ELSHOUT Uit Loonopzand's verleden. WAALWIJK Fa. Jos v. d. Lee Zo DIOCESAAN MARIA-CONGRES 1953 Kermis- Reisprogramma van A. MulcUrs-S«rs Waalwijk men fraai Borrelglas DUIVENSPORT. DORP IN ONRUST' „DE ECHO" ook UW blad ALS KERMISRECLAME 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 JULI 1953 DE VERENIGDE OISTERWIJKSE SPELERS BRENGEN ADVERTEERT IN EN ABON NEERT U OP DIT BLAD. 7.50 Stationsstraat 95 Telefoon 2051 Wijnhandel Grotestraat 200 bij aankoop van een fles OUDE JENEVER of AALBESSENJENEVER met geud montuur CADEAU etappezege geworden, toch was er vreugde in het Nederlandse kamp, om deze succesvolle dag, Waarop Nederland, alle berekeningen dei- groten ten spijt, zich stevig aan de kop van het landenklaxsemeni nes telde. De tweede eiappe van Metz naar Luik bracht weer dezelfde renners Schaer en Wagtmans op k°P> ,en weer was Wagtmans de strijdlustig- ste renner, en weer ook nam Ne derland een steviger eerste plaats in in het ploegenkiassement. Het waren Schaer en Wagt mans, die met enkele Franse regio nalen aan de haal gingen, toen de tourkaravaan Belgie binnen trok, èn meteen werd er een lempo inge zet dat de achtervolgers te mach tig bleek. Op zijn sloffen heeft Schaer zich door Wagtmans naar zijn tweede etappe en naar het be houd van de leiderstrui laten voe ren want geen seconde heeft de eerzuchtige Zwitser kop gedaan, "feeds bleef hij aan het wiel van Wagimans kleven en pas op t cii- cuit'van Luik kwam hij de dappere sterke Wagtmans voorbij, om hem in een sprim te slaan. Thijs Boks zorgde er voor dat ziin derde plaats niet in.hev. geding kwam en hij kwam als 17e binnen achter de eerste groep achtervol gers waarin Bartali, Koblet en Lo gic- Wim van Est en Gerrii Voor- ting' kwamen resp. reeds als 11e en 12e binnen. Na drie etappes. En nog steeds, nu ér drie etap pes gereden zijn, heerst er vreugde en optimisme in hei Nederlands kamp- nog staat Nederland t Sie in het landenkiassement nog heeft Wout Wagtmans de 2e, Boks de 4e en v. Est de 6e plaats in het algemeen klassement, met Oerri Voortin» als 22e, Nollen o3, Jansen 56, van Bre e n e n 62, Adri Voortuig 78 Suykerbuyk 87 en Stevenc 108. Het scheelde in de 3e etappe wei- nie of Wim van Est had de fraaie successen van Wagtmans die nu zeer wijselijk door maarschalk Bel lenaars in het grote peleton gehou den werd, overgenomen Het was een etappe, waarin de Nederlan ders allerminst voor pech gespaard ziin gebleven. Wim van Est onder: vond dit als geen ander. Toen hij op 40 km voor de finish op een on navolgbare wijze zijn kunnen had gedemonstreerd in een prachtige achtervolging van een gr°sPJe vluchtelingen, kreeg hij een lekke band- dit kostte hem twee minu ten; toen hij de vluchtelingen te pakken kreeg, was de Franse rc0i- onaal Bober reeds gedemarreerd hetgeen hij niet of zeker niet allèen gedaan zou hebben, wanneer van Hst eerder bij hen was geweeH Nu moest de sterke Nederlande genoegen nemen met de nog zeer ïraaie 6e plaats. Gerrit Voor ting,, ook geplaagd door een lekke hand, wisi nog voor het peleton der cracks uit de 17e plaats te bezetten. Dit alles zijn prachtige resultaten voor de dappere Nederlandse ren ners wier verrichingen met de dag meer belangstelling krijgen en ten volle verdienen, niet alleen in het vaderland, maar ook bij de gro ten uit de wereld der wielersport; schreef Jacques Goddet niet dat t de Nederlanders waren, die tot nog toe de Tour maakten. WAALWIJK. WIELERCLUB LEONORA. De nieuweling C. Floore heeft gisteren deelgenomen aan de wed strijd voor het Nederlandse «kampi oenschap op de weg. Hij deed zich hierbij kennen als een strijdlustig renner, want hij zat voortdurend in de voorste gelederen en streed in de laatste ronden zelfs mee aan de