UIT EIGEN LAND i Wilde Wereld Waalwijkse en LangsCourant Als ik uw vader maar gehad had DE LOONSVERHOGING. UIT DE Sanapiriil: de veilige 3 -m HOOFBPEJNT <- Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? VRIJDAG 2 OCTOBER 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TILLEN fiool dredaeteur JAN TïELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI 76e JAARGANG No. 79 Abonnement. 18 cent ïmns week t..35 pre kwartaal t. 6Si franco p P- Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR--ADRES „ECHO" „Het is nu al de zesde keer, dat ik je hier zie, Breedveld zei de rechter, ter wijl hij de vingertoppen van z n goed verzorgde handen tegen elkaar hield en over dat schuine dakje de verdachte in het beruchte bankje streng aankeek. „Ben je dan nooit van plan je leven eens te beteren?" 't Is jaren geleden, maar k zie de man er nog staan en weer hoor ik de merkwaardigste opmerking, die ik een verdachte ooit heb horen maken: „Als ik uw vader maar gehad had, edelacht bare Er klonk een bitter verwijt in dit woord, een aanklacht tegen 'het milieu waarin de man gegroeid was, iets van aigunst ook omdat hij wel vermoeden kon in wélke omgeving de rechter z n jonge jaren had doorgebracht. Ik heb me later nog dikwijls afgevraagd wie er achter die groene tafel gezeten zou heb ben en wie er voor gestaan, wanneer de ooievaar eens een vergissing had ge maakt door baby Breedveld in de wieg van de rechter te brengen en omgekeerd. Zou dan de man in die statige zwarte toga met z'n witte gesteven bef mis schien Breedveld geheten hebben en zou den die fijne handen van de rechter dan niet de ruwe knuisten geweest zijn van de man, die nu voor de zesde keer te recht stond „Als ik uw vader maar ge had had Natuurlijk, niet iedere misdaad kan verklaard en goedgepraat worden door te zeggen, dat de verdachte in een slecht milieu is opgegroeid. Er zullen ook ver dachten komen uit gezinnen, die rechters piegen voort te brengen, evenals er rech ters zullen zijn, die in het grauw der achterbuurten hun jongenskiel gesleten hebben. Maar ontegenzeglijk is waar, dat het milieu een grote rol speelt en dat geen misdaad veroordeeld mag worden zonder dat men de achtergronden kent, waartoe zeker ook gezin en opvoeding behoren. Wie dit denkt, zal minder hard tegen over de medemens staan, die eens verder ging dan de wet 'hem {oestond en daar voor heeft moeten boeten, eerst in de gevangenis, later weer in de vrije we reld. Een vrije wereld overigens, die een vijandige wereld geworden was, waarin men hem eigenlijk geen plaats meer toe kende. „Hij heeft gezeten", zeggen ze dan. Men vergeet er bij, dat de rechter een vrijheidsstraf van zoveel maanden of jaren heeft uitgesproken zonder de bepaling, dat de veroordeelde zijn ver dere leven als een getekende moet slij ten: „Hij heeft gezeten" betekent in vele gevallen een einde aan jarenlange vriendschap, een rem om lid te worden van de kaartclub, een beleefd briefje dat er reeds in de vacature is voorzien. De vrijheid blijkt een nog minder draagbare kwelling te zijn dan de gevangenis. Hij heeft gezeten. De ontslagen veroordeelde door deze moeilijkheden heen te helpen is een der vele taken, die de reclasseringsinstellin- gen zich ten doel gesteld hebben. In vele gevallen is het reclasseringswerk al be gonnen voordat de veroordeelde in vrij heid gesteld wordt. In zijn cel heeft hij dan reeds bezoek gehad van een reclas- seerder, die rustig praat over hetgeen er straks terug in de maatschappij moet gebeuren. In sommige gevallen zal de gezinsverhouding hersteld moeten worden, zal de man weer werk moeten hebben, enz. Bij dit alles bemiddelt de reclassering. Maar er is meer. We schreven hier