UIMILUIUIISEIAAD KON EEN Me VIM LICHT III IULIH Waalwijkse en Langsiraaise Courant He-iw-antie.il &evenskKac&t JUBILEERT MET 2e PHASE VAN RIOLERINGSPLAN AO jaar STRIJD tegen TUBERCULOSE 13 WONINGEN VOOR DE GEMEENTE door overname van herhouw plichten Donderdagavond werd hei eerste gedeelte van een geheel nieuwe stadsverlichiing ontstoken MAANDAG 6 JULI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 54 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. OPGERICHT 1878. - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002 TELEGR.-ADRES „ECHO" De Waalwijkse gemeenteraad heeft in zijn vergadering van Donderdag j.l. weer enkele belangrijke besluiten genomen zo was daar de tweede phase van het rioleringsplan, in de vorm van de aanleg van riooloverstortputten; het besluit om een half millioen te lenen, de aanschaffing van een lichtdrukmachine, waarmee alle raadsleden behalve de heer Kemperman thans accoord gingen; en tenslotte de overna me van een aantal herbou wplichten, waardoor de gemeen te weer de beschikking krijgt over dertien woningen. Vlot werkte de raad de agendapunten af. HET HOLLANDS STEEGJE WORDT BESTRAAT. Bij de ingekomen stukken die be handeld werden, nadat de notulen ongewijzigd waren vastgesteld, be vond zich een besluit van G. S. tot onthouding van goedkeuring aan een raadsbesluit tot aankoop van grond te v.in. Baardwijk van H, v. Velthoven en van A. W. Baijens en tot aankoop van grond te Besoijen van A. W. van der Sanden. Naar aanleiding van vragen, ge steld door de heren Duijvelaar en Brouwer, zei de voorzitter, dat men dit niet zo strikt moest lezen; op zuiver formele grond hadden G. S. dit afgewezen, omdat de wet be paalt, dat wanneer een raadsbe sluit binnen een bepaalde termijn niet door G. S. is goedgekeurd of afgewezen, dit besluit automatisch gesanctioneerd wordt. Over deze besluiten was nog correspondentie gaande, zodat G. S., die nog niet volledig ingelicht waren, dit be sluit moesten afkeuren; later zou den ze het echter ongetwijfeld goedkeuren. Na nog een vraag van de heer Duijvelaar betreffende een wijzi ging in de salarisverordening, met betrekking tot de werkzaamheden van de hoofdbadmeester, werden de ingekomen stukken, zoals B. en W. voorstelden, voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd de verordening op de heffing van rechten voor het ge bruik maken van het badhuis Vast gesteld, nadat de voorzitter in zijn antwoord op een vraag van de heer Duijvelaar o.m. had gezegd, dat de badtarieven werden gego ten in de vorm van een belasting heffing, zodat geen omzetbelasting meer verschuldigd was en men de tarieven dus kon verlagen. Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor het aan brengen van riooloverstortputten t.b.v. het pompgebouw, dat de 2e phase betekende in hét grote alge hele rioleringsplan, werd door de raad vlot en zonder noemenswaar dige bespreking aangenomen Meer besprekingen werden ge voerd rond het voorstel tot bestra ting van het Hollands Laantje te v.m. Besoijen. De heer Mombers vroeg of het bestaande laantje gehandhaafd zou blijven en voorts vroeg hij wat voor verkeer daar zou komen, of dat eenrichtingverkeer zou zijn in ver band met de nauwheid van het laantje. De heer v. d. Hoven wilde, voor dat de andere sprekers aan de beurt zouden komen of voordat de voorzitter zou antwoorden, voor 'l behoud van het laantje pleiten. Wel staan de bomen erg dicht op el kaar, zei hij, en het zou geen be zwaar zijn wanneer ze bijvoorbeeld werden gedund, maar er zou iets moois verdwijnen, wanneer het laantje niet gehandhaafd zou blij