i Wijde Wereld Marokko HEMES 1-7:1 \U'M Waalwijkse en Lan GROOTS HERSTEL,VAN ONZE GULDEN UIT DE Ook Spierpijn Prinses Wilhelmina 73 jaar 1 - - Jos. v. d. Lee en Zn. ZEVENJARIGE JONGEN ONDER DE TREIN. Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? T k4 1 VRIJDAG 38 AUGUSTUS 1953. Uilgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 69 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contrast-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGERICHT 1878. - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" De Nederlander moge wellicht op velerlei gebied fouten maken, niemand kan onze financieringsmethode verbeteren. Wanneer iemand in kringen van het bankwezen in 1945 had betoogd dat wij binnen tien jaar weer een volkomen gezonde gulden zouden bezitten, dan zou niemand hem voor ernstig hebben gehouden. Toch is dit bijna onmogelijke gebeurd. De in omloop gebrachte guldens zijn momenteel weer geheel ge dekt. In de kelders van de Nederlandse Bank ligt momenteel voor meer dan 2500 millioen aan goud opgeslagen, dat ongeveer 60 van het circulerende geld dekt. De overige 40 vindt ook meer dan zijn tegenwaarde in het bezit van onze centrale bank. welke men steeds vindt in landen met een zwakke munt. De mogelijkheid om saldi in vreemd geld aan te houden maakt een einde aan de onafgebroken toevoer van nieuw bankpapier- en guldenstegoeden, die de Ned. Bank aan de andere banken toe voert in ruil voor de afgedragen vreem de valuta. Dit heeft een stabiliserende invloed op de prijzen, waardoor trekkers van vaste inkomens niet zo'n vrees be hoeven te koesteren voor een wekelijks geringere koopkracht van hun inkomen. Zouden we een stelsel kennen van volkomen vrije wisselkoersen, dan zouden wij voor onze gulden nu telkens meer in het buitenland kunnen kopen, waardoor een periode van prijsdaling voor een reeks van producten zou worden inge luid. Onder de huidige verhoudingen zal dit niet zo zijn. Krachtens de bepalingen van het internationaal monetair fonds, waaraan wij ons hebben gebonden, blijft de waardeverhouding tussen de verschillende munten der deelnemende landen gelijk, met een speling van tien procent. Men is tot dit systeem gekomen om te verhinderen dat elk land maar naar believen met zijn muntwaarde kan spelen, waardoor in het internationale handelsverkeer een grote onrust wordt gekweekt. Nu hebben economen en valutaspecia listen zich de laatste tijd bezig gehouden met de gestegen waarde van de Neder landse gulden. Daarbij bleek dat onze j munt t.o.v. vele andére betaalmiddelen aanzienlijk is ondergewaardeerd. Zo moeten wij1 voor 100 Franse francs nog steeds 1.08 betalen, maar in werkelijk heid zijn de zwakkere francs slechts 0.70 waard. Indien wij dus kopen uit Frankrijk, betalen wij meer dan een gul den voor goederen, die in wezen maar 0.70 waard zijn. Op gelijke wijze is de gulden onder gewaardeerd t.o.v. de dollar, waarbij het verschil 19 bedraagt. De import uit de V.S. betalen wij dus ook te duur, even als de invoer uit het sterlinggebied, waarbij een onderwaardering van plm. 10 schijnt te bestaan. Men zal zich bij een dergelijke toe stand afvragen of de Nederlandse re gering niet de plicht heeft de guldens- waarde binnen de tien-procentmogelijk heid te herzien. Dit vraagstuk heeft ech ter zoveel zijden dat wij er nog eens op terug zullen komen. drs M. Dit heugelijk feit heeft de gulden in het internationale betalingsverkeer in aanzien doen stijgen. Dit is zeer belang wekkend, omdat hiermee allen die in de geldhandel werken binnen ons land een duwtje in de rug wordt gegeven. Zal Ne derland ooit nog eens weer een vermaard financieel centrum van de wereld wor den? Het fundament daarvoor is aanwe zig. De