latuiipsrk „De Eftelini" lIBDELaMBSimi Waalwijkse en Langs DRUNEN ELSHOUT OFFICIËLE OPENING Commissaris spreekt woorden van hoge waardering MÊÊÊÈ OUDEN VAN DAGEN OP REIS. MAANDAG 13 JULI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON HELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week :6e JAARGANG No. 56 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.xn. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" 't Was een select gezelschap dat zich Zaterdagmorgen op het mooie terras van het machtige restaurant van „De Efteling" verzamelde, uit genodigd door het bestuur van de Stichting, om de officiële opening van het Natuurpark bij te wonen. We zagen daar Prof. Dr de Quay, Commissaris der Koningin, met een viertal heren van Ged. Staten, met de griffier; we ontmoetten er de le den van de Prov. Commissie van het Recreatiewezen; we zagen de hoofd figuren van Heidemaatschappij, van D.U.W., van P.N.E.M., Gem. Licht- bedrijven, Gemeentewerken, Tech nische Dienst, P.T.T. enz. naast het bestuur der Stichting met de Zeer- Eerw. Heren Geestelijken uit de gemeente, de landelijke en provin ciale pers, allen met hun dames. Een kleurig, fleurig gezelschap, echt in recreatiestemming, zoals het voorzitter Mr v. d. Heijden voor de ze gelegenheid bedoeld had. 't Was een officiële opening, die echter niets had van het conventioneel stijve, dat de Hollander zo gaarne betracht, ais 't bijeenkomsten geldt, waar hoge autoriteiten bijeen ko men. 't Gold de opening van Neder lands mooiste recreatieoord en de voorzitter hield de samenkomst ge heel in de stijl, die deze unieke ont spanningsgelegenheid bedoeld is te zijn: een gelegenheid om te vertoe ven in 'n blijde wereld. Geen gong slag of hamerklop was het sein dat de voorzitter zijn welkom ging uit spreken, doch een handklap, die Vroeg om even stilte onder het gea museerd gezelschap. Burgemeester v. d. Heijden zeide verheugd te zijn over de grote op komst op de uitgezonden invitaties; met genoegen mocht hij hieruit con cluderen dat er grote belangstelling is voor wat hier tot stand gebracht is. Nog is „De Efteling" niet af, dat zal nog wel enige jaren duren, doch het bestuur der Stichting meende niet langer te mogen wachten met een officiële opening, nu het restau rant is klaar gekomen, om hierbij gebruik te kunnen maken van deze gelegenheid om dank te brengen aan alle instanties die hun mede werking geboden hebben om de op zet tot uitvoering te brengen. Dan gaat de voorzitter in 't kort de geschiedenis van „De Efteling" na. Reeds jaren is gezocht naar de mogelijkheid de eenzijdigheid van de Langstraatse industrie, zuiver op leder en schoenen ingesteld, te bre ken. De pogingen nieuwe industrie- en voor de streek te interesseren, hebben niet steeds het gewenste re sultaat, waarom de gemeente Loon- opzand meende, gebruik makend van het ongerepte natuurschoon waaraan de omgeving rijk is, een geheel nieuwe industrie te kunnen scheppen, door te trachten 't vreem delingenverkeer hierheen te leiden. Overtuigd dat de ongerepte natuur alleen niet voldoende is om de -gro te stroom van naar ontspanning tijd, speciaal door de voorkomende medewerking van het kerkbestuur met zijn sympathieke voorz. Deken v. d. Brekel, weer heel spoedig een opleving, die al ras voerde tot de vorming van een Stichting, die voorzichtig haar plannen opzette met de bedoeling het park uit te breiden tot recreatieoord van meer bijzondere betekenis. Niet ineens kwam men echter tot de grootse op zet die nu de roem uitdraagt van onze gemeente. Zachtjes groeiden de plannen, en de Stichting heeft 't aan de steun en de practische erva ring van de