3E IA N6STB2S Et Waaiwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG-CAPELLE SPRANG CAPELLE Uit Binnen- en Buitenland m Onderling concours „De Maasmond". De hengelaarsvereniging „De Maasmond" hield j.l. Zaterdag 12 Sept. haar jaarlijks onderling con- MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 74 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" BK M fep ONTWIKKELINGSPROGRAMMA DER K.A.B. Het bestuur der K.A.B. afdeling Dru- nen is momenteel bezig met het opstellen van het ontwikkelingsprogramma voor 't seizoen 1953-1954 Er zullen weer ver schillende ontwikkelingsavonden worden gehouden, waarop verschillende sprekers een actueel onderwerp uit deze tijd zul len behandelen. Tevens staat een toneel avond op het programma. Op Zondag 11 October start man met een sociale Zondag. Wij hopen op dit groots opgezette programma voor het komende seizoen nog nader terug te komen. PLECHTIGE EERSTE H. MIS. De eerw. pater iSixtus Verdiessen, van de Orde der Capucijnen, zal naar wij vernemen op Zondag 4 October a.s. in de parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Deze plechtigheid die was vastgesteld op 15 Aug., moest toen we gens sterfgeval worden uitgesteld. Door de buurtbewoners werd reeds een comité gevormd dat reeds aan het werk is om deze dag voor de neomist en zijn familie tot een onvergetelijke te maken. N.C.B.-NIEUWS. De N.C.B. zal binnenkort een excur sie houden naar de exportslagerij te Veghel. Men moet zich hiervoor vóór 15 Sept. a.s. opgeven bij de bestuursle den of de zaakvoerder. De NCB zal voor de komende winter in samenwerking met de RKJB een cur sus verzorging pluimvee geven. Gega digden voor deze cursus kunnen zich op geven bij de bestuursleden. MODERNE KOELINRICHTING als bewaarplaats voor pootaardappelen. De plannen van het bestuur der NCB- afdeling Drunen-Elshout aangaande de bouw van een koelinrichting als bewaar plaats voor pootaardappelen, zullen nu kunnen worden verwezenlijkt, aangezien de algemene vergadering dezer dagen de plannen van het bestuur heeft goedge keurd. De afdeling Drunen-Elshout beschikt dan over een glazen poters bewaarplaats met een capaciteit van 40.000 kg. Thans zal men de oude kalibewaarplaats gaan verbouwen tot een moderne luchtgekoel- de bewaarplaats met een capaciteit van 90000 kg., zodat de totale capaciteit op 130.000 kg. komt. De bouw van dit zeer moderne koelhuis, van welk type er nog maar enkele over het gehele land ver spreid liggen, is begroot op 90Ö0. Met de bouw van dit koelhuis blijkt weer dat de NCB-afdeling Drunen haar tijd verstaat; de bouw hiervan is niet alleen een plaatselijk belang, maar ook een streekbelang, daar door de enorme capaciteit ook poters uit de omliggende plaatsen zullen kunnen worden aange trokken en het eigen poters telen hierdoor ook zal worden bevorderd. Reden tot de bouw is geweest, dat het bewaren van poters de laatste jaren sterk is toegeno men. In 19481949 werden 23000 kg bewaard, in 19521953 63000 kg, ter wijl voor 1954 reeds 90000 kg. voor be waring werd opgegeven. Geslaagd. Mej, Jeanne Vermeer slaagde' te Tilburg voor Verpleegster, Diplo ma A. Elshout Vooruit. A.s. Woensdag zal het bestuur van „Elshout Vooruit" vergaderen. En kele actiepunten en het samenstel len van het winterprogram zullen ter sprake komen. Tafeltennis. De tafeltennisclub „De Smashers" speelde tegen „Victoria" uit Haar steeg. Meffsprekende cijfers wist „Victoria" van Elshout te winnen. Veilingvereniging „De Langstraat". In de bestuursvergadering van de Veilingvereniging „De Langstraat" werd de bestuursvacature door het bedanken van de heer C. Gijsman aangevuld met de heer C. Langer- 'werf-Luijben uit Waspik. Tot voor zitter werd met acht van de negen stemmen gekozen A. de Hollander uit Capelle. Plannen werden ge maakt om eind October de nieuwe Veilinghallen en het nieuwe