HUEDEOVEL BERNDIJK VOETBALSPORT DUIVENSPORT. WIELRENNEN. BOEKBESPREKING AANKOMENDE BEDIENDE 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 JULI 1953 3 V V Vier Nederlanders onder j Na een fuif mei dolle kop geiekend I Groninger ontvluchtte 't legioen der verdoemden NEDERLANDSE BUS IN KEULEN VERONGELUKT. v AAA O Bekroond. Op de internationale kampioen schaptentoonstelling te Tilburg op Zondag 12 Juli gehouden, behaalde Mevr. Wennekes-v. Campen met Retriever reu Kamp Golden Cima- ran van Staverden in de open klas se le prijs U met res. Kamp.; en met de teef Amymone van Aker- kroon in de Jeugdklasse_lste prijs U. met kamp pr. en spec, pr.; de heer M. de Vries met Baxer reu Heatcliff v. Richtersblick in de open klasse Z. G.; de heer W. Lugters met keeshond reu Singelinski s Ivo in de Jeugdklasse le pr. Z.G. en spec, pr.; de heer H. Elshout met keeshond teef Singelinsky's Lora in de Puppyklasse Iste pr. Z.G. en spec, pr.; en met teef Singelinski's Flora in de Nat. Fokkersklasse 1ste pr. U. en kampioen met verschillen de spec, prijzen. Herwonnen Levenskracht, De bruto opbrengst van de Jubi leum-bloemendag van H. L. bracht dit jaar in totaal op 372.21, waar van 285.28 in Kaatsheuvel en 76.93 in Berndijk. Agenda. Maandag 8 uur n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. Dinsdag 8 uur n.m. repetitie R.K Par. Kerkkoor St. Jan. Dinsdag 9 uur n.m. vergadering Comtié autorit Ouden van Dagen. Woensdag 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 8 uur n.m. vergadering Comité Bejaarden en gepension- neerden. Donderdag 7.30 uur n.m. repetitie Dameskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 uur n.m. repetitie Gemengd Koor Bel Canto. Apollo. Op het groot federatief concours ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan der fanfare „L'Union te Bladel, Zondag gehouden, behaalde de Kon. Erk. Harm. Apollo in de ereafdeling de 2e pr. met 95 pnt. FEEST H.H. MARTELAREN VAN GORCUM. Gisteren vierden wij in onze parochie het feest van de H.H. Martelaren van Gorcum, welke de patroonheiligen van onze parochie zijn. Deze dag werd be gonnen met een solemnele Hoogmis, op gedragen door de Zeeererw. Heer Pas toor Rietra, geassisteerd door de Wel- eerw. Kapelaan Swinkels en de Wel- eerw. Pater Carmeliet. Door het paro chieel zangkoor, mannen-, dames- en knapenkoor, werd de meerstemmige mis Missa Octava gezongen van Elbert Franssen. 1 i 1 Na de middag om 3 uur was er een plechtig Lof, waarna de grote processie onder grote belangstelling uittrok over de straat langs de kerk en in de prachtige tuin van de pastorie. Op het rustaltaar werd de Zegen met het Allerheiligste ge geven, evenals in de rustkapel op het kerkhof. Daar werd ook de feestpredica- tie gehouden door de Weleerw. Pater Carmeliet. Na de processie werden in de kerk onder gezang ter ere van de H.H. Mar telaren van Gorcum de relikwieën dier heiligen vereerd. Evenals andere jaren bracht de Kon. Erk. Harmonie St. Jan, die ook in de processie meetrok, na afloop der plech tigheden een serenade aan de heren Geestelijken onzer parochie. AGENDA. Dinsdag 14 Juli: 8 uur n.m. repetitie van de Kon. Erk. Harmonie St. Jan. Woensdag 15 Juli: 7 uur nm. Sterrit voor Toneelvereni ging Don Bosco. Donderdag 16 Juli: 8 uur n.m. repetitie voor de Kon. Erk. Harmonie St. Jan. l VOETBALUITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland. EindhovenVitesse 60 SpartaRCH 11 Door gelijk te spelen heeft Sparta zijn kans op de