GEERTRUIDENBERG j te worden. Er was lichte schade GAPELLE miWYK HAARSTEEG VLIJMEN SPRANG WASPIK LANDBOUW DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 JULI 1953 Xïhsumatisehe Pijnen slopen Uw krachten - GEMEENTERAAD. ter, bood de cadeaux van de parochia nen aan, n.l. een Credenstafel, een les senaar, altaarschellen, collecte-schalen, sigaren en 't overschot van de collecte. De Zeereerw. Heer Pastoor dankte de parochianen voor de gebrachte hulde en de mooie cadeaux en hoopte nog vele jaren voor de parochianen te kunnen werken. De aanwezigen werden getrac- teerd op sigaren, sigaretten en bonbons, terwijl de voorzitters van de verenigin gen een enveloppe met inhoud werd over handigd. Elshout heeft getoond te weten hoe het zijn priesters moet eren, al was het op een bescheiden wijze. HERDENKING. Zondag j.l. heeft alhier de herdenking plaats gehad van het overlijden van onze dorpsgenoot wijlen de heer M. v. Beur den, die 15 jaren geleden op zo tragische wijze om het leven kwam. Het initiatief hiervoor was uitgegaan van directeur en leden van de Mannenzangvereniging „Vriendenkring", wiens oprichter en di recteur hij was. Het heengaan van de heer v. Beurden betekende voor het in die dagen op en hoog peil staand mannenkoor een gevoe lig verlies; dit verlies werd nog des te meer aangevoeld omdat in datzelfde jaar onder zijn leiding een dameskoor was tot stand gekomen, waarmee één zijner wen sen in vervulling was gegaan. De gedachte aan hun overleden direc teur is bij de leden zo blijven voortleven, dat zij meenden hem op zijn 15e sterfdag nog eens op piëteitvolle wijze te moeten herdenken. Door het bestuur was aan alle oud-leden van „Vriendenkring een verzoek gericht om deze herdenking mede bij te wonen, waaraan door bijna allen gehoor werd gegeven. Om 10 uur werd in de parochiekerk te zijner nagedachtenis een plechtige H. Mis opgedragen, waar door 't kerkzang koor, waarvan hij ook directeur was, de 4-stemmige mis „Sancti Willebrordi van J. S. Ponten werd uitgevoerd. Speciaal had men voor deze gelegenheid deze mis gekozen, omdat de overledene daar een voorliefde voor had. Na afloop voerde het Mannenkoor op verdienstelijke wijze het Beati Mortui van Mendelssohn uit en bracht zij het 4- stemmig De Profundis ten gehore. Op het kerkhof had daarna de krans- legging plaats. De voorzitter en oudste lid van „Vriendenkring", de heer J. van Veluw, sprak enkele woorden ter nage dachtenis aan de overleden directeur; ge zamenlijk zong men „Op het kerkhof waarna een gebed werd gestort voor zijn zielerust. Een broer van de overledene dankte namens zijn zo zwaar getroffen echtge note en kinderen voor de wijze waarop „Vriendenkring" zijn overleden directeur nog eens wilde herdenken. Zijn heengaan betekende voor ons allen een zwaar ver lies, doch hij hoopte en vertrouwde dat de Heer hem zijn beloning wel niet zal hebben onthouden. Diep onder de indruk van deze piëteit volle herdenking, verlieten allen de do denakker. Maar ze vreten ook in op Uw humeur en gestel. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuiverende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewanden trager wer ken. De zes minerale zouten van Kru- schen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daar mee behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. Vlijmense renners. Zondag namen de Vlijmense ren ners deel aan de Ronde van Don gen. De Nieuwelingen hadden het grootste succes. Na enkele ronden te hebben gereden ging Fr. Li- bregts weg. Walraven uit 's-Herto- genbosch ging hem na en beiden wisten een voorsprong te krijgen die niet meer werd afgestaan. De sprint werd door Libregts te vroeg genomen. Juist op de streep ging Walraven over Libregts heen, waardoor deze tweede werd. De bloemen werden gedeeld en beiden reden een ere-ronde. Parijs uit Vlijmen zat in de kop groep en werd in de sprint 9e. Weer een mooi succes. Van Wolfs die in Duitsland heeft gereden, was tot heden nog niets bekend. Opening nieuw Plein. Zaterdag 18 en Zondag 19 Juli wordt het nieuwe Plein te Vlijmen officieel geopend door Burgemees ter van Hout. Medewerking verle nen de harmonie Concordia, Vlij mens Mannenkoor, Dubbelmannen- kwartet Cantabile. Tevens Zaterdag etalage-wedstrijd voor de jeugd. Zondagmiddag populair concert, waaraan meewerken Harmonie Concordia, Semper Animato te Nieuwkuijk, O.B.K, Nieuwkuijk, Mannenkoor Vriendenkring Haar steeg, Mondorgel Dopio Morimen- to. Na het concert Bal Champêtre met polonaise door de Harmonie. Verder is er nog te bezichtigen een Indische tentoonstelling van de Indische oud-strijders alhier. Oproep vergadering. Op Dinsdag 14 Juli zal een ver gadering gehouden worden van de buurt, in verband met de Priester wijding van en de Eerste H. Mis opdragen door Pater v. d. Heijden op 2 Aug. a.s. De vergadering wordt gehouden in Hotel Prinsen. Aanvang 8 uur. Kruisboogschutters te Vlijmen. Zondag 19 Juli zullen de Kruis boogschutters die uitgekozen zijn voor de selectie-wedstrijden, el kaar weer bekampen op de banen Van het Kruisbooggezeischap Ilo- zenjacht, in café A. v. Vugt. Hier van zullen de beste schutters in aanmerking komen voor de wed strijd tegen de beste Belgische schutters. Tot heden komen 3 Vlij mense schutters in aanmerking. Doet allen uw best, het zou een mooi succes zijn. Vlijmense Boys. Zaterdag namén de Vlijmense Boys deel aan het tournooi van R.K.J.V.O. te 's-Hertogenbosch, om ■tie vogelwijk prijs. Vlijmen kwam Uit tegen O.J.C. Orthen. Vlijmen -was over alle linies sjerker en won met 30. Zaterdag komt Vlij men in de finale. V .1 JU* BEGRAFENIS ARIE DE ROOIJ. Onder grote belangstelling had j.l. Don derdagmiddag op de algemene begraaf plaats alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen de heer Arie de Rooij, die j.l. Maandag morgen in het hooiland plotseling over leed. De lijkkist werd grafwaarts gedragen door het bestuur der Afdeling Sprang van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, waarvan de overledene sinds vele jaren deel uit maakte en welke organisatie hij tevens als bode diende. In de stoet werd een prachtige krans meegedragen van genoemde organisatie. De Weleerw. Heer Ds. C. Streefkerk, Ned. Herv. predikant alhier, die ten hui ze van de overledene de korte rouwdienst leidde, sprak aan de geopende groeve woorden van troost tot de achterblijven- den, terwijl de heer C. H. van Caem namens de Afdeling Sprang van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond wees op de trouw en liefde waarmede de overledene gedurende vele jaren de Christelijke vak beweging ter plaatse had gediend en God dankte voor wat Hij de Afdeling in de overledene had geschonken. Een familielid van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling en medeleven. 