Nederlandse Bank heeft het con trole-keurslijf, waarin het deviezen ver keer was gesnoerd voor een groot deel losgegespt. Men mag nu zelf weer een vreemde valuta-rekening aanhouden op de bank. Banken beschikken zodoende over saldi, die in het buitenland kunnen worden belegd, waardoor rente gekweekt kan worden. Deze rente betekent voor ons land een inkomen. Wij versterken zodoende onze betalingsbalans. Hen oude bron van inkomsten keert daarmee terug. Ook voor de oorlog kreeg Nederland aanzienlijke inkomsten uit buitenlandse beleggingen. Door deze maatregel is te vens het nemen van koersrisico's weer mogelijk, waardoor ook de valuta-ter- mijnmarkt weer in het land der levenden terugkeert. Voor de hand ligt verder dat een sterke gulden in het buitenland graag wordt geaccepteerd, zodat onze import-positie er door wordt verbeterd. Op die import drijft in ons land de ge hele welvaart. Wij zijn zelf grondstof- arm, dus wordt er bijna geen artikel ge fabriceerd zonder import uit andere lan den. Wanneer men in den vreemde ver schijnt met een munt van standing, dan neemt men een bevoorrechte positie in als koper. Dat komt dus de industriali satie ten goede. Meer beleggingen. Ook in ander opzicht profiteert het be drijfsleven, dat Nederland werk brengt, van dé genezing van dè gulden. De liefde van het buitenland om in guldenswaar den te beleggen is groter geworden naarmate ons betaalmiddel harder werd. Dit is van groot belang voor de beurs handel, die al te lang binnen onze gren zen een kwijnend bestaan lijdt. Ons volk profiteert in zijn geheel van een gezond betaalmiddel. Het bewerkt een herleving van de spaarlust, waardoor de soliditeit van de burger wordt vet- groot en zijn waardigheidsgevoel een steun krijgt. Het maakt een einde aan de toenemende inflationistische tendenzen. Marokko heeft de laatste tijd weer enig stof doen opwaaien. Het protecto raat dat de Fransen daar uitoefenen is geen sinecure en wanneer dan bovendien internationaal nog het vuur na aan hun schenen wordt gelegd, is het al helemaal geen plezierige taak meer die zij op zich genomen hebben. Om meer dan een reden is het bestu ren van een land als Marokko een onge makkelijke taak. De nationalistische ge voelens maken het een buitenlandse mo gendheid allerminst gemakkelijk, vooral niet nu de Arabische wereld zich nauw aaneengesloten heeft en tracht al wat geen Arabisch bloed in de aderen heeft te verwijderen. Daarbij komt dat de godsdienstige gevoelens zich nogal eens graag met de politieke idealen verbinden, wat, gezien de aard van die godsdien stige gevoelens, niet altijd ongevaarlijk is. Dit zijn de voornaamste klippen waar het Franse bestuur tussen door moet zeilen. Dat er af en toe botsingen voor komen ligt in de rede, vooral als het staatshoofd er niet direct mee ingenomen is dat het de bescherming geniet van Frankrijk. Deze sultan heeft het gouvernement dan ook heel wat hoofdbrekens gekost, eer het radicale maatregelen nam en hem eenvoudigweg verwijderde. Meer dan eens is het in de afgelopen jaren tot ta melijk heftige botsingen gekomen, zij het dat het meningsverschil in grote lijnen met woorden werd uitgevochten, al kwam men dan nooit aan het laatste woord toe. De twist liep inmiddels zo hoog, dat de Verenigde Naties er aan te pas kwamen, vooral door toedoen van de Arabische liga, die blijkbaar vond dat Marokko onder Franse druk zuchtte en het van dit juk wilde bevrijden. De Fransen hielden echter het been stijf en kregen tot hun geluk steun van hun bond genoten, zodat de zaak voorlopig in de doofpot werd gedaan. Een tijdje is het daarna althans uiterlijk vrij rustig ge weest, maar onlangs dreigden er nieuwe moeilijkheden, waarbij de Frans gezin de pasja