dag: VROOM DREESMAVM woens (irijzen 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 3 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 30 SEPTEMBER 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND m ■HBB Bruine kinderschoenen, met vormrubberzool in gesp en molières, in de 36-39 5.50 32-35 4.95 28-31 4.50 24-27 3.75 22-23 3.15 20-21 Wollen kinderanklets, in bont ringel of ruitdessin, met nylon versterkt, «I 05 maten 1-10, maat 1 10 ct stijging per maat Dameshoedje, één van de vele modellen in langharig en glad vilt, in di- ^35 verse modetinten Jongensplusfour, v prima donegal tweed, m elastiek in de band, voor 0 leeftijd 7 jaar 60 ct stijging per maat Wollen ruitstof, in nieuwe rok-en kinderdessins, O 50 80 cm. br., p. meter Geruite flanellen lakens, 1e klas fabr., prima "750 in de was, 1 50 x 200 Dameshemden en direC- toirs, wit interlock, prima kwalmooie afwer- 4 30 king, maten 42-48 Broekknopen, op kaart van 1 2 stuks, in zwart, grijs, bruin en khaki, *3 S C 2 kaarten voor Smeerleverworst, Saksi sche kwaliteit, 50C 200 gram voor Kaneelknabbeltjes, een oud hollandse ver- A C c snapering, 250 gr. SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Fsöbelmap met alle soor- Rotan bloemstandaard ten fröbelwerk, vlechten, met 3 ringen, zeer mooie plakken en "J 95 uitvoering en 3"* Slavenarmband, goedblij- Prima zwart gemoffelde vend, goudkleurig 4 35 kolenkit, grote maat, 4 95 kantig model prikken prima gelakt en hoogst modern om stagnatie in de uitvoering dei- werken te voorkomen - reeds thans voorstellen een crediet beschikbaar te stelen voor aankoop der beno digde buizen en wel van f 2Ö6.876.-- berekend als volgt 2470 ma 75.80 i 187.226.— 823 rubber sluitingen a f 1.90 9.794.- 197.020.— Kostenopslag Gemeentewerken 5 f 9.850. Totaal 206.870. 9. Voorstel tot het beschikbaar stel len van 'n crediet van f 27.900. voor de aankoop van een faeca- liënwagen. Prae-advies nr. 753. Aankoop faecaliënwagen. De dienst van Gemeentewerken beschikt over een kolkenzuiger te vens faecaliënwagen. Door de gestadige uitbreiding der gemeente, zowel voor wat betreft het aantal straten als het. aantal woningen, is de bezetting van deze wagen zodanig geworden, dat het werk niet meer klaar komt. Het is de bedoeling de reeds aanwezige wagen uitsluitend te bezigen voor het leegzuigen van straatputten en rioleringen en de nieuwe uitslui tend voor het ledigen van privaat- putten van particuliere woningen en van gemeente-woningen. Beide wagens zullen, bij goede waarne ming van de dienst, volle weken zijn bezet, wel een bewijs, dat de bestaande toestand niet langer be stendigd mag v/orden. De kosten van aanschaffing van 'n faecaliënwagen bedragen 27.900. 10. Voorstel tot 't beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van woningverbetering en woning splitsing. 11. Voorstel tot 't beschikbaar stel- van de nodige credieten ten be hoeve van de bouw van gemeen tewege Van twee premiewonin gen aan de Dr Mollerlaan. Prae-advies nr. 755. Bouw van twee woningen aan de Dr Mollerlaan. Uit het aan deze gemeente onlangs extra toegewezen contingent van 30 woningen, is bouwvolume ver strekt aan een tweetal particulieren ten behoeve van de bouw van twee woonhuizen. Daar evenwel de defi nitieve plannen voor de bouw van deze woningen niet binnen de daar toe door de Directie van de Weder opbouw en Volkshuisvesting te 's-Hertogeribosch. [gestelde termijn (vóór 1 September