"VROOM DREE8UANN De grote Speurder woeiis prijzen (M&'\ Heusden sluit aan op het mijngasnet Belangwekkende proef in de schoennijverheid FEUILLETON Gemeenteraad HEUSDEN VERHOGING VAN DE VOORTBRENGING DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 JULI 1953. ■■■Min "'li ini ALLEEN GELDiG WOENSDAG 29 JULI 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Alka Synckro-box met aansluiting voor flitslicht, 8 opnamen 6x9, 4 4 met 2 j. garantie II»™ Badmuts in wit, rood, groen, geel en blauw Zeer elastische kwaliteit, goed afsluitend model 35 Badtas, extra ruim model met vierkante bodem, 6 koperen ringen met stevig koord. In blauw, 60 rood en geel plastic Voor bad en strand. Multicolor streepbaddoek, zware kwaliteit indanthren kleuren, grote maat O 25 50 x 1 00 cm Damescosy pantoffels, leder in div. kleu- ^15 ren, maten 36 42 Pracht zonnebril in div. kleuren groot model 7 9C Plastic limonaderietjes in div. kleuren, per pakje a 50 stuks Voor trekkers en kam peerders: Plastic verband- zakje met inhoud 50 Limonadesiroop in *Jc div. smaken, grote fl. Vacantiepet, leuk model, in geel, groen, wit en beige Tot maat 54 0.95 1 0 statie Grotere maten Boterhamworst, eerste kwaliteit, 200 gram 49c Jongensoverhemd van prachtige kwaliteit in 5 mooie kleuren, 750 leeftijd 1 1 t/m 1 6 j. Prachtpop met stem en slaapogen, flinke maat en leuk gekleed 98 Sandalen, vacantie aan biedingsandalen met prima rubber zolen, mooie kleur tan, maten 20-21 22-23 2.95 x 24-27 3.45 28-31 3.95 32-35 4.45 36-39 4.95 Donderdag 23 Juli kwam de Raad der gemeente Heusden in openbare verga dering bijeen. Afwezig was met kennis geving de heer Dekkers. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Op het verzoek van de Bond van Mobilisatie-invaliden en de Stichting „De Nederlandse Soldaat" om subsidie, werd afwijzend beschikt. De punten 5 en 6 gingen zonder meer 5 onder de hamer door. Punt 7. De overname van de gasfa briek en de aansluiting op het mijngas net. Nadat de voorzitter over dit agenda punt een korte toelichting had gegeven, waarin hij o.a. mededeelde dat het tijd stip van overname was vastgesteld op 31 October a.s. des nachts 12 uur, wilde de heer Verschuur weten of op dat tijd stip ook de levering van mijngas zou beginnen. Dit zal volgens de voorzitter nog wel ongeveer een half jaar duren. Op vragen van de heer Verschuur, ant woordde de voorzitter verder, dat de levering van gas door de gasfabriek nor maal door zal gaan, totdat de aanslui ting op het mijngasnet gereed zal zijn,; alleen zal na 31 October '53 deze leve ring op risico van de gemeente Heusden gaan; eventuele verliezen b.v. zullen door de gemeente moeten worden gedragen. Wat de distributie van mijngas betreft, hiervoor had de N.V. waarvan de gas fabriek eigendom is, geen interesse; dit zou voor de gemeente gemakkelijker ge weest zijn. De heer Wiechman, die thans bedrijfsleider is van de gasfabriek komt vanaf 1 Nov. 1953 in gemeentedienst. Deze zal dan behalve voor het gasbe drijf tevens worden ingeschakeld voor t j rioolgemaal en voor openbare werken (straten en plantsoenen). De heer van Herpt zei, met 'belangstel ling kennis te hebben genomen van het rapport van de heer Ir. Oosterholt, om trent deze gaskwestie, maar hij had zich daarbij wel eens afgevraagd of dat alles, zoals pijpleidingen e.d. wel correspon deert op het mijngas. Volgens zijn me ning was het misschien wenselijker dat de gehele inrichting ineens in haar ge heel in aanpassing gemaakt werd voor het mijngas, dit zou naar sprekers me ning in verloop van jaren voordeliger zijn dan dat er van tijd tot tijd nieuwe gedeelten ingelast moeten worden en men voorkomt, volgens spreker, daardoor