kampioenstitel definitief ver speeld, terwijl RCH die door hetzelfde gelijke spel heeft behouden. Eindhoven nam zijn kans in eigen handen en speelt nu op Zaterdag 18 Juli in het Feijenoord- stadion in Rotterdam een beslissingswed strijd tegen RCH. Promotie. Groep C Helmond—DOSKO 1—1 Groep D Quick (N.)Kimbria 04 WAALWIJK. Juliana Veteranen contra S.D.O. Veteranen. J.l. Woensdagavond speelden bo vengenoemde elftallen een wed strijd voor het nederlaag-tournoói. Voor de rust was het SDO dat door 1 doelpunt zijn meerderheid wist uit te drukken. Na de thee wisten ze hun voorsprong tot 20 te ver groten. Nadien kwamen de Baard- wijkers pas los en wisten een 20 achterstand in een 32 voor sprong om te zetten en daarmede de overwinning in de wacht te slepen. Beide elftallen hadden en kele invallers, wat het spel niet ten goede kwam. Deze vacantieweek geen wed strijd. Daarna is het programma als volgt 22 Juli. Jul. Vet.Scheidsrechters. 9 Juli. Jul. Vet.RWB Vet. 5 Aug. Jul. Vet.WSC Vet. 12 Aug. Jul. Vet.—Heusden Vet. Wedvlucht Duffel. Zondag hield de combinatie VlijmenNieuwkuijkDrunen een T.B.C.-vlucht met jonge duiven vanuit Duffel. Los 9.30. Eerste duif 10.24.12, laatste prijswinnende duif 10.33.15. Bij de eerste 20 prijswin nende duiven staat gummiring ver meld voor prijs publiek. Prijzen als volgt V is Vlijmen, N is Nieuwkuijk, D is Drunen. A. Luijten D, gummi 389 geel 1, 47 H. de Vaan V, gummi 694 geel 2, 136 P. Willemse D, gummi 576 geel 3, 31 A. Luijten 1), gummi 02 geel 4 A. Dekkers D, gummi 546 geel 5 M. Pelders D, gummi 922 rood 6, 24, 25, 53, 139 W. v. Ra- vensteijn V, gummi 758 rood 7, 49, 145 H. Mommersteeg V, gum mi 410 rood 8, 52, 54, 68, 160 G. v. d. Sande D, gummi 345 rood 9, 36, 67, 85, 86, 93, 107 M. v. Sluis veld D, gummi 396 rood, 10 L. v. Esch V, gummi 869 geel 11 H. Mommersteeg V, gummi 953 rood 12 M. v. Sluisveld D, gummi 807 rood 13 G. Pelders D, gummi 341 geel 14 R. v. Esdonk V, gum mi 52 rood 15 C. v. Heivoort V, gummi 927 rood 16, 69, 76, 79, 146; G. v. Huiten D, gummi 633 rood 17, 62, 141 C. v. Baardwijk D, gummi 820 geel 18, 21 H. v. Kuijk D, gummi 114 rood 19, 70, 110 A. Kleijn N, gummi 951 rood 20, 61, 88, 106, 144, 156 A. v. Halder D 22, 38, 77, 89, 103 J. v. Engelen V 23 28, 130 L. v. Dommelen D 26 G v. Son N 27, 48 H. Pelders V 29, 30, 97, 98 M. Libregts V 32, 58, 163 C. v. Boxtel D 33, 41 J. v. d. Pennen D 34, 84, 147 H. v. d. Heijden V 35r 59 M. de Graaf D 37 C. de Laat V 39, 40, 60, 95, 132, 133 Koevoets D 40 A Tuijl- Hulten D 42, 51, 131 Fr. v. Uden V 43, 44 P. Beekmans N 45, 66 A. Roestenburg N 46 Chr. Klerkx D 50 A. v. Sluisveld D 55, 56, 57 Jo Verschuren V 63 W. Peijnen- burg 64, 65 H. Brok D 71, 72, 122; Gebr. Oosterwaal V 93, 87, 100 P. Pulles V 74, 142, 150, 159 A. Parijs V 75, 92 L. Nicols V 78 Pelders D 80, 126 J. v. Loon N 81 A. Kniotek N 82, 104 H. v. Huiten D 83 J. de Bont N 90 Gebr. Samuëls N 91, 105, 143 A. v. d. Heuvel V 94 p. v. Gestel V 96, 109, 165 Th. v. Esdonk V 101, 112 H. v. Beijnen V 102 Mom mersteeg D 108 Oremans de Laat V 111, 127, 128, 134, 157, 158 P. v d. Loo V 123, 148, 149 J. v. d. Dungen V 124, 155 J. v. d. Ven N 125, 137, 151 L. v. d. Heijden V 129 J. v. d. Wiel V 135 H. Oosterwaal 11 138 M. v. Dal V 140 A. v. d. Dungen V 152 J. Kivits V 153, 164 D. Stupers V 154 Jan Kuijs V 161 Gebr. v. Baardwijk 162. KAATSHEUVEL. De K.P.V. hield Zondag een wed vlucht vanuit Duffel met 1288 jonge duiven, afstand 74 km., lostijd 9.30 uur v.m.; eerste