Waalwijkse en Langstraatse Courani D RUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG GAPELLE GEERTRUIDENBERG e K. L. M. WON HANDICAPRACE Vr-Vi ViVi 1— o 1— o Siraalbommenwerper snelste machine MAANDAG 12 OCTOBER 1953 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 81 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.69 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGERICHT 1878. - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" Usee lekgsikmt K. A. V. De K.A.V. houdt op vanavond 12 Oc tober een algemeene vergadering in de gymnastiekzaal. BOERINNENBOND. De Boerinnenbond afd. Drunen-Els- hout houdt a.s. Woensdag Moederdag. Woensdagavond is in de gymnastiekzaal een bijeenkomst belegd met een pro gramma dat geheel in het teken staat van Moederdag. K. V. P. De K.V.P. afdeling1 Drunen houdt op 13 October a.s. in de zaal van de heer Th. Elshout een propaganda-avond. De spreker van deze avond is de heer Al- bers, burgemeester van Rucphen en par tijpenningmeester. Het is reeds geruime tijd geleden dat de afdeling Drunen een propaganda- avond organiseerde. "Wij mogen daarom aannemen dat er voor deze avond een goede belangstelling zal bestaan, mede in verband met de verkiezingen in 1954. Aanvang van deze avond 8 uur. Toe gang vrij. FILMAVOND. Op Woensdagavond 21 October a.s. zal in de gymnastiekzaal voor personen boven 14 jaar een filmavond worden ge geven ten bate van de Stichting „Het 4e Prinsenkind. De doelstelling van deze stichting is in het kort gezegd deze: het verzorgen van een vacantie van door de oorlog getroffen kinderen. Vertoond zullen worden de prachtige en ontroerende films: De fluistering der gevallenen, en Kinderen van ons Volk. Beide zijn kleurenfilms die op vele plaat sen met veel succes zijn vertoond. De toegangsbewijzen kosten 50 cent en één gulden. Er zullen tevens deze avond en kele zeer aantrekkelijke verlotingen wor den gehouden. De voorverkoop van plaatsbewijzen begint reeds deze week langs de huizen. Daar de belangstelling voor deze avond zeer zeker groot zal zijn, verzekere men zich dus tijdig van een plaats. De vertoning van beide films zal ook plaats vinden voor kinderen: te Elshout 's morgens om 9 uur in het Parochie huis en te Drunen in de gymnastiekzaal om 2 en 4 uur. Entree 15 cent. Deze actie ten bate van dit mooie doel wordt vanzelfsprekend warm aan bevolen. OPDRACHT. Het bouwen van een dubbel woonhuis voor de heren P. Brok en Fr. v. Wezel is opgedragen aan de fa. M. Kleingeld te Waalwijk. Architect A. J. v. Gerven, Heusden. I KON. HARMONIE BEATRIX. De R.K. Kon. Erk. Harmonie Beatrix geeft op 31 Oct. a.s. een concert voor haar donateurs. Op het programma staan de concoursnummers. BENOEMD. De heer Car bij n, wachtmeester der Rijkspolitie post Drunen, werd onlangs benoemd tot Rijksspeurhondengeleider met standplaats Swalmen. Tot wacht meester der Rijkspolitie post Drunen is thans benoemd P. Rom'bouts. Diens hui dige standplaats is Ude«hout. S. H. J. Na een behoorlijke plaats te hebben veroverd in de nationale bosloop te Dru nen, hebben de SHJ-athleten ook in de Oisterwijkse vennenloop enkele behoor lijke plaatsen weten te veroveren. De uitslag luidt: A-junioren 1500 m: 6 Jos van Noord 4 m 32 sec; 8 van Bokhoven 4 m 35 sec; 9 K. van Wezel 4 m 36 sec; 10 B. Verrijk 4 m 38 sec; B-klasse senio ren 5 km.: 1 Goesten 15 m 38,2 sec; 5 Buis. C-klasse 5 km: 4 Klerkx 16 m 0,2 sec; 8 Vissers. de regisseud de heer C. Dekkers staat er de week zullen de inschrijfformulieren