UIT 11GEN LAND Waalwijkse enLangstraatse E.D.G. verdrag aanvaard Landbouwschool Accoord met rijwielpadenplan in Nieuwkuijk of in Drunen Nieuwkuijk is de aangewezen plaats, meent de Vlijmense gemeenteraad. Gemeenteraad Loonopzand voor Brabants centrum Garantieverklaring voer Rosagaerde Bil de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. ROSAGAERDE. MAANDAG 27 JULI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 60. Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" De Tweede Kamer heeft vorige week Donderdag na een snelle behandeling het verdrag op de Europese Defensiegemeen schap goedgekeurd met de overweldigen de meerderheid van 75 tegen 11 stem men. Voor waren K.V.P., P.v.d.A,, de C.H.U., de V.V.D. en de grootst moge lijke meerderheid van de A.R. Tegen stemden prof. Gerbrandy (A.R.), de S. G. P, K.N.P. en natuurlijk de commu nisten. Wanneer men daartegenover ziet dat de Westduitse Bondsdag het verdrag eind vorig jaar in tweede lezing goed keurde met 216 tegen 165 stemmen bi) 4 onthoudingen, dan blijkt er in het Ne derlandse parlement wel een grote mate van overeenstemming te zijn over nut en noodzakelijkheid van de Europese De fensiegemeenschap. Nochtans kwamen er begrijpelijkerwijs bij de behandeling heel wat bezwaren naar voren, voor sommige afgevaardig den onoverkomelijke, voor andere dezul ke die niet doorslaggevend waren. Van die der communisten kunnen we gerust abstractie maken: men kent ze en weet dat ze geen waarde hebben. Het bezwaar van ds Zandt was tweeledig: hij drukte de souvereiniteit die hij in gevaar ge bracht achtte door de E.D.G. aan zijn hart en betitelde de E.D.G. als een avon tuur waarvan niemand de uitkomst raden kan; een merkwaardig argument dat nie mand kan bestrijden omdat de afloop de waarde ervan zal moeten duidelijk ma ken, maar dat nu zeker niet meer waar de heeft dan een bewering. Europa heeft in de loop der jaren heel wat avonturen meegemaakt met een steeds somberder afloop. De E.D.G. is juist bedoeld om het gevaar voor dergelijke riskante avonturen te verminderen. Inderdaad steekt er in de E.D.G. ook enig risico, omdat het iets nieuws is, maar het is ons practisch opgelegd door .de omstandig heden. Daarom hoeft het niet te slechter te zijn, vooral niet wanneer van het oude is bewezen dat het ten enenmale onvoldoende is en een andere weg' niet beiaanbaar. De bezwaren van de heer Weiter wa ren niet van grote allure. Hij vond het te betreuren dat Nederland het enige land is waarvan vermoed kan worden dat het heeft toegegeven aan Amerikaanse druk. Minister Boeyen verzekerde later dat er geen pressie is uitgeoefend. Voorts vroeg de heer Weiter de redenen waarom wij ons meer van de Verenigde Staten zou den moeten aantrekken dan bijvoorbeeld Frankrijk, terwijl hij bang was voor pres tigeverlies voor ons land, wanneer Frankrijk en Duitsland het verdrag niet zouden goedkeuren en Nederland wel en hij wees erop, dat nog nooit een grote mogendheid heeft geaarzeld de belangen van een kleine mogendheid aan de zijne op te offeren. Ook was de heer Weiter bang dat de Nederlandse soldaat niet zo'n moreel zou behouden als hij altijd heeft gehad, wanneer het nationalisme niet meer de stuwende kracht zou zijn. Men krijgt uit een dergelijke argumenta tie niet de indruk dat de heer Welter al ver op weg is naar Europa als „Hei mat der Zukunft". Er spreekt eerder een heimwee uit naar het verleden, dat men kan eerbiedigen, maar dat weinig reëel is en evenmin nuttig. Men kan trouwens zijn redenatie evengoed omkeren en zich afvragen of het geen prestigeverlies zou betekenen als alle landen het verdrag hadden goedgekeurd en Nederland zou practisch gedwongen zijn om de zaak niet in de war te sturen, het ook goed te keuren. Per slot van rekening evenwel gaat het niet om eerst of laatst. Wel zou het nuttig zijn dat de Europese Defen siegemeenschap, die nu al drie jaar han gende is, zo snel mogelijk tot stand kwam, afgezien van de wensen en