Waallij! Iiait iai langstraat, tereeht ook ciitiu dei schosnindustrie Waalwijkse en Langsiraatse Courant Ameriko en de Amerikanen. BOEKBESPREKING Ere-Metaal bij N.V. Van Schijndel Ds. W. JENS over: Met 12 pCt. der totale productie: Per jaar 1800 km. schoenen of van hier naar Sicilië 1 Mevrouw Dorgelo-Bakker enige vrouw in Waalwijk met Koninklijke Onderscheiding. VRIJDAG 2 OCTOBER 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week N HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 79 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR--ADRES „ECHO" INDRUKKEN VAN ZIJN R^IS DIE HIJ ALS PREDIKANT EN ALS LECTOR MET 800 AMERIKAANSE STUDENTEN MAAKTE. De WelEerw. Heer Ds. W. Jens, die onlangs terugkeerde van zijn reis naar Amerika, waarheen hij 800 studenten be- creleidde als predikant en als lector, hiertoe uitgenodigd door het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studenten betrekkingen, heeft ons het een en ander van z«n ervarin gen met deze studenten en van zijn indrukken tijdens een kort verbliif in Amerika verteld. Ds. Jens bleek ons een uiterst scherp waarnemer en we wil len dan ook hetgeen hij ons in dit gesprek over zijn in drukken en zijn ervaringen meedeelde, onze lezers niet onthouden, overtuigd als wij zijn, een grote waarde aan zijn oordeel te kunneri hechten. A lovely colourful country. „Ze zijn iets kleiner teruggekeerd". Ze zijn nogal „Amerikaans" naar Europa gekomen, zegt Ds. Jens, maar ze zijn iets kleiner terugge keerd, overweldigd als ze waren door de geschiedenis en de traditie van de Europese landen, door de culturele en historische achter gronden van Europa en daarover hebben wij, de staf van het schip, voornamelijk hun gesproken. Drie maanden hebben deze studenten door Europa gezworven, individu eel of in groepen; of, zoals de groep „experimental of internatio nal living'' hebben zij zich op een bepaalde plaats voor langere tijd gevestigd, om zodoende intensief door te dringen in de aard en het karakter, de gewoonte en de le venswijze van een bepaald volk. Uit heel het uitgestrekte Amerika waren deze studenten afkomstig het geld voor de overtoch, die door verschillende bureaux voor Buiten landse Studentenbetrekkingen in de verschillende landen, met rege ringssubsidie ook gedeeltelijk ge financierd werd, hebben de stu denten in vorige vacanties zelf ver diend. En zo zijn er dit jaar een kleine 3000 Amerikaanse studenten in totaal naar Europa gekomen, terwijl omgekeerd Europese stu denten naar Amerika gingen. Op de overtocht werden ze ver gezeld van hoogleraren, kunste naars, journalisten, paters en do- miné's, die hun vertelden van de landen die ze gingen bezoeken. En zo maakte de Waalwijkse dominee W. Jens deel uit van de staf op de terugreis; deze staf bestond o.a. uit twee Franse hoogleraren, 'n Fran se pianiste,..een Amerikaanse diri gent, een Duitse pn een Zwitserse journalist, een pater en de dominé. Ds. Jens liet zijn lectures, zijn le zingen, speciaal bewegen op histo risch godsdienstig gebied en op het vlak van de diverse godsdien stige stromingen in Nederland, ter wijl hij ook de kerkdiensten voor de protestante militairen leidde. Er bestond een grote belangstel ling voor mijn lectures, aldus Ds. Jens, zoals voor alle lezingen, maar kerkelijk christendom vond ik on der deze studenten, tijdens hun verblijf aan boord, heel weinig. Het Amerikaanse godsdienstige le ven is ook heel anders gericht, meer op het sociale dan op het godsdienstige. Ze vinden elkaar in allerlei activiteiten en verenigin gen. Het