worden opgehaald. ONGEVAL. Door wat onvoorzichtigheid kwamen enkele fietsende jongedames met de stu ren verward, met als gevolg dat mej. B. H. kwam te vallen en nu „stoel" moet houden. FILMVERTONING. Woensdagmorgen zal in 't parochiehuis voor de jeugd vertoond worden de film „De fluistering der gevallenen" en „Kin deren van ons volk", uitgaande van de Stichting Het Vierde Prinsenkind. TAFELTENNIS. Van de tafeltennisclub De Smashers namen drie leden deel aan het zgn. Ha- zentournooi te St. Michielsgestel. In de 4e klas behaalden de heren P. Brok en H. Willems de eerste prijs in het herendubbelspel. In de 4e klas behaalde H. Willems een derde prijs heren enkelspel. Met drie ha zen kwamen de Smashers naar huis. JUBILEUM. Het 25-jarig dienstjubileum van de heer M. van Huiten is op de veiling met de gebruikelijke plechtigheden gevierd. In de versierde cantine waren bestuur en personeel verenigd om de heer van Huiten met familie te huldigen. Namens het Veilingbestuur sprak de voorzitter de heer den Hollander en bood een ge schenk onder couvert aan. De burge meester sprak niet in zijn functie als commissaris, maar als hoofd der ge meente. Namens het personeel sprak de heer A. Merkx en bood een ruststoel aan. Namens de commissarissen sprak de heer van Lanschot uit Helvoirt, daar de heer Prinsen niet present kon zijn. Na mens de' kopers werd het woord ge voerd door de heer A. van Bladel uit Heusden. Moeilijk was het voor de heer van Huiten om alle sprekers te bedan ken. Na het officiële gedeelte verenigden allen zich aan een welverzorgde koffie tafel. i 1 H. FAMILIE. Door de directeur van de H. Familie, Kap. A. van Leeuwen, is een groot scheepse actie op touw gezet, om het ledental op te voeren. Een folder met in- schrij f bil jet, toegelicht met een circulaire, is huis aan huis verspreid. In de komen- GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Vlijmen op Dinsdag 13 October 1953 des n.m. 7 uur (precies) ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan M. de Laat, alhier, Koningin Wilhelminalaan nr. 10, eervol ontslag te verlenen als gemeente-arbei der le klasse. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot toekenning van een vergoe ding aan een viertal ingezetenen dezer, gemeente in de reiskosten van hun kin deren, die een B.L.O.-school te 's-Her- togenbosch bezoeken. 4. Voorstel van Burg. en Weth. a. om afwijzend te beschikken op het verzoek van een ingezetene dezer ge meente om vergoeding in de reiskosten van zijn kind, dat een U.L.O.-school te 's-Hertogenbosch bezoekt; b. tot toekenning van eenzelfde ver goeding aan een tweetal ingezetenen dezer gemeente in de reiskosten van hun kinderen, die een U.L.O.-school te 's-Her togenbosch bezoeken. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een geldlening groot 50.000.— met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot medewerking aan het bestuur der bijzon dere lagere jongensschool te Vlijmen a. voor het aanbrengen van het no dige sanitair in de school plaatselijk ge merkt Koningin Wilhelminalaan no. 40; b. voor het beschikbaar stellen van een crediet groot 500.als tegemoet koming in de kosten van aanleg van de tuin der nieuw gebouwde jongensschool aan de Prins Bernhardlaan. 7. Voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend te beschikken op het verzoek der Streek-V.V.V. „Brabant s Centrum tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling „Intergemeenschappelijke Rij wielpadenorganisatie Midden Brabant 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de gemeente-begroting 53 (14e, 15e en 16e wijziging). 