kop. Doordat hij in de laatste ronden in de verdrukking kwam, moest bij genoegen nemen niet de 25sle plaats, die hij ex aequo met een aantal andere renners van de honderd overgebleven deelnemers bezette. Er waren ruim 300 nieu welingen van siart gegaan. VLIJMEN. Zondag namen de Vlijmense ren ners deel aan de Ronde van Zand- voort. De amateurs Wolfs en van Baardwijk bereikten met een goede 20 van de ruim 300 renners de eindstreep. De eerste 100 kilome- ter was v. Baardwijk steeds in de kopgroep, maar hij gnoest tenslotte zwichten voor de sterkeren. Wolrs kon de aanvallen doorstaan en zat steeds bij de uiilopers. Bij de Liat- ste ronden probeerde Wolfs zells nog alleen om weg te komen, maar dit mocht niet lukken. Negen ren ners bleven bijeen en de sprint moest beslissen. Hier moest Wolfs in Paymans uit Tilburg en Cantino zijn meerderen erkennen. Hij werd 4e wat een mooi succes genoemd mag worden. Bij de nieuwelingen deed Fr. Li- bregts het beste werk. Parijs en Kuijs waren in 't begin bij de kop lopers, maar zakten tegen 't einde af. Libregts hield stand en deed opvallend werk, maar in de 'sprint werd liij geklopt. Ga zo voort en succes komt. WEGKAMPIOENSCHAP AMATEURS. Zondag is op het circuit van Zandvoort het Nederlandse weg- kampioenschap voor amateurs ver reden. Het werd een complete de monstratie van het hoge peil der Brabantse liefhebberij, want de eerste vier plaatsen waren voor Brabanders, waaronder de Vlij mense amateur Tini Wolfs, die de vierde plaats veroverde en in de hele wedstrijd een belangrijke rol speelde. Het kampioenschap was voor de Tilburger Kees Paymans. De uitslag luidt: 1 C. Paymans Tilburg: 176 kin in 4 uur 30 min. 10 sec.; 2 L. Cantineau, Breda; 3 J. Konings Breda; 4 M. Wolfs, Vlij men; 5 L. Boellaard, Amsterdam; 6 P. de Jough, Made; 7 F. Versluis, Waddinxveen; 8 T. Peters, Haar lem; 9 C. van der Zande, Halste ren, allen in dezelfde tijd. Een wedstrijd voor nieuwelingen over 60 km werd gewonnen door A Theysse uit Amsterdam in 1 uur 29 min. 4 sec. WAALWIJK. P.V. DE POSTDUIF. De uitslag van de wedvlucht van uit Pont Si, Maxenee is als volgt Deelname 118 duiven; eerste duif 11,42,49 u., laatste duif 12,15,52 u. Jan v. Bladel 1, 29; A. Schuwer 2; H. LombarLs 3, 4, 10; Jos. v. Bla del 5, 15, 18, 20; de Graaff 6; Blok 7; J. Timmermans 8, 26; G. van Helvoirt 9, 24; G. v. Huiten 11; G. Bakkers 12; G. Schoemans 13, 14; Groeneveld 16, 19, 28; Schoemans Jr. 17; Verhagen 21; v. Berkel 22, 23; P. L. Pullens 25; A. v. Eeten 27; II. Pullens 30. VLIJMEN. P.V. DE ZWALUW. Zondag hield de P.V. De Zwaluw 'n wedviuchi vanuit Pont St. Max enee, afstand 325 km; los 6.50 uur, eerste prijswinnende duif 11,55,5; laatste prijswinnende duif 12,14,13. Uitslag als volgt L. v. Esch 1, 3; L. de Laat 2; W. Roestenburg 4, 8; H. Mommersteeg 5; J. v. Engelen 6; Th. v. Qverdijk 7; Óremans-de Laat 9, 16, 17; A. v. d. Dungen 10; K. Kivi 11; P. Pulles 12, 14, 15; J. v. d. Dungen 13. De lossing in Limoges is reeus twee dagen uitgesteld. Wé zullen hopen dat ze heden Maandag ge lost zullen kunnen worden. De laatste africhtingsvlucht van uit Wernhout in België had 'n vlot verloop. ti De wijze waarop het bekende Ois- terwijkse Natuurtheater wordt ge ëxploiteerd, is dit jaar enigszins ge wijzigd. In plaats van één toneel stuk door de Ghesellen van den Spele, wordt er nu een gevariëerd programma van toneel, muziek en dans gebracht waarin ook beroeps gezelschappen optreden. Bovendien ■spelen De Verenigde Oisterwijkse ■Spelers, een combinatie van de drie toneelgezelschappen die Oisterwijk rijk is, twee toneelstukken, name lijk „Dorp in onrust" van Kees Spierings in een aantal middag voorstellingen en later „Midzomer- nachtsdroom" van Shakespeare in een