boven reeds over het milieu. Om de rechter zo goed mogelijk in te lichten, stellen de reclasseringsinstellingen voor lichtingsrapporten samen over lie per soon en levensomstandigheden van de verdachte om daarmede antwoord te ge ven op de moeilijke vraag hoe hij of zij tot deze daad gekomen is. Uiteraard be langrijk voor het bepalen van de straf maat. Bovendien geeft het rapport aan hoe de verdachte indien mogelijk het beste weer op de rechte weg gehol pen kan worden. Niet zelden heeft zo'n rapport tot ge volg, dat de rechter besluit tot een voor waardelijke straf en ondertoezichtstel ling van een reclasseringsinstelling. Het kan ook gebeuren, dat een gevangene voorwaardelijk in vrijheid gesteld wordt, eveneens onder toezicht van de reclas sering. In -beide gevallen zijn er vrijwil ligers, die zich namens de betrokken in stellingen belasten met het toezicht. De reclasseringsinstellingen doen nog meer. Een aantal exploiteert tehuizen waarin voorwaardelijk veroordeelden en voorwaardelijk in vrijheid gestelden eni ge tijd worden opgenomen, wanneer niet volstaan kan worden met toezicht in het vrije leven. Zij verzorgen recreatie en lectuurvoorziening in de gevangenissen, zorgen op feestdagen voor een kleine tractatie, enz. Het is ondoenlijk het hele veelomvat tende werk van de reclassering in enkele regels ten voeten uit te tekenen. Het bo venstaande zij echter voldoende om aan te tonen, dat dit werk van uitermate groot belang is, niet alleen voor de be trokkenen maar voor de gehele maat schappij, die er zeer bij gebaat is, dat de veroordeelden weer als nuttige mensen in het openbare leven terugkeren. Maat schappelijk werk van de eerste orde Nu ligt de vraag voor de hand waar om de overheid zelf dit werk niet doet en waarom het steunen moet op parti culier initiatief. Bij nadere beschouwing echter zal men tot -het inzicht komen, dat reclassering in de eerste plaats een werk van naastenliefde is, een bewogen zijn met het lot van de medemens, die ge struikeld is en weer moet opstaan om verder te kunnen. Naastenliefde die recht uit het hart moet komen, spontaan en welgemeend. Kan een ambtelijke instan tie, hoe ijverig ook, dit werk ooit doen als de vrijwilligers van de verschillende reclasseringsinstellingen, gedifferentieerd naar de levens- en wereldbeschouwingen? Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 80 a. Hier ligt werk voor het particuliere initiatief, werk dat door het gehele volk van ganser harte gesteund moet worden. Niet iedereen kan reclasseringswerk doen, el kan iedereen het werk mogelijk ma ken. "Want ook dit werk kost geld, veel geld. Daarom organiseert het Nationaal Bureau voor Reclassering 'het uitvoe rende orgaan van de Vereniging van Reclasseringsinstellingen, waarin reclas seringsinstellingen van alle gezindten sa menwerken ieder jaar een Nationale Reclasseringsdag met een geldinzameling voor dit doel. Dit jaar op Zaterdag 3 October. Dezer dagen zal er weer een rammelende collectebus onder uw neus gestopt worden. Dan kunt U natuurlijk doorlopen en de portemonnaie stijf dicht houden, waarmee u zeggen wilt zich niet te interesseren voor het lot van hen, die van het rechte pad zijn afgedwaald, om dat zij dan maar beter hadden moeten oppassen en op de rechte weg hadden moeten blijven, zoals u. Maar: wie sta, zie toe dat 'hij niet valle U kunt dan ook wèl even stilstaan en denken aan de verdachte, die zeggen moest: „Als ik uw vader maar gehad had." Dan is uw portemonnaie reeds open, dan glijdt er in de bus reeds dat gene wat ieder weldenkend mens gaarne missen wil ten bate van hen, die eens gestruikeld zijn en opzien naar de hel pende hand: het reclasseringswerk. Ons reclasseringswerk. Uw