gezelligheidsleven in Ame rika blijkt zich'veel meer te bewe gen rond de kerk dan hier. De kerk heefi er een grote sociale functie; zijn er bepaalde noden, dan komt de kerk in actie. Hem was bij zijn lezingen opge vallen dat er grote belangstelling bij de studenten bestond, een wer kelijk serieus gemeende belangstel ling, die zich uitte in zeer interes sante vragen, die gesteld werden. Het grootste discussiepunt vorm de het verschil tussen de Europese en de Amerikaanse cultuur, en het bleek, dat de Amerikaanse cultuur zeer pragmatisch is, zeer utilis tisch, in tegenstelling tot de Euro pese cultuur, die meer gericht is op de innerlijke waarde. De Ameri kaan denkt in getallen en statistie ken en als Ds. Jens spreekt over Waalwijk, dan vragen ze meteen: hoe groot is Waalwijk, hoeveel fa brieken zijn er en hoeveel mensen werken er in totaal, hoeveel ver dienen zij in totaal, enz. De studenten bleken een schema tische kennis te hebben van de Eu ropese cultuur, wat niet wil zeg den dat deze kennis bepaald opper vlakkig was. Het l'art pour l'art, de kunst om de kunst is hen totaal vreemd; ze zeggen: l'art must pay en ze vragen hoeveel kan ik er mee verdienen. We vroegen Ds. Jens hoe zijn in druk was over de algemene menta liteit van de studenten; zij zijn sportief, zegt hij, er is een vrije omgang tussen de jongens en de meisjes, vooral ook door de grote re emancipatie van de vrouw; hun omgang kenmerkt zich door een vrije frisse geest. We hoefden geen controle uit te oefenen op hun doen en laten, we hoefden hen in hun hutten niet na te gaan, daar was niets zwoels in hun omgang. Met Nederlandset studenten zouden we het niet zo gemakkelijk gehad heb ben. We vroegen de dominé ook hoe de Amerikaanse jongelui over het algemeen over ons land dachten. De opinie over Nederland, zei hij, was over het algemeen zeer gun stig; Nederland heeft op hen een voorkomende vriendelijke indruk gemaakt. Ze noemden ons land een „lovely colourful country" en het ivolk was een „friendly and nice people" en daar waren natuurlijk de bekende lofzangen op de pro perheid en de netheid en de goed onderhouden tuintjes. Ds. Jens heeft ook een tijdje in Amerika vertoeft, in de stad New- York en Connecticut, bij vrienden. Over het leven in New-York zei hij heel kort en bondig: je ben er een exemplaar van het massaproduct mens. Over het algemeen is het leven in Amerika heel pragmatisch inge licht, alles moet er practisch zijn. Dat wil niet zeggen dat de Amen- moeten nog steeds velen die zich in Waalwijk willen vestigen, te leurgesteld worden. Voor de bedrij ven betekent dit niet alleen een voortzetting van kostbare reisver- goedingen, doch vooral blijft hier door het probleem van de tekorten aan vrouwelijk jeugdig personeel onopgelost. Bij vestiging van gezin nen komen voor de bedrijven en diensten immers ook een aantal jongere arbeidskrachten beschik baar, die nu in eigen woonplaats blijven. Zoals we reeds zagen gaf na de daling van de werkgelegenheid als reactie op de Korea-periode 1952 wederom herstel van de conjunc tuur in de schoen- en lederbranche te zien. Hier kwam niet alleen een verbetering in de afzet in het bin nenland, doch vooral de export ■steeg tot ongekende hoogte. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat door afspraken, gemaakt op de laatste Beneluxconferentie in Ne derland, de belangrijke export van verlaten neen. i schoenen naar België ^moeilijkhe- bibliotheken en dergelij- I den dreigt te ondervinden 1. „Uil- Lnri f\' kaan niet gesteld is op gezelligheid en huiselijkheid. Hun huiselijk le ven echter is bezigheid, terwijl wij graag bij elkaar zitten en wat pra ten; zij doen liever samen iets, sa men de borden wassen, samen de kamer doen of samen een braad- feest aanrichten, waarbij iedereen zijn eigen gerechten klaar maakt boven open vuurtjes in de tuin. Natuurlijk heeft de dominé ook zijn hart kunnen ophalen aan de tlevisie, die aan één stuk door gaat daar, behalve van 2 tot 5 uur 's nachts. Hij heeft tijdens zijn ver blijf daar het gehele vacantie-week- end van president Eisenhower via de televisie kunnen volgen. Walge lijk vond hij het veelvuldige optre den van kinderen van 4 tot 14 jaar voor de televisie. Als volwassen mensen spelen deze meisjes en kna pen complete love-scènes, zij croo nen met het meest ernstige gezicht en het meest tragische gebaar dat zij het liefste meisje ter wereld verloren hebben, of dat de knapste man hen verlaten heeft. Waren bibliotheken t ke instellingen aanvankelijk bang dat met de verbreiding der televi sie ook de belangstelling van het publiek voor lectuur verloren zou gaan thans blijkt echter, dat de belangstelling en leergierigheid van het pubiek juist door de tele visie is toegenomen. We hebben met Ds. Jens heel in teressant zitten praten over zijn verblijf in Amerika, over zijn 0111- oang met de bekende tekendar Sewell van de Saturday Evening Post, over zijn bijwonen van de «peningszitiing van de Verenigde Naties en over alles wat hij in zijn korte verblijf en gedurende zijn reis heeft meegemaakt en over de vele ervaringen die hij rijker werd en waarvan we er enkele l niet wilden onthouden. In „Het Huisgezin" lezen we on derstaand interessant artikel De cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek wijzen het duidelijk uit. Ziet U maar Drie kwart van de Nederlandse produc tie van schoenen, laarzen en pan toffels worden in Noord-Brabant vervaardigd. Meer dan de helft van de Nederlandse schoenfabrieken zijn gevestigd in de Langstraat en van de gemeenten in ons land die de meeste schoenen en pantoffels produceren, staat Waalwijk boven aan met 12 procent van de totale productie, een percentage, dat door geen enkele andere gemeente wordt bereikt. Met recht dus „Cen trum der Schoenindustrie". Waalwijk, is tevens ook „Centrum van de Langstraat", niet alleen wat geografische ligging aangaat, maar ook als industriegemeente die werk verschaft aan vele arbeiders uit de omliggende plaatsen. Van buiten Waalwijk komen dagelijks met de bus of per fiets meer dan 1700 ar beiders uit liefst 40 verschillende gemeenten op Waalwijkse bedrij ven werken Totaal 3800 personen in schoen- en lederindustrie werkzaam. De oorspronkelijke handwerkbe- drijven uit vroegere tijden zijn in Waalwijk uitgegroeid tot machtige fabriekscomplexen. De mechanisa tie heeft hiertoe de grote stoot ge- creven. Dg 'eerste stikmachine deed m I860 voor het eerste haar intre de in Waalwijk. Eind vorige eeuw werd in de pas jubilerende ge meente de eerste stoomsclioenfa- briek opgericht. Het aantal onder nemingen dat schoenen en pantof- fels fabriceert, is tot op heden uit gegroeid tot 45. Op deze fabrieken werden jaarlijks in toiaal twee en een half millioen paren vervaar digd. In de „Gids van Waalwijk heeft men voorgerekend, dat met de jaarproductie van de Waalwijk se schoenfabrieken een lengte ver kregen wordt van 1800 km. schoe nen, ofwel de afstand van hier tot Sicilië. Het aantal personen dat in de Waalwijkse sclioenbedrijven werk zaam is, is 2500 (16 procent van Nederland). Vergelijking van de productiecij fers over 1951 met die