Waalwijkse en LanCourant HET Dr MOLLERCOLLEGE ingezegend en geopend M VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIETEN hoofdredacteur JAN TIETEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 73 DEEQra HEI ZUIDEN Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.6C franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGERICHT 1878. - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" Dr A. DE WAAL; „Moge deze school staan onder de hoge bescherming van de Zetel der Wijsheid wier geboorte wij vandaag vieren Daar zijn vele woorden gesproken bij de inzegening en de officiële opening van het Dr Mollercollege aan de Burgemeester Moonen- laan, j.l. Dinsdagmorgen, waarderende woorden en behartenswaardi- ge woorden, woorden van gelukwens en dankbaarheid, maar geen dezer woorden was zo zinvol als de tekst van de liturgische formu les die mgr. W. Mutsaerts, de bisschop van den Bosch, bad, toen hij de prachtige nieuwe school inzegende „De vrede kome, we smeken het, over dit huis, dat bestemd is om er de jeugd te onder wijzen, en over allen, leraren en leerlingen, die er vertoeven; wil hen van alle ziekten weerhouden en bevrijden, Heer; vervul er de leraren van de geest van wetenschap, wijsheid en ontzag voor U, vervul er de leerlingen van Uw genade, opdat zij, wat zij er tot hun heil en nut leren, met het verstand vatten, in het hart bewa ren en metterdaad volbrengen, zodat in alles Uw naam verheerlijkt wordt." Schoner kunnen wij de nieuwe school niets toewensen. HET OFFER DER SCHOOLGEMEENSCHAP. Deze hoogtij-dag in de geschiedenis van de R.K. H.B.S. en M.M.S., die zich thans voortaan dr Mollercollege doen noemen, kreeg een wel zeer schoon be gin toen om 9 uur de bisschop van 's-Hertogenbosch, Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr W. Mutsaerts, bege leid door zijn assistenten de Zeer Eerw. Zeergel. Heer Pastoor Dr B. v. d. Hurk en de ZeerEerw Heer Moderator P. Ste vens en door de andere Heren Geestelij ken van de St. Jansparochie onder het gezang van de Psalm Laetatus Sum door de schola van het college onder de lei ding van de heer Frans Wilmont, mu ziekleraar, de kerk van St. Jan Baptist binnenschreed om er samen met de schoolgemeenschap het Heilig Misoffer op te dragen. Alle aanwezigen, het be stuur der school, de directeur en leraren, de leerlingen en zeer veel genodigden dia logeerden met Monseigneur de Heilige Mis, zodat meer dan ooit de gedachte leefde van het mee-offeren, zodat inder daad gesproken kon worden van „een offer van onze schoolgemeenschap aan God, waarin wij als gemeenschap Hem loven en prijzen om Zijn Goedheid, Hem dank zeggen voor de nieuwe schoolge bouwen en Zijn zegen afbidden over het daarin ondernomen opvoedings werk", gelijk in uitgereikte boekje ge schreven werd. Na het evangelie hield Monseigneur Mutsaerts een korte predicatie, waarin hij wees op het samenvallen van deze grote gebeurtenis met het feest van Ma ria Geboorte en hij vroeg de schoolge meenschap zich onder de Hoge Bescher ming van Moeder Maria te stellen. DE INZEGENINGS PLECHTIGHEDEN. Reeds in de kerk begon het eerste ge deelte der inzegeningsplechtigheden, toen door schola en andere gelovigen het Ve- ni Creator werd gezongenen de bis schop in schone gebeden de zegen van de Heilige Geest over de leraren en leerlingen afsmeekte. Toen de Bisschop hierna het kerk- gebouw verliet zongen de zangers het „Laudate Pueri" en begeleidden zo Zijne 1 Hoogwaardige Excellentie naar de Pas torie. Onderwijl begaven leerlingen en ge nodigden zich naar het nieuwe school gebouw in de prachtige 'Waalwijkse stadsuitbreiding. Onder die genodigden zagen wij