koel huis officieel te openen. R,K. Boerenbond. De R.K. Boerenbond hield een al gemene ledenvergadering in het parochiehuis. Het voornaamste agendapunt, de bouw van een nieu we poterbewaarplaats, werd met algemene stemmen aangenomen. De nieuwe bewaarplaats zal een capa citeit hebben van 130.000 kg. en luchtgekoeld worden. De grote voordelen boven een glazen bewaarplaats werden nog eens duidelijk aangegeven. De tech nische adviseur, de heer A. Kamp, en de assistent landbouwconsulent, de heer v. Arendonk, spraken ook nog enkele woorden in verband met de nieuwe bewaarplaats. Ook werd besloten om een excur sie te organiseren naar de C.H.V. te Veghel. Daarna sluiting. Avondtekenachool. Voor de Avondtekenschool kan men zich vandaag (Maandag) mel den. Degenen die vóór de middag niet in de gelegenheid waren, kun nen zich vanavond nog melden op het Gemeentehuis. Wielrennen. Gisteren nam de amateur Tini Wolfs deel aan de Ronde van Aalst. Wolfs reed wederom een goede wedstrijd en wist zich als 12e te klasseren. VISCONCOURS. Zondag 13 Sept. hield de Kon. Erk. Hengelvereniging de Hut haar jaarlijks visconcours in de wielen achter café Vismalen. Om 3 uur n.m. klonk het sein van de aanvang en na 1J^ uur vissen was de uitslag bekend. Het koningschap 1953-1954 werd behaald door H. C. v. d. Meijden. Na afloop van het concours was er een koffietafel, die goed was ver zorgd door de hospita mevr. Vismalen. Daarna kwam de prijsuitreiking. Hierbij was aanwezig de districs-afgevaardigde dhr. Jansen, hoofdbestuurslid van de A.H.B. De voorzitter deelde mee dat de heer L. Bruurmijn 50 jaar lid was en dhr. C. v. d. Me ij de 25 jaar controleur voor de vereniging was geweest. Beiden wer den door de voorzitter gehuldigd en ont vingen een prachtig cadeau. De heer Jansen sprak enkele woorden van dank, op de eerste plaats voor de uitnodiging die hij gaarne had aanvaard. Hij gaf voorts enkele toelichtingen op de Koninklijke erkenning en sprak en kele woorden tot de jubilaris dhr. L. Bruurmijn in verband met zijn 50-jarig lidmaatschap. De uitslagen waren H. C. v. d. Meij den 1, Koning; Jan Oosterwaal 2; Piet de Vaan 3; Jos Boom 4; Jan v d. Linden 5; L. de Laat 6; L. Brok 7; W. de Vaan 8; C. v. d. Meijden 9; H. Coron 10; J. Hees ters 11; C. Meesters 12; Jan Parijs 13; Vismalen 14; P. de Laat 15; M. Parijs 16; P. Parijs 17; H. van Schijndel 18; Jo Bosch 19; H. Korske 20; L. Bruur mijn 21; C. Meesters 22; J. v. d. Dun- gen 23; T. v. d. Bosch 24; M. de Laat 25; H. v. d. Meijden 26; G. Wolfs 27; H. Parijs 28; C. Crielaars 29; L. Caron 30; Bruurmijn 31; L. Stupers 32; T. van Engelen 33; T. Kuijpers 34; C. van En gelen 35; H. Jansen 36; v. d. Wiel 37; C. de Gouw 38; H. van Kessel 39; W. van Veggel 40. Vergadering R.K.V.V. Haarsteeg. In café M. Achten hield de R.K.V.V. Haarsteeg onder voorzit terschap van Th. de Vaan haar jaarvergadering. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter dat het afgelopen jaar een jaar is geweest dat niet vlug vergeten zal worden, omdat door een nood- lotlinge botsing met zfjn tegen stander een van haar beste leden, n.l. Jo v. d. Biggelaar, kwam te overlijden. De Voorzitter noemde dit een zeer zware slag en hij sprak de hoop uit dat de overle den kameraad nog lang bij allen in de herinnering zal blijven voortle ven. Verder nam hij de verrichtin gen van de eftallen onder de lou pe en kon daaruit opmaken dat voor het le elftal nog juist op tijd een gunstige wending kwam en dat 't op de standenlij st op 't einde van de competitie nog een 6e plaats innam. Het 2e en 3e elftal ont sprongen nog juist de dans niet te behoeven degraderen. Hij spoorde de spelers aan het komen de seizoen eens flink aan te pak ken en dan kunnen, aldus de voor zitter, successen niet uitblijven. Daarna bracht de penningmeester een keurig verzorgd jaarverslag uit, gevolgd door een