van voor baande jaren toont aan, dat de pro ductie van de Langstraat in verge lijking met de totale Ned. produc tie ook over 1950 belangrijk is te ruggelopen. Volgens gegevens van de Kamer van Koophandel vertoont ook de productie van de industrie Andere industrieën- Het is begrijpelijk dat zich in de loop der jaren, naast de overwe gend deel uitmakende schoen- en lederbedrijven, aan deze industrie ën aanverwante bedrijven werden gevestigd. Zo kent Waalwijk 'n uit gebreide Agentuur- en Commissie handel, Schoenhandel, Fournitu- renhandel, Lederhandel (jaaromzet 40 millioen gulden ondernemin gen op het gebied van huiden en looistoffen; cartonnagefabriek, chemische bedrijven en metaalwa renindustrie. Waalwijk bezit verder een fabriek van electro-technische apparaten, enige meubelfabrieken, twee kou- senfabrieken, twee confectiefabrie ken, 'n meel- en veevoederfabriek, een melkfabriek, wasserijen en ver verijen, een groot levensmiddelen- bedrijf,' een carosseriebedrijf, 20 bouwbedrijven, circa 20 auto- en transportondernemingen en diver se bank- en verzekerings-maat- schappijen. Burgemeester d'Aillv schrijft in zijn voorwoord: Gelukkig het volk dat zó met zijn vorstenhuis ver bonden is- Moge de bewijzen van zijn aanhankelijkheid een bron van vreugde zijn voor onze Koningin, Haar man en Haar kinderen! Mo gen zij bijdragen tot Hun geluk en de kracht geven Hun zware, maar schone taak voor Zichzelf en ons volk ten zegen te doen zijn PERIODIEKEN VOOR DE JEUGD. Nederlands eerste katholiek jeugd tijdschrift is op 1 October zijn 65e jaargang ingegaan; dit is een feit, dat wel even gememoreerd mag worden, om de zeldzaamheid van het gebeuren en om het tijdschrift zelf, dat zo'n grote invloed heefi uitgeoefend, ongetwijfeld, op de vorming der katholieke jeugd. We doelen hier op „De Engelbe waarder", jarenlang een vertrouw de verschijning in onze katholieke gezinnen en jarenlang ook een goede vriend van onze kathoiieKe jeugd. Ergens in onze boekenkast heb ben wij kleine in rode band gebon den jaargangen van dit tijdschrift, dat ons bij tijd en wijle terugvoert naar een gelukkige jeugd, toen we ons volkomen genoegen beleefden aan dit jeugdblad. In de loop der jaren heeft de En gelbewaarder grote veranderingen ondergaan; het kleine, vergeelde blaadje uit onze boekenkast blijkt, nu we enkele nieuwe exemplaren krijgen toegezonden, veranderd in een fris, aantrekkelijk, kleurrijk blad, dat ondanks zijn hoge ouder dom, toch zo een jeugdige vorm blijft behouden. Nu blijkt, dat niet alleen de opmaak en de verzorging fris en jeugdig is gebleven, maar ook de 'inhoud, die aangepast is aan en zijn grondslagen vindt in de bevindingen van de hedendaagse psychologie en in de vernieuwin gen, die ook het onderwijs mee maakt de laatste jaren. Bovendien heeft de Engelbe waarder zich uitgebreid; aan deze oude siam zijn twee nieuwe loten gegroeid; naast de Engelbewaarder voor de allerkleinsten, die nauwe lijks kunnen lezen, kennen we nu een aparte uitgave voor de verdere klassen van de lagere school, ook een veertiendaags blad, modern en degelijk. En dan het Engelbewaarderblad dat onder de subtitel „De Gouden Wiek" het hart van de jeugd na de lagere school heeft veroverd. Dit blad vinden wij, na beschouwing van enkele exemplaren, zeer ge schikt voor de jeugd van 't voort gezet lager onderwijs. Het is zeer aantrekkelijk van vorm en volko men up-to-date van inhoud. „De Engelbewaarder"-boom mo ge verder groeien en hoger en on der zijn takken de gehele katholie ke jeugd van Nederland verzame len en ze beschermen tegen de ver vlakkende invloed van een gehaas te en oppervlakkige samenleving. Dat wensen wij van harte. 