„ROSAGAARDE" De grote Speurder popent WEK DE GAL IN UW LEVER OP Plannen voor een belangrijke uitbreiding der Nijverheidsschool zijn ingediend. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 2 EEN PARADIJS VOOR OUDEN VAN DAGEN nadert zijn voltooiing Al die vriendelijke huisjes zijn verhuurd I Stille hoop, dat het schooljaar 1954 begonnen kan worden in een fraai nieuw gebouw van Ir. Geenen. doodt bat en m^/$ Wat is er de laatste jarenyveel veranderd voor de ouden van da gen! Men kan- het zich bijna niet meer voorstellen, hoe deze, vaak moegeleefde en moegezorgde, mensen vroeger als het ware maar aan hun lot werden overgelaten, terwijl nu op alle mogelijke gebied hun levensavond wordt mogelijk gemaakt en veraangenaamd, ter wijl zij nu Worden gesteund en de waardering genieten voor een lang leven van werken en zorgen. Wie, zoals wij, naar het Kaatsheuvelse Rosagaarde, het tehuis voor Ouden van Dagen, gaat kijken, wordt er meer dan waar ook over tuigd van deze waarheid. Dit complex, weinig minder dan een pa radijs voor de oudjes, zal zoals de verwachtingen thans zijn, einde October worden geopend; nog slechts enkele werkzaamheden moe ten worden verricht en dit machtige, gedurfde complex zal vol tooid zijn. NIETS IS ACHTERWEGE GELATEN. De lezers hebben in onze verslagen van de Loonopzandse raadsvergaderin gen meermalen kunnen lezen van een aanvullend crediet dat verstrekt werd aan de stichting Rosagaarde; de raads leden zagen het totale bedrag dat met de bouw van dit grote project was ge moeid geleidelijk oplopen naar het mil- lioen. Al deze hernieuwde aanvragen echter kwamen voort uit het streven van het Stichtingsbestuur de inrichting van het tehuis zo compleet en zo deugdelijk mogelijk te maken; meteen aan alle voor waarden die maar enigszins aan de in richting gesteld kunnen worden, te vol doen. Inderdaad, we hebben het dezer dagen nog eens gezien, niets is achterwege ge laten, letterlijk aan alles is gedacht bij de inrichting, Vooral van het hoofdgebouw. We kwamen in de lichte ruime hall van dit gebouw en daar troffen wij de zeereerw. Heer Pastoor Rietra, de ziel van Veel groots dat in Kaatsheuvel reeds werd tot stand gebracht, (we noemen slechts „de Efteling"!) en ijverig be stuurslid ook van de stichting Rosagaar de; hij was in gezelschap van de heer Luxemburg, die samen met zijn broer de plannen van Prof. Holt uitvoerbaar maakte en met de andere Kaatsheuvelse aannemers de fa. van den Hoven en Brekelmans dit grote project op vlotte en deugdelijke wijze uitvoerde. Deze twee hebben ons bij ons herhaald bezoek aan Rosagaarde rondgeleid. Rond geleid door 'het rijk ingerichte Hoofdge bouw, ons in de hall de kamers gewezen van directie en administratie, de be stuurskamer, het heldere restaurant met zijn eigen keuken, waarin een der meest moderne bordenspoelmachines en een warmtekast de taak van het bedienend personeel zeer vergemakkelijken. Ze hebben ons de kamers laten zien van de pensiongasten die ondergebracht zijn in dit hoofdgebouw; ruime, doelmatig ingerichte kamers. Beneden is ook de ontspanningszaal, waaraan de laatste hand werd gelegd, een mooie ruime en lichte zaal, waar de oudjes overdag kun nen vertoeven en zich kunnen bezig hou den met het een en ander. Op de eerste verdieping vinden we ook nog kamers voor pensiongasten; en daar is ook de mooie moderne kapel, die nog ingericht moet worden; we bewonderen daar de lichte trappenhallen en de rus tige zitjes op de kleine balcons, de prach tige heldere badkamers. Op de zolder verdieping zijn logeerkamers en de ka mers voor het personeel. HET HART VAN ROSAGAARDE. Het hart van Rosagaarde, de