duif 10.17.51 uur. De eerste 70 prijswinnaars waren 1, 3, 67 A. Verduin; 2, 61 J. Da- men; 3 M. v. Best; 4 G. Kemmeren; 5, 6, 68 Fr. v. d. Assem; 7, 9, 13 Fr. Damen; 8, 18, 45, 49 W. Aussems; 10 C. Labee; 11, 19, 35 A. v .d. Ho ven; 12, 29 P. Stokkermans; 14 W. Kemmeren; 15 J. Kemmeren; 16 A. Mosselveld; 17, 27, 43 B. Kemmeren; 20 W. v. Herpt; 21 G. Smit; 22 J. v. Wanrooij; 23 A. Meeuwsen; 24, 39, 62 M. Brokx; 25, 28 J. v. Riel; 26 L. Ververs; 30 C. v. Boxtel; 31 G. Hen driks; 32, 54, 55 A. Couwenberg; 33, 51 C. M. Snoeren; 36 J. Vesters; 37 L. v. d. Ven; 38, 44 M. v. Mest; 40, 48 J. v. Beers; 41 M. J. v. Wanrooij; 42 J. Brent; 46, 47, 51, 56 A. Snoe ren; 50 J. v. d. Linden; 57, 58 M. v. Boxtel; 59, 66 Pooters-Ligtvoet; 60 J. v. Ree; 63 J. v. d. Berg; 64 A. v. Kuijk; 65 M. v. Wanrooij; 69 M. Lensveld; 70 P. Zijlmans. TOUR DE FRANCE. EERSTE ZEVEN. Tweede Nederlandse etappezege. Er is nog steeds goed nieuws over de verrichtingen van de Nederlandse ploeg in de Tour de France, zó goed zelfs dat de grote man Jacques Goddet zelf kon verklaren dat de onzen tot nog toe de beste ploeg zijn geweest. Daar heeft niets aan af gedaan dat Jefke Jansen Vrijdag niet meer mocht starten, hoe jammer dat ook is. Hij was echter te laat binnenge komen doordat hij kort na het vertrek uit Le Mans betrokken was geraakt bij een grote valpartij, maar de val was wel zo pijnlijk geweest dat Jansen niet op volle kracht kon rijden. Pellenaars pleit te, maar de jury was onverbiddelijk. Toen waren er nog acht. Overigens hiel den de Nederlanders zich in deze etappe allemaal rustig en werden ex aequo in het grote peloton geklasseerd. Het was blijkbaar stilte voor de storm die Vrijdag werd ontketend en waarin Jan Nolten de tweede Nederlandse zege greep. Het had de Limburger niet glad gezeten de voorgaande dagen. Al ge start met een reputatie van het vorig jaar had hij niet fortuinlijk gereden en veel krachten verspild voor een niet noemenswaardige winst. Wat hij dus te ontactisch voor grootse daden? Uitgere kend in de langste tappe van de jubi- leumcourse, de monsterrit van 345 van Nantes naar Bordeaux, beweeg Nolten dat dat niet het geval was. Voor dag en dauw waren de renners op pad gegaan en ze begonnen in een behoorlijk tempo aan de afstand te knabbelen. Na een goe de 270 km. vonden de Belg v. d. Stockt, de Luxemburger Dierckens en, de Fran sen Buitel en Walkowiak het nuttig eens te proberen eer en winst te gaan behalen en zij sprongen weg. Nu had Nolten 't wel bekeken en hij ging mee. Terwijl de anderen zich buiten adem fietsten, zat hij zijn kansen te berekenen. En dertig km. voor het einde zag hij zijn kans schoon. Voor iedereen onbereikbaar schoot hij weg en toen hij triomferend het stadion van Bordeaux binnenreed met de tweede Nederlandse etappezege in zijn benen, lag hij bijna anderhalve minuut voor op de Belg v. d. Stockt, die tweede werd. Ger- rit Voorting zag nog kans om voor het grote peloton, waarin met de groten de rest van de Nederlanders zat, de tiende plaats te veroveren. De tijd van Nolten was 9' uur 56 min. 40 sec. Hij kreeg met grote meerderheid van stemmen de pre mie als strijdlustigste renner van de dag. Zondag was het weer een beste dag voor de Nederlanders. Het werd wel geen etappezege in de 197 km. van Bordeaux naar Pau er zijn tenslotte grenzen maar Wagtmans heroverde zijn tweede plaats met slechts 1 min. 2 sec. achter stand op de drager van de gele trui, die de Zwitser Schaer heroverde