van Marrakes) een belangrijke rol speelde. Deze zag de nationalistische sultan liefst zo spoedig mogelijk van het toneel verdwijnen en om aan dat ver langen kracht bij te zetten, mobiliseerde hij zelfs de Berbers, die naar de hoofd stad dreigden op te rukken. Hierdoor waren de Fransen genoodzaakt, om hun eigen medestanders niet tegen zich in het harnas te jagen, drastisch in te grijpen. De resident-generaal, generaal Guillau- me, kreeg carte blanche van Parijs en deed uit dien hoofde wat de Berbers an ders waarschijnlijk met geweld zouden hebben gedaan: hij zette sultan Sidi Mo hammed ben Joessef af en liet hem met zijn zoons, naar het eiland Corsica bren gen, waar hij aanmerkelijk minder scha de kan aanrichten dan in Marokko. De Marokkanen zelf zetten toen in zijn plaats zijn neef Sidi Mohammed ben A- rafa op de troon. Dit gebeurde juist voor het godsdienstige feest van de Mohamme danen, waarvan gevreesd werd dat het aanleiding zou zijn tot onlusten. De Ber bers, die zich al op weg hadden begeven om hun bedreiging uit te voeren, keer den op hun schreden terug. Het doortastende optreden van gene raai Guillaume heeft een tamelijk geruis loze omwenteling tot gevolg gehad. De verwachte onlusten zijn tot nog toe uit gebleven en de deining die in het bui tenland werd veroorzaakt, beperkte zich in hoofdzaak tot de Arabische landen. Ook Franco heeft geprotesteerd tegen 't Franse optreden, maar dit zal meer na ijver zijn tegenover Frankrijk dan harte lijkheid tegenover de Marokkanen. De Arabische Liga doet opnieuw pogingen om de zaak voor de Verenigde Naties te krijgen, maar ze maakt weinig kans. Frankrijk, Engeland en Amerika stem men tegen het op de agenda van de Veiligheidsraad plaatsen van de kwestie. Ze beschouwen die niet als een bedrei ging van de vrede en daar valt weinig tegen in te brengen als men de rust ziet waar Marokko zelf blijk van geeft. Het schijnt dat de omwenteling ter rechter tijd heeft plaats gehad en dat Marokko meer gediend is met dit radicale ingrij pen dan met het eeuwige gemarchandeer met een onhandelbare sultan. Er zullen altijd wel wrijvingspunten blijven, maar het scheelt veel of het vuur van boven wordt aangewakkerd of dat er een be hoorlijke samenwerking is tussen rege ring en protector. Daar is in ieder geval nu meer kans op en daardoor op grotere rust in dit woelige gedeelte van de we reld. ACTIE KATH. E.HB.O. EN KATH. THUISFRONT SUCCESRIJK BESLOTEN. De gecombineerde actie van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. en Nationaal Katholiek Thuisfront is een succes geworden. De totale opbrengst der E.H.B.O.- collecte van 16 Augustus bedraagt 265.498.52, dat betekent dus een gemiddelde offergave van 10,6 cent per pleister. Nationaal Katholiek Thuisfront heeft een iets hoger be drag bij elkaar gecollecteerd; naar voorlopige cijfers uitwijzen bedraagt het resultaat van de soldaatjesactie bijna drie ton. De tot dusver bekende prijswin naars zijn 1. Fam. de Vos, bromfiets. 2. Fam. Schellekens, Breda 5000. 3. De heer Oonk, Arnhem 5000. 4. De heer Weesberg, Tilburg, een bromfiets. 5. De heer Jansen, Arnhem 5000. 6. Fam. van der Bent, Aerdenhout bromfiets. 7. De heer Hauser, Venlo, 5000. 8. De heer Selker, Schinveld, 5000. 9. De heer Steenge, Den Bosch, bromfiets. 10. Fam. de Jager, Lent bij Nij megen, 5000. 11. De heer J. E. v. Oss, Kerkdriel bromfiets. 12. De heer Levering, Groenlo, 5000. 13. L. Otto, Bussum, 5000. 14. De heer Uppelschoten, Achter veld, bromfiets. 