het k O»™* L» bhw™* - BSttEY X 1 s- 3 MANEGES RENRAAN CIRCUS Overgangsexamens. Jr F* l HET WAPEN TISCHE HET GROOTSTE CIRCUS VAN EUROPA Vrijdag 17 Zaterdag 18 Zondag 19 en Maandag 20 Juli BREECK BOEKBESPREKING 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 JULI 1953 6 1 1 (Vliert nabij het Prins Hendrik Park) LAATSTE AVOND 20 JULI VOLLEDIG NON-STOP PROGRAMMA (3 uur lang) GEGARANDEERD PROT. CHR. H.B.S. TE WAALWIJK. Woensdag j.l. werd onder leiding van de heer v. Bemmel door de leer lingen der school met directeur en leraren een tocht per autobus ge maakt naar Zuid-Limburg. Eerst werd Torn bezocht met de uit de 10e eeuw stammende stiftskerk, waarin o.a. een schilderij van de bekende v. Dijk. Daarna werd Maastricht aangedaan, waar de O.L. Vrouwe Kerk bezichtigd werd. In Valkenburg werden de catacomben bezocht. Deze zijn een getrouwe na bootsing van de catacomben in Ro me. In Heerlen werden enige sport wedstrijden gespeeld tegen groepen van het Grotius College aldaar, welke alle drie door Waalwijk wer den gewonnen. Ter herinnering we'rd aan Waalwijk een nabootsing van een mijnwerkerslamp aangebo den. Na nog de stuw bij Linne en een speeltuin in Valkenswaard bezocht te hebben, kwamen allen wel vol daan laat in de avond weer thuis. R.K. H.B.S.—M.M.S. Van Maandag 13 Juli tot en met Vrijdag 17 worden op de tennisba nen van Hotel Verwiel om de derde achtereenvolgende maal de school- tennis-kampioenschappen gehouden. De banen zijn door de fam. Itali aander wederom gratis ter beschik king gesteld. De inschrijving overtreft die van de vorige jaren. Voor de eerste maal wordt er een beginnelingen-tour- nooi voor gevorderden gehouden. Vrijdagmorgen zullen de finales gespeeld worden, waarna prijsuit reiking. Zaterdagmorgen spelen de kampioenen tegen de leraren. i 1 1 HERTOGENBOSCH iedere avond 8 uur MATINÉE'S Zaterdag 18, Zondag 19 enfMaandag 20 Juli Aanvang 2.30 uur (Kinderen hali geld) VOOBVERKOOP: Sigarenmagazijn C. PRINSEN Hoge Steenweg 17 - Tel. 8997 Den Bosch Prijzen der plaatsen II.— t/m f5.- OVERGANGSEXAMEN. Hieronder volgen de uitslagen van de overgangsexamens van de R.K. H. B. S. Bevorderd van klas 1 naar klas II: J. Bergmans, J. Beunes, B. Blij- levens, M. Dumoulin, W. Eibers (met lof), J. Hamburg, J. Hovers, M. v. Laarhoven, W. de Bruin, M. v. Lier, J. v. Mierlo, F. Passier (met lof), A. Trommelen, J. Verhulst en E. Buykx te Waalwijk. C. v. Drunen, P. v. Huiten,_J. v. d. Krabben en A. v. Noort te"Dru nen. J. v. Buul (met lof), J. v. Hest. P. v. d. Hout, N. Huybrechts, B. v. d. Ven, Th. Schey, J. v. d. Ven, A. v. d. Weyenberg en M. v. d. Wiei te Vlijmen. Fr. Marechal te Den Bosch. A. Schalken, N. Steffen en M. v. Woensel te Kaatsheuvel. H. Dekkers te Loon op Zand. A. v. d. Vrande te Tilburg. J. Weterings te Raamsdonksveer. A. v. Lange en W. v. Lange te Made. C. v. Meel te Wagenberg. A. Hermus te Zevenbergse Hoek. Herexamens 1. Afgewezen 20 Bevorderd van klas II naar klas III. M. Bakkers, W. v. Dongen, F. Hendriks, C. v. Huiten, F. Quick, A. Riksen, A. Schilders, J. Schil ders, J. Thyssen, G. v. d. Hoeven, C. Beerens, A. v. Bladel, F. Hoog- Antink en Th. Pullens te