ook dat Heusdens straten niet iedere keer opnieuw opengebroken behoeven te wor den, hetgeen voor velen een grote last is. De heer Verschuur kwam nog even terug op het tijdstip van overname van de gasfabriek en vroeg of het niet mo gelijk is dat de N.V. de fabriek zelf nog enkele maanden zou exploiteren, totdat de aansluiting op het mijngasnet gereed zou zijn. De voorzitter zei met genoegen te willen proberen of de N.V. hiertoe bereid is. Nadat de heren te Vruchte en van Bladel nog enkele vragen hierover ge steld hadden, besloot de raad tot over name van de gasfabriek over te gaan en tot aansluiting op het mijngasnet. Punt 8. Invoering schooltandverzor- ging. De heer Verschuur merkte hierbij op dat ongeveer 80 van de bevolking van Heusden aangesloten is bij een zie kenfonds. zodat een geregelde controle van de kinderen bij een tandarts voor de ouders geen financiële moeilijkheden zou opleveren, wanneer de ouders hun kin deren geregeld zouden laten controleren zou deze schooltandverzorging overbo dig zijn. Van een geregelde controle van huis uit komt volgens de voorzitter meestal weinig terecht, een geregelde controle op de scholen zal zeer zeker betere resul taten afwerpen. De raad besloot hierop tot deze invoering over te gaan. Punt 9. De aanleg, verbetering en on derhoud van rijwielpaden in Brabants Centrum. Hiervoor wordt van alle ge meenten in Brabants Centrum een bijdra ge gevraagd en wel voor gemeenten zonder rijwielpaden 0.20 per inwoner, voor gemeenten met max. 10 km. rijwiel pad 0.15 per inwoner en voor gemeen ten met méér dan 10 km. rijwielpad 0.10 per inwoner. Voor de gemeente Heusden, die geen rijwielpaden bezit, komt dit op een bedrag van 640.per jaar. De voorzitter meent dat wanneer in Bra bants Centrum goede rijwielpaden wor den nog steeds niet op alle daarvoor in of andere manier tot voordeel van de gemeente Heusden zou strekken. De heer van Herpt merkte hierbij op (in vooraf gaande vergaderingen heeft hij daar al meer op gehamerd) dat de naam Heus den /nog steeds niet op alle daarvoor in aanmerking komende „paddestoelen" van de A.N.W.B. voorkomt. De heer Ver schuur stemde hiermede in, vooral in Oisterwijk zag hij gaarne de naam Heus den op de paddestoelen vermeld, dit uit historisch oogpunt, daar bestaat volgens spreker toch immers nog altijd de Heus- dense baan, hetwelk in prae-historische tijd de verbinding was van Heusden met het Zuiden via de Drunense duinen. Spr. had dan ook met leedwezen gezien dat de gemeente Drunen de Heusdense weg, die ook nog zijn naam daaraan ontleen de; omdoopte in Badhuisstraat. De heer van Herpt zag gaarne dat Heusden ook in aanmerking zou komen voor het aan leggen van een rijwielpad en wel via Herptseveld naar de overweg in Dru nen; hier zou dan voor het tourisme mooi natuurschoon te bezichtigen zijn. De Voorzitter verzoekt de heer van Herpt opgave te willen doen van die paddestoelen welke naar zijn mening nog in aanmerking moeten komen voor de aanduiding Heusden en een situatieteke ning te willen maken voor het door hen uitgedachte rijwielpad, dan zou de voor zitter proberen of deze plannen verwe zenlijkt zouden kunnen worden. Hierna besloot de raad hieraan een bijdrage te leveren. Punt 10. De raad besloot over te gaan tot aankoop van het perceel kad. bekend gemeente Heusden, Sectie A no. 1645, thans in eigendom van Mevr. de Wed. Chr. Merx-Verhoeven, voor de prijs van 7500.