centrale van het grote bedieningsapparaat, vinden we in het sousterrain. Daar is een fiet senruimte, een knutselkamer, daar is de „machinekamer", waar grote ketels en boilers voor de warmwatervoorziening van geheel Rosagaarde, ook van alle af zonderlijke huisjes zorgen, waar de cen trale verwarmings-apparaten zijn onder gebracht om de bewoners te beschermen tegen de koude; we hebben gezien hoe de temperatuur van het water in de toe voer- en de retourleidingen nagenoeg ge lijk was en zo hebben we ons overtuigd van de deugdelijkheid van dit apparaat en de nauwgezetheid waarmee het was aangebracht. Daar, in dat sousterrain, is ook een modern ingerichte keuken; overtuigde ons de inventaris, waaronder een geweldig fornuis, een braadpan, waarin de gehele dagproductie van een uitgebreide kippen ren in eens tot een smakelijke ommelet kan worden bereid, de grote ijskast, de diepvriesmachine, de mengmachine enz. enz., al niet van de voortreffelijkheid dezer keuken, dan deden dat toch de heerlijke geuren die de soeppan en het wafelijzer verspreidden. Het is geen won der dat de bewoners het eten zo roemen. We zijn vervolgens naar de wasserij gegaan, waar de was van de Rosagaar- de-bewoners gereinigd en bewerkt wordt als in de beste wasserij. Een moderne centrifuge, een droogtumbler en een au tomatische mangel verlichten de taak van het wasserij-personeel aanmerkelijk. OP HUISBEZOEK. Toen zijn we op huisbezoek gegaan in enkele van de huisjes, die allemaal verhuurd zijn en bijna allemaal al be woond. Uit alle delen van het land komen de bewoners en, wie we ook spraken, iedereen was even enthousiast; enthousi ast over de ligging der gebouwtjes, over de ruimte daarin, over de accomodatie; kortom, ons bleek, hoe deze behuizing voor de bejaarden de ideale behuizing is. In een twee-persoonswoning daar woont de fam. N. Hendriks-Trimbach uit Waalwijk; Mevrouw Hendriks ontving ons erg vriendelijk en toonde met een ge rechtvaardigde trots haar huisje, dat zij keurig had ingericht en waarin nog zo veel plaats bleek voor alle mogelijke voorwerpen die haar haar hele leven lang dierbaar waren geweest. „We kun nen het niet beter wensen", zei mevrouw Hendriks, „we hebben het hier goed naar onze zin". Evenals alle andere bewoners van de afzonderlijke huizen kookt Me vrouw Hendriks haar eigen potje; „na tuurlijk, zegt ze, als ge heel de dag niets gaat zitten doen bent ge zo oud!" Ze heeft-twee mooie kamers, die ruim ge noeg zijn, een vriendelijk keukentje en n practische douchecel. Mevrouw Driessen, die laatstelijk in Tilburg woonde, woont met haar man in een driepersoonswoning. Zij beschikt over een woonkamer, een slaapkamer, een kleinere slaapkamer, een keuken en een badgelegenheid. „Ik heb al jaren in Tilburg gewoond zegt Mevrouw Driessen, maar ik heb nooit geweten dat het hier overal zo mooi was; de natuur is hier zo ongerept en zo vol variaties' Inderdaad, Me vrouw Driessen, zal op haar palet geen kleuren genoeg hebben om de herfst- pracht van de bossen te schilderen, want zij is een zeer verdienstelijke artiste. En haar trots was verantwoord en zeer be grijpelijk, toen zij ons haar werk, gesig neerd met Anny van Leeuwen, toonde; rustige stillevens, in rijke kleuren, met een beschaafde toon en gaaf van teke ning. Zij heeft er haar huisje mooi en vriendelijk mee gemaakt en de stille rustige sfeer van Rosagaarde is haar wel kom bij het schilderen, dat haar nog steeds zo'n grote voldoening geeft. Juffrouw Brekelmans was de laatste Rosagaardebewoonster die we met ons bezoek „vereerden". Ze bewoont een één-persoonswoning, bestaande uit een ruime zit-slaapkamer, een keuken en een douchecel. En hier trof ons weer, even OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN PIETER BAKKER. 