WMLWYR Hitipollo-TMr ppinil miSHEUVEl BERNDUK L00N-0P-ZAND DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 van N.N. 5. Gecollecteerd op de alge mene vergadering vari de Boerenleenbank gegrepen. Een schuierende combinatie als Theater en Concertzaal theetijd, die dan ook prompt met een blanco stand aanbrak. Dat het Neder landse doel schoon bleef, was overwe gend aan Steiger en stopper Van der Hoek te danken; zij deden tenminste niet naar hun voorgangers verlangen. Dat de Noorse doelman Hansen geen enkele keer hoefde te vissen, was ook voor het grootste deel Nederlands werk en der halve deed de voorhoede wel met wee moed aan voorgangers denken. Enfin, na de rust hield de Oranje defensie het niet meer, omdat de Noren zwaar geschut in stelling brachten en gingen schieten. Binnen tien minuten tij werd ons elftal ingemaakt door drie doel punten resp. van Thoresen in de negen de minuut, Nordahl na veertien minuten en Dybwad1 slechts enkele minuten later. Waaruit men gevoeglijk kon afleiden, dat de nederlaag een feit was, want ho pen tegen beter weten in was in 1 stadium ztaToos. Enkele malen werd het Noorse doel nog wel belaagd, maar de afwerking van de aanvallen was zo ho peloos, dat zelfs de eer niet gered kon worden, als die al niet reddeloos ten on der was gegaan. Elke keer dat een Ne derlands elftal in het veld treedt, is de last die het te torsen krijgt zwaarder en bij ontstentenis van uitzonderlijke capa citeiten, schijnt het al half verslagen voor het begint. Helaas wordt deze schijn te dikwijls, dat wil'zeggen de laatste ja ren iedere wedstrijd, werkelijkheid. En zo kon het gebeuren dat de Noren hun vierde doelpunt scoorden, haast zonder dat ze e.r zelf erg in hadden. Dit was de genadeslag en misschien hebben de Noren het gevoel gehad, dat ze nauwe lijks reden tot juichen hadden tegen dit elftal zo'n overwinning te hebben be haald. Men mag de keuzecommissie en de leiders van het Nederlands elftal sterkte en wijsheid toewensen. GESLAAGD. Donderdag 24 September slaagde te 's-Gravenhage onze stadgenote Mej. Henriëtte Dirks voor bet exa men Logopaedie (spraakkunde,). VERVOLG PRAE-ADVIEZEN. Adviesbureau voor werkclassi- fic^tie en taakanalyse. In de gemeenteraadsvergadering van a.s. Donderdag zal hel gemeen tebestuur de raad voorstellen toe te treden tot een door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten op te richten adviesbureau voor werkclassificatie en taakanalyse. De taak van dit bureau zal o.m. bestaan uit documentatie op het terrein van het moderne perso neelsbeheer; mondelinge voorlich ting van gemeentebesturen; bespre kingen met in gemeentedienst werkzame personeelschefs; schrif telijke adviezen aan gemeentebe sturen vallende buiten de bijzonde re opdrachten; bemiddeling t.b.v. gemeentebesturen in geval van toe passing van psychotechnisch on derzoek. Voorlopig zal een toetreden tot dit bureau de gemeente 200 kosten. Werkkleding voor gemeente- personeel. Het in de raadsvergadering van a.s. Donderdag vast te stellen regle ment dienst- en werkkleding be helst in grote trekken een consoli datie van de bestaande toestand, met dien verstande echter dat nu de verstrekking niet meer willekeurig geschiedt, maar, volgens het regle ment, op vaste tijden en in bepaal de aantallen. De kleding zal gratis worden verstrekt aan het daarvoor in'aan merking komende gemeentepersp- neel. Bouwcredietregeling. Zoals een betreffend prae-advies voor de raadsvergadering vermeldt stellen B. en W. voor de thans gel dende „Bouwcredietregeling ge meente Waalwijk 1951" vervallen te verklaren. Deze regeling immers steunde op de „Premieregeling wo ningbouw 1950", die door de rege ring is vervallen verklaard en ver vangen door het „Premie- en bij- dragenbesluit woningbouw". Deze