PiilstjöS; De LEERSTOF van de Mater Amabilis De grote Speurder POPENT Bij de opening van het Dr. Mollercollege WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voor het belang van bakker en klant. 2' DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 2 „Hef wederzijds huwelijksbedrog" 75 Jaar „Eendracht maakt Macht" EEN UNICUM IN DEN LANDE, doodt en MU/s de toekomst een stelletje kerels af zou leveren; veler belangen immers waren met het onderwijs gediend. Daarom ook was het zo verheugend dat er in dit nieuwe gebouw een goede geest zal heer sen, een goede katholieke geest. Hij bood namens de leerlingen twee gevelstenen aan, vervaardigd door de beeldhouwer van Eyl en hij hoopte, dat zij blijk zouden geven van het thans zo bloeiende schoolleven en van de oprecht gemeende dank der leerlingen. Met het oog op het programma van deze dag en het tijdschema, kon de voor zitter, de heer Jan Tielen, niet alle spre kers afzonderlijk beantwoorden; trou wens zei hij, uit aller hartelijke woorden valt eenzelfde toon te beluisteren, n.l. de beste wensen voor de groei en de bloei dezer school, die door U allen een hoogst belangrijk instituut wordt geacht voor de katholieke bevolking dezer streek. Bijzonder gevleid echter voelde het be stuur zich door het feit, dat de ouders der leerlingen zich gedrongen voelden de nieuwe school een prachtig geschenk aan te bieden in de vorm vaft paar lantaarns aan de ingang. Ook de geste der leer lingen, het aanbieden van een paar ge- vei-reliefs, en het offreren van een bron zen plaquette van Dr Moller door direc teur en leraren, werden door het bestuur ten zeerste op prijs gesteld, evenals het mooie geschenk van de gemeente Waal wijk en van de aannemers en onderne mers en verschillende firma's ter plaatse en elders. Nadat tenslotte de secretaris van het bestuur de heer N. Pessers een aantal berichten van verhindering had voorge lezen, sloot de voorzitter de bijeenkomst en verspreidden de gasten zich over het riante gebouw, dat hun aller bewonde ring had. Bestuur en genodigden zaten in de na middag aan aan een lunch in Hotel Ver- wiel. Tijdens deze keurig verzorgde lunch sprak Mgr. Goossens een hartelijk woord ten opzichte van Mgr. van Gils, die voor de totstandkoming van deze school zo veel had gedaan en die door ongesteld heid verhinderd was deze feestelijke ope ning bij te wonen. Hij stelde voor een telegram aan Mgr. te zenden. De heer Asselbergs uit Bergen op Zoom liet eveneens de stichting der scholen van O.M.O. de revue passeren, in 't midden latend of Bergen op Zoom of Waalwijk de eerste is geweest. Hij bracht speciaal hulde aan de werkers van de eerste ure. j 1 Dr. Knippenberg tenslotte gaf een in teressant overzicht van deze eerste ure der school in Waalwijk; hoe hij 'n goe de positie in Venlo destijds opgaf, om op aandrang van Dr Moller een ietwat on zekere te Waalwijk te aanvaarden en memoreerde hoe hij hier in elk opzicht werd geholpen; maar ook hoe moeilijk de begin-jaren waren, vooral door de te genwerking van zekere kliek, die nog grote invloed had in den Haag. Hij her dacht voorts mannen als de heren Klij- berg, van Liempt en van Iersel en me moreerde de grote steun, die de Echo en de heer Tielen toen aan de school had den gegeven, door een intensieve pro paganda. De voorzitter, de heer Jan Tielen, ook j hier de sprekers beantwoordend, nam i gaarne het voorstel van Mgr. Goossens over, maar met een aanvulling, n.l. dat ook 'n telegram zou worden gezonden aan Mr. R. v. d. Heijden te Kaatsheuvel, die als voorzitter der bouwstlchting zo enorm veel voor de totstandkoming der school heeft gedaan, welk voorstel met een da verend applaus werd begroet. Een toneelstuk opgevoerd door de leer lingen, waarover U elders kunt lezen, besloot deze dag, die van zo uitzonder- lijk groot belang was voor het onderwijs, het Katholiek Middelbaar Onderwijs met name in Waalwijk en de verre omegving. Moge Gods zegen en Maria's bescher ming rusten op het Dr Mollercollege. De openingsdag