RIEN NE VAUT LE CUIR Op luisterrijke wijze Waalwijkse en Langstraaisa Courant Leer is niet te vervangen WAALWIJK staat er voor de toekomst goed voor Federatie van Schoenfabrikanten vierde 25-jarig bestaan (Jffulde aan de werkers^) 1 VOOR NEDERLAND VAN DE ALLERGROOTSTE BETEKENIS. ofwel internationale tentoonstelling Waalwijk 21 t/m 31 Aug. 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week BE ECHO HET ZEIDEN Abonnemént 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGE RICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" aldus Burgemeester Loeff op hei congres der Brabantse gemeenten tSST „Een stad met de grootte van Waalwijk die de mannen heeft om een der- gelijke tentoonstelling op te bouwen en die een burgerij heeft die deze ten toonstelling met haar enthousiasme draagt, zo n stad staat er voor de toe komst goed voor", deze woorden vol waardering en respect sprak burge meester Mr. H. Loeff van 's Bosch, de voorzitter van de afdeling Noord- Brabant van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, die Maandag in de restauratie-zaal van de SLEM-tentoonstelling in congres bijeen kwam. Het onderwerp van dit congres was een bespreking van de financiële ver houding tussen Rijk en gemeente, maar deze verhouding viel letterlijk in het water, de woorden van de inleider werden weggeroffeld door de vre selijke regen die op het tentendag sloeg. We geloven niet dat dit zo erg werd gevonden door de vele deelnemers, want het was, gelijk burgemees ter Loeff zei, eigenlijk begonnen om de SLEM te zien; en hierover waren de dames en heren buitengewoon te spreken. een tentoonstelling op te bouwen en die een burgerij heeft die de tentoonstelling met haar enthousiasme draagt, dat zo n stad er voor de toekomst goed voor staat. Wij als gemeentebesturen moeten ook zelf steeds meer ondernemers worden en we doen zeer verstandig wanneer we van tijd tot tijd onze schrijfbureaux verlaten en onze ogen en oren goed ;!e kost ge ven; hier in Waalwijk zijn we wat dat betreft op een goed adres. Burgemeester, ik zou tot U wiilen zeg gen: Schoenmaker, blijf bij je leest, waar mee ik niet wil zeggen dat U alleen bij de schoen- en leerindustrie moe: blijven, in verband met de conjunctuurgevoelig heid zeer zeker niet. Maar graag wil ik beklemtonen, laat Jan Kalewijk blijven dezelfde Jan Kale- wijk die hij altijd geweest is, dat wil zeggen, de nijvere, vindingrijke, gods dienstige en eenvoudige arbeider in de stad Waalwijk, die in onze zich sterk ontwikkelende provincie haar aandeel voor 100 heeft geleverd. FINANCIËLE VERHOUDING WEGGESPOELD. In tweeërlei hoedanigheid heette bur gemeester Teijssen de aanwezigen wel kom, als burgemeester van het feestend Waalwijk en als voorzitter van de Slem; hij betuigde zijn verheugenis dat de af deling Noord-Brabant hier een buitenge wone vergadering had willen houden en speciaal ook dat de burgemeester van Amsterdam hier ook aanwezig had wil len zijn. Het was jammer dat het weer tegenwerkte, maar het was toch verheu gend dat iedere dag duizenden bezoekers binnenstroomden. De burgemeester van Deerlijk verwel komde hij ook harteijlk. Hierna was het de bedoeling dat de dames naar de show zouden gaan en dat de heren de financiële verhouding tussen rijk en gemeente zouden bespreken, maar de heren konden het niet over hun hart verkrijgen de dames door het honden weer heen te sturen en zij werden een beetje achter in de zaal gezet, zodat bur gemeester Funk van Oudenbosch, lid van de staatscommissie Oud, het onderwerp op een verstaanbare manier voor de he ren zou kunnen inleiden en