— Punt 11. Rekening Godshuizen, Hiervoor werd een commissie van on derzoek aangezocht en wel de heren te Vruchte, van Herpt en Verschuur, wel ke hun benoeming aannamen. Punt 12. Een kleine wijziging in de rioolbelasting werd door de raad aan genomen. Hierna volgde sluiting door de voor zitter. EEN LENINGSFONDS MET 26 MILLIOEN FRANK IN BELGIft Wij lezen in het „Laatste Nieuws" te Brussel het volgende artikel: In samenwerking met het Centrum voor Onderzoek van het Le der, waarbij alle Belgische schoenbedrijven aangesloten zijn, heeft de Dienst voor Opvoering vart de Productiviteit besloten iri een tiental fabrieken een proefneming te doen. Deze moet uitwijzen in welke mate de voortbrenging kan verhoogd of verbeterd worden. Hiervoor zijn 16 millioen francs voorzien. Daarbij zal 'n zich steeds vernieuwend leningsfonds opge richt worden, dat met een kapitaal van 25 millioen fr. leningen op korte termijn zal verstrekken aan de nijveraars, die zich tot de proeflening lenen. 630 andere schoenbedrijven vrij de tien proefbedrijven te bezoeken en er de nodige aanduidingen voor ver betering van hun eigen bedrijf uit te halen. Men hoopt, dat de ondervinding, opgedaan in de schoennijverheid, ook andere nijverheidstakken zal ten goede komen. Wat beoogd wordt. Bij de proefneming komt het »er niet alleen op aan schoenen te fa briceren, maar ook hun verkoop te verzekeren. In België koopt een persoon jaarlijks twee paar schoe nen, tegen vier paar in de Verenig de Staten. Door de vraag te verho gen, kan de voortbrenging opge voerd worden, wat tenslotte, ten goede komt aan alle arbeiders en nijveraars, vermits de levensstan daard, die rechtstreeks verband houdt met de productiviteit, er door vefhoogd wordt. Ook de verdelers, in dit geval de schoenwinkels, zullen een inspan ning moeten doen. Indien meer ge produceerd wordt, kan de prijs ver laagd worden of de kwaliteit ver beterd. Belgische en buitenlandse des kundigen zullen tijdens de proef periode de tien uitgekozen schoen- bedrijven bezoeken en raad ver strekken. Films zullen afgerold wor den over de schoennijverheid in de Verenigde Staten. Verder en vooral zal de nadruk gelegd worden op de „menselijke betrekkingen" in het bedrijf, want goede verhoudingen tussen nijver aars en werknemers werken aan zienlijk de voortbrenging in de hand. Tenslotte zal ook nog aan markt- studie gedaan worden. Het staat de bedrijfsleiders uit de van „De Echo van het Zuiden". OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN P1ETER BAKKER. 4). De heer Dikmans was een man van grote zelfbeheersing, als het zo te pas kwam, maar hij merkte toch dat zijn handen en knieën trilden, toen Pieter, na enig onhandig frum melen in zijn binnenzak, 't cheque boek te voorschijn haalde. Pieter zag dit document nu met geheel an dere ogen aan, dank zij de overre dende taal van zijn patroon, en be greep dat het voor hem het pas poort was naar de grote wereld, waarnaar hij in stoutmoedige, maar meteen als onwerkelijk verworpen fantasieën zo vaak had verlangd. Zeg maar hoeveel daagde hij grinnikend uit en Dikmans moest zichzelf bedwingen om maar niet meteen de hele ton, waarover Pieter bij de bank kon beschikken, op te vragen. Voorlopig zijn we klaar met vijftig mille, stelde hij schijnbaar kalm-zakelijk vast. Dan hebben we de zaak, zoals ze reilt en zeilt. Er zal later nog wel wat nodig zijn voor verschillende moderniserin gen, maar je moet eerst maar eens gaan kijken en zelf oordelen. Je moet nooit geld betalen waar schuwde hij driest voor je weet waarvoor het is. Eerst kijken, en dan kopen. Het drong tot Pieters min of meer benevelde brein niet door dat hij momenteel juist deed, wat de heer Dikmans hem zo sterk afried. Hij legde het chequeboek op tafel en zocht naar zijn vulpen. De heer Dik mans bood hem de zijne reeds aan. Een beetje moeizaam vulde Pie ter de cheque in, schreef trots het getal 50.000. Sjonge, wat een nul len. En dan nog