1953" in het district van de Kamer te Til burg over 1950 n ernstige daling. Daar de totale productie in Noord- Brabant in 1950 slechts in gerin- gere mate verminderde t.o.v. 1949, is dus de daling in de Langstraat en Tilburg vrijwel geheel opgevan gen door de industrie in het ove rige gedeelte van Noord-Brabant. Gunstigere productie- en vesti gingsvoorwaarden zullen hieraan zeker wat de Langstraat betreft wel niet vreemd zijn. De schoen productie in 1952 steekt gunstig af tegen de productie van 1951. Voor al tegen 't einde van 1953 werd de verkoop in de overeenkomstige pe riode van 1951 ver overtroffen. Van de 26 grote ondernemingen in de Ledernijverheid in de Lang straat telt Waalwijk er 9 met een totaal van 700 arbeiders. Toename werkgelegenheid In de Schoen-en Lederindustrie tezamen zijn ruim 3800 mannen en vrouwen (stiksters) in Waalwijk werkzaam. De Lederwarenindus- trie geeft aan 500 arbeiders in Waalwijk werk. Wilt U nog meer cijfers Hier zijn ze In Industrie en Ambacht werken in Waalwijk 4077 mannen (76% van de beroepsbevolking in Waal wijk werkend) en 1155 vrouwen (56% van de beroepsbevolking! Zeiden we reeds dat meer dan 1700 arbeiders van elders in aalwijk hun werkkring vinden, dan staat daar tegenover dat slechts 450 Waalwijkse mannen en vrouwen buiten hun gemeente werken. Volgens inlichtingen die men ons op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk verstrekte, was de toename van de werkgelegenheid in 1952 groot genoeg om de aan was van de beroepsbevolking op te vangen en de werkloosheid aan zienlijk te verminderen. De toena me van de werkgelegenheid betrof uitsluitend uitbreiding van bestaan de bedrijven, nieuwe vestigingen van enige betekenis kwamen m 1952 niet voor. Dat liet werkloosheidscijfer in Waalwijk gunstig is, blijkt uit on derstaande cijfers. In pro nulles van de mannelijke beroepsbevoi- i king waren er werkloos In Waalwijk 18 In Noord-Brabant 67 In Nederland 54 Het tekort aan vrouwelijk perso neel blijft nog voortduren. Via cur- sussen in het sclioenstikken op de R.K. Huishoud- en industrieschool te Waalwijk tracht men hierin ver betering te brengen. Door het tekort aan woonruimte .JULIANA REGINA 1948 Nadat we enkele weken geleden een bespreking hebben gewijd aan het foto-album Juliana Regina 1953 ontvingen we thans van de Uitge verij en Drukkerij Hollandia te Baarn het grote album „Juliana Re gina" 1948—1953. Een zeer fraai uitgegeven boekwerk, dat in woord en beeld een overzicht geeft van de eerste vijf jaren van de rege ringsperiode van Hare Majesteit Koningin Juliana. De uiterlijke vorm van het boek laat weinig te wensen over; het is in goudstempelband, ontworpen door S. Hartz, gebonden en speci aal de foto's zijn met grote zorg gekozen en met even grote zorg, zoals blijkt, gereproduceerd. Het betreft hier niet alleen reeds eerder gereproduceerde foto's uit kranten en iijdschriften, niet alleen de foto's, die anderszins onder ons volk zijn verspreid, maar daarnaast treffen we veel foto's aan uit de privé-albums van ons vorstenhuis; ongekunstelde opnamen van het Koninklijk gezin in zijn dagelijkse doen. En juist deze foto's, die met de weergave zijn van ons vorstelijk gezin op plechtige momenten, maar die ons hen doet zien als gewone mensen, met hun gewone vreugden en ook soms met hun eigen mense lijk leed, deze foto's zijn het die het album zijn bijzondere waarde geven. De tekst die de foto's inleidt en