dag- VROOM D.REESMANN Dc grote Speurder woens Gemeenteraad Drunen Gemeenteraad Waspik. LANDBOUW prijzen 375 32c 4 DE ECHO VAN HET ZUIDEN MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 4 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 26 AUGUSTUS sas 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND nnfflnnHn OVEREENKOMST MET FRANSE STAKERS. Leder kindercosypan- toffels, speciaal voor kleu ter- en montesorischolen. kleur rood, in de maten 32-35 4.95 28-31 4.25 25-27 Schoolpakket, ink.: klad- bloc, cahier, tekencahier, notitieboekje, inktlap, vlak- Qummi, liniaal, penhouder met 2 pennen QAc en potlood 0\J Schooltas, voor de lagere klassen, 38 cm., prima kwaliteit sportbox 4190 leder, mooi model Jongensculotte, van pri ma ijzersterke velvet, donkere kleuren, voor di verse leeftijden 3'"* Bedrukte zwanendons, in leuke kinderdessins, waar onder diverse nieuwe rand- dessins 70 cm. br., "175 per meter Luiers, oogjes of hydrophile extra zware kwaliteit, 4 10 grote maat Matrasdek, stevig gevuld, m. zware kwal. jute overtrek 1-pers., 80 x 190 5.75 2-pers, 120x1 90 7.75 „Vlag"-handgaren, no. 8- 1 0-1 2, zwart en wit, 1 50 yards klos, E C c 2 klossen voor Limonadesiroop, in de smaken sinas, frambozen, ananas, citroen en grenadine, grote fles Vruchtenhagel, op de boterham, 250 gram SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN heerlijk Halfwollen 3/4 kousjes, mooi uni dessin in grijs en beige, maten 1 t/m 10, maat 1 De nieuwste „Dorris Day"-cap, voor jonge- meisjes, in diverse mode- tinten, «40 fleurige dracht Dameskraag, van mooie piqué met aardige kant- garneiing, diverse QCc fraaie modellen v 3 Padvindersfluit met kompas, prima vernik keld, echt iets voor jongens O»# De raad der gemeente Drunen kwam Donderdagavond in openba re vergadering'bijeen ten gemeen tehuize, onder voorzitterschap van de Edelachtb. Heer Burgemeester Snels. De notulen werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde was: onderzoek ge loofsbrieven der benoemd verklaar de raadsleden. In de commissie van onderzoek werden benoemd de le den v. d. Wiel, v. Drunen en Ploeg makers. De heer v. Drunen bracht na on derzoek namens deze commissie verslag uit met de mededeling, dat geen beletsels tot toetreding aan wezig waren. In de commissie tot onderzoek der gemeenterekening 1952 werden benoemd de heren L. Th. v. Drunen, Adr. v. d. Wiel en Th. Ploegmakers. Het voorstel tot het doen van-een buitengewone aflossing op een geld lening, werd zonder enige discussie goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling der vijf jaarlijkse afrekeningen van de bijzondere lagere scholen over de jaren 1948-'52, ging vlot onder de hamer door. Het voorstel tot het garanderen van de tijdelijke betaling rente en aflossing ten behoeve van P. Lom- mers te Elshout ingevolge de ge meentelijke bouwcrediet-regeling, werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd het voorstel tot vaststelling van het nieuwe ambtenaren-reglement voor ge- meentepersoneel. Aan de orde was verder de toe treding tot de gemeenschappelijke regeling Rijwielpadenplan Brabants Centrum. (Waar wij reeds in ver schillende verslagen dit plan heb ben opgenomen, achten wij de op zet voldoende bekend. Verslg). Gedurende 5 jaren wordt door de gemeente Drunen gestort, een be drag van 10 cent per inwoner in een te vormen fonds, derhalve rond 600.