nieuwe regeling bevat een voor particuliere bouw geheel nieuw element, ontleend aan het voor woningbouw vigerende systeem, n.l. dat van de jaarlijkse bijdrage; Naast de gehandhaafde, doch ver minderde premieverlening kan een belanghebbende, indien deze de woning zelf zal bewonen, geduren de tien achtereenvolgende jaren 'n jaarlijkse bijdrage worden toege kend, mits de woning een bepaalde 'grootte niet overschrijdt. Hiermede wordt bedoeld een eerste stap te ketten dp de weg naar een acieve bevordering van het eigen woning- bezit van arbeiders en met hen ge lijk te stellen zelfstandigen. WIJ BESCHILDEREN EEN KERK, We kunnen niet zeggen dat er in onze actie voor de beschildering van de Baardwijkse kerk een climax is aan, te wijzen; dan zouden wekelijks de 'bedragen aan qualiteit en quan- titeit moeten winnen en dat is niet het geval. Niettemin blijven regelmatig klei ne en grote giften binnenkomen en deze giften zorgen er voor dat de stroom van hulpmiddelen die wij via deze actie naar de Baardwijkse kerk willen leiden, toch in omvang toeneemt. Nu echter zijn in de Baardwijkse kerk de eerste steigers geplaatst en de eerste werkzaamheden begonnen en we vertrouwen dat, nu men de resultaten gaat zien van zijn offer vaardigheid, die offervaardigheid zal groeien. Er is nog een ander feit dat ons de toekomst met vertrouwen doet tegemoet zien en dat is het aan breken van het vergaderseizoen voor alle mogelijke verenigingen. Zouden deze verenigingen, hiertoe aangespoord door het voorbeeld dat de Boerenleenbank ditmaal geeft, niet eens tijdens één van die ver gaderingen, zoals dat heet met de pet rond kunnen gaan; zouden zij wellicht niet een gedeelte van een mogelijke financiële winst over het afgelopen jaar, af kunnen staan ten bate van de Baardwijkse kerk? Het zijn enkele suggesties die, naar wij hopen, ter harte zullen worden genomen; terwijl we daar naast de particulieren met de mees te klem blijven aansporen de be schildering van de Baardwijkse kerk te gedenken bij hun milddadigheid. Schoner doel dan de verfraaiing van Gods huis zult ge niet veel vinden. Vorige opgave 4333.79 Ook ik wil me niet onbe tuigd laten, van N.N. te B. 25. Mijn tweede bijdrage Baardwijk 21.60 Nieuw totaal 4385.39 OEFENING EN VERMAAK HIELD JAARVERGADERING. Gisteren hield de Liedertafel Oe fening en Vermaak in hotel De Twee Kolommen haar jaarvergade ring, die geopend werd doör de vice-voorzitter van het koor, de heer A. van den Meijdenberg, die er onder meer op wees, dat de lie dertafel in het afgelopen vereni gingsjaar negen maal naar buiten was opgetreden; de vicevoorzitter noemde dit een unicum in de ge schiedenis van de liedertafel Ook in het jaarverslag van de secretaris, de heer A. van Ierse', werd gesproken van een overbezet jaar. De gebruikelijke voor- en na jaarsconcerten werden gegeven; tijdens de stadsfeesten en de SLEM werd er geconcerteerd; het koor voerde grote fragmenten van Mo zart's Requiem uit bij gelegenheid van de Dodenherdenking, welke uitvoering grotelijks werd gesubsi dieerd door de gemeente, waar voor blijkens het jaarverslag zeer grote waardering bestond. Naast de geëngageerde solisten traden ook eigen krachten als solist op. Het ledental van de vereniging bleek constant te zijn gebleven, n.l. 110, terwijl met enkele woorden de overleden leden, de heren Hei.i- huurs en H. v. Heijst werden her dacht. Men, was er ook dit jaar weer niet in geslaagd een nieuwe voor zitter voor de vereniging te vinden maar de goede vice-voorzitter, de heer A. v. d. Meijdenberg deed zo veel goeds voor de vereniging, dat het gemis van een voorzitter niet zo schijnend werd gevoeld. De heren L. Sars en F. Wilmont, resp. dirigent en accompagnateur van het koor, werd dank gebracht, hetgeen echter niet met