Heidemaatschappij en D.U.W. te danken, dat wij nu mo gen wijzen op een werk, dat respect afdwingt over de gehele wereld. Spr. zegt in deze te kort te schie ten als hij niet een warm woord van hulde bracht aan de heren Heidel- berger en Ir Markvoort, die met kennis van zaken en veel liefde voor de natuur de plannen ontwier pen en tot uitvoering brachtten, daarbij geen heuveltje zonder be doeling opwierpen en geen plantje aan de grond toevertrouwden zon der hierbij èn de doelmatigheid van het werk èn het natuurschoon in 't oog te houden, 't Is drie jaren gele den dat Ir Markvoort de eerste spa de in de grond zette en we mogen zeggen: twee jaren later lag het grootse werk in grote lijnen klaar. Dan brengt hij dank aan de ge meenteraad, die door zijn garantie voor rente en aflossing in 1950 een bedrag van 400.000 en in 1952 an dermaal 600.000 beschikbaar stel de en daardoor blijk gaf van ver trouwen en doorzicht in de plan nen, die het College van B. en W. voorstelde. Alvorens echter de 2de lening voor te leggen, hebben èn de Stichting èn het Gemeentebe stuur ernstig overwogen of het wel verantwoord Was zo!n kapitaal be drag voor „De Efteling" te spende ren. Toen echter in 1952 gebleken was, dat de opzet boven verwach ting attractief bleek te zijn, dank zij de medewerking van de artistie ke geest van de heer Anton Pieck en de vindingrijke fantasie van de heer Peter Rijnders, die in samen werking het sprookjesbos ontwier pen, dat in één slag de belangstel ling naar ons recreatieoord deed ontwaken, durfden wij een verdere uitbreiding aan. En opnieuw von den we ook nu weer de Gedep. Sta ten aan onze zijde die eveneens blijk gaven in te zien dat een opzet, zo als de Stichting bood, respect en steun verdiende. Gaarne brengt spr. hiervoor de Commissaris der Konin gin met zijn College hartelijk dank. En het resultaat van deze alzijdige samenwerking kunnen we nu pre senteren. We danken het architect Perquin, dat hij met alle zorg ons een plan heeft uitgedacht, dat tot in de kleinste onderdelen blijk geeft van een practische ervaring, die de toets van de scherpste critiek kan doorstaan. De heer Heidelberger iSiXHS zoekende massa te trekken, moest dit natuurschoon tot 'n recreatieoord omgebouwd worden, waar de bezoe ker niet alleen van de rijke natuur kan genieten, doch ook de nodige ontspanning en comfort vindt, wat hij noodzakelijk daaraan verbonden wil zien. Dit is de grondgedachte geweest, die geleid heeft tot de uit bouw van wat men voor jaren het „Sportpark" van Kaatsheuvel noem de. De pioniers, de beide ZeerEerw. Heren Pastoors de Klijn en Rietra, destijds kapelaans in Kaatsheuvel, met de voortvarende Desk-voorzit ter de heer Sjaak Smit, legde in het Sportpark de kiem van wat nu is uitgegroeid tot ons-wereldvermaard recreatieoord. Toen de oorlog in zijn Verwoesting ook het Sportpark niet spaarde, kwam toch na deze droeve brengen wij opnieuw onze hulde voor het ontwerp van een goed ge outilleerd zwembad met een ingeni eus circulatiebad voor waterzuive ring, waar opnieuw grote ervaring en deskundigheid te prijzen zijn. Binnen enkele dagen kunnen we ook hiervan de openstelling tege moet zien. De kanovijver, die reeds geheel klaar is, wacht op gasten, die spreker veronderstelt dat niet al te veel onder de genodigden van heden zullen worden gevonden. Aan allen, die verder hun mede werking en steun gaven in de tot standkoming van het werk, dat hij voorstelt nu in een rondwandeling van circa anderhalf uur te gaan be zichtigen, brengt hij hartelijk dank. Wie de tocht mogelijk te zwaar mag vallen, zou hij aanraden zolang gast te blijven van de heer v. Raven- steijn, waarvan