financieel verslag. Uit hel laatste viel te constateren dat er een behoorlijk batig saldo aanwezig was. De voorzitter bracht hem dank voor het zuinig en accuraat beheer en ook de kascommissie was vol lof over het werk van de penning meester. Met de heer Achten werd een overeenkomst gesloten in het vervolg geen koeien meer op het speelterrein te laten grazen, het welk door de leden werd toege juicht. In de elftalcommissie werd gekozen dhr. Ad v. Helvoirt. Door een viertal leden werd van de rondvraag gebruik gemaakt en de gestalde vragen werden door de voorzitter naar genoegen beant woord.' Met een aansporing om toch de trainingsavonden goed te bezoe ken sloot de voorzitter op de ge bruikelijke wijze de vergadering. Oprichting. In café J. v. Oijen werd in de afgelopen week een handboog- schutterij opgericht, die de naam zal dragen van „Nooit Gedacht". Degenen die interesse hebben voor deze tak van sport, kunnen zich .alsnog als lid opgeven. COLLECTE D.E.L. EN Z.N.S. De maand September is altijd een be langrijke maand voor de fondsen „Draagt Elkanders Lasten" van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland en de Interkerkelijke Protestantse Stichting „Zuid Nederlands Sanatorium". In deze maand namelijk mogen deze fondsen met toestemming van de ge meentebesturen over het gehele land een collecte organiseren en zwermen in de periode van 1420 September de col lectanten uit om door middel van een lijst- en/of buscollecte een beroep op Uw offervaardigheid te doen. Elk jaar opnieuw doen wij dit met grote vrijmoedigheid, omdat wij weten dat het Nederlandse volk altijd bereid is een offer te brengen voor hen die lij dende zijn, want tuberculose is, hoe on prettig het ook moge klinken, nog steeds een volksziekte, waar een ieder bevreesd voor is. Alhoewel het aantal nieuwe t.b.c.-pa- tiënten wel enigszins dalende is en wij van harte hopen, dat dit zo zal door gaan, is het toch zo, dat de vele zieken waarvan „Draagt Elkanders Lasten" en het „Zuid Nederlands Sanatorium" ruim 1500 patiënten verzorgen onze hulp dringend nodig hebben. Daarnaast worden rustbehoevende pa tiënten opgenomen in een rusthuis en wel speciaal in het Zendingsdiaconessenhuis „Oranjestein" te Amerongen, Door de goede verzorging hier vonden velen her stel van krachten en nieuwe moed voor hun taak in de maatschappij. Vervolgens neemt de Kinderuitzending zen belangrijke plaats in bij het fonds. Het aantal kinderen van leden van het C.N.V., dat hiervan op advies van de huis- of schoolarts gebruikt maakt, wordt steeds groter en dit komt ook de ge zondheidstoestand in de gezinnen ten goede. En tenslotte mogen wij de toekomst plannen van de fondsbesturen niet ver geten. Zij hebben reeds geruime tijd plannen om ook hulpverleningen op het gebied van de rheuma-bestrijding ter hand te nemen. 'Zoals een ieder weet, kost ook de bestrijding van deze ziekte handen vol geld. Wij zijn er van over tuigd, en de ervaring heeft dat geleerd, dat naast de bestrijding van de tuber culose ook de bestrijding van de rheuma de sympathie en medewerking zal heb ben van ons gehele volk. Helpt dus allen mee door Uw gift te bewerken, dat ook dit jaar de collecte weer een succes zal worden, waardoor weer vele zieken geholpen kunnen wor den. In Sprang-Capelle en Loonsendijk zal de collecte plaats hebben op Zaterdag 19 September a.s. CHR. VERKENNERSGROEP „JAN DE ROOIJ". Prachtig succes bij Sportwedstrijden. Zaterdag j.l. vonden in Breda de jaar lijkse districts-sportwedstrijden, georgani seerd door het District West-Brabant van de N.P.V. plaats, waaraan ook de Jan de 'Rooij-groep deelnam. Kon men het vorige jaar reeds een ver heugende vooruitgang in de sportpresta ties der Jan de Rooij-jongens opmerken en wisten ze toen een eervolle vijfde plaats te bezetten, dit jaar overtroffen ze zichzelf en wisten na harde strijd