van het Dr Mol lercollege, die over het geheel zo prachtig verlopen is, kreeg 'n mooi slot, toen in de avonduren de leer lingen van de M.M.S. en de H.B.S. in de gymnastiekzaal-aula van het nieuwe gebouw een opvoering ga ven van het blijspel van Pieter Langen dijk „Het Wederzijds Hu welijksbedrog''. Inderdaad een mooi slot, want de aanwezigen, o.m. het schoolbe stuur, directeur en leraren met hun dames, genodigden en de ouders der in Waalwijk wonende leerlin gen, hebben kennelijk zitten genie ten van deze klucht, en van de ma nier waarop de meisjes en jongens haar gestalte gaven. Dit wel meest bekende en meest gespeelde blijspel van de 18e eeuw- se Bredero de vergelijking gaat niet helemaal op blijkt het altijd nog erg goed te doen en met name blijkt het zeer geschikt te zijn voor het schooltonee) Het is zeer ver makelijk van tekst, die weinig moeilijkheden biedt, voor speler noch hoorder; er zijn grappige si tuaties in en het karakter van de figuren staat enige kolderieke over drijving toe. We moeten zeggen dat de regis seurs, de leraren J. Kouters en L. v. d. Linden, de actrices en acteurs een juiste opvatting van dit verma kelijk spel hebben bijgebracht; zij hebben over de troupe een geest doen vaardig worden van vlotheid, gepaard in de meeste gevallen aan voldoende beheersing, zodat een afzwenken naar het al te kol derieke vermeden werd; zij hebben het zeer goede materiaal dat hun in handen werd gegeven, verwerkt tot een vrij homogeen geheel; kort om, aan hen komt de grootste eer Zuiver en ontsmet 'uw huid met de hel- L der vloeibare D.D.D. 'De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN toe van deze amusante vertolking. Bezien we de speelsters waar, onder enkele oud-leerlingen en de spelers, zoals ze zich Dinsdag avond bjj de première van hun taak gekweten hebben, dan komen we tot de conclusie dat het Dr Mol lercollege toneelkrachten binnen zijn heldere nieuwe muren bergt, die waard zijn dat men er zuinig op is, en dat men tracht deze talenten verder te ontplooien en uit te doen groeien. Want natuurlijk was niet alles volmaakt, hetgeen wij zagen en hoorden vooral. Met name kan er aan de uitspraak van verschil lenden onder hen nog heus wel het een en ander veranderd worden, terwijl naar onze smaak de regie er ook voor dient te zorgen, dat de spelers zich niet verliezen aan een overdaad van gebaren en beweging (tie heel gauw dan ietwat gekun steld en gewrongen gaan worden, en die zowel voor de spelers als voor 't publiek enigszins vermoei end werken. Dit constateerden we bijvoor beeld bij de twee hoofdrolspelers J. Adriaanse en H Vergouwen; alle lof voor de manier waarop zjj de j heel verschillende gestalten van Lodewijk en Jan, de 18e eeuwse Jerolimo- en Robbeknol, wisten te realiseren, maar de eerste gebaar de lang niet altijd overtuigd en bij de tweede deed een al te grote vlot heid en een al te drukke stem, schade aan het geheel van zijn ere, atie. Niettemin wisten deze jeug dige spelers in vele opzichten vol groeide personages uit te beelden. Bij de dames zagen we ook enke le zeer goede rollen; het Klaartje van Mej. H. de Vries was guitig en grappig, kort en goed, dit was het dienstertje, zoals we ons dat in een dergelijk milieu voorstellen. Zeer zeker het succes van de avond. Direct na haar noemen we mej. S. v. Gurp als juffer Charlotte, die zowel het hautaine als het „kale" met zich droeg; naast haar goed spel bewonderden we in haar een voortreffelijke zegging der verzen. De andere damesrollen waren bij de dames Greet van Wees een beetje te jong eigenlijk voor Con stance en bij Ria Bergmans, als Sofy, in goede handen. H. van Buul speelde de rol van Karei en zijn succes zou ongetwij feld aanmerkelijk groter zijn ge weest, wanneer hij een beetje van de manieren, die H. Vergouwen in zo overvloedige male bezit, had kunnen overnemen. We willen niet alle leden van de troupe afzonderlijk noemen, maar nog even willen we wijzen op het goede type dat J, Bergmans als Hans op de planken zette. Zijn