aantal avondvoorstellingen. Gistermiddag ging dan voor de eerste keer „Dorp in Onrust", een tamelijk bekend stuk, wat 't enigs zins verwonderlijk maakt dat men juist dit heeft gekozen. Temeer daar de kwaliteiten er van niet zo hoog zijn dat ze de bezwaren dat 't toch niet direct een openluchtspel is, op wegen. Spierings heeft op een tra gisch gegeven, dat aan de werke lijkheid ontleend schijnt te zijn, een stuk geschreven dat noch uitmunt door een originele tekst, noch door logica. De karakters zoals de schrij ver die aanneemt zijn waarlijk niet slecht getekend, maar wanneer hij gebeurtenissen of handelingen psy chologisch aanvaardbaar moet ma ken, schiet hij tekort. Het is werke lijk teveel van de toeschouwer ge vergd hem te willen doen geloven dat door 'n eenvoudige handkus de goede naam van 'n verloofd meisje zodanig in gevaar zou zijn gebracht dat de oplossing van 'n drama twee jaar uitgesteld moet worden. En omgekeerd maakt de schrijver evenmin duidelijk waarom een ver bitterde vrouw opeens bekeerd wordt door het woord van de pas toor dat deze evengoed twee jaar vroeger gesproken kan hebben, blijkbaar toen echter zonder effect. Maar genoeg over het stuk, want het moet gezegd dat de regie een aantal bezwaren, die er tegen inge bracht kunnen worden, aardig heeft overwonnen, vooral door het inlas sen van de folklore in de vorm van de „guld", vendelzwaaiers, harmo nie en een volksdansje. Bovendien werd er beweging in gehouden, zo dat er over het algemeen toch een levendige aanblik was. Dan waren er enkele speelsters en spelers die toonden van de tekst heel wat te kunnen maken en dan moet op de eerste plaats genoemd worden Mie- ta Veithuizen-Ermes als moeder Verzijlen, die een eerste klas vinnig vrouwtje op de „planken" zette en het zelfs bestond van haar plotselin ge ommekeer nog iets aanvaard baars te maken. Naast haar mag ge noemd worden Thies Mels als Go- vert Verwijmeren, de aanstaande van haar dochter Clasientje en twee jaar lang als de moordenaar van zijn verloofde aangezien. Zijn rol was lang niet gemakkelijk omdat hij te irreëel was, maar daarom komt de speler des te meer eer toe hem zo geloofwaardig mogelijk te hebben gerealiseerd. Op dezelfde hoogte stond Jan Mels, jhr Van den Bogerde, weliswaar een kleinere rol, maar juist door de manier waarop hij gespeeld werd 'n waar devolle bijdrage tot een goed ge heel. Meer moeite had Carl Becx met de jonge jonker: hij bevredigde hoch helemaal in zijn spel, noch in zijn zegging. Met dit laatste kampte ook Hub. v. d. Berg, die juist de rol van de praatgrage Toontje de Pater had toebedeeld gekregen, een iet wat ongelukkige samenloop van omstandigheden. Het is niet wel doenlijk alle personen afzonderlijk te gaan bespreken. We zagen bijv. een pastoor zoals w'e er slechtere op het toneel hebben zien staan, een aantal boerenjongens en boeren- meiskes in kleinere rollen, die beter b^et waren dan men bij het ama teurtoneel wel eens ziet. En wat niet de minste verdienste was: er werd werkelijk voortreffelijk Bra bants gesproken. Resumerend moeten we vaststel len dat de keuze van het stuk niet de gelukkigste was en we mogen vaststellen dat regisseur Molenkamp en zijn spelers er het beste van ge maakt hebben, wat genoeg is om een middag in het Oisterwijkse Na tuurtheater doorgebracht niet als verloren te beschouwen. De verde re speeldagen zijn 18 en 19 Juli en 2 en 9 Augustus. De schooljeugd uit het Bisdom. 