— per jaar. Uit dit fonds ont vangt de gemeente Drunen gedu rende 5 jaren een uitkering van 2536.73 per jaar. Dit bedrag kan, gezien de levens duur van de rijwielpaden, worden afgeschreven in 15 jaren, waardoor gedurende voormelde periode op de begroting een post zal drukken van 1204.96. Zo de financiële toestand van de begroting dit mocht toela ten, bestaat uiteraard de mogelijk heid dit bedrag in kortere tijd af te schrijven. Wat de onderhoudskosten betreft, zij opgemerkt, dat deze vermoede lijk minimaal zullen zijn. Deze zul len vanzelfsprekend door de deel nemende gemeenten gedragen moe ten worden. De heer L. Th. v. Drunen vroeg of er ook een rijwielpad kwam van Giersbergen naar Udenhout en vroeg om spoed met deze zaak. Er komt, aldus de voorzitter, een rijwielpad van de Pessaert naar Giersbergen, van Giersbergen door de duinen naar „De Rustende Ja ger" en vandaar uit naar Hotel „Bos en Duin". Naar Oostelijke richting komt een rijwielpad vanaf de kanaalbrüg bij Giersbergen naar Helvoirt. Wat de spoed betrof: binnen twee jaar zal het gehele plan van Bra bants Centrum gereed moeten zijn. Ook werd nog gesproken over de weg van de Remise naar Giersber gen, die, naar men hoopt, binnen kort zal kunnen worden verbeterd. Tot slot werd nog grond verkocht aan de heer Heeffer. Bij besluit van de Raad van 13 Aug. 1952 werd overgegaan tot ver koop van een perceel naast het slachthuis gelegen bouwterrein aan J. Heeffer. Intussen is bij het nader uitgewerkte ontwerp-uitbreidings- plan gebleken, dat het betreffende perceelsgedeelte bedoeld is als uit monding van een ter plaatse gepro jecteerde nieuwe straat. In verband hiermee werd door B. en W. con tact opgenomen met de heer Heeffer en gevraagd of hij bereid was het j betreffende bouwterrein tegen een ander bouwterrein te ruilen. Het door B. en W. beoogde bouw- terrein vormt momenteel de toe- l gang naar het voetbalterrein. De breedte van dit terrein is zodanig, i dat tussen de belendende huizen nog zonder bezwaar een woning ge bouwd kan worden, zo van de twee aan weerszijden grenzenden tuin tjes pl.m. 90 cm. wordt onttrokken. Zoals bekend, zijn deze gronden ei gendom van de gemeente en deze onttrekking behoeft gezien de overblijvende breedte geen be zwaar te zijn. De heer Heeffer heeft verklaard met de betreffende rui ling accoord te gaan. Het voorstel van B. en W. tot 't verlenen van medewerking aan het bestuur der R.K. Jongensschool voor aanschaffing van meubelen, werd goedgekeurd. De kosten bedroegen 770.—. Voor het sluiten der vergadering sprak de voorzitter nog enkele har telijke woorden van afscheid aan de scheidende raadsleden, waarbij hij dezen dank bracht voor 't werk dat zij in de afgelopen jaren hebben verricht. De heren v. Wezel, Maas en Klijn dankten voor daze hartelij ke woorden en spraken de hoop uit dat de nieuwe raad voor de gemeen te veel goeds tot stand zou mogen brengen. De heer Knippels nam per brief afscheid. Hierna sloot men de vergadering. De nieuwe Politie-verordening zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Scherpe critiek op de Woning commissie. i Donderdag 20 Augustus j.l. kwam j de Raad van Waspik in een open- j bare vergadering bijeen ten ge meentehuize alhier. Nadat de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd waren vast gesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangeno men, deelde de voorzitter mee dat uitvoering was gegeven aan de ver zoeken, gesteld in de vorige raads vergadering met betrekking tot het plaatsen van verkeersborden op de driesprong Carmelietenstr. Vrouw- kensvaartsestraat en het uitroeien van onkruid achter het park. De voorstellen van B. en W. vlo gen onder de hamer van de voor zitter door. Een