hij overtuigd is dat hij voor de achterblijvers een goede gastheer zal zijn, die het hen aan niets zal laten ontbreken. Er was één roep over wat de vele genodigden, die „De Efteling" niet eerder zagen, te zien kregen. Trou wens, de wereldvermaardheid, wel ke ons Natuurpark reeds heeft ge kregen, is de reclame geweest, die de honderdduizenden bezoekers zelf naar buiten hebben gedragen. Dat het behalve een recreatieoord met ontelbare ontspanningen ook een natuurpark is gebleven, bewezen de stoffige schoentjes en de warme ge zichten na de wandeling langs de ontelbaar mooie plekjes en de vele bezienswaardigheden, die „De Ef teling" biedt. 't Was weer een gezellig zitje in het warme zonnetje op het riante wen uit dat door de royale opzet bereikt zal worden, wat in de be doeling gelegen heeft te bereiken. De Efteling mogen we een streek- recreatieoord noemen. Er is mogelijk nog plaats in on ze provincie voor een of twee der gelijke ontspanningsoorden, doch zij moeten een uitzondering blij ven. Dat gij hier de première ge schapen hebt, verdient een woord van hulde. Hij dankt de voorzitter opnieuw vopr de uitnodiging, hij dankte hem voor de rondleiding en wenst hem geluk met de vreemde lingen-industrie die de gemeente rijker is geworden. Wij zijn, aldus gaat hij voort, de eerste producten van deze nieuwe industrie. Het zijn kwaliteitsproducten en spre ker is overtuigd, dat deze eerste bijeenkomst rendabel zal zijn door dat iedere gast zijn vrienden en terras met zijn schitterende uitkijk op siervijver, heuvelpartij en zilve ren waterval. Bedrijvig repten zich een leger van galante obers om roy aal een frisse of pikante dronk te serveren, al naar behoefte en wens. In de restauratie was nog meer bedrijvigheid. De heer van Raven- steijn, die daar de scepter zwaait, ging zijn première geven en met één slag heeft hij getoond dat hij waardig is in dit Luculluspaleis zijn heerschappij te voeren.. De aangebo den lunch was tot in alle finesses verzorgd, de tong een streling, de artistieke tafelversiering van dhr. Snoeren was een lust voor het oog, evenals de honderden prachtbloem- werken, die vanaf de ruime hal tot in alle compartimenten het gebouw sierden. Tijdens de lunch hadden de aanwezigen het genot te mogen luisteren en genieten van de gees tige woordenrijkdom van de Hoog- Edelgestrenge Heer Prof. Dr. de Quay. Met genoegen had hij gevolg ge geven aan de vriendelijke uitnodi ging van het bestuur der Stichting om aanwezig te willen zijn op deze officiële opening van „De Efteling". Hij heeft alle lof voor wat hier is tot stand gebracht. Toen hij de his torie beluisterde, die de voorzitter van het ontstaan van het Natuur park gaf, heeft hij zich even gerea liseerd hoe de indruk was, toen het raadsbesluit het College van Ged. Staten ter goedkeuring werd voor gedragen. 't Was eerst f 400.000. later 600.000.mogelijk komt nog wel een suppletie, die reikt tot de andermalf millioen. Het College heeft zich even ernstig beraden, doch juist omdat de opzet zo groot was, hebben wij onze goedkeuring niet onthouden. Er is niets te berei ken met de vele kleine prutszaken die opgezet worden, doch alleen iets wanneer men iets brengt, dat res pect afdwingt. Een ontspanning met een mallemolen is iets dat men overal ontmoeten kan, maar dat geen ontspanning biedt voor wie de recreatie zoekt op breder plan. Wij hebben een mooie provincie, die nog slechts weinig recreatieontspan ning biedt. Hier is werk verricht met vele attracties onder één dak. Hier is iemand aanwezig geweest, die wist te coördineren, evenwicht wist te brengen en de risico's wist te overzien. Gij hebt, zo wendt hij zich