reclasseringswerk! NIC. ISCHRAMA. Het besluit dat de regering j.l. Maan dag heeft genomen om een loonsverho ging van 5 procent met ingang van 1 Ja nuari a.s. verplicht te stellen, heeft wei nig enthousiasme verwekt. Uiteraard is daarvan niet de oorzaak dat er een loons verhoging komt, maar het feit dat ze 5 procent bedraagt. Wel verklaarden de werkgevers zich met deze beslissing ac- coord, maar de leiders van de vakver enigingen hebben er in soms scherpe be woordingen hun teleurstelling over uit gesproken. De eersten waren dan ook van oordeel dat voor een volledige com pensatie van de huurverhogingen en op heffing van de verbruiksbeperking een loonsverhoging van 5 noodzakelijk was, terwijl de laatsten met hun bereke ningen tot 6 procent kwamen. De nu vastgestelde loonsverhoging is wel met de meeste .moeite gepaard ge gaan van alle loonsverhogingen die na de oorlog noodzakelijk bleken om voor de werknemers een redelijk levenspeil te handhaven. De eerste aanleiding daar toe kwam op 19 Maart van dit jaar, toen de regering door middel van een nota aan het parlement haar plannen aankon digde met betrekking tot een noodzake lijke huurverhoging en de daaruit min of meer voortvloeiende gevolgen voor de huurder. In Mei werden de eerste oriën terende besprekingen gehouden in de Stichting van de Arbeid en met de inter departementale commissie voor de Loon- en Prijspolitiek. Toen de Raad van Vak- centralen voorlopige voorstellen indiende voor compensatie van de huurverhoging werd een percentage van 5 procent aan gehouden. Later wezen de cijfers in de richting van 7 procent. In de Stichting van de Arbeid onderschreven de werk gevers de redelijkheid van opheffing van de verbruiksbeperking en compensatie voor de huurverhoging. Bovendien wil den zij de lonen per gemeenteklasse dich ter bij elkaar brengen en die voor ge schoolden meer verhogen dan voor onge schoolden. Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opko mend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. In de loop van Augustus en Septem ber bereikte de controverse tussen beide partijen een hoogtepunt. De becijferingen van werkgevers en werknemers liepen nogal ver uiteen en beliepen resp. 3,6 en 5,7 procent. De werkgevers wensten daarom de zaak te verwijzen naar de Sociaal-Economische Raad, maar de werknemers stelden een compromis voor op 6 procent, anders zouden zij via de regering een compensatie van 8 procent vragen. Toen op 18 September in de Stichting van de Arbeid bleek, dat de partijen niet tot elkaar konden komen, dienden zij afzonderlijk hun voorstellen bij de regering in, waarna deze minister Suurhof aanwees om te trachten beide partijen alsnog tot elkaar te brengen. Het resulaaat was dat zij accoord gin gen met het voorstel het oordeel over de juistheid van de becijferingen over te laten aan een neutrale commissie van drie, onder voorzitterschap van de voor zitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. De Vries. Deze kwam tot de con clusie dat de loonsverhoging 4,8 procent behoorde te bedragen, waarna de werk gevers accoord gingen met een loonsver hoging van 5 procent, terwijl de werk nemers 6 procent bleven vragen. Onge twijfeld naar aanleiding van het advies van de commissie en niet aan de hand van een nieuw indexcijfer, zoals werd beweerd besloot de regering toen Maandag een loonsverhoging van 5 pro cent voor werknemers van 23 jaar en ouder voor te schrijven. Dit is in het kort het verloop van het drama, dat hiermee echter niet vol ledig aan zijn einde bleek te zijn, door dat de Raad van Vakcentralen nogal te leurgesteld bleek te zijn. Men bleef nog wat harrewarren om dat ene procent dat het bedrijfsleven