1 CHR. BOUWARBEIDERS. De Afdeling Sprang van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond komt a.s. Vrijdag avond half 8 in het gebouw van de Chr. Volksbond in ledenvergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Benoeming van een Afdelingsbode en Verkiezing van een bestuurslid in de vacature ont staan door het overlijden van dhr. A. de Rooij; Bespreking reisplan in de vacan- tieweek. I I BEKROOND. Zaterdag nam de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" onder leiding van haar directeur, de heer Jos Dankers uit Loon op Zand, deel aan het muziekcon cours van de Ned. Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen, te Bla- del gehouden. In de eerste afdeling werd met 95 punten een tweede prijs behaald (50 punten voor het verplichte en 45 p. voor het eigen gekozen werk). VERGADERING EN WEDSTRIJD BLOEMENSCHIKKEN. Donderdagavond 9 Juli hield de afde ling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de Chr. Land- bouwhuishoudschool een druk bezochte ledenvergadering, waaraan een wedstrijd in bloemenschikken was verbonden. Een vijftigtal inzendingen, bloemen geschikt in bakjes, schalen of potjes, getuigden van de ernst en de lust om iets leuks te presteren en de jury, gevormd door en kele dames van de afdeling Eethen van de Bond, stond voor een moeilijke taak. De presidente, Mevr. Hovinga-Laken- veld, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom toe te roepen aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan de da mes van de Bondsafdeljngen te Hilva- renbeek en uit Eethen. Na het zingen van het Bondslied en goedkeuring der notulen, welke werden voorgelezen door Mevr. Minnaard-Lokerse, volgden van bestuurszijde verschillende mededelingen over de Woensdag 26 Aug. a.s. te dezer plaatse te houden najaarsvergadering van de afdeling Noord-Brabant van de Bond, bij welke gelegenheid de afdeling Sprang- Capelle als gastvrouwe zal optreden. Met het zingen van het Zeeuwse Volks lied werd het eerste gedeelte van de avond besloten. Nadat gepauzeerd was, in welke tijd thee met gebak geserveerd was en door enkele dames loten verkocht waren, volg de de bekendmaking van de uitslag der keuring van de inzendingen bloemen schikken. De hoofdprijzen werden toege kend aan Mej. W. Haverhals, Mevr. D. Schoondermark-Ockers en Mevrouw H. Mouthaan-de Lindt (het zou te veel plaatsruimte vergen alle prijswinnaressen te vermelden). Voor de actie tot steun van 't fonds tot betaling van contribu tie van getroffen leden van afdelingen in de rampgebieden, werd een verloting gehouden, waarvoor een 46-tal ingezon den bloemstukken, alsmede verschillende andere voorwerpen als prijzen door de leden ter beschikking waren gesteld Een woord van dank aan allen, die hiertoe het hunne hebben bijgedragen, moge hier een plaats vinden. Aan het slot van deze goedgeslaagde bijeenkomst dankte de presidente allen die aan het welslagen van vergadering en wedstrijd op enigerlei wijze hun me- dewrking hadden verleend, waarna met het zingen van het Brabantse Volkslied besloten werd. Het is een verheugend verschijnsel dat de afdeling nog steeds groeiende is en dat iedere vergadering weer nieuwe ge zichten te zien geeft, maar toch zijn er nog meerderen, welke vergeefs op zich laten wachten. Ook deze zou het bestuur, gedachtig aan het spreekwoord „Een dracht maakt macht", zo gaarne in de kring zien opgenomen, en de secretares se, Mevr. Minnaard, hoopt dat velen hun schroom laten varen en zich bij haar zul len melden om zich te laten inschrijven als lid van de afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. BEVOLKINGSLOOP JUNI 1953. Geboren: Adriaan, zv. H. E. Spierings- Wagemakers; Johannes F. A., zv. J. H. v. Gorkum-Köhnke; Antonia, dv. J. Tim