LSNBSI8MÏ Cruheh VéRlGLEY Waalwijkse en Langstraaise Courani VLIJMEN ELSHOUT NIEUWKUIJK HEUSDEN SPRANG HAARSTEEG GAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER Gemeenteraad Geertruidenberg Zenuwrust. Siiuifen wrijf werkt agenda vlot af VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week HEIZDID 76e JAARGANG No, 77 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bur„ul; GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGERICHT 1818. - Dl «8» BEORDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2602. TELEGR.-ADRES „ECHO" PROPAGANDA-AVOND STEUN WETTIG GEZAG. Op 1 October a.s. zal alhier een pro- paganda-avond worden gehouden voor Steun Wettig Gezag. Dit speciaal nog om het feit dat men alhier vrijwilligers moet proberen te krijgen voor een nog op te richten ploeg reddingsdienst Men heeft een goed vertrouwen dat voor de oprichting hiervan zich de nodige vrij willigers zullen melden. In tijden van nood immers zal iedereen gaarne tot hel pen en redden bereid zijn en hoeveel be ter is het wanneer men zich daarop thans door oefening, die zeker nodig zal zijn, kan voorbereiden. Voor een bezoek aan deze avond zijn verschillende uitnodigingen verzonden, maar iedereen is welkom. Op deze avond zal het woord gevoerd worden door Ge neraal Sitzen, Kolonel Rietveld en Bur gemeester Snels. Tevens zullen enkele films worden gedraaid. AVONDCURSUS. Aan de Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers begint op 1 October a.s. de avondcursus welke de gehele winter zal duren. Er zullen lessen worden ge geven in patronenmaken, bovenwerk ma ken en onderwerk maken. altaar van de wonderbare Moeder een H. Mis worden opgedragen. Daarna ver enigen zich de gildebroeders aan een ge meenschappelijke koffietafel in het stam- projectie van diens meesterwerken weet hij ons diens kunst beter te doen begrij- j pen en genieten. Zondag 21 Februari 1954: Het Kamer ensemble van Het Brabants Orkest. In het programma van onze vereniging, die werkt in een bij uitstek muzikale streek, mag 'n muziekavond, vol schoon heid, niet worden gemist. Het kamer- ensemble van Het Brabants Orkest dat „te bij Gez. Klerks. D~m UI «n i WEGENBOUW. De wegenverbetering en aanleg van riolering in Drakenburg Sittard is ge gund aan de N.V. Vissers Wegenbouw uit Drunen voor de som van 143.900. R.K.J.B. De RKJB afd. Drunen heeft voor de komende winter weer een programma dat getuigt van de activiteit in deze vereniging. Er zullen weer verschillende cursussen worden gegeven, verschillende sprekers zullen deze winter vormings avonden geven en voor ontspanning staan nog toneelclub en gymnastiekclub open. Een en ander is nog in voorbereiding en wij hopen hierop nog nader terug te komen. I ATHLETIEK. A.s. Zondag 27 Sept. neemt een esta fetteploeg van SHJ deel aan een wed strijd in Roozendaal. Aldaar zal de na tionale Parklaan-estafette worden ge houden over een afstand van 6 x 1000 m. R.K. WERKMEESTERSBOND. De R.K. Werkmeestersbond afd. Dru nen hield Dinsdagavond een algemene ledenvergadering Op deze avond werd een debatingclub opgericht; 9 leden tra den toe en besloten werd om iedere maand een debatingavond te houden. Besloten werd om in de komende win ter een feestavond te organiseren. De organisatie hiervan werd verwezen naar een commissie. Ook de ledenwervings actie was een punt van bespreking. Een intensieve ledenwervingsactie staat op het programma. DANSAVOND. A.s. Zondag 27 Sept. geeft de Kon. Erk. Harmonie De Volharding