tot de voorzitter, het inzicht gehad, gij hebt het aangedurfd; de huivering heeft u niet overgrepen, doch werd overheerst door een zelf vertrouwen en gij hebt een recrea tieoord geschapen, dat de welvaart van uwe gemeente zal ten goede komen. Wij zien nu het resultaat. De stuctuur van samenstelling van uw bestuur waarborgt dat de kwes ties die de exploitatie met zich kan brengen, naar de beste zin wordt opgelost. Is de parochiële overheid kwantitatief in de meerderheid om te waken daar, waar de morele kwesties de aandacht vragen, kwali tatief staat het gemeentebestuur in de macht om te kunnen waken dat de exploitatie lonend zal blijven. Hij spreekt de hoop en het vertrou- kennissen in nader contact zal brengen met dit unieke recreatie oord. Als uw naaste buurman met eenzelfde plan bij mij komt, kan Iiij er van overtuigd zijn, dat ik er op tegen kom. Komt uw verre huurman, dan wil ik zijn plan in overweging nemen, mits de opzet groot is, want alleen hierin zit een kans van slagen. Wat hier gescha pen is, hebben wij voor onze pro vincie nodig. U is in deze de eer ste geweest en het spreekwoord blijft nog altijd waar de eerste klap is een daalder waard. Hij ein digt met de Stichting geluk te wen sen met het reeds behaalde resul taat en verklaart gaarne zeer vaak terug te zullen komen, om van de successen van „De Efteling" getui ge te kunnen zijn. 't Waren woorden die insloegen, omdat ze zo juist inhielden wat we allen dachten, en kwamen uit de mond van de hoogste autoriteit, die het welzijn en de groei van iedere gemeente in de provincie zo nauw ter harte gaat. Een enthousiast applaus getuigde van deze instemming van alle gas ten met het gesprokene. Persoonlijk namen alle genodig den afscheid van de voorzitter, waarmede deze uitzonderlijk ge slaagde opening eindigde. 's Avonds volgde er echter nog een waardig slot aan deze schone dag. De Kon. Erk. Harm. Concor dia uit Loonopzand had de grote eer met een avondconcert de dag te mogen bekronen. En geen ander corps uit het gehele land had dit met meer recht en met meer eer kunnen doen. Kapelmeester Abee- len heeft met dit concert weer eens getoond, hoe ver goed dilet tantisme voeren kan onder kundi ge leiding en goed geleide ambitie. Neen, dat was geen dilettantisme meer, dat was geacheveerd be- roepswerk, dat Concordia leverde. Hier streden zuiverheid, klankge halte, voordracht, nuancering en frasering, techniek en samenspel met een muzikale overgave van di rectie en executanten een strijd om het mooiste te brengen wat een harmonie bieden kan. 't Zou ons te ver voeren elk nummer de revue te doen passeren, doch werken als Romeo et Juliette van Berlioz, Les Erinnyes van Massenet, Figaro's Hochzeit van Mozart, Un Festin chez Lustucru van Rogister, zijn juwelen van compositie's, die een beroepskoor niet muzikaler kan vertolken. Een woord van sponta ne hulde aan directie en executan ten. 't Was een slot aan de mooie dag in de beste handen gelegd en op de meest waardige wijze ver zorgd. (Zou een enkel opschriftje: „Stilte tijdens het concert" feite lijk geen blamage zijn voor de spraakzame bezoekers op het ter ras van ons recreatie-oord We kunnen er ook in een blijde wereld leven als we stil genieten en laten genieten). Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente, te houden op Donderdag 16 Juli 1953 te 7.30 uur n.m. ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken, t.w.: a. Jaarstukken van de Dienst Bouw- en Woningtoezicht „Boven- Langstraat c.a." over het tijdvak 1 Juli t.m. 31 December 1952. 3. Voorstel tot aanvulling der po litieverordening (prae-advies no. 30). 