eens in letters. Vijftigduizend gulden. Hij had ze nog nooit bij elkaar gezien. Van morgen was hij als een arme kan toorbediende de zaak binnenge stapt, bang voor een standje van zijn patroon. Nu zat hij met die zelfde patroon als de ene zakenman met de andere te dineren, sprak over belangrijke projecten en schreef zo maar even of het niets was een cheque van vijftigduizend gulden uit. De cheque was klaar. Nu nog de handtekening. De heer Dikmans zat op hete kolen, één oog op de klok. Als die dooie visjesvreter nu maar opschoot, dan kon hij nog net met een taxi op tijd bij de bank zijn. Pieter aarzelde even met de hand tekening. Hij dacht aan de manier waarop hij voorheen altijd tekende, netjes, in een schoolse hand, P. Bak ker, zonder tierelatijnen, beschei den en onaanzienlijk. Met die Pieter Bakker had hij afgedaan. Hier zat een nieuwe Pieter Bakker, een groot zakenman, 'n industrieel, bij na een millionnair, straks helemaal. En zijn hand werd vast en met zwier schreef hijPieter Bakker, zette er een forse streep onder e» reikte de cheque glimlachend over aan de heer Dikmans, die 't groene papiertje met bevende hand in ont vangst nam. Hij keek op de klok. Beste kerel, ik moet er nu meteen op af, anders is de zaak ons nog door de neus geboord. Morgen praten we verder. Ik moet trouwens nog gauw een advertentie opgeven voor een bediende, want jij bent natuurlijk van de kaart, hahaha! Nee, laat mij de rekening betalen, ik zei je al, ik heb nog een en ander goed te maken, en dit is nog maar een begin, hahaha! Hij lachte recht hartelijk, die meneer Dik- De keuze. Slechts een tiental schoenbedrij ven van de 640 in België kunnen in aanmerking komen voor de proef. Er moest dus een keuze gedaan worden. Op verzoek van de Belgi sche Dienst voor Opvoering van de productiviteit werd door het Cen trum voor Onderzoek van het Leder in Januari en Februari aan alle schoenbedrijven gevraagd, of zij zich wilden lenen tot de proefne- I ming. Onder de binnengekomen ant woorden werd een schifting gedaan en 35 bedrijven kwamen in aanmer king. Van de 35 bedrijven zullen er tenslotte een 10-tal uitgekozen wor den na studievergaderingen te La- roche, waarop hun bedrijfsleiders ondervraagd worden over hun be roepsbekwaamheid. Ook hun gees teshouding wordt nagegaan. Een eerste groep is reeds aan de beurt. De tweede volgt in Augustus, de 3e 1 in September. Van waar het geld komt. De „Mutual Security Agency" of Dienst voor Wederzijdse Veiligheid is het organisme, dat in feite de taak van de „Economic Cooperation Ad ministration" of Dienst voor Eco nomische Samenwerking voortzet. Deze laatste was belast met de uitvoering van het Marshall-plan. In 1947 werd ondersteld, dat Eu ropa, na afloop van het Marshall plan, geen Amerikaanse hulp meer zou nodig hebben. Einde 1951 noch tans bleek de voortzetting van het Marshall-plan wenselijk. Men vreesde namelijk voor een beper king van de uitvoeroverschotten van de Verenigde Staten met het oog op de weerslag van de bedrij vigheid aldaar. Sinds de toespitsing van de Ameri kaans-Russische betrekkingen werd de eigenlijke economische hulp aan Europa op 31 December 1951 ge staakt en vervangen door leverin gen en schenkingen om de weer baarheid van Europa te verhogen. De Dienst voor Wederzijdse Veilig heid hield zich echter niet alleen bezig met de herbewapening, maar zou tevens steun verlenen bij de vorming van de Europese eenheid en de opvoering van de voortbren ging, wat zou leiden naar een ho gere levensstandaard en een ont zenuwing van het communisme. Van de 50 millioen fr., een bijzon der crediet dat aan België werd toegezegd op grond van het Moody- amendement op de