Waalwijk. L. Ploegmakers en M. v. Huiten te Drunen. J. de Vaan te Vlijmen. F. Beerens, A. Bienert, F. Ma- thieu, J. Schoenmaker, A. Trom melen (met lof), H. v. d. Pennen, A. Rekkers (met lof), J. Smit en A. Timmers te Kaatsheuvel. C. v. Loosdrecht te Loon op Zand. A. Brent te Sprang-Capelle. A. Tabbers te Waspik. J. Damen te Geertruidenberg. W. Bueters en A. Rovers te Made. L. v. d. Reyt te Wagenberg, Voorwaardelijk 1. Herexamen 2. Afgewezen II. Bevorderd van klas III naar klas IV J. Adriaanse, Th. Barkel, P. Beu nes (met lof), M. Brok, G. de Cock, F. Dumoulin, L. Dupont, F. de Fol ter, R. de Jong, J. Maas, M. v. Mier lo, J. Tausch, J. Timmermans, W. Vugs en L. Ypelaar te Waalwijk. Th. Brok, A. de Hart, J. v. Oos terhout, C. Pulles, W. Schreurs, H. Spee en L. v. Wezel te Drunen. H. v. Buul, J. Pulles en P. v. d. Wiel te Vlijmen. J. Jansen te Elshout. J. Merkx te Heusden. B. Beerens, J. Bienert en A. Pe ters te Kaatsheuvel. J. v. Lier te Loon op Zand. J. Anemaat, J. de Glas en J. v. Gorp te Waspik. M. v. Riel te Geertruidenberg. W. Segeren te Made. H. Broeders te Wagenberg. Chr. Hermus te Zevenbergsehoek. Afgewezen 9. Bevorderd van klas IVA naar VA Fr. Bakkers, I. Bergman, J. Grijs- bach, F. Leenheers (met lof), W. de Louw en S. Peerik te Waalwijk. M. v. Drunen te Drunen. W. v. Bladel, N. Boeren en J. v. Linden te Heusden. J. Mateyssen te Kaatsheuvel. H. v. Laarhoven en H. Schoen makers te Raamsdonksveer. J. Vergouwen te Roosendaal. Afgewezen 1. Bevorderd van klas IV B naar klas V B J. v. Helvoirt, N. v. Huiten, J. Minke en Th. v. Well te Waalwijk. J. de Bont, W. Klerkx en Ch. Tys- sen te Drunen. J. de Bont te Nieuwkuyk. C. Schoenmakers en C. Steenber gen te Kaatsheuvel. J. Langerwerf en Th. Langerwerf te Waspik. Afgewezen 2. M, M. S. Bevorderd van klas I naar klas II H. Hellings, H. Knepflé, A. de Kort (met lof), C. dé Louw, W. Meijs en B. Riksen te Waalwijk. J. Beerens (met lof) en N. Witlox te Kaatsheuvel. I. van Beurden te Waspik. C. Pijnenborg te Drunen. A. Achten te Vlijmen. Herexamens 2. Bevorderd van' klas II naar klas III: J. Bergmans, M. Charpentier (met lof), A. Dirks, H. v. Dongen (met lof), A. Hordijk, P. v. Iersel, M. Knepflé, B. v. Laarhoven, A. van Nijnatten, B. Petit, A. Sars, H. Schilders, C. v. Steenderén, J. Tim mermans, A. Vermeeren, M. Vugs en J. Eibers te Waalwijk. C. Willems te Elshout. Afgewezen 1. Bevorderd van klas III naar klas TV R. Bergman, C. v. Bladel, C. van Oers, H. Toorians en G. v. Wees te Waalwijk. F. Beerens, W. Capetti en J. Kol- steren te Kaatsheuvel. J. v. Hest te Vlijmen. Afgewezen 1. Herexamens 1. Bevorderd van klas IV naar klas V C. Biaars, H. Bataille, C. Dumou lin en W. v. Laarhoven te Waalwijk PROT. CHR. H.B.S. WAALWIJK. Bevorderd van klas I naar II. M. M. v. Aken, A. Dercksen, W. A. Gerritsen, H. Gerssen, J. A. May ers, A. Molenbrugge, A. M. Schouten, S. A. Schouten, P. C. Sluymers, G. Stolwijk, W. Stronk horst, J. C. Verduyn, G. J. A. Vos, K. Wiechmann, E. P. Blok, M. v. d. Dussen, P. C. de Haan, G. v. d. Hoek, J. I. de Jong, A. Kos ter, M. J. Melsen, M. C. de Roon, P. Ros, B. J. Spuybroek, F. A. van Tienhoven. Her-examen: 