ver langens van de Verenigde Staten, al kan men zich voorstellen dat die on derhand wel eens een degelijke onderne ming willen zien waar ze hun geld in steken. Voor onszelf is de Europese De fensiegemeenschap in ieder geval geen mindere waarborg dat onze belangen be hartigd zullen worden dan een onafhan kelijk nationaal leger. Ook over de grondwettigheid van het verdrag is nogal het een en ander te doen geweest, maar door de jongste grondwetsherziening is het nu eenmaal mogelijk geworden een gedeelte van de souvereiniteit over te dragen aan een supranationaal orgaan. De Kamer wens te evenwel een vinger in de pap te hou den wanneer voor de uitvoering van het verdrag nadere overeenkomsten moeten worden gesloten, door een amendement van mej. Klompé te aanvaarden, waarin wordt vastgelegd dat deze overeenkom sten aan de goedkeuring van de Staten- Generaal moeten worden onderworpen. De regering had er ernstig bezwaar te gen, betoogde minister Drees, omdat het de werking van het verdrag zou belem meren, vooral wanneer alle parlementen dit voorbehoud zouden gaan maken. Mej. Klompé echter vond dat het nuttig was als de nationale parlementen controle hadden, zolang er geen supranationaal parlement was. De meerderheid van de Kamer bleek er zo over te denken en het amendement werd goedgekeurd met 54 tegen 31 stemmen. P.v.d.A. en C.H. waren tegen. Een voornaam deel van het debat werd ingenomen door de gedachte aan de positie van Duitsland. Per slot van rekening is de E.D.G. in het leven ge roepen door de vrees voor een natio naal Duits leger wanneer Duitsland op genomen zou worden in de N.A.T.O. De vrees voor Duitsland is hier wel niet zo diep geworteld als in Frankrijk, maar ze leeft toch. De overgrote meerderheid van de Kamer zag toch ook wel in dat ver dediging van Westeuropa niet wel mo gelijk is zonder dat Duitsland wordt in geschakeld. Meer dan één afgevaardigde had het echter wel prettig gevonden als eerst Frankrijk het verdrag had gerati ficeerd, omdat daaruit zou blijken hoe veel levensvatbaarheid de E.D.G. heeft. Van de verhouding FrankrijkDuitsland hangt immers heel veel af. Men kan er voorlopig nog niets van zeggen hoeveel kans het verdrag in het Franse parlement heeft, maar in ieder geval is de rege ring er voor. Daarin had echter de heer Weiter gelijk, dat de regering wikt, maar de volksvertegenwoordiging beschikt. Over alle kleinere en grotere bezwa ren is echter de grote meerderheid heen gestapt en hoewel met weinig enthousi asme, heeft de Kamer het E.D.G.-ver- drag goedgekeurd, omdat ze er de nood zaak van inzag. Het is ook niet het on derdeel van de Europese integratie waarover men het meest in vuur en vlam kan schieten, noch ideëel noch praktisch gezien. De omstandigheden echter in aan merking genomen, is het een belangrijke stap op de goede weg en als alle betrok ken parlementen evenveel voortvarend heid en inzicht aan den dag leggen als onze Tweede Kamer, lijkt er heel wat meer schot te komen in de verwezen lijking van de E.D.G. dan nu nog. DE BELASTINGVERLAGINGEN. Onder dit opschrift schrijft prof. Rom- me in „De Opmars" van vorige week een artikel naar aanleiding van de be- lastingverlagingsvoorstellen die begin September bij de Tweede Kamer in be handeling zullen komen. Het gaat over belastingverlaging in het belang van de werkgelegenheid en over compenserende maatregelen voor de huurverhoging, ter wijl er nog bijgekomen is een groep maatregelen die onafhankelijk van de huurverhoging reeds geruime tijd bij de regering in overweging waren, ter be vordering van een sociaal-rechtvaardige lastenverdeling. Na zijn tevredenheid uitgesproken te 1 hebben over het feit dat bevordering van de werkgelegenheid in de particuliere sector, in het normale bedrijfsleven, hoofdzaak voor de regering is, en open- bare-werkenpolitiek, hoe belangrijk op zich ook, bijzaak, noemt prof. Romme een aantal punten waarin de regerings plannen tekort schieten. „Wel, aldus