24) Goed zei Pieter besloten, en stapte naar binnen. Een won derlijk gevoel beving hem toen hij de maar al te bekende omgeving rondkeek. Daar stond de stoel, waarop hij zovele jaren gezeten hadde afgerammelde schrijf machine in de hoek.de boeken kast Hebt u voor mij al een ander? grapte hij, in een behoefte om de beklemming te verbreken. Want hij voelde zich beklemd. Hier stond hij, goed gekleed, een man in bo nus door een draai van het wiel van fortuin. En de omgeving hier ademdearmoede. Hij keek Dik mans eens aan. Die was magerder geworden, zijn boord was schoon, maar begon een tikje te rafelen, de jas was niet nieuw. Het ging zijn oude patroon blijkbaar niet best. Dikmans zag zijn blik en ver stond. Het kan er niet meer af als bij de andere woningen, hoe smaak vol en hoe gerieflijk de bewoners ze héb ben ingericht, hoe gezellig zij hun, waar schijnlijk, laatste aardse verblijf hebben weten te maken. Binnenkort zal begonnen worden met de parkaanleg in en rond Rosagaarde, zoals men ons verzekerde, het geheel zal er door aan vriendelijkheid en schoon heid winnen en dit bejaarden-tehuis, zal ook wat dit betreft een paradijs zijn. 85 WOONRUIMTEN. Rosagaarde bestaat uit 20 3-persoons- woningen 22 2-persoons, en 10 één persoons, terwijl er in het Hoofdgebouw nog 33 kamers zijn voor de pensiongas ten, wier verzorging geheel door het te huis geschiedt; dus wier eten e.d. ook door Rosagaarde wordt bereid. In een gesprek dat wij tenslotte nog hadden met Pastoor Rietra en Mej. Ma ria Rubbens (geboren iWaalwijkse) de directrice van het gebouw, waarbij we koffie dronken uit het fraaie eigen Rosa- gaarde-servies, werd ons meegedeeld, dat de huisjes allemaal verhuurd zijn, terwijl er nog dagelijks uit alle delen van het land nieuwe aanmeldingen binnen komen. De belangstelling voor Rosagaarde blijkt dus, alle pessimisme van sommige zijtien ten spijt, zeer groot te zijn. Zo groot dat we al gesproken hebben over een mogelijke uitbreiding van het aan tal huizen. Met welke uitbreiding inder daad rekening is gehouden; het terrein is er groot genoeg voor en de centrale ver warming bijvoorbeeld kan nog 25 huis jes meer voorzien. In tegenstelling tot de huisjes zijn de kamers in het hoofdgebouw, voor de pensiongasten dus, nog niet allemaal verhuurd. Maar ook hiervoor bestaat een vrij grote belangstelling en Pastoor Rietra zei; Schrijf maar1 dat de mensen die hier graag komen zich moeten haas ten, anders vissen ze achter het net. GEESTELIJKE EN LICHAME LIJKE VERZORGING We hebben in het bovenstaande ge zien hoe er op alle mogelijke manieren voor de bewoners van het grote complex wordt zorg gedragen; we hebben gezien hoe hun eten wordt bereid en hoe hun was wordt gedaan. Maar ook geestelijk voedsel zal hun bereid worden en hun geestelijke was zal worden gedaan, wan neer de kapel, met de inrichting waar van zo gauw als mogelijk is zal worden begonnen (professoren laten nog al eens lang op zich wachten!). Dan zal een vaste rector worden benoemd voor Ro sagaarde en iedere morgen zullen er de bewoners de Heilige Mis bij kunnen wonen. En voor hun lichamelijke gezondheid zorgt een verpleegster, die ook tot de staf van het tehuis behoort. Zo wordt er voor hun op alle gebieden gezorgd en als eenmaal in de chapel ardente van Rosagaarde de kaarsen voor hen branden en alles met zwart om floerst zal zijn, dan zijn zij uit hun laatste aardse verblijf naar hun eeuwige woning gegaan; maar als getrouwe dienstknechten hebben zij dan ook reeds tijdens hun leven hier, de