3. Afgewezen: 1. Bevorderd van klas II naar Hl. W. L. Bretveld, E. Circkens, E. W. v. d. Dussen, R. v. d. Dussen, J. A. P. Gerssen, H. J. v. Herwijnen, A. v. d. Hoek, C. M. v. d. Hoven, F. D. Kirchner, A. J. Kolkert, H. A. Kuysten, J. G. Mourik, H. A. v. Riel, M. A. v. Riel, M. J. Rijken, B. H. Scholt, A. M. v. Seist, A. Strang, G. W. A. Streefkerk, J. W. Sarga, W. Molenbrugge. Her-examen: 1. Afgewezen: 4. Bevorderd van klas III naar IV. J. Bazen, J. Boekholt, J. Bouman, J. ter Borg, A. W. Dubbeldam, J. J. Faro, G. v. Helden, J. M. G. v. d. Iloven, H. M. de Hoop, S. de Jong, H. C. Kleinlooh, C. C. Kie- boom, L. v. d. Laar, A. C. Mayers, C. Metzke, J. Nieuwenhuizen, A. M. Rijken, A. N. Rozenbrandt, P. C. Smits, J,. Strang, V. Vreden- duin. Afgewezen: 3. Bevorderd van klas IV a paar V a. C. v. Drongelen; H. de Hoop (v.w.), P. Kuipers, G. de Man, A. Cl. W. Schapenk, A. Smits, A. J. Vos. Afgewezen: Geen. Bevorderd van klas IV b naar V b. A. v. d. Beek, J. v. Buuren, P. v. d. Dussen (v.w.), B. Gouda, A. M. Landweer (v.w.), E. B. Mande- makers, L. Pruyssers (v.w.), D. C. Schouten, C. J. Vos. Afgewezen: 4. meisje. NUTS-U.L.O.-SCHOOL TE WAALWIJK. Vrijdag j.l. had de overgang en rapport-uitreiking plaats aan de Nuts-U.L.O.-school te Waalwijk in tegenwoordigheid van het bestuur der school. Tevens werd afscheid genomen van de scheidende leraar, de heer Veldhuyzen, met over en weer hartelijke toespraken en aan bieding van een blijvende herinne ring door de leerlingen. Per 1 Sep tember keert de heer Pontvuyst te rug, die verleden jaar reeds aan de school verbonden was, maar deze evenwel moest verlaten omdat hij hier geen woning had. Bevorderd van klas I naar II: Rina v. Beek, Ans Boezer, Bas v. Dongen, Ad v. Herwijnen (v.w.), Joop Molegraaf, Ria Spierings, Alice Streefkerk, Jan v. Tilborgh en An nie Willemsz te Sprang-Capelle. Wim Geerlings te Heusden; Eddy FEUILLETON Dan „De Echo van het Zuiden" VAN 41). Alleen begon de echte brand op 'n andere plek en doofde de jouwe weer uit. Het had kunnen zijn dat er niets gespaard was gebleven, dat de hele zaak was platgebrand en dan had je er lelijk ingezeten met de brandstichting, want als je al begint dat zelf te vertellen en er is geen enkel bewijs van het tegen deel.. tja, wat moeten wij dan be ginnen. Gelukkig dat ik zelfs ten aanzien van jou niet zo lichtgelo vig ben. Is dat waar, inspecteur? Marian's gezicht was begerig voor over gebogen, haar ogen lieten het gelaat van de politieman niet los. Het is waar, juffrouw Mari an. En toen ik 't zaakje eenmaal gezien had, werd me ook alles dui delijk. Uw vader heeft alleen maar geprobeerd z'n zaak in brand te steken. Of hij daar nu verder nog moeilijkheden mee krijgt, kan ik niet zeggen. Gezien z'n geestestoe stand toen, zijn er nog af wat om standigheden die het feit verzach ten. Maar dit staat vast: de brand is niet ontstaan door zijn toedoen, ja, zijn plan is zelfs helemaal niet gelukt. Er zitten schroeiplekken op de wand en op de grond, maar het gangetje waarin hij de brand sticht te, staat nog helemaal overeind, u weet wel, daar tussen het buffet en de woonkamer. Daaraan zie je weer hoe goed