't Is vanzelfsprekend, dat alle R.K. Organisaties hun Congresdag reeds tot in de linesses hebben voorbereid en ge regeld, maar heel veel belangstellende Uuders, wie bekend is, dat de R.K. Schooljeugd uit het Bisdom een eigen Congresdag heeft, zullen benieuwd zijn naar de wijze, waarop hun schoolgaande jongens en meisjes congresseren. De Congresdag voor de R.K. School jeugd in 't Bisdom, die gesteld is op Woensdag, werd reeds maanden lang voorbereid. Een speciaal daartoe in 't leven geroepen Schoolactie-comité werd die voorbereiding opgedragen. Bouw-, kleur-, knipplaten, voorstellen de „De Zoete Moeder omringd door haar volk", alsmede strips van dertig plaatjes betreffende de geschiedenis der Zoete Moeder, door een kundige teke- nares ontworpen, werden door genoemd Comité uitgegeven. Ongeveer vijftigduizend van iedere soort werden aan evenveel kinderen ver strekt, die er met groot enthousiasme aan knipten, kleurden en bouwden, thuis zo wel als in de school. Voor de groteren werd een boeiend verhaal over de beeltenis der Zoete Moeder geschreven, beginnende bij de bouw van de Sint Jan tot de terugkomst der Zoete Moeder uit Brussel. En waar de terugkeer der dierbare beeltenis uit Brussel nauw samenhangt met het herstel der 'Kerkelijke Hiërarchie in 1853, werden projectlessen samenge steld „Honderd Jaar Kromstaf", waaraan de meer gevorderden met buitengewone ijver werkten, want zöwel voor de beste projecten, als voor de reeds besproken strips en bouwplaten worden prijzen uit geloofd. Voor de geestelijke voorbereiding wer den een negental Noveenlessen samenge steld, waarvan wekelijks één les werd besproken. Een perfecter Maria-novene voor de jeugd zal men nauwelijks aan treffen! Aan de bovenomschreven voorberei ding namen vierhonderd R.K. Bijz. Scho len deel. En nu is de grote „Jeugdparade" van 8 Juli in 't zicht. Op de morgen van die dag neemt de jeugd in haar eigen parochiekerk deel aan een generale H. Communie om daar na ten getale van ruim 8500 in onze Bis schopsstad aan Maria hare hulde te brengen. Een actieve Commissie van Ont vangst heeft vaak tot diep in de nacht gewerkt om dit jeugdleger een behoor lijke inkwartiering te bezorgen. Gedurende de H. Mis in de openlucht, die om elf uur v.m. op de Parade zal worden gecelebreerd, zullen deze 8500 meisjes en jongens de vaste gezangen verzorgen, terwijl de uitvoering der wis selende gezangen alsmede de voorzang is toevertrouwd aan de alombekende St. Jozefzangertjes uit Helmond. Na de inwendige mens te hebben ver sterkt, komen in de namiddag de gezame- lijke Stille Omgang en het bijwonen der Openluchtvoorstelling aan de orde. En danals er nog tijd over is, kunnen de jonge gasten een bezoek bren gen aan de mooie tentoonstelling, waar ook hun werkstukken voor zover ze door een daartoe bevoegde jury be kroond zijn staan geëxposeerd. Indien we alle ingezonden bouwpla ten, strips, projecten en vrije werkstuk ken hadden moeten exposeren, zouden de grote zalen van het Provinciaal Ge nootschap nauwelijks genoeg ruimte ge boden hebbenI En na die mooie, welbestede dag ke ren de jeugdige congressisten per trein, autobus of anderszins naar hun woon plaats terug om de volgende dag veel te rusten en te praten over hun Congresdag. Want die volgende dag komen niet minder dan 2800 leerkrachten van het R.K. Bijz. Lager Onderwijs congresseren. Dat worden mooie dagenl De Zoete Moeder zorgt voor goed weer! R. schutter van St. Catharina te Herpt. Met recht kon hij zich gegriefd voelen. Echter had dit voorval grotere gevolgen dan men kon denken. De w.n. voorzitter belegde een vergadering waarop het ge val ter sprake werd gebracht. Stemmen kwamen naar voren om de zaak te liqui deren. Andere grieven ten opzichte van Herpt kwamen ook ter tafel, zelfs zo sterk dat men niet meer kwam schieten zo lang Herpt nog lid van de L.B. bleef; maar men kon Herpt niet zo gemakkelijk van den bak stoten. Derhalve werd in stemming besloten om de zaak te ont binden en alles broederlijk te delen. Dit is dan de