1 VROOM ÜREESMAN J\ De grote Speurder DRUNEN Propaganda-avond 4 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 OCTOBER 1953 4 Bescherming Burgerbevolking. DEN BOSCH - EINDHOVEN TILBURG HELMOND gehangen zou zien.... OPENING AVONDCURSUS. Donderdagavond had aan de Gemeen telijke Vakschool voor Schoenmakers de opening plaats van de "winteravondcur sus, die aldaar wordt gegeven in machi naal onderwerk maken en bovenwerk maken. Bij deze opening waren aanwezig de voltallige commissie van toezicht en het corps leraren. De opening geschiedde door de E.A. heer Burgemeester Snels, die bij deze opening de betekenis van goed vakonderwijs nog eens belichtte. Het machinepark der school is inmid dels uitgegroeid en Burgemeester Snels zeide dat wanneer zou blijken dat voor deze cursussen animo zou blijven be staan de groei van het machinepark ge staag zal zijn. Voor dit cursusjaar werden 30 leer lingen toegelaten, wegens overbezetting moesten verschillenden worden afgewe zen. Donderdagavond had in de gymnastiek zaal een propaganda-avond plaats voor de Bescherming Burgerbevolking, met t doel, aldus Burgemeester Snels, om de bevolking van Drunen nog meer B.B.- ininded te maken. Op deze avond waren aanwezig Deken Rooyackers, Burgemeester Snels, Mevr. Snels, Generaal Sitzen, Kolonel Riet veld, Overste Vorselaar, Dr v. d. Wouw, Mevr. v. d. Wouw, beide wethouders, v. Drunen en v. d. Wiel, en vele be langstellenden. Na een inleidend woord door Burge meester Snels, waarin deze speciaal de brandweermannen nog eens opwekte, werd een film gedraaid, getiteld ,,Buur- mans Buurman". Hierna kreeg Generaal Sitzen het woord, die een suggestief en boeiend be toog hield over de B.B. Als het eenmaal zover zou komen, aldus spreker, dat de ramp van een oorlog zou komen, dan zal men gaan helpen waar men kan. Maar men kan het niet wanneer men niet ge oefend en georganiseerd is. Alleen geor ganiseerde hulp kan afdoende zijn. Als bij de waterramp op 1 Febr. 1953 de hulp van meet af aan goed georganiseerd zou zijn geweest, hoeveel onheil had dan misschien voorkomen kunnen worden. Wat zou aldus spreker de overheid op dien dag blij zijn geweest met een com pleet georganiseerde B.B. Wij hopen, al dus spreker, dat al het werk dat wij nu doen om de B.B. op te richten voor niets zal zijn en dat zij nooit nodig is, maar als zij nodig zal blijken, dan is het een aanklacht tegen ons allen als er één mens meer zou sterven dan nodig was, omdat wij niet klaar waren om te helpen. Na dit algemeen woord werd nog een film gedraaid, ditmaal over de waters nood. Burgemeester Snels ging hierna over tot het uitreiken van. de diploma s EHBO aan een vijftigtal cursisten die het examen met goed gevolg hadden af gelegd. De cursus werd gehouden in het kader van de organisatie B.B. Burge meester Snels dankte bij deze gelegen heid de cursusleider Dr v. d. Wouw. Al is het aantal geslaagden maar vijftig, het resultaat, aldus spreker, is veel gro ter, want velen hebben op deze cursus de eerste kennis van de EHBO opgedaan en al hebben zij dan geen diploma, toch hebben zij een zekere kennis vergaard die straks misschien nuttig zal blijken te zijn. Kolonel Rietveld gaf verder nog een organisatorische uiteenzetting over de B.B. In Drunen zullen moeten komen verschillende blokploegen bestaande uit een Blokhoofd, plvv. Blokhoofd, 6 brand weermannen, 4 EHBO-ers en 2 ordon nansen. Verder zal in Drunen moeten worden opgericht een reddings- en opruimings- ploeg (mobiel), bestaande uit 10 per sonen. Deze dienst is voor de sector Drunen, omvattende de gemeenten