prof. Romme, kan, dunkt mij, worden gezegd, dat voor het mid denstandsbedrijfsleven het voorgestelde in zijn geheel genomen, onvoldoende en teleurstellend is. Men behoeft geen ac- tiefposten te vergeten als de intrek king van de extra-inkomstenbelasting op de winst, welke indertijd hevige beroe ring in de middenstandskring heeft te weeggebracht; en als het indirecte pro fijt, dat allereerst de middenstand trekt van maatregelen met consumptie-verrui mende strekking voor het volk in zijn geheel - men behoeft dit niet te ver geten, om toch over het geheel der maat regelen ontevreden te zijn, gelet op het voorname algemeen belang dat bij de ontwikkelingsmogelijkheid van het mid denstandsbedrijfsleven betrokken is". Voorts noemt prof. Romme „de toch wel zeer sterke wenselijkheid van op heffing van het restant der consumptie beperking, nu wij gaan terugkomen op de verzwaring der belastingen van 1951; de dringende eis, mogelijke aanvullingen te overwegen voor de onvoldoende com pensatie tegenover de huurverhoging, vooral voor de „vergeten groepen"; een nieuwe progressieverlichting voor de middengroepen, die in de tijd van „her stel en vernieuwing" welhaast in de knel moesten geraken maar tegenover wie de inmiddels verkregen algemene welvaarts verruiming nu ook verplichtingen schept van denivellering." In dit verband oppert prof. Romme ook de wenselijkheid in dea.s. belastingde- te betrekken, waarvoor juist onlangs ook de Centrale werkgeversverbonden in een door hun uitgegeven verklaring hebben gepleit. Tenslotte meent hij, naar aan leiding van recente publicaties hierover, dat een debat over meer klaarheid in de vergelijkingsmogelijkheid van ramin gen en uitkomsten voo,r de hand ligt, en de vraag rijst, aldus de schrijver, of het niet goed zal wezen, ook het Rijk te ver plichten tot datgene waartoe provincie en gemeente sinds jaren verplicht zijn, met name in zijn beeld van inkomsten en uitgaven op te nemen wat vorige jaren hebben overgelaten aan voor- of nadelig saldo. waren er maar 5 a 6 agenten voor een zo uitgestrekt gebied. Het vraagstuk was reeds besproken met de betreffende po- litie-autoriteiten. EEN NIEUWE INDUSTRIE? Toen de bouwverordening in verband met het uitbreidingsplan „de Vliedberg was gewijzigd, merkte de heer v. d. Ven op, dat er in de gemeente Vlijmen zich een nieuwe industrie scheeen te gaan vestigen, maar, zoals hij vernomen had, niet op het daarvoor aangewezen indus trieterrein in het uitbreidingsplan. Dit punt was inderdaad reeds bekeken door B. en W„ antwoordde de voorzit ter. Maar de raad zou nog wel eens bij elkaar komen en dan zouden B. en W. ongetwijfeld voorstellen grond toe te wij zen op het daarvoor bestemde industrie terrein. De opdracht tot het maken van de gebouwen was reeds gegeven; hij hoopte dat het volgend jaar naast Zaal berg een nieuwe industrie zou zijn ver rezen. Nadat het gratificatiebesluit Rijksamb tenaren van overeenkomstige toepassing was verklaard voor het gemeenteperso- neel, gingen er enkele wijzigingen van de begroting onder de hamer door: een was nodig geweest in verband met een meevaller voor de gemeente van 4400 uit de ondernemersbelasting, terwijl een andere wijziging noodzakelijk was in verband met het voorzien in een vaca ture van schrijver 2e klas op het secre tarie door de tijdelijke benoeming van een bekwaam volontair in deze functie. Aan C. W. van Vught, Akkerpad, werd een perceel grond onderhands ver huurd, terwijl het verplaatsingskostenbe- sluit voor het gemeentepersoneel werd gewijzigd. NIEUW HOOFD AAN OPENB. LAGERE SCHOOL. Hierna ging de raad in geheime ver gadering tot bespreking van enkele per soonlijke kwesties, waarna, toen de open bare vergadering weer heropend was, besloten werd aan een ingezetene de reiskosten voor drie zijner kinderen dié in den Bosch ter school gingen te ver goeden. Vervolgens werd uit een voordracht van 4 personen met 10 stemmen de heer F. Ploegmakers uit Rosmalen benoemd tot