15. Zr. Joosten, Heerlen, brom fiets. Jubelstemming op hoofdkwartier Katholiek Thuisfront. Zondagmiddag om 1 uur troffen wij het Hoofdkwartier van Natio naal Katholiek Thuisfront te Den Haag in jubelstemming. De soldaat jesactie is boven verwachting goed geslaagd. De organisator er van, aal moezenier van Croonenburg, had gerekend op een overschot van 10%. De resultaten wijzen echter uit dat er geen overschotten zijn. Reeds om half acht des ochtends waren er al telefoontjes binnengekomen, dat de collectanten geen soldaatjes meer in hun bezit hadden. Om elf uur kon de actie in het gehele land als ge ëindigd worden beschouwd. Enige cijfers geven een beeld. Bra bant en Limburg hebben gezamen lijk een millioen soldaatjes afgeno men. Utrecht spant, wat de steden betreft, met 124.000 soldaatjes de kroon. Amsterdam doet niet veel minder en draait ongeveer om de 100.000. Den Haag heeft er 95.000 afgenomen en Rotterdam ruim 80.000. Zieke militairen profiteren. Nationaal Katholiek Thuisfront heeft aan de Lourdesgroep der ver kenners, die zich en bloc voor de collecte van Zaterdag en Zondag be schikbaar heeft gesteld, toegestaan een gedeelte van de opbrengst te behouden. De verkenners beogen hiervan zieke militairen in de gele genheid te stellen naar Lourdes te pelgrimeren. EHBO GAF 26.549.85 AAN GRIEKSE GEZANT^ Dinsdagmiddag om 5 uur heeft E. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van het bestuur van de Katholieke Na tionale Bond voor EHBO, een bedrag van f 26.549.85 aangeboden aan de Griekse gezant, de heer N. G. Lely, ten behoeve van de slachtoffers der aardbevingen, die de Ionische eilanden hebben geteisterd. Dit bedrag is de 10 percent van de totale opbrengst der pleisteractie, ge houden op Zondag 16 Augustus. VERDUISTERING VAN f 84.500? De Utrechtse recherche heeft in ver zekerde bewaring gesteld een 44-jarige handelsagent P. van E. te Utrecht Deze heeft van een handelsmaatschappij te Rotterdam een grote partij meel en bloem voor de broodbereiding onder zijn be heer. Het vermoeden bestaat dat hij hiervan een gedeelte ter waarde van 84.500 ten eigen bate verkocht heeft. Het onderzoek wordt voortgezet. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Te Nootdorp zijn Dinsdagmiddag de 7-jarige Henk Boon en zijn 6-jarig zusje Ria, die aan het spelen waren op een tuindersschuit, ongemerkt te water ge raakt en verdronken. Later heeft men de beide lijkjes opgehaald. HAAGS KOOPMAN VOOR 23.500 OPGELICHT. De Pool Leib Feldmann, lid van een grote internationale /oplichtersbende, die reeds enkele jaren in Europa opereert, heeft Maandag een Haagse koopman voor een bedrag van 23.500 opgelicht. Op buitengewoon listige wijze „ver kocht" de Pool aan de koopman C. H. een partij gouden plaatjes, die bij nader onderzoek van koper bieken te zijn. TWEE TON VOOR KANKERBESTRIJDING. „Het Koningin Wilhelminafonds" heeft 200.000 ter beschikking gesteld van 't „Nederlandsch Kankerinstituut" te Am sterdam voor de uitbreiding van werk ruimte. Met dit bedrag zal een laatste uitbreidingsmogelijkheid op de zolder van het Antoni van Leeuwenhoekhuis wor den benut. Dit heeft prof. dr. L. B. Jong- kees, voorzitter van de vereniging het Nederlandsch ,-Kankerinstituut en hoofd bestuurslid van 't K.W.F., Dinsdagavond medegedeeld. Depót-agent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 Zondagmorgen half twaalf is op een bewaakte overweg te Maassluis de zevenjarige jongen F. J. v. Ingen uit Maassluis door de D-trein Ham burg—Hoek van Holland gegrepen. Het kind was op slag dood. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen wordt vernomen, dat de D-trein naar Hoek van Holland, kort nadat een electrische trein uit Hoek van Holland in Maassluis aan komt, de bewaakte spoorwegover gang in tegengestelde richting moet passeren. De man, die de spoorbo men moet bedienen, heeft, hoewel het sein voor de D-trein op veilig stond, de overweg open gezet, nadat de electrische trein uit Hoek van Holland gepasseerd was. Toen de spoorbomen open gingen, zette het verkeer zich in beweging, onbewust van de naderstormende trein. De machinist, die tot zijn ont zetting de bomen zag opgaan, gaf dadelijk aanhoudende fluitsignalen. F,en personenauto passeerde rake lings de trein. De kleine jongen werd het slachtoffer. FRANSE STAKINGEN VERLOPEN. De kracht van de Franse stakingen scheen gisteravond gebroken te zijn, of schoon sommige vakbonden zich nog steeds verzetten tegen werkhervatting. De grootste slag aan de stakingsbeweging werd toegebracht door het communisti sche vakverbond CGT, dat zijn grootste aantal leden onder het spoorwegpersoneel telt en dat opdracht heeft gegeven het werk te hervatten. De niet-communisti- sche vakbonden hadden reeds eerder hun leden verzocht, het werk te hervatten. PLECHTIGHEID BIJ CIRCUS JOS MULLENS. Reuzentent met grote luister ingewijd. Artisten woonden irt flonkerende tooi Hoogmis bij. De gloednieuwe reuzentent van circus Jos Mullens, die eerst twee dagen in gebruik was, bood op Zon dag 23 Augustus een merkwaardige aanblik. Geen snuivende paarden en knallende zwepen, geen buite lende clowns of door de lucht sui zende acrobaten. Inplaats daarvan 'n altaar, overdekt met rood fluweel, bloemen en brandende kaarsen. En vóór dat altaar de gelovigen, niet in hun deftigste kerkzwart geknield in hoge banken, maar uitgedost in hun fleurigste circuscostuums op kleine stoeltjes gezeten midden in de grqte piste: de vuurvreter, omringd door vrouw en dochter in lange rode en groene gewaden vol geschitter en flonkering, de hogeschoolrijders, de kleine acrobaatjes, de jongleurs, de koorddanseressen en al die andere artisten en in lange rijen de knechts in hun felle rode uniformen vol zil veren tressen. En voor hen allen, tussen zijn familie, directeur Jos Mullens, de man die het initiatief nam tot deze unieke plechtigheid: de kerkelijke inzegening van zijn nieuwe circustent. Het was 10 uur toen de bekende jeugdaalmoezenier van Amsterdam, Rector E. J. M. Hupperetz, die de in zegening zou verrichten, voorafge gaan door een lange stoet misdie naars in witte superplie, de circus tent binnentrad. Staande voor het altaar in zijn groene koormantel wendde hij zich tot de circusartisten in de piste en de vele belangstellen den op de tribunes. Eerst zette hij Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hy giënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en... ze zijn nog smakelijk ook daarna ook aan de buitenzijde. De treinreizigers konden vanaf de na bijgelegen spoorbaan zien hoe het kleine groepje zich van de grote circustent begaf naar de stallen, die eveneens in de plechtigheid betrok ken werden. Schichtig hieven de volbloedhengsien en de kleine pon- nies de koppen toen Rector Huppe retz de kwast hief om ze met wijwa ter te besprenkelen. Teruggekeerd in dé* grote circus tent werd nu met de volle luister der liturgie de Hoogmis opgedragen. Terwijl onder het deinende tentdak de meerstemmige gezangen van een uitstekend koortje,van SFL-jongens van Wittenburg weerklonken en de wierook uit blinkende vaten om hoog 9teeg, begon Rector Hupperetz het Misoffer. Zijn korte preek was geheel op deze specifieke plechtig heid afgestemd. „Toen ik de Heilige Schrift ter hand nam om een tekst te vinden, vond ik reeds op de eer ste bladzijde de woorden die ik hier in het circus gebruiken kan. „Heers over de vogels in de lucht, de dieren op de grondAls dat ergens ge beurt, dan is dat toch wel in het circus, waar de artisten niet alleen leren over de dieren te heersen, maar zich ook grote offers en moei te getroosten om hun eigen lichaam in soepelheid, kracht en gaafheid te bewaren. De circusartist