Dru nen en Heusden. In Heusden zal geen opruimingsploeg worden opgericht, maar een medische ploeg, die tevens ook voor Drunen geldt. Tot slot werd nog een film gedraaid, terwijl Burgemeester Snels nog een slot woord sprak. Aanmeldingen voor de B.B. kunnen geschieden op het gemeente-secretarie. Deelnemers voor de B.B. mogen niet dienstplichtig zijn. t Herenregenjas, raglanmodel met ceintuur, geheel dubbel poplin, gegarandeerd waterproof Wollen herenvest in 2 con trasterende kleuren m. lange mouw en knoopsluiting, 2 vestzakjes Moderne herenulster in diagonaal en fantasiedessins, de kleuren voor het seizoen 1953, van prachtige zuiver wollen stof Herenulster met rug ceintuur,, en band CQ rondom 69.- 3 Zuiver wollen herenvest, 2-kleurig of uni met knoop- of rits- 4Q75 sluiting, 2 vestzakjes 24.50 <7 Gegarandeerd zuiver wollen heren vest, 2-kleurig, voorpand in het moderne diagonaal dessin OQ75 34.50 A7 Zuiver wollen herenshawl in mo derne ruitdessins en uni ^J60 kleuren 7.90 5.90 4.90 Katoenen herenregenjds, 'trench coat- en in raglanmodel, ^rt75 changeant kleuren Vendex herenjas, geheel dubbel, prima poplin, raglanmodel ^Q75 Alleenverkoop V D Herenjacket m. bontkraag, elastiek in de rug, peau de peche 4075 gevoerd en steekzakken Sportjacket met ritssluiting Q 75 en teddykraag Geheel met teddy gevoerd OQ75- en teddy kraag «3-^ OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN PIETER BAKKER. 25) De heer Düsselhoff zelve deed de ze weelderige omgeving eer aan. Hij was onberispelijk gekleed, mis schien zelfs iets te onberispelijk, in een lichtgrijs costuum, met een gro te pral in een helkleurige das, die afstak tegen een lilarose overhemd. Aan zijn dikke worstvingers prijk ten ringen met schitterende stenen, zijn voeten staken in felgele schoe nen met dikke zolen. Zijn haar zat onberispelijk op zijn reeds ietwat kalende schedel geplakt en hij geurde als een kapperswinkel. Herman Düsselhoff had het uit stekend met zichzelf getroffen en deze dag was hij in een zeer goed humeur. Want hij had van zijn handlanger Mollendijk vernomen, dat de vis gehapt had. Düsselhoff had vernomen van Pieter Bakker, die zo plotseling veel geld had geërfd en niet wist wat hij er mee moest doen. Mollen dijk had hem alles over de man verteld. Toen was het glanzende idee opgekomen van de poging, de waardeloze Katanga Copper aande len Pieter aan te smeren. Uren had hij besteed met Mollendijk samen om de coup voor te bereiden. Het is waar. Mollendijk wilde er duizend gulden aan verdienen. Een kleinigheid in vergelijking met wat hij, Düsselhoff, er zelf aan verdie nen zou. Maar hij had Mollendijk nodig. En trouwens, achteraf kon je altijd nog zien, nietwaar Hij behoefde de hele pot niet aan Mol lendijk uit te betalen, kon altijd wat achter de hand houden, dan had hij vat op die kerel, die toch niet te vertrouwen was. De heer Düsselhoff hield van mensen, die hij vertrouwen kon, wellicht juist omdat hij zelf zo gans niet te ver trouwen was. En omdat zulke men sen zo weinig met hem in contact kwamen, probeerde hij ze betrouw baar te maken door pressie op ze uit te oefenen, de soort pressie die wel met een lelijk woord wordt aangeduid als chantage. Van Mol lendijk wist hij wel zo een en an der, dat deze liever niet aan de grote klok van het politiebureau Een trek van misnoegen deed zijn tevreden gelaat betrekken. Jam mer dat het met die meid, die Ma rian, zo falikant afgelopen was. Daar had hij wel een leuk avon tuurtje mee kunnen hebben, maar ze was er niet voor te vinden ge weest, had hem nog een brutale mond gegeven