een zeventig mil- lioen zou kosten welk geharrewar na- uurlijk niet om dat ene procent ging, maar om het royale gebaar. Het klonk in ieder geval weinig vriendelijk van de vöorzitter van de K.A.B. toen hij ver klaarde omtrent de werkelijke sociale gezindheid bij de werkgevers al lang geen grote illusies meer te koesteren, waaraan, hij toevoegde, dat de lijst van teleurstellingen compleet wasAndere vakverenigingsleiders lieten zich in de zelfde geest uit. Men kan nauurlijk de zaak van twee kanten bekijken, zonder elkaar al te hard te vallen, en dan lijkt het altijd erg moei lijk om precies op hetzelfde punt uit te komen. Niemand ontkent de redelijkheid en noodzakelijkheid van de loonsverho gingen. De regering is blijkbaar van oor- deei geweest dat 5 voldoende is en dat zij niet verder mocht gaan en het kan haar niet euvel geduid worden dat zij het advies heeft gevolgd van een commissie met welker instelling zowel werkgevers als werknemers accoord zijn gegaan. De staatssecretaris van sociale zaken, mr dr A. A. van Rhijn, heeft inmiddels op een persconferentie een toelichting gegeven op het regeringsbesluit. Hij lo genstrafte allereerst de bewering dat de beslissing gebaseerd zou zijn op een nieuw indexcijfer. Wel had men getracht zich te baseren op gegevens van 1951, maar omdat dit teveel moeilijkheden mee bracht was men weer teruggegaan naar het cijfer van 1949, waarop ook de vo rige loonronden gebaseerd waren. De conjmissie was aldus tot haar ad vies gekomen: de verbruiksbeperking be cijferde zij op 3,5 procent, voor de huur verhoging vond zij een compensatie van 2,1 procent noodzakelijk. Het totaal van 5,6 procent werd verminderd met 0,8 voor de verla ging der indirecte belasting, zodat er ten slotte een compensatie van 4,8 procent uit de bus kwam. De verlaging der di recte belastingen die op 1 Januari 1954 moet ingaan, is hierin niet begrepen. Als de onderhandelingen heropend moes ten worden, aldus de staatssecretaris, was mem nog geen stap verder. De loongrenzen van de sociale ver- Zekeringen zullen ook met 5 procent wor den verhoogd, behalve die voor de werk loosheidsverzekering. Over verhoging van de kinderbijslag en van de sociale uitkeringen zal nog overleg worden ge pleegd in de Stichting van de Arbeid. De regering is zich bewust, verklaar de dr Van Rhijn, van de moeilijkheden die voor de middenstand uit de huurver hoging en de loonsverhogingen voort vloeien. Hij stelde daartegenover echter de belastingverlaging en de ruimere be stedingsmogelijkheden voor de arbeiders tengevolge van de loonsverhoging. Voorts wees hij op de dalende groothandelsprij- zen. Volgens ramingen van werkgeverszijde zullen de lasten voor sommige bedrijven met 10 procent verzwaard worden, door de loonsverhoging, het terugbrengen van het verschil in gemeenteclassificatie, het verhogen van de beloning voor geschool den en de stijging van sociale lasten. Tenslotte waarschuwde de staats secretaris dat de betalingsbalans nog steeds tot voorzichtigheid noopt en dat we nog steeds niet in een ekonomisch paradijs leven. heersinstituut van de bezittingen van de vroegere monarch zei later, dat het niet gemakkelijk is om de omvang van het fortuin op te ge ven. Faroek erfde het grootste gedeel te van het fortuin, die de dynastie Mohamed Aly gedurende een be wind van ruim 140 jaar over Egyp te bijeengegaard heeft. Tijdens zijn bewind van 16 jaar zou Faroek dit fortuin door allerlei ondernemingen in sterke mate uit gebreid hebben. 