besluit tot toetre ding tot de gemeenschappelijke re geling Ziektekostenverzekering ge meente-personeel en de daartoe be nodigde wijziging van het Ambte narenreglement en 't Arbeidsover- eenkomstenbesluit; een besluit tot vaststelling van de vergoeding voor de beloning aan een vakonderwijze res aan de Bijzondere Lagere Meis jesschool; een besluit tot vaststel ling van de vergoeding en voor ver goeding in aanmerking komende uitgaven over het jaar 1952 aan de bijzondere lagere scholen. Verder werd besloten aan de heer L. Roksnoer, Benedenkerkstraat 58, een perceel bouwgrond ter grootte van ongeveer 400 m2, gelegen aan de Julianastraat, te verkopen tegen 'n prijs van 3.per m2. Het ligt in de bedoeling van de heer Roksnoer op dit perceel met toepassing van de Rijks „premieregeling" een wo ning te bouwen. Vervolgens kwam de nieuwe al gemene politie-verordening aan de orde. Deze nieuwe verordening is door een commissie uit de Raad voorbereid. Uit de Raad kwamen over deze nieuwe verordening geen op- of aanmerkingen, zodat ze zon der meer konden worden vastge steld. In de nieuwe politie-verorde ning is o.a. de bepaling opgenomen dat het verboden is zonder vergun ning op de openbare weg het be roep van fotograaf uit te oefenen. De bepalingen in de oude Politie verordening krachtens welke de he ren sociëteit, gevestigd in hotel v. Iersel, op de sociëteitsavonden is vrijgesteld van het sluitingsuur, is niet overgenomen in de nieuwe Po litie-verordening. Ook de 7e begrotingswijziging '53 werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. RONDVRAAG. De heer Zijlmans kwam nog eens terug op de eventuele verkoop van de vrijgekomen grond van het Spoorpaadje, nu dit definitief aan het openbaar verkeer is onttrokken. De voorzitter antwoordde hierop dat deze kwestie nog niet is be handeld in de vergadering van B. en W., maar dat het in ieder geval nog nader zal worden bekeken. De heer v. d. Broek had ernstige klachten over de Woningcommissie. De laatste tijd gebeurt het herhaal de malen dat uit de commissie wordt gepraat. Spreker noemde het be treurenswaardig dat het publiek van de woningverdeling al op de hoogte is voordat een daartoe strek kend besluit door B. en W. is ge nomen. De voorzitter kon dit beamen en verklaarde dat het college van B. en W. soms voor een voldongen feit wordt gesteld en dat Jan publiek al op de hoogte is voordat de beslis sing in de vergadering van B. en W. is gevallen. Hiertegen zijn echter geen maatregelen te nemen. Het is uitsluitend een kwestie van fatsoen, die men eventueel in de commissie vergadering naar voren kan bren gen. Daar dit de laatste vergadering was van deze Raad, sprak de voorzitter de navolgende rede uit M. H„ Aan het einde van deze vergade ring, die, naar redelijke verwach ting, wel de laatste zal zijn van de zittingsperiode van de Raad in zijn tegenwoordige samenstelling, moge ik een kort woord van afscheid spreken. Allereerst is het mij een behoefte alle leden dank te zeggen voor de zeer prettige wijze van samenwer king, die van groot belang is ge weest voor de gemeente. Een gemeente waar de raadsagen- da's vlot en in ten kort tijdsbestek worden afgewerkt zonder veel ge praat in de ruimte, behoeft geens zins tot die plaatsen te behoren waar de gemeentezaken slecht of minder ernstig worden behandeld. Ik wijs hier met nadruk op, omdat de goe-gemeente nog wel eens ge neigd is de raadsleden, die niet veel of niet altijd praten, als „ja-knik kers" te betitelen. Niets is minder waar dan dat. Het is alleen èn een bewijs van de goe