j.l.) ingediend werden, is dit bouwvolumen voor particuliere bouw niet meer te rea liseren. Teneinde dit volume als nog te benutten voor gemeentebouw hebben B. W. contact opgenomen met genoemde Directie te 's-Herto- genbosch, welke onze gemeente in derdaad daartoe in staat stelt. B. W. stellen zich voor deze beide woningen te doen bouwen aan de Oostzijde van de Dr Mollerlaan, alsmede 'ter verkrijging van een sluitende exploitatie een premie aan 't Rijk te vragen op grond van het „Premie- en bijdragenbesluit Woningbouw". Wat betreft de stichtingskosten, de voorlopig berekende huur en an dere gegevens, wordt verwezen naar de voor de leden ter inzage liggende bescheiden. B. W. stellen voor te besluiten: a. tot het beschikbaarstellen van de nodige credieten voor de stich ting van deze woningen aan de Dr Mollerlaan; b. tot het aanvragen en aanvaarden uit 's-Rijks kas van een premie daarvoor, op grond van het „Pre mie- en bijdragenbesluit woning bouw", een en ander conform het' ter inzage liggende concept-be sluit. Voorts dienen de gemeente-be grotingen die van 't woningbedrijf voor 1953 aan de hand van het vo renstaande |te worden gewijzigd, waartofc U de omtweïp-besluiten ter vaststelling worden aangeboden. Financiering der bouwkosten kan voorlopig geschieden met kasgeld en t.z.t. met een vaste lening. 12. Voorstel tot het opnieuw vast stellen van een gemeentelijke bouwcredietregeling. 1 13. Voorstel tot 't beschikbaar stel len van een aanvullend crediet van 4410.ten behoeve van de aanleg van de weg nabij het Hoefsven. Prae-advies nr. 757. Crediet aanleg weg naar het Zwembad. Bij suppletoire begroting nr. 10 van 20 Maart 1953 is een crediet van 98.910.— op de gem. begroting voor 1953 gebracht ten behoeve van de aanleg van een weg vanaf de Spoorwegovergang bij de Baajrd- wijksestraat tot de Meerdijk, met een ombuiging naar het zwembad. Met de aanleg van deze weg wordt beoogd een ontsluiting te verkrijgen van de daarachter gelegen bossen, heide en duinen, waardoor een prachtig recreatie-oord voor de in woners wordt opengesteld en voorts om een behoorlijke toegangsweg te verkrijgen tot het geheel ver nieuwde zwembad „De Hoefswiel". Het bedrag op de bijbehorende sup pletoire begroting nr. 10 van de Dienst van Gemeentewerken is groot 94.200.—. Door Gedeputeer de Staten is daarop goedkeuring verleend bij besluit van 22 Juli '53, G nr. 55945. De aanbesteding van het werk heeft plaats gehad op 9 Juni 1953. Uit het proces-verbaal van aanbesteding blijkt, dat laagste inschrijfster was de fa. Elshout en de Bont te Raamsdonk voor onder deel A (fundering) voor 65.000. en voor onderdeel B (asphalt-be- tondek) voor voor 33.500.sa men voor 99.400.In verband met aanwijzing nr. 2, behorend bij het bestek, is het bedrag der in schrijving voor onderdeel A ver minderd met f 1000.zodat de totale aannemingsom is gekomen op 98.400. Aangezien de begrotingspost op de suppletoire begroting nr. 10 van Gemeentewerken [slechts groot is 94.200.is verhoging van die post nodig met f 4.200.De cor responderende post op de Gemeen tebegroting is te verhogen met 4.200.—, plus 5 opslag voor Gemeentewerken. 14. Voorstel tot vaststelling van 'n verordening subsidie bijzondere kleuterscholen. Prae-advies no. 758. Subsidiëring kleuteronderwijs. Bij gelegenheid van de vaststel ling der gemeentebegroting voor 't dienstjaar 1953, is door de raad ten behoeve van de hier bestaande kleu terscholen een subsidie uitgetrok ken van 25.