Amerikaanse wet voor hulpverlening aan 't bui tenland, worden 9 millioen afgehou den, die dienen voor 't beheer van de Belgische Dienst voor Opvoering van de Productiviteit. Deze dienst een vereniging zonder winstoogmerken, mag steun verle nen waar hij het wenselijk acht. Er bleef dus nog 41 millioen fr. te besteden. Zestien er van zullen dienen voor de eigenlijke proefne ming in de schoennijverheid. Een zich steeds vernieuwend lening fonds, wat de Amerikanen noemen een „Revolving Loan Fund", zal na de proefneming 25 millioen fr. le ningen op korte termijn verstrek ken aan de schoenbedrijven waar de proefnemingen gedaan worden. Waarom in de schoennijverheid? Het betreft hier allerminst een hulplening, die speciaal de schoen nijverheid ten goede komt. In een zekere zin is het zelfs toevallig, dat voor de proefneming de schoennij verheid werd uitgekozen. Door de Dienst voor Opvoering van de Productiviteit worden gere geld zendingen, bestaande uit nij veraars, arbeiders en vakbondlei ders naar de Verenigde Staten ge stuurd om er het economisch leven te bestuderen. Toen in de Verenig de Staten beslist werd een millioen dollar of 50 millioen fr. ter beschik king van België te stellen, was juist een zending teruggekeerd, die be langwekkende verslagen had mee gebracht over de schoennijverheid in de Verenigde Staten. Anderzijds wenste men in de Ver enigde Staten, dat de verstrekte hulp zou belegd worden in niet al te grote bedrijven, die verbruiks- goederen voortbrengen. De schoen nijverheid in België telt enkele gro te bedrijven, veel middelgrote en tal van kleine bedrijven, zodat de proefneming in een zeer gescha keerd arbeidsveld kon gedaan wor den. Dit was de reden waarom de schoennijverheid uitgekozen werd en niet, zoals wel eens beweerd werd, om deze nijverheidstak te helpen de Nederlandse mededinging uit te schakelen. P. Lenain. BENELUX-OVEREENKOMST. Vrijdagavond is de conferentie van Benelux-ministers, die in Den Haag gehouden werd, beëindigd, en alle sombere vooruitzichten ten spijt, is het resultaat succesvol. Er is overeenstemming bereikt over de beginselen van een coördi natie in de economische en sociale politiek. Bovendien kwam men overeen tijdelijke veiligheidsmaat regelen te treffen in geval van ern stige industriële moeilijkheden en de criteria zijn bepaald, aan de hand waarvan moet blijken, of er inderdaad moeilijkheden bestaan. Kan er ten aanzien van deze maat regelen geen accoord worden be reikt, dan kan arbitrage worden ingeroepen; dit is een nieuw ele ment in de Benelux. Tenslotte werd besloten oin in het begin van Oc tober weer bijeen te komen om de economische politiek in oepaalde opzichten te coördineren. De vei ligheidsmaatregelen, die we zojuist nbemden, treden in werking wan neer de productie in een van de landen met 15 is gedaald in de loop van een half jaar, vergeleken met de overeenkomstige termijn in twee voorafgaande jaren, en deze productievermindering wordt voor meer dan 75 procent veroorzaakt door een toenemende invoer uit een van de partnerlanden; wan neer de invoer van een der part ners in de andere landen merkbaar gestegen is, en wel met 60 en dat nog onder bepaalde voorwaar den; en tenslotte, wanneer in eer. sector van een der deelnemende landen een ernstige crisis aan het licht is getreden, zonder dat de beide normen gehanteerd kunnen worden Men moet deze veiligheidsmaat regelen zien als uitzonderingsmaat regelen; normaliter komt het be drijfsleven zelf in geval van moei lijkheden tot accoorden. De be drijfstakken die onder de bescher mende maatregelen vallen, zijn charmeuse-industrie, emaillewaren, rayon-weefselindustrie, handbrei garens, lederen