y 1 Jpo-kt Voor de Vrouw 1953Parijs - Amsterdam LAATSTE BERICHTEN Van de voetbalvelden BLEU BOUDO'R" DE VEILIG-VERKEERSRIT. 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 10 „Voyant, elegant en toch draag baar voor de Nederlandse vrouw, is de collectie, die Charles Montaigne U straks zal presenteren. U zult on getwijfeld opmerken, dat er vele nieuwe wollen stoffen door deze Pa- rijse Nederlander werden verwerkt. Stoffen, die zeer Uw aandacht zul len vragen. Het grote probleem want een probleem is het, ook al stapt de Frangaise hier luchtig over heen werd door Montaigne om zeild. Hij brengt nu eens lange, dan weer korte rokken Zo begon het verhaal van Frank Wale, de violist-conferencier in het Amsterdamse Doelen Hotel bij de aanvang van de modeshow, gepre senteerd door Charles Montaigne. Een show, die men met plezier zelfs tweemaal zou willen zien. Al was 't alleen maar om de nieuwste Franse stoffen te bekijken. Tweed voert de boventoon, wanneer het aankomt op dagelijkse kleding. Laken, effen en met ingeweven patroon, is het ma teriaal voor de namiddag. Daar is flanel Castor, een nieuwe glanzen de flanellen stof, zibeline, bouclé en wollen jersey. Daar is het warme serge en de fijn geweven Cashmir; te veel om op te noemen. Al deze stoffen werden verwerkt tot kle dingstukken, die de namen kregen van de vele dranken, die Frankrijk voortbrengt. Namen, die Fr ankrijks grootste likeuren, wijnen en andere spiritualiën eren, door te wedijve ren met de warme bruine kleur van de Armagnac, het diepwarme rood van de Beaujolais en de gouden tint van de sherry. Een zwart lakens cocktail-tailleur draagt de naam „Charme sans Bertin". „Clos Bu- chot" is de naam van een schitte rend wollen avondcomplet, bestaan de uit een wollen japon bouclé man tel, met een fel rode voering, waar onder een dunne wollen japon wordt gedragen, waarvan de geplis- seerde rok vele meters wijd is. Mon taigne brengt veel draperieën, die meestal assymmetrisch óp de heup of óver de borst zijn aangebracht. Mooi van lijn is deze collectie. Naar de Alexander-cocktail van room, whisky en wat zoete li keur, werd de cocktailjapon „Alex andra" genoemd. Deze was vervaar digd van fijne wollen jersey en ver toonde als enige garnering aan de vóórzijde een symmetrische drape rie. „Grand Marnier" heet een win ter mantelcostuum van beige laken, waardoor een patroon werd gewe ven. „Wodka" is een concert- en theater-tailleur van glanzende pa relgrijze wollen stof. Het bestaat uit een asymmetrisch uitgesneden japon, die geheel nauwsluitend is en een korte jacket met geknepen taille. Prachtig is het materiaal, 't glanst gelijk ebbenhout, de stof zelf heeft kleine vierkante opgeweven stukjes fluweel. Frank Wale maakt het publiek op dit materiaal attent en men kijkt en fluistert over het feit, dat een wollen stof zó mooi kan zijn. Voor de ochtend en vroege mid daguren brengt Charles Montaigne vele tweed tailleurs en flanellen robes-manteau. Ook zijn er vele trois-pieces, bestaande uit een man telcostuum met bijpassende zeven/ achtste mantel. Bijzonder chic van lijn en kleur is 't ensemble „Grand Armagnac", bestaande uit een box- coat van geruite tweed in drie tin ten, die op een andere wijze zijn verwerkt. Heel mooi is het winter- ensemble „Idolebella" van donker groene diagonaal geweven bouclé. Dit pak bestaat uit een japon met topper. De laatste heeft een kleine gedrapeerde shawlkraag van zee hond. Bijna alle