I Wijde Wereld NVRIGLEY^ Waalwijkse en Lang Courant de laatste gaten 2J.e ckCsls ut Jjndonaiiü Diocesaan Mariacongres UIT DE Het gaat om Vroeger zou aan dichten niet meer te denken zijn geweest Last van zenuwen BUS MET VOETBALLERS DOOR TREIN GEGREPEN. Brandend maagzuur blust U in een mum VRIJDAG 10 JULI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 55 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" Zo langzamerhand begint het herstel van onze zo zwaar gehavende dijken te vorderen. Hier en daar zijn reeds grote gaten gedicht en een aantal polders werd zelfs reeds drooggemalen. Dat men bij het herstel van de waterkeringen soms op schier onoverkomenlijke moeilijkheden stuit, is uiteraard niet te vermijden. Maar een volk, dat de Zuiderzee heeft weten te bedwingen, is ook in staat de ge volgen van deze watersnood op te vangen. In vroeger tijden zouden de gaten, die in de dijken zijn geslagen niet meer te dichten zijn geweest. Hierbij doelen wij uiteraard niet op de gaten in de binnen dijken, maar op die in onze grote wa terkeringen, zoals bijv. op Schouwen en Duiveland. Verschillende eilanden zou den dan voor goed een prooi van de zee geworden zijn. En het is nog niet eens zo heel lang geleden, dat de techniek de middelen heeft gevonden, welke het mo gelijk maken, de waterkeringen weer in hun oude staat terug te brengen. Want de methode om de gaten met zandzakken te dichten is slechts een noodoplossing. Hoewel de zandzakken, mits met voldoende hoeveelheid aange wend, tijdelijk het gevaar kunnen keren, kunnen zij toch nooit het voortdurende woeste geweld van wind en water weer staan. En het is logisch, dat zandzakken geen enkel nut hebben bij de grote stroomgaten, waardoor het water ziedt en kolkt. Want het zijn juist die gaten, waardoor de getijstromen hun weg zoe ken, die de meeste moeilijkheden opleve ren bij het dichten. Vier maal per dag rijst en daalt het water. Bij eb stroomt het de polder uit en bij vloed weer naar binnen, dikwijls met een snelheid van 100 km of meer per uur. Soms is het getijverschil meer dan 3 meter. En hierin ligt ook het gro te gevaar van verdere uitschuring van de gaten. Binnen enkele dagen kunnen ga ten, die eerst tamelijk makkelijk te dich ten waren, enige malen groter worden gemaakt door het steeds maar weer uit- schurende water. Keileem is duur. Bij het bouwen van de Afsluitdijk had men voor het eerst in grote mate met deze moeilijkheden te kampen. Want er is geen wezenlijk verschil tussen het sluiten van een laatste opening in een nieuw aan te leggefi dijk en het dichten van een gat, dat in een bestaande dijk is geslagen. De Afsluitdijk heeft 200 millioen gulden gekost. En wellicht wa ren de totale kosten lager geweest wan neer men destijds de moderne methoden had gekend. Naast bazaltblokken is keileem één der voornaamste materialen bij het bou wen van dijken. Dit keileem echter is schaars en daardoor zeer duur. Toen men de Afsluitdijk moest dichten zijn ettelijke tonnen keileem in het water gestort, die door de stroming van het water weer werden weggevoerd. Maar men bleef storten, omdat, wanneer tenslotte meer keileem in het water werd gestort dan verloren ging, het gat gesloten kon wor den. Dit is tenslotte inderdaad gelukt, maar het verlies aan materiaal en kapi taal is moeilijk te schatten. Men zag echter zeer goed in, dat der gelijke methoden op de duur niet te handhaven waren. Daarom bestudeerden de technici alle mogelijkheden, die zich voordeden. Bij het aanleggen van de dij ken, rondom de