een dans avond Jn^ de zaal van Th. Elshout. Me dewerking wordt verleend door de Tem po Boys. FILMAVOND. Op 21 Oct. a.s. zal in de zaal van Th. Elshout een filmavond worden ge geven t.b.v. de stichting Het Vierde Prinsenkind. Zoals bekend behartigt de ze stichting de uitzending van zwakke kinderen naar Herstel- en Vacantie-oor- den. De organisatie van deze filmavond is in handen van het plaatselijk comité Van de bovengenoemde stichting. TREKKING ORGELFONDSLOTERIJ. Op Dinsdag 29 Sept. a.s. zal in de zaal van Th. Elshout de trekking plaats vinden van de orgelfondsloterij 1953. Er zijn, naar wij vernemen nog pl.m. 650 lo ten te koop en om iedereen de kans te geven zijn kans op een prijs te verho gen, zullen deze a.s. Zaterdagmiddag huis aan huis te koop worden aange boden. De beide harmonieën De Volhar ding en Beatrix zullen Zaterdagmiddag een muzikale wandeling maken, tijdens welke wandeling de loten ten verkoop zullen worden aangeboden. Ten overvloede zij opgemerkt dat de loterijwet zegt dat onverkochte loten moeten mede loten. Mochten er dus lo ten overblijven dan bestaat de kans dat er prijzen op deze nummers vallen. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door M1JNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken hgt zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. onderlinge schietwedstrijd plaats, voor prachtige prijzen beschikbaar zijn. In de namiddag worden de dames ver wacht voor het diner en een gezellige avond. VERJAARDAG Z.E.H. PASTOOR. Met de gebruikelijke plechtigheid werd door de schooljeugd dê verjaardag van de Z.E. Heer Pastoor gevierd. De dag begon met een H. Mis en algemene H. Communie ter ere van de jubilaris. Daar na werden in het parochiehuis met zang, toneel en declamatie enkele uurtjes door gebracht en de jeugd werd op versnape ringen getrakteerd. ELSHOUT VOORUIT. De parochiële vereniging Elshout Vooruit hield bestuursvergadering. Na opening en welkom aan de heren kwam punt drie van de agenda, de Ontwik kelingsavonden ter sprake. In overleg met de KAB en R.K. Boerenbond zal men trachten vier parochieavonden te geven, waarop onderwerpen behandeld zullen worden voor ieder geschikt. Mhr. Pastoor en Mhr. Kapelaan zou den bekijken of er deze winter een vor mingscursus voor de oudere jeugd kan gegeven worden, bestaande uit 8 a 10 lessen. De toneelleider de heer D. v. d. Brink vroeg en verkreeg een voorschot in ver band met een toneeluitvoering die half November zal gegeven worden. De bibliotheek zal opnieuw aangevuld en vernieuwd worden. Als ontspanningsavonden werden aan gehouden de data 27 Nov., 24 Jan. en 2 Maart. K. A. J. A.s. Maandag 28 Sept. houdt de KAJ een algemene ledenvergadering in de bo venzaal van het parochiehuis. Agenda punten o.a. Bespreking Lourdesreis, film avond en oriëntatierit. geslaagd bij velen ware liefde te wekken voor de scheppingen van de grote mees ters in de muziek. Wij mochten reeds eerder en meermalen genieten van dit prachtige ensemble. In het seizoen '51 '52 mochten wij de blazers van het Bra bants Orkest beluisteren. Nu treedt het gehele ensemble weer voor ons op. Het programma, dat deskundig zal worden verklaard, wordt alsnog aangekondigd. Zondag 21 Maart 1954 Ben van Hest. Wij hebben allen zeer aangename her inneringen aan het optreden van de voor drachtkunstenaars Henk 'Schaer, Joop Biekman en Gerard Heystee. Het waren hoogtepunten in onze programma s. Wij hebben voor dit seizoen de be- kende declamator Ben van Hest