als nummer twee te eindigen. Deze prestatie is nog opmerkelijker, als men bedenkt, dat, toen ze aan de start verschenen, ze er reeds een flinke fietstocht tegen straffe tegenwind op hadden zitten. Hun grootste successen boekten de jongens in de es tafette s, waarbij vooral Gijs voor de Poorte, Henk Pruijssers en Bernard Wis- sink fantastisch goed liepen. Eerstge noemde wist met een grandiose start zijn ploeg verschillende meters voorsprong te bezorgen, die zijn ploeggenoten wisten te handhaven, terwijl laatstgenoemde op de laatste tachtig meter in een geweldige eindspurt een achterstand van zeker zes meter wist om te zetten in een duidelijke voorsprong en daardoor zijn ploeg de overwinning bezorgde. Bij de einduitslag hadden de jongens van Jan de Rooij de volgende prijzen in de wacht gesleept: Eerste prijzen: Estafette voor 13 en 14 jarigen en Estafette voor 15 en 16 ja rigen door respectievelijk H. Pruijssers, G. voor de Poorte, A. Kreugel D. Kraal en B. Wissink, T. de Jong, W. Kappert, M. Boezer. Tweede prijs voor Estafette voor 11 en 12 jarigen door A. Quirijns, J. de Groot, G. Draaisma en P. Pruijssers. Vèrspringen 13 en 14 jaar: Tweede prijs voor H. Pruijssers. Vèrspringen 15 en 16 jaar: Tweede prijs voor B. Wissink en vierde prijs voor T. de Jong. Kogelstoten: 2e prijs voor H. Pruijs sers en 5e prijs voor B. Wissink. Hardlopen: Tweede prijs voor H. Pruijssers, 3e prijs voor B. Wissink, 5e prijs voor A. Kreugel en 6e prijs voor G. v. d. Poorte. In totaal keerden de jongens dus naar huis terug met 2 eerste prijzen, 5 twee de, 1 derde, '1 vierde, 2 vijfde en 1 zes de prijs. In het eindklassement behaalden ze 50 punten en bezetten daarmede de tweede plaats. Vermoeid, maar uiterst voldaan, keer de de groep 's avonds in Sprang-Capelle terug. Gefeliciteerd jongensl Volksbond op uitnodiging van het ge meentebestuur een aantal dames en he ren bijeen ter instruering van hun taak ais huisbezoek (st) er. De bijeenkomst stond onder leiding van de Edelachtbare Heer Burgemeester A. Smit, die de aanwezigen welkom heet te en hen dankte dat zij aan de uitnodi ging gehoor hadden gegeven. Verder gaf de burgemeester enige practische wenken voor het huisbezoek (Dr. Kir- chen zou het medische gedeelte toelich ten) en wees er daarbij op dat dit borst onderzoek bedoelde ook voor de gezond heid der volwassenen iets te doen. De burgemeester weerlegde bij voorbaat eventuele principiële bezwaren, daar het hier uitsluitend gaat om te constateren of de ziekte, tJb.c„ aanwezig is en dus niet om zich voor een ziekte te behoeden, zoals b.v. bij de inenting tegen pokken. Het is noodzakelijk dat allen zich aan dit onderzoek onderwerpen, zowel jong als oud, want de laatsten kunnen juist bacillendragers zijn en zo een gevaar op leveren voor hun omgeving. Dr, Kirchen ging hierna dieper in op het wezen van de T.B.C., een oude ziek te, waarvan men eerst vanaf 1882, doen de ontdekking van Robert Koch iets meer is te weten gekomen, en, waardoor men optimistischer tegenover de ziekte mag staan, wanneer men tijdig in behandeling komt. Men moet echter niet menen dat we er gunstig voorstaan, want al zijn we op de goede weg, aldus spr., we zijn er nog niet, wat spr. met cijfers aantoonde. Dr. Kirchen zette dan de taak van de propagandisten uiteen; zij moeten bewerk stelligen dat iedereen zich aan het borst onderzoek onderwerpt. Breedvoerig stond spr. hierbij nog stil bij de gevaren die ouderen kunnen zijn in hun omgang met kinderen. Nadat spr. er nog op heeft gewezen dat de resultaten van het onderzoek ge heim blijven en dat het onderzoek grote kosten met zich brengt waarom per per soon 1.met een maximum van ƒ.5. per gezin wordt gevraagd, spreekt Dr. Kirchen de hoop uit dat zich bij de pro pagandisten een zekere naijver mag ont wikkelen, zodat men het, mogelijke zal doen om allen te doen