4. Voorstel tot toekenning van het gemeentelijk aandeel in premie Ter- lingenfonds aan M. Klomp (prae- advies no. 31). 5. Voorstel tot: a. intrekking van de verordening als bedoeld in artikel 11 lid 3 van de W inkelsluitingswet b. Wijziging van de verordening als bedoeld in artikel 11 lid 2 der Winkelsluitingswet (prae-advies no. 32). 6. Voorstel tot overdracht in ei gendom van grond aan de Provin cie Noord-Brabant (prae-advies no. 33). 7. Voorstel tot: a. opheffing van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur; b. instelling van „de Gemeente lijke instelling voor Maatschappe lijke Zorg der gemeente Drunen" c. vaststelling reglement voor de gemeentelijke instelling als bedoeld onder letter b; d. aanvulling van de Salarisveror dening voor het gemeentepersoneel prae-advies no. 34). 8. Voorstel tot wijziging der ge meentebegroting 1953 (prae-advies no. 35). De Ouden van Dagen uit Drunen maakten Donderdagmiddag hun jaarlijks uitstapje, dat ook dit jaar weer een groot succes werd. Vanuit Drunen ging de reis naar Eind hoven, waar een bezoek werd gebracht aan het mooie park „Animali". Na be zichtiging van dit park en het gebruik maken van de daaraan verbonden speel tuin, was er de stemming via een kleine tractatie al goed ingekomen. Vanaf Eindhoven ging de stoet naar Oirschot, waar de koffie werd gebruikt. Deze koffietafel werd aldra een gezellig samenzijn en het ijsje van ,,'t Jantje" lie ten de oudjes zich goed smaken. Burgemeester Snels sprak hier een kort woord, waarin hij dank bracht aan de organisatoren van dit uitstapje. Een col lecte voor het orgelfonds bracht 68.43 op. Na dit gezellig samenzijn werd nog n bezoek gebracht aan het gemeentehuis en R.K. Kerk. Hierbij werden zij bege leid door twee leden van de plaatselijke V.V.V. Dit bezoek dat door allen zeer op prijs werd gesteld, werd een groot succes. Via Moergestel, Oisterwijk en Helvoirt ging het naar Drunen, alwaar men werd opgewacht door de Kon. Erk. Harmonie „De Volharding". Onder vrolijke tonen van deze Harmo nie trok men naar het gemeentehuis, waar nog een rondedans werd gemaakt. Burgemeester Snels voerde bij deze aankomst nog het woord en bracht dank aan allen die aan het welslagen van deze tocht hadden meegewerkt. Namens de Ouden van Dagen sprak wethouder v. Sprang, die eveneens dank bracht voor deze geslaagde tocht. Alle oudjes keerden zeer voldaan huis waarts. UITREIKING ONDERSCHEIDING. Donderdagmorgen werd ten gemeente huize door de Edelachtb. heer Burgem. Snels aan de heer J. A. Spekking uitge reikt de onderscheiding Orde en Vrede, toegekend door de Minister van Oorlog. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. In de week van 13 tot en met 18 Juli zal op het normale spreekuur van 12 uur door Dr v, d. Wouw worden inge ënt tegen diphtherle. Deze inenting is kos teloos en geldt niet voor de schooljeugd, die reeds op de scholen zijn ingeënt. SLUITING E.H.B.O.-CURSUS. A.s. Vrijdagavond 17 Juli zal de slui ting plaats vinden van de E.H.B.O.-cur- sus, welke gegeven werd onder auspiciën van de B.B. De examens zullen worden afgenomen door Dr v. d. Wouw en Dr Rijken. Op deze avond zal ook het woord worden gevoercT door Kolonel Rietveld, Kring- hoofd der Berscherming Burgerbevolking. OVERGEPLAATST. De Wachtmeester der Rijkspolitie post Orunen is, naar wij vernemen, overge plaatst naar Ter Aar in Zuid-Holland. MOOI SUCCES VOOR ONZE MEISJESSCHOOL V.G.L.O. Op de Mariale tentoonstellingen wel ke gehouden werden in het kader van 't Maria-Congres in het Museum Prov. Ge nootschap voor Kunsten en Wetenschap pen, werd door de V.G.L.O.