- per leerling per jaar. In de memorie van toelichting deel den B. en W. bij post 402 evenwel mee, dat het in het voornemen van B. en W. lag in de loop van 't jaar nog met nadere voorstellen te ko men en bij suppletoire begroting verhoging van subsidie voor te stel len voor die scholen, welke bereid zouden zijn haar leerplan en in richting aan te passen aan de richt lijnen, welke daaromtrent in het al gemeen en voor iedere school af zonderlijk zijn opgesteld door de rij ksschoolinspectie. B. en W. hebben deze aangelegen heid thans opnieuw in studie geno men. Het blijkt B. en W., dat uitbrei ding van het aantal lokalen bij de meeste scholen dringend noodzake lijk is. Er zijn lokalen met een be zetting van 80 en 90 leerlingen. Dit is een wantoestand en wel op de eerste plaats voor de leerlingen zelf, doch ook voor de leerkrachten. Niettegenstaande deze opeenhoping van leerlingen, zien verschillende schoolbesturen zich verplicht be perkende bepalingen op te nemen inzake de toelatingsleeftijd. Zo zijn er scholen, die bepaald hebben, dat kinderen per 1 September 4 jaar oud moeten zijn om toegelaten te worden. Nu gaat het ook bij Kon. Boodschap van 29 Sept. 1950 inge diende wetsontwerp inzake rege ling van 't kleuteronderwijs ook uit van een minimum-leeftijd van 4 ja ren, althans voor de subsidiëring door het rijk (art. 28), doch dit ver onderstelt uiteraard, dat ook tus sentijds leerlingen kunnen worden toegelaten, zodra zij de leeftijd van 4 jaren hebben bereikt. Wegens plaatsgebrek kan het merendeel der scholen dit niet toestaan. Zelfs is er één schoolbestuur, dat heeft moeten bepalen dat de leerlingen bij toelating op 1 Sept.-41/2 jaar oud moeten zijn. Tussentijds kunnen ook daar uiteraard geen leerlingen worden toegelaten. Een kind, van b.v. 4 jaar en 4 maanden, dat op die school 1 Sept. 1953 geweigerd wordt, moet dus wachten tot 1 Sep tember 1954, doch zal dan 5 jaar en 4 maanden oud zijn. Deze leef tijd is veel te hoog vóór toelating tot een kleuterschool. Vooral voor de grote gezinnen is deze toestand zeer bezwaarlijk, voor de kinderen zelf is hij evenzeer ongewenst en tenslotte is het voor de leidsters in de school moeilijk om te beginnen met kinderen van dergelijke leef tijd. Nu is het wetsontwerp van 29 Sept. 1950, waarvan B. en W. hier voor reeds repten, nog steeds niet door de Staten Generaal aangeno men. Dit ontwerp voorziet in een rijksbijdrage van ten minste 40.- per leerling per jaar. Daarnaast is voor een behoorlijke exploitatie noodzakelijk een gemeentelijke bij drage van eveneens 40.- per leer ling per jaar. Zolang op een rijks bijdrage niet is te rekenen, kunnen aan de scholen niet die eisen wor den gesteld, welke redelijkerwijze gesteld zouden behoren te worden. De hiervóór bedoelde richtlijnen van de rijksschoolinspectie kunnen dus thans nog niet volledig opge volgd worden. Deze richtlijnen hou den voorschriften in, waaraan moet worden voldaan ten opzichte van personeel, zowel als van gebouwen en inrichting. B. en W. zijn van mening, dat voorlopig zolang de wet niet in werking is móet wor den afgezien van eisen inzake lo- 'kalen en hun inrichting, doch niet van eisen inzake het personeel. Wordt door de besturen der scholen hieraan voldaan, dan zouden B. en W. vanaf 1 Sept. 1953 een subsidie van ƒ40.- per leerling per jaar wil len beschikbaar stellen. Op de post voor onvoorziene uitgaven der be groting 1953 'is daarmee rekening gehouden (zie de toelichting bij post 584 in de memorie van toelich ting bij de gem.