afloop van een 60-jarig jubileum. Over de verdere plannen is evenwel nog niet veel bekend. Dat hij ten grave zal blijven is onwaarschijnlijk. Maar hoe hij weer te voorschijn zal ko men is een andere vraag. Zal er een af scheiding komen, en hoe? Zullen we een Zuidelijke en een Oostelijke groep van schutters krijgen. Zeker is dat er een ommekeer aan het groeien is. Genoeg hierover. Laten we niet op de dingen vooruit lopen en afwachten wat gaat ge beuren. Voor dat men echter tot nieuwe daden overgaat, laat men dan zijn ge dachten goed over alles gaan. Goed ge fundeerd beginnen en alle bepalingen grondig vastleggen en geen afwijking daarvan dulden. Dit is een eerste eis. Hoe de uitval dan ook moge zijn, ofwel scheiding, ofwel plaats voor allen; goede dwingende banden zijn nodig, opdat in de toekomst vermeden kan worden wat nu is gebeurd. Zaterdag 11 Juli zal men dan tot li quidatie overgaan. Om 9 uur worden al le verenigingsafgevaardigden te Elshout in café Klerks verwacht, waar men dan zijn deel in ontvangst kan nemen. IN MEMORIAM. Na een 60-jarig jubileum van de Lang- straatse Bond van Schuttersgilden ge vierd te hebben met een nationaal con cours, is deze thans ontslapen. Aanleiding hiertoe was het bedanken van de voorzitter de heer v. Bladel, we gens het optreden van een onsportieve Binnen afzienbare tijd zal het een eeuw geleden zijn, dat dé nazaten der vroege re rentmeesters van de heerlijkheid Loon- opzand, de adelijke familie Verheijen, deze heerlijkheid door koop in volle ei gendom krgen. Het zal sommige lezers misschien in tereseren iets meer te vernemen omtrent het kasteel en de vroegere „Heren" en daarom willen we aan de hand van co- piën van charters de heerlijkheid betref fende (de authentieke zijn door oorlogs handelingen vernietigd), welke nog tijdig waren afgeschreven, de voornaamste bij zonderheden vermelden. Wanneer het kasteel precies is ge bouwd, valt niet met zekerheid te zeg gen. Vermoedelijk is dit gebeurd rond net jaar 1200. Als we de kelders en kelderkeukens eens goed bekijken en we zien de kleine atsluitwanden die de kelders maskeren, bovendien de uitgestrektheid en het oude aspect van de benedenbouw, dan komt men tot de conclusie dat deze niet later dan vroeg 13e eeuws zijn. inderdaad woonde dan ook reeds in 1207 te „Villa de Venloene'Giselbertus, Ridder van Rhodus. Als zijn opvolger wordt-in. 1252 genoemd Hubert van Rhoda. In 1289 echter wordt Willem de Hornes door Hertog Jan van ürabant met Venloen beleend. De familie de Hornes hadden in Brabant vele goederen, o.a. in het Land van Altena, Heeze, Leende enz. Bij dit alles was Willem de Hornes ook schildknaap van Hertog Jan. De letterlijke text van de authentieke leenbrief uit 1269, waarvan een foto- copie in mijn bezit is, moge hier volgen. „Joannes door de gratie Gods hertog van Lotharingen en Brabant, aan allen, zowel tegenwoordigen als toekomstigen, die deze brieven zullen zien heil, en doen wij te verstaan, dat wij hebben gegeven en toebedeeld in leen ten volle de rech ten in ons land van Brabant verkrijgen de, in hoge en lage jurisdictie, aan den edele man Wilhelmus heer van Hoerne, ridder, het dorp van Venloen, met alle bossen, meeren en heiden en dat er toe behoort, gelegen tüssen het bos van U- denhout en den Grondelesen meerken en ook van de Meerendijk, die ligt achter Waalwijk en Baardwijk tot aan de baan die ligt tussen Tilburg en het voorzegde Loon en een derde part der tienden van Tilburg en ook akkerland in Udenhout met bossen en weiden. „Des ten oirkende laten wij ons zegel hier op drukken, met ende edele mannen hiertoe verzocht, Walther Berthout, heer van Mechelen, en Egidius Berthout, heer van Hoenbeke. „Gegeven in 't jaar onzes Heren 1269, den Zaterdag na s Heren Hemelvaart Tot in de tweede helft der 14e eeuw bleef Loon in het bezit der de Hornes. 