-klas van de meisjesschool alhier, welke klas onder leiding staat van Mej. Verdiezen, een twee-tal werkstukken ingezonden, welke beide werden bekroond. De inzendingen waren beide groeps werk. Het werk „Maria in ons Bisdom" was een serie opstellen in drie deeltjes, welke behandelde de bedevaartplaatsen van Maria in ons bisdom. Voorzien van een inleiding, in dictievorm gegeven, en een uitgebreide geschiedenis van de Zoe te Lieve VrouW van Den Bosch en al les fraai geïllustreerd, verwierf het de le prijs. „Honderd jaar Kromstaf", even eens een serie opstellen over de voor naamste gebeurtenissen in de Nederland se Kerk Hirarchie, werd bekroond met een derde prijs. Dat deze beide inzendingen uit Dru nen onder de talrijke inzendingen wer den bekroond, is een fraai succes waar op personeel en kinderen met recht trots mogen gaan. K. A. J. Maandagavond zal het bestuur van de pas opgerichte K.A.J. vergaderen bij J. van Iersel. De bestuursfuncties zullen dan verdeeld worden en een werkpro gram samengesteld. DE OUDJES GINGEN UIT. De oudjes hebben hun jaarlijks uitstap je weer gemaakt. Te ruim 12 uur werd de tocht met een 30-tal particuliere au to's en een BBA-bus naar Eindhoven aanvaard. Daar werd Anamali bezocht. Van Eindhoven ging men naar Oirschot, waar een echte Brabantse koffietafel werd aangeboden. Een bezoek werd ge bracht aan de prachtige kerk en: het ge meentehuis. Te ruim acht uur arriveerde men te Drunen. De harmonie De Vol harding zorgde voor de muziek en de oudjes maakten op het plein voor het gemeentehuis nog hun dansje Een col lecte voor het orgelfonds bracht ruim 60 op. Het was een geslaagde tocht. JUBILEUM. A.s. Woensdag zal de heer M. van Huiten zijn 25-jarig dienstverband her denken bij de veilingver. De Langstraat. Woensdag zal het jubileum in huiselijke kring gevierd worden. Het veilingperso- neel wacht met feesten tot de grote sei- zoendrukte over is. PASTOOR VERSTEEG uy2 JAAR TE ELSHOUT. Onder grote belangstelling vierde de Z.E. Heer Pastoor G. Versteeg zijn 12J/J jarig jubilé als pastoor te Elshout. De dag werd begonnen met een plech tige H. Mis van dankbaarheid met een algemene H. Communie der parochianen. Van half 12 tot 1 uur had een druk be zochte receptie plaats, waarbij, behalve de parochianen, ook vele autoriteiten uit de gemeente Drunen hun belangstelling toonden. In de namiddag werd de pastoor door de jeugd gehuldigd in het parochiehuis. Met zang, declamatie en reidansen werd daar de pastoor gefêteerd en onder toe passelijke woorden het cadeau van de schooljeugd en het schoolpersoneel aan geboden. Ook de huishoudster van de pastoor werd niet vergeten; ook zij was 121-2 iaar in Elshout en kreeg een. prach tige doos bonbons aangeboden. De pas toor dankte de jeugd en het gezamenlij ke personeel voor de hulde en het mooie cadeau. Hij dankte voor het gebed van deze dag, prees de samenwerking tussen pastorie en school en hoopte nog vele jaren tot heil van de Elshoutse jeugd te kunnen werken. De Weleerwaarde Heer Kapelaan dankte hij voor de bemoeie nissen die hij als voorzitter van 't comité met dit feest heeft gehad. De royale trac tatie en het vooruitzicht van een vrije dag viel bij de jeugd en het personeel wel in de smaak. 's Avonds brachten de Verkenners, de Fanfare, de Gem. Zangvereniging en de O.L. Vr. Schuts nog een serenade. Na mens de Verkenners sprak de hopman, de heer H. Peters, en bood de pastoor tevens het cadeau der Verkenners aan. Namens de Fanafre sprak de heer B. v. d. Brink, namens de Zangvereniging de heer Joh, v. Venrooy en namens de O.L. Vr. Schuts de heer J. v. d. Wiel. Muziek, zang en vendelen wisselden el kaar af. De heer Th. v. Delft, kerkmees-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1