bereid gevonden een avond vol schoonheid te verzorgen. Op buitengewoon suggestieve wijze weet Ben van Hest zijn gehoor te boeien. De schone maar moeilijke be oefening van de Kunst van het woord wordt door hem gevoeld en begrepen. Ben van Hest brengt een programma af gestemd op de vastentijd. schreven. Er zal aan 6 tafels worden gespeeld en er kan worden deelgeno men aan het enkel of dubbel spel. Gezien het groot aantal prijzen dat beschikbaar is, kan op spannende wedstrijden worden gerekend. i i Dit zal niet het enige sportgebeuren zijn dat er plaats heeft; zo zal er op de schutsbomen nabij café De Sport, het jaarlijkse kasteleinsconcours worden ge houden, uitgeschreven door de Lang- straatse bond van schuttersgilden, waar aan door alle gilden die bij de bond zijn aangesloten zal worden deelgenomen. Met 'dit concours zal het seizoen wor den gesloten. In laatstgenoemd café zal Zondag avond optreden Nederlands meest be kende telepaath en illusionist Winando. Ook hiervoor blijkt grote belangstelling te bestaan. STATIEDAG. Zaterdag 26 Sept. a.s. zal de O.L.V. Schutse haar jaarlijkse statiedag houden. Om 8 uur zal door de gildeheer de Z.E. heer Pastoor G. Versteeg aan het CULTURELE VERENIGING „ONSENOORT". Programma 19531954. Zondag 18 October 1953 F. Kooimans. Dhr. Kooymans was voor zijn overgang deminee der Nederl. Herv. Kerk met als laatste standplaats Rotterdam. Op roe rende en simpele wijze bespreekt hij zijn overgang tot de R.K. Kerk, terwijl hij tevens gelegenheid vindt enige kenmer ken en verschijningsvormen van het pro testantisme helder en duidelijk uiteen te zetten. Buitengewoon interessant en uiter mate leerzaaml Zondag 22 November 1953 Dr. Jul. Moormann. Dr Moormann behandelt in het straat lied het oude lied, liefde-, moord- en oor logsliederen, het lied van de vaak onbe kende dichter en de meestal onbekende componist, het lied zoals het leefde en hier en daar nog leeft in alle lagen van de bevolking. Liederen van hoop en haat, van wanhoop en vreugde, van moederliefde en kindervreugde, liederen voor elk jaargetijde, liederen die in stijl en stemming een weerspiegeling zijn van wat leefde en leeft onder de mensen, van de gebeurtenissen uit ons verleden. Dr Moormann verstaat de kunst deze liede ren naar voren te brengen en zijn betoog op smakelijke en humoristische wijze te houden. Een rijk gevarieerde avond. Zondag 20 December 1953 Mr Jan Derks. De meesten onzer herinneren zich nog ongetwijfeld Mr Jan Derks, die in het seizoen '51-'52 zijn tintelende humo ristische voordracht hield onder de titel: Ontmoeting met beroemde persoonlijk heden. Dat Mr Jan Derks een veelzijdige persoonlijkheid is, mag als bekend ver ondersteld worden. Hij was hoofdredac teur van de Tijd, schreef enige romans, verzorgde enige radiorubrieken, trad zeil op als spreker voor de radio, hield mees terlijke voordrachten, was organisator en bezieler van de kromstafviering enz. Zijn tegenwoordige werkzaamheden gunnen hem g>een tijd meer nog veelvuldig als spreker op te treden. Doch zijn herinne ringen aan zijn voordracht hier zijn zo aangenaam, dat hij voor onze vereniging een uitzondering zal maken. Het onder werp van zijn voordracht wordt nader aangekondigd. Zondag 17 Januari 1954 M. van de Griendt. In het afgelopen jaar, toen de sterfdag van Vincent van Gogh, een eeuw gele den, over bijna de gehele wereld werd herdacht, is ook en vooral in ons land geschreven en gesproken over deze ge niale en begaafde Nederlandse