ma nier van doen was beslist zeer ver makelijk. Daar waren bloemen op het eind voor de vrouwelijke medewerken den, daar was een bloemenmand van het Missiehuis te Kaatsheuvel voor het gehele gezelschap en de directeur, Dr van Laarhoven, sprak zeer enthousiast over zijn waarde ring voor het getoonde en hij was buiten kijf de vertolker van de be stuurlijke en ouderlijke gevoelens. Speciaal huldigde hij de beide re. gisseurs en de heren Carpay en Suermondt, die zich met de verzor ging van het decor hadden belast. En met hem wensen we alle me dewerkenden nog herhaalde malen dergelijk succes toe op het goed geoutilleerde toneel van de nieuwe school. Het leven schijnt vaak heel eenvoudig te zijn, soms op het eentonige af. De dag begint en brengt zijn bezigheden, welke zich aaneenrijen tot de avond en voordat men er erg in heeft is de dag weer voorbij. Dan begint er weer een nieuwe dag, een nieuwe week, een nieuwe maand. Verjaar dagen worden gevierd, waarop men plotseling tot het besef komt reeds uit de tijd te raken om zijn plaats te laten aan anderen. De oudheid sprak van een voortvliedende stroom, waarin iedereen wordt opgenomen en on merkbaar wordt meegevoerd. Toch is het leven niet zo simpel. Wie zich de rust gunt er over na te denken, ziet zich voor problemen gesteld, waarvan de oplossing hem ir riteert en hem tot nadenken noopt. Met de voorgewende onverschilligheid van een, die als een blasé door het leven gaat, kan men zich een air geven, alsof men op generlei wijze door die problemen wordt ontroerd, doch in een onbewaakt ogenblik betrapt men zich zelf dat men zich van die problemen niet kan losmaken. Zonder enige pretentie dat alleen zij het bij het rechte eind heeft tracht de Mater Amabilis het jonge meisje tegemoet te komen met de oplossing van die problemen en zij biedt in een uitvoerig en wijduiteenlopend pro gramma de degelijke behandeling van levensvragen aan. Men spreekt in deze tijd beangstigend over de grote ontkerstening, welke zich ook in ons, land voltrekt. Deze ontkerste ning vertoont zich niet zozeer in ge loofsafval als wel in geloofsonverschil- ligheid. De godsdienst wordt doodge zwegen. Het wordt niet meer de moeite waard geacht daarover te praten. Het tijdsbestek, waarin wij leven, schijnt an dere, meer belangrijke, problemen te hebben opgeworpen. Dit is inderdaad zo en daarom is de ontkerstening van ons land zo beangsti gend. Doch men geeft blijk van weinig werkelijkheidsbesef, wanneer men meent dat de onverschilligheid aangaande hef godsdienstig probleem gemeengoed is ge worden van de hedendaagse jeugd. Hel was waarachtig niet alleen, omdat de Mater Amabilis een katholieke instelling is, dat als verplicht leervak godsdienst werd opgenomen in het lesrooster. Vrij wel alle godsdienstleraren zullen getuigen dat hun „vak" heus niet als een blok aan het been hangt en dat zij in de les geen belangstelling ervaren. Er worden vele vragen opgeworpen, zodat de voor gods dienst beschikbare tijd doorgaans te wei nig is en deze vragen raken niet zozeer de buitenkant van de godsdienst als wel het wezen zelf van de godsdienst het bestaan van God de dienst aan God de voorzienigheid van God de liefde van God de verlossing door God de Kerk van Christus de ge nademiddelen de roeping van de mens het gebed. Het is opvallend te con stateren hoe diep de godsdienst veran kerd ligt in onze jonge mensen. En dit niet alleen bij onze meisjes. Het is nog niet verwerkelijkt, wat tot de wensen van de Mater Amabilis behoort, om bepaalde lessen toegankelijk te stellen èn voor het meisje èn ook voor haar jongen, niet slechts, omdat dit erg aantrekkelijk lijkt, doch vooral omdat bij de opgeworpen 1 vragen vaak er een door het meisje wordt gesteld in opdracht van haar jongen een bewijs dat beiden buiten de les om zich met godsdienstproblemen bezighou den. Medische naad. Wat weet de mens ondanks de voor- U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. lichting op allerlei gebied toch schrikba rend weinig af van