geeft een demonstratie van het overwicht van de geest op het lichaam. Gij kunt een prachtig apostolaat uitoefenen door de mensen wat schoonheid en flonkering, wat ontspanning en ge luk te bieden. We hebben Gods ze gen afgesmeekt, opdat U in deze tent veel succes en applaus moogt oogsten, wat U nodig heeft 'om in vorm te blijven. Maar zorgt wel, dat U eens ook applaus krijgt van God, als Hij zegt: „Komt binnen in Mijn grote tent". Enkele uren na deze sfeervolle plechtigheid waren alle herinnerin gen aan de circus-kerktent verdwè- nen. De pistes waren weer aange harkt, de tribunes ontruimd, klaar om het „Hooggeëerd publiek" te ontvangen de betekenis van deze wijdings plechtigheid uiteen. Namens de Gemeenschap der Kerk ga ik deze reuzetent inwijden", sprak hij, „op dat er door Gods zegen succes, ge zondheid, kracht en heiligheid mo gen heersen." Dan begon hij, ge volgd door de koorknapen en de di rectieleden van het circus, de zege ning van de tent, eerst van binnen, en rheumatische pijnen wrijft U weg met HET BRABANTS ORKEST. ABONNEMENTSCONCERTEN IN HET A.S. SEIZOEN. Dezer dagen is het programma ver schenen van de abonnementsconcerten die Het Brabants Orkest het komende seizoen zal geven in Den Bosch, Tilburg, Eindhoven en Breda. Alle concerten staan onder leiding van Hein Jordans, behalve een dat onder lei ding staat van Eduard Flipse. Er is weer een keur van solisten geëngageerd De Amerikaanse pianist Byron Janis, die het eerste pianoconcert van i'schaikows- ky zal spelen, Jo Vincent, die haar af scheid van het concertpodium zal vieren als solist in liederen van Mahler en diens vierde symphonie, de Belgische pi anist Lode Backx, die het pianoconcert voor de linkerhand van Ravel zal spelen, de beroemde Hongaarse violiste Johanna Martzy, die het vioolconcert van Tschai- kowsky zal vertolken, Stefan Askenase in het eerste pianoconcert van Chopin, Marinus Flipse, de jonge Russisch-Ame- rikaanse violiste Nadia Koutzen en Hans Henkemans in zijn specialiteit Mozart. Zowel het orkest als het repertoire hebben een nieuwe uitbreiding onder gaan. De bezetting zal ruim 60 musici tellen en van de nieuwe werken noemen we de zesde symphonie van_Tschaikows- ky en de derde van Bruckner. Voorts staan op het programma de eerste sym phonie van Brahms en de grote C-dur symphonie van Schubert. Van de mo derneren verschijnt Debussy op het pro gram met twee nocturnes en 1 Après- midi dun faune, Strawinsky met L'oi- seau de feu en Kodaly met de Hary Janossuite. Van de Nederlandse compo nisten ontmoet men namen als Badings, Rudolf Mengelberg, Léon Orthel en Wouter Paap. Men ziet dat Het Brabants Orkest ge stadig en voortvarend doorwerkt aan de taak die het zich gesteld heeft. Het is te hopen en te verwachten gezien de goede naam die het zich in korte tijd heeft veroverd dat de belangstelling die er tot nog toe was in het a.s. seizoen zal blijven, en waar nodig groeien. Enige belangrijke data uit het leven van Prinses Wilhelmina. 31 Aug. 1880. Wilhelmina Helena Pau line Maria, dochter van Koning Willem III en Koningin Emma van Waldeck Pyrmont, t» 's-Gra- venhage geboren. 12 Oct. 1880. Doopplechtigheid in de Willemskerk te 's-Gravenhage. 21 Juni 1884. Door de dood van haar halfbroer, kroonprins Alexander, wordt Prinses Whlhelmina troon opvolgster. 23 Nov. 1890. Overlijden van Koning Willem III. Wegens minderjarig heid van de kroonprinses wordt Koningin Emma met het regent schap belast. 31 Aug. 1898. Bij haar meerderjarigheid aanvaardt Koningin Wilhelmina de regering. 