schilder, die terecht wereldvermaardheid verwor ven heeft. U heeft over hem gehoord, U heeft over hem gelezen en toch is U zeer waarschijnlijk maar weinig bekend met zijn prachtig werk. De heer M. van de Griendt, directeurvan het Provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschap pen heeft het laatste jaar op tal van plaatsen Vincent van Gogh nader tot de mensen gebracht. Door zijn gevoelvolle en interessante uitleg, door de kleuren- UTILE DULCI. Utile Dulci begint het seizoen met een uitvoering te geven in Rotterdam op uit nodiging van de toneelkring. Opgevoerd zal worden: Suuske Per- daens. Met dit prachtig stuk zal Utile Dulci zeker succes hebben. WIELRENNEN. De Vlijmense renners zijn weer in gro te vorm. De amateur Tinie Wolfs reed Maandag in Neerpelt België. Wolfs zat weer bij de uitlopers. De sprint moest de beslissing brengen. Wolfs lag op kop maar mogelijk is juist voor de eindstreep een Belg nog voor geweest, want Wolfs werd tweede; een mooie prestatie. Zondag zal hij weer deelnemen aan de ronde van St. Michielsgestel. Bij een overwinning zou hij aan de leiding kun nen komen van de beste prestaties van het seizoen. Daarom kan Zondag in Gestel weer een spannende strijd wor den verwacht. Nieuweling Sibregts. De nieuweling Sibregts nam Woensdag deel aan de Nationale club-kampioenschappen in Eindhoven, waar de beste nieuwelingen van Nederland present waren. Het werd een spannende wedstrijd. Sibregts werd 15e, een mooi succes. Sibregts besloot hiermede het seizoen en voor het eerste jaar kan hij op een goed seizoen terug zien. Op zijn erelijst staat al de eerste plaats in de ronde van Boxtel en nog vele wedstrijden onder de eerste 10. Een mooie prestatie. DE ZWALUW. Zondag wedvlucht vanuit Mons België. Afstand 180 km. Inkorven Vrijdagavond tot 8,15 uur; eveneens voor africhting Vlissingen. Dus allen op tijd. j Uw verkoudheid van neus, i keel of borst weg tnet HET NUT VAN 'T ALGEMEEN. ■Het Nut van 't Algemeen hield dezer dagen haar jaarvergadering. De heer A. de Haan werd met algemene stemmen als penningmeester herkozen. In het voorlopig bestuur van de op te richten Ambachtschool werden geko zen de heren A. de Haan, C. H. Klein- loog, G. Schipper, H. E. Meijer en A. Rijke. Als voorlopige bestuursleden voor de op te richten Ulo-school werden geko zen de heren D van Loon, H. E. Meijer, A. V. van Riel, J. H Roza en G. Schip per. ONGEVAL. Onze stadgenoot J. Struik, werkzaam bij de Cambreurfabriek Holland te Dru nen, had dezer dagen het ongeluk met zijn hand onder een electrische zaag te geraken, waardoor hem 3 vingers wer den afgezaagd. ZELATRICENDAG. Uit het Dekenaat Heusden waren Zon dag j.l. ongeveer 130 zelatricen beho rende tot het Genootschap van de H. Kindsheid, het St. Petrus Liefdewerk en de vereniging tot Voortplanting des Ge- loofs, alhier bijeen gekomen om er de jaarlijkse zelatricendag bij te wonen. Om 2 uur werd in de parochiekerk door Deken Rooi) ackers uit Drunen een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij zij allen tegenwoordig waren. Na afloop be gaven zij zich naar café J. van Öijen, waar de eigenlijke bijeenkomst werd gehouden. Na het aanbieden van een kleine tractatie werden de zelatricen door Deken Rooijackers toegesproken. Hij dankte hen allereerst voor de spontane medewerking die hij in zijn dekenaat on dervindt en zette daarna in het kort het doel van de reeds genoemde genoot schappen uiteen. Met een aansporing om toch vooral propagandist te blijven