alle leden kon gebeuren, daar de secretaris een verslapping in de ambitie con stateren moest. Gelukkig was er nog steeds een goede kern. Uit het verslag van de penning meester, de heer J. v. d. Meijden berg, bleek, dat de ontvangsten be dragen hadden 3455.65 en de uit gaven 3462.09, zodat bet vereni gingsjaar een nadelig saldo te zien gaf van 6.44. Er was echter nog een beginsaldo van 1043.10, zo dat het eindsaldo na aftrek van dit kleine verlies nog 1036.66 be droeg. In de kasconlrolecommissie wer den genoemd mej. A. Hendriks en de heren C. v. d. Leur en Versiij- nen. De aftredende bestuursleden me vrouw v. Bladel-Sorée voor het da meskoor en de heren J. v. d. Meij denberg en A. Trimbach voor het mannenkoor, werden bij acclama tie herkozen. Tenslotte zette de dirigent, de heer L. Sars, het programma voor het komende verenigingsjaar uit een, Dit programma vermeldde o.a. twxje ilonateursconcerten, de ge bruikelijke matinée's met Kerstmis en kermis; terwijl het tevens in de bedoeling lag liet „Requiem" van Mozart het volgend jaar in zijn ge heel uit te voeren, wederom met medewerking van het Waalwijks Orkest. CONCERT ST. JAN. Begunstigd door prachtig, echt zomers weer, trok het concert dat onze plaatselijke harmonie St. Jan gisteravond op het Raadhuisplein gaf, zeer veel belangstelling. En velen uit dit talrijk en aandachtig gehoor zullen zeker met verwonde ring en bewondering het mooie en gevariëerde programma beluisterd hebben dat St. Jan op zo voortref felijke wijze vertolkte. Met grote toewijding en enthou siasme volgden de muzikanten de voortreffelijke leiding van hun in structeur, de heer 's Gravesande uit Oosterhout. Het zal zeker voor een niet gering deel aan deze kun dige leiding te danken zijn dat er zulk een opmerkelijke vooruitgang van het muzikale peil van dit corps viel te beluisteren. Speciaal „Een schone Meimorgen", „Weense pa rels" en de ouverture „Martha' kregen een mooie, fijn genuanceer de vertolking, en de fikse mars „Sons of the brave" vormde een voortreffelijk slot van dit uitste kend concert, waarop St. Jan met grote voldoening mag teruzien. Het was een waardig slot van een druk zomerseizoen, waarin St. Jan ook aan verbetering van haar mu zikale peil alle aandacht heeft be steed. En met succes m AQUARIUMVERENIGING „PARAMECIUM". De tentoonstelling die bovenge noemde vereniging het afgelopen weekeinde in de Gildenbond heeft gehouden, trok grote belangstel ling; er kwamen meer dan 1500 bezoekers, ook uit omliggende ge meenten. De 33 geëxposeerde aquaria ga ven zeer veel moois te zien en voor al ook de prachtige viinderstand van C. Didden (ongeveer 3000 stuks) trok terecht zeer grote be langstelling. De bezitter van lot, no. 374 kan zich de gelukkige bezitter noemen van een compleet jjjgericht tro pisch aquarium, dat Zondagavond, werd verloot. BUURTFEEST. Zaterdagavond hield de buurt Mr. v. Coothstraat in de Twee Ko lommen een afscheidsavond van de Stads- en Slemfeesten. Door de goede zorgen van het comité onder leiding van de heer L. Mombers was een prima pro gramma samengesteld en zag de zaal er feestelijk uit. Nogmaals straalden hier de ster ren, zoals indertijd in de Mr. van Coothstraat, maar ook de sterren uit deze straat gaven hun beste krachten in zang en voordracht, kortom in alles wat de feestvreug de kon verhogen, 't Was dan ook in elk opzicht een allerprettigste, gezellige avond, waar jong en oud zich perfect amuseerde. En nu nog een feestje voor de kinderen en dan weer tot de vol gende gelegenheid. FEESTAVOND VOOR DE POLITIE. De grote ijver en de bekwaamheid die door 1de genuien,tepqïitie en door de hulppolitie tijdens de Stadsfeesten en de SLEM aan de dag zijn gelegd, de zeer grote en zeer vele werkzaamheden die door hen zijn verricht, de tact