't V/as rond deze tijd dat Venloon grote veranderingen onderging. Gewel dige wervelwinden deden massa s duin zand over de akkers neerkomen, zodat volgens oude geschiedschrijvers, als Gra- maij en Oudenhoven, bijna t gehele dorp door zand werd overtogen. Hoe dit mogelijk was zal men begrpijen wanneer men bedenkt dat men pas rond 160 begonnen is met bebossing, immers vóór dien tijd waren mastebossen in on ze streken totaal onbekend. Dit alles ge paard met een zeer lange en onafgebro ken oorlog tussen Gelre en Brabant, in welke oorlog gebrek aan krijgstucht oor zaak was, dat grote legerafdelingen aan het muiten sloegen, de onverdedigde dorpen beroofden, was oorzaak dat de vredige dorpsbewoners hun huizen meer en meer gingen verplaatsen en gingen wonen in de nabijheid van het kasteel. Zo ook ging het met het kerkgebouw, dat in 1398 werd verlaten om een nieuwe in bezit te nemen nabij het kasteel. Inmiddels was de heerlijkheid in be zit gebleven der de Hornes en zo was het Heer Zweder van Horne, heer van Abcoude, Gaesbeke, Loon etc., die aan hertogin Joanna verzocht op 10 Octo ber 1382, „het dorp geheiten Loon, te gen de palen van Holland, en t land van Heusden palende te mogen over dragen aan Pauwels van Haestrecht. Op 29 Augustus 1383 wordt Pauwels dan ook met Venloon beleend. De koopsom bedroeg 2200 Oude Franse Schilden. Deze Pauwels van Haestrecht schijnt een alles behalve rustige persoonlijkheid te zijn gweest. In 1379 had hij de heer lijkheid Haestrecht gekocht van de mach tige Heren van Arkel te Gorkum. Pau wels was ook hoveling van de hertog Albrecht van Beieren en geruime tijd zelfs diens thesaurier. Bij dit alles was hij ook nog „Hoogschout" van den Bosch" een machtig man dus. In 1396 viel hij bij de Hertog in ongenade, werd nog in 't zelfde jaar te Vlissingen ge vangen genomen en op Loevestein ge vangen gezet. Hij wist echter te ont snappendaer hi uutbrak ende ont- quamdaer hij sijn lijf ende alle sijn goede teghen ons verbeurt heeft. Bij decreet van 1397 werden zijn goe deren verbeurd verklaart. Uitgezonderd werd alleen zijn kasteel en en wat hij had tussen Loon en der Spranghen. Zijn vrouw Elsebeen van Dalem mocht de tocht van haar eerste man en de erfenis van haar ouders behouden, 't Kasteel van Loon bleef dus in bezit van Pau wels van H. 't Was ook aan deite krijgs- hartige heer Pauwels te danken dat het slechts een haar scheelde of ons kasteel werd met de grond gelijk gemaakt. Wat toch was er gebeurd? De geschiedenis van de Illustr. Lieve Vrouwe Broeder schap in Den Bosch vertelt hierover het volgende Het huis van Leuven, dat 'Brabant zo lang en gelukkig had bestuurd, neigde ten ondergang in de persoon van Joan na de weduwe van Wenseslaus van 'Bo- hemen, en verschillende mededingers de den zich op om dat rijke erfgoed. De Keizer wilde Brabant als een opengeval len leen weer aan het rijk brengen en de Bourgondische vorsten stelden alles in het werk om dit te beletten, teneinde het zelf te kunnen bemachtigen. In den Bosch vormden zich dadelijk partijen vóór en tegen hen. Graaf Al brecht van Beieren zond er een vertrou weling heen, Hendrik van Borselen, heef van Veere, om de aanhan# vani de Kei zer te ondersteunen en de Bourgondiër tegen te werken. In het begin lukten zijn pogingen wel, zelfs werd; Borselen door de Schout gevangen genomen en als on ruststoker gekerkerd, maar het vuur der tweedracht was eenmaal ontstoken en laaide dagelijks hoger op, en weldra openbaarde zich een scheuring, die tot bloedige dadelijkheden leidde. Geheel de adel schaarde zich aan de zijde van de Bourgondiër. De burgers daarentegen