zij hem bo ven het geroffel van de regen zouden kunnen verstaan. Zo goed en zo kwaad als dat zonder geluidsinstallatie ging gaf de heer Funk een toelichting op het wets ontwerp dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeente regelde; Waarna de edelachtbare heren met hun dames een borrel dronken, alvorens zij aanzaten aan een Brabantse koffietafel. In de middaguren werden de wondershow bezocht en de verschillende rijke pavil joens, die hun grote bewondering had den. Vele burgemeesters, secretarissen en wethouders uit Noord-Brabant waren Maandagmorgen in het SLEM-restaurant bijeengekomen; onder hen zagen we ook burgemeester Mr d'Ailly van Amsterdam, algemeen voorzitter van de vereniging van Ned. gemeenten, burgemeester Mat- ser van Arnhem en burgemeester E. v. d. Kerkhoven van Deerlijk. Burgemeester Loeff, als voorzitter van de afdeling Noord-Brabant, heette allen hartelijk welkom, inzonderheid de hen vergezellende dames en burgemeester d'Ailly. Alhoewel op de agenda stond een bespreking van de financiële verhou ding tussen rijk en gemeente, zou dit con gres, deze buitengewone vergadering toch niet gehouden zijn, wanneer niet een nij ver lid van onze vereniging, aldus bur gemeester Loeff, een imposante in ternationale tentoonstelling had opge bouwd, die omkranst is door culturele evenementen en waar ook plezier en ver maak is te vinden. Eigenlijk zijn we uit sluitend naar Waalwijk gekomen om U onze hartelijke gelukwensen aan te bie den met Uw 650 jaren stad zijn en om met grote belangstelling kennis te nemen van Uw imposante tentoonstelling die vooral onze dames zal doen watertanden; en om U de beste wensen aan te bieden voor de toekomst van Uw stad. Persoonlijk ben ik door Vele banden verbonden aan deze streek en vanaf mijn prille jeugd heb ik van zeer nabij de ontwikkeling gevolgd van de oude schoen- en leernijverheid tot deze uiterst moderne industrie. Wat hier in Waalwijk is gepresteerd voor de voor ons land zo belangrijke Schoen- en Leerindustrie is voor geheel Nederland van de allergrootste betekenis. De laatste 50 jaren heerste er bij de werkgevers een ondernemingsgeest en bij de werknemers een wil tot arbeiden die de grootste bewondering van allen hebben en die aantonen wat door durf en goede ondernemingsgeest wordt be reikt. Meer en meer is de Langstraat het centrum geworden van de Schoen- en Leerindustrie. Burgemeester Loeff uitte vervolgens zijn bewondering voor de wijze waarop Waalwijk feest vierde. De versiering vond hij prachtig, geen straat of ze was versierd, dit was burgemeester d'Ailly ook opgevallen; nog nooit hadden ze een gemeente in Nederland gezien die zo al gemeen feestvierde. En toen ik daarnh de tentoonstelling bezocht, aldus burgemeester Loeff, zo groots van opzet en opbouw, zo buiten gewoon interessant voor leek en deskun dige, toen ben ik tot de conclusie geko men, dat een stad met de grootte van Waalwijk, die de mannen heeft om zo Wie de enthousiaste tafelrede hoorde, die de heer Uytendaal, de voorzitter van de commissie „Meer en beter leer" uitsprak, toen hij de Nederlandse Vak- en Modepers Dinsdag aan een vorste lijke lunch verenigd zag, draagt van zijn leven niets anders meer dan leer. Op deze lederdag, toen honderden Iederfabrikanten naar de SLEM gekomen waren om daar te getuigen: Leer is niet te vervangen, is ons op alle mogelijke manieren gewezen op de deugdelijkheid van het product dat de Nederlandse lederfabri kanten maken. Zodra de baby de eerste bewegingen begint te maken, steekt men hem in een leren tuigje aldus de heer Uyten daal. Dat is het