ven. De heer Verdoorn had in het prae-advies gelezen dat de water afvier zou geschieden op de Loint, maar deze was in een dergelijke toestand dat er van een goede af voer geen sprake zou zijn. Zou het niet beter zijn, vroeg hij, de water afvoer op de riolering aan te slui ten. B. en W., antwoordde de voor zitter de sprekers, hadden in de kwestie van het al of niet behou den van het laantje nog geen be slissing genomen; maar wel leefde bij hen heel sterk de gedachte, dat het laantje ongeschonden moes' blijven. Uiteraard had men nog geen re geling voor het verkeer getroffen omdat er nog niets was uitgevoerd. Dat zou t.z.t. bekeken worden. Op de opmerking van de heer Verdoorn moest de voorzitter het antwoord schuldig blijvenhet be trof hier een technische kwestie, die toch wel voldoende door de dienst gemeentewerken bekeken zou zijn; niettemin zouden B. en W. met gemeentewerken de opmer king van de heer Verdoorn nog even onder de loupe nemen. De heer Kemperman suggereerde om het laantje alleen voor 't lang zame verkeer open te stellen, om zodoende ook beter het karakter van het laantje te kunnen behou den. De heer Meijs vond het inder daad ook beter om geen motorver- keer in het Hollands Steegje toe te laten; gebeurde dit wel, dan moest het toch zeker eenrichtingverkeer zijn. Hij was ook van mening dat hei beter was de bomen om de an dere te verwijderen. De heer Verdoorn deelde deze mening; het zou bovendien de groei van de bomen, die thans te dicht op eikaar stonden, bevorderen. Sprekend nog over de kwestie de Loint. zei de heer Verdoorn, dat de bewoners met enthousiasme het bericht hadden vernomen, dat een gedeelte van de Loint gedempt zou worden; het was een bron van al lerlei narigheid. Zou het niet beke ken kunnen worden, dat de Loint helemaal gedempt werder was z.i. geen mogelijkheid tot afwate ring. De voorzitter dankte de raad voor de waardevolle suggesties die t.z.t. onder de ogen gezien zouden worden. De heer Brouwer had ook een kleine opmerking; hij vroeg zich namelijk af, waarom er nog trot- loirs kwamen in het inderdaad erg smalle steegje. Deze trottoirs, aldus de voorzit ter, zouden achter de bomen ko nen; dat kon zeer goed, en tevens zouden ze de straairand afsluiten. Hierna ging de raad zonder hoofdelijke stemming met dit voor stel accoord. Bij het voorstel tot verkoop van twee winkelpanden in de Grote straat vroeg de heer Verdoorn wat er de oorzaak van was, dat niet het volle bedrag van de rijksbijdrage ten goede kwam aan de koper. Deze regeling, aldus de voorzit ter, was destijds met de koper overeengekomen. De punten 7 en 8 behelsden voor stellen tot verkoop van bouwter rein aan de Burgemeester Smeele- laan. De heer Duijvelaar vond het vreemd, dat de ene koper schreef dat hij de kosten van de riolering voor eigen rekening wilde nemen, terwijl de andere berichtte dat hij wist dat de kosten van aanleg rio lering, zijnde 25.per strekken de meter, in de prijs berekend wa ren. De voorzitter, de heer Duijvelaar van antwoord dienende, zei dat B. en W. niet voornemens waren be trokkenen voor eigen rekenine en initiatief de riolering te laten aan leggen. Dit was hem reeds meege deeld ook. GEMEENTE SLUIT LENING. Nadat zonder enige opmerking dé raad besloten had een eerder genomen besluit inzake het ver strekken van een gemeentehypo theek in te trekken, stelde de voor zitter aan de orde het voorstel tot T aangaan van een geldlening van 500.000.