verduidelijkt, is ook van een bij zonder goed gehalte. Hij is niet ellenlang, n,iet opgeblazen, maar weet de juiste toon te treffen en de juiste sfeer te scheppen, waarin de foto's het meest te genieten zijn. Bijzonder kunnen wij het waar deren dat ook fragmenten uit de vele redevoeringen van onze ge liefde koningin in dit boek zijn op- gennomen. Met deze redevoerin- j gen steeg zij in de achting van het eigen en van het buitenland, uit deze redevoeringen, gehouden bij talloze zeer verscheidene gelegen heden, leren wij onze vorsiin ken nen als een wijze sterke vrouw, wier hoge positie „als een uitkijk toren", zoals ze zelf laatst zei, haar de gelegenheid geeft, bijzon dere toestanden en bijzondere ge beurlijkheden waar te nemen. En zij grijpt deze gelegenheden ook aan, zij toont zo een warme belang stelling voor alles wat haar eigen land betreft en haar eigen volk niet alleen, maar ook voor al het wel en het wee van de grote we reld en haar gehele bevolking. Wij kunnen niet anders doen dan het gedenkboek Juliana Regina, dat uitgegeven werd door de uit geverij en drukkerij Hollandia te Baarn, gelijk we zeiden, van harte aanbevelen. Onze liefde voor de Koningin en haar gezin, onze waardering en ons respect voor hen zulen er slechts door toene- I men. Ten kantore van de N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel vond Dinsdagmorgen de plechtige huldiging plaats van twee werknemers onder het personeel, behorende tot de grote groep van zilveren jubilarissen, die dit bedrijf reeds onder zijn arbeiders telt. Het waren Mevr. Dorgelo-Bakker en de heer J. Harmeling, die resp. als plakster en als zolenronder het feit vierden, dat zij veertig jaren geleden in dienst traden van de fa. van Schijndel. Bij deze gelegenheid deelde Burgemeester Teijssen hun mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd hen te begiftigen met de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en als bijzonderheid kan hier bij nog worden aangetekend, dat Mevr. Dorgelo-Bakker de enige vrouw in Waalwijk is die thans dit ere-metaal draagt. Bij deze bijzondere gelegenheden wer den de jubilarissen met hun echtgenoten om 11 uur ten kantore van de directie feestelijk ontvangen, terwijl ook Burge meester Teijssen door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn waardering voor hun bijzondere prestaties. Nadat de directeur de heer C. Pullens allen verwelkomd had, gaf hij graag het woord aan de burgemeester, die in een hartelijke toespraak Mej. Bakker en de heer Harmeling geluk wenste met hun jubileum. De directie van het bedrijf fe liciteerde hij met de eer, dat wederom twee jubilarissen hun tweede mijlpaal hadden bereikt. Dit was voor hem een bewijs van de goede verstandhouding 1 tussen werkgever en werknemer en de prettige geest die er moest heersen on der het personeel van deze fabriek. Mevr. Dorgelo-Bakker. Zijn aanwezigheid had echter nog een ander doel, dan een enkelvoudige felici tatie, want het had, zoals hij meedeelde, H.M. de Koningin behaagd de beide ju bilarissen de ere-medaille van de Orde van Oranje Nassau toe te kennen, voor de grote verdiensten, die zij zich in hun werkkring verworven hadden. De bur gemeester noemde het dan ook een ver heugende taak, waarvan hij zich thans te kwijten had, om mej. Bakker en de heer Harmeling het ere-teken op de borst te spelden. Dit geschiedde onder luid applaus van de aanwezigen en de burgemeester besloot zijn rede met nog een speciale gelukwens aan de beide ju bilarissen en hun echtgenoten, daarbij de hoop uitsprekend, dat zij