waarmee zij zijn opgetreden, dit alles kreeg zijn beloning toen de leden van de beide corpsen met hun dames Za terdagavond in zaal Thalia bijeen waren, waar hun een feestavond werd aangeboden. Het behoeft geen betoog dat de heren van Hermandad deze geste buitengewoon op prijs stelden en hun waardering betuigden door deze feestavond zo feestelijk mo gelijk te maken, waar zij wonder wel in slaagden. Zij hadden het dubbel en dwars verdiend. TIJDENS INBRAAKPOGING Een tweetal jongelui, die bezig waren in te breken in een hier ter plaatse gevestigde fabriek, werden bij dit werk betrapt door de Waal- wijkse politie die onraad vermoed de. De politie arresteerde de jeug dige inbrekers en bracht deze op naar het bureau. Onderweg echter zagen de jongelui kans te ontsnapr pen, maar veel resultaat had hun poging niet, want op de juiste ma nier wist de politie de vluchtelin gen weer te grijpen. Zij werden ingesloten in het bu reau en zullen naar 's-Bosch wor den overgebracht. GOED AFGELOPEN. Gistermiddag reed de heer P. met zijn gezin in een luxe auto door de Baardwijksestraat, toen plotseling de as brak. De bestuur der raakte de macht over het stuur kwijt en de wagen reed het trottoir op. Door krachtig remmen kon hij voorkomen dat op het trottoir spe lende kinderen enig letsel bekwa men, maar het scheelde niet veel. NA 43-JARIGE ARBEID t W. SWINKELS NAM AFSCHEID VAN P.T.T. i De bestellers der PTT zijn vertrouw de figuren in de \Vaalwijkse straten; maar een van de meest vertrouwde zal niet meer in deze functie gezien worden, sinds Willem Swinkels, besteller-voor- man van het kantoor te Waalwijk he denmiddag om 12 uur officieel de dienst verliet wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Dit afscheid werd gekenmerkt door een toon van warme vriendschap die alle employé s deze vriendelijke hulpvaardige besteller voorman toedragen. Directeur de Bruyn schetste in het kort de levensloop van Swinkels die in April 1910 als hulpbesteller te Baardwijk in dienst kwam van de PTT en die in 1949 werd bevorderd tenslotte tot besteller voorman, dus de scepter zwaaide in de bestellerskamer. Bijzonder herinnerde de heer de Bruyn aan 30 April van dit jaar toen de scheidende functionaris de ere medaille in brons van Oranje Nassau werd toegekend. Ge hebt hier niets dan vrienden, zei hij en een bijzonder aangename taak noemde hij het hem namens de directeur- generaal de legpenning te overhandigen die de PTT schenkt aan personen die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. De heer BoniS dankte namens het kan toorpersoneel de heer Swinkels voor alle medewerking en kameraadschappelijk heid en de heer H. van Engelen ver tolkte in warme bewoordingen de gevoe lens van het personeel; moeilijke dagen had Willem, gekend, maar altijd was er een glimlach op zijn gezicht en zowel voor de PTT als voor zijn gezin had hij een prachtige staat van dienst. Hij bood hem „een briefke aan dat ze met een prachtig woord een gesloten couvert noe men". En hij wenste: laat jouw gevleu gelde vrienden met hun gezang jouw le vensavond met vrouw en kinderen op luisteren. Voor mevrouw Swinkels bij wie de bestellers allemaal wel eens een bakske gedronken hadden, had hij ook woorden van grote dankbaarheid en hij bood haar heel mooie anjers aan. Ontroerd dankte voorman Swinkels al len, maar vooral Hem die hem deze mijl paal had laten bereiken. Zijn zoon Jacques achtte het zijn plicht om ook nog enkele gedachten te uiten. Zijn va der kennende wist hij dat hij al die woor den van lof volkomen had verdiend, maar er kon niet ontkend worden dat ook het arbeidsmidden een grote invloed op zijn collegialiteit en zijn arbeids- zaamheid had uitgeoefend. Hij hoopte dat dit afscheid geen afscheid zou be tekenen van de familie Swinkels en de PTT. I Ook wij wensen deze sympathieke post-man alle goeds toe en Gods rijke zegen. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Capuchon; hond; zilveren rin getje; bos sleutels; parelcollier; speegoedhorloge; portemonnaie; babyschoentje; gummi jasje; gul den; polshorloge. Verloren Militaire baret; schakelarmband; jongensjasje; gouden schakelarm band; twee vulpennen in etui; por temonnaie; portefeuille met in houd; gouden ring; jasje. AGENDA. Woensdag 30 Sept. 8 uur repeti tie dameskoor Oefening en Ver maak in De Twee Kolommen. Zondag 4 Oct. 12 uur repetitie mannenkoor, De Twee Kolommen. O Geslaagd. Te Rotterdam slaagden voor het examen Vakbekwaamheid Schoen winkelier de heren André Molen schot en Kees Klijsen alhier. Gunningen. Het herstel van 20 woningwet woningen in de Mgr Völkerstraat, 14 in de Van Rooystraat en 11 in de Berndijk, is gegund aan de firma P. A. Kramer te Genderen, Het bouwen van 25 woningwet woningen in de Berndijk te Kaats heuvel is gegund aan de firma Schuurkes te Tilburg voor de som van 265.750.het bouwen van 6 woningen in de Salm-Salmstraat te Loon op Zand aan de firma J. de Kort te Kaatsheuvel voor ƒ7.890; het bouwen van 4 woningen aan de Lage Zandschel te Kaatsheuvel aan de firma v. Willigenburg te Sprang- Capelle voor 48.598. Aan de firma Jos. de Brouwer te Kaatsheuvel is de verzorging van de electrische installatie van 45 in herstel zijnde woningwetwoningen te Kaatsheuvel opgedragen. Slot-concert in De Efteling. 't Was een pracht-Zondag die aan gekondigd stond als de laatste Zon dag van een seizoen, waarin De Ef teling een belangstelling heeft ge had, groter dan de sterkste optimist heeft durven dromen. En weer wa ren op deze uitgelezen najaarsdag twee en een half duizend bezoekers door de dag de poorten van het recreatie-oord gepasseerd, een aan tal, dat feitelijk nog niet wijst op een ten eind lopend seizoen. De Zangvereniging Bel Canto heeft de eer gehad met een Volks concert deze Zondag te sluiten en we overdrijven niet, door te zeggen dat Bel Canto hiermee in de Efte ling een schitterend debuut heeft gemaakt. Nog niet was er in 't Res taurant zo'n aandachtig dankbaar publiek, nog geen enkele Zondag was er binnen zo'n grote belang stelling. Was dit dankbaar werken voor het koor, nog aangenamer is deze avond geweest voor het solo- trio-Honsbeek, dat zijn dankbaarste avond van het hele seizoen heeft ge had, op de eerste plaats met een succesvol accompagnement van het koor, doch daarnaast voor de gele genheid eens te kunnen cancerteren zonder stoornis van gerinkel van glazen en gepraat van mensen, is dan een restaurant, volgens de di recteur van Bel Canto in zijn kort openingswoordje, geen ideale gele genheid om te concerteren? Zondag heeft men 't publiek, dat nu eens voor de muziek en zang kas geko men, 't bewijs geleverd dat ook hier schitterend en met voldoening ge musiceerd kan worden. Het pro gramma vulde bijna drie uren. Het Honsbeek-Trio opende met een Tra- viata-potpourri, hiermee geheel in de geest blijvend van het eerste deel van Bel Canto's programma, dat uit sluitend Verdi's opera-werken be vatte. In het tweede deel gaven de mannen van het Honsbeek-trio blijk niet alleen een keurig ensemble te zijn, doch daarnaast solisten ieder op zijn instrument. De Chopin-pot- pourri liet ons achtereenvolgens be luisteren het Scherzo in bes min. voor piano, de Nocturne nr 2 voor viool, de Walzer in cis min. voor piano, de 3de Etude voor cello-solo en de Polonaise militair in A dur voor het trio. Bel Canto bood daar na een mooie variatie met als inzet het bekoorlijke dameskoor „Fruh- lings-Symphonie" van Carl Reuther en verder werken van Lehar en Strauss, om met het leuke La Danza van Rossini te sluiten. Als dank voor de