het is als de brand weer maar blijft spuiten en 't niet opgeeft, al schijnt het niet te hel pen. Want het scheelt wel wat, als er nog een stukje overeind blijft staan. Het scheelt je in dit geval waarschijnlijk., je verzekering! Korstiaan Van Vueren staarde in de leegte. Toen wendde hij eens klaps het hoofd om en verborg het in het kussen. Marian stond op en trok de inspecteur aan z'n mouw. Vertelt u de rest maar beneden drong ze aan. Blankwater wierp een blik op de man in het bed en haastte zich naar buiten. Hij had z'n boodschap gebracht, verder was hij hier te veel. Vijf minuten later zat hij in het kantoor van Verdonck, nipte voorzichtig aan 'n goeie sherry, en vertelde de eige naar van De Gouden Leeuw, dat de wonderen die wereld nog niet' uit waren Frans Verdonck, eigenaar van De Gouden Leeuw, ging neuriënd naar boven,, opende voorzichtig de kamerdeur en stak het hoofd om de hoek met een schuldige uitdruk king. Zijn vrouw, gezeten in haar makkelijke stoel bij het raam, glim lachte tegen hem en schudde tege lijk het hoofd Hij ging aarzelend zitten op een stoel naast haar, en het leek wel of de capabele eigenaar van De Gou den Leeuw een verlegen mannetje was. Stel je nu maar niet zo aan, Frans vermaande zijn vrouw gestreng, want je vindt natuurlijk bij je zelf, dat je dit gevalletje keu rig netjes hebt opgeknapt. Dat vind ook, trouwens. Ze tikte speels met haar schaar op zijn arm. Maar waarom moet je er nu altijd zo gek bij doen? Harm wist zich geen raad en die arme Marian, het kind wist niet waar ze kijken moest.zul je eeuwig een kwajon gen blijven, Frans? Als jij wilt dat ik me beter beloofde hij berouwvol - dan wil ik het wel weer 'ns een keer pro beren maakte ze lachend de zin af. Voor de zoveelste keer. Nee, ik wil helemaal niet dat je je be tert. Maar je zult jezelf toch wel 'n beetje waardigheid moeten aan schaffen. Straks ben je schoonva derwie weet, misschien nog wel 'ns grootvader.. Hij wilde een opmerking maken die moest aantonen dat hij hoopte dat zulks nog ver, ver in de toe komst lag, maar een blik op 't ge zicht van zjjn .vrouw weerhield hem. Dat gezicht had opeens een verlangende, hunkerende uitdruk king gekregen. Hij keek snel voor zich, speelde verlegen met z'n pols horloge. Hij durfde haar niet meer aanzien. Toen haar stem de stilte verbrak, was het hem als een ver lossing. Hoe vind jij haar. Marian, bedoel ik ging het verhoor ver der. Nou.wat dacht je, als ze me niet aanstond, dat ik dan het pad voor Harm zo makkelijk gemaakt had Je moest eens weten hoe die jongen in zak en as gezeten heeft. Hij vreesde 't ergste: een vertoorn de vader, een wenende moeder, hij zag zich al de deur uitgaan zo in de trant van liever arm met haar dan weelde in mijns vaders huis. ze lachte hartelijk. En heb jij 'm dat niet uit z'n hoofd gepraat Nee ik heb ze maar zo'n beetje laten gaan. Het moet niet allemaal zo van een leien dakje gaan bij jon gelui, vind je ook niet, Frans? Ik de Leijer, Cor Postma, Gerda Scholt, Ria Soeters, Joke v. Tilborgh te Waalwijk; Frans Mourik (v.w.) te Raamsdonk; Adri Ockers te Meeu wen. Niet bevorderd: 7. Bevorderd van klas II naar III: Corrie