—. Nadat de voorzitter op 'n vraag van de heer Verdoorn had geant woord, dat deze lening benodigd was voor die kapitaalsobjecten die al in de raad aan de orde waren geweest en die reeds door G. S. waren goedgekeurd, meende de heer Verdoorn er op te moeten wij zen, dat indertijd het voorstel tot het bouwen van een slangentoren voor de brandweer, die ook onder de genoemde kapitaalsobjecten viel door de raad was aangehouden. De heer v. d. Hoven bracht licht in deze duisternis, toen hij op merkte dat het besluit genomen was, maar dat de hoegrootheid van het crediet nog nader bekeken zou worden. De raad, herinnerde zich de heer Verdoorn, was toen van oordeel dat het bedrag te hoog was, nu ging het toch door. „Ja maar, hoe heeft de raad het dan bedoeld", vroeg de voorzitter, „het besluit is toch genomen". Uit hetgeen de heren Meijs en Kemperman opmerkten bleek ten slotte dat er nog besproken zou worden waar de toren zou komen, maar in principe had de raad het crediet verleend. Er was toen, aldus de voorzitter, besloten, de toren te plaatsen ach ter het gemeentehuis, mede op ad vies ook van de inspectie voor het brandweerwezen; terwijl men be treffende de uitvoering van de to ren advies had ingewonnen van architect Kropholler, waardoor de toren er niet goedkoper op was geworden. Hierna ging de raad accoord met de lening van een half millioen. TOCH EEN LICHTDRUKMACHINE. Aan de orde werd vervolgens ge steld het voorstel een credie; te verlenen voor hel aanschaffen van een lichtdrukmachine t.b.v. de dienst gemeentewerken, welk voor stel in de vorige vergadering was aangehouden, naar aanleiding ook van een bij de raad binnengekomen schrijven van een firma ter plaatse. De heer Meijs verklaarde zich nog eens volledig te hebben laten in lichten te bevoegder plaatse; hij stond nu volkomen achter 't voor stel en hij was er van overtuigd dat het apparaat voor de gemeentebe drijven van nut zou zijn. De heer Kemperman daarentegen was er nog steeds niet van over tuigd dat de machine voordeel zou opleveren; integendeel, als men 'n beetje tegenslag had met het appa raat, dan was hij bang dat het eer der nadelige gevolgen zou hebben. De heer Verdoorn zou het voor stel van B. en W. steunen; dit hield echter niet in, dat hij het wenselijk achtte dat de gemeente het werk van particulieren tot zich zou trek ken. Nu deze affaire zo was gelo pen, zou hij echter voor dit voor stel stemmen. De heer v. Seters zag het nut en de noodzakelijkheid van de aan schaffing van de lichtdrukmachine direct nog niet in. Hoewel hij geen overwegende bezwaren had, achtte hij toch de bezuiniging van 1500 niet doorslaggevend; men had de aanschaffingskosten, de kosten van onderhoud, de moeilijkheden die de machine zou opleveren enz., al lemaal dingen die het motief van de bezuiniging zeer twijfelachtig maakten. Bovendien, de gemeente moest zo min mogelijk doen wat het vrije bedrijf kon verrichten. De gemeen te zou voorts toch nog wel met fo- tocopieën naar een bedrijf moeten. Hij kon zich nog niet helemaal met het voorstel verenigen. Op de eerste plaats moest de aan schaffing van de machine gezien worden als een betere uitrusting van de dienst gemeentewerken, antwoordde de burgemeester; en voorts was hij het eens met de op merking van de heren Verdoorn en v. Seters, dat men het particuliere bedrijf geen werk uit handen moest nemen; maar gezien de zeer gerin ge omvang van de machine achtte hij dit vraagstuk thans niet in het geding. Tenslotte wenste de heer Kem perman het voorstel in stemming te brengen, maar zijn voorstel werd door geen van de heren gesteund, zodat de raad besloot tot aanschaf fing van de machine over te gaan, terwijl de heer Kemperman geacht wenste te worden te hebben tegen gestemd. 