10 Millioen pond. Faroek bezat verscheidene palei zen en andere gebouwen en verder was hij de eigenaar van ongeveer 5000 ha. van de beste gronden in Egypte. In geheel Egypte had hij rusthuizen. Hij heeft verder een ongelooflijk aantal kunstschatten, antiquiteiten en andere waardevolle voorwerpen achtergelaten. Verder was bekend, dat hij een belangrijke aandeelhou der in verscheidene commerciële en industriële maatschappijen was. Bij de Egyptische banken had hij ver scheidene rekeningen lopen onder aangenomen namen. De waarde van zijn bezittingen wordt geschat tussen vijf en tien millioen pond, maar de belastingen, douane en andere overheids-instan- ties hebben reeds vorderingen inge diend tot een bedrag van 3,5 mil lioen, terwijl particuliere schuld eisers nog eens tien millioen pond eisen. Nu de regering Faroek's eigen dommen heeft overgenomen, erft zij ook verscheidene schuldvorde ringen. Eén daarvan is een vorde ring van een juwelier in New York, Harry Winston, die aan de Egypti sche koning in 1951 diamanten ter waarde van meer dan 1 millioen dollar zou hebben geleverd. kundigen, die een advies zouden uitbren gen. Dan is het ook juist, aldus de staats secretaris, dat alle partijen zich bij dat advies neerleggen. De werkgevers heb ben dit onmiddellijk gedaan en waren bereid het percentage van 4.8 pet. naar boven af te ronden. De regering deed hetzelfde. TELEURSTELLEND ANTWOORD VAN MOSKOU OP WESTELIJKE UITNODIGING. De 'Sovjetrussische regering heeft j.l. Dinsdag geantwoord op de Westelijke nota van 2 September j.l., waarin de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk haar het voorstel deden om op 15 October te Lugano (Zwitserland) een viermogend- heden-conferentie te houden. Op deze conferentie zouden de ministers van bui tenlandse zaken de kwesties Duitsland en Oostenrijk moeten bespreken. De Westelijke uitnodiging van 2 Sep tember was de tweede poging om Rusland aan de conferentietafel te krijgen. In die nota stemde het Westen er in toe, be halve de vrije verkiezingen en de status van een regering voor geheel Duitsland ook andere Duitse vraagstukken te be spreken. Beide eerstgenoemde punten moesten echter de voorrang behouden. De Westelijke landen verwierpen toen het Russische voorstel om communistisch- China tot de besprekingen toe te laten. ïn de nota van Dinsdag komt de Sov jet-regering echter opnieuw aanzetten met het voorstel, ook communistisch- China aan de bedoelde conferentie te la ten deelnemen. Verder wordt een uitbrei ding van de agenda in overweging ge geven. Men is dus weer even ver als voorheen. KARDINAAL WYSZYNSKI GESCHORST. Kardinaal Wyszynski, Primaat van Polen, is door de Poolse Rege ring geschorst. Hij zal zich in een klooster mogen terugtrekken. Dit heeft Radio-Warschau Maandag avond bekend gemaakt. De Aartsbisschop is van zijn func- ties ontheven, aldus de bekendma king, omdat hij misbruik heeft ge maakt van zijn autoriteit en de be ginselen van de overeenkomst tus sen Staat en Kerk heeft geschonden door zich over te geven aan tegen de Staat gerichte activiteit. De Regering nam het besluit, dat haar verlangen naar „volledige nor malisatie van de betrekkingen tus sen Staat en Kerk weerspiegelt", in overeenstemming met „haar grond wettelijke bevoegdheden", aldus Radio-Warschau. Wat een machtsmisbruik! Volgens het Franse persbureau A.F.P. is de Bisschop van Lodz, Mgr Michel Klepacz, gekozen tot hoofd van het Poolse Episcopaat. TITO EN DE KERK. Maarschalk Tito, de Zuid-Slavi sche president, heeft in een Zondag te Rouma, ten Noorden van Belgra- MR H. A R. SCHUIT, DIRECTEUR VAN DE KONINKLIJKE NEDER- LANDSCHE JAARBEURS, In de vacature van Directeur van de Koninklijke Nederlandsche Jaar- beurs, ontstaan door de benoeming van Mr J. Milius tot gedelegeerd i lid van de Raad van Beheer van i deze instelling, is met ingang van i 1 Januari 1954 benoemd de heer Mr H. A. R. Schuit, secretaris van de Directie van Rijmenam N.V. te 's-Gravenhage. 