begin en zo hebt U heel Uw leven door veel met leer te maken. Uw geld vertrouwt U toe aan leer, Uw belangrij ke papieren. UW schoen moet van leer vervaardigd zijn, zeggen de mensen van „Meer en beter Leer" en zij kunnen U een uren- lan'ge opsomming geven van de deugdelijkheid aller artikelen die van leer vervaardigd worden en dat zijn er zeer veel. DE MODE VOOR HET KOMENDE JAAR. Het waren echter niet alleen de leerfabrikanten, die Dinsdag op de SLEM de pers ontvingen, ook het Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche trad als gastheer op. De dag begon met een bezoek aan de show, waarover de dames en he ren opgetogen waren. Wim Jansen, uiterst deskundig waar het de mode betreft, gaf een prachtige toelich ting voor de mode-redactrices en -redacteurs, die deze ook zeer des kundigen af en toe deed schaterla chen, Dit is namelijk het prettige van deze show, dat alles niet zo doodernstig wordt genomen, dat men zich inderdaad de weelde van een goede grap permitteert. En dat ging er in bij dit gezelschap, even als de prachtige enscenering waarin het geheel van show en ballet ge bracht wordt. De showtent heeft iets weg van een klein gezellig cir- custentje, waar het onttzettend ge noeglijk vertoeven is. Het is werke lijk geen wonder, dat deze show de grootste trekpleister van de ten toonstelling blijkt te zijn en dat da gelijks duizenden er voor zorgen dat iedere show uitverkocht is. Het Modecentrum combineerde de de SLEM-show met zijn eigen show, die het gewend is enkele malen per jaar te Amsterdam te geven; het verschil was thans dat men schoe nen voor alle vier de seizoenen te aanschouwen kreeg, terwijl men an ders een show houdt voor een be paald seizoen. Daarom ook had men echter een gedeelte van de restauratie-tent in gericht als een expositie van het schoeisel voor het komende najaar en de aanstaande winter en van zeer exclusieve leerproducten. DAMESSPORTSCHOEN. Wanneer wij een korte bespre king wijden aan de schoenenmode voor de komende seizoenen, dan kunnen wij beginnen met op te mer ken, dat de typische damessport schoen met het zware onderwerk zeer beperkt zal worden gebracht en wel in hoofdzaak als uitgespro- kij wandelschoen en dan vooral in de zwaardere overledersoorten in de kleuren van bruin tot naturel. Een veel belangrijker groep daar entegen zal zijn de sportieve flat en het semi-sportieve type de spor tieve flat uitgevoerd met gesloten kant en zeer buigzaam onderwerk en als een instap-model. Het semi- sportieve type wordt uitgevoerd met veter- en elastieksluiting, en heeft ook een gesloten kant, met en zonder sierranden. Gemaakt van zeer soepel tot minder buigzaam, dat is afhankelijk van de maak- wijze. Beide groepen damesschoeisel zullen worden uitgevoerd in ge krompen en gladde ledersoorten, en in hunting. De kleuren zijn in de volgorde van hun belangrijkheid: diverse soorten beige en bruin, zwart, don kergrijs, donkerrood en iets in groen. DE GEKLEDE DAMESSCHOEN. Ook in het a.s. seizoen zullen het de nog altijd populaire flats in het genre van het geklede damesschoei sel blijven doen, waarbij de soepele, buigzame onderwerken het meest in trek zullen zijn. De meest belangrij ke groep echter in dit genre zal het type zijn met de hakjes van 3 tot 5 cm., waarbij opgemerkt dient te worden, dat de lagere haksoorten, zowel de doorlopende als de norma le hak, veel meer gebracht worden dan vorig jaar. De zo elegante hoge hak is, als steeds, veel minder belangrijk. Niet temin zal er in het geklede schoei sel met hoge hak een zeer ruime keus zijn. De voornamelijk door Italië ge