op Hassen- forder, die het te kwaad had met een in zinking en de concurrentie. Ook Roks schoof een plaatsje naar voren en legde beslag op de vierde plaats op nog geen 4 min. achter Schaer. Wim v. Est schoof twee plaatsen naar voren en zit aan de vöet van de eerste berg op de 6e plaats op 5 min. 26 sec., onmiddellijk gevolgd door Gerrit Voorting, die drie plaatsen opschoof tot 5 min. 45 sec. Vier van de eerste zeven plaatsen dus bezet door Ne derlanders en een tweede plaats in het ploegenklassement. Voorwaar zeker niet minder dan iemand had durven verwach ten, toen de renners in Straatsburg start ten. De etappezege was voor Fiorenzi Magni, die in een felle, onweerstaanbare sprint Hugo Koblet klopte. Geen Neder landse etappezege zoals we zeiden, maar het had geen haaf gescheeld of het was er wel een geweest. De haar die het hem deed was een vergissing van Gerrit Voorting, die 600 meter voor de finish dacht dat hij er was en toen een aantal groten langs zich heen zag stuiven. Wim v. Est werd zesde, Voorting 12e, Wagt mans 19e, Suykerbuyk, die de lont in 't kruitvat had gestoken, 20e en Roks 24e, allen in dezelfde tijd als de overwinnaar Magni. Op 2 min. 9 sec. kwam 'n grote groep met Van Breenen, Nolten en Adri Voorting. „Vader, ik ben' in Wezep. Ik kom misschien vandaag nog thuis. Ik ben gedeserteerd uit het leg ioen". Met deze korte zinnetjes stel de de ontvluchte legionnair Johannes van Kammen uit Groningen na een scheiding van drie jaar zijn vader op de hoogte van zijn ontsnapping uit 't Franse vree mdelingenlegioen. Hij had in de woestijn moordende gevechten geleverd tegen ro vende en op bloedbeluste Ara bieren en hij behoorde tot de wei nigen, die levend uit de hel van Indo-China waren teruggekeerd. Wij lezen 't volgende verhaal in 't Brab. Nieuwsblad. Donderdagavond was hij op weg naar Groningen in het Gelderse plaatsje Wezep gestrand. Hij voelde zich weer geheel op zijn gemak, want na de voorspoedige vlucht uit het Vreemdelingenlegioen kon hem niets meer gebeuren. Hij praat vrij uit over alles en nog wat, maar als hij foto's heeft laten zien van ver schillende „zware jongens', die door de Nederlandse justitie wor den gezocht en wij naar de namen vragen, dan zwijgt hij als liet graf. Het begon met een fuifje. In 1950 werkte van Kammen nog op een fabriek in Oss. Tijdens een uitstapje kwam hij met vijf vrien den in Antwerpen terecht, waar 'n fuifje werd gehouden. En dan volgt het traditionele verhaal. Een vreemdeling kwam bij hen aan tafel zitten en deed erg royaal. Hij tracteerde tot 't hele stel dron ken was en toen kwamen de papie ren op tafel. Het had niets te bete kenen een voorlopige verbintenis van 26 dagen en in die tijd was men volkomen vrij de grote verbin tenis te tekenen. In een overmoe dige stemming werden de handte keningen geplaatst en eenmaal in Frankrijk, duurde 't niet lang, of ook de grote verbintenis voor vijf jaar werd getekend. Wie, daartoe weinig geneigd was kwam voor een of andere lichte overtreding in de cel en dan is het slechts een kwes tie van tijd om de handtekening los te krijgen. Keuren voor de lens. In Parijs, zo vertelt van Kammen, werden onze papieren in orde ge maakt en toen ging de reis Zuid waarts, richting Marseille. In fort St. Nicolas werden we ge keurd, doch als men weet dat een lichaamslengte van 1.40 meter al voldoende is om goedgekeurd te worden, dan zijn er maar weinigen die hier hun grote avontuur zien afgebroken. Een kort en vrij opper