tailleurs worden gedragen met een donker getinte wollen jersey sweater, die een hoog tegen de hals opstaande kraag heeft. De robe-tailleur en een enkel ge kleed costuum wordt gegarneerd met witte piqué. Tussen al deze mooie modellen door klinkt de stem van Frank Wa le die het publiek vertelt, wat er hu wel allemaal mode is: „Het zijn niet alleen de rokken die schok-, kend werken, maar ook de kapsels. Parijs heeft besloten dat vertel de de broer van Charles Montaigne, de Amsterdamse figaro Theo Meu- wese -dat de kapsels voorlopig kort blijven. U ziet het wel, deze kleine, hoog tegen de hals opstaan de ktagen vragen kleine kapsels en kleine hoeden. Gaat U gerust naar kapper Meuwese. Hij zal Uw haren niet kort knippen indien het U niet staat. Kijk maar naar Martine: ze heeft langere haren dan de andere mannequins. Jacky bijvoorbeeld, heeft een kapsel dat haar voorhoofd en hals gedeeltelijk omlijst. Een kapsel, dat gelijk een omgekeerde hulp het hoofd omlijst. Haar haar- tint is het zo moderne „Tapane d'Espagne". Het is donker en warm van kleur. Maar een beetje zonne schijn, zo'n licht gekleurde rok, kan geen kwaad. Dat maakt jong. Voor ik het vergeet, de nieuwe lijn zegt meneer Meuwese heeft ei genlijk nog geen officiële naam, maar wordt wel de „ligne sauvage" genoemd!" Ondertussen zijn we aan 't twee de gedeelte van de show gekomen. Het tweede gedeelte, dat onvermij delijk avondjaponnen brengt. Kor te en lange avondjaponnen. De lan ge d.w.z. nog juist voetvrije avondjapon, is dikwijls geheel aan sluitend. De korte avondjapon en dat wil zeggen: éven boven de en kel is matig of flink wijd. Tule wordt nog wel verwerkt. Maar wij zagen ook satijn; moiré en wollen taffetas. Heel dikwijls wordt de aansluitende avondjapon gecomple teerd met een tailleur jasje, of een bolero met zeer grote ballonmou wen. Plissées zijn ook modern. De halzen worden laag, en dikwijls hartvormig, uitgesneden. Maar ook strapless japonnen of asymmetrisch uitgesneden halzen werden door Montaigne gelanceerd. Luxueus zijn Charles Montaigne's modellen wel, maar altijd draag baar. Nooit vervalt hij in extrava gance. Elk stuk uit zijn huis is draagbaar en boven alles elegant. n v Boudoir-blauw, pigeon gris, duif grijs en cognac, dat zijn de tinten die in de bijzonder mooie collectie van Max Heijmans overheersen. Deze jonge Nederlander, die acht maanden van het jaar in Parijs ver toeft, heeft zich van een nieuwe zij de laten zien. Hij blijkt ook japon nen en tailleurs te kunnen ontwer pen. En met talent. De nieuwe Franse wollen materialen hebben hem geïnspireerd. Zelfs zijn kleine charmante hoeden werden soms van pied-de-poule of bedrukte cash mir gemaakt. THE HARPERS BAZAR LOOK en LE MARQUIS: het eerste Ame rikaans, het tweede typisch Frans. Deze collectie is sober, echter door de eenvoud uiterst gedistingeerd. Keren we terug tot de „Harpers Bazar Look", die ons een grijze tail leur laat zien van dunne wollen diagonaal geweven stof. De koker- nauwe rok is 35 centimeter van de grond. Het aansluitende jasje heeft een kleine fantasie even onder de schouders in de vorm van twee lip jes. Zeven/achtste mouwen en klei ne steekzakken. Dit tailleur heeft onbegrensde mogelijkheden. Het kan gedragen worden mét en zon der blouse. De hoed zorgt voor het accent. Gedragen met BARBARA, een lichtgrijze cloche, die het hoofd nauw omsluit, de haren beschermt tegen regen en wind, is het een charmant wandelcostuum. Gedragen