hoofd van de Openbare Lagere school; de heer F. v. d. Dungen uit Uden kreeg één stem. Aangezien er niet de minste belang stelling bestond voor de rondvraag, iets wat wij in Vlijmen nog nooit meemaak ten, kon de voorzitter hierna deze vlotte vergadering sluiten. Enkele belangrijke vraagstukken zijn er aan de orde geweest in de vlotte vergadering die de gemeenteraad van Vlijmen Donderdag avond hield. Zo werd er gesproken over het vestigen van een landbouwschool in Nieuwkuijk, waarvoor de raad al meerdere malen een noodzake lijkheidsverklaring heeft afgegeven, terwijl echter ook is gebleken, dat de raad van Drunen eenzelfde verzoek kreeg van de NCB. In vage termen werd ook gesproken over een nieuwe industrie die zich binnen afzienbare tijd in de gemeente zou vestigen. De vergadering waarbij de heren van den Hout en Mommersteeg: niet aanwe zig konden zijn, werd op de gebruikelijke wijze door burgemeester van den Hout geopend. Allereerst werden de notulen, na een kleine opmerking van de heer v. d. Meerendonk vastgesteld, waarna men overging tot behandeling van agenda punt 12: onderzoek van de geloofsbrie ven van de benoemd verklaarde leden van de gemeenteraad. De rapporteur van de commissie van onderzoek de heer van Noye verklaarde dat alles in orde was bevonden en advi seerde de nieuwe raadsleden toe te laten, hetgeen natuurlijk geschiedde. De ingekomen stukken, die de heer van Son een vraag deden stellen, lever den geen moeilijkheden op. HOE ZIT DAT MET DE N.C.B.? Een voorstel van B. en W. het leer plan van het huishoudonderwijs in deze gemeente uit te breiden met gezondheids leer, opvoedkunde en lichamelijke oefe ningen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat op een vraag van de heer Wijkmans de voorzitter geantwoord had, dat de kosten voor de gemeente 100.zouden bedragen. Dit punt was echter voor de heer van de Meerendonk aanleiding te vragen, hoe het zat met de landbouwschool die oor spronkelijk in Nieuwkuijk; zou komen, maar waarvan hij nu weer had gehoord dat ze wellicht in Drunen gebouwd zou worden. Dit punt, aldus de voorzitter, had de volle aandacht van B. en W.; er waren te dien aanzien al enkele besprekingen gevoerd met de N.C.B. en het was nog lang niet uitgemaakt waar deze school zou komen. Reeds enkele jaren had de raad op verzoek van het Hoofdbestuur van de NCB een noodzakelijkheidsver klaring afgegeven, dat deze school in de gemeente moest komen en wel onder Nieuwkuijk. Het had het gemeentebestuur ten zeer ste verbaasd dat ook Drunen een actie voerde voor deze school en dat het Hoofdbestuur van de NCB ook aan Dru nen een noodzakelijkheidsverklaring had gevraagd: ra, ra, hoe kan dat, vroeg de voorzitter zich af. Het verwonderde de heer van Noye, dat het Hoofdbestuur van de NCB even tueel deze school in Drunen wilde bou wen. Nieuwkuijk was toch veel meer landbouwgebied dan Drunen, waar men reeds midden in de industrie zit. De voorzitter moest hem groot gelijk geven; inderdaad, Nieuwkuijk was de aangewezen plaats voor een streek school, omdat het voor heel het gebied dat de school zou moeten bestrijken cen traal gelegen was. De heer wethouder Berkelmans ver klaarde dat het Hoofdbestuur niets af wist van de brief die aan Drunen ver zonden was, dit had het hoofdbestuur op een vergadering in Nieuwkuijk beweerd. Enkele andere mensen schenen deze brief klaar gemaakt te hebben en hem de voorzitter ter tekening onder zijn neus geduwd. De heer Wethouder van Bokhoven lichtte dit nader toe: de adviseur van de NCB, rector Bekkers, de 2e secretaris en een inspectrice waren in Vlijmen ge weest ter bespreking van deze school, terwijl dezelfde avond in de Drunense gemeenteraad het verzoek om een nood zakelijkheidsverklaring Werd behandeld. Het hoofdbestuur wist echter van niets. Nu was de zaak nog hangende. De voorzitter voegde hieraan toe, dat direct telefonisch contact was gezocht met den Haag en het hoofdbestuur van de NCB, voor een bespreking. Hierop