komen. Hierna werden een tweetal flimpjes vertoond, getiteld: Zindelijkheid betekent gezondheid en geluk en Tuberculose, die beide voor zichzelf spraken. Tot slot werd aan de dames en heren propagandisten het nodige materiaal voor het huisbezoek uitgereikt. GROENE KRUIS-WERK. Onder leiding van de voorzitter van de afdeling Sprang-Capelle van het Groene Kruis, burgemeester A. Smit, kwam het bestuur van het Groene Kruis j.l. Vrij dagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond in vergadering bijeen met de dames en heren wijkraden, ter bespreking van het Groene Kruis-werk. Verschillende verenigingsaangelegenhe den kwamen ter sprake, waaronder zo wel wat betreft de financiën der vereni ging als het werk in de wijkverpleging, enz. Geconstateerd kon worden dat door vrijwillige verhoging van de contributie dit jaar reeds op meer inkomsten van ruim 850.gerekend mag worden, wat echter nog niet toereikend is om een slui tende begroting te krijgen nu een twee tal wijkverpleegsters zijn benoemd. Ge tracht zal worden de inkomsten te ver hogen door vrijwillige verhoging der con tributie; mocht zulks in de toekomst niet het gewenste resultaat opleveren, dan zal het bestuur moeten overwegen tot con tributieverhoging over te gaan, waar deze, gezien in andere gemeenten in onze plaats zeer laag is. Breedvoerig werd gesproken over de viering van het 50-jarig bestaan der af deling in Febr. a.s. Door het bestuur zal een commissie uit de plaatselijke vereni gingen worden aangezocht om met het bestuur te trachten dit feit op waardig» wijze te vieren. TAFELTENNIS. Het eerste team van de Tafeltennis club S.V.S. alhier speelde j.l. Zaterdag in haar clublokaal bij dhr. J. Trompen een vriendschappelijke wedstrijd tegen 't eerste team van ONI uit v.m. Besoijen. S.V.S wist deze match na een spannende strijd met 64 te winnen. Deze nuttige sport die een prettige ont spanning geeft, maakt hier de laatste tijd veel opgang en op de repetitieavond, elke Vrijdagavond, wordt door de leden met toewijding geoefend. Nieuwe leden zijn vein harte welkom. Het ligt in de bedoeling spoedig ook in competitieverband uit te komen, voor lopig met één herenteam. CONCERT. In het kader der te geven zomeravond concerten door de plaatselijke muziek- en zangverenigingen werd j.l. Zaterdag avond op het plein voor de Chr. School alhier een concert gegeven, dat werd verzorgd door de muziekvereniging Sire- na uit Vrijhoeve en de Chr. Gemengde Zangvereniging Hallelujah uit Capelle. Zowel door de muziek- als door de zangvereniging werden de uitgevoerde nummers op zeer te loven wijze ten ge hore gebracht. Een flink aantal belang stellenden gaven niettegenstaande het vergevorderde seizoen blijk een dergelijk concert op prijs te stellen. RöNTGENOLOGISCH BORSTONDERZOEK. In verband met het röntgenologisch borstonderzoek in de gemeente Sprang- Capelle in het tijdvak van 30 'Sept. tot en met 10 October a.s.f kwamen j.l, (Don derdagavond in de zaal van de Chr. cours, dat een prettig verloop had. Ondanks harde wind en ruw water werd er, niettegenstaande weinig visjes zich lieten verschalken, met veel animo gevist. Slechts acht deelnemers mochten zich tot de gelukkigen rekenen iets ie hebben gevangen. In 't clublokaal, café Land- en Havenzicht van de heer Ph. van Tilborgh, waar na beëindiging van de wedstrijd de weging en uitreiking der prijzen plaats had, heerste een gezellige drukte. De le prijs werd met 1020 gr. vis behaald door de voorzitter, de heer J. Kraak, die hierdoor tevens voor dit jaar in het bezit kwam van het koningskruis. De volgen de prijzen werden behaald door J. G. Rosenbrand 2e pr. met 760 gr.; Herm. Treffers 3e met 500 gr.; Adr Rijken 4e met 100 gr.; P. van den Hoven 5e met 85 gr.; P. Spran- gers Czn. 6e met 83 gr.; Jac. Both 7e met 55 gr. en M. Brouwer 8e met 40 gr. De resterende prijzen