met „Harpers Bazar", een kleine hoed van wit/zwarte pied-de-poule en gegarneerd met een blauw satij nen lint, een elegant ensemble voor de namiddag en het diner in een „petit restaurant". „Le Marquis" is Franser dan Pa rijs. Van nachtblauwe, eigenlijk meer donker-koningsblauwe, wollen fantasiestof, ontwierp Heijmans een wintercomplet, bestaande uit een geklede japon met een zeer wijd vallende korte topper. Ook dit mo del was uiterst sober. De japon ver toonde als enige garnering stiksels, die boven de taille begonnen en eindigden op de heupen. De japon mouwen waren glad en lang, de mouwen van het jasje wijd en met persianer gevoerd. Werd „Le Mar quis" gedragen met het zwarte per sianer kapje, dan geleek de manne quin op een plaatje uit de Franse Vogue. Werd dit ensemble gedragen met „Ma cigarette" een zwarte pillbox, voorzien van een resigne die de korte haren der draagster bedekte en werd het vastgehou den door een bijou, dan geleek de mannequin op een foto uit de Har pers Bazar. Ook de cocktaildresses werden door Max Heijmans gemaakt van wollen stof. Hoe vele malen men een zwarte cocktailjapon kan com bineren en steeds weer een ander effect bereiken, bewees deze mode show. Daar was EMERAUDE, een donkergroene velours chiffon pill box, gegarneerd met een kleine rand franje. „Emeraude" gedragen met het charmante „boudoir-blau we" hoedje, genaamd LE RESTAU RANT, is, de naam zegt het reeds, uitermate geschikt voor dinnertime en cocktail. AU BAR maakte van deze mooie wollen japon weer een geheel andere creatie. „Au Bar" is een kleine zwarte pillbox met ap plique. Eén van de weinige hoeden, die een dergelijke garnering verto nen. De meeste hoeden zijn klein en worden recht op het hoofd gedra gen; er zijn geen veren, strikken en bloemen. Max Heijmans werkt met uiterst sobere garneringen, die geen aandacht vragen, echter wel het ac cent op het gezicht van de draag ster leggen. Een accent dat haar 'n zekere persoonlijkheid verleent. Nu eens heeft zij een lief, dan weer 'n pikant gezichtje. En zo is het met alle drie de mannequins die zijn modellen toneV Bij elke japon zijn tenminste drie hoeden. Drie hoeden die de vrouw juist dat laten zijn, wat zij op dat moment wil zijn of wil schijnen te zijn. Tot slot moeten we nog even con stateren dat bij de cognackleurige zibeline namiddagjapon vele tinten grijs en bruin gedragen kunnen worden. LA DUCHESSE DE WIND SOR werd het cognac-kleurige kap je genoemd, dat bij deze aansluiten de en hooggesloten japon werd ge dragen. Deze japon kreeg een heel ander accent toen de mannequin PETIT FOUR presenteerde. Dit hoedje was gemaakt van molgrijs fluweel en gegarneerd met rose sa- tij nb and. De hooggesloten japonnen vragen wel heel kleine kapjes en zelfs van een lapje wollen cashmir met pom padour motieven weet Heijmans 'n elegante hoed te maken. „Mignon", zuchtte een Frangaise die naast mij op de bank zat en wij sluiten ons hierbij aan. JOEGOSLAVISCHE PRIESTERS DOOR GEPEUPEL OVERVALLEN. Mgr. L. Budanovic, apostolisch administrator van Backa, is, toen hjj zich op weg bevond naar de kerk van Subotika (Joegoslavië) door gepeupel overvallen en mis handeld. De bisschop was juist te voren drie dagen door de politie vastgehouden en in Sombore opge sloten in een stal. Zijn bisschops- toog en zijn armbandhorloge wer den hem afgenomen en zijn bril stukgeslagen. Dit voorval wordt uit Belgrado gemeld en vormt een van de tal rijke