de raadselen van het leven. Wanneer zal het ooit zóver zijn dat alle vaders en moeders hun taak van tij dige en degelijke voorlichting vervullen. Ondanks alle opgedane kennis blijken de kinderen toch totaal onervaren het leven te worden ingestuurd, waarin zij het ri sico van ongelukken lopen. Levensraad selen zijn levensraadselen voor alle jonge mensen. Niemand ontkomt daaraan en iedereen zoekt de oplossing. De oplossing kan plompverloren gegeven worden, cy nisch, meedogenloos, wreed en hard. Dan kan het echter te laat zijn en zijn de ge maakte stukken bij het ontredderd meis je niet meer te helen. Zo moet de wer kelijkheid van het leven niet worden er varen Daarom is tijdige en degelijke voorlichting nodig. Dit geschiedt door de dokter, die van zijn beroep een roeping heeft weten te maken en het meisje in haar vrouwelijkheid begrijpend en respec terend die kennis van zaken meegeeft, waarop zij recht heeft. De verpleegster. Het ligt niet in de bedoeling van de Mater Amabilis een volledige cursus te bieden van E.H.B.O. Maar toch kan de vrouw een zekere kennis van verzorging van zieken niet missen. Bij ongeval moet zij direkt handelend weten op te treden de mannen staan er vaak besluiteloos bij. Baby- en kinderverzorging moet wor den aangeleerd en een inzicht moet wor den bijgebracht in de elementaire voor schriften van gezondheidszorg voor naas te omgeving. Hoeveel kleine dingen ont snappen er aan onze aandacht, terwijl zij toch zo gewichtig zijn en waarop dient gewezen te worden door iemand met veel ervaring. Iedere vrouw spreekt gaarne over kinderen. Al koos de vrouw een andere levensfunctie dan het moeder schap en vervult zij haar taak als een haar volledig-opeisende offervolle dienst aan de gemeenschap, haar bijzondere lief de tegenover het kind kan zij niet ver loochenen en daarom is zij uitermate ge schikt de moeders van morgen voor te bereiden op de vervulling van het moe derschap en haar de liefde tot het kind bij te brengen. De opvoedkundige. De Mater Amabilis is een levens school. Het leven bestaat in ontvangen, doch ook in geven en wel bijzonder in het geven. Om te kunnen geven moet men evenwel bezitten. Het erfgoed, dat de ouders nalaten, wordt niet zozeer ge waardeerd om zijn stoffelijke rijkdom als wel om zijn geestelijke waarde. Vaak zullen de ouders niet in de gelegenheid zijn stoffelijk bezit aan hun kinderen na tè laten. Zij zijn er niet te minder om, zo zij er maar in zijn geslaagd hun FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN PIETER BAKKER. 18) Pieter schoof aarzelend op de zo pas verlaten, nog warme kruk, vlak naast de mongoolse heer, die hem met nietsziende ogen aanstaarde. Nou afijn vervolgde Goof, diet gehinderd door de stoornis, het verhaal van zijn belevenissen en vertelde hoe mooi het was aan de overkant van de grote haring vijver. Ik heb d'r nog een foto van in me binnenzak, voor de ku- rieuzigheid bewaard... - en de schipper dolf in zijn donkerblauw colbertje en terwijl Willy ademloos over de toon bank hing om geen detail te missen, toonde hij de ezelsorige kaart. De mon goolse heer zag recht voor zich uit en wijdde zich aan de reiniging van zijn nagels, en Pieter keek maar zo'n beetje met een afwezige glimlach. Hij had het hier nu wel bekeken. Hij wou wel weg. Maar hij had buiten dé gulle Goof ge rekend, die hem de kaart onder de neus duwde. Hier meester zei deze dat heb je nog nooit niet gezien, daar wed ik een borreltje onder. En toen Pieter bescheiden opmerkte dat hij nog nooit in Californië was geweest, riep de schipperNou maat, da's een gemis, maar je heb d'r nou toch een borreltje mee gewonnen. Wil, meid, schenk me neer in voor mijn I i Als 't zelfde is, dan liever... be gon Pieter, maar op een verwonderd- dreigende blik van de schipper eindigde hij: ...'n glaasje eh... kinawijn. Mijn om 't even bromde de schipper met mannelijke minachting voor een vent die kinawijn dronk. Meneer een kinawijntje repeteerde Willy en scharrelde duister met een fles waar Ver