Noordoostpolder traden in dit opzicht geen moeilijkheden op. Door de Afsluitdijk hadden immers de getijstromen geen vrij spel meer in het IJsselmeer. sen eb en vloed. Doch deze factoren kan men berekenen. Daarnaast spelen de weersomstandigheden tevens een belang rijke rol. Bij een tamelijk sterke wind uit een bepaalde hoek kan soms het gehele plan mislukken. Eén van de resultaten van het dichten van gaten door middel van pontons is geweest de sluiting bij Hellevoetsluis. Bij gebrek aan beter waren hier twee be tonnen olietankers aan elkaar gekoppeld. Hier had men een tijd van ca. 10 mi nuten om de caisson op zijn plaats te brengen en te doen zinken. Dat was de tijdsduur van de kentering tussen eb en vloed. Men wacht n.I. tot het water zo veel mogelijk uit de polder is gestroomd en op hetzelfde ogenblik, dat de vloed weer komt opzetten, wordt het gat ge sloten. Bij Hellevoetsluis ontstond door het vastraken van de ponton een ver traging van enkele minuten. De technici, die belast waren met de leiding van het werk, hebben dus enkele benauwde ogenblikken doorgemaakt. Onmiddellijk nadat de ponton op zijn plaats lag, werden onder de waterspiegel kleppen geopend, zodat het water kon binnenstromen en de ponton zonk. Daar na vulde men deze op met zand en dicht te de overgebleven openingen tussen de ponton en de dijk. Dit laatste was ook een zware taak, omdat het opkomende water met een enorme kracht door de overgebleven opening spoot. Hier ontstond een groot gevaar, dat de dijk zou afbrokkelen on der de voortdurende wrijving van het water en daardoor het gehele werk zou mislukken. Zinkstukken. Soms is het gat te diep om er een ponton in te kunnen laten zakken. Dan moeten hier eerst zinkstukken worden gelegd. Deze zinkstukken, gemaakt van rijshout en verzwaard met stenen, zijn enorm duur. Door de sterke stroming gebeurt het dikwijls dat een zinkstuk wegslaat of uit elkaar gerukt wordt. Zo werd het gat bij Hellevoetsluis van 5Yi meter diep, bij laag water teruggebracht tot 4J/j meter. Toen pas was het moge lijk een ponton tot zinken te brengen. De zinkstukken doen, onmiddellijk na dat de ponton is gezonken, ook goed dienst. Het opkomende water tracht zich voortdurend een weg te banen naar de polder. Door de ontzettende kracht van de stroming wordt het zand onder de ponton dikwijls weggegraven. Hierdoor zou het water toch nog in de polder kunnen komen en zou het grote gevaar ontstaan, dat de ponton van zijn plaats wordt gedreven. Om dit te voorkomen worden tegen de zijkanten van de ponton direct zinkstukken gezonken. Deze hou den het zand vast. Al deze werkzaamheden moeten ech ter in enkele uren worden uitgevoerd, zodat er soms op een paar honderd me ter honderden arbeiders door elkander wriemelen. Een dergelijk werk is daarom alleen te volbrengen door de kracht van het water te overbluffen met een grote hoeveelheid materiaal en mensenkracht. Ook Goeree Het is logisch, dat men allereerst vele berekeningen moet maken, eer men tot sluiting kan overgaan. Met alle factoren moet rekening worden gehouden en soms kan het gebeuren, dat juist een bunde ling van bepaalde factoren het werk on mogelijk maakt. Dit was vooral de moei lijkheid bij het sluiten van het grote stroomgat op Goeree. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Prof. Thijsse werkte echter in het W aterloopkundig Laboratorium onver moeid aan dit grote werk. Hij was er reeds in Februari van overtuigd, dat ook dit gat gesloten zou worden. Want deze man, die ook de berekeningen heeft ge maakt voor het sluiten van de gaten in de dijken van Walcheren, zal nooit toe laten, dat de zeer zijn prooi kan behou den. En zolang hij en alle technici, die hun sporen reeds hebben verdiend op waterstaatkundig gebied, deze grote taak, het teruggeven van het land aan de be woners, op zich hebben genomen, behoe ven wij aan de resultaten niet te wan hopen. Al zal het niet te vermijden zijn, dat soms een poging mislukt. Want de mens is niet oppermachtig. J Vier meter verschil Bij de herstelwerkzaamheden aan de dijken van Walcheren, vlak na de be vrijding, kwamen echter deze moeilijkhe den weer naar voren. En hier waren zij nog groter, omdat het getijverschil bij Walcheren veel groter is dan bij de Waddenkust. Bij Vlissingen namelijk zijn verschillen van rond 4 meter geen zeld zaamheid, terwijl het verschil bij Den Helder soms „slechts" 1/ meter be draagt. Hoe groter het getijverschil, hoe ster ker de stroming, omdat de hoeveelheid water dan ook veel groter is. Bovendien moest men het werk na de bevrijding zonder voldoende materialen aanpakken. En dus, zoals het veelal gaat in tijden van nood, kreeg de techniek gelegenheid zich in ijltempo te ontwikkelen. Toen bleek dat de normale hulpmiddelen zoals keileem, bazaltblokken en zinkstukken, niet voldeden, liet men in de gaten oude landingsvaartuigen zinken. De eerste keer mislukte zelfs ook dit, zodat men er aan wanhoopte Walcheren ooit nog boven de zeespiegel te zien uitkomen. De tweede poging echter had betere re sultaten en de techniek had een 'grote stap vooruit gedaan. Bij het sluiten van de dijken in de Brielse Maas en de Braakman werd ook gebruik gemaakt van caissons. Deze grote betonnen dozen waren uit Enge land afkomstig. Zij waren nl. gefabri ceerd in de oorlog om dienst te doen bij het aanleggen van een landingshaven. Rijkswaterstaat bezit thans nog twee van deze pontons. In tien minuten. Maar ook bij het dichten van gaten op deze manier ontbreken de problemen niet. Het welslagen van een sluiting door middel van een ponton hangt van ver schillende omstandigheden af. In de eer ste plaats is er het getij, de stroomsnel heid van het water en het verschil tus- Indonesie kampt nu al ruim 5 weken met een kabinetscrisis, waarvan 't einde nog niet in zicht is. Een latente onenigheid, die al verschillende keren een regerings crisis had doen dreigen, kwam ein delijk tot uitbarsting, toen de rege ring het niet eens kon worden met het parlement over de gronden- kwestie in Noord-Sumatra. De oor zaak ervan is het meer permanente verschil van mening tussen de P.N.I. en de Masjumi, de twee voor naamste partijen in 't Indonesische parlement. De val van het kabinet- Wilopo maakte een einde aan de vierde regering die Indonesië sinds de souvereiniteitsoverdracht in '49 heeft gehad. Achtereenvolgens hebben Rum, Mangunsarkoro en Mukarto en nog eens Mukarto van president Su karno de opdracht gekregen een nieuw kabinet te vormen, maar ze zijn daar geen van allen in ge laagd. Noch voor een nationaal kabinet noch voor een zakenkabi net, waartoe Mukarto laatstelijk 'n poging waagde, was voldoende steun te vinden in 't parlement. De Mas jumi bleef met betrekking tot de steen waarover het vorige kabinet was gevallen, op haar stuk staan en zo was de formateur gedoemd in de uitvoering van zijn opdracht te mislukken. Belangrijker dan het feit van de kabinetscrisis zelf zijn de omstan digheden waaronder ze heerst. Ei genlijk zijn die allerongelukkigst. Vier regeringen in vier jaar voor een land dat nog steeds in' een over