nieuwe incidenten, die tegen de kerkelijke autoriteiten in Joego slavië op touw worden gezet. En kele andere voorvallen zijn bekend geworden. Op de dag dat Tito zijn grote rede te Sibenik hield, deed het gepeupel een aanval op het al daar gevestigde seminarie, de toe gangen werden verwoest en de in ventaris van de gebouwen vernield. Het volk drong tot de bibliotheek door en gooide de boeken uit het raam; anderen die buiten stonden scheurden ze aan stukken en ver brandden ze. In het aartsbisschop pelijk paleis te Agran worden mo menteel verpleegd de Apostolisch Administrator van Banjaluka, mgr. Carolus Celiky en de secretaris van de 80-jarige bisschop van Split, dr Josef Marentic. Zij zijn mishandeld door een bende kwajongens. De Proost van de Dom, dr Pavel Pasa, werd, toen hij op het punt stond in een bootje te stappen om over te steken naar de overkant van het meer, waar hij zijn parochie in Ragnse wilde bezoeken, door de jeugd aangevallen, met rotte eieren bekogeld en daarna van het bootje in het water gegooid. Dit alles ge schiedde onder de ogen van zes Amerikaanse toeristen, onder wie zich de leider bevond van de Ka tholieke Caritas in Minnesota. Mej. Voss, die een foto van de gebeur tenissen wilde maken, werd daar op door de jeugd aangevallen, die poogde haar fototoestel af te ne men, doch de politie kwam tussen beide en begeleidde de Amerikaan se naar het bureau der Havenpoli tie. De film werd in beslag geno men, waarna mejuffrouw Voss ver trekken kon. DIJKWACHT IN RAMPGEBIED. In de Zuidhollandse, Zeeuwse en Westbrabantse rampgebieden zal 'n uitgebreide waarschuwings- en be wakingsdienst'voor de buitendijken worden ingesteld. Deze „dijkwacht", die ook de beschikking krijgt over de benodigde technische appara tuur, zal nog deze herfst in werking treden. In de betrokken provincies ■is reeds overleg gaande tussen Rijks- en Provinciale Waterstaat en de Waterschappen, die worden in geschakeld. In West-Brabant is al een uitge breid schema voor de instelling van deze waarschuwings- en bewa kingsdienst opgesteld. In Roosen daal en Den Bosch zullen Maandag informele besprekingen worden be legd tussen Waterstaat en de wa terschapsbesturen over de prakti sche uitvoering van de plannen. In Zeeland is het dijkwachtplan al ge reed. Het zal volgende week aan de minister worden voorgelegd. STORM VERZWAKTE ZEEUWSE DIJKEN. De storm van de afgelopen dagen heeft op verschillende plaatsen op Schouwen en Duiveland de dijken min of meer ernstig aangetast. In het bijzonder is aan de Noordkust van Duiveland tussen het voorma lige gat van Stevensluis en het ge maal van de Vierbannenpolder een zeer ernstige situatie ontstaan. Een beschouwing over actuele onderwerpen ons aangeboden door de oud-voorzitter van de K.C., de heer H. W. H. Herberts. Zoals betrekkelijk haast onge merkt deze zomer is overgegaan in de herfst, zo verdween ook de kor te tijd waarin we voor zomersport gelegenheid hadden. En nu zitten we al weer midden in het compe- titiegewoel: de eerste klasse afde lingen hebben reeds drie wedstrij den achter de rug en hier en daar jkomt er reeds tekening. We zien Haarlem met sterke cijfers aan de kop gaan en zowaar is de lands kampioen drager van de rode lantaarn. Ook Heerenveen, Abe Lenstra ten spijt, prijkt op de on derste plaats. Maar voor beide clubs resteert nog geruime tijd om zich te herstellen en dat zal zeker ook wel gebeuren. Men mag echter op de onderste plaatsen