-begroting en wel sub 3). B. en W. zijn tot dit standpunt gekomen, omdat zij het begrijpelijk vinden dat de schoolbesturen in 't stadium, waarin de wettelijke rege ling inzake het kleuteronderwijs thans verkeert, het niet op zich kunnen nemen nieuwe lokalen te gaan bouwen. Toch zijn B. en W. van mening, dat in de gemeente, gezien de in de aanvang van dit prae-advies geschetste toestand, in afwachting van een wettelijke re geling, uitbreiding aan het kleuter onderwijs dient te worden gegeven en wel zo spoedig mogelijk. B. en W. hebben daarom gedacht aan de mogelijkheid, dat door de schoolbesturen tijdelijk lokaliteiten worden gehuurd. In en onmiddel lijk na de bezettingstijd heeft men zich op deze wijze herhaaldelijk weten te behelpen. Voortbouwend op dit standpunt, hebben B. en W. een van het rijks- schooltoezicht ontvangen concept- subsidieverordening voor het bij zonder kleuteronderwijs daaraan aangepast. 15. Voorstel tot het verlenen van de gevraagde medewerking inge volge art. 72 der L.C.-wet 1920 ten behoeve van de R.K. Meisjes school voor U.L.O. Prae-advies no. 759. Aanschaffing banken R.K. Meisjes-ULO-school. Door het bestuur der R.K. Meis jes-ULO-school is onder dagteke ning van 25 Aug. 1953 tot de raad het verzoek gericht om medewer king ex. artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 voor aanschaffing van enkele banken, nodig wegens toename van het aantal leerlingen. Het legt bij zijn verzoek over een door de Inspecteur van het Lager Onderwijs goedgekeurde begroting van kosten, groot 726.70. 16. Voorstel tot het verlenen van de gevraagde medewerking inge volge art. 72 der L.O.-wet 1920 ten behoeve van <^e Nuts' ULO- school. Prae-advies no. 760. Leermiddelen Nuts' ULO-school. Door het bestuur der Nuts' ULO- school is onder dagtekening van 7 Aug. 1953 tot de raad het verzoek gericht om medewerking ex art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor het aanschaffen van nieuwe lees boeken ter vervanging van enige series leerboeken in oude spelling, alsmede voor aanschaffing van ge schiedenisboeken ter vervanging van zeer verouderde exemplaren, en voorts voor aanschaffing van een trap-naaimachine ten behoeve van het handwerk-onderwijs. De school telt momenteel meer dan 50 meis jesleerlingen. De kosten worden in totaal geraamd op 1160.05. 17. Voorstel tot aansluiting van de gemeente bij het Bureau Werk- classificatie en taakanalyse i.o. van de Vereniging van Neder landse Gemeenten te Den Haag. 18. Voorstel tot 't beschikbaar stel len van de nodige credieten ten behoeve van het maken van een verbindingsgang tussen de slan- gendroogtoren en de brandweer- garage en tot verbouwing van de gevel van de brandweergarage aan de zijde van de Winterdijk. 19. Voorstel tot aankoop van diver se percelen grond ten behoeve van de aanleg van de nieuwe provinciale weg. 20. Voorstel tot aankoop van diver se perceeltjes grond aan de le Zeine. 21. Voorstel tot aankoop van gron den nabij het Hoefsven. 22. Voorstel tot aankoop van diver se strookjes grond ten Westen van de Besoyensestraat. 23. Voorstel tot verkoop van grond aan de Dr Mollerlaan. 24. Voorstel tot verkoop van diverse percelen grond aan de Pastoor Kuijpersstraat. 25. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de rekeningen van de gemeentelijke takken van dienst en van de gemeentereke ning over het jaar 1951, alsmede tot goedkeuring van de rekenin gen over 1951 van de Burg. Arm besturen van Waalwijk, Baard wijk en Besoyen. 26. Voorstel tot verhoging van de tarieven van het gasbedrijf. Prae-advies no. 770. Verhoging gastarieven. Bij brief van 16 Maart 1953, nr. 996 Gdb. van de directie van de Staatsmijnen in Limburg te Heer len is B. en W. meegedeeld, dat op 10 Februari 1953 de Gemeenschap van Kolen en Staal der West-Eu- ropese landen is ingegaan en dat de Hoge Autoriteit der Gemeen schap thans doende is zich nader te beraden omtrent de kolenprijzen, welke binnen deze Gemeenschap zullen gelden. Ten vervolge op dit schrijven werd B. en W. bij brief van .29 April 1953 nr. 1619 Qdb. van genoemde directie meegedeeld, dat de kolenmiddenprijs, welke overeenkomstig de gasleverings overeenkomst ten grondslag ligt aan de door de gemeente te betalen gasprijs voor het tijdvak van 1 April t/m December 1953 moet worden geraamd op f 52.per ton loco mijn. Bedoelde kolenmidden prijs omvat de heffingen, welke ten behoeve van het Brandstoffenega- lisatiefonds worden geheven inge volge art. 1 van de wet, houdende regelen met betrekking tot heffin gen ter egalisatie van kolenprijzen en ingevolge de op grond daarvan door de Minister van Economische Zaken uitgevaardigde beschikking van 2 April 1953. Ingevolge deze wet is de heffing thans verschul digd op de kolenproductie in plaats van op de afzet van kolen, waar door de verwerking in de eigen co- kesfabrieken van de Staatsmijnen eveneens wordt belast. Daar een dergelijke drastische verhoging van de kolenmiddenprijs, welke over het jaar 1952 nog was bepaald op f 37.04 per ton, een be tekenende verhoging van de gas prijs tot gevolg zou hebben en deze verhoging in tegenspraak was met de destijds door de toenmalige ambtsvoorganger van de huidige Minister van Economische Zaken gedane toezegging, dat de heffingen voor het Brandstoffenegalisatie- fonds tot 1 Jan. 1955 niet zouden worden toegepast ten aanzien van de verwerking van kolen in de ei gen cokesfabrieken van de Staats mijnen, hebben B. en W. deze aan gelegenheid ter bemiddeling voor gelegd aan de contact-commissie van de gemeenten, welke in 1949 werd ingesteld en is samengesteld uit vertegenwoordigers van de ge meenten, welke gas van de Staats mijnen betrekken. Deze commissie verklaarde zich bereid ter zake be sprekingen met de Staatsmijnen te voeren en daarna stappen te on dernemen bij de Minister van Eco nomische Zaken ten einde te berei ken, dat de door zijn ambtsvoorgan ger gedane toezeggingen, als boven aangegeven, zouden blijven gehand haafd. Ten einde de commissie in haar onderhandelingspositie ite verster ken, oordeelde zij het gewenst, dat in afwachting van het resultaat der onderhandelingen met de Staatsmijnen en met de Minister de gemeentebesturen voorlopig geen voorstellen tot tariefsverho ging zouden aanhangig maken, zulks ondanks de budgetaire be zwaren die hieruit voor de betrok ken gemeenten kunnen voortvloei en. Het overleg, ,da,t de commissie ter zake heeft gevoerd, heeft tot resul taat gehad, dat de Minister van Economische Zaken zich genoopt heeft gezien voor de afnemers van gas van de Staatsmijnen een gelei delijke aanpassing aan de sterk ver hoogde prijzen, als gevolg van het tot stand komen van de gemeen schappelijke markt voor kolen en staal tot stand te brengen. Voor het tijdvak van 1 April '53 tot en met 31 December 1953 is als gevolg hiervan de kolenmidden prijs, die volgens de kolenclausule aan de verbruikers zal worden be rekend, bepaald op f 45.