9. Voorstel van Burg. en Weth. om in beginsel te besluiten tot verkoop van een 10-tal percelen bouwterrein, gelegen in de Mgr. van Kesselstraat, aan Mevr. Reijering, Mevr. de Wed. Willemse, Mej. Theuns en de heren H. Mommersteeg, A. van Stokkum, M. van de Wiel en J. v. d. Bosch en tot aanwijzing van een terrein voor de opbouw van een politie bureau en brandweergarage. 10. Aanbieding der rekeningen van de gemeente, van het woningbedrijf, als mede van het burgerlijk armbestuur, al le over 1952. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in beginsel te besluiten tot medewerking voor de bouw van een bijzondere lagere meisjesschool te Vlij men. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 19 Mei 1953 en tot het opnieuw vaststellen van een verorde ning ter bescherming van de belangen van derden in verband met uitbreidings plannen. 13. Voorstel van Burg. en Wethou ders tot wijziging van de raadsbesluiten van 9 Augustus 1950 en 16 November 1951 betreffende grondaankopen van de fam. Berkelmans en de St. Catharina- schuts. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. tot benoeming van een 7-tal leden in de plaatselijke commissie van toezicht der gemeentelijke avondnijverheidsschool voor jongens; b. tot benoeming van een directeur en twee leraren aan genoemde school. ZILVEREN JUBILEUM. Op 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Zuster Paardenkooper aan het Wit-Gele Kruis in Vlijmen werd verbonden. Om deze dag niet onopge merkt voorbij te laten gaan is uit de be staande comité's van Wit-Gele Kruis, Mgr. v. Kesselfonds en van de Ouden van Dagen een comité gevormd, dat een huis aan huis-collecte zal houden om te komen tot een cadeau van geheel Vlij men, dat zij in die 25 jaren voor haar vele werk zeker verdiend heeft. SUCCES. Ook slager G. M. van Beurden, Ak ker alhier, behaalde op de slagersvak- wedstrijd en tentoonstelling een groot succes. Voor verschillende boterhambe- legsoorten werd de eerste prijs behaald. CARNAVAL. Het bestuur van Carnaval kwam de zer dagen bijeen in Hotel Prinsen, om het programma op te maken voor het bijeen brengen van gelden ter viering van Car naval 1954. Het programma begint met een dansavond op Zondag 18 Oct. in café Joh. Peijnenburg. Allen Zondag naar Café Toonkunst. U steunt hiermede de Vlijmense Carnaval. Toneel. Door de toneelvereniging „Ernst en Luim'' is in studie genomen het alom bekend staande toneelstuk „Kinderen van ons volk" van de Brabantse schrijver Antoon Coolen. Gezien de prachtige inhoud van dit toneelstuk en de goede reputa tie van „Ernst en Luim" zal het zeker niet aan belangstelling ont breken. Men hoopt op de Zondagen 25 October en 1 November met dit stuk voor het voetlicht te treden. K-A.B.-Nieuws. In café J. v. Ofjen kwamen in de afgelopen week de besturen van de K.A.B. en de V.A.B. in een verga dering bijeen ter bespreking van het winterprogramma. Ook het lid van het hoofdbestuur, de heer J. Handgraaf, was uitgenodigd om aanwezig te willen zijn om van. ad vies te dienen. Door de voorzitter van de K.A.B. werd, na een welkomstwoord tot allen te hebben gericht, een en an der nader uiteengezet. Het is, al dus de voorzitter, van het aller grootste belang, dat de organisa ties eens van zich doen spreken en daarvoor zijn de wintermaanden uitermate geschikt. Hij spoorde dan ook allen aan eventuele gedachten en ideeën naar