was nog geen beslissing gevallen. Het is goed, zei de heer van de Mee- rendank tenslotte, dat de raad hier in het openbaar protesteert tegen deze wij ze van optreden. Ik kan niet goed be grijpen dat het Hoofdbestuur van de N. C. B„ dat toch een respectabel college is, een besluit neemt, zonder dat de voorzitter en enkele andere leden, hier van op de hoogte zijn. Nieuwkuijk was inderdaad de aange wezen plaats voor deze school, betoogde hij. Een voorstel tot wijziging der politie verordening deed de heer van de Ven vervolgens een vraag stellen betreffende de nachtdienst van de politie, die in de gemeente allerminst volledig was. Dit was een gevolg, aldus de voorzit ter, van de inkrimping van het politie apparaat door de regering. Momenteel In de vergadering die de gemeenteraad van 'Loonopzand Vrijdag avond hield, de laatste vergadering van de raad in deze samenstel ling, zijn de leden, zonder een enkele uitzondering accoord gegaan met het rijwielpadenplan zoals dat ontworpen was door de vereni ging voor Vreemdelingenverkeer „Brabants Centrum' althans wat betreft het gedeelte dat betrekking heeft op het grondgebied van deze gemeente. Ditmaal kon de raad zich, met uitzondering van de heer Groot- swagers, ook verenigen met het voorstel, om rente en aflossing van een door Rosagaerde te sluiten geldlening, te garanderen. Thans zou het geld geleend worden bij de Coöp. Centrale Boerenleenbank. Tot slot nam de voorzitter nog afscheid van de vier scheidende raadsleden. Nadat de vergadering, waarbij de heer Mallens, zoals hij bericht had, niet aan wezig kon zijn, geopend was door bur gemeester Mr. R. van der Heijden, stelde hij aan de orde het vaststellen van de notulen, waartegen de heer Grootswa- gers het bezwaar koesterde, dat er stond: dat de raad een besloten vergadering hield. Dit was volgens hem niet juist, de voorzitter had gezegd dat hij de leden een vertrouwelijke mededeling wilde doen. Als het een besloten vergadering was geweest, dan zou de heer Groot- swagers wel gebleven zijn, zoals hij ver klaarde. De voorzitter merkte hiertegen op, dat hij wel degelijk had gezegd dat de ver gadering besloten zou zijn tot het doen van een vertrouwelijke mededeling. Niet temin had hij er geen bezwaar tegen, dat deze opmerking van de heer Grootswa- gers werd aangetekend. De ingekomen stukken leverden niet de minste moeilijkheden op, terwijl een com missie ad hoe bestaande uit de heren Kemmeren, van Rooy en Sins ook niets anders kon doen dan adviseren alle nieuwe raadsleden als benoemd te ver klaren, nadat zij hun geloofsbrieven had onderzocht. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking; het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden wordenafgevoerd en zo worden rheu- matische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? Het voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan de Parklaan deed de heer van Laarhoven de hoop uitspreken dat er thans een beetje anders gebouwd zou worden, dan er voorheen daar wel eens gebouwd was. Waarop de voor zitter antwoordde, dat wanneer de heer van Laarhoven de stukken had ingezien, hij wel gerustgesteld zou zijn. De heer Grootswagers informeerde terloops of er van dat andere geval al werk was ge maakt; „jawel, antwoordde de voorzit ter, ze vonden het niet zo lelijk". Het gratificatiebesluit voor burgerlijke rijksambtenaren werd van overeenkom stige toepassing verklaard op het daar voor in aanmerking komend gemeente- personeel en de woning Crispijnstraat 14 te Kaatsheuvel werd door de gemeente aangekocht. Nadat een noodzakelijkheidsverklaring was gegeven voor uitbreiding van de landbouwhuishoudcursus met opvoedkun de, gezondheidsleer en lichamelijke oefe ning, stelde de voorzitter aan de orde het voorstel van B. en W. zich garant te verklaren voor rente en aflossing van een geldlening van 150.000.t.b.v. Rosagaerde. 150.000.