mermans-Willemsz; Maria M., dv. P. Dalmeijer-Rozenbrand; Gerardus M. C., zv. J. Versteeg-Verduijn. Gehuwd: J. v. Weezenbeek 24 j. en M G Kleverwal 29 j.; C. P. v. Dongen 29 j. en B. Paans 25 j.; A. Hoefnagel 23 j. en D. A. Paans 20 j.; J. de Rooij 30 j. en J. Verduijn 28 j.; J. A. J. yam de Lindeloof 26 j. en M. Verhof 24 j.; G. P. Donders 30 j. en A. P. Molegraaf 28 jaar. Overleden: H. Kleinloog 66 j., echtg. van J. H. Kuijsten; J. A. v. Iersel 79 j.; echtg. van J. H. Klootwijk; A. de Bie 83 j., ongeh.; M. T. van Thielen 93 j., wedn. van A. v. Dommelen; J. L. Paans 81 j„ wed. van J. Vos. Ingekomen: J. Boksem van Arnhem; G. P. Donders van Loonopzand; J. de Rooij van Raamsdonk; G. Ossewaarde van Nuenen; S. J. Draaisma van Oir- schot; A. Snijders van Raamsdonk; M. H. Tazelaar van Kortgene; C. Bruines van Renkum; G. v. Kuijk van Wijk en Aalburg. Vertrokken: A. Vissers naar Raams donk; H. Verhoeven naar Voorburg; A. Hoefnagel naar Loonopzand; H. H. v. d. Schans naar Den Helder; A. M. v. Om meren naar Apeldoorn; K. Timmermans naar Loonopzand; J. Verhoeven naar Vlaardingen. i DUIVENSPORT EN T.B.C,-BESTRIJDING. Het ligt in de bedoeling op initiatief van de postduivenvereniging „De Lucht vaart" eind deze of begin volgende maand een liefdadigheidsvlucht te orga niseren. Reeds meerdere malen werden in het verleden soortgelijke vluchten te dezer plaatse gehouden en altijd met schitterend resultaat. De netto-opbrengst kwam steeds ten goede aan de vereni ging „Het Groene Kruis" voor de ge meente Sprang-Capelle voor de bestrij ding van de tuberculose ter plaatse. Ook deze keer zal bij doorgang de opbrengst voor dit doel worden bestemd. Indien, zoals voorheen het geval was, ook nu weer de algehele medewerking, niet alleen van de duivenliefhebbers doch van de algehele Sprang-Capelse gemeen schap wordt verkregen, zal ook dit jaar een flink batig saldo aan de penning meester van „Het Groene Kruis kunnen worden afgedragen. De organisatoren vertrouwen dat de medewerking ook thans weer spontaan zal zijn en dat ie der die hiertoe maar enigszins in staat is, voor deze vlucht een ere-prijs beschik baar zal stellen, ofwel een bedrag in geld zal schenken voor aankoop van prijzen. Wanneer niet-duivenhouders op deze wijze hun belangstelling tonen, dan zor gen de duivenliefhebbers door het zetten van een zo groot mogelijk aantal duiven op hun wijze voor het slagen van deze liefdadigheidsvlucht. Bekroonde merries. Op de j.l. Donderdag te Tilburg gehouden premiekeuring van de koninklijke Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard" (afd. Noord- Brabant) werden te dezer plaatse bekroond met een eerste prijs, de beide merries Mia van Boer en Tuinder en Cora van de heer P. •Snijders. Eveneens werd op deze keuring bekroond met een derde prijs de bruinschimmel Dahlia van Sprang van de heer J. van Pas. Groot succes van de Koninklijke Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak. Zaterdag j.l. nam de Koninklijke Harmonie Volksvlijt en Volksver maak deel aan het concours van de Nederlandse Federatie voor Harmonie- en Fanfaregezelschap pen te Bladel. Onder leiding van de eminente directeur, de heer Chr. Kuijten, behaalde zij de eerste prijs in de Ere-af deling. Het is een prachtprestatie en de directeur werd met recht veel lóf toegezwaaid. Nadat Waspik zijn nummers had uitgevoerd, ging er een luid ap plaus op uit het publiek en bij het vernemen van het behaalde aantal punten waren de muzikanten niet