6 Sept. 1898. Plechtige inhuldiging t« Amsterdam. Op 31 Augustus viert 'H.K.H. Prinses Wunelmina, moeder van onze regerende vorstin, haar 73ste verjaardag. Al is deze 31ste Augustus niet langer Koninginne dag, toch leeft deze datum iri het hart van ons volk. Want als ooit van een vorstin gezegd kan worden, dat zij zich gedragen wist door de liefde van het volk, dan kan dat van de oude koningin der Nederlanden, Prinses Wilhelmina. Meer dan vijftig jaar droeg zij de ko ningskroon en toen zij na een rijk leven van vorstelijke deugden de scepter over droeg aan Juliana, haar dochter, wisten wij in haar een onveranderde bezorgd heid voor ons, haar volk. Hoe kwam dit tot uiting, toen in Fe bruari een watervloed een deel van ons volk in ellende dreef en zij, oud maar onvermoeibaar, als een der eersten de dijken van moed en volharding, die in de harten van vele Zeeuwen en Brabanders dreigden te bezwijken, kwam versterken. Toen wisten wij weer opnieuw, wat zij, Wilhelmina, voor alles is geweest en nog is Koningin bij de gratie Gods en daar om juist: Moeder van het Vaderland. Op achttienjarige leeftijd omhangen met de koningsmantel, heeft zij geduren de haar gehele regeringsperiode haar kroningseed volledig gestand gedaan, meer dan zij indertijd zelfs heeft kunnen bevroeden. Ter wille van recht en vrijheid trotseer de zij reeds in het begin van haar be wind het machtige Engeland, toen zij tijdens de Boerenoorlog haar oorlogsbo dem „De Gelderland" beschikbaar stelde om de president van Transvaal, Paul Kruger, naar Nederland te doen over brengen. Was het dank zij haar beleid voor ons land mogelijk bifiten de eerste wereld oorlog te blijven, in 1940 waren wij niet zo gelukkig. De landsvrouwe vluchtte met haar gezin naar overzee en zette daar de strijd tegen de bezetter voort. Juist in de jaren 1940—1945 toonde zij zich in haar volle grootheid. Terug in het vaderland wachtte haar een van de diepste teleurstellingen van haar leven. Het heeft haar diep geschokt zo schrijft ergens minister Beel in een herinnering aan zijn vorstin dat ons volk aan de idealen, die in de bezettings tijd zozeer werden gekoesterd, niet de verwezenlijking heeft kunnen geven, die zij zich had gedacht en waarop de bes ten onder ons met haar hadden gehoopt. De vernieuwing van ons volk, het her stel van zijn geestelijke spankracht, van zijn offervaardigheid terwille van natio nale idealen, hebben zich niet in die mate doorgezet als wij in de jaren van druk verwachtten. Kenmerkend voor Koningin Wilhelmina was, dat zij zowel in de Londense jaren als in de jaren daarna haar hoop boven al richtte opi de jeugd. In de jeugd im mers onderkende zij de kracht tot ver nieuwing, die de mogelijkheid in zich bergt, te komen tot dezelfde geestelijke grootheid, die zij bereikte. Moge Nederland op de dag van haar 73ste verjaardag, 31 Augustus, de moed en de liefde van deze uitzonderlijke vrouw, die als Prinses Wilhelmina in ons midden leeft, gedenken en als een voorbeeld voor ogen houden. 7 Febr. 1901. Huwelijk met Hertog Hen drik van Mecklenburg-Schwerin. 30 April 1909. Geboorte van Prinses Juliana. 20 Maart 1934. Overlijden van Konin gin Emma. 3 Juli 1934. Overlijden van Prins Hen drik. 13 Mei 1940. De koningin verlaat Ne derland om in Engeland de strijd tegen de overweldiger te .kunnen voortzetten. 7 Dec. 1942. Radiorede over de toe komstige betrekkingen tussen Ne derland en de Overzeese Gebieds delen. 13 Maart 1945. In het Zeeuws-Vlaamse i grensdorp Eede-Aardenburg zet de koningin voor het eerst weer voet op Nederlandse bodem. 6 Juli 1945. Triomfale intocht in Den i Haag. 14 Oct. 1947. Voor de eerste maal be noemt de Koningfti Prinses Julia na als Regentes. 12 Met 1948. De Koningin kondigt per radiorede haar voorgenomen troonsafstand aan en benoemt voor de tweede maal Prinses Ju liana als regentes.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1