1 De heer Schuit heeft gestudeerd in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Na deze Winston's vordering zal 1 Octo- ber bij een gerechtshof in Cairo in l hebben beëfndigd,'was hij behandeling komen. I Smokkel. Antonio Pulli, de voormalige par ticuliere secretaris en vertrouwe ling van Faroek, is opgeroepen voor een nadere ondervraging met be trekking tot het smokkelen van 'n bedrag van ongeveer 20 millioen. Wat ex-koningin Narriman's eis voor een alimentatie van ongeveer 52.500 gulden per maand betreft, "werd verklaard dat zij zich tot Fa roek zal moeten wenden. ALGEMENE LOONSVERHOGING VAN VIJF PROCENT do, gehouden rede o.a. gezegd, dat het kerkelijk probleem in Zuid Slavië geschapen was door de hou ding van zekere hoge dignitarissen, die een onvriendschappelijke poli tiek jegens het regiem voerden. Van de andere kant veroordeelde Tito onlangs voorgekomen inciden ten, waarbij geestelijken werden lastig gevallen. Hij meende dat er wel andere middelen waren om de kerk „klein te krijgen". Men moest de geestelijkheid negeren en er niet naar luisteren. PAUSELIJKE ENCYCLIEK MARIA-JAAR 1954. De lang verwachte encycliek over het a.s. eeuwfeest van de Dogma verklaring der Onbevlekte Ontvan genis van Maria, dat in 1954 zal worden gevierd, is Zaterdag ver schenen. De encycliek, welke be gint met de woorden. „Fulgens Co rona", is gedateerd op de 8ste Sep tember; zij kondigt aan dat een Mariaal jaar gevierd zal worden, te beginnen op 8 December a.s. De glanzende kroon van Maria's glorie, zo begint de H. Vader het rondschrijven, is n.og helderder gaan schitteren na de plechtige dogmaverklaring van Maxia's On bevlekte Ontvangenis, welke 100 j jaar geleden geschiedde en de H. Maagd scheen haar welbehagen daarover uit te willen drukken door reeds vier jaren later in Lourdes te verschijnen. De plechtige dogma verklaring van Maria's Tenhemel opneming heeft zo vervolgt de encycliek aan het Dogma der On bevlekte Ontvangenis een nog gro tere schittering toegevoegd. Heel in het bijzonder be veelt de Paus aan, bedevaarten te houden naar de nationale heiligdommen en met name naar Lourdes. Daarna spreekt Hij de verwachting 'wit, dat Rome zal uitblinken in het. -hulde betoon aan de Moeder van God, het heil van het Romeinse Volk. De H. Vader uit Zijn vurige ver langen, dat deze aansporing alle ge lovigen mag bereiken, die vervolgd worden en tot zwijgen gedoemd zijn, opdat zij aldus hun gebeden verenigen met die van het overige deel der wereld. FAROEK IS AL ZIJN BEZIT IN EGYPTE KWIJT. De Egyptische revolutionnaVre Raad heeft besloten1 alle bezittingen van Faroek in Egypte te confisque ren. Een woordvoerder v an het b(3- met ingang van 1 Januari 1954. Officiëel wordt het volgende me degedeeld: „Na kennisneming van het rap port der drie deskundigen en van de standpunten der centrale Werk gevers- en Werknemersorganisaties heeft de Ministerraad besloten het College van Rijksbemiddelaars aan wijzing te geven bij beschikking met ingang van de eerste loon- week in Januari a.s. een algemene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, ui teraard onder voorbehoud dat de thans aanhangige wetsvoorstellen inzake huurverhoging e.d. zonder belangrijke wijzigingen door de Staten-Generaal worden aanvaard. Voorts zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een wijziging van de richtlijnen voor de loonpolitiek in dier voege, dat de lonen voor ge schoolden in het bedrijfstakgewijze overleg met 2 cent per uur mogen verhoogd worden en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklasse met 2 cent per uur zal mogen worden ver minderd. Over