mouth op stond. j Pieter wist nu, dat hij met geen mo gelijkheid binnen het kwartier kon weg gaan. Hij zat nu al een half uur hier... En nippend van zijn kinawijntje, dat overal noar smaakte behalve naar kina, luisterde hij, terwijl zich langzaam een blos verfde op zijn magere kaken, naar het sappig verhaal van Goof, die zijn ene verhaal beëindigd had en nu met veel verve vertelde van de belevenissen van Piet en hemzelf in City Lights. Hij klopte Piet op de schouder en wil de hem tracteren op wat Willy een cobler noemde, maar Pieter haalde zijn schouders op en zei dat het niks was, welke houding hem geen Windeieren legde wat betreft de aanminnige Greetje, die nu de bescheiden held met grote be wonderende ogen aanstaarde, langs de aangedane schipper heen. Pieter zag aan komen dat de aandoening zou eindigen in een nieuw rondje, en maakte van een korte pauze gebruik door Willy beschei den te vragen wat hij schuldig was. Niks! riep de goedhartige Goof vandaag betaal ik alles! Morge zit ik zelf in de dalles en dan ben ik ook blij as d'r een voor mijn inspringtl Nou aarzelde Pieter bij zoveel gulhartigheid dan eh... bedankt, zal ik maar zeggen! Goeie avond samen! Goeie reis, meester! wenste Goof. De stuurman bromde iets, Greetje kirde, de mongoolse heer greep een zak mesje en begon met de intensieve reini ging van de nagel van zijn rechterduim. Dag jonge schalde Willy's stem kom je nog es terug? Pieter knikte vaag, hij hoorde Greetje's stiklach ach ter zijn rug, greep snel naar zijn bol hoed. In de deur zette hij hem op. Buiten gekomen, zette hij hem meteen weer af. Er was iets met die hoed. Niet te groot, niet te klein, dat niet, maar hij vóélde anders. Hij bekeek het ding van binnen en van buiten en toen zag hij: binnen in de rand ontbraken de letters: P. B. In een flits begreep hij: de sjieke man met het roze overhemd had óók een bol hoed gedragen, en in de haast de ver keerde opgezet. Pieter, die er vies van was, andermans hoed te dragen, hield 't hoofddeksel in z'n hand, heel de reis naar huis, en depo neerde het met een voorzichtig gebaar op de haak van de kapstok. Hij peinsde, on der het eenzaam avondmaal, na over zijn avonturen van die middag. Avontu ren... nee, dat woord was te groot. Maar hij had zich dan toch maar in het hol van de leeuw gewaagd, 't Was alleen een leeuw uit Artis HOOFDSTUK VIII. PIETER BAKKER ZIET EEN KENNIS. De volgende morgen las Pieter in het ochtendblad over een wel zeer brutale inbraak, op klaarlichte dag, in een groot pakhuis in het havencomplex, waar de bewaker was weggelokt en onschadelijk gemaakt en de dieven brutaalweg met een truck waren voorgereden, een grote lading Amerikaanse sigaretten hadden overgeladen en, als in 't niets waren ver kinderen te vormen tot volwaardige men sen. De opvoeding van de kinderen moet op de allereerste plaats door de ouders worden gegeven. Onderricht op school en vorming door de jeugdbeweging vult alleen maar aan. De ervaring leert ons vaak op droevige wijze dat het hier en daar nogal eens aan de gegeven op voeding mankeert. Men kan wel bewe ren dat men als opvoeder wordt gebo ren, een feit is het echter ook dat de bekwaamheid tot opvoeding kan en moet worden aangeleerd. Op het terrein van de opvoeding is er echter in de laatste tientallen jaren zoveel gedokterd, dat men geen weg meer weet in de ver schillende opvoedingssystemen. De nodige voorlichting moet dus op dit terrein worden gegeven door ervaren en bevoegde krachten. Hier vindt de op voedkundige haar taak om met haar ge rijpt inzicht onze meisjes te wijzen op mogelijke fouten en het soms raadsel achtig gemoed van de mens te ontleden. De lichamelijke verzorging. Tot nu toe werden de vakken aange geven, welke de geestelijke vorming van het meisje beogen. Doch gedachtig een wijs woord, wellicht ietwat te cru uit gedrukt, dat de liefde van de man tot de vrouw door de maag gaat, moet de be minnelijkheid van het meisje opgevoerd worden door de edele kunst van koken en naaien. Daarbij komt dan