v. Barneveld, Bert v. Don gen, Jan Elsman, Maja de Groot, Toos v. d. Laan, Dini Paans, Joop Rijken, Kees v. Tiggelen, Jan Vos (v.w.), Joop Vos, Bernard Wissink, Janny Zwart, Nellie Boezer (v.w.), Marinus v. Andel (v.w.) te Sprang- Capelle, Clasina v. Herwijnen, Jo v. Heijst, Anneke de Hoop, Fien Wilhelm te Waalwijk; Nellie van Buuren (v.w.), Rietje Redeker te Meeuwen; Dini Colijn, Ko de Haan te Eethen; Peter Rijken te Kaats heuvel. Niet bevorderd: 8. Bevorderd van klas III naar IV: Jan Blom, Nellie v. d. Hammen, Jaap de Rooy, Jan Schoondermark te Waalwijk; Piet Boll, Piet Bran derhorst te Eethen; Jan Haspels te Babiloniënbroek; Adriaan Hommel te Sprang-Capelle. Niet bevorderd: 1. i PHILIPS WILLEM de Spaanse Prins van Oranje. De Prisma-reeks die het Spectrum verzorgt, kenmerkt zich behalve door het hoog gehalte van de goedkope boeken die er in verschijnen, door een rijke ver scheidenheid: Amerikaanse vertellingen de gedichten van Guido Gezelle romans van Mauriac en Bruce Marshall en Theo Thijssen en thans het bekende boek Philips Willem, van Johan Brou wer, de grote kenner van de Spaanse Mystici, een actief verzetsman, die als zodanig ook door de bezetter werd ver moord. Zijn boek is inderdaad een roman ge worden, ondanks de grote nauwkeurig heid waarmee hij vele historische gege vens behandelt en de nauwgezetheid geheel,' terwijl hij daarenboven nog het beeld van zijn eigen tijd in deze stof prent. Philips Willem is geschreven in de schaduw van het Derde Rijk en het is niet moeilijk in Koning Philips van Span je, de monarch, wie alles geoorloofd wanneer het zijn politiek dienstig kon zijn, de dictators te zien van het fascis me en het nationaal-socialisme. Het boek verscheen ia het begin van de bezetting; 20.000 exemplaren waren er van verspreid, de mensen lazen het en begrepen en daarom werd het boek door de Duitsers verboden. Want in de opstand der Nederlandse gewesten tegen Spanje, zoals Brouwer die in zijn diepe achtergronden /ons schetste, herkende Nederland zijn eigen strijd tegen de onderdrukker. De tragische figuur van Philips Wil lem, de zoon van de Prins va nOranje, die door Alva uit de Nederlanden werd ontvoerd op last van Philips en die naar Spanje werd gebracht om daar geheel in de geest van de koning te worden opgevoed, met de bedoeling later ge bruikt te worden als een werktuig tegen zijn vader, die de hardnekkige opstand der Nederlanden tegen Spanje leidde, is de gestalte waaromheen Johan Brouwer ons het leven uit die dagen tekent, ons confronteert met de vreselijke praktijken der inquisitie, die zo zwarte bladzijden schreef in het geschiedenisboek der Ka tholieke kerk, met de dreigende ondergang van Spanje, maar ook met de grote fi guren uit het Spanje dier eeuw zoals Jo hannes a Cruce en Theresia van Avilla. En dit werk blijkt een diepgaande ken nis van de Spaanse volksziel en van de Spaanse geschiedenis en ver begrijpen van wat de lage landen in opstand deed komen tegen de dictatoriale wellust van de Spaanse vorsten. Tegenover het verscheurde, het rotte en in ontbinding verkerende Spaanse rijk, waarin de zon nooit onder ging, plaatst de schrijver de