— VOOR De voorzitter oordeelde het niet nodig na de discussie van de vorige vergadering thans weer uitgebreid hierover te dis cussiëren. De heer Grootswagers stelde de vraag, naar aanleiding van de opmerking van de heer de Cock in de vorige vergade ring, dat niet het gehele bestuur op de hoogte was van de geldlening, of dit verzoek thans de goedkeuring van heel het bestuur had, waarop de heer de Cock antwoordde, dat hiertoe in de laatste be stuursvergadering besloten was. De heer Beerens informeerde of het mogelijk zou zijn, dat de raad meege deeld werd of de gemeente er hiermee nu af was. Hij drong er voorts op aan de grootste spoed te betrachten om zo gauw mogelijk de inrichting in gebruik te kun nen nemen, vooral met het oog op de volkshuisvesting. De kwestie werd zeer getraineerd. Aanvankelijk zou het ge bouw in Mei in gebruik worden geno men, nu was het in de verste verte nog niet te bezien wanneer men gereed zou zijn. De bedragen, aldus de voorzitter, wa ren nodig geweest, omdat er bepaalde dingen wel door de architect bedoeld waren, maar niet in het bestek opgeno men. Het gebouw zelf was eigendom van de gemeente en in de volgende ver gadering zou de raad een voorstel be reiken betreffende de credieten die nog nodig waren voor de bouw; dan zou ook meegedeeld kunnen worden wanneer het definitief gereed zou zijn. Niemand verlangde over deze kwestie meer het woord, alleen de heer Groot swagers wenste geacht te worden tegen gestemd te hebben. Men kende zijn ge dachte omtrent Rosagaerde. Punt 9 betrof een begrotingswijziging, waarmee de raad zonder enige op- of aanmerking accoord ging. HET RIJWIELPADENPLAN. Dan kwam aan de orde het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met een aantal andere gemeenten in Midden-Brabant inzake de aanleg en in standhouding van rijwielpaden. Over dit punt publiceerden wij vorige maal reeds een uitgebreid praeadvies. De voorzitter lichtte dit nog toe door mee te delen dat er twee hoofdrijwielpaden zouden komen: een van Plantloon tot de Baan naar Dongen, en een van de vijfsprong door de duinen naar de Molenstraat in Loonopzand. Dit was het grondplan, de mogelijkheid om deze paden uit te brei den en te verlengen was volkomen open gelaten. De heer Grootswagers vond 13 km in totaal niet zo erg veel; hij had ook graag paden gezien_ in de richting van Bosch en Duin en Giersbergen. Aan de hand van de kaart lichtte de voorzitter de be doeling van het plan nogmaals toe; door de aanleg van deze nieuwe paden, was de mogelijkheid tot alle mogelijke ver bindingen veel groter geworden. Boven dien zou de gemeente eventueel de korte vei bindingstukken zelf kunnen aanleg gen. Trouwens het gemeentebestuur had plannen om belangrijke binnenwegen in de gemeente te verharden. Onmiddellijk na September zou met de wegencom missie betreffende dit vraagstuk verga derd worden; dit ook in antwoord op de heer Broeders, die er op aandrong toch eerst oe eigen rijwielpaden die vaak erg slecht waren in orde te maken. In deze geest sprak ook de heer v. d. Lee, voor wie dit voorstel een bittere bijsmaak had. Vier jaren had hij tever geefs betere rijwielpaden gepropageerd in de gemeente, nu kwam er een bepaal de 'instantie met een plan en dat nam men voetstoots aan. Als wij alle rijwielpaden^ moesten gaan aanleggen zoals deze, antwoordde de voorzitter, dan was daar geen beginnen aan. Niet eenvoudig was het om alle wegen in de gemeente in orde te maken. Nogmaals wees hij op het plan dat in September ter tafel zou komen. Tenslotte vroeg de heer v. d. Lee dan toch in elk geval de aandacht voor de enkele kilometers waar de toestand wer- kelijk onhoudbaar was. En de voorzitter j zegde te dien aanzien de aandacht van B. i en W. toe. j RONDVRAAG. De heer Grootswagers vroeg of de persoon over wie in de vorige geheime vergadering gesproken was, nog de ge legenheid kreeg zijn gedachten naar vo ren te brengen. Hij was als het ware ver oordeeld zonder dat hij de gelegenheid kreeg zich te verdedigen; dat leek hem een beetje Russisch. Het