werden bij loting toegewezen aan N. Treffers 9e H. Oerlemans 10e P. Sprangers Dzn. lie A. Heü- blom 12e Joh. Wagemakers 13e Ant. van der Schans 14e Ph. van Tilborgh 15e J. Emmers 16e Jac. de Brouwer 17e Jo van der Galien 18e C. van Oosterhout 19e P. Snijders 20e J. van Door nik 21e en H. Verduijn 22e. De laatste prijs, de gevangen vis, werd gewonnen door C. Spran gers Czn. Nadat de voorzitter, de heer J. Kraak, de prijzen had uit gereikt, bleef men nog een poosje in gezellig samenzijn bijeen en werd nog besloten Zaterdag 3 Oc tober a.s. nogmaals een concours te houden, waarvoor, ter aankoop van prijzen, alle deelnemers een inleggeld verschuldigd zijn. HULDEBETUIGING AAN KONINGIN JULIANA. Het Aalsmeerse bloemencorso, dat Zaterdag werd gehouden, vond zijn bekroning in het spel „Juliana Re- gina", dat in het Amsterdamse Sta dion werd opgevoerd en een hulde wilde zijn aan Koningin Juliana. Het werd bijgewoond door H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Wilhel- mina, Z.K.H. Prins Bernhard, de prinsessen Irene, Margriet en Ma rijke en vele autoriteiten. De draad die de verschillende taferelen ver bond, waren woorden uit redevoe ringen van Koningin Juliana, die telkens door groepen, waarop ze be trekking hadden, werden verbeeld. Het begon met het rijzen der Oran jezon boven Nederland, terwijl ver tegenwoordigers der provincies er hun vlaggen omheen plantten, waarna het corso langs de tribunes van het uitverkochte stadion reed om zijn bloemenpracht te tonen. Dan volgden op het woord van Ko ningin Juliana de jeugd van Neder land, de werkers, de moeders, de kinderen, de vrouwen, terwijl in 'n ballet ook de watersnood verbeeld werd, overwonnen door eensgezind heid. H.M. DE KONINGIN TOT DE NEDERLANDSE JEUGD. H.M. de Koningin heeft Zaterdag avond in de Koopmansbeurs te Am sterdam voor een gehoor van 2000 jongeren, waaronder 50 vertegen woordigers uit elke provincie, een toespraak gehouden tot de jeugd van Nederland. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Neder landse Jeugd Gemeenschap in sa menwerking met het Gereformeerd Jeugdcentrum, de Nederlandse Stu dentenraad, de Nederlandse Jonge- renraad en het Nederlands Olym pisch Comité namens de Nederland se sportorganisaties. Zij werd o.m. bijgewoond door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr Cals. Koningin Juliana spoorde de jeugd, waarbij ze zich richtte tot alle jongeren tussen 17 en 25, aan open te staan „voor de eeuwige waarden, om 't even of ze zich aan ons voordoen, verkleed in een mo dern of in een ouderwets costuum". Zij wees er op dat, wanneer men iets afkeurt, het er over gaat wat men er zelf aan doet. „Gij moet, zo zei de Koningin, volwassen worden in een andere zin dan te voren. Iets van de werkelijke rijpheid, ja wijs heid wordt van U gevergd, wilt ge het leven zo reëel mogelijk kunnen maken op deze aarde". In het vervolg van Haar rede merkte Zij op dat de jeugd van Ne derland een goed vertrouwen geniet in Europa, wat verplichtingen mee brengt. „Het gaat er hier nu om, wat we zijn. Aan onze vruchten zal men ons kennen. En de tijd ver leden, heden en toekomst met al zijn herhaling, kan op zichzelf het weergaloze van de eeuwigheid niet nabootsen. In wat voor hoop we mo gen leven of in wat voor vrees, dat is allemaal speculatie en nog geen werkelijkheid. Het ene reële is het „nu-hier" en. dat is tevens de eeu wigheid. Die kent tijd noch plaats, maar daarin is alleen van belang hoe men is, dus nu en hier". Hierop aansluitend betoogde H.M. de Ko ningin dat geen enkel leven waar deloos is, omdat het niet op de eer ste plaats gaat over het werk dat wordt verzet, maar om het zijn. Zij wees het dragen van zijn kruis als de kortste weg naar het doel van het leven aan. „Alhoewel de zin van 't leven ver boven onze bevat ting ligt, voel ik hier de Goddelijke liefde, die