jonge moed en de idealistische durf van de Nederlanden, 'n klein gewest, vergeleken bij het wereld rijk Spanje, maar hoe verbeten in zijn strijd en hoe vast vertrouwend op de overwinning; gelijk ons Nederland niet versaagde in de strijd tegen de nationaal socialisten en ook steeds de idealen van waarmee hij het geestesleven van het 16e eeuwse Spanje ontleedt; want naast zijn j <je menselijke vrijheid en van het respect vasthouden aan de historische werkelijk- voor <je vrije menselijke persoonlijkheid heid schept Brouwer zijn eigen gestalten, zijn eigen karakters en intrignes; hij neemt als het waren alle beschikbare stof, voegt hier de producten van zijn eigen denkarbeid aan toe en met vaar dige hand verwerkt hij deze samenge stelde materie tot een boeiend en gaaf i hoog bleef houden. Johan Brouwer heeft tegen de achter grond van het ineenstortende Spaanse imperium in zeer juiste toon de zelfstan- I dige wording van de Nederlanden ge- tekend. wou wel eens zien hoe onze zoon zich hield, maar ik geloof werke lijk dat die Marian voor hem één en al is Ik moet zeggen waagde Frans voorzichtig hij had het slechter kunnen treffen. Ze is bij dehand, pienter, een flinke zaken vrouw als je 't mij vraagt, net wat de jongen nodig heeft. Je bent toch maar echt 'n man was het smalend antwoord. Handig, pienter, een echte za kenvrouw, dat is het ideaal. Komt er niets anders bij? Voor mij gel den heel andere motieven. Ik vind haar., wel, ik vind haar lief. Ik houd van haar. En ik geloof.zij van mij. Ga niet zo te keer smeekte Frans Verdonck koddig onderwor pen heb ik jou alleen genomen omdat je een flinke zakenvrouw was? Houd ik nu nog alleen maar van je omdat je zo bijdehand en pienter bent Dus je wilt zeggen dat ik dat niet ben Hopeloos verzuchtte de ou de Verdoflck zoals jullie vrou wen altijd een argument weten om te keren en de man in 't zwartste licht te stellen Zwart licht peinsde ze is dat iets nieuws? Nee maar Frans gekheid opzij, ik ben erg blij met deze., deze schoondochter. Maar hoe denk je nu verder té doen? Ik heb zo van die plannetjes orakelde hij geheimzinnig waar ik met niemand over praat, zelfs niet met jou, al ben je nog zo bijdehand en pienter, vóór ik ze helemaal aan alle kanten bekeken en klaargestoofd heb. Kors van Vueren is er heel slecht aan toe, de man is volkomen ingestort. Hij zal wel weer opknappen, maar bij deugt niet meer voor een zaak. Dat voelt hij zelf ook wel. Zijn enige zorg geldt op 't ogenblik zijn doch ter. Maar daarover hoeft hij zoveel zorg niet te hebben. De financiële zijde van 't geval komt wel in orde, de verzekering is bar clement ge weest en heeft zijn poging tot brandstichting niet aangegrepen om van haar verplichtingen af te komen of te chicaneren. Ik ben met die inspecteur, een beste kerel tus sen twee haakjes, naar de stad ge weest en we hebben gepraat met de officier van justitie of hoe die me neer mag heten, en we hebben hem er van overtuigd dat Van Vueren volkomen overspannen washad den trouwens het doktersattest bij ons.en de man er dood aan zou gaan wanneer het een rech.szaak werd. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6