medewerking van het trio ontvangen, zong het koor tot slot het dankbare Quod Opera-potpour ri. Een alleszins geslaagd concert, dat bewezen heeft dat ook de voca le muziek een avondje in De Efte ling waard is. Agenda. Donderdag 1 October om 7.30 u. n.m. repetitie van de toneelclub Don Bosco in het patronaat. Vrijdagavond ging de belangstelling van rtaatsheuvel en velen daarbuiten uit naar de otticiele opening van het Apol lo- i heater bij de heer WSmit aan de Markt. Reeds vanat de bevrijding ex ploiteert daar de Biemans Bioscopen uit Uisterwijk en repeteert en concerteert er de bekende Harm. Apollo al sinds men senheugenis. En voor de bioscoop en voor Apollo was het een behelpen in een zaaltje zonder accomodatie, zonder acoustiek, zonder voldoende ruimte. Voelden dat de exploitanten van de cinema, was dit reeds jaren een handi cap voor de ontwikkeling en groei van Apollo, ook de heer Smit was dit reeds jaren een ergernis en de oplossing van het probleem, waar hij voor stond, heeft hem veel hoofdbrekens en zorgen ge kost. Óp de eerste plaats beschikte hij over veel te weinig ruimte en dan kwam daar bij de kwestie van financiering die in de tegenwoordige tijd, nu het bouwen direct een kapitaal vraagt, geen peul schilletje is. Doch de heer Smit, zou geen Smit heten, als hij zich van het een of van het ander, of van beide zou la ten afschrikken. Na veel onderhandeling de terreinuitbreiding een feit en wederom na grondige bestudering van de mogelijkheden een combinatie te ont werpen zowel dienstig voor een bios coop-theater als voor een concertzaal, kwam er met de voorlichting en de scheppingskracht van een practische ar chitect Perquin een ontwerp tot stand, dat beantwoorden kon aan de dubbele taak, die het nieuwe gebouw te vervul len zou krijgen. En Vrijdag stond dan de heer Smit voor de otficiele opening van het nieuwe gebouw, dat voor hem, voor de bioscoop exploitanten, voor de Harmonie Apollo en voor de gehele gemeenschap een op lossing en aanwinst mag genoemd wor den. Wat de heer Perquin, de bekende architect van ons mooie Efteling Restau rant, hier weer gewrocht heett, is op nieuw een bewijs van zijn kunde, zijn smaak en zijn practische ondervinding. Door een ruime heldere hal, waarin zo wel de loketten als de toiletten en de vestiaire zijn ondergebracht, kan men zowel de grote nieuwe zaal, als de oude gerestaureerde tot foyer ingerichte oude concertzaal betreden. We houden eerst links en staan verbaasd als we het nieu we theater betreden, hoog gewelfd met de sierlijke kapconstructie overkoepeld. Een lichthouten lambrisering aan beide zijden onderbroken door dubbele nood- deuren, geeft een frisse indruk, die nog verhoogd wordt door de tot het gewell reikende hardbaordbetimmering, artistiek door fijn in tere kleuren beschilderd lat werk in stijlvolle vakken verdeeld. De houtgranietvloer is in houtkleur gehou den voor het middenvak, dat als dans vloer is afgebakend, terwijl het overige gedeelte lichtgrijs gekleurd de zitplaatsen tijdens de balavonden aangeven. Het to neel maakt een machtige indruk. De to neel-opening door warme gordijnen in ^blauwgroen afgesloten heeft een opening van 6 bij 5 meter en een speelruimte, waarop zowel een harmonie-corps met de grootste bezetting als een toneelgezel schap meer dan voldoende gelegenheid heeft voor concert als spel. Een kelder over de gehele breedte en diepte van het toneel geeft plaats voor diverse kleedge legenheden, en voor opberging van stoe len en ander theatermateriaal. Rechts van de hal komen we in de oude concert-bioscoopzaal, in te richten zowel voor foyer bij grote uitvoeringen als voor grote en kleine vergaderingen en commissie-bijeenkomsten. Heeft de heer Perquin hier een woord van hulde ver diend, ook de aannemers,_de