gangsstadium verkeert, is wel wat veel van het goede. De zo noodza kelijke stabiliteit wordt op de lange baan geschoven doordat geen enkel kabinet de kans krijgt zijn pro gramma volledig uit te voeren. Het ideaal is zo spoedig mogelijk alge mene verkiezingen uit te schrijven, maar zolang de partijen hun tijd verdoen met te proberen elkaar vliegen af te vangen, wordt dat ideaal geen werkelijkheid. Zo blijft alles voorlopig, de president, het parlement en blijkbaar ook de re geringen en dit lijkt allerminst be vorderlijk voor de gang van zaken in een land dat nog steeds met gro te moeilijkheden heeft te kampen, zowel binnenlandse als buitenland se. Op binnenlands terrein moet de jonge staat nog haar eigen weg vin den die nauw samenhangt met de stabilisatie. De eerste voorwaarde daartoe is natuurlijk dat de be stuursvorm haar definitieve vorm krijgt, waarop werkelijk gebouwd kan worden. Ongetwijfeld genieten de huidige gezagsdragers practisch allen een zeker vertrouwen bij het volk, misschien zelfs een groot, daar zij bijna allen een voornaam aandeel hebben gehad in de vrij heidsstrijd. Vertrouwen is echter niet altijd voldoende en meestal eist men dat het gezag dat iemand bekleedt ook volgens de regels van het spel verkregen is. Er zijn trou wens al meer dan eens stemmen op gegaan voor het houden van alge mene verkiezingen, maar dat is al lemaal niet zo eenvoudig, zeker niet in een uitgestrekt eilandenrijk als Indonesië is. Op het gebied van de binnenlandse veiligheid schijnt er in de loop der jaren goede vooruit gang te zijn gemaakt. De onrust die aanvankelijk practisch heel Indo nesië beheerste, is op veel plaatsen geluwd. Benden oefenen blijkbaar niet meer zo'n terreur uit als ze ge daan hebben, al blijft de Darul Is lam een gevaarlijke organisatie. Rust en orde zijn in ieder geval twee voorname voorwaarden voor stabiliteit. Ook op 't gebied van de buiten landse politiek zoekt de jonge staat nog steeds een eigen weg. Deze wordt voor een goed deel beheerst door de verhouding tot Nederland, die niet is zoals ze zou moeten zijn. Hoe los de band van de Nederlands- Indonesische Unie ook is, hij schijnt in sommige Indonesische groeperin gen te knellen als een boei. Hierbij speelt Nieuw-Guinea een grote rol. Dat hun houding meer gebaseerd is op sentiment dan op de rede, doet aan het feit niets af. Daarom streeft men naar algehele losmaking van Nederland en annexatie van Nieuw- Guinea. Van Nederlandse zijde be staat tegen het eerste minder be zwaar dan tegen het laatste, omdat het voortbestaan van de Unie niet wordt gezien als een essentiële voorwaarde voor goede betrekkin gen met Indonesië, terwijl het als een essentiëel belang voor Nieuw- Guinea wordt beschouwd dat dit gebiedsdeel voorlopig bij Nederland blijft. Dat zijn de twee voornaamste wrijvingspunten tussen beide part ners, die de verhouding zullen blij ven vertroebelen totdat er overeen stemming is bereikt op een redelijke basis. Voor de rest van zijn buitenland se politiek wenst Indonesië aanslui ting bij geen enkel blok, al oriën teert het zich vooral op India, dat een eigen Aziatische politiek tracht te voeren. In hoeverre dat zal luk ken hangt van de ontwikkeling af en van de staatsmanswijsheid die er ten toon wordt gespreid, maar op den duur zal een krachtiger Indo nesië er ongètwijfeld een belang rijke rol in spelen, zowel om zijn ligging als om zijn grootte. Dit zijn zo enkele overwegingen waartoe de regeringscrisis in Indo nesië aanleiding geven. Ze leiden tot de conclusie dat het