om zodoende het missiewerk te kunnen blij ven steunen besloot hij zijn kernachtige toespraak. Nadat de mondorgelclub van de KAJ, die -voor de muzikale omlijsting zorgde, enkele nummers ten gehore had gebracht, werd er een onderhoudend filmprogram ma aangeboden dat zeer in de smaak viel. Met een gezamenlijke koffietafel en een opwekkend woord door pastoor Ser- rarens werd deze zelatricendag besloten. TAFELTENNIS-TOURNOOI. In café J. van 'Oijen zal Zondag a.s. een groot tafeltennis-tournooi worden gehouden, dat wordt georganiseerd door de aldaar gevestigde vereniging Victoria '51. Naar wij vernemen bestaat er voor dit tournooi grote belangstelling, meer dan 80 deelnemers hebben reeds inge- OPBRENGST COLLECTE. De j.l. Zaterdag in de gemeente Sprang-Capelle gehouden collecte ten bate van het T.B.C.-Fonds „Draagt El kanders Lasten" van het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland en het Zuid- Nederlands Sanatorium, heeft 343.34 opgebracht. Een woord van dank aan de collectrices en collectanten is zeker op zijn plaats. DILETTANTENVERENIGING „GEZELLIGHEID". Door de Dilettantenvereniging „Gezel ligheid" alhier is ter opening van het a.s. seizoen in studie genomen een spel in drie bedrijven van A. D'Usseau, getiteld: „Van Ander Ras Het ligt in de bedoeling van Gezellig heid dit stuk op Zaterdag 17 en Maan dag 19 October a.s. in het gebouw van de Chr. Volksbond voor het voetlicht te brengen. GESLAAGD. De heer G. A. Vos Jzn. slaagde op het te Eindhoven gehouden examen voor Patroon Bakker. anderen van hun belangstelling blijk zul len geven. BEVOLKINGSONDERZOEK. In aansluiting op ons bericht, dat het röntgenologisch borstonderzoek in het achter de Ned. Herv. Kerk staande ge bouw Elthato zal plaats hebben, kunnen we thans nader mededelen, dat dit on derzoek Dinsdag 29 Sept. a.s. des nam. van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 uur tot half negen wordt uitgevoerd. Woens dag 30 'Sept. en Donderdag d.a.v. des morgens van 912 uur, 's middags van 25 en 's avonds van 78,30 uur. Vrij dag 2 Oct. de laatste dag, des morgens van 9-12 uur en 'smiddags van 25 u. doeld in artikel 8 van de Woon- ruimtewet, te weten de heren Se- geren, Dupont, Heidema en Lucas, werden bij acclamatie herbenoemd terwijl de heer De Bever had laten weten dat hij om gezondheidsrede nen een herbenoeming niet kon aanvaarden. In zijn vacature zal nader worden voorzien. De heer Van Alphen werd met 10 stemmen en 1 stem blanco herbe noemd als regent van de Stedelijke Godshuizen. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer cw BLOEMENTENTOONSTELLING. 'De tentoonstelling van de dit jaar door de leerlingen van de Koningin Juliana- school opgekewekte planten en bloemen zal a.s. Zaterdagnamiddag en -avond in het schoolgebouw plaats hebben. Voor de verschillende afdelingen worden prij zen beschikbaar gesteld, terwijl om de kosten dezer floralia te dekken, ook en kele attracties aanwezig zullen zijn. Het is te verwachten, dat vele ouders en ook OOGSTRAMING 1953. Door de leden van de plaatselijke landbouwcommissie en de assistent van de Rijkslandbouwconsulent is de voor lopige oogstraming 1953 vastgesteld als volgt: Granen: Wintertarwe 3200 kg, zo- mertarwe 2700 kg, rogge 2600 kg, winter- gerst 3300 kg, zomergerst 3300 kg, ha ver 3300 kg; Peulvruchten: Veldbonen nihil, Groene erwten 1800 kg, Vezelvlas 600 kg, Vezelvlas (gerepeld) 700 kg. Knol- en bolgewassen: Consumptie aardappelen 22.000 kg (waaronder 10 