voren te brengen om tot het vaststellen van een win terprogramma te komen. Na een onderlinge gedachten- wisseling, waarbij vooral de lieer Handgraaf zijn deskundige advie zen gaf, werd besloten een zeer be kend spreker uit te nodigen om drie spreekbeurten te vervullen over zeer actuele onderwerpen. Voorgesteld werd om die spreek beurten om de twee weken te doen plaats vinden. Voorts werd begonnen om spoe dig te beginnen met een ledenwer vingsactie, die vorige winter door omstandigheden niet kon door gaan. In samenwerking met de V.A.B. werd nog besloten voor de kinderen van de K.A.B.-familie een St Nicolaasfeest te organiseren. hier s.s. Zaterdag- en Maandagavond in de zaal van de 'Chr. Volksbond het sei zoen met de opvoering van het spel in 3 bedrijven van A. D'Useau en J. Gow i „Van Ander Ras". Gezelligheid heeft het aangedurfd dit bekende en mooie stuk, dat zeer veel vraagt van de spelers en speelsters als amateurs, in te studeren en de naam van de regisseur de heer C. Dekkers staat er borg voor dat de opvoering tot in alle onderdelen uitstekend verzorgd zal zijn. Het staat wel vast dat de bezoekers hier iets geboden zal worden, waarvan zij zeker bijzonder zullen kunnen genie ten. Het stuk speelt in Amerika en behan deld het rassenprobleem dat daar nog steeds zeer actueel is en geeft hiervan een juiste voorlichting. Drie kleurlingen komen in het spel op de voorgrond, nl. een negervrouw en een negermeisje en de jonge neger Brett Charles, de hoofd persoon van het verhaal, die zich ken- een dermate spannende wedstrijd ge speeld. Vijf minuten voor het einde was de stand nog 4)^—2)^ ten gunste van de Tilburgse spelers. Op dat ogenblik ston den de drie resterende partijen alle iets gunstiger voor onze spelers, maar na en kele uren ingespannen spelen is het ma ken van een blunder zeer goed mogelijk. Hierbij kwam nog, dat de heer J. Rosen- brand in een geweldige tijdnood ver keerde, daar, hij voor zijn eerste 30 zet ten bijna 2^2 uur verbruikt had, zodat hem nog slechts 5 minuten bleven voor de laatste 20 zetten. Toen echter had hij een stand, zoals deze 30 jaar geleden eens in een beroemd geworden partij voorkwam en welke zo iets aparts is, dat wij ze voor schaakliefhebbers gaarne in ons volgend nummer willen opnemen om na te spelen. Een dame-offer is immers steeds iets bijzonders! Het liep evenwel goed af, want de drie Vrije Pionners bleven hun zenuwen de baas en daar mee was niet alleen de achterstand Qp- AANRIJDING. Zondagmiddag omstreeks half vier werd de landbouwer L. v. O., toen hij per rijwiel naar het weiland ging om te melken, op het fietspad in de Besoijense- steeg aan de grens onzer gemeente, door een bromfietser afkomstig uit Oirschot van achteren aangereden. De bromfietser, die onder invloed van sterke drank bleek te verkeren, sloeg over de kop en bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd enz. en liep een sleutelbeenfractuur op. Dr. Winkelman, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Van O. bekwam geen let sel. i GEREF. KERK. In verband met dé verkiezing van één ouderling en twee diakenen bij de Geref. Kerk alhier, wegens periodieke aftreding van de heren A. C. Fijan en K. Hofman en wegens ontheffing van de heer Rij kers, zijn door de kerkeraad de volgen de dubbeltallen gesteld; voor ouderling de heren C. Braspenning en P. v. Vugt; voor diakenen de heren Slender en Snij ders, en J. v. Drongelen en C. Klaasse. TAFELTENNIS N.E.O. J.l. "Woensdag speelde een team van de Tafeltennisvereniging N.E.O. tegen een team van haar zustervereniging S. V. S. alhier. Na een spannende strijd moest het S.V.S.