de samenwerking en verstandhou ding tussen de Raad en het College van B. en W. èn een bewijs van we derzijds vertrouwen. Het spreekt vanzelf dat mijn bij zondere dank uitgaat naar de heren Wethouders, met wie ik gedurende deze verlopen zittingsperiode steeds op de meest prettige wijze heb mo gen samenwerken. In goede harmo nie en in alle ernst werden in de College-vergaderingen de voorko mende zaken behandeld, besproken en voorbereid. De vergaderingen verliepen steeds in een prettige sfeer en er heerste vertrouwen on der en vriendschap tussen ons, waarvoor ik de heren erkentelijk ben. Niet alle leden zullen in 't nieuwe Raadscollege terugkeren. Wij heb ben afscheid te nemen van de he ren C. Langerwerf en L. Smits. Afkerig van wijdlopig debat, heb ben zij toch altijd de goede plannen gesteund en de goede besluiten van de Raad helpen tot stand komen. Zij hebben steeds hun stem en steun gegeven aan de voorstellen, die het belang en de vooruitgang der ge meente konden dienen. Gaarne dank ik dan ook de heren, mede namens de Raad, voor al het geen zij in het belang der gemeente hebben gedaan. Ik wens U beiden toe dat het U en Uwe gezinnen wèl moge gaan. Overtuigd, dat U altijd belangstelling zult blijven houden voor alles wat de gemeente betreft, hoop ik dat U ook altijd aangename herinneringen zult bewaren aan de tijd dat U aan het welzijn van de gemeente Waspik hebt meegewerkt. Aan de andere leden van de Raad zeg ik gaarne tot weerziens op de eerste Dinsdag in September bij de installatie van de nieuwe Raad. De aftredende leden: de heren Smits en Langerwerf, dankten de voorzitter en de Raad voor de pret tige samenwerking. Hierna werd de zitting gesloten. Chemische onkruidbestrijding in grasland. Bij de chemische onkruidbestrij ding in grasland dient men reke ning te houden met 2 factoren, t.w. a. Het ontwikkelings-stadium, waarin de onkruiden zich bevin den, n.l. krachtig groeiende, jonge onkruiden, die niet door het gras zijn overgroeid. b. De weersomstandigheden, n.l. zonnig, groeizaam weer. In het voorjaar zal men dus zeer goed kunnen overgaan tot bestrij ding van b.v. paardebloemen, die even voor de bloeiperiode zeer ge voelig zijn voor groeistoffen. Ook boterbloemen worden voor de bloei uitstekend bestreden. Nu is het echter veelal zo, dat juist de voorjaarsmaanden in de landbouw de drukste maanden zijn, waarin aan onkruidbestrijding in grasland nog niet gedacht wordt en men zich hoofdzakelijk bepaalt tot de onkruidbestrijding in graanland. Het is juist daarom zo belangrijk dat men in de maanden Juli en Au gustus nog heel wat werk kan ver zetten bij de bestrijding van diverse onkruiden in het weiland, met MCPA bevattende middelen, zoals Nolachiet. In deze maanden n.l. (bij warme zomers zelfs tot in September) kun nen zich regelmatig perioden voor doen, waarin bovengenoemde fac toren gunstig zijn. 1. Enkele weken na het hooien, wanneer alle onkruidplanten op nieuw uitlopen en dus gelijktijdig in het groeistadium verkeren. Voor al voor distelbestrijding is dit mo ment zeer gunstig, daar thans ook de „laatkomers" opgekomen zijn. 2. Na het afweiden, indien men de jonge onkruidplanten gelegen heid geeft boven de grasmat uit te groeien. 