Mgr Prof. Dr Th. Goossens, rector der R.K. Leergangen te Tilburg en Hoofdbestuurs lid van Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant, de Zeereerw 'Heer van den Brekel, deken van het dekenaat Waalwijk, ZeerEerw. Heren en Wel- eerw. Heren Pastoors en Kapelaans van Waalwijk, het voltallige gemeentebestuur van Waalwijk, de burgemeesters van Sprang-Capelle, Waspik, Made, Drunen en Heusden, de oud-directeuren Dr H. Knippenberg en Drs G. de Vries, oud docenten, oud-leerlingen, een commissie van de ouders der leerlingen, een aantal leden van het Hoofdbestuur van O.M.O., de architect de heer 'E. Nijsten, de aan nemer de heer F. Couwenberg en zeer vele anderen. Toen de Bisschop aan het schoolge bouw arriveerde stonden voor dat ge bouw de leraren met hun dames en de leerlingen, terwijl in de hal van het col lege het schoolbestuur en de aanwezige leden van het O.M.O.-bestuur aan de bisschop werden voorgesteld. Dan volgde het tweede gedeelte van de inzegening toen onder het zingen van het Asperges Me de bisschop de gehele voorgevel van het gebouw met wijwater zegende en nadat hij gebeden had: „Hei lige Hieer, almachtige Vader, op voor spraak van de heiligen Ignatius en Aloy- sius zegen dit huis, zegen onze intrede, zegen het binnengaan onzer voeten, ge lijk Gij het huis der aartsvaders Abra ham,, Isaac en Jacob hebt willen zege nen", betraden de leerlingen het gebouw, daarna de leraren en genodigden ,en ten slotte de Bisschop en zijn assistenten, om zich te begeven naar de aula, waar de Bisschop met wijwater en wierook de zaal zegenend rondging, waar hij onder het bidden van „Heer, plaats het teken van Uw heil op dit huis len laat er de verderfengel niet binnenkomen" een kruisbeeld aan de muur hing. En nadat hij allen zijn bisschoppelijke zegen had gegeven, was de inzegenings plechtigheid ten einde. DE OFFICIËLE OPENING. Nu kon de officiële opening een aan vang nemen. Toen Mgr Mutsaerts zich ontdaan had van koorkap en superplie en weer in de aula was teruggekeerd, plaatste zich de voorzitter van het plaatselijk schoolbe stuur de Heer Jan Tielen achter de leze naar om allen welkom te heten. Hij deed dit met diep gevoelde vreug de en voldoening. Onze Bisschop, aldus de voorzitter, heeft deze mooie dag ge opend met een Plechtige Heilige Mis, met een vaderlijk en opbeurend woord en een hartelijke felicitatie, terwijl Zijne Hoogwaardige Excellentie zo juist dit mooie ftieuwe gebouw heeft willen inze genen, opdat Gods onmisbare zegen zal rusten op dit schoolgebouw en op allen, die daaraan, op welke wijze dan ook verbonden zijn. Ik breng zijne Hoog waardige Excellentie daarvoor namens U allen hartelijk dank. Hij nodigde vervolgens Hare Excellen tie de Staatssecretaresse van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap, Mej. Dr A. de Waal uit, de school officieel te openen. OPVOEDEN TOT LEVENS GEMEENSCHAP. In haar openingsrede richtte Hare Ex cellentie de staatssecretaresse van On derwijs, Kunsten en Wetenschap, Mej. Dr A. de Waal zich tot alle aanwezi gen, maar vooral, zoals zij verklaarde, tot de jongelui die hier eigenlijk de hoofd personen waren. Hier werd geen nieuwe school gesticht, integendeel het betrof de oudste school van O.M.O.maar de ope ning van een nieuw gebouw was ook zeer belangrijk, omdat het onderwijs vroeg om een milieu dat goed was ver zorgd, dat harmonisch was en evenwich- tig. Zo juist hadden we de mooie zinvolle plechtigheid van de inzegening meege maakt en zij kon geen mooiere woorden van gelukwens vinden, dan de woorden van de liturgie. Mej. Dr de Waal wilde deze gelegen heid, dat zij voor het eerst een school van het Katholiek