lanceerde spitse leest zal naar de mening van de modekoningen in de schoenenbranche, in ons land, niet veel opgang maken, omdat de Ne derlandse voet zich eenvoudigweg niet leent voor een smalle en spitse leest, en daarom bestaat er een psy chologisch verklaarbare tegenzin tegen deze smal tonende leest, hoe wel de pasvorm in geen geval min der hoeft te zijn dan van de hier zo populaire veel rondere leesten. EEN BELANGRIJK ARTIKEL. Wanneer de voortekenen niet be- i driegen, en daar is geen reden om aan te nemen dat ze het wel zullen doen, zullen laarsjes voor de ko- mende seizoenen een zeer belang rijk artikel worden. In nagenoeg ie dere maakwijze en iedere prijsklas se zullen ze worden gebracht. De zwaardere sportieve laarzen zullen gemaakt worden van gladde en ge krompen leersoorten, alsmede van hunting, van hoog tot even boven de enkel. De geklede laarsjes, met hakken van 3 tot 5V2 cm, worden uitgevoerd in rustige eenvoudige stijl met su- ède en glad boxcalf, de onderwer ken met gesloten kant. De sportieve laarsjes zult U vooral zien in bruine en beige tinten, in zwart en donker grijs. VOOR DE HEREN. Ook betreffende het herenschoei sel zagen we het een en ander op deze expositie van 't Modecentrum. En ons bleek, dat de eenvoudige klassieke geklede modellen in het komende seizoen wat meer naar vo ren zullen komen. De kleuren zijn zwart, donker- tot middelbruin en oxblood. Alles met lederen onder werken. In sportschoenen zullen de effen voorbladen de boventoon blij ven voeren, terwijl semi- tot zware brogue modellen in belangrijkheid zullen toenemen. Ook bij het sport- schoeisel neemt de vraag naar (zwaar) lederen onderwerken toe. Vooral de z.g. old-finish-afwerking zal, naar redelijkerwijs verwacht kan worden, dit najaar erg in trek zijn. Ook de loafers worden steeds be langrijker en in het komende najaar zult U grote collecties van dit type in de winkels zien. U ziet het, het is allemaal leer wat de klok slaat en waren we hier van bij het bezichtigen van de klei- I e, maar prachtige en een zeer juist beeld gevende expositie nog niet overtuigd, dan zijn we in elk geval hiervan overtuigd geworden, toen we de gasten, die zeer hoffelijk ont vangen gasten waren van de fede ratie van verenigingen van Neder landse leerfabrikanten, in welke hoedanigheden wij tijdens een uit stekende lunch de enthousiaste woorden van de nog meer enthou siaste heer Uytendaal mochten be luisteren en toen we mochten zien de zeer elegante, natuurlijk lederen jasjes, die tijdens de maaltijd wer den geshowd. En waren we toen nog niet overtuigd van de waarheid, schuilende in de spreuk: rien ne vaut le cuir niets gaat er boven leer, dan zijn we dit in elk geval geworden toen ons een prachtige ,,diplomaten"-tas werd aangeboden en toen de dames in ons uitgebreid gezelschap verrast werden met een schitterende handtas, alle produc ten van een Waalwijkse lederwa- renindustrie, die hiermede de faam van het Waalwijkse vakmanschap zeer verhoogde. WEDEROM EEN CONGRES. Na deze uiterst prettige bezighe den volgde in de bar van de restau ratie-tent een congres van de Fede ratie van Nederlandse leerfabrikan ten en het schijnt dat de SLEM een i grage trekpleister is voor congres gangers, maar ook schijnt het of het met deze congressen niet zo erg se rieus genomen wordt en de SLEM zelf schijnt belangrijker dan al het geen besproken dient te worden. De leerfabrikanten zouden 'n speech aanhoren van Mr L. W. N. Nouwen uit 's-Hage, die als onderwerp de fiscale politiek had. I Maar de heer Nouwen kon zich moeilijk verstaanbaar maken boven het