de verdere bijzon derheden (dispensatie, jeugdlonen enz.) zal nog nader overleg tussen het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid plaats hebben. De Regering vertrouwt, dat de werkgevers voor werknemers, wier lonen niet bij de C.A.O. of binden de loonregeling zijn vastgesteld overeenkomstig het advies van de centrale werkgeversorganisaties, vrijwillig een gelijke loonsverho ging zullen toepassen. Staatssecretaris Dr. A. van Rhijn ont kende op een Dinsdag gehouden percon- ferentie, dat op het laatste ogenblik nieuwe index-cijfers zouden zijn gepro duceerd, zoals de algemeen secretaris van het N.V.V. voor de radio verklaar de. Het percentage van 4.8 percent, waartoe de deskundigen kwamen, kan aldus worden herleid: 2.1 pet. voor de huurverhoging, 3.5 pet. voor de ophet- fing van de consumptiebeperking, hetgeen «amen 5.6 pet. is. Hiervan moet worden afgetrokken 0.8 pet. als invloed van de verlaging van de indirecte belastingen suikeraccijns, kolen en schoeisel). In de woorden van de (socialistische) Staatssecretaris was een duidelijke teleur stelling te beluisteren over de reactie van de arbeidersorganisaties op het advies van de regering. Toen in de Stichting van de Arbeid werkgevers en werkne mers het niet eens konden worden - hetgeen betekent dat er een deuk in de Stichting is geslagen, aldus de staats secretaris gingen alle partijen, zowel regering, werkgevers als werknemers ac coord met de aanstelling van drie des- enige jaren werkzaam als directie secretaris van de toenmalige Phi lips Verkoopafdeling voor Neder land, vervolgens heeft hij een lei dende functie vervuld in een aan tal middelgrote Nederlandse onder nemingen, waarbij vooral hun ex portbelangen zijn aandacht hadden. In deze jaren heeft hij een bezoek gebracht aan tal van Europese lan den, waarbij hij tevens gelegenheid had kennis te nemen van bekende internationale Jaarbeurzen. Mr Schuit is gehuwd en 45 jaar oud. WINKELSLUITINGSWET. GEEN STRAFBAARSTELLING VAN DE KOPER. Raadsbesluit van Den Bosch vernietigd. De Raad der gemeente 's-Hertogen- bosch laste destijds in een verordening op de winkelsluiting een verbodsbepaling in, ten doel 'hebbende het handhaven van sluitingstijden door middel van mede strafbaarstelling van de koper bij over treding der wet. De Kroon heeft thans dit raadsbesluit vernietigd op grond dat de wet niet toe staat, dat de gemeentelijke wetgever naast de in de wet omlijnde verboden een ander stelt en dus corrigerend op treedt. Veilig en onbegrensd genezend bij kou koorts - griep en pijnen. 50 tabletten 80 ct. - 25 tabletten 4 5 ct. MIJNRAMP IN BELGIË. In de kolenmijn „Charbonnage de l'Espérance bij Quaregnon in de Belgische provincie Henegouwen zijn Zaterdagavond twaalf mijn werkers om het leven gekomen en twee gewond, doordat de vloer van de lift het begaf. DE STORM IN JAPAN. Reeds 144 doden. Volgens de jongste cijfers zijn als gevolg van de wervelstorm en de overstromingen in Japan 144 men sen om het leven gekomen en 475 gewond; 488 personen worden ver mist. ARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN. De 48-jarige spoorwegarbeider T. Bakker uit Alkmaar is met vrij ernstige verwondingen naar 't O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam vervoerd, nadat hij ter hoogte van de overweg Oude Diemerlaan op 't baanvak AmsterdamWeesp was aangereden door de electrische trein. TWEE KINDEREN GEDOOD. Twee kinderen van de landbou wer Chr. E. uit Neerbosch bij Nij- men zijn op een onbewaakte over weg bij Nijmegen door een trein gegrepen en gedood. De kinderen zaten op een door een paard ge trokken wagen. Hun vader werd licht gewond.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1