meer te temmen. Daar de Waspikse harmonie als laatste op die dag aan het concours had deelgeno men, werd lien verzocht nog een mars uit te voeren. Zij namen hier voor de Waspikse feestmars van P. Kuijten, die zij met een over weldigend enthousiasme ten geho re brachten. Het was zoals men daar zei „De muzikanten waren allen voorzien van een tas met no ten". Ook heel Waspik geraakte in een feeststemming bij het horen van de sirene, ten teken dat hun harmonie de eerste prijs had behaald. De vereniging „Nederland en Oranje" verwelkomde de harmonie aan de grens en bracht bij monde van de voorzitter, de heer N. van de Rijken, hulde aan het korps en de directeur, die zoals hij zei een geboren en getogen Waspikker is. Alle notabelen van Waspik wa ren aanwezig om het korps hulde te brengen. De beschermheer, de Edelachtbare heer J. C. M. Cou- wenberg, burgemeester van Was pik, stak zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken en sprak vol löf over het korps, zijn bestuur en directeur. Namens de gemeente bood hij een bloemstuk aan en overhandigde aan de voorzitter van Volksvlijt en Volksvermaak voor zich privé een geschenk on der couvert. Ook de eerw. heren pastoor en kapelaan waren aan wezig en brachten hulde aan de harmonie. De zangvereniging „Po- lymnia" bracht een zanghulde. In een ware feeststemming werd de avond verder voortgezet. Laten we hopen dat de Koninklijke harmo nie Volksvlijt en Volksvermaak spoedig de top zal bereiken, de vaandelafdeling. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het tweede gedeelte van het candidaatsexamen voor bouwkundig ingenieur, de heer M. J, M. Schiks. Priesterwjj ding. Zondag 19 Juli zal Fr. Jan Schiks C.S.Sp. uit de handen van Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Paolo Giobbe, tit. aartsbisschop van Ptolomais, Pauselijk Internun tius in Nederland, de heilige Priesterwijding ontvangen. Op Zondag 26 Juli a.s. zal hij zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen in de parochiekerk van de H. Bartholomeus te Waspik. Inmiddels is een buurtcomité opgericht om het feest voor te be reiden. Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg op Woens dag 15 Juli 1953 des avonds half acht, in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken 1. Voorstel tot onteigening in het be lang van de Volkshuisvesting ten name van de gemeente. 2. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de percelen 'Vanestraat 18 en Elisabethstraat 14. 3. Voorstel tot intrekking garantie- besluit kosten nachttelefonist. 4. Aanvraag van het bestuur van de R.K. Meisjesschool tot het beschikbaar stellen van gelden voor de inrichting van de nieuwe lokalen voor het v.g.l.o. 5. Wijziging gemeente-begroting dienst 1953. 6. Wijziging begroting Stedelijke Godshuizen dienst 1952. 7. Voorstel tot,van overeenkomstige toepassing verklaring voor het gemeen te-personeel van de rijksregeling betref fende de vacantie-uitkering 1953. 8. Voorstel tot toetreding tot de ge meenschappelijke regeling ziektekosten voorziening voor het personeel in dienst der gemeenten in Noord-Brabant, tot wij ziging van het ambtenarenreglement en het arbeidsovereenkomstenbesluit. 9. Voorstel tot aankoop van de N.V. PNEM van het perceel sectie B no. 2085 onder intrekking van het raadsbesluit van 6 Mei 1953. 10. Ingekomen stukken. 