Middelbaar Onderwijs opende, aangrijpen om een bijzonder punt betreffende dit onderwijs naar voren te halen, een punt dat een van de belang rijkste kwesties was die zich heden ten dagen voordeden en zij stelde deze kwes tie als de vraag: Moeten wij de jeugd opvoeden tot een steeds grotere levens gemeenschap? Men hoefde niet ver te zoeken om te ervaren, dat wij, veel meer dan ooit het geval is geweest, leven in gemeenschap met andere landen, andere volken, Waalwijk zelf immers was sterk gericht op het buitenland, zoals de grote tentoonstelling duidelijk had bewezen. Deze relatie met een grotere levens gemeenschap, dit streven deze gemeen schap steeds uit te breiden was een van de typische kenmerken van onzr heden daagse zeer dynamische maatschappij. En dr de Waal ging met reuze stap pen door de geschiedènis er op wijzend hoe we eerst de familiegemeenschap ken den, daarna de stadsgemeenschap, de ge meenschap van de staat en nu leefde de jeugd midden in het proces vau de over gang naar een grote gemeensc tap Maar met dit streven naar gemeen schap van volkeren en nationaliteiten, deed zich een zich steeds sterker ontwik kelend regionalisme voor. Dit leek met elkaar in tegenspraak, maar naar het ge voelen van de geachte spreekster, was dit niet het geval. Het was juist een van de grote vraagstukken van deze tijd, te zoeken naar de juiste verhouding tussen individu en gemeenschap. De hele Ka tholieke sociologie gaat uit van de ge dachte aan een juiste verhouding hier tussen en speciaal op de katholieke mid delbare scholen was het zo van belang deze verhouding te bezien vanuit de juis te gezichtshoek. Men moest streven naar een werkelijk menselijk ontmoeten tussen de verschil lende volken en hier moest het Middel baar Onderwijs een goede leiding geven. En Dr de Waal wees op de belangrijk heid in dit opzicht van de actieve en probeert in liefde elkaar te vinden., dan is het onderwijs, vooral het Middelbaar Onderwijs fascinerend. Wij wensen de docenten in het nieu we gebouw wijsheid toe, en de leerlin gen veel vreugde in de goede zin van het woord en een groeiende kennis. Moge dit gebouw staan onder de hoge bescherming van de „Zetel der Wijsheid" wier geboorte wij vandaag vieren. Moge Moeder Maria hier ten troon zitten en veel wijsheid schenken aan leraren en teerlingen. Met deze bede verklaar ik graag de school voor geopend. GEVOELENS VAN DANK BAARHEID EN WAARDERING. De voorzitter dankte hare excellentie voor deze officiële daad, de opening van de school en de daarbij aangeboden ge lukwensen, waarbij hij graag een dank woord insloot aan het adres van het De partement van O. K. W. voor de loyale wijze, waarop het Departement de stichting en inrichting heeft mogelijk gemaakt. Ik meen, vervolgde de heer Tielen, dat wij allen het best onze dankbaarheid voor dit prachtige gebouw kunnen to nen, door zo volledig .mogelijk te beant woorden aan het aan onze school ge stelde doelt het Katholiek Middelbaar Onderwijs voor Waalwijk en de Lang straat zo hoog mogelijk op te voeren. Daarvoor roep ik gaarne Uw aller steun in, vooral van de geestelijke en wereld lijke autoriteiten uit alle plaatsen van de Langstraat en Omgeving, waarvoor deze school van O.M.O. te Waalwijk toch is aangewezen en bestemd. Met aller steun en medewerking moe ten wij eenmaal, zo mogelijk in een naas te toekomst, ons ideaal bereiken: een lyceum voor de Langstraat en Omgeving. Kwistig strooide de voorzitter vervol gens zijn dankwoorden rond, toekomend aan allen die zich verdienstelijk hadden gemaakt bij de tot stand koming van de school: het Hoofdbestuur van O.M.O., speciaal voorzitter en