schoenenbeschuit industrie. De maatregelen beogen dus, export in dit geval uit ons land af te remmen, hetzij via contingentering, prijsafspraken, in voerbeperkingen of heffingen mans, en hij lachte nog toen hij in de taxi zat die hem vliegensvlug door het drukke verkeer naar het kantoor van de Bank voerde. Die avond zat Pieter op zijn ka mer. Zijn onthutste hospita had „haar meneer" zien thuiskomen in een toestand van blijde opgewon denheid, had hem verward horen babbelen over een erfenis en grote zaken, en niet beter weten te doen dan hem een kop zeer sterke koffie te offreren Haar man zaliger had zich daar altijd heel best bij bevon den. En enige uren later zat Pieter in de enige makkelijke stoel van zijn bescheiden kamer, en overdacht wat hij had gedaan. De roes, de ver dwazing, het onwerkelijk gevoel waren langzaam naar de achter grond gegleden, de realiteit begon het te winnen. Nog twijfelde hij niet aan de be trouwbaarheid van de joviale heer Dikmans, maar wel begon hij zich af te vragen of zijn ideaal nu wer kelijk was: eigenaar te worden van een importbedrijf, zelfs met 'n mooi kantoor, een schone secretaresse en een auto. Twintig jaren had hij op een kantoor gezeten en nooit met veel arbeidsvreugde. Goedbe schouwd interesseerde de handel hem geen snars. Zyn oog gleed over zijn schaars voorziene boekenkast, en toen opeens wist hij, in een flits, wat zijn ideaal was en altijd was geweest. Hij wilde detective worden! Pieter Bakker, ofschoon men het hem niet zou aanzien, was een on verzadigbaar verslinder van detec tive-verhalen. Hij haalde uit de bi bliotheek om de hoek iedere Zater dag wel vier, vijf boeken tegelijk. Zijn flaporen gloeiden wanneer hij las van de avonturen der beroemde speurders, die .zich waagden in het hol van de leeuw, die bungelden aan dakgoten en sprongen op rijden de auto's. Hij vond dat allemaal wel griezelig en geloofde niet dat hij zich zelf ooit op een dak zou durven wagen, maar zo ver behoefte het ook niet te komen. Het vak kende wel fijnere knepen. Dat was zijn ideaal: het kwaad ontmaskeren en de gerechtigheid dienen, misdadi gers overleveren aan de sterke arm, en schone dames, bedreigd door ge weld of chantage, als een held in blinkende wapenrusting te hulp ko men. Pieter was ongeneeslijk ro mantisch en het feit dat hij die dorst naar romantiek gedurende de zes en dertig jaren van zijn vrijge- zellenleven gestadig had moeten begraven, veranderde daaraan niets. Nu was hij een vrij man, een man in bonis. Hij kon met zijn geld doen wat hij wou. De wereld stond voor hem open. Dikmans had het hem allemaal zelf verteld Dikmansgoed beschouwd had die vent hem toch die twintig jaar honds behandeld, en nu was hij op eens zo vriendelijk. Het was me 'n salto geweest, die zijn ex-patroon deze dag gemaakt hadPieter kreeg een ongemakkelijk gevoel. Hij stond op uit zijn stoel en daal de voorzichtig de trap af, klopte deemoedig aan de kamerdeur van zijn hospita en vroeg bescheiden: Als het niet te veel moeite is, juf frouw Mannekus, zou ik dan nog zo'n kopje koffie van u kunnen krij gen? De weduwe Mannekus knikte be grijpend en voldaan. Ze wist 't wel. Haar meneer had een opknappertje nodig, al was het voor het eerst in de vijftien jaar dat hij nu bij haar woonde. „Gaat u maar weer naar boven, meneer", zei ze goedhartig, „ik zal het u wel even komen bren gen". Ze hoopte meteen uit Pieters mond iets te horen van de omstan digheden die hem tot zulk een uit spatting hadden geleid. „Menneer heeft zeker salarisverhoging gehad" viste ze lachend, toen ze hem vijf minuten later 't hete vocht over reikte. (Wordt vervolgd). v

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6