dit seizoen wel gedrang verwachten. Immers heeft de rus tig verlopen bondsvergadering Za terdag met overgrote meerderheid nog eens het plan Burgwal onder streept. Daardoor zullen er dit jaar uit iedere afdeling twee eerste klas- sers automatisch moeten degrade ren. Deze. onherroepelijke schifting doet dit jaar de puntjes duur zijn. Deze bondsvergadering werd op rustige en zeer zakelijke wijze door Ir Hopster geleid. We kregen wel de indruk, dat het KNVB-parle- ment met het Bondsbestuur 'n vol slagen eensgezind front vormt te gen de machten, die van buitenaf de KNVB in een richting trachten te dringen, die deze niet wenst in te slaan. Met name schijnt dit het geval te zijn ten aanzien van de strijd van het bestaande amateuris me tegen 't zich herhaaldelijk aan dienende professionalisme. Schijn baar is de KNVB sterk in het de fensief gedrongen, maar in feite lijkt ons de toestand zo, dat de KN VB de aanvalsgolven, die de pro motoren van invoering van het be- roepsspel zo af en toe lanceren, rustig langs zich heen kan laten gaan. Noch in het KNVB-bestuur, noch bij de besturen van de voor naamste clubs wordt aan dit vraag stuk nog veel aandacht besteed. Wei is men er op gebrand om overtredingen van de amateursbe palingen te achterhalen. Daarom trent wordt altijd wel veel beweerd maar men komt helaas maar slecht aan met bewijzen. En om te kunnen veroordelen, eist het Nederlandse rechtsgevoel bewijzen. Zou men, zoals in de bondsvergadering werd gesuggereerd, tot veroordelingen willen komen zonder uitdrukkelij ke bewijzen, dan zou zulks ook on getwijfeld wederom een bron van relletjes worden. Het is immers nu eenmaal zo, dat sommige organen zich tegenover de Bond alles wil len veroorloven. Met het begin van dc competitie staan we maar meteen bij de aan vang van het nieuwe internatio nale seizoen. Want reeds a.s. Zon dag gaat Nederland in Oslo bij Noorwegen op bezoek. Dit bete kent wel een zeer ongewoon vroege opgave voor onze nationale ploeg. Wel hebben onze lopspeiers een paar weken extra geoefend, maar of dit voldoende zal zijn om met succes de strijd tegen een goed ge traind Noors elftal te kunnen aan binden betwijfeien wij. Het Noorse elftal is bovendien nogal onbere kenbaar, daar kunnen wij van mee praten. Nederland heeft nooit zo veel succes gehad tegen 't nuchtere zakelijke en beheerste spel van de ze Noorderlingen. Ik heb Neder land maar eens van hen zien win nen, n.l. in 948, toen wij ginds op een regenachtige avond de Noren in Oslo met 21 sloegen. Meerma len speelden we gelijk en door gaans wonnen onze tegenstanders. De laatste wedstrjjd was in 1951 te Rotterdam, toen zij in het Feije- noordstadion de Oranjehemden met 32 sloegen. Naar onze mening heeft ook het Noorse voetbal de vorige jaren een inzinking doorgemaakt, waaruil men ginds nu bezig is zich le her stellen. De resultaten van de laat ste tijd zfjn, dunkt ons, voor de No ren nogal hoopvol. Men speelde ge lijk tegen 't sterk gewaande Duits land, men won met 41 van Fin land en de onlangs geleden neder laag tegen Denemarken (01), zal Voor de Noren slechts een prikkel zijn om zich tegen Nederland op 'eigen grond weer van hun beste 'zijde te laten zien. Onze Keuze-Commissie is nog steeds bezig aan vernieuwing en Verjonging. In het doel werd Land man vervangen door Steiger van PSV en verder doet op de linksbui ten plaats de handige Meijers van NEC zijn intrede. Van der Hoek staat nu spil en