hen, die het heel zwaar hebben door 's levens spoedcursus sen heen langs de vlugst mogelijke weg naar hun bestemming laat gaan en hun om zo te zeggen verzwaarde taken opgeeft, omdat ze 't aankun nen". Zij zag hierin een geestelijke reserve. „Het geeft hoop voor de toekomst, zo zei Koningin Juliana verder, dat de jongeren over het algemeen sterk reëel zijn ingesteld, dus op dat wat werkelijk is. Dit alles helpt om eens afstand te nemen van de sleur in denken en handelen. Om te vra gen: ben ik goed wakker? Vooral, is mijn geweten het ook? Verwar ik soms de illusies over wat ik voor mezelf begeer met de idealen, die ik heb voor de samenleving? Zal ik eenmaal van deze aarde vertrekken onder achterlating van een failliete boedel van al mijn geestelijke waar den?" En zij besloot: „Ik weet echter zeker, dat we ons er op mogen ver laten dat alle leven sterker is dan alle dood. En alle leven is tenslotte liefde. Liefde tussen man en vrouw doet de mensheid zich vernieuwen. Broederliefde laat het aardrijk voortbestaan. Goddelijke liefde leidt de mensheid naar haar hoge be stemming en bestuurt het al". HOGE FUNCTIE VOOR KROESJEF. Nikita Kroesjef, zwager van pre mier Malenkof, is benoemd tot eerste secretaris van het Centrale Comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie, aldus heeft radio-Moskou gemeld. Hier door is hij een van de machtigste mannen van het Sovjctregiem ge worden, volgens sommige waarne mers komt h(j zelfs onmiddellijk na Malenkof. PELLA: VOLKSSTEMMING IN TRIËST. De Italiaanse premier Pella heeft in een redevoering in Rome voorgesteld een volksstemming te houden in het vrije gebied van Triest, zodat de bewoners de kans krijgen te kiezen tussen Italië en Joego-Slavië. Tito had dit echter juist tevoren bij voorbaat afgewe zen, zodat de woordentwist op nieuw is opgelaaid. PEKING VERWERPT UNO-VOORSTEL, De communistische Chinese regering heeft de voorstelien van de Algemene Vergadering van de Verenigde iNaties omtrent de samensteiüng van de politie ke Korea-conierentie, verworpen. Peking deed tegenvoorstellen die op de volgen de bijeenkomst van de Assemblee be sproken dienden te worden. Amerika en Engeland hebben zich reeds tegen de nieuwe voorstellen verklaard. MOSSADEQ KOMT VOOR KRIJGSRAAD. Ingevolge een bevel van de Sjah van Perzië, zal Mossadeq door een krijgs raad worden berecht. Vier feiten zijn tegen hem ingebracht. Op 17 Augustus ontbond bij het parle ment, op grond van een „oneerlijke volksstemming. Hij arresteerde de koe rier, die hem het door de Sjah uitgevaar digde bevel tot zijn ontslag kwam bren gen. Hij ontwapende de keizerlijke garde en arresteerde verscheidene der belang rijkste officieren daarvan. Tenslotte gaf hij zijn lijfwacht tijdens de onlusten in Augustus bevel om op het volk te schie ten. KONIJNEN IN POSTERHOLT EN DOETNCHEM BESMET. In twee uiteen gelegen plaatsen: Doe- tinchem en Posterhalt is de gevreesde konijnenziekte, myxomatose, geconsta teerd. In Posterholt werden enkele wilde konijnen dood gevonden. De veeartsenij- kundige dienst heeft de gevonden dieren onschadelijk gemaakt. In Doetinchem werden twee konijnen in het hok van een kleermaker door de ziekte aangetast. TWEE TON VOOR GRIEKENLAND. Voor de hulpverlening aan Grieken land heeft het Nederlandse Rode Kruis ruim twee ton aan giften ontvangen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een partij van 3000 paar schoenen gekocht voor de slachtoffers van de aardbevingen op de Griekse eilanden. De schoenen zullen worden verscheept met de „Luna" die 17 September uit Amsterdam ver trekt. VAL UIT FRUITBOOM. Te Keidonk is Zaterdagmiddag de 56 jarige landbouwer A. Claassen, bij het plukken van fruit uit een boom gevallen en vrijwel op slag gedood. Tengevolge van de val had hij zijn nek gebroken.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1