eerst met zichzelf in het reine zal moeten ko men eer het de plaats kan innemen die het wil bekleden en die 't ook toekomt. Oplossing van de crisis en de voltooiing van de regeringsvorm zijn daartoe eerste voorwaarden. ARKA EIST MEER VOORTVA RENDHEID DER REGERING T A V. PENSIOENEN EN SALARISSEN. Vreugde over wat in moeizaam streven bereikt is ten aanzien van de salarissen, waarbij de invloed van het vierjarenplan van de AR KA niet valt weg te denken, maar van de andere kant grote onvol daanheid over het uitblijven van 'n pensioenregeling, klonken duide lijk door in de rede die de vice- voorzitter van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging, mr G. A. A. M. Boot, ter opening van het jaar congres der vereniging in Utrecht heeft gehouden. Wat de lonen be treft, werd in aansluiting op de onlangs met de regering bereikte overeenstemming geëist een verder gaan op de weg door het ARKA- vierjarenplan uitgestippeld. Vooral voor de lagere ambtenaren is thans een verhoging zeer urgent. Voorts vroeg de heer Boot de regering met aandrang om nu toch eindelijk eens het streven naar formalisme en perfectionisme t.a.v de pensi oenregeling te staken. Öp zo'n ma nier gebeurt er alsmaar helemaal niets. Zelfs de verlichting die de staatscommissie Van Poelje nu al een jaar geleden na lang studeren heeft voorgesteld voor de minst bedeelden onder de onzen, aldus mr Boot, heeft de regering nog steeds niet in de vorm van 'n wets ontwerp gegoten. Beseft men in Den Haag dan niet, dat in vele ge vallen iedere dag langer wachten een dag voortzetting van ondrage lijke armoede betekent? En wat veel erger is, een armoede welke haar bron vindt in onrechtvaardig heid. TAXI CHAUFFEUR DOOR TWEE AMERIKANEN NEERGESLAGEN. De rijkspolitie heeft 2 Amerikaanse militairen, die met verlof in Amster dam vertoefden, gearresteerd in verband met een overval, die Vrij dagavond door drie Amerikanen is gepleegd op de 64-jarige Amster damse taxichauffeur H. Olij bij de hoofdweg in de Haarlemmermeer. De politie speurt nog naar de der de Amerikaan. De taxichauffeur werd zwaar gewond en van zijn portemonnaie met vijf gulden be roofd. Zijn portefeuille werd on aangeroerd gelaten. Twintig doden. Aan de route van de Pan-Ameri- kaanse spoorweg, 4 kilometer van het plaatsje Trujillo in Peru, deed zich een ernstig ongeluk voor toen bij een spoorwegovergang een au tobus werd gegrepen door 'n trein die uit de richting Ascope kwam. In de bus bevonden zich 't voet balelftal van de club „Juan Au- rich" uit Lambatecano en een aan tal supporters. Twintig personen werden bij dit ongeval gedood, ter wijl 16 personen verwondingen op liepen. Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger ge nezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. FAMILIEDRAMA OM AANGEBRAND VLEES. Omdat het vlees in de keuken aanbrandde, is de zestigjarige A. T. in zijn woning te Hilversum dus danig in woede ontstoken, dat hij na twistwoorden met zijn zoon naar de keuken rende, om een mes te halen, waarmee hij de zoon te lijf ging. Op het moment dat hij toestak, wierp de moeder zich tus sen het tweetal. Het gevolg was dat zij een diepe steekwonde in de arm opliep. De gewaarschuwde politie heeft de vader, die buiten zichzelf van drift was, naar 't bureau gebracht en daar ingesloten. VROUW SLOEG MAN UIT NOODWEER DOOD. Naar we eerst thans vernemen, heeft de 36-jarige mevrouw E. v. d. H., wonende in de nieuwbouw bij de Geinbrug te Weesperkarspel, Vrijdagmorgen haar 61-jarige buur man G. v. d. R. met een ijzeren