-team, bestaande uit de heren He ringa, de Hoop en Nieuwenhuizen de meerdere erkennen in het N.E.O.-team, bestaande uit de heren Bosch, Schoon hoven en van Zeist. ERELID. De heer W. Braspenning, die sinds een 15-tal jaren lid was van de Chr. Gemengde Zangvereniging Excelsior al hier en de functie van secretaris waar nam, werd', nu hij wegens drukke werk zaamheden gedwongen was als lid der vereniging te bedanken, het erelidmaat schap aangeboden. VAN ANDER RAS. Zoals wij reeds mededeelden opent de Dilettantenvereniging „Gezelligheid" al- c*1 merkt door zijn opvoeding, spraak en manieren, die hij heeft overgenomen van het blanke ras. De korte inhoud is als volgt: Brett Charles, de neger, die met zijn moeder in dienst is van de rijke senator Langdon, is wanneer hij uit militaire dienst komt, geheel veranderd van ka rakter. Brett, die van jongsaf is opge voed door mej. Alice, de oudste dochter van senator Langdon (die hem nog steeds als kind behandeld), begint zich meer zelfbewust te worden. Als hem een be trekking als hoofd van een school wordt aangeboden, is het zijn bedoeling dan ook om nieuwe ideeën bij de negers in te voeren, doch hij wordt hierin steeds tegengewerkt door mej. Alice en vooral ook door senator Langdon. Als dan ook nog tot uiting komt dat de jongere doch- liefd is op Brett en deze haar zijn weder- ter van Senator Langdon, Genevra, ver liefde betuigt, bereikt de boosheid bij de senator het toppunt. Gelukkig zijn er echter ook nog vrienden die voor Brett in de bres springen, zoals o.m. de advo caat Mr. Howard. Een en ander van de verwikkelingen en moeilijkheden in het negerbestaan van Brett Charles komen in het stuk goed tot hun recht en geven er de nodige spanning aan. Wij wensen Gezelligheid bij de opvoe ring veel succes toe; het publiek zal hier zeker iets te zien krijgen dat de moeite waard is om gezien te worden. 5 schakers, wedstrij- 0— 1 Vi—Vi o— 1 o— 1 0— 1 1— 0 SCHITTEREND SUCCES Het eerste team van de plaatselijke schaakvereniging De Vrije Pion speelde Zaterdag zijn eerste wedstrijd voor de Noord-Brab. competitie 1953-1954 tegen het eerste team van Schavo uit Tilburg in de op één na hoogste afdeling, de eerste klasse. Zelden heeft de Vrije Pion gehaald, maar werd het een overwinning voor de Capelse De uitslagen van de onderlinge den waren als volgt Schavo IDe Vrije Pion I J. v. d. BenW. Goedhart C. BeltermanC. Quirijns J. TootenJ. Benschop G. GloriusS. Oerlemans A. SuijkerbuijkL. Stein W. VegtR. v. Dalen J. de KortJ. Muis A. DalderopJ. Rosenbrand L. Bruyelle—H. Bogers L. LeenhouwerW. Kieboom EERSTE ONTSPANNINGSAVOND VAN 'T NUT. Vrijdag 16 Oct. a.s. des avonds 8 u. wordt in de zaal Cové-v. d. Haart aan de Nieuwevaart het winterprogramma 1953-1954 van het dept. Langstraat van I de Mij. tot Nut van 't Algemeen geopend met een causerie over De verwerking van Aardolie. Deze lezing welke een aansluiting vormt aan de vorige winter door de Bataafse Petroleum Mij. gehou den verhandeling met lichtbeelden over „De opsporing en winning van aardolie", zal ook nu weer een grote belangstelling trekken, temeer nog daar deze avond in samenwerking met de personeelsvereni ging A.S.O.V. wordt gebracht. Ten gerieve van de Waalwijkse Nuts leden zal een extra-bus worden ingelegd welke vanaf het Raadhuisplein om 7.15 uur 's avonds vertrekt en via Sprang (7.30 uur) en Vrijhoeve-Capelle (7