13 HERBOUWPLICHTEN DOOR DE GEMEENTE. spreken en ook de huurophaler, al dus de voorzitter. Iedereen, die enigszins op de hoog-e was van de stadsuitbreiding en vooral betref fende de provinciale weg, kan voor zichzelf de conclusie maken dat die woningen daar na verloop van tijd zullen verdwijnen. De heer v. Seters vroeg of de voorzitter mee kon delen wanneer dit zou gebeuren, en de heer Meijs, of dit een dubbele weg zou worden of dat hij slechts werd verbreed; in het laatste geval zouden de wb- ningen nog niet afgebroken hoeven te worden. En de heer Pullens in formeerde of het niet mogelijk was te handelen zoals men had gedaan met de woningen van Van Hilst, n.l. met hetzelfde materiaal weer elders woningen bouwen. De heer v. Seters kon de voorzit ter nog niets zeggen, zolang de za ken nog niet goedgekeurd waren. Het zou een dubbele toegangsweg worden. In dit verband deelde de voor zitter ook mee, dat de besprekin gen betreffende de details van de nieuwe provinciale weg in de eindphase waren gekomen. Over enige weken zouden Burg. en Wethouders waarschijnlijk de raad bijeenroepen voor een infor- Nadat de heren van den Hoven, Kenrpernran en Meijs de geloofs brieven van de nieuw benoemde raadsleden hadden onderzocht en in orde bevonden, stelde de voor zitter aan de orde het punt waar bij de gemeente 13 herbouwplich- ten van de N.V. Ivo van Haren overnam. De heer Duijvelaar vroeg waar om de heer van Haren nog een be drag betaald moest worden, waar op de voorzitter hem inlichtte, dat de herbouwplicht gezien moest worden als een handelsobject. Maar het bedrag voor deze 13 herbouw- plichten was aan de zeer lage kant en deze overname opende voor de gemeente nieuwe perspectieven. In besloten vergadering zou de voor zitter mededelingen doen over de financiële kanten van deze zaak. De heer Pullens vroeg of men voor herbouwplicht een extra bouwvolume kreeg, waarop de voorzitter antwoordde dat de her bouwplichten buiten het bouwvo lume vielen; deze transactie bete kende dus 13 extra woningenvoor de gemeente. Het volgende voorstel dat de aan koop van onroerende goederen in de Hertog Janstraat behelsde, deed de heer Brouwer het volgende op merken: Hij had enige tijd geleden reeds gevraagd of dat de woningen in de Hertog Janstraat zouden ver dwijnen, want de bewoners was aangezegd, dat ze hun huizen zou den moeten verlaten. Toen was daar niets van bekend, maar nu bleek uit hel prae-advies dat er toch wel iets van waar was. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was dat particulieren eerder ingelicht waren dan het gemeentebestuur, zoals het gemeentebestuur dat ten minste aan de raad liet voorkomen. De voorzitter weet niet hoe de betrokkenen geïnformeerd waren, zeker niet door het gemeentebe stuur. L.l. Vrijdag waren de onder handelingen met v. Haren pas be ëindigd. De bewoners, aldus de heer j Brouwer, hadden het gehoord van een daar werkende aannemersfir- ma en hadden hun licht ook nog S opgestoken bü de huurophaler. I Het deed hem niet prettig aan te bemerken dat de buitenwereld al 1 op de hoogte was, terwijl het ge- j- meentebestuur van niets wist. i De aannemer mocht natuurlijk t zijn veronderstelling vrijelijk uit- matieve bespreking van heel dit grote vraagstuk. Misschien kon het ook nog enkele weken langer du ren, vooral ook in verband met de gunstige omstandigheid dai de heer van Onna, die als ambtenaar van de Prov. Waterstaat nagenoeg deze hele kwestie had behandeld, per 1 September door B. en W. was be noemd tot technisch hoofdambte naar van de gemeente. De suggestie van de heer