nog smaakont- wikkeling, waardoor zij leert kiezen wat past om haar huisje in de toekomst ge zellig en met een bijzonder cachet in le richten en zichzelf aantrekkelijk en vol gratie te kleden. Ook de sportbeoefening speelt een belangrijke rol in de ontwik keling van het meisje. De vrouwelijke voornaamheid gaat niet verloren in de vlotte en sportieve verschijning, welke het moderne meisje biedt. Het aanvullend programma. Wil de Mater Amabilis inderdaad een levensschool zijn, dan moet het meisje met hetgeen zij in de lessen opdeed in het leven worden geplaatst en met het leven in contact worden gebracht. Er is veel moois te ontdekken, doch vaak dient men op dit moois attest te worden ge maakt. Welk genot biedt de radio, wan neer met zorg een programma wordt ge kozen. Hoe leerrijk zijn tentoonstellingen. Een uitstapje naar buiten behoeft niet te ontaarden in een dolle bende, die door de prachtigste streken van Gods natuur heenraast, en zich in een potsierlijke tooi aanstelt. Een avondje behoeft niet spe ciaal een toffe avond te zijn met veel joelen en hijsen en barstende hoofdpijn of kater de volgende morgen. Wie ooit een avondje van de Mater Amabilis meemaakte, weet dat het er echt gezellig kan zijn, geen exclusief onder-onsje van de leerlingen alleen, waaruit het manne lijk element angstvallig wordt geweerd. De Mater Amabilis biedt het meisje van deze tijd, wat zij nodig heeft. Of mettertijd meer zal moeten worden ge boden; is zeer goed mogelijk. Andere tij den scheppen andere behoeften, waarin zal moeten warden voorzien. Doch dit is de school wel toevertrouwd. Al is men met het vaststellen van het lesrooster niet over een nacht ijs gegaan en heeft men getracht met alles rekening te hou den, zoveel doorzicht had men toch wel, dat men het programma niet als een af gerond systeem ging beschouwen, waar aan halstarrig moet worden vastgehou den. Het leven is zo gecompliceerd en biedt zoveel aspecten en raakvlakken, dat wensen steeds mogen blijven. Daar aan wil de Mater Amabilis voldoen. Het gaat er om het meisje van deze tijd te helpen in de volledige ontplooiing van haar vrouwelijkheid. Wanneer op 7 October de Waalwijkse R.K. Bakkerspa- troonsvereniging „Eendracht maakt Macht" haar 75-jarig bestaan zal herdenken, dan betekent dat. dat vijfenzeventig jaren lang een zeer groot gedeelte van de Waalwijkse bak kers eendrachtig hebben geijverd voor hnn eigen belangen, maar dat niet op de eerste plaats, want hun streven is voor al ten goede gekomen aan het Waalwijkse publiek dat nooit, ook niet onder de moeilijkste omstandigheden, door zijn bakkers in de steek is gelaten. Zoals de voorzitter van de bak kersvereniging, de heer Nic. v. d. Water zei, is dit jubileum, voor zover het bestuur bekend, een uni cum in den lande; nog nooit heeft, bij hun weten, 'n bakkerspatroons, vereniging een 75-jarig jubileum gevierd. Op zich is dit al 'n prach tige prestatie en een welsprekend bewijs, dat de Waalwijkse bakkers al heel vroeg de tekenen van de moderne tijd hebben verstaan, dat zij al heel gauw de beste weg zijn gaan bewandelen, de weg van de eendrachtige samenwerking. De bakkersvereniging' is geboren uit de nood van de tijd; er iieerste 75 jaar geleden een moordende concurrentiestrijd, die noch voor de bakkers, noch voor hun clien tèle heilzaam was. Men kon toen met recht spreken van een nood toestand in de wereld van de bak kers en het zijn de heren Yerwiel, van Tilburg, Boonaerts en G. Ivnep- flé geweest, die toen liet initiatief namen tot het oprichten van een vereniging, wier eerste streven was een redelijke broodprijs te bepalen. En het eerste succes van de jonge vereniging was, dat men er inder daad in slaagde een normale sta biele broodprijs te krijgen, en deze heeft men steeds tot op de dag van vandaag kunnen handhaven. Vooral de laatste vijfentwintig jaren is de vereniging steeds zeer actief geweest, op alle mogelijke gebieden, maar vooral waar het de verzorging en de bediening van de klanten betrof. We wijzen