11. Reclames hondenbelasting, reini gingsrechten en vergunningsrecht. i .SÜi'V.; i Ook was lichte schade het ge volg van de aanrijding die Zondag avond om 10 uur plaats had op de hoek van de St. Antoniusstraat en het St. Antoniusplein. De heer B. reed door de St. Antoniusstraat in Zuidelijke richting en werd op de hoek van het St. Antoniusplein aan gereden door de heer B. uit Den Bosch, doordat deze geen voorrang verleende. Gevonden: shawl; alpinopet; pols horloge; regenjas; boventuig en voering van schoenen; fietsrepara- tiedoosje; gymnastiekschoenen; por- temonnaie; armband; vulpen; post zegels; tabakszak. Verloren: hond; belastingkaart; portemonnaie; rozenkranzen; kin derschoentje; autobuitenband; lap stof; portefeuille met inhoud; por tefeuille; vulpen; militaire baret; 2 pakken manden (6 stuks). „TOT BLOEI DER TOONKUNST". In verband met uitstedigheid van verschillende leden zal de gebruike lijke kermisuitvoering van „Tot Bloei der Toonkunst" geen door gang vinden. In de plaats hiervan wordt Don derdag in café Wed. v. Cromvoirt een bal-avond met attracties gege ven voor leden, donateurs en intro- ducé's. Van vorige jaren weet men nog wel hoe gezellig het er op zo'n kermis-dansavondje in Baardwijk toe kan gaan. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer Ger- ben de Vries slaagde dezer dagen aan de R.K. Universiteit te Nijme gen voor het candidaatsexamen in de klassieke talen. Van harte pro ficiat. MOOI SUCCES. Uit de Duitse herder-kennel „v. d. Stadsrechten", eigenaar Jos v. d. Leur, behaalde zijn reu Wertha's Otto op de gisteren te Tilburg ge houden kampioenstentoonstelling de le prijs met „zeer goed". Van deze prima reu is nog een pup af te geven. Zie advertentie elders in dit blad. WIJ BESCHILDEREN EEN KERK. Een recordweek. We zijn zeer verheugd dat we ditmaal namens de ZeerEerw. Heer Pastoor van den Brekel een groot aantal giften kunnen melden, die deze week tot een record-week in onze actie hebben gemaakt. Een be drag van 680.85 is er deze week binnengekomen en een groot ge deelte hiervan is een gevolg van de actie die het Katholiek Vrouwen gilde, Waarvan Pastoor van den Brekel adviseur is, de afgelopen weken heeft gevoerd. Daarnaast zijn er een aantal le den van kermispotten, die extra aan de kerk en haar hoognodige be schilderen hebben gedacht; aan al de milde gevers, namens de paro chie van Baardwijk, vooral namens de ZeerEerw. Heer Pastoor van den Brekel, zeer hartelijk dank. Laten we ditmaal de onderstaan de bedragen een aansporing laten zijn om in deze gezellige kermis- week, niet uitsluitend aan eigen genoegen en eigen welzijn te den ken. Denk ook eens aan de arme paro chie van Baardwijk, die zo graag 'n waardig Godshuis zou krijgen. Vorige opgaven 2539.04 Uit de spaarpot van onze jongste 5- R.K. Vrouwengilde Waalwijk Onze zorgen minder zwaar Door Uw zeer royaal gebaar 333.50 Ik schrok in Uw kerk Van het schilderwerk N.N. te W. 50.— Wie gaarne geeft, geeft dubbel, N.N. te W. 25.— Ook Den Bosch komt los Van N.N. te 's-Bosch 25.— Iii de hand gestopt door N.N. te W. 10.— Ook Boxtel hoorde van onze actie 25. Bloemrijke taal van N.N. te W. 15.— „Nieuwe perspectieven" van een collega 100. Van N.N. en nog eens van N.N. ter ere van O.L.Vr. vari Altijddurende Bijst. 