ziekteafval) Hooi: Lucerne, le snede 4000 kg, lucerne 2e snede 4500 kg, Kunstweide 2000 kg, blijvend grasland le snede 4000 kg. TONEEL. De Toneelvereniging Henry Belletable heeft het toneelspel Suske Perdams, de koster van den Heikant van K. Heinen in studie genomen. De regie is in han den bij de heer J. Hommel uit Raams- donk. BRANDWEERWEDSTRIJDEN. De Waspikse vrijwillige brandweer zal onder leiding van commandant Th. de Graauw deelnemen aan de brandweer wedstrijden, welke bij gelegenheid van 't 150-jarig bestaan van de brandweer te Oisterwijk aldaar zullen worden geor ganiseerd op Zaterdag 26 Sept. a.s. Te vens zullen deze brandweermannen deel nemen aan het grote défilé van brand weercorpsen, dat tot besluit van deze wedstrijden Zondag a.s. zal worden ge houden. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd de heer 'Lievaert, on derwijzer aan de Ned. Herv. School te Amsterdam. JUBILEUM. De paardenverzekering R'veer-G'berg viert dit jaar haar 40-jarig bestaan. Op 1 Oct. zal dit jubileum in Hotel de Witte Leeuw worden herdacht. AANGESTELD. Met ingang van 1 Dec. is aangesteld tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School de heer van der Vlies uit Middelharnis. STIERENKEURING. Een tweetal stieren van M. J. de Bruijn zijn op de najaarskeuring van spring- stieren goedgekeurd. Nauwelijks drie kwartier had de gemeenteraad van Geertruidenberg Woensdagavond nodig om een agen da van 12 punten, plus een rond vraag af te werken. Schokkende voorstellen deden B. en W. dan ook niet, en een voorstel tot het ver lenen van een crediet voor het aan brengen van een centrale verwar ming in het gemeentehuis, werd van de agenda afgevoerd, omdat B. en W. de zaak nog eens wilden bekijken. Bij de rondvraag pleitten verschillende leden voor zaken die hun blijkbaar bijzonder ter harte gingen. Toen waarnemend burgemeester Prinssen de vergadering, waarin al le leden tegenwoordig waren, had geopend, werden de notulen zon der op- of aanmerkingen vastge steld. Het bestuur van de R.K. Jongens school kreeg in principe het ge vraagde crediet voor de bouw van twee leslokalen en 'n lerarenkamer en voor de aanleg van centrale ver warming, zulks londer intrekking van een vroeger besluit, waarbij 'n crediet was toegestaan voor de bouw van een leslokaal. Het bestuur van de R.K. Meisjes school kreeg een crediet, eveneens in principe, voor de vernieuwing van de riolering. Dit crediet beliep 1149.53. Er hoefde ook niet gediscussieerd te worden over de aanvraag van 't bestuur van de Nutsschool voor het beschikbaar stellen van een derde lokaal van de voormalige openbare lagere school. De raad vond het zonder meer goed. De wijzigingen van de gemeente begroting 1953 omvatte o.m. het in orde brengen van de nieuwe woon wijken in de uitbreiding, waarvoor 24689 beschikbaar werd gesteld. Voor de personele belasting voor 1954/'55 werden opnieuw voor de gemeente 150 opcenten geheven en de bestaande verordening op de heffing van marktgeld werd op nieuw vastgesteld zonder wijzigin gen. Door een wijziging van de poli tieverordening zal het voortaan verboden zijn zonder vergunning in de haven van de Amercentrale binnen te varen. Een verder gaan de wijziging van de politieverorde ning is in voorbereiding. Zoals gezegd werd punt 8 be treffende de centrale verwarming van het gemeentehuis op voorstel van B. en W. van de agenda afge voerd. Van de PNEM werden voor het uitbreidingsplan gronden aange kocht met een totale oppervlakte van 18650 m2 