Pullens zou men t.z.t. bekijken; men was thans nog geenszins aan de afbraak toe. Nadat de gemeente- en bedrijfs- begrotingen waren gewijzigd en de raad zijn medewerking had ver leend tot het aanbrengen van en kele veranderingen in de R.K. Jon gensschool te v.m Baardwijk, werd de openbare vergadering geschorst zodat de voorzitter in geheime ver gadering nog enkele mededelingen kon doen betreffende de voorstel len 13 en 14. Na heropening tenslotte werden deze voorstellen z. h. st. door de raad aangenomen, waarna de bij eenkomst van de raad, althans in het gemeentehuis, werd besloten. De raad ging toen de nieuwe verlichting in gebruik stellen, maar daarover kunt u elders lezen. Donderdagavond, het zal goed tien uur zijn geweest, draaide burgemeester Teijssen van Waalwijk in een klein gebouw- tje 'op het terrein van de gemeente licht- en waterbedrijven, aan een knop en op hetzelfde moment flitsten de 60 gloed nieuwe T.L.-lampen in Grotestraat, Markt en Stationsstraat, om even later een gedeelte van Waalwijk te overstralen met een helder warm licht. Het eerste gedeelte van het grote Waalwijkse straatverlichtingsplan was verwezenlijkt. Onze vooruitstrevende gemeente ook op dit gebied, is op-een niet te overtreffen manier aangepast aan de nieuwe tijd. PLAATSELIJKE FIRMA VERVAARDIGDE MASTEN EN CONSOLES. Toen de vroede vaderen gereed waren met hun besprekingen van de Waalwijkse belangen, togen zij naar de kantoren van de gemeente licht- en waterbedrijven, waar de heer P. v. Vliet, die reeds vol on geduld stond te wachten op 't gro te moment, hen ontving. De directeur gaf een duidelijke uiteenzetting van dit eerste gedeel te van de nieuwe straatverlichting. In de Grotestraat, aldus de heer v. Vliet, ter lengte van ongeveer 1335 meter, zijn aangebracht 37 con soles en 8 masten, waaraan: 43 ar maturen met 4 x T.L. 20 en 2 ar maturen met 4 x T.L. 40, deze twee laatsten aan de uiteinden: het Hoek- einde en de Hugo de Grootstraat. Deze lampen geven tezamen een lichtstroom van ca. 182.000 lumen, d.i. ongeveer 3% maal zoveel als vroeger de gasverlichting gaf. Daar de nieuwe armaturen een groter rendement geven dan de vroegere, mogen we veilig stellen dat er on geveer 4 x zoveel licht naar 't weg dek wordt uitgezonden; hiertegen over staat weer dat de lichtpunt hoogte is gebracht van 4Y2 meter op 6.75 meter, waardoor uiteindelijk de lichtsterkte op het wegdek on geveer 2 V2 maal zo groot is als vroeger, nog afgezien van de grote re gelijkmatigheid. Op de Markt zijn geplaatst zes masten van 9 meter hoogte met ar maturen waarin 4 x 40 Watt T.L.- lampen. Hier bedraagt de totale hoeveelheid lichtstroom 55200 lu men. In de Stationsstraat liggen de ver houdingen ongeveer als in de Gro testraat. Voorlopig staan hier negen masten van 7 meter lichtpunt-hoog te; zodra mogelijk zullen hier nog 11 masten worden bijgeplaatst. Zoveel mogelijk werden de mate rialen van Nederlandse fabrieken betrokken en speciaal noemde dhr v. Vliet in dit verband de Waalwijk se firma de machinefabriek Van Wees die de stalen masten en con soles had vervaardigd in een uit voering die kon wedijveren met de beste fabrikaten in den lande. Ik mag ook niet verzuimen, aldus de heer v. Vliet, om mijn waarde ring uit te spreken voor de onder vonden medewerking van de eige naren en bewoners in de Grote straat. Er werd geen enkele weige ring ontvangen voor het gebruik van de gevels. Op 26 Mei ging de eerste spade in de grond en op 28 Juni werd de laatste hand gelegd aan de montage. Dit is ruimschoots binnen de ge plande tijd. Dat dit in zo'n korte tijd tot