geroezemoes van de restaurant zaal, weshalve de heer Uytendaal zeer wijselijk de congressisten mee deelde dat de bespreking 'n maand i uitgesteld zou worden tot de vol gende federatievergadering, j En toen heeft men zich.maar ge voegd bij de duizenden die ook deze dag, nu het weer een klein beetje beterschap beloofde, de SLEM be- zochten en 's avonds zaten de leer- fabrikanten aan aan een diner dat i werd opgeluisterd door de daveren de muziek van de Rijense harmonie. i Het was een dag waarmee zowel i het Modecentrum als de Federatie van Verenigingen van Nederlandse Lederfabrikanten en de Commissie Meer en Beter Leer erg veel eer in gelegd heeft, een dag ook die zich uitstekend voegde in de rij van de SLEM-dagen, die geheel gevuld zijn met alle mogelijke bijeenkomsten en samentreffingen van de geïnte resseerden in de Schoen- en Leder industrie. dige tijdsgewricht haar taak behoorlijk vervult, aldus begon Mr v. Spaendonck, moet men zich op de eerste plaats re kenschap geven van het feit, dat ook de ondernemersorganisatie in de eerste helft dezer eeuw een evolutie heeft doorge maakt. In vele bedrijfstakken merkwaardi gerwijze echter niet in de schoenindus trie ontstond de werkgeversorganisa tie als een afweermiddel tegen de opko mende arbeidersvakvereniging, hetgeen in de praktijk tot een zeer beperkte doel stelling het regelen van bepaalde ar beidsvoorwaarden leidde. De tegenwoordige werkgeversorganisa tie heeft een veel bredere opzet. Anali- seert men deze, dan komen in het bijzon der de volgende taakstellingen naar vo ren De bevordering van de band, die de ondernemers in een bepaalde branche moet samenbinden en die bij hen het be sef moet levendig houden, dat niet een individualistische instelling mag praedo- mineren, doch dat slechts een gezamen lijke benadering van de vraagstukken tot een goede oplossing kan leiden. Velen hebben Woensdagmorgen de Federatie van Neder landse Schoenfabrikanten gelukgewenst met haar zilveren bestaansjubileum, dat op luisterrijke wijze werd gevierd. Op de eerste plaats met een druk bezochte receptie, toen met een feestvergadering, tijdens welke de secretaris van de Federatie, Mr B. van Spaendonck een belangrijke rede hield en tenslotte met een feestdiner, waaraan de stemming niets te wensen overliet. Het was een viering, de Federatie, die zoveel goed werk ge daan heeft in haar 25-jarig bestaan, volkomen waardig. Velen wensen geluk. Tijdens de receptie, die in de mid daguren in het SLEM-restaurani, waar n schat van bloemen was bin nengedragen, werd gehouden, kwa men zeer velen 't bestuur van de ju bilerende federatie gelukwensen. We zagen op de eerste plaats het gemeentebestuur van Waalwijk, van Tilburg, de burgemeesters van Drunen, Waspik, Sprang-Capelle en Dongen, het dagelijks bestuur van de SLEM; voorts; in volgorde van binnenkomst een vertegenwoordi ging van de Nederlandse Katholie ke Bond van Werkmeesters, van de Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, van de Christelijke Fa briek.sarbei der sbond, van de Alge mene Bedrijfsgroepencentrale, de beer W. Donker Pz. uit Rotterdam, ere-voorzitter van de Nederlandse Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoenwinkeliersverenigingen, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Schoengrossiers en van de Vereniging van het Groot winkelbedrijf in Schoenen, de heer Drs A. van Arendonk, organisator van de SLEM en oud-bestuurslid van de Federatie, de heer L. W. Verwoerd, oud-directeur van het i Rijksbureau voor Huiden en Leder, de heer P. de Graaf, voorzitter van i de R.K. Handelsreizigérsvereniging