firma H. van Heesch en Zonen en de heer J. de Kort hebben hier blijk gegeven van de- qelijk vakmanswerk zowel in opbouw als afwerking. De electrificatie in licht als bioscoop-installatie uitgevoerd door de heer Jos de Brouwer beantwoordt aan alle eisen die hieraan mogen gesteld wor den; de heer Snels heeft zich een kun dig vakman getoond in het schilderwerk, de smederij van Heesch maakte het kun stige siersmeedwerk; de firma Dekkers installeerde er zeer modern en smaak vol sanitair, terwijl de firma M. Smit en Zn. de stoffering degelijk en fraai ver zorgde. En Vrijdagavond stonden we dan voor de officiële opening van dit nieuwe theater, waarvoor uitnodigingen waren uitgegaan naar de geestelijke en wereld lijke autoriteiten, de besturen van de ver- schillende plaatselijke verenigingen en vele anderen, die in groten getale gehoor qeqeven hadden aan deze oproep en de ruime zaal om goed half acht bijna ge heel vulden. Grote bloemstukken van dl verse theaterbedrijven, leveranciers, aan nemers, verenigingen en particulieren sierden het podium en de aangrenzende gelegenheden en gaven het geheel een teestelijk cachet. Niet de heer W. Smit, die wegens ongesteldheid het bed moest houden, verscheen na vertoning van het journaal op het podium, doch de heer G. van den Hoven, die namens de hospes de aanwezigen het eerste welkom kwam toe roepen. Hij verzocht de Eerw. Heren Geestelijken, de gemeentelijke autoritei ten en alle aanwezigen de provisorische zitplaatsen bij deze openstelling tot ge noegen te nemen, daar de leverancier van de bioscoopfauteuilles voor de tij dige levering, ondanks overeenkomst en belofte, teleur had gesteld. Dan dankte hij in hartelijke woorden architect Per- quin, de aannemers van Heesch en e Kort en verder de firma's Jos de Brou wer, Dekkers, Snels, van Heesch en Smit voor de keurige oplevering van het ge bouw en zijn aankleding. Ook de heer Hopman, Directeur van Gemeentewer ken, mocht voor de vlotte medewerking ontvangen in de openstelling der zaal, ondanks de niet tijdige levering der stoe len, een woord van dank ontvangen. Hij bood de zaal aan de exploitanten van de Biemans Bioscopen en de Harmonie Apollo aan en sprak de hoop uit dat zij zou beantwoorden aan de bedoeling, die bij deze bouw bij de heer Smit heett voorgezeten. Een der firmanten van „Biemans Bi oscopen" sprak een woord van dank aan het adres van de heer Smit, de hoop uit sprekend, dat het publiek van Kaatsheu vel zou wet ente waarderen, wat hier tot stand gebracht is, de verzekering gevend, dat Biemans Bioscopen een prima ser vice verzekeren en Kaatsheuvel op Bi oscoopgebied het fijnste zullen brengen dat op het doek kan worden gepresen teerd. Dan kreeg loco-burgemeester Jan Beerens het woord. Hij zegt geen bioscoop-bezoeker te zijn, zelfs niet te durven beweren of Doris Day" een vrouwelijke dan wel een man nelijke filmfiguur is, doch dat hij, noch het gemeentebestuur deson danks, niet onverschillig staan te genover wat hier heeft plaats ge vonden. Hij weet en erkent dat de film een zeer belangrijke plaats in neemt in het leven van de tegen woordige mens en hij voelt dat de overheid op dit terrein een zeer verantwoordelijke taak draagt. De statistieken bewijzen, dat op het ge bied van ontspanning het bioscoop bezoek de allergrootste belangstel ling van het publiek, niet alleen in de grote stad, doch ook in de klei nere gemeenten geniet. Hij brengt de heren Biemans en de heer Smit dank voor de initiatieven in dezen genomen, en wenst hen geluk met de uitvoering van de gelukkige plahnen. 