3. Bestrijding van paardebloemen in de nazomer. De plant gaat dan de bladrozet vormen en neemt dus over een grote oppervlakte de groeistoffen tot zich. 4. Bestrijding van boterbloemen tot ongeveer half Augustus, dus net voor de tweede bloei begint. Al met al zien wij dus dat, indien de maatregelen ter bestrijding van onkruid in grasland tijdens 't voor jaar en in de voorzomer door druk ke werkzaamheden in het gedrang komen, in de nazomer en bij guns tig weer zelfs nog in het najaar ruimschoots gelegenheid bestaat tot chemische onkruidbestrijding in grasland. Proeven hebben bewezen dat on kruidbestrijding in de nazomer een zeer duidelijke verbetering van de gehele zode bewerkstelligt. Bovendien is het resultaat van een late bespuiting dat de weilan den schoon de winter in gaan. De Franse regering heeft Vrij dagochtend vroeg een algemeen ac coord bereikt met vertegenwoordi gers van een aantal niet-communis- tische stakers, en aan de PTT-ar- beiders is door de socialistische en katholieke vakbonden opdracht ge- gegeven het werk te hervatten. De poctambtenaren waren de eersten die 17 dagen geleden het werk neerlegden als protest tegen bezuinigingsmaatregelen van de regering. De overeenkomst is bereikt bij semi-officiële besprekingen tussen de socialistische „Force Ouvrière" en de chritelijke vakbond ener- en de regering anderzijds, terwijl Ka merleden van de katholieke MRP als bemiddelaars optraden. 4 JARIG MEISJE VERONGELUKT. Zaterdagmorgen is het vierjarig doch tertje van de familie Scherpenseel te Schoonebeek, dat van een grasveldje, waar zij had gespeeld de straatweg op rende, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN PIETER BAKKER. 13) - Ze wordt boos. Ze is al jaren klant, een goede, een beste klant, meneer Bakker. Zo'n klant waar je grif tien andere voor laat lopen. Ze houdt vol dat ik bij een ander méér kon maken, dat ik haar heb laten zitten, ze heeft baar zinnen juist op dat ding gezet, het wordt een prestige kwestie, voor haar.... maar nog meer voor mij, dat be grijpt u. Pieter knikte vol sympathie .en wachtte af Charrel ergerde zich inwendig. Die vent zat maar te knikken. Een uitgeslapen rakker, met z'n hele stomme gezicht. En om u niet lang op te hou den, kom ik rechtstreeks met m'n vraag, meneer Bakkerzoudt u mij die armband willen terug verkopen Daar voel ik niets voor antwoordde Pieter vlak. De ge dachte, van die herinnering aan Marian te- moeten scheiden terwil- le van een hem wildvreemde, een hem niet eens sympathieke kerel, had voor hem niets aanlokkelijks. Ah zei Charrel ik be grijp u. Goed, meneer Bakker, u hoeft er niet op te verliezen. Ik wil niet vragen hoeveel u er voor gegeven hebthij rekende snel na. Als Bakker zo grif drie honderd gulden gaf, dan waren de stenen in die armband tóch echt. En dan was ie véél meer dan drie honderd gulden waard. Maar even pokeren.... maar wanneer ik u vierhonderd bied, kunnen we dan zaken doen Ik voel er niks voor zei Pieter afwezig. Deze man begon hem te vervelen. Dacht hij soms, dat Pieler in deze dingetjes han delde, dat hij geld wou verdienen aan een armband voor zo'n arme meid Maar opeens schoot hem een reddende gedachte te binnen. Ik handel niet in edelstenen zei hij kort. Juist daarom pleitte Char rel wat is het voor U Maar voor mij betekent het de reputatie van mijn zaak. Als de gravin.... pardon, als die dame gaat praten en me zwart maakt zoals ze me eerst overal gerecommandeerd heeft, dan ben ik verloren, meneer Bakker. Ik moet en zal die arm band hebben. Hij is geen vierhon derd gulden waard, dat weet u net zo goed als ik r Hij is mij veel meer waard 1 sprak Pieter effen, en het ge zicht van Lange Charrel verduis terde, Zijn truc was mislukt, deze vent wist van wanten Ik bedoel herstelde hij haastig - de waarde van die arm band is niets vergeleken met de waarde van mijn goede naam. Al moet ik die dame de armband