-per ton en voor het tijdvak van 1 Januari 1954 tot en met 31 December 1954 op 50.per ton, tenzij de kolen middenprijs resp. de gemiddelde opbrengstprijs beneden deze bedra gen zou dalen, in welk geval de werkelijke prijs in rekening zal worden gebracht. B. W. zien zich thans dus voor de taak gesteld om voorstellen te doen tot verhoging van de gas- prijs voor de resterende 3 maan den van het jaar 1953 om de ver hoging van de kolenmiddenprijs over het tijdvak 1 April t.m. 31 De cember 1953 te kunnen bestrijden. Uit een ter zake opgestelde be rekening blijkt, dat de verhoging van de kolenmiddenprijs over het tijdvak van 1 April t.m. 31 Decem ber 1953 een stijging van de kost prijs van het gas (inkoop van de Staatsmijnen) veroorzaakt van 1.3 cent per m3 en voor het jaar 1954 van 2.1 cent per m3. Uitgaande van de berekeningen, verstrekt bij volgnr. 13 ;van de primitieve begroting van het gas bedrijf voor het jaar 1953 wordt geraamd, dat over het behele jaar 1953 aan de Staatsmijnen een be drag wegens inkoop mijngas zal moeten worden betaald van pl.ni. 207.000.een verhoging der halve van 22.000.in totaal. Blijkens de volgnrs. 1 en 2 wordt de totale door verbruikers af te nemen hoeveelheid gas voor het jaar 1953 geraamd op 2.165.000 m3. Een verhoging van 2 cent per m3 over de maanden October t.m. December levert globaal berekend ,een hogere opbrengst op van pl.m. 11.000.over het gehele jaar. Alsdan zou voor het jaar 1953 een nadeel ontstaan van pl.m. 11.000. Bij een raming van de winst op de primitieve begroting van 8.000 zou de dienst 1953 een geraamd na delig saldo vertonen van 3000. Hoewel dus in feite de verhoging van de gasprfjs voor de laatste drie maanden meer zou moeten bedra gen dan 2 cent per m3, menen wij voorshands, dat met een verhoging •van 2 cent per m3 zal moeten wor den volstaan. Enerzijds wekken n.l. de uitkom sten van de exploitatie van 't gas bedrijf over het eerste halfjaar 1953 de verwachting, dat de door de verbruikers af te nemen hoeveel heid gas de raming zal overschrij den, waardoor naar ons oordeel de exploitatie van het gasbedrijf voor het jaar 1953 noch verlies noch winst zal opleveren, anderzijds achten wij een al te drastische prijsverhoging van het gas, welke uiteraard een betekenende invloed heeft op de kosten van levenson derhoud, minder gewenst. Op grond hiervan stellen B. en W. voorshands voor de gasprijs voor de afname over de maanden October 1953 en volgende te verhop gen met 2 cent per m3, waartoe zij bijgaand concept-besluit ter vast stelling aanbieden. Ten aanzien van de eventueel na 31 December 1953 te treffen maat regelen zijn B. en W. van oordeel, dat deze bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1954 onder ogen zullen moeten worden gezien. 27. Voorstel tot 't beschikbaar stel len van de nodige credieten ten behoeve van de aanleg van hoofd leidingen voor gas en water langs de Noor der-Parallelweg. Prae-advies nr. 771. Crediet hoofdleidingen gas en water N. Parallelweg. De woningwetwoningen aan de Noorder-Parallelweg ten Oosten van de Putstraat worden voorlopig van gas en water voorzien vanaf de leidingen, welke aanwezig zijn in de nabij gelegen Mgr. Prinsen straat en de Andreas Zijlmansstr. Het heeft evenwel steeds in de bedoeling gelegen deze voorziening definitief