20. De kermispotten nagezien: Spaarver. ,,'t Stoepke" 16. „Amicitia" 26. „Vrienden kring (,,'t Vosje") 5.50 „de Spaarders" 6.35 „Vrienden kring" ('t Stoepke) 17.50 Ter ere van de kermis 1. Totaal 3219.89 EEN GESLAAGD KERMISMATINÉE. Temidden van de vele matinée's, die de eerste kermiszondag overal gegeven worden in de diverse café's en die we natuurlijk niet allemaal kunnen releveren, al willen we dit maal wel even noemen 'n geslaagd matinée in de zaal van de K.A.B., waar Jan van Ostade optrad met zijn Brabants Cabaret-ensemble, neemt het matinée van Oefening en Vermaak een vaste en ook zeer bij zondere plaats in. Ieder jaar ver gast de liedertafel haar aanhang met een goed verzorgd concert op de eerste Zondag van kermis en ie der jaar ook bestaat er een grote belangstelling voor dit matinée; maar deze belangstelling was dit jaar wel bijzonder groot. En we denken dat deze belangstelling spe ciaal de gast gold van deze middag: ene tenor Jan Rietvelt, bekend van de radio, waar hij vaak program ma's in het lichte en het semi-klas- sieke genre verzorgt. Deze genres zijn zijn grote kracht, zoals ook thans bleek. Rietveld munt niet uit in opera-aria's die een volume-rijke stem eisen; hij schiet hierin onte genzeggelijk tekort. Maar daaren tegen hebben we hem zeer kunnen bewonderen in de Italiaanse liedjes, die wel niet op het programma stonden, maar waarop hij het en thousiaste publiek vergastte. En dat publiek werd vanzelfsprekend nog enthousiaster. Naast Jan Rietvelt hebben we de beproefde Waalwij kse krachten weer op zipn treden; natuurlijk ver vooraan Mevr. Nel Spijkerman- Dupont, die op een zeer goede ma nier met Rietvelt enkele duetten zong, waaruit weer ten volle bleek hoe een niet gering te achten stem Mevr. Spijkerman tot haar beschik king heeft. Zowel in de hoge als in de lage registers weet zij een zeer beschaafde rijke klank te ontwik kelen. Daarnaast hoorden we de derde gast op dit concert Mej. Alda van Boort, die ditmaal de Habanera u.it Carmen op een heel wat gavere manier vertolkte dan op het laatste lijk gegeven winterconcert van Oe fening en Vermaak en die terecht, evenals Mevr. Spijkerman, met bloemen gehuldigd werd; Johanvan de Griendt, de jeugdige bas-bariton, wiens stem naar een grote klank rijkdom groeit, maar die zich moet hoeden voor bepaalde „Italiaanse" maniertjes; en Harry Vesters, die een makkelijke en bravourrijke manier van zingen heeft. Het koor zag zich niet zo'n grote taak toebedeeld op dit matinée, dat onder directie stond van Louis Sars en waarvan de begeleiding goed verzorgd werd door de heer Frans Wilmont; we weten niet of het aan de bar slechte plaats lag die we kregen toegewezen (enfin, we hoef den in elk geval niet te staan, zoals .zovele anderen!), of aan het koor, maar we meenden dat er een zekere matheid over het geheel lag, dat er een gebrek was aan enthousiasme; hoewel men in sommige koorwer ken daar bovenuit groeide, zoals bijvoorbeeld in het slotkoor uit Aida, dat door het gemengd koor zeer goed werd weergegeven. 1 Zoals steeds was het enthousias me van het publiek zeer groot en dat was voor solisten en koor, voor directeur en accompagnateur na tuurlijk de mooiste beloning. RUSTIGE KERMISDAGEN. Naar men ons van politiezijde meedeelt, is de eerste kermisdag rustig verlopen, behoudens dan en kele gevallen van personen die die per in het glas hadden gekeken dan bevorderlijk was voor de openbare orde. Maar die zullen wel weer nuchter geworden zijn. TWEE AANRIJDINGEN. Vrijdagmorgen is er een aanrij ding geweest in de Grotestraat, toen de heer K. alhier met zijn bestel auto stopte en vervolgens achteruit reed, echter tegen de luxe auto van de heer S. uit Den Bosch, die achter hem reed en eveneens stopte, maar niet vroeg genoeg om niet geraakt PLECHTIGE OMGANG TOT BESLUIT VAN MARIAFEEST. Zondagmiddag is het Eeuwfeest van de terugkeer van het Wonder