leek de voorzitter niet erg ver standig over dit onderwerp in de open bare vergadering te spreken. Maar hij verklaarde, dat de rechtspositie van de betrokken persoon niet werd aangetast; het was hier een kwestie van werkverde- len. Nadat de heer van Kuik de aandacht had gevraagd voor de Sprangse Pad, vroeg hij hoe het met het huis „Rust Roest" was. In twee instanties, aldus de voorzitter, had men het proces gewonnen. Maar de betrokken persoon deed nog geen af stand van zijn recht op cassatie en daar om moest men wachten tot deze termijn verstreken was. De heer van Kuik wees er ook nog op dat sinds de vorige vergadering nog niets veranderd was aan de onbillijke verdeling van de woningen in Berndijk. „We trachten het zo goed mogelijk te doen", aldus de voorzitter, maar af en toe zou je er dol van worden. De ge zinnen die U op het oog hebt zullen we zo gauw mogelijk helpen. We hebben 200 urgentiegevallen. De heer van Laarhoven informeerde hoe het stond met de woningen in de Mgr. Völkerstraat en de Leostraat. De voorzitter kon meedelen, dat men juist deze dag toestemming had gekregen tot aanbesteding over te gaan. De heer Elshout drong er op aan aan dacht te besteden aan het geval Mallens, wanneer de kwestie met „Rust Roest nog langer zou duren. De voorzitter wees er nogmaals op dat men niets kon doen voordat de cas- satietermijn verstreken was. WOORDEN VAN AFSCHEID. Daar dit de laatste maal was dat de raad voor September vergaderde, wilde de voorzitter enkele woorden van af scheid spreken tot wethouder van Til burg en de heren Kemmeren, Sins en v. Rooy, die niet meer in de nieuwe raad zouden terugkeren. Het speet hem dat deze heren niet meer in de raad zouden zijn; steeds had hij aangenaam met hen samengewerkt en belangrijke besluiten met hen genomen. i Zijn gedachten gingen vooral naar wethouder van Tilborg die op zeer ver dienstelijke wijze zijn taak had vervuld en hem, wanneer dat nodig was, had vervangen. Hij bracht hem hartelijk dank, ook namens de gehele raad; ter wijl hij zich ook dankbaar toonde voor al hetgeen de andere heren voor de ge meente hadden gedaan. DRIE MILLIOEN GETUIGEN IN DE KAZERNES. Doordat het katholiek soldatenweek- blad SALVO zijn oplage heeft verhoogd tot 50.000 exemplaren per week, gaat het aantal stuks drukwerk, dat door Na tionaal Katholiek Thuisfront thans koste loos onder de militairen wordt verspreid, de drie millioen stuks ver te boven. Dit betekent dat in de kazernes en kampen ruim drie millioen katholieke getuigen ijveren voor de goede en christelijke geest, door de militairen voorlichting en ontspanning te verschaffen in de vorm van gezonde lees- en denkstof. Nationaal Katholiek Thuisfront stelt thans ook voor de burgers het interes sante soldatenweekblad beschikbaar, te gen een geringe vergoeding. Het wil daarmee gelegenheid tot inniger meeleven met de militairen scheppen. De lezing van SALVO is tevens bij uitstek ge- eigend om in de gezinnen, waarvan jon gens onder de wapens zijn, méér begrip te kweken voor de „dienst", terwijl het blad bovendien zéér geschikt is om hen, die nog in dienst moeten komen enigs zins op het militaire leven in te steljen. Het blad behoort in alle gezinnen. De prijs van het weekblad is slechts 5.50 per jaar, voor burgers. De opga ve van abonnementen kan geschieden aan Nationaal Katholiek Thuisfront, Postbus 4, Den Haag, giro 520.000. NEDERLAND LAAT TWAALF OORLOGSMISDADIGERS VRIJ. Nederland heeft twaalf Japanse oorlogsmisdadigers in vrijheid ge steld. Deze twaalf werden destijds door Nederlandse rechters veroor deeld en ondergingen hun straf in de Soegamo-gevangenis te Tokio. De Nederlandse regering volgt hiermee het voorbeeld na van ver scheidene andere staten, waarmee Nederland in de tweede wereldoor log tegen Japan heeft gevochten. De invrijheidstelling is geschied onder zekere bepalingen en na een onderzoek van de betreffende straf zaken.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5