stand kon komen, is te dan ken aan de eensgezinde samenwer king en voortdurende ijver en am bitie van het gehele personeel. De heer v. Vliet besloot: Ik hoop dat de nieuwe verlichting, waarvan het thans uitgevoerde project een onderdeel vormt, de aantrekkelijk heid van Waalwijk moge verhogen mede daardoor moge strekken ER IS UITERST SNEL GEWERKT. De wethouder van bedrijven, de heer F. Smolders, sprak ook een enkel woord en hij wees vooral op het tempo waarmee hier dit prach tig stuk werk werd verricht. In de commissie-vergadering van 2 December 1952 had hij meege deeld dat de directeur van de ge meentelijke energiebedrijven een uitvoerig plan aan het bestuderen was om te komen tot een algehèle vernieuwing van de straatverlich ting. Drie maanden later kon hij reeds het uitvoerige rapport met begroting overleggen en eensluidend was de conclusie, dat algehele om schakeling op de electriciteitsver- lichting geboden was. De commissie gaf de voorkeur aan uitvoering van het werk in eigen beheer, de raad keurde de plannen goed, met het werk werd begonnen, en thans stond men voor het feit dat het eer ste gedeelte van de nieuwe ver lichting in gebruik kon worden ge steld. „Ik weet, aldus de wethouder, hoe de uitvoering van dit werk de directeur, de opzichters en het per soneel is ter harte gegaan". Nadat hij er zijn vreugde over had uitgesproken dat een Waalwijk se firma in staat was gebleken op zo prachtige manier een groot ge deelte van het materiaal te vervaar digen, bracht hij dank aan de di recteur en aan allen die hem ter zijde hadden gestaan. Hij hoopte dat alles binnen de geplande tijd tot stand zou komen. De burgemeester zei onder meer: Ik heb van nabij gezien hoe van dag tot dag, van uur tot uur mag ik wel zeggen, de directeur met name, er al zijn zorgen aan gegeven heeft om de uitvoering van dit grote werk in eerste phase tot stand te 1 brengen. En in hem betuig ik mijn waardering voor alle medewerking. Dit dankwoord aan de directeur is te meer op zijn plaats, omdat ik weet dat er in zijn hart toch nog al- 1 lijd een gasvlammetje smeult. I Met niet te overtreffen ijver, zo besloot de burgemeester, heeft U en I alle die hieraan gewerkt hebben, 1 deze aangelegenheid behandeld. Zeer vriendelijk dank voor al Uw goede zorgen. En toen ging het gezelschap naar het gebouwtje waar de bewuste knop zich bevond; de burgemeester hanteerde hem en het centrum van 1 Waalwijk baadde in een zee van licht. En met de gemeenteraad heb ben de inwoners van het centrum toen dat licht bewonderd, waar wer kelijk alle reden voor was. Waal wijk heeft er ontegenzeggelijk een Veel voornamer cachet door gekre gen. Men is algemeen enthousiast, speciaal over de prima verlichting op de Markt en de raad deelde in dit enthousiasme, zoals bleek. We vernamen verder nog dat, wanneer G.S. hun goedkeuring aan de diverse plannen hebben gege ven, op de eerste plaats alle straten van een nieuwe verlichting worden voorzien, die het nu nog moeten stellen met gasverlichting. Echter, dit zal niet gebeuren voordat de SLEM achter de rug is, want eerst zal men zijn aandacht besteden aan de permanente verlichting van de stadsuitbreiding daar. Er zal daar een buitengewoon mooi soort lan taarns gebruikt worden, zoals prof. Holt ze noemt: de elegante dames onder de lantaarnpalen. Maar in geen enkele straat zal 't waarschnijlijk blijven zoals het nu is. Voor Baardwijk en Besoyen zal een kwikverlichting worden ge bruikt, zoals die momenteel is aan gebracht op het Hoekeinde. We hebben Donderdagavond weer mogen constateren hoe onze ge meente steeds vooruit