beiden nog vele jaren een prettige herinnering aan deze dag zouden bewaren. Vervolgens nam de directeur de heer C. W. Pullens weer het woord. Hij be tuigde zijn oprechte dank aan de burge meester voor de grote eer, die de firma door Hare Majesteit de Koningin was be reid, nu zij wederom aan twee van haar werknemers de ere-medaille van de Orde van Oranje Nassau had toegekend. Zich richtend tot de jubilarissen, feüciteerde hij hen erg hartelijk met deze hoge on derscheiding en hij wenste hen geluk met hun bijzonder jubileum. Speciaal bracht hij nog eens tot uiting, hoe Mej. Bakker op 13-jarige leeftijd in de fabriek was gekomen, hoeveel zij steeds voor het be drijf had gedaan en met hoeveel ijver en opoffering zij zich steeds was blijven geven aan haar werk, en hoeveel zij zich ook voor haar man had getroost. Het waren zeer bijzondere omstandigheden dat zij later als gehuwde vrouw zolang in de fabriek moest blijven en de taak overnam van haar echtgenoot die wegens ziekte niet in staat was zijn werkzaam heden te verrichten. Is deze opoffering, aldus de heer Pul lens, reeds prijzenswaardig op zich, meer nog was dit het voorbeeldig gedrag en de wijze waarop zij haar werk verrichtte en met haar mede-arbeidsters wist om te gaan. Hij dankte de beide jubilarissen voor hun trouwe plichtsbetrachting en betoon- j de ijver en bood hun een gesloten cou- vert aan. Bovendien presenteerde hij de i beide dames een doos bonbons en dé he- ren een kistje sigaren, i De heer P, van Schijndel, die natuur- I lijk bij deze gelegenheid niet wilde ont- breken, bracht als oud-directeur nog eens i in herinnering, hoe hij van de 55 jaren I dat hijzelf in zijn bedrijf had gewerkt, daarvan 40 jaren met hun beiden had j samengewerkt. Hij feliciteerde beiden met I de onderscheiding en hij sprak als zijn vermoeden uit, dat Mevr. Dorgelo-Bak- ker, waarschijnlijk wel de enige vrouw in Waalwijk zou zijn, die begiftigd was met deze Koninklijke onderscheiding. En dit vermoeden van de heer van iSchijndel bleek uit onze inlichtingen inderdaad juist te zijn. Hij wenste de beide jubilarissen ten slotte geluk met hun jubileum en dankte persoonlijk nog voor het vele, dat zij al die jaren voor de firma hadden gepres teerd. In aansluiting op de felicitatie en de zeer waarderende woorden van de di rectie, was de procuratiehouder de heei A. J. Mahieu de tolk van het personeel, toen hij namens de arbeiders, de chefs en de administratie aan de gedecoreerde jubilarissen zijn gelukwensen aanbood. Hij prees hen om hun voorbeeldige trouw aan de firma, hun collegialiteit en hun werklust, waarmee overigens alle werk nemers in de fabriek bezield waren. Daarom Was het voor allen zo'n grote eer, dat nu weer twee van hun mede arbeiders met de ere-medaille gesierd werden en hij hoopte, dat ze nog vele jaren hun beste krachten zouden kunnen blijven geven aan de zaak waaraan ze zo hecht verbonden waren. Als stoffelijk blijk van meeleven bood hij namens het gezamenlijk personeel mej. Bakker een doublé polshorloge aan en aan de heer Harmeling een ruststoel, met de wens dat ze nog vele jaren in de beste gezondheid plezier daarvan zouden hebben. Ook de echtgenoten van de ju bilarissen feliciteerde hij met dit jubi leum. HoeweLzeer onder de indruk van de verkregen onderscheiding en de spon tane gelukwensen was Mej. Bakker zo flink om mede namens haar collega een dankwoord te spreken. Op de eerste plaats dankte zij de burgemeester voor de eer, dat hij hen de medaille had opge-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 9