beloning en de waardering voor hun lang leven van werken en zorgen ontvangen. U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig ren jloom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en „Als we binnenkort maar zo ver zijn, dat we alle jongelui, die zich „aanmelden en geschikt blijken, kunnen aannemen, dan zijn we „waar we wezen moeten. "Wij hebben thans een prachtig plan van „uitbreiding van Ir Geenen ir. Den Haag ingediend. We hebben de „stille hoop, dat we binnen niet al te lange tijd tot aanbesteding „kunnen overgaan en dat wc het schooljaar 1954 kunnen beginnen „in een fraai nieuw gebouw". 'Deze hoopvolle woorden sprak de heer Jan Tielen, voorzitter van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken bij de uitreiking van de diploma's aan de geslaagden voor de diverse cursussen, welke plechtigheid Dinsdagmiddag in de cantine van het schoolge bouw plaats vond. En laten we hopen dat het ijverige bestuur niet teleurgesteld zal worden in zijn verwachtingen, want het is van zeer groot belang voor het nijverheidsonderwijs en daardoor voor ons industrie-ge bied, dat zo spoedig mogelijk de school wordt uitgebreid. Nu moe ten er nog te veel jongens teleurgesteld worden en nu moet men zich met de ruimte nog te zeer behelpen. BELANGSTELLING VOOR DE SCHOOL GROEIT NOG STEEDS. Toen de heer Jan Tielen deze bijeen komst, waar we de leerlingen van de meeste klassen, de heren leraren en het bestuur bij tegenwoordig zagen, opende, achtte hij zich ontslagen van de taak, die hij anders steeds vervulde, te wijzen op de belangrijkheid van goed vakonder wijs, zo kort na de SLEM. Juist op de SLEM, aldus de heer Tie len, die ge allen zeker een of meermalen hebt bezocht, hebt ge kunnen zien en er varen, wat vakonderwijs, het begin van goed vakmanschap, betekent. Ge hebt daar zeker de prachtige producten van de industrie bewonderd en bij jullie is zeker de wens opgekomen: dat zou ik ook wil len kunnen; welnu, jongelui, als ge dat wilt, dan bent ge hier aan het goede kantoor, dan kunt ge hier daarvoor de grondslag leggen en in het belang van Uw eigen toekomst, maar niet minder in het belang van de industrialisatie van ons land. Die industrialisatie, die, zoals een der autoriteiten, die ik het voorrecht had op de SLEM rond te leiden zei, het best wordt gediend door een tentoon stelling als deze, waar voor binnen- en buitenland duidelijk wordt gedemon streerd wat de Ned. Industrie vermag, hoe hoog die staat en wat vakmanschap en vernuft presteren. De SLEM, ging de heer Tielen verder, heeft ons nog iets geleerd, n.l. de grote belangstelling voor het vakonderwijs, er is zeker geen stand die drukker werd be zocht dan die van het vakonderwijs in al zijn geledingen; de mooie stands deden de ontwerpers, de uitvoerders, maar ook de directies, leraren en jongelui alle eer aan. Dan nam de voorzitter de school in het afgelopen cursusjaar even onder de loupe en hij verklaarde; we kunnen meer dan tevreden zijn; de aanmeldingen gaan steeds crescendo en de belangstelling van ouders en anderen wordt steeds groter. Als we nu binnenkort maar zover zijn, dat we alle jongelui die zich aanmelden en geschikt blijken, kunnen aannemen, dan zijn we waar we wezen moeten. We hebben thans een prachtig plan van uit- breiding van Ir Geenen in den Haag in- i gediend; de gehele nieuwbouw is be- I stemd voor theorie en het bestaande ge- I bouw voor praktijk. Deze uitbreiding zal een waar sieraad voor onze gemeente betekenen. We koesteren de stille hoop dat we binnen niet al te lange tijd tot aanbesteding kunnen overgaan en dat we het schooljaar 1954 kunnen beginnen in een fraai nieuw