treeftje doodgeslagen De buurman Was, 'zoals hij wel meer deed, koffie komen drinken. De vrouw kreeg ruzie met de man, welke twist zo hoog liep, dat zij uit noodweer het ijzeren treeftje van een petroleumstel nam en de man hiermee op het hoofd sloeg. De slag kwam zo hard aan, dat van de R. aan de gevolgen is overleden. De vrouw verstopte het lijk in haar in een diepe kolk terecht gekomen en verdronken, aangezien hij de zwemkunst niet voldoende meester was. BETERE BEZOLDIGING VOOR AMBTENAREN. De voornemens der regering met be trekking tot de bezoldiging van het bur gerlijk rijkspersoneel zullen conseguen- ties hebben voor de leden van de hoge colleges van staat, de leden van de rech terlijke macht, de onderwijzers, leraren en hoogleraren, de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, de militaire ambte naren en voorts voor de richtlijnen met betrekking tot de bezoldiging van de ambtenaren in dienst van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen. Aldus merkt minister Beel op in zijn memorie van toe lichting op het wetsontwerp inzake de salarisverhoging van het burgerlijk rijks personeel. huis, doch toen 's avonds haar echtgenoot thuis kwam, vertelde zij wat zij gedaan had. Deze heeft togn aangifte bij de rijkspolitie van Weesperkarspel gedaan. De vrouw die bekend heeft, is in verzekerde bewaring gesteld. DRIE PERSONEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Op de Vinkeveense plassen, niet ver van Abcoude, is Zondagmiddag omstreeks 2 uur de zeilexcursie van een groep vrijzinnig christelij ke jongeren tot een droevig einde gekomen door de dood van de 26- jarige J. van Zomeren uit Amster dam. Zijn tochtgenoten, die hem 't laatst hadden gezien toen hij uit zijn boot het water in dook, waren hem gaan zoeken toen zijn afwe zigheid begon op te vallen. Men vond hem drijvende aan de wal kant. Onder de gemeente Beek en Donk is Zondagmiddag de 14-jarige jon gen A. v. R. uit die gemeente bij het zwemmen in het kanaal de Zuidwillemsvaart verdronken. De 24-jarige landbouwerszoon M. Voets uit Rosmalen is bij 't zwem mend oversteken van een wetering WERKLOOSHEID GEDAALD. Eind Juni bedroeg het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde werkloze mannen 56.292 tegen 62.501 op 31 Maart Daarenboven waren eind Juni 15.450 personen werkzaam bij de objecten van de rijksdienst Uitvoering Werken, tegen 17.314 op 31 Mei. zo wordt van de zijde van het ministe- heid medegedeeld In dit cijfer van rie van Sociale Zaken en Volksgezond- 56.292 zijn 480 geëvacueerden uit de noodgebieden begrepen, BEJAARD ECHTPAAR OM HET LEVEN GEKOMEN. Toen Zondagmorgen de heer Buist, landbouwer te Tjamsweer, het echtpaar Wiersma wilde afhalen voor de kerk gang, zag hij de oudjes in een stoel zit ten. Hij vermoedde dat zij in slaap waren gevallen, maar ontdekte daarop een scherpe gaslucht. Bij nader onderzoek bleek, dat het echtpaar, waarvan de man 79 en de vrouw 81 jaar was, was overleden door een gasvergiftiging. Een kraantje van een gaskomfoortje had waarschijnlijk de gehele avond en nacht opengestaan. Reeds eerder heeft zich bij dit echtpaar een geval van gasvergifti ging voorgedaan. Beiden konden toen tot bewustzijn worden gebracht. Het diocesaan Mariacongres, dat deze week in Den Bosch wordt ge houden ter gelegenheid van 't feit, dat het honderd jaar geleden is dat het wonderbeeld van de Zoete Lie ve Vrouw naar Den Bosch terug keerde en in het kader van de vie ring van het eeuwfeest van het her stel der bisschoppelijke hiërarchie, is Zondagavond