vlakkig verhoor moet duidelijk ma ken, dat we geen spionnen zijn en de reis naar Sidi Bel Abbes aan de rand van de Sahara is begonnen. Na een opleiding van 6 a 8 weken werden we voldoende geoefend ge acht om aan de strijd in Indo-Chi na deel te nemen. Naar 't Oosten. Per schip werden we naar het Verre Oosten getransporteerd, het onbekende, gevaarlijke avontuur te gemoet. Van Kammen bofte eigen-' lijk nog, want hoe gevaarlijk zijn opdracht ook was, hij behoefde tenminste niet zoals zijn makker de strijd aan te binden tegen de mee dogenloze Chinezen, die vanachter een barricade van lijken de legion- nairs bestoken. Onze zegsman werd ingedeeld bij de groep die uitslui tend de bewaking van treinen tot taak had. Met iedere trein werden ter bewaking 50 legionnairs meege zonden, want men weet vooruit dat op iedere 20 kin de zails zijn opge broken of verlegd en als de ma chinist niet heel waakzaam is, dan verdwijnt de trein onherroepelijk in een diep ravijn. En na zulk een déraillement rekenen de Chinezen met ieder en alles af wat nog leeft. Groten stelen 't meest. Ook de legionnairs kijken niet zo nauw. Werd een dorp veroverd dan sloeg het leger aan het plunderen en de officieren plunderden dap per mee, hoezeer zulks ook verbo den was. Vooral hadden de plun deraars het op goud gemunt. Zo'n rooftocht droeg er ook toe hij om de „discipline" te handhaven, want werd een mindere op roof betrapt, dan zorgde de meerdere wel dat hij in het bezit van de buit kwam. Weigerde de legionnair afstand te doen, dan volgde onherroepelijk de gebruikelijke strafhet geweer in leveren en met de bajonet als enig wapen de vijand tegemoet. Wan neer een gestrafte dit overleefde, duurde een dergelijke terechtwij zing van een tot drie maanden. In de woestijn. Ook in de woestijn van Afrika heeft Van Kammen harde avontu ren meegemaakt. Daar was hij in gedeeld bij de woestijnpolitie, die .karavanen moest beschermen tegen horden rovende en moordende Arabieren. Eens was hij met nog 19 legionnairs op patrouille, toen zij met een roversbende van 70 Arabieren in contact kwamen. Een heet gevecht op leven en dood ont brandde, Na 4 uur waren 64 Ara bieren gesneuveld en toen gaven de resterende zes zich over. Met hetzelfde fanatisme waarmee de Arabieren vechten, verweren zich ook de legionnairs. De Arabie ren, die zich overgeven, wacht de strop. Maar een veel verschrikke lijker dood wacht de legionnair die levend in handen "van de Arabieren valt. De vlucht. In de afgelopen drie jaren had Van Kammen het vertrouwen van zijn superieuren gewonnen en hij dankte daaraan de opdracht om in Marseille een nieuwe „lichting" re- cruten te halen. Toen hij maar even de kans zag, kneep hij er tussenuit en zag kans om ondanks zijn uniform door te dringen tot Lille in Noord-Frankrijk. Hier verkocht hij zijn uniform aan een opkoper en nadat hij van de 9000 frans, die hij er voor had gekregen, een burgerpak had ge kocht, bleven hem slechts tien gul den over voor zijn vlucht naar Ne derland. In die vlucht slaagde hij, maar een makker uit Maastricht, die een week eerder was gedrost, had Donderdag zijn ouderlijke wo ning nog niet bereikt.als hij in Frankrijk is gepakt, dan wacht hem waarschijnlijk wegens desertie de doodstraf ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Bouwnijverheid. Timmerlieden Metselaars. Grondwerkers. Schoen- en Leder. Bijtuiger. Prima ophalers. Kantenschrooier. Machinezwikker Schoenstikkers Schoenstiksters (fabriek). Plaksters. L.l. handschoensnijder. Kleding-Reiniging-, L.l. naaisters. Metaalnijverheid. Halfwas auto-monteur. L.l. plaatwerker. L.l. constructie-bankwerker. Voeding- en genot. Molenaarsknecht. Landbouw. L.l. Tuindersknecht. Vrije beroepen. Mannel. en vrouwel. kantoorbe dienden (jeugdigen). Huishoudel. diensten. Dagmeisjes Voor de Tentoonstelling SLEM. Telefonisten. Portiers. Bewakers. Werksters. BIEDEN ZICH AAN: Schoen- en Leder. Leersnijder. Binnenzoolstanzer. Handzwikkers. Handoverhaler. Afmaker. Opzolers. Hulparbeiders schoenfabriek Sjouwers looierij. Chef stikkerij. Overleersnij ders. Metaalnijverheid. Metaaldraaier. Mach. bankwerker Voeding en genot. Brood- en Banketbakker Verkeer, Bezorgers. Chauffeurs Handel. Verkoopster. Vrije beroepen. Mannel. kantoorbedienden. Huishoudelijke diensten. Dienstbode Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestr. 339, Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig van 13 Juli t.m. 18 Juli 1953. Een Nederlandse bus die met toe risten terugkwam uit Tirol, is Zon dagmorgen in Keulen aangereden door een Duitse koelauto, waardoor de bus omsloeg. Negenentwintig van de 35 inzittenden van de bus werden gewond. Ze werden allen naar ziekenhuizen gebracht, waar er 10 ter verpleging moesten ach terblijven. De chauffeur van de Duitse auto werd ernstig gewond; een mede-inzittende werd eveneens gewond. BENZINE EN PETROLEUM DUURDER, Benzine en petroleum zijn met in gang van vandaag uurder geworden. Benzine komt weer op het peil van twee maanden terug en wordt 70 ct. per 100 liter duurder. De prijs van petroleum wordt met 75 ct. per 100 lite rverhoogd; die van tractorpe- troleum en dunne stookolie met 60 ct. per 100 liter en die van gasolie, dieselolie en huisbrandolie met 75 ct. per 100 liter. VECHTPARTIJ MET DODELIJKE AFLOOP. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is bij een vechtpartij in Breda een 27-jarige jongeman zo ernstig met een mes gewond, dat hij korte tijd later overleed. De dader, een 22-jarige militair, werd door zijn te genstander met een kris aan 't ge» zicht verwond. Het was een drama in twee bedrijven, want al eerder in de nacht waren de betrokkenen elkaar met hun vuisten te lijf ge gaan. SOVJET-UNIE WEIGERT AMERI KAANS VOEDSEL VOOR DUITSERS. De Sovjet-Unie heeft een Ameri kaans aanbod om voor 15 millioen dollar voedsel naar Oost-Duitsland te sturen, afgewezen. De Oostduitse regering had al eerder hetzelfde gedaan, maar nu antwoordde Molo- tof hoogst persoonlijk op het Ame rikaanse aanbod. De Amerikanen zullen toch trachten het voedsel dat al onderweg is, in het bezit te stel len van de Oostduitsers. SLECHT WEGDEK VAN RIJKSWEG TILBURG—DEN BOSCH WORDT VERBETERD. De A.N.W.B. bericht, dat binnenkort de aanbesteding zal plaats hebben van het opnieuw aanleggen van het eerste deel van de rijksweg Tilburg's-Bosch. Door het verrichten van werkzaam heden aan ondergrondse leidingen, is het wegdek in zeer slechte toestand geraakt, waardoor deze verbetering zeer noodza kelijk is geworden. De keien welke als wegverharding dienst deden, zullen wor den vervangen door een wegdek van as phalt. HERDENKINGSPOSTZEGEL „FORT BEEKENBERG". De post-administratie van de Neder landse Antillen heeft ter herdenking van het Fort Beekenberg aan de Carracas- baai een bijzondere postzegel uitgegeven. Dit zegel, waarvan de frankeerwaar- de in Antillaanse courant 22,5 ct. be draagt en waarvan de verkoopsprijs hier te lande 45 ct. is, zal