gebouw. Nadat de heer Tielen vervolgens di recteur, leraren en personeel had bedankt voor hun goede zorgen en opnieuw hun de zorg voor de discipelen had aanbevo len, bracht hij een speciaal woord van dank aan de weleerw. Heer Kapelaan van den Heuvel, die de school had moe ten verlaten en die op zo n voortreffe lijke wijze zijn lessen gaf en het juiste contact met de jongens onderhield. Hier na ging hij over tot het uitreiken der zuchtte hij. Pieter, jongen on willekeurig verviel hij weer in de oude gemeenzaamheid het gaat me niet zo best als jou. Niet dat ik het je'misgun voegde hij er haastig aan toe maar het valt niet mee de eindjes aan elkaar te knopen. Maar laten we even door lopen naarhij aarzelde voor het grote woord 't privé Even later zaten ze elkaar aan te kijken. Dikmans hervond 't eerste zijn natuurlijke houding. Hij vertelde. Het ging niet best met de zaken. Het ging zelfs slecht. Een bediende kon er niet meer af, hij deed alles zelf. De vroegere zaakjes werden hem, nu hij wat ouder werd, te ge waagd, een mazzeltje was niet te maken zonder groot, tè groot risico. En op een andere manier aan de kost te komen viel niet mee Pieter luisterde. Het was vreemd, de oude antipathie tegen de bulle bak versmolt, nu hij tegenover het zorgelijke zakenmannetje Dikmans zat. Toen, als in een flits, kreeg hij een idee. Luister eens, meneer Dikmans zei hij u bent bekend op de beurs, is 't niet Nou, wat dacht je antwoord de Dikmans, ook weer oplevend alsof ik er geboren was. de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiUetj; U bent ook bekend met eh. laten we zeggen incourante fond sen Tja.... Dikmans aarzelde. Daar viel zo veel onder. Wel eens van Katanga Copper Union gehoord KatangaUnion Minière de Haute Katanga.... ja, dat zijn so lide aandelen Nee, Katanga Copper Union. De heer Dikmans dacht inge spannen na. Toen begon hij te glim lachen. 'Als je van plan bent ze te ko pen zei hij blijf er dan af en brand je vingers niet. Die tip krijg je gratis uit ehouwe vriend schap. Pieter schoot in een lach en Dik mans lachte mee. Ik ga ze kopen annonceer de hij toen weer ernstig. De ander keek hem onderzoe kend aan. Zeg, je bent toch niet.op je hoofd gevallen Ik wil een ander op z'n hoofd laten vallen Weer z^g Dikmans hem aan. Toen daagde er opeens een vreemd licht in zijn ogen. Ik geloof dat jij hoog spel gaat spelen, Pieter. Durf je dat aan Ik heb u nodig zei Pieter diploma's. DE GESLAAGDEN. De volgende geslaagden werden ver blijd met het getuigschrift Electriciens 1. Gerrit Cornelisse, Waalwijk; Johannes Coensen, Vlijmen; trouwhartig en wanneer u me. helpt, meneer Dikmans, en ik op u kan vertrouwennou, dan dan heb ik nog wel allerlei zaken te doen waar voor u wat aan te verdienen valt, en dan begint het hier misschien weer een beetje te lopen Verschrikt hield hij op. Dikmans' handen begonnen te beven, zijn kin trilde en zijn ogen deden raar. Hij sloeg de handen voor het gezicht. Verbaasd keek Pieter toe. Zo had hij zijn bulderende patroon nog nooit gezien. Dikmans had in enkele ogenblik ken zijn zelfbeheersing herkregen. Man stamelde hij je komt als door de hemel gezonden. Ik ben ten einde raad. Ik wou het je niet zeggen, ik wou me groot houden. Ik zie er geen gat meer in. Misschien kan ik 't nog een paar weken uithouden, en dandan gaat de boel aan de paal. En wat moet ik dan beginnen Nou, nou troostte Pieter geschokt, omdat de bordjes zo wreed verhangen waren zo'n vaart loopt het nog niet. In ieder geval kunt u al wel een voorschot krijgen op uw commissie, en over een paar dagen praten we eens. Wie weet, wat er nog aan te doen ]s. Maar maak u