in de kathedrale basiliek van St. Jan ingezet met een pontificaal Lof, opgedragen door de bisschop van Den Bosch, mgr W. P. A. M. Mutsaerts, die ook de predikatie hield. Hij deed dit op de tekst „Moge God het goede in U aankweken en in U behouden", zijn gelovigen vragend de liefde tot Ma ria te behouden, opdat mede daar door ook de godsvrucht zich mei- terdaad zal openbaren als vrucht van een innig en diep geloofsleven. Maandagmorgen droeg Mgr Mut saerts in de St. Jan een pontificale H. Mis op, waaronder de Schola Cantorum onder leiding van Frans van Amelsvoort de Mis in es kl. t. van Willem Andriessen uitvoerde. Zij werd bijgewoond door tiental len geestelijke en kerkelijke autori teiten uit het bisdom en van daar buiten. In z'n feestpredikatie schet ste rector H. Heeren van „Mariën- burg" het verleden van het bisdom Den Bosch, de vervolging, die vol gens het woord van prof. Rogier geen deel van ons land langer heeft moeten dulden dan dit bisdom, het herstel met de terugkeer van het beeld der Zoete Lieve Vrouw waar in vooral de eerste bisschop, mgr Zwijsen, een belangrijk aandeel ge had heeft. Vervolgens schetste de predikant de jongste geschiedenis met de vier opvolgers van mgr Zwijsen, die met priesters en gelo vigen hebben gezorgd dat het bis dom Den Bosch wel het gaafste bisdom van Europa wordt ge noemd. Hij waarschuwde echter voor zelfgenoegzaamheid en wees op de gevaren van deze tijd en op de plicht de goede geest te bewa ren 's Middags was er in het Casino een plechtige herdenking van het herstel der bisschoppelijke hiërar chie, tijdens welke prof. Asselbergs in een rede mgr Zwijsen tekende. De voorzitter van het uitvoerend comité van het Mariacongres, mgr drs G. Bannenberg, schetste in zijn inleiding de betekenis van de bis schoppen voor ons land en de te rugkeer van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch voor het bisdom. In dit verband noemde hij mgr Zwij sen met een woord van Schaepinan „de man der voorzienigheid". Prof. Asselbergs baseerde zijn brillante rede ook op die betiteling en leidde ze af uit een levens- en karakterschets van de eerste bis schop van Den Bosch sinds 't her stel der hiërarchie. Deze schets was er geen van kritiekloze bewon dering, maar hij ademde 'n diepe waardering voor het waarlijk grote in mgr Zwijsen, wie prof. Assel bergs als karaktereigenschappen toekende: voorzichtigheid, trouw, sterkte en rondborstigheid. In een slotwoord vroeg mgr Mut saerts de medewerking van pries ters en leken bij zijn arbeid om on der de schuïse der Zoete Moeder de uitwassen te kunnen inperken om Christus' rijk tot groter groei en bloei te brengen en het sterker te maken. Na een pauze voerde Het Bra bants Orkest onder leiding van Hein Jordans de vierde symphonie van Anton Bruckner uit en daarna recipiëerde de bisschop met de vicaris-generaal en het kapittel in de kleine zaal van het Casino. De commissaris van de koningin prof. J. E. de Quay, ging aan het hoofd van de zeer velen, die de diocesane autoriteiten kwamen gelukwensen met het dubbel feest. Nog veel andere manifestaties biedt deze week het Mariacongres: een dag voor de priesters en de priesterstudenten, voor vrouwen en kinderen, voor religieuzen, voor onderwijzers en onderwijzeressen, voor de georganiseerde jeugd enz. Er is dagelijks een pontificale H. Mis, een plechtig lof, studiebijeen komsten en openbare manifestaties en het openluchtspel „De Madonna met de duizend brillanten" van rector H. Beex.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1