plus 460 m2 groen strook met beplanting. De leden van de commissie be- Schot of binnen afzienbare tijd de rioolkwestie tot oplossing zou ko men, waarop de burgemeester antwoordde dat hij dat hoopte. Er was opdracht gegeven op korte ter mijn een plan in te dienen tot al gehele herziening. De heer Hartong drong er op aan, als een groot plan niet werd goedgekeurd, een noodoplossing te zoeken voor de urgentiegevallen en de voorzitter zegde toe dat B. en W. twee begrotingen zouden vra gen. Voorts vroeg de heer Schot B. en W. te denken aan de 37.000. waarop het zwembad annex speel tuin was begroot. Wat nu zwem bad heette, was nauwelijks 'n kom. De machtiging van de raad voor de uitvoering van het werk was er, deze was alleen uitgesteld omdat de zomer aanstaande was. De voorzitter zegde toe dat hij deze zaak direct zou aansnijden. De heer Veenus vroeg ook de laatste inham bij de haven te laten bestraten, waarop de voorzitter antwoordde dat dit werk direct uitgevoerd kon worden. Vervolgens vroeg de heer Veenus hoe het stond met de aanbesteding van het Wilhelminaplein en de voorzitter zei dat die deze week nog zou plaats hebben. De heer Jansen wees op de slech te toestand van de loswal; het was onmogelijk er te laden en te lossen. De voorzitter antwoordde dat dit aanhangig was gemaakt bij de Pro vinciale Commissie voor de Werk gelegenheid voor financiële mede werking. De zaak was dus aan het rollen. Tenslotte klaagde de heer Jansen over de slechte toestand van de weg van het station naar de over weg bij de PNEM, waarop de voor ster hem moest antwoorden dat dit een zaak was van de Provinci ale Waterstaat, maar hij zou zich in verbinding stellen met de hoofd ingenieur en wel op korte termijn. Daarmee was alles afgewerkt wat geschikt was voor de openba re vergadering, zodat deze werd gesloten, waarna de raad overging tot een vertrouwelijke bespreking. MGR. KACZMAREK VEROOR DEELD TOT TWAALF JAAR GEVANGENISSTRAF. Een Pools militair gerechtshof in Warschau heeft mgr. Czeslav Kaczmarek, bisschop van Kielce, wegens „spionnage en tegen de staat gerichte propaganda" veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf. De voormalige thesaurier van de curie te Kielce, pater Jan Dani- lewicz, die door het hof werd beti teld als ,,de voornaamste mede plichtige" van de bisschop, kreeg tien jaar. Twee andere geestelijken paler Josef Dabrovski, assistent .van de bisschop, en pater Vladislav Vidlak van het seminarium te Kiel ce, werden respectievelijk veroor deeld tot negen en zes jaar gevan genisstraf. De vijfde beklaagde, de eerwaarde zuster Valeria Niklevs- ka, kreeg vijf jaar, maar aangezien alle vonnissen aftrek van voorar rest toestaan, kon haar onmiddel lijke invrijheidstelling worden ge last. De 58-jarige bisschop zei vol gens radio-Warschau, dat hij het vonnis „met berouw en kalmte" aanvaardde. SOCIALISTEN IN DENEMARKEN WINNEN VERKIEZINGEN. De Deense socialisten zijn als overwinnaars uit de stembusstrijd gekomen. Zij wonnen drie zetels en zullen nu in het nieuwe parlement 74 vertegenwoordigers krijgen. De coalitie-regering, bestaande uit de Agrariërs, die 42 zetels en de con servatieven die 30 plaatsen gaan innemen, kan zich nu moeilijk meer handhaven. Toch is de aftredende regeringsleider Erik Eriksen niet geneigd de teugels van het bewind uit handen te geven, ondanks de so cialistische eis daartoe. Dit heeft een ernstige regeringscrisis veroor zaakt.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 9