geen zorgen, me- 3. Sjef van den Donk, Heusden; 4. André van Gelder, Waalwijk; 5. Johannes van Gelder, Waalwijk; 6. Adrianus van Delft, Waalwijk; 7. Bastiaan de Jong, Waalwijk; 8. Lambert van Kessel, Vlijmen; 9. Wilhelmus Lamoen, Vlijmen; 10. Jacob Meiresonne, Genderen; 11. Johannes v. Mierlo, Kaatsheu vel; 12. Laurentius van Mierlo, Waalwijk; 13. Hendrikus Moonen, Waalwijk; 14. Theo v. Oyen, Haar steeg; 15. Johannes van den Ni'èu- wenhuizen, Raamsdonk; 10. Ge rard Proveniers, Kaatsheuvel; 17. Reinier van Broekhoven, Kaatsheu vel (in mil. dienst). Niet gediplomeerd 5. Schilders 1. Cornells van Dongen, Vrijh.- Capelle; 2. Aart Duister, Vrijh.-Ca- pelle; 3. Bernard Klerks, Waal wijk; 4. Mart. Klomp, Vlijmen; 5. Dingeman Klootwijk, Kaatsheu vel; 6. Adrianus Leijtens, Waal wijk; 7. Gerardus van Loon, Loon- opzand; 8. Petrus v. Noort Drunen. Niet gediplomeerd 1. Schoenmakers 1. Jan Bertens, Kaatsheuvel; 2. Martinus Brekelmans, Kaatsheu vel; 3. Cqrnelis Ebbing, Kaatsheu vel; 4. Laurentius van den Houdt, Waalwijk; 5. Gerrit Kleijberg, Waalwijk; 6. Cornelis Klijsen, Kaatsheuvel; 7. Johannes Kouwen- berg, Waalwijk; 8. Antonius Melis, Drunen; 9. Willy van Osch, Kaats heuvel; 10. Michiel v. d. Sanden, Loonopzand; 11. Piet Schellekens, Waspik; 12. Petrus van Veldhoven, Waalwijk; 13. Jos Verhoeven, Kaatsheuvel; 14. Frans Verwey, Loonopzand; 15. Herman Vos, Drimjnelen. Niet gediplomeerd 1. Smeden-bankwerkers 1. Johannes Aarts, Loonopzand; 2. Jan Bakkers, Waalwijk; 3. Jo hannes Beerens, Loonopzand; 4. Franciscus Boom, Vlijmen; 5. Cor nelis van der Dussen, 's-Grave- moer; 6. Michiel van Helvoirt, Vlij men; 7. Marius van Herpt, Drunen; 8. Gerrit Hollemans, Waalwijk; 9'. Henk van Iersel, Waalwijk; 1().Gerrit van Kapel, Wijk; 11. Jos Kljjn Kaatsheuvel; 12. Adriaan Korevaar, Aalburg; 13. Willy van Laarhoven, Kaatsheuvel; 14. Nor- bertus Merks, Waalwijk; 15. Petrus Nannes, Kaatsheuvel; 16. Francis cus van Ravestein, Waalwijk; 17. Petrus Schellekens, St. Joachims- moer; 18. Johannes van der Velden Drunen; 19. Marius Verkuil, Dru nen; 20. Willem Vos, Waalwijk; 21. Gerardus de Wert, Waalwijk; 22. Jan van Zeist, Waalwijk; 23 Adrianus van Zundert, Waalwijk. Niet gediplomeerd 2. Timmeren 1. Johannes Biemans, Kaatsheu vel; 2. Gerardus Brekelmans Kaats heuvel; 3. Josephus Brok, Waal wijk; 4. Antonius Broos, Vlijmen; 5. Josephus Couwenberg, Kaats heuvel; 6. Johannes Duister, Wijk en Aalburg; 7. Gerardus van Enge len, Vlijmen; 8. Hubertus van der Heijden, Drunen; 9. Antonie de Jong, Sprang; 10. Godefridus Krol, Drunen; 11. Jan Mahuiette, Vught (woonoord Lunetten); 12. Cornells Moonen, Vrijh.-Capelle; 13. Hen drikus van Osch, Kaatsheuvel; 14. Adrianus Pullen, Nieuwkuijk; 15. Johannes Verboven, Kaatsheuvel; 16. Jan Vermeulen, Waspik. Niet gediplomeerd 3. De voorzitter zei hierna, dat het voor het bestuur zeer verheugend was, dat wederom een 80 jongens met het diplo ma konden worden verrast. Hij felici teerde hen hartelijk en hij verzekerde hen dat hun, wanneer ze een goed gebruik maakten van dit diploma, een mooie toekomst wachtte. Het diploma van de Waalwijkse Nijverheidsschool was een goede introductie. Hij vroeg hun zich steeds waardige leerlingen te tonen van de school. EXTRA PRIJZEN VOOR DE UITBLINKERS. Zoals steeds waren er ook thans ex tra prijzen voor de jongens die uitgeblon ken hadden en de voorzitter richtte een hartelijk woord van gelukwens tot dezen en hoopte, dat hun voorbeeld aansteke lijk zou werken op de anderen. De gelukkigen waren Electriciens le prijs: Johannes van Mierlo, Kaatsheuvel; 2e prijs Laurens van Mierlo, Waalwijk; 3e prijs Sjef van der Donk, Heusden. Extra