St. Christoffel, de heer C. de Jong, i voorzitter van de Katholieke Bond van Schoenwinkeliers, de heer A. Krol, vicevoorzitter van deze bond, Mr Th. Taminiau, de heer B. San ders namens Interleder, Mr Milius, directeur van de jaarbeurs met de secretaris dhr. van Hoorn, de heer J. H. Derksen namens de Katholie ke Werkgeversvakverenigingen, de heer v. Hest van het Arbeidsbureau Waalwijk, wethouder Janssen uit Tilburg, ook in zijn kwaliteit als bestuurslid van de Kath. Werkge- vers in het Bisdom Den Bosch, wet houder Appels uit Tilburg als oud secretaris van het Rijksbureau. Dhr. P. v. Bouweken, administra teur van 't bureau van Mr v. Spaen donck, ibood Mr v. Spaendonck twee langspeelplaten aan. Vanwege het ministerie van Economische Zaken boden de heer Mr van Berkel en Mej. Visser hun gelukwensen aan. De heer Dr E. L. Kramer, direc teur-generaal voor de industriali satie, bood ook zijn gelukwensen aan, evenals de heer J. de Beer, voorzitter van de Ver. van Tilburg- se Wollenstoffenfabrikanten. De voorzitter van de Tilburgse Kamer van Koophandel, de heer H. Man naerts, sprak zijn waardering uit voor alles wat de federatie in de 25 jaren van haar bestaan tot stand had gebracht; de heer Uytendaal bood namens de Federatie van Ne derlandse Lederfabrikanten de voorzitter van de Federatie de heer A. Mannaft-ts, een sierlijk kistje si garen aan, terwijl ook de heer Mr van Spaendonck een luxe kist si garen kreeg aangeboden. Gelukwensen bood verder aan de heer Wefers Bettink namens het College van Rijksbemiddelaars, de heer Buijckx -sprak namens de ver schillende bedrijfsgeroepen en re leveerde al hetgeen door de bond in goede samenwerking met de fe deratie was tot stand gebracht. Prof. D. Dresden, voorzitter van de Nijverheidsorganisatie T.N.O. en voorzitter van het Lederinstituut. De heer A. Mannaerts, de voor zitter der Federatie, dankte ten slotte allen die tijdens deze recep tie van hun belangstelling hadden blijk gegeven. Waardering en hulde. Om 3 uur in de middag had er een feestvergadering paats, die ge opend werd door de voorzitter, de heer Mannaerts. Hij heette allen ,van harte welkom, speciaal dege nen, die aan de oprichting van de Federatie hadden meegewerkt en die als leden van het eerste bestuur hun krachten hadden gegeven. Wfj timmeren als Federatie niet te veel langs de weg, aldus de heer Man naerts, maar wanneer de belangen van de schoenindustrie het vragen luiden wij de grote klok. Thans ook willen wjj het licht van de open baarheid laten valen op onze fede ratie. Iiij sprak er zijn verheugenis over uit dat deze herdenking gehouden kon worden in het kader van de SLEM, een beter kader was nau welijks denkbaar. Hij liet vervolgens het licht val len op de personen die deel uit maakten van de Commissie uit de kath. werkgevers uit het Bisdom Den Bosch, weke commissie onder voorzitterschap van H. Mannaerts het initiatief nam tot de oprichting van de Federatie; hulde en dank betuigde hij aan de mensen die in deze 25 jaren ooit deel uitmaakten van het bestuur, speciaal de heren C. Krammaers en H. Kerst, wie de eer toekwam van het grootste aan tal dienstjaren; daarop volgden de heren M. v. Nieuwstad, P. v. Bom mel en Riemslag, die 14 jaren be stuurslid waren geweest, de heer A. Smits, die 12 jaren als penning meester zijn beste krachten had ge geven, de heer Roozen, die lid was van de oprichtingscommissie en van het eerste dageljjks bestuur. En nadat de voorzitter ook nog de naam had genoemd van de heer A. v. Gerwen, de adjunct-secretaris aan wie men naast Mr. v. Spaen donck veel te danken