beeld der Zoete Moeder van Den Bosch besloten met de jaarlijkse plechtige omgang, dit jaar echter helemaal vernieuwd naar ontwer pen van Marius de Leeuw en Lu- tas van Hoek. Het feest heeft in de loop van de vorige week dui zenden naar Den Bosch getrokken, die op een of andere wijze deel namen aan het Mariacongres en de plechtigheden die er omheen wa ren gegroepeerd. Vele pelgrims hebben in een stille omgang de beeweg gelopen, maar de luister rijke vernieuwde omgang vormde eenhoogtepunt en een grandioos besluit van de Mariale week. Tien duizenden waren er voor naar Den Bosch gekomen en hebben genoten van het prachtige schouwspel. De optocht bestond uit drie ge deelten, een dogmatisch gedeelte, dat de Bossche kunstenaar Marius de Leeuw had ontworpen. Hij had tot taak de symbolen, voorafbeel dingen en feiten uit het leven van Maria uit te beelden. Het tweede gedeelte, ontworpen door Luc van Hoek, beeldde de historie uit van het wonderbeeld. Beide kunste naars hebben het elk op hun wijze gedaan, Marius de Leeuw in zijn oorspronkelijke stijl die hij zich heeft eigen gemaakt, Luc van Hoek piet de Brabantse zwier die bij hem en zijn onderwerp pastte. Het laatste deel van de optocht werd gevormd door een rituele proces sie met als middelpunt het gena debeeld van de Zoete Moeder zelf, een waardig besluit van de om gang. 's Morgens had de bisschop van Den Bosch in de St. Jan een pon tificale Hoogmis opgedragen en pnder een pontificaal Lof wijdde hij zjjn bisdom opnieuw aan Ma fia toe. Veel hoge autoriteiten, geestelijke en wereldlijke, woon den het slot van het Eeuwfeest bij. ZAAÏMACHINEDAGt een lofwaardig streven! Alle lof voor het initiatief van de Stichting van de Landbouw om in het Noorden van ons land een zaaimachine- dag te organiseren met de bedoeling de bezoekers uit de omgeving de deugden, maar ook eventuele gebreken van de zaaimachines te tonn. Hier bleek, hoe nuttig het is de eigen ervaringen van de landbouwer met die van anderen uit te wisselen. Een dikwijls geuite vraag was: in hoe verre moet men de landbouw mechani seren? De oorzaak daarvan was gelegen in de verschillen die op te merken vielen tussen de nieuwe, prachtige machines, waarmede men de landbouw nog meer wil mechaniseren en de dikwijls zeer doelmatige verbeteringen die de boeren zelf aan hun bestaande werktuigen heb ben aangebracht. Bij de zaaimachines, die uiteraard in 't centrum van de belangstelling stonden, viel 't op dat er nog vele niet van lucht banden voor zien waren. Bij de door de boeren zelf aangebrachte veranderingen ziet men slechts zelden de luchtband. Dit is eigenlijk vreemd, want luchtban den worden alom in de landbouw toege past. Ten eerste omdat hun toepassing voor het structuurbehoud van de (jrond zeer belangrijk is en voorts omdat zij een enorme besparing aan trekkracht op leveren. Het aanschaffen van luchtban den is bovendien niet zo bezwaarlijk mee nu er een speciale, betrekkelijk goed kope band voor landbouwtractie aan de markt is. Juist het feit dat op een dergelijke dag alle voor- en nadelen van bepaalde ma chines en methoden in het centrum van de belangstelling komen te staan, maakt dat deze toepassing het vermelden waard is. Niettemin zullen vele landbouwers steun vinden bij het oordeel door des kundige commissies, over dit onderwerp verstrekt. Het is alles bijeen inderdaad een ini tiatief dat navolging verdient. GEVONDEN EN VERLOREN. BAL-AVOND LIEDERTAFEL

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2