blijft gaan en hoe zij het tempo dat de moderne tijd haar oplegt, prachtig weet bij te houden en vol te houden. en tot meer geluk haar bewoners. en welvaart voor Zoals wij al gememoreerd hebben, viert Herwonnen Levenskracht, rooms-katholieke vereniging tot be strijding der tuberculose en instel ling van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, dit jaar zijn 40-jarig bestaan. De eigenlijke da tum viel op 15 Juni, maar 't feest is uitgesteld tot October. Een vereniging heeft, bij welk jubileum dan ook, weinig reden tot feestvieren, als zij in de loop der jaren niets heeft gepresteerd. Om de vreugde dus aannemelijk te ma ken, moet er aangetoond worden dat er inderdaad iets tot stand is gebracht. Nu, voor wat betreft Her wonnen Levenskracht, is dat niet zo moeilijk, want de vereniging vindt haar bestaansrecht in een voortdurende activiteit voor de be strijding der tuberculose. Het doel de t.b.c., indertijd de meest beruch te volksziekte, als zodanig uit te roeien, heeft men steeds helder voor ogen gehouden en iedereen weet dat de strijd met veel succes is gevoerd. Een aantal cijfers kun nen dit illustreren. De eerste grote mijlpaal was natuurlijk de oprich ting van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven in 1920, waar de medische strijd tegen de t.b.c. heeft geconcentreerd. En al bij het zilveren jubileum in 1938 kon de toenmalige directeur, dr W. Bronk- horst, in het herdenkingsboek schrijven: dat het percentage open gevallen waarbij het gewenste re sultaat werd geboekt, in 15 jaar tijd was gestegen van 33 tot 75. Het aantal positieve patiënten voor wie sanatorium-behandeling mogelijk was, steeg in 10 jaar tijd van 20 tot 70 procent. En ondertussen zijn we weer 15 jaar verder, gedurende wel ke de medische wetenschap sterk vooruit is gegaan. Nog enkele cijfers. In totaal zijn in Berg en Bosch 15.000 patiënten uit ale kringen van het Nederland se volk verpleegd. Herwonnen Le venskracht heeft vanaf de oprich ting in 1913 ongeveer 10.300 patiën ten, leden en gezinsleden van de K.A.B. naar Berg en Bosch en an dere sanatoria in Nederland uitge zonden en heeft daarvoor bijna vijf millioen gulden uitgegeven. Boven dien werden na de bevrijding nog 8200 thuis verpleegde patiënten ge holpen met extra voeding, wat een bedrag vroeg van 650.000 gulden. Rustbehoevende moeders werden na de oorlog in den getale van 2335 in rustoorden opgenomen, een aantal met hun pasgeboren baby. Kosten: 380.000. Men ziet hierin dus twee zijden van de medaille: het vele goed dat er gedaan is en hoeveel geld dit kost. En nog vindt Herwonnen Le venskracht nieuwe werkterreinen Zodra de gevraagde koninklijke goedkeuring afkomt, wordt mede de strijd aangebonden tegen de rheuma, zal er meer werk gemaakt worden van de uitzending van asth- matische kinderen, en kinderen die lijden aan suikerziekte. Men ziet dat Herwonnen Levenskracht na de overwinning van de t.b.c. als we daarvan al mogen spreken niet met de handen in de schoot gaat zitten. Teveel kwalen vragen nog om genezing en dat Herwonnen Le venskracht die niet eerder aange pakt heeft, vindt zijn oorzaak slechts in het feit dat de vereniging haar handen te vol had aan de ver wezenlijking van haar eerste doel: de bestrijding van de t.b.c. A s. Zaterdag jubileum-collecte. Het is dus geen wonder dat Her wonnen Levenskracht zijn activi teit om meer steun te verwerven onverminderd voortzet en dat het juist zijn jubileum aangrijpt om eens extra aandacht te vragen voor zichzelf, niet uit eigenbelang, maar

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5