kozen de partij van de Keizer. Paulus van Haestrecht stelde zich aan het hoofd van deze laatsten en begon een open bare krijg tegen de Bourgondische frac tie. Onder zijn aanvoering trokken ge wapende burgers de Meijerij rond, om de kastelen der edelen te verwoesten en in asch te leggen. De Hertogin Joanna ten zeerste verontwaardigd over deze aanslagen tegen haar getrouwe onder danen en haar gezag, gaf bevel Haes- trechts's kasteel te Loonopzand tot de grond af te breken. De Bossche burgers beloofden Pauwels weerwraak voor de ze straf en schade, en verdreven de voornaamste edelen der stad de poort uit. Hierdoor was de vredebreuk volko men. Den Bosch had zich openlijk in opstand verklaard tegen de hertogin, wier leger weldra voor de poorten der stad verscheen, om door uithongering en beleg de burgerij tot onderwerping te noodzaken. Toen het uiterste gekomen was, trad de staatkundige Bourgondiër zelf als bemiddelaar op en door zijn tussenkomst kwam een verzoening tot stand. Over het gedrag van de krijgshaftige r hoofdschout Pauwels schijnt Hertogin 5 Joanna alles behalve te spreken te zijn geweest, immers zij'; gaf aan Jan, Heer van Wittem, bevel het beleg te slaan voor het kasteel van Loon en hetzelve men de grond gelijk te maken. Hoewel het er heftig schijnt te zijn toegegaan, bleef het kasteel, dat wel beschadiging opliep, toch bestaan. De „schans tot Venloon", hiermede is „de commer" be doeld. werd verwoest. Ook schijnt Pau wels van Haestrecht of in deze strijd gesneuveld of gewond te zijn geraakt en gestorven, immers hij verdwijnt zo maar opeens van het toneel en een jaar later n.l. in 1401 wordt zijn vrouw Elsebeen van Dalem, weduwe genoemd en „Vrou we tot Venloon". P. A. v. B. OPENING DR. MOLLER-GOLLEGE. Z. Èxc. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay, heeft aan 't Plaatselijk Be stuur doen weten dat hij,ofschoon hij gaarne gevolg had gegeven aan de vriendelijke uitnodiging tot bijwoning van inwijding en officiële opening van het nieuwe schoolgebouw van het Dr. Mollercollege alhier, hij, Vegens vacan- tie in de eerste weken van September, niet in de gelegenheid is hierbij tegen woordig te zijn. GILDEDAG. Er wordt druk gewerkt aan de orga nisatie van de Gildedag en er zijn vele belangrijke inschrijvingen. Weldra zal t volledige programma kunnen worden op gemaakt. Met het oog op het schenken van schilden, dat misschien nog enkelen ach terwege lieten, of t schenken van gel delijke bijdragen, geven wij hier nog eens 't giro-nummer van de penningmeester: N. Klerx, Waalwijk, giro no. 599691. WOENSDAG 15 JULI Hilversum, Amsterdam, Volendam Zuid-Limburg en Valkenburg DONDERDAG 16 JULI Ahrdal, Königswinter Rotterdam, Den Haag, Scheveningen VRIJDAG 17 JULI Brussel - Antwerpen met rondritten Rotterdam, Den Haag, Amsterdam Door het overstroomde gebied naar Walcheren 6.50 7.50 12.75 5.50 6.50 6.50 ZATERDAG 18 JULI Vliegfeesten Soesterberg 5. Aken, Mondschau, Ruhrdalsperre f 11. Luik, Spa en Coo f 9.50 VRIJDAG 17, ZATERDAG 18 en ZONDAG 19 JULI 3 dagen Duitsland, Moezel en Rijn met inbegrip van Rijnbootvaart en algehele verzorging 68. De zaak mei uitsluitend kwaliteitsdrsnken OPENBARE AANBESTEDING Ondergetekende zal trachten aan te besteden, volgens het aanbestedingsreglement W.B. Het bouwen van een WOONHUIS MET SCHUUR aan de N. Parrallelweg te Waalwijk, voor rekening van de Heer A, Baijens. Bestek env tekening verkrijgbaar, ten kantore van de Architect tegen betaling van f 12,50. restitutie aan in schrijvers f 10. De aanbesteding zal plaats hebben op Woensdag 15 Juli 1953 des voormiddags om half elf In Café „Het Vosje De Architect, A. v. HULTEN Wilhelminastraat 15-17, Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3