prijs voor bijz. verdiensten Beinier van Broekhoven, Kaatsheu vel, die wegens militaire dienst verhinderd was aan het gehele exa men deel te nemen, maar die op grond van zijn prestaties, zijn ge drag en zijn ijver, niet alleen het /diploma toch ontving, maar boven dien begiftigd werd met een extra- prijs. Schilders le prijs: Gerardus van Loon, Loonopzand. Schoenmakers le prijs; Cornelis Klijsen, Kaats heuvel; 2e prijs: Willy van Osch, Kaatsheuvel; 3e prijs Antonius Me lis, Drunen. Smeden-bankwerkers le prijs: G. van Kapel, Wijk; 2e prijs: G. Hollemans, Waalwijk; 3e prijs: Michiel v. Helvoirt Vlij men. Timmeren le prijs: Johannes Duister, Wijk en Aalburg. De heer Tielen vond hierna nog gele genheid er op te wijzen, dat deze Nij verheidsschool vooral beschouwd 'kon worden als een streekschool, wanneer men zag in welke plaatsen uit de wijde omtrek de leerlingen afkomstig waren. WAARDE VAN NIJVERHEIDS ONDERWIJS NIET VOL- I 'DOENDE BEGREPEN. In zijn toespraak drukte de directeur de jongens vervolgens op het hart, dat het volle leven, dat ze nu binnen gingen, hun algehele toewijding vroeg, om hun taak zo goed mogelijk te vervullen. Er wordt te weinig gedacht aan het zich zelf ge ven, aan het dienen van de belangen der gemeenschap: men wil alleen maar zo gauw mogelijk klaar zijn en zo veel mo gelijk verdienen. Toon je waard, aldus de directeur, af gestudeerden van deze school te zijn, toon dat door je dankbaarheid, door de lessen in praktijk te brengen, door de voorbeelden van je leraren na te volgen doos a 90 ct neer Dikmans, houd er de moed in, en bepaal nu eens al uw gedachten op mijn plan. Dikmans stond op en stak Pieter de hand toe. Ik moet jou wel excuus vra gen zei hij jij bent een nette vent en ik was een ploert, toen. Ach weerde Pieter af laten we over tóen niet meer pra ten. In zijn hart was hij blij om de ingeving die hem naar Dikmans gedreven had en instinctief wist hij, dat hij- zich in deze ogenblikken een bondgenoot gemaakt had, op wie hij, ondanks alles wat hij van hem wist, kon vertrouwen. En toen vertelde hij zijn plan. Dikmans luisterde, knikkend, \fragend, bezwaren opwerpend, mo gelijkheden opsommend. Hij was er helemaal in, merkte Pieter, zo'n zaakje leek de oude vos. Want dit was een zaak van de bedrieger be drogen, en voor zulk bedrog wilde Dikmans zich graag lenen. Een beetje handigheid, een beetje slim migheid ah, hij voelde 't bloed weer door zijn aderen stromen. Nu zouden we eigenlijk samen wat moeten gaan eten zei Pieter aan het einde van het gesprek maar dat is niet verstandig. Wij moeten samen niet gezien worden. Hier, meneer Dikmans hij schreef een chèque en deed dat niet zonder een glimlach, want hij dacht aan de eerste chèque die hij voor Dikmans uitgeschreven had haal dit aan de Bank. Voor verschotten en voorschot commissie. De an der staarde naar de chèque, keek toen Pieter aan en zijns ondanks vertrok zijn gezicht tot een grimas. Het is toch de goeie handteke ning wel informeerde hij droog jes. Toen wist Pieter dat hij op Dik mans rekenen kon. HOOFDSTUK X. Afrekening. De heer Herman Düsselhoff zat in zijn boudoir. Want zo mocht men het weelde rig ingerichte privé-kantoor gerust noemen. Het was geheel in zachte pastel tinten gehouden. Een fraaie Pers lag op de vloer. Diverse schemer lampen waren in de hoeken opge steld. Mollige fauteuils nodigden tot zitten rond een fraai rookta feltje, waarop een grote zilveren sigarendoos prijkte naast 'n reus achtige aansteker, eveneens van zilver. In de hoek was een soort buffet, waarop verschillende dran ken prijkten. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2