op de koop toe en (hij bekeek zorgzaam de harige pols die uit de onberispelijk geste ven manchet stak) haar nagels had den hem nog een lelijk souvenir nagelaten. Zulk armeluisvolk had nog de meeste praatjes Maar hij zou haar wel mores leren. Hij had haar de laan uitgestuurd zonder een centen laat ze maar solli citeren. Hij, Düsselhoff, had zijn relaties, zou wel zorgen dat die juffrouw Van Laerschot niet weer aan de slag kwam. Ze zou nog spijt hebben, dat ze zijn goede bedoelin gen niet had gewaardeerd. Als Mollendijk die vijf honderd aandelen eens kwijt raakte. Nog mooier zou het zijn wanneer hij ze alle duizend slijten kon. Daarom had hij Mollendijk ook orden ge geven om, als het zo te pas kwam, terloops uit z'n mond te laten val len dat de andere helft van het aandelenpakket bij meneer Düssel- i hoff berustte, die er ook wel graag af wou. Je kon nooit weten hoe een koe een haas ving. Er werd gebeld. Düsselhoff schok te op uit zijn rooskleurige over peinzingen. Tja, zijn secretaresse was gevlogen, hij zou zelf maar even gaan opendoen Een klein dik mannetje stond voor hem. Meneer Düsselhoff Kan ik u even spreken Hij vertoonde een kaartje, dat niet al te smette loos was. Is het voor zaken Jawel meneer. Ik zal u niet lang ophouden. Vooruit dan maar zei Düs selhoff niet al te beleefd en ging de ander voor naar zijn weelderig kan toor. Dikmans stond even beduusd rond te kijken, constateerde dat er verschil was tussen het ene privé- kantoor en het andere, maar dat hij voor zich toch nooit in zo'n tent zou willen huizen. Hij keek zijn gastheer eens aan en kwam tot de conclusie dat het nèt de man was die hij volgaarne een loer zou draaien. En dus ging hij zitten met een blij gemoed. Waarmee kan ik u dienen, meneer Dikkers M Dikmans, corrigeerde de an der. Kijk es, meneer Düssel- dorf Düsselhoff blafte de man achter het bureau nijdig, en Dik mans glimlachte sereen. Kijk es, meneer, ik heb een cliënt, die aandelen wil kopen. Aandelen Katanga Copper Union. Hij zag Düsselhoff een onwille- keurige beweging van verrassing maken. Ik zie dat u er meer van ge hoord hebt stelde hij rustig vast en gaf Düsselhoff niet de tijd het te ontkennen kijk es, het zit zó die cliënt van mij is een beetje ga- tikt Hij zag hoe Düsselhoff zijns on danks tevreden knikte. Hij heeft zich in het hoofd ge zet, dat er met die aandelen iets te beginnen is. U en ik, meneer Düs selhoff, weten, dat ze uitstekend geschikt zijn voor gebruik op zeke re plaatsnee, hou u niet van de domme, want zo dom bent u niet. Maar mijn cliënt is van an dere mening. Die mening is hem blijkbaar ingeblazen door een ze kere meneer, die uit de Congo te ruggekomen zou zijn en hem zyn aandelen te' koop heeft aangeboden. Mijn cliënt heeft van zulke dingen geen verstand. Waarom hij er dan mee begint, zult u vragen Och, meneer, daar heb ik ook niet naar gevraagd, want waarom zou ik een schatrijk mens advies geven Hij zegt koop die aandelen. Ik zeg accoord. Alleenik denk, mis schien zit er voor mij een extraatje aan. Ik kan natuurlijk naar die me neer toegaan en zeggenmeneer, doe het niet, het is zwendel U durft veel te zeggen We zijn toch onder vier ogen Dan durf ik nog wel veel meer te zeggen. Toe, meneer Düsselhoff, la ten we geen spelletje spelen. We zijn toch jongens van de gestampte pot, niet Wat wilt u dan Ik wil van u alle aandelen ko pen Maar ik heb de helft, meer niet. De andere helft heeft een me neer Mollendijk, een meneer die u wel kent, nietwaar Nooit van gehoord ontken de Düsselhoff. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 4