. Wel echter moeten we bedacht blijven op een minder gun stige ontwikkeling van de werkge legenheidssituatie. We moeten blijven streven naar een doorbreking van de conjunc tuurgevoeligheid onzer industrie door het aantrekken van andere, vooral zwaardere industrieën. beidsmarkt momenteel toch niet zo'n groot aanbod vertoonde, ook en 'vooral niet in onze streken, ant woordde hij, dat men niet af moest gaan op de arbeidsmarkt, die mo menteel door verschillende facto ren gunstig werd beïnvloed: zo door de gevolgen van de watersnood, de oplevende bouwactiviteit en de ex port die door de gunstige economi sche situatie van ons land wordt be vorderd. Maar er zullen toch mannen ge noeg zijn voor deze omscholing niet hier, dan elders. We spraken tenslotte nog met de directeur over de emigratie in zijn gewest; onze bevolking emigreert slechts in matige getale, de geaard heid van de bevolking is er niet naar; de mensen houden hier graag vast aan hetgeen ze bezitten. Het arbeidsbureau maakt geen propaganda voor de emigratie, maar zij zal wel de aspirant-emigranten op een zeer deugdelijke manier voorlichten en hen op alles wijzen wat goed en wat minder goed is. Daarom komen de emigranten uit onze omgeving ook zelden voor te leurstellingen te staan, zoals ook blijkt uit de brieven die zij naar 't arbeidsbureau met enthousiasme schrijven. Zo verricht het bijkantoor Waal wijk zijn heilzaam werk, zo zal ook het zelfstandig Arbeidsbureau dit heilzame werk blijven voortzetten, tot groot voordeel van het uitge strekte gebied, waarover het thans de zorg krijgt. Bij de ingekomen slakken die Donderdagavond in de Vlij- mense gemeenteraad behand eld werden, bevond zich een ra ming van de kosten voor de aanleg van riolering in de ge meente van het technisch ad viesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, welke beraming een bedrag be liep van een kleine twee mil Hoen gulden. Met dit plan zal iri een keer heel het rioleringsvraagstuk, dat in de gemeente zo n grote maar ook zo'n on prettige rol speelt, worden op gelost. Het is nu echter de vraag in hoeverre het Rijk in de vorm QUW subsidie in deze hoge kosten zal tegemoetkomen. Dit object staat zeer vooraan op de lijst van provinciale werk gelegenheids-objecten en op advies van de Provinciale Com missie voor de werkgelegenheid zal het plan aanbestedinqs- rijp worden gemaakt. Alvorens de voorzitter, burge meester J. v. Hout, de agenda-pun ten aan de orde stelde, herdacht hij in enkele woorden de heer Sjef v. Heyst, hoofd van de openbare lage re school in de gemeente, wiens plotseling verscheiden een gevoelig verlies betekende voor het ambte narencorps. Zijn heengaan beteken de ook een groot verlies voor de ge hele gemeente; hij was een goed man en huisvader, een voorbeeldig christen en zijn leven kenmerkte zich door een plichtsgetrouwe taak vervulling. Moge zijn echtgenote en zijn twee kinderen de sterkte ontvangen dit enorme verlies te dragen? moge zijn ziel rusten in vrede. Toen de vaststelling van de no tulen aan de orde werd gesteld, wenste de heer v. Son in de notulen opgenomen te zien, dat hij het ge meentebestuur verantwoordelijk stelde voor de gang van zaken be treffende het zwembad. Deze ver klaring had men al twee keer uit de notulen gelaten. daad hard gewerkt werd in Vlij men. Laat ons iets krijgen, zei hij, zoals het plein; dat heeft ook wel lang geduurd, maar het is goed ge worden. De heer v. Son betoogde nog dat de kosten van een riolering voor een dorp veel hoger lagen dan voor een stad; dit was een reden voor de regering om meer steun van hun kant te verlenen. Voorts waren er nog twee Kon. Besluiten toegezonden door de Mi nister