ver kopen met verlies, meneer Bakker, als ik maar leveren kan. Dan is ze tevreden.... en later verdien ik het wel aan haar terug, snapt u De man begon Pieter steeds méér tegen te staan. Het hele ge val stond hem trouwens tegen. Hij wenste van de tegenwoordigheid van deze gladde prater verlost te zijn. Maar hij wilde toch zien wat hij er uit sleepte. voor Marian. Uw uiterste bod sprak hij afgemeten. Vijfhonderd siste Charrel. Pieter stond langzaam op, 't Is dom van me zei hij maar enfin.u hebt 't meer nodig dan ik- Hij draaide de sleutel in he slot van de brandkast om en haal de uit een vakje de armband. Charrel's ogen glinsterden. Moest je zien hoe die ouwe potter dat ding bewaarde Nee, hij zat wel goed. Eerst honderd van Marian en die vijfhonderd kwamen er dik uit Mag ik een cheque schrijven? vroeg hij. Neemt u dan genoegen met een tekening van de armband informeerde Pieter vriendelijk, en Charrel haalde verslagen de schouders op, greep in de binnen zak van zijn jas met de opgevulde schouders en telde langzaam, als kon hij er niet van scheiden, vijf briefjes van honderd neer. Dit zaakje kost me dik geld steunde hij maar ik zit in een dwangpositie en hij zag Pieter verwijtend aan. - Kom, kom glimlachte die goede zaken meneer ehu weet de weg i i. Die avond zat Pieter, diep in ge dachten, in z'n rookstoel. Hij had op die gladde vrijer twee honderd gulden verdiend. Misschien had 't meer kunnen zijn, wie weet hoe veel die armband waard was. Pieter had daar zo geen verstand van. Maar die twee honderd gul den, zo peinsde hij, waren niet van hém. maar van Marian. Alleen, hoe kon hij ze haar doen toekomen Hij wist niet eens haar adres. En je kon in deze stad toch niet rond gaan vragen naar ene juffrouw Van Voorst Misschien woonden er wel twintig, wel honderd van die naam. Het dienstmeisje keek om de hoek met iets van wantrouwen in haar blik. Een dame voor U kondigde ze aan. Meneer Bakker had het wél druk met visite van daag. Heeft ze geen naam genoemd? informeerde Pieter. Ik moest zeggenjuffrouw Van Voorst. Duidelijk straalden achterdocht en nieuwsgierigheid uit de blik van het meisje.zo'n knappe dame en zo'n ouwe vrij gezel. Pieter bedwong niet dan met grote moeite zijn opwinding. Dat is goed, Mientje. Laat de dame maar binnenkomen. Even later trad Marian de kamer binnen, een bleke, terneergeslagen Marian. - Och gunst dacht Pieter misschien zit zij ook in de nesten over die armband. Misschien had ik hem niet moeten verkopen.... Dag juffrouw Van Voorst, verwelkomde hij hartelijk wat een onverwacht genoegen. Ik zat net aan u te denken Dan zult u wel niet al te vriendelijk over me gedacht heb ben antwoordde het meisje en liet zich met een zucht neer in de stoel die hjj aanschoof. Omdat u zo gauw weg was Och, ik begreep wel., nee, maar ït is heel wat anders, en ik weet niet of u er blij om zult zijn of boos. Wacht, laat ik even wilt u koffie Ik zorg daar altijd zelf voor, weet u, vrjjgezellenge- woonte.... hij bloosde. Graag zei ze, blij met elk uitstel. Twee schepjes Ze glim lachte haars ondanks. Ze vond hem grappig, zo huiselijk als hij daar bij de koffietafel stond. Graag zei ze, en iets van de last viel van haar af. Zou hij nog niets gemerkt hebben Of. zou hij zó kunnen huichelen Toen hij weer tegenover haar zat, begon hij voorzichtig met zijn verhaal. Hij vertelde van het be zoek van ene meneer Citroen, die de armband had willen kopen. Hij bood vijfhonderd gulden zei Pieter en werd verlegen en ik heb het gedaan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6