te regelen, zodra het no dig zou blijken hoofdleidingen aan te leggen in de Noorder-Parallel weg zelf. Voor electriciteit is daar in reeds een kabel aanwezig. Deze toch was direct nodig bij de aan leg van de weg en wel voor de straatverlichting. Hoofdleidingen voor gas en wa ter zullen waarschijnlijk volgend jaar behoren te worden aangelegd en wel in verband~met een behoor lijke «voorziening van Baardwijk. De aldaar voortschrijdende bebou wing maakt het noodzakelijk, zulks om een behoorlijke circula tie en voldoende druk te kunnen waarborgen dat nieuwe voe- dlingsleidingen worden aange bracht, hetgeen hier het doelma tigst kan geschieden door ring leidingen, welke tot stand gebracht kunnen worden door aanleg van leidingen vanaf de Putstraat naai de Baardwijksestraat. Binnen korte tijd reeds verwach ten B. W. optreden van te ge ringe toevoer in verband met uit breiding van de bebouwing aan de Baardwijksestraat en wel zoals B. W. reeds mededeelden vermoedelijk het volgend jaar. Aanleg van hoofdleidingen in de N. Parallelweg is evenwel niet uit sluitend van belang voor de pan den aan de Baardwijksestraat, doch ook voor de bebouwing ten Westen van die straat. Zo is mo menteel in aanbouw een huis met enige bedrijfsruimte Oostwaarts van de Putstraat, ten Oosten van de gemeentewoningen. B. W. achten aanleg van een gedeelte der bedoelde leidingen reeds thans noodzakelijk en wel over een lengte van 340 m .vanaf de Putstraat. Daaraan kunnen dan worden aangesloten de woningen van de gemeente en van particu lieren, gelegen aan de N. Parallel weg. Het volgend jaar zullen B. W. bezien of doortrekking tot aan de Baardwijksestraat dan reeds noodzakeijk is. Aanleg van 340 m. leiding is echter thans urgent te achten. De kosten daarvan worden ge raamd: voor het Waterbedrijf op 5.400.en voor het Gasbedrijf op 5.315.te zamen f 10.715. 28. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op het Georga niseerd Overleg, 29. Voorstel tot het vaststellen van een kledingreglement voor het gemeentepersoneel. 30. Wijzigingen van de gemeente begroting en bedrijfsbegrotingen voor het jaar 1953. BESLISSING LOONSVERHO GING VANDAAG IN MINISTERRAAD. Werkgevers en werknemers zijn Zaterdag weer niet tot overeen stemming kunnen komen over de loonsverhoging, die op 1 Januari 1954 moet ingaan. De vertegen woordigers van de werkgeversor ganisaties zijn tenslotte bereid ge bleken accoord te gaan met 'n ver hoging van rond vijf procent. De eisen van de vakbonden liggen in de buurt van de zes procent mini maal. Het probleem is nu voor de twee de maal teruggeschoven naar de regering. Vermoedelijk wordt op de wekelijkse ministerraad van Maandag de knoop doorgehakt. Het kabinet zal in ieder geval de kwes tie behandelen. Het kleine verschil van 1 procent is groot als men hel landelijk beziet. Elke procent loons verhoging méér betekent, dat het gezamenlijke bedrijfsleven aan alle werknemers tesamen om en om de zeventig millioen meer zal betalen. De objectieve deskundigen, die Vrijdag nog eens de loonsverho ging zijn gaan becijferen, kregen 'n uitkomst, die lag tussen de uitkom sten, welke de werkgevers en de werknemers ter tafel hadden ge bracht. De werkgevers willen zich blijkbaar wel aansluiten bij het scheidsgerecht van de deskundi gen, maar de werknemers houden vol, dat op de som nog een re kenkundige correctie nodig is. (Volkskrant).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3