had, gaf hij het woord aan Mr B. van Spaen donck. VIJF EN TWINTIG JAAR FEDERATIE. Nadat de heer Mr. v Spaendonck had gewezen op het feit dat er zo enorm veel veranderd was zowel voor arbeider als patroon, en hij somde verschillende, speciaal so ciale voorzieningen op, begon hij aan zijn herdenkingsrede. Om te kunnen beoordelen, of een be paalde werkgeversorganisatie in het hui- Si schoenens leder=f= Imodes Ze» wonder-ihow» Internationaal cabaret. Hypermoderne schoen fabriek in bedrijf. Groot lunapark De moderne werkgeversorganisatie moet uitgaan van een diepe overtuiging, dat de taak, die de gezamenlijke onder nemingen zich gesteld zien, alleen kan worden vervuld in een goede harmonie en in een nauwe samenwerking met al degenen, die naast de ondernemer zelf de bedrijfsgemeenschap vormen. De moderne werkgeversorganisatie heeft derhalve haar karakter van strijd organisatie verloren en heeft zich tot taak gesteld in daarvoor geschikte orga nen lonen en verdere arbeidsvoorwaar den, niet alleen voor de arbeiders in en gere zin, doch daar waar mogelijk voor het gehele personeel te regelen. De moderne werkgeversorganisatie heeft eveneens tot taak op economisch terrein ordenend op te treden, en ook de technische en commerciële vraagstukken en de problemen op het gebied van de vakopleiding vragen de belangstelling der moderne werkgeversorganisatie. Als sluitstuk kan dan nog gewezen worden op de belangrijke taak der mo derne werkgeversorganisatie als advies orgaan der overheid, en in een verder ontwikkelingsstadium, wanneer de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen tot actie ve lichamen zijn uitgegroeid, mag met een nog veel sterker worden van de po sitie der bedrijfsgenoten en een stijgen hunner verantwoordelijkheid rekening worden gehouden. Mede op die grond heeft dan ook de schoenindustrie gemeend een positief standpunt ten opzichte van de uitvoe ring van de Wet op de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie te moeten inne men. Als illustratie van het bovenstaande in de concrete structuur van het organisa tieleven in de Nederlandse schoenindus trie wijst de spreker op het volgende 90 DER PRODUCTIE. De huidige Federatie van Nederland se Schoenfabrikanten is in de loop van vijf en twintig jaren uitgegroeid van een los verband tussen een aantal plaatse lijke verenigingen en van individuele schoenfabrikanten tot een hechte lande lijke organisatie, die alle Nederlandse schoenfabrikanten van betekenis omvat. De productie der 164 leden van de Fe deratie mag geacht worden bijna 90 van de totale Nederlandse productie van schoenen, laarzen en pantoffels te om vatten. Vanaf haar oprichting heeft de Fe deratie gestreefd naar een goede ver standhouding met de organisaties van de schoen fabrieksarbeiders, de werkmeesters en de verdere medewerkers in de schoen industrie. Lonen en verdere arbeids voorwaarden werden in collectieve con tracten verankerd. De Wet op het alge meen verbindend verklaren van Collec tieve Arbeidsovereenkomsten vond haar eerste toepassing in de schoenindustrie. Reeds in 1927 werd een aanvang ge maakt met een uitgebreide en volledige loonstatistiek als grondslag voor de rege ling der arbeidsvoorwaarden. Een Loonbureau voor de controle op de naleving van de C.A.O. kwam tot stand. Krachtens artikel 28, lid 7, der Ar beidswet werd een speciale overwerkre- geling voor de schoenindustrie in het le ven geroepen. Reeds vóór de totstandkoming der Ziektewet werd op de aangesloten fa brieken de ziekteverzekering uniform ge-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5