verkrijgbaar wor den gesteld aan de philatelistische loket ten der postkantoren. WEDEROM DICKENS BARNABY RUDGE. In de Prisma-uitgave van de Wer ken van Charles Dickens, verscheen in twee delen: BARNABY RUDGE, ver taald door G. J. Werumeus Buning- Ensink, met de oorspronkelijke pren ten van Phiz (Hablót K. Browne) en George Cattermole. Dickens heeft wel aan geen van zijn romans zó lang ge werkt als aan deze. Een sociale omwenteling had de tijd zich tijdens het schrijven van deze roman te voltrekken. De Chartisten- beweging wekte onrust in de indus triegebieden, rapporten over kinder arbeid en arbeidshuisvesting onthul den de ellende van de arbeidersklasse. Dickens zelf werd zich meer en meer bewust van de fundamentele fouten van het hoog-kapitalistische systeem. In de massa-scènes van Barnaby Rudge, waar het volk de gevangenis sen openbreekt en de banken be stormt, hoort men een echo van de op gekropte verontwaardiging die de schrijver bezielde en het volk dreef tot onderscheidloos vernielen van al les wat gezag en onderdrukking ver tegenwoordigde. Deze massa-scènes samen met het historisch karakter van deze roman maken mèt zijn Londen en Parijs een uitzondering op Dickens' overig? werk. Hij speelt in het eind van de achttiende eeuw, een tijd waarin het grofste onrecht, straatrovers en moor denaars aan de orde van de dag waren. De hoofdpersoon is de gekke Barna by met zijn spookachtige vriend de kraai Grip, dezelfde kraai die in Dic kens' huishouden dames in de enkels en zijn bedienden in de vingers pikte. Weergaloos zijn de taferelen die Dic kens in dit boek beschrijft: waanzin nige bloeddorst, haat en wraakzucht, de bestorming van de Newgate-gevan- genis, de wilde tonelen van onder drukking als de troepen aanmarcheren zijn huiverigwekkend suggestief ge tekend. Achter en boven dit alles uit ziet men voortdurend als een schreeuwen de aanklacht'het vertrapte gelaat van het misleide volk, dat ook nu weer 't grote slachtoffer is. Ngaio Marsch, MOORD IN DE LIFT. Dit boek is het model van wat de moderne lezer in een detectivestory zoekt. Een bizar milieu: de Lamprey's, een vrijgevochten adellijk gezin dat ho peloos aan de grond zit, zonder zijn ex travagantie in iets te matigen; een dui delijke psychologische tekening van de karakters, een een volkomen kloppende intrigue. Als de Lamprey's een feestelijk avond je organiseren om de erfoom van het gezin tot afschuiven te bewegen, krijgt het feest een lugubere climax, wanneer oom in de lift wordt aangetroffen, ver moord. Het aantal mogelijkheden en combina ties is legio, en het vergt van de Scot land Yardman, tevens vriend des huizes, het uiterste aan tact en speurzin om zijn vrienden buiten schot te houden. Maar het lukt, en natuurlijk is de oplossing eenvoudig als iets. Voor het echter zo ver is, heeft men een voortreffelijk boek met veel plezier gelezen. Ngaio Marsh is een in Engeland wo nende Nieuw Zeelandse die zich in kor te tijd onwikkelde tot een waardig op volgster van die twee andere vrouwen, Dorothy Sayers en Agatha Christie, die met mannelijke speurzin en vrouwelijk raffinement dit genre tot een nieuw hoogtepunt hebben gevoerd. Dit boek levert hiervan het welsprekende bewijs. OP KANTOOR TE WAALWIJK GEVRAAGD: voor de afdeling boekhouding Liefst In het bezit van diplama H.B.S, Handelsschool of M.U.L.O. Brieven met opgave van leeftijd en diploma's Onder No. 5404 Bureau van dit blad

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3