Bleijenberg van Rigtersbleek is aanvalsleider. Wanneer ik dit elftal zo zie, dan meen ik te mogen aannemen, dat de Keuze-Commissie zo langzamer hand haar doel nadert. Dat doel is een jong elftal met beloften. De re alisering daarvan lijkt ons 'n kwes tie van routine. Belangrijk zal het zijn of deze Nederlands-elftal-spe lers de volle bereidheid bezitten om zich tot het uiterste in te zet ten. Ook in dat opzicht heeft de Keuze-Commissie geen risico geno men, hetgeen o.m. blijkt uit t feit, dat nu blijkbaar voor goed Lenstra uit het elftal is verdwenen. Nie mand wil ontkennen, dat deze Hee renveen-crack een groot speler was maar het was een volkomen indivi dualist. Voor het ploegverband was dat niet bepaald bevorderlijk en ook de geest in het elftal heeft door deze karaktertrek van de Fries nogal eens te lijden gehad. Al met al zien we ons Nederlands elftal toch nog niet heemaal kans loos naar Oslo vertrekken. Ik be sef dat onze ploeg er nu een is met vele middelmatigheden, maar het kan zijn, dat deze gedurende de wedstrijd tot een elftal weten te groeien. Dat hebben wel eens Vaker gezien. Laten wij hopen dat de inzet van dit, zware internationale seizoen voor ons voetbal perspectieven opent om daaruit een goed en sterk Nederlands elftal te kunnen opbou wen. De Veilig-Verkeersrit van a.s. Zater- dtg blijkt grote belangstelling te trekken, want er zijn al een flink aantal inschrij vingen binnengekomen. Wij hebben er onze neus ook eens verder ingestoken en de rit met de heer Van Achterberg, directeur van de auto rijschool „Safety First" in Sprang-Ca- pelle meegereden. De heer Van Achter berg, die een groot deel van de organi satie op zich heeft genomen, heeft de route met de moeilijkheden duidelijk voor ons uit de doeken gedaan en onze con clusie kon niet anders zijn dan dat de zaak prima in elkaar zit. Wij hebben vorige keer beslist niet teveel gezegd, toen wij de rit sportief en nuttig noem- den. Wij vestigen er de aandacht van be langhebbenden nog op dat voor de start de deelnemende voertuigen door de Ver keerspolitie aan een kleine keuring zullen worden onderworpen. Blijkt er aan een van de organen van een auto of motor zoveel te mankeren dat de veiligheid op de weg erdoor in gevaar komt, dan mag de betrokken deelnemer niet starten, ten zij hij het mankement ter plaatse kan re pareren, maar dan krijgt hij strafpunten. Het is dus zaak te zorgen dat uw spul len piekfijn in orde zijn. V/ij denken b.v. aan stoplichten, richtingaanwijzers, claxon enz. Bij Hotel Verwiel komt een grote elec- trische verkeerstafel te staan, waaraan door deskundig personeel allerlei ver keersmoeilijkheden aan de hand van de ze „miniatuurpraktijk" zullen worden op- ^Wanneer de resultaten eenmaal bekend zijn vindt de prijsuitreiking plaats. De ze gebeurt door de heer Ruigrok, Chef van de Verkeerspolitie, groep Tilburg. Vele prijzen (meestal aardige gebruiks voorwerpen en souvenirs, betrekking heb bend op Veilig Verkeer) werden ter be schikking gesteld door Auto-rijscholen, garages. Ook de beide automobielsport- verenigingen die hun medewerking ver- leenden stelden prijzen beschikbaar. Voorts worden nog 10 van het aan tal geklasseerde deelnemers in het bezit gesteld van een diploma, uitgegeven ^door het „Verbond voor Veilig Verkeer Een extra aansporing om mee te doen. Het belooft voor iedereen een/zeer in teressante middag te worden.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 10