secretaris, welke laatste met de voorzitter van de Bouw- stichting „St. Joannes de Doper" Mr. R. v. d. Heijden, die helaas wegens ziek te niet aanwezig kon zijn, speciaal de tot stand koming van de school had voorbereid en de financiering had tot stand gebracht. Hij dankte de oud-directeur Drs G. de Vries, die zijn beste krachten gaf aan de nieuwbouw (en deze woorden werden onderstreept door het applaus der aan wezigen), aan ;de huidige directeur Dr Ir H. van Laarhoven die op voortreffe lijke wijze de belangen van de school en ook de culturele belangen van de ge- m eenschap ^^aalwijk behartigde, de voorzitter getuigde van zijn groot respect voor wat hij, gesteund door de heer van Hooff, betreffende de inrichting vooral heeft weten te bereiken. Hij dankte de architect, de heer Ed- mond Nijsten die een gebouw had tot stand gebracht dat zijn hoge reputatie alle eer aan deed. Zijn werk werd niet weinig verlicht door zijn opzichter de heer v. d. Werf en vooral door het feit, dat hij de heer F. Couwenberg uit Waalwijk als zijn aannemer had; deze had zich een aannemer van formaat ge toond. Hij richtte een woord van gelukwens vervolgens tot de burgemeester van Waalwijk, die aldus de heer Tielen, zijn groeiende en bloeiende gemeente met een dergelijk monumentaal gebouw zag ver rijkt. De voorzitter vervolgde: Wanneer we teruggaan naar de dag, dat voor 37 jaar deze school, de eerste van O.M.O., die door de krachtige activiteit van Mgr. Dr Jos Van Gils, geboren Waalwijker, tesa- men met Dr H. Moller, werd gesticht, Katholiek 'Onderwijs in de Langstraat en omgeving, tot heil onzer katholieke jeugd en van deze mooie vooruitstrevende streek. Moge Gods zegen op ons werk rusten. EEN RIJ VAN SPREKERS. De voorzitter liet vervolgens de heer van der Put, voorzitter van Ons Middel baar Onderwijs in Noord-Brabant, de rij van sprekers, die allemaal het hunne te zeggen hadden, openen. In Waalwijk verklaarde de heer v. d. Put is het begin igelegd van de ontwikke ling van Ons Middelbaar Onderwijs en hij herinnerde aan mannen als de vroe gere Waalwijkse Burgemeester de Suier- mont de Bas Smeele, de gemeente-secre taris van Liempt, de heer Schoenmakers uit Raamsdoriksveer, die hun beste krach ten gaven aan de tot stand koming van deze streekschool in Waalwijk- Uit 17 gemeenten bezochten thans jongens en meisjes de school, \vel een bewijs, dat het indertijd goed gezien was, hier een streekschool te stichten. Hij sprak zijn waardering uit vervol gens voor de beide oud-directeuren Dr H. Knippenberg en Drs G. de Vries, die hun beste krachten aan de school had den gegeven en hij wenste dat de hui dige directeur en leraren eveneens al het mogelijke zouden doen om de toekomst van deze school, de eerste, die de naam koos van Dr Moller, bloeiend te doen zijn. Dr van der Wijst, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, richtte zich speciaal tot de leerlingen. Ik hoop dat tekenis van de betreffende gemeente let te, was Waalwijk inderdaad een stad, sinds er een stedebouwkundig centrum was geschapen (op de verkeersborden verscheen dezer dagen voor het eerst het woord centrum!) en sinds zoals in 1947 bij de volkstelling was gebleken 67 der Waalwijkse bevolking in de industrie werkzaam was, 6 in de handel, de nijverheid, de huishoudelijke diensten, en nog slechts 6 in de landbouw. Het stadzijn van Waalwijk moge ge baseerd zijn op functionele en histori sche gegevens, de stadsfeesten waren vooral immers ook gebaseerd op het prachtige heden en op de vertrouwen wekkende toekomst. Hij bepaalde de plaats van deze school ten aanzien van de betekenis van Waal wijk voor de omgeving en hij noemde Waalwijk een onderwijscentrale voor de wijde omtrek. Aan zijn woorden van gelukwens ge richt tot bestuur, directeur, leraren en leerlingen, verbond hij een persoonlijk woord van dank aan allen die zijn naam hadden gemeend te moeten noemen. Met weemoed dacht hij terug aan die voor bije tijd, maar ook leefde bij hem de ge dachte van dankbaarheid jegens het be stuur en de leraren. In de vergadering van 9 Mei 1940, toen het bestuur het nieuwe lyceumontwerp van de toenma lige Minister Bolkenstein besprak werd in principe besloten, zo dit mogelijk was, een lyceum aan de school te verbinden. Dit wenste hij allen zo spoedig mogelijk toe. Dr A. de Waal spreekt haar openingsrede uit. Foto FARLA 's-Bosch Mgr W Mutsaerts. Bisschop van 's-Hertogenbosch, verricht de plechtige inzegening van het schitterende nieuwe Dr Mollercollege te Waalwijk. Folobureau FARLA s-Bosch passieve taalbeheersing en van vakken (wellicht klonk dit een weinig chauvinis tisch uit haar mond) zoals Geschiedenis en Aardrijkskunde. Wanneer men zich dit allemaal goed realiseert, wanneer men achter deze fei ten kijkt, dan komt men tot de conclu sie dat een intellectueel verdiepen ge paard zal moeten gaan met een grote wijsheid, die vooral van de zijde der do centen wordt verwacht. We leven in een dermate dynamische maatschappij, dat we ons moeilijk kun nen voorstellen hoe alles over 10 jaren zal zijn, en daarom juist wordt er van de docenten zo'n grote wijsheid verwacht en die wensen wij hun gaarne toe, aldus de Staatssecretaresse. Er wordt in het onderwijs wel eens gezucht aan beide kanten, maar als men en wanneer we overwegen, dat we groeiden van Middelbare Handelsschool, naar Hogere Handelsschool, voorts naar H.B.S. A en naar B, en M.M.S,; wan neer we dan nagaan, hoe we tal van jaren her en der gehuisvest waren en we realiseren ons de gebeurtenis van van daag, dan is het toch niet te verwon deren, dat wij dankbaar gestemd zijn en ons verblijd voelen, dat U allen in deze vreugde hebt willen delen en ons Uw belangstelling hebt willen tonen. Wij hopen dan ook, dat U met ons de beste resultaten van dit onderwijs zult mogen beleven en dat deze dag moge aangetekend worden als het begin van een nieuw tijdperk in de groei en de ont wikkeling van het Dr Moller-college te Waalwijk, dat deze roemruchte naam met ere hoopt te dragen tot heil van het jullie hier de juiste volgorde, de juiste gerichtheid zult leren; de verhouding tot je zelf, tot de directeur en de leraren en ook je verhouding tot God. Als je hier even over nadenkt, dan kom je inder daad tot de overtuiging dat de leraren jullie helpen bij het ontwikkelen van jul lie talenten. Als dat in dit gebouw ge beurt dan ben ik heel blij en dan felici teer ik allen hiermee. EEN GROTE DAG VOOR WAALWIJK. Waalwijks Burgemeester J. Teijssen, zei: Het is vandaag een grote dag voor Waalwijk, omdat vandaag door U een nieuwe parel wordt gehecht aan de kroon van de 650 jaren oude stad, die al is ze oud, toch nog zo jong en vitaal is. Burgemeester Teijssen zei vervolgens o.m.: Wie de meer dan 35-jarige ge schiedenis van de school nagaat wordt vervuld van grote eerbied voor alles wat door bestuursleden en directeuren in de ze jaren werd verricht. Hij wenste het huidige bestuur geluk op deze dag en als stoffelijk blijk van deze gelukwensen namens het gemeente bestuur bood hij een voorzittershamer met inscriptie aan. Hij richtte zich in hartelijke bewoor dingen tot de voorzitter de heer Jan Tie len toen hij zei: Gij hebt de school jong gezien, gij hebt ze zien groeien, eerst als secretaris van het bestuur, later als voor zitter; namens het gemeentebestuur bied ik U persoonlijk onze hartelijke geluk wensen aan. MET RECHT EEN STREEKSCHOOL. Burgemeester A. Snels van Drunen gaf namens de collega's uit de Langstraat uiting aan datgene wat bij de Langstraat- se gemeentebesturen leefde ten aanzien van deze streekschool, j Zoals Uw burgemeester trots is op dit prachtige gebouw, aldus burgemeester Snels, zo hebben wij als omliggende .ge- meenten met evenveel trots deze school zien groeien. Het is niet doenlijk dat iedere kleine gemeenschap haar eigen middelbare school heeft, en daarom zijn we blij, dat wij, levend onder de rook van Waalwijk, van deze school mogen profiteren. Moge in de toekomst de mate waarin het onderwijs hier wordt genoten nog versterken en ik ben er van overtuigd, dat hieraan, onder Uw leiding en onder deze directeur en leraren, geen twijfel zal bestaan. GELIJKE ONTWIKKELING VAN „STAD" EN SCHOOL. Drs 'G. de Vries, oud-directeur van de school legde een sterk verband tussen de groei van deze Middelbare School en de ontwikkeling van Waalwijk. Hij stelde de vraag: Is Waalwijk een stad, en volgens de definitie van de so- ciograaf, die meer op de functionele be- VOORTAAN „ONZE SCHOOL'.' I Namens het docentencorps, aldus de huidige directeur Dr Ir H. van Laarho- i ven, wil ik onze dank uitspreken voor I dit prachtige monumentale gebouw, dat i voortaan „onze" school zal zijn. En op 1 de eerste plaats dankte hij het plaatselijk bestuur, het Hoofdbestuur van OMO, de vertegenwoordigers van de regering; een persoonlijk woord van dank richtte hij tot de architect de heer Nijsten, tot diens assistent de heer van der Werf en tot de aannemer de heer F. Couwenberg voor de prettige samenwerking bij de bouw, die toch nog, vooral ook dank zij de steun van de moderator, de onderdi recteur, de leraren en niet te vergeten het personeel, op 8 September was klaar gekomen. De heer Directeur verklaarde: Ik be loof de Bisschop, de Staatssecretaris, het plaatselijk en het Hoofdbestuur dat wij alles zullen doen om de meisjes en jon gens van deze nijvere vooruitstrevende streek op te voeden tot godsdienstige en degelijke mensen. Daarnaast, aldus de directeur, zou ook zeer veel aandacht besteed worden aan de culturele ontwikkeling der leerlingen en hij somde enkele mogelijkheden en feiten van deze ontwikkeling op, waarna hij de leerlingen op het hart drukte hier aan mee te werken. Graag had men Dr Moller, de grote stuwer en voorvech ter van het Middelbaar Onderwijs in Brabant hier gezien; daarom had het le rarencorps gemeend op deze dag geen beter en passender geschenk te kunnen aanbieden dan zijn beeltenis in brons ver vaardigd door de Gentse beeldhouwer Bourgonjon, een schoonzoon van Dr Moller, die in de hal was aangebracht. Nadat de heer Edmond Nijsten, de bouwheer van het college, zijn dank had uitgesproken voor het vertrouwen dat men in hem gesteld had toen men hem de opdracht voor een zo omvangrijk ge bouw gaf, droeg hij het gebouw, zijn geesteskind, met een klein tikje gerecht vaardigde trots aan het bestuur over en hij beval het in ieders zorgen, vooral ook van de leerlingen, aan. NAMENS OUDERS EN LEERLINGEN. Tenslotte sprak de heer P. Dirks na mens de ouders der leerlingen, waaruit zich een comité had gevormd, dat het be stuur der school'twee lantaarns voor de I voorgevel aanbood, symboliserend de nauwe samenwerking die er bestond tus sen ouders en leerlingen; en namens de leerlingen sprak de heer Theo van Well, j die er op wees, dat, belangrijker dan zich af te vragen of deze school voor de toekomst een groot aantal leerlingen zou hebben, de vraag was of deze school in

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1