't Gemeentebestuur juicht het toe dat dit mooie theater tot sand gekomen is en hij feliciteert van harte de Kon. Erk. Harmonie „Apollo" die mede hier een schit terend nieuw tehuis gekregen heeft. Hij spreekt de hoop uit dat 't corps in dit gebouw de gelegenheid zal vinden zich opnieuw op te werken tot de hoogste trap op de muzikale ladder, tot eer van zich zelf en de gemeenschap. Hij brengt hulde aan de uitvoerders van het werk en verklaart met de wens „veel succes" de zaal namens burgemeester Mr v. d. Heijden, die wegens ongesteld heid verhinderd is aanwezig te zijn, geopend. Namens de Algemene Nederland se Bioscoopbond en de afdeling „Zuid", voert dan als laatste de heer Piet Vink het woord. Hij feliciteert de heren Smit en Biemans namens de Bond met de totstandkoming van dit theater, dat hij een aanwinst noemt voor Kaatsheuvel, voor de „Biiemans Bioscopen" en voor de gemeenschap. De zaal, aldus de heer- Vink, voorziet in een zeer dringen de behoefte en de grote opkomst van autoriteiten en publiek bewijst dat er belangstelling uitgaat voor dè opofferingen, die de totstandkoming hebben geëist. Met „aan U de taak om mede dit gebouw tot een succes te maken", sluit hij zijn toespraak. Dan verschijnt op het grote witte doek de aankondiging van de grote kleurige circusfihn „The greatest Show on the earth", als première aan de aanwezigen door de „Bie mans Bioscopen" in dit theater ge boden. Zowel beeld ais ge.uid lie ten niets te wensen over en zelfs voor wie geen belangstelling voor de film hebben, heeft deze mach tige rijke opname een beeld gege ven van wat op filmgebied momen teel geboden wordt. Na afloop wer den de bezoekers in de kleine zaal verrast met een consumptie, aan geboden door Biemans Bioscopen en onder de stemmingsvolle mu ziek van het orkest van Freddy Hull werd het ongemerkt in gezel lig samenzijn sluitingsuur. Zaterdag gaf de harmonie Apolio er haar eerste concert. De heer G. v. d. Hoven sprak weer het eerste woord, waarin hij aan Apollo de nieuwe concertzaal aanbood, de hoop uitsprekend dat Apollo er zich thuis zal voelen en hierin op gaan tot de hoogste thap van de muzikale ladder. Voorzitter André Schalken dank te namens de harmonie voor de prachtige gelegenheid, hier tot re peteren. en concerteren geboden, waarbij hij de volle medewerking van bestuur en leden garandeert om voor dit gebouw de resultaten te bereiken, die de heer Smit ervan verwacht. Onder kapelmeester A. Molen schot geeft Apollo dan haar eersm concert, dat met belangstelling be luisterd werd en blijk gaf van tech nisch kunnen; daarnaast van de noodzakelijkheid tot de aanschaf fing van nieuwe instrumenten te komen, daar de stemming op ver schillende punten te wensen over laat. Een overdruk bal besloot deze tweede openingsdag. Zondag werd het theater voor het publiek opengesteld met de vertoning van de Nederlandse film „Sterren stralen overal", die vier achtereenvolgende dagen draait. Frater Monulphus overleden. Zondagmórgen om half twaalf gius ainier, na voorzien te zyn van ue genaaemiadeien aer n. Kers, ae i.erw. Eraier Monulphus. De oveneüene weru geboren te Tilburg op 10 Sept. l«/i, trad in de Congregatie uer Eiaters van 'iilburg op 13 Nov. 1888 en werd in 189f in die Congregatie gepro- ïest. Hij was een man van buiten gewone activiteit. Oqder meerdere sticütte hij het nuis „De Vtiert" ie 's-Boscli, van went huis hg drie ja ren de zorgzame directeur was. Tot op zqn boge leeftijd bieei hij de actieve secretaris van het f.K.t., de vereniging die het bekerings werk van andersdenkenden behar tigt door middel van de wereldtaal het Esperanto, op internationaal terrein, en in welke lunctie hij hergen werk heeft verzet. Erater Monulphus was een per soonlijkheid, die in Loonopzand bij iedereen bemind was. Hij ruste in vrede. Ribben gebroken. Tengevolge van een val bij werk zaamheden aan een kippenhok brak de landbouwer A. V. alhier n tweetal ribben.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7