b.v. op de moeilijke periode van de laatste oorlogsda gen en van de bevrijding, toen de granaten over Waalwijk gierden, toen alles gedesorganiseerd was we hebben echter practisch geen enkele dag zonder brood gezeten. We wijzen er op hoe de Waal wijkse Bakkersvereniging steeds haar medewerking heeft verleend bij liefdadige acties, hoe zij brood hakte voor Rotterdam bij de bevrij ding van het Noorden, hoe zij olie. hollen hakte waarvan de opbrengst bestemd was voor de slachtoffers van de watersnood, en hoe zij vaak op stille manier veel nood heeft gelenigd en veel, heel veel heeft geholpen. Daar is inderdaad alle reden om dit uitzonderlijke jubileum op een waardige wijze te herdenken, voor al nu de vereniging een goed orga nisatieleven kent. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld Nic, v. d. Water, voorzitter; H. v. Mil, secretaris; C. v. Mierlo, pen ningmeester; A. Verhoeven, vice- voorzitter; M. Pulles en A. de Brou wer, leden; 21 hakkers zijn thans bij de vereniging aangesloten. HET FEESTPROGRAMMA. Het programma van de feestdag, Woensdag 7 October, luidt als volgt Om 9 uur is er een Heilige Mis tot intentie van de Vereniging, die in de kerk van St. Jan zal opgedra gen worden door de geestelijk ad viseur der vereniging, de Z.Eerw. Heer Pastoor A. v. d. Brekel. Van 1 uur tot half 3 is er in Ho tel „De Twee Kolommen" een re ceptie", waarop leveranciers en andere connecties de jubilerende vereniging hun gelukwensen kun nen komen aanbieden. Deze receptie wordt om 4 uur gevolgd door een gewestelijke bak kersvergadering, waarbij ook hel Hoofdbestuur van de Nederlandse doos a 90 ct dwenen. Allerlei tegenstrijdige medede lingen bereikten de politie en toen men eindelijk tot de conclusie kwam dat de vrachtwagen uit de garage van een be kend transportbedrijf was ontvreemd en die nacht netjes geparkeerd werd aange troffen op de Ruyterkade, had men nog geen enkel spoor. De commissaris van de sectie had wel zijn verdenkingen en z'n rechterhand, de hoofd-rechercheur Ma liepaard, zei terstond: Dat is een streek van de Dandy, maar daar was men er niet. mee. Want de Dandy, aanstonds opgesnord, liet zich gewillig naar het po litiebureau geleiden, hoorde het verhaal getroffen aan, toonde diep medegevoel met de bestolenen en bewondering voor de handigheid waarmee de truc was ge pleegd. Ja, hij ging zover te verklaren dat, als hij zelf het gedaan had, hij er zich voor schamen zou het niet te bekennen, want het was een té knap stuk werk. Maar de Dandy had ingezien dat er geen be ter leven is dan een net leven in gehoor zaamheid aan recht en wet, (bij welke verklaring rechercheur Maliepaard lang en nadrukkelijk snoof) en al bleef hij in gebreke zijn bronnen van inkomsten vol doende duidelijk te maken, ze konden hem de inbraak niet voor zijn deur leg gen, want hij had een ijzeren alibi. Heel de middag had hij doorgebracht in een café in het havenkwartier. Enige rechercheurs, aanstonds uitgezonden om zulks te controleren, kwamen met de verklaringen van de caféhoudster en de serveerster, zomede van een andere be zoeker, die bereid waren hun vingers op te steken, dat de Dandy heel de middag in 't café was geweest. Zodat het vage signalement, dat de bewaker had opge geven van de heer die hem van het pad der waakzaamheid had afgebracht en daarna met een goedgemikte slag het vaantje had doen strijken, en dat wel enigszins sloeg op de Dandy, als een kaartenhuis in elkaar zakte. Want, zo vroeg de Dandy triomfantelijk, hoe kon hij tegelijk op de Dijk en in de Rietlan den zijn? Hij had maar één lichaam, zo legde hij welwillend uit aan Maliepaard, die dat lichaam op dit ogenblik graag eens tussen zijn knuisten had gehad. Dit alles stond natuurlijk zo niet in de krant. Pieter las daar alleen dat de po litie een bepaald spoor volgde; welk spoor stond er niet bij en dat wist de politie zelf ook niet, al bleef Maliepaard zijn verdenkingen koesteren, enging hij daarnaar te werk. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2