van O. K. en W. waarin het beroep van de besturen der R.K. Meisjesscholen te Haarsteeg en Nieuwkuijk, tegen de weigering van de gemeente van medewerking, niet ontvankelijk werd verklaard. Bovendien kon de voorzitter mee delen dat er geen bezwaren waren ingediend tegen het uitbreidings plan „de Vliedberg", zodat dit spoe dig geraliseerd zou kunnen worden. De heer v. Son vroeg in dit ver band de aandacht voor een goede ontsluiting van dit terrein, dat een belang van de eerste orde was. Nadat de voorzitter de raadsleden had uitgenodigd voor een bezoek HET PROBLEEM STIKSTERS. DER En met deze zwaardere industrie zijn we meteen beland midden in een probleem, waarmee de Lang- straatse schoenindustrie in ernstige mate te kampen heeft: de vraag na melijk hoe aan voldoende stiksters te komen. Natuurlijk zou de vesti ging van zwaardere industrieën, waarin louter mannen werkzaam zijn, dit probleem minder ernstig doen zijn, aangezien hun dochters de gelederen der Langstraatse stik sters zouden kunnen versterken. Ook het Land van Heusden en Altena biedt, waar het de oplossing van dit probleem betreft, blijkbaar mogelijkheden. Er is reeds met suc ces een stikkerij opgericht; en het bureau hoopt hier goed werk te kunnen doen; maar de kleine om vang van de plaatsen en de slechte onderlinge verbindingen zorgen hier voor restricties. Drunen kan hieraan ook veel meehelpen, wan neer de arbeiders in de zware me taal-industrie zich daar metterwoon kunnen vestigen. 2/3 van de ar beidskrachten van Lips komen nu nog van buiten. De beste manier om liet probleem der stiksters op te lossen ziet direc teur v. Hest gelegen in de mogelijk heid tot het opleiden van manne lijke stikkers; temeer waar 't thans mogelijk is door bedrijfsopleiding met behoorlijke rijkssubsidie te ko men tot een volledige scholing in dit beroep. Een bepaalde fabriek heeft deze mogelijkheid reeds met goed gevolg uitgebuit. Mannen, zegt hij, hebben meer interesse voor hun werk, het wordt bij hen niet zo gauw routine-werk en bovendien: men is verzekerd dat zij langere tijd blijven dan de meis jes, die, wanneer zij gemiddeld ?5 jaar zijn, het bedrijf verlaten. Op onze opmerking dat de ar- HET RIOLERINGSPLAN. Bij de ingekomen stukken bevond zich, zoals we reeds zeiden, een kos tenraming voor een algeheel rio leringsplan. De heer van de Meerendonk had gezien dat het een groot werk zou worden. Oorspronkelijk werd het werk geschat op 1 millioen, inclu sief de zuiverings-installatie; thans beliepen de plannen een bedrag van 1.400.000.- exclusief de zuiverings installatie en de andere bijkomende kosten, zodat de hele karwei er een zou worden van twee millioen. Hij vroeg voorts of er kans was dat de regering binnen niet al te lange tijd zou meewerken aan de uitvoering van dit plan. Deze vraag, aldus de voorzitter, zou door de regering beantwoord moeten worden. De gemeente stond met dit werk zeer vooraan op de lijst van werkgelegenheidsobjecten in de provincie. Op advies van de Provinciale Commissie voor de werkgelegenheid zou men het plan aanbestedingsrijp maken; dit kostte voor Vlijmen 14.000.voor Haar steeg 6.500.en voor Nieuwkuijk 4.000.—. Als het eenmaal zo ver is, aldus de heer Wijkmans, dat de moeder aders worden gelegd, kan er dan niet op de eerste plaats aandacht besteed worden aan de sloot tot en met Haarsteeg? Aan deze ondraag lijke toestand moet een einde ge maakt worden. Wij zijn het hier volkomen mee eens, antwoordde de voorzitter; we zitten niet stil om hieraan een einde te maken. Hij had twee kopstukken van het Rijks-Instituut voor Zuive ring van Afvalwater bij zich op be zoek gehad; die had hij daar even laten ruiken; „ik kon ze toch moei lijk even met hun hoofden onder houden" zei hij. Het deed de heer van de Meeren donk genoegen dat dit plan er thans was. Nu bleek weer dat er inder- Dekenf abrieken a.s., ging men aan de Zaalbergs op Dinsdagavond over tot behandeling van de overige agenda-punten. De raad besloot op de eerste plaats tot aankoop van een perceel grond van A. de Laat, waarna een vergoeding werd vastgesteld der be loningen voor de vakonderwijzeres sen in de nuttige handwerken aan de bijzondere lagere scholen te Haarsteeg en Nieuwkuijk. Daar dit met terugwerkende kracht tot 1949 diende te geschie den, vroeg de heer Wijkmans waar om dit verzoek van de betreffende scholen zo laat kwam, waarop de voorzitter antwoordde dat deze kwestie jarenlang een strijdvraag was geweest, of deze vergoeding gegeven diende te worden door de gemeente, dan wel door de rege ring. De heer van de Meerendonk vond het zeer eigenaardig dat, terwijl het Rijk de salarissen betaalde, de ge meente deze vergoedingen voor haar rekening moest nemen. Nadat de raadsleden enkele be grotingswijzigingen hadden goedge keurd, stelden zij ee>n vergoeding vast voor de leden vam de vrijwil lige brandweer. De thans geldende vergoedingen beantwoordden niet meer aan de huidige tij dsomstandig- heden. Men was bij de bepaling van de nieuwe beloning, uitgegaan van de normen, zoals gesteld door de Minister, terwijl ze v/as goedge keurd door de Inspecteur van het Brandweerwezen. 30.000.— VOOR NIEUWKUIJKSE KERK. Toen het voorstel ter tafel kwam om jaarlijks ƒ1500.te> geven aan de R.K. kerk te Nieuwkuijk gedu rende 20 achtereenvolgende jaren, betoogde de voorzitter dat hier een cultureel belang van de eerste orde werd gediend. De parochianen de den alles om "hun nieuwe kerk zo Vandaag viert Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bernhard zijn 42e verjaardag. Meer en meer wint deze sympathieke prins-gemaal de genegenheid en de ach ting van jict Nederlandse volk; meer en meer blijkt ook hoe hij deze achting en deze genegenheid verdiend, niet alleen als de goede echtgenoot van onze ge liefde vorstin, maar vooral ook als ce Nederlandse goodwill-ambassadeur, die zich zeer grote verdiensten heeft ver worven voor de naam van Nederland in het buitenland. Onze sportieve prins heeft zo daad werkelijk mogelijk getoond, dat hij zich, even goed als ieder ander, in wil zetten voor de opbouw van ons vaderhui. Hij leeft met zijn Nederlandse volk mee, zoals overduidelijk gebleken is bij de grote watersnood, zoals hij ook bij zovele andere gelegenheden steeds van zijn grote, warme belangstelling blijk geeft. Prins Bernhard der Nederlanden, moge nog lang, met Gods zegen, de toegewijde man zi]n vaii onze Koningin en de zorg zame vader voor onze prinsessen; hij moge vooral ook nog lang blijven de grote vechter voor de Nederlandse be langen en de vriend van het Nederland se volk. spoedig mogelijk te bouwen, maar het was duidelijk dat zij niet alleen het grote bedrag bijeen konden brengen. Het was passend dat de ge meente hen hierin behulpzaam was. De heer Wijkmans merkte op, dat, gezien de royale houding van de raad bij de aankoop van nieuwe klokken voor Vlijmen, hij zeker niet deze medewerking zou weigeren. Een kerk, aldus de heer van de Meerendonk, moet gebouwd worden door de parochianen, de parochia nen van Nieuwkuijk zijn hier niet toe in staat; maar zij zijn gemeen tenaren en daarom is het volkomen verantwoord dat de gemeente hier in ook haar bijdrage leverde. Als parochiaan van Nieuwkuijk dankte de heer v. Son bij voorbaat reeds de raad voor zijn royale hou ding. x „Het zal de Pastoor van Nieuw kuijk bijzonder goed doen", zei de voorzitter. „Ik hoop dat hij de con secratie van zijn kerk nog mee kan maken". WONINGPERIKELEN. Bij het voorstel tot het beschik baar stellen van de benodigde gel den voor de bouw van 6 woningen aan de St. Catharinastraat, ver zuchtte de heer v. Son: Ik kan er geen touw meer aan vastknopen; hoe zit het nou met die 18 andere woningen, die zijn nog steeds niet gebouwd en nu beginnen we weer met déze zes.. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze woningen gebouwd zouden worden buiten de 18 om, die door de jammerlijke houding van de aan nemers nog steeds niet gebouwd konden worden. Gelukkig had hij gedeeltelijk zelf het heft in han den kunnen houden, de rest hadden de aannemers verprutst. De instan ties wilden nu met deze aannemers niet meer onderhandelen. Men had geen aanbesteding meer nodig; de stukken voor deze 18 woningen wa ren nu met een andere aannemer naar de regering. Voor 1 September moest men be gonnen zijn met de verwezenlijking van het volume van dit jaar, anders was het: Weg volume! Nadat de heer v. Son nog de aan dacht had gevraagd voor de wo ningbouw in Nieuwkuijk, infor meerde de heer van de Meerendonk of het niet mogelijk was dat men ook de herbouwplichten kwijt raak te als de eigenaars zo lang bleven wachten. De voorzitter had in Januari van dit jaar een schrijven doen richten aan alle herbouwplichters, waarin aangedrongen werd op spoed. Van de 10 echter hadden er 9 verstek laten gaan, en ze bleven maar be slag leggen op het gemeentelijk bouwvolume. Op een gegeven mo ment, aldus de voorzitter, scheiden we er mee uit. Er is volop kans ge weest. VERPACHTING JACHT TERREINEN. Toen B. en W. voorstelden de jachtterreinen van de gemeente te verpachten aan W. v. d. Ven voor f 230.per jaar, aan Schulte en Bergmans uit Den Bosch voor 712 guldén per jaar en onderhands een klein perceeltje aan v. d. Lee voor f 6.per jaar, wees de heer Dek kers er op dat betreffende het twee de perceel de gemeentenaren geen kans hadden gehad, omdat zij onbe kend waren met het bod van Schul te, dat bij de openbare verpachting niet was bekend gemaakt. Maar wethouder Berkelmans ver klaarde dat hij zelf het ter verpach ting had meegedeeld; er was echter niemand geweest die hoger geboden had. Nadat de salaris- en loonverorde- ning was gewijzigd in verband met wijzigingen ter secretarie en een verplaatsingskostenbesluit was vast gesteld, werd de Kindertoelagever ordening gewijzigd; er zou een pro gressieve kindertoelage worden toe gepast; Vlijmen, aldus de voorzitter, mag niet achterblijven bij zovele andere gemeenten en de provincie. Op een vraag van de heer Wijk mans, deelde de voorz. mee, dat deze nieuwe verordening ook van kracht was voor arbeidscontractan ten. G.S. NOG NIET TEVREDEN OVER INSTELLING VAN MAATSCHAPPELIJKE ZORG Blijkens een brief van Ged. Sta ten waren deze nog niet tevreden met enkele punten uit 't reglement voor de nieuwe gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg. Zij konden zich niet verenigen met de uitbreiding van het bestuur van 5 tot 7 leden en met de verhoging van het presentiegeld. De raad echter besloot voet bij stuk te houden en zou Ged. Staten wederom berichten dat men bij zijn mening bleef, omdat men van oor deel was dat op deze wijze het al gemeen belang" het best werd ge diend. Tijdens de bespreking van deze kwestie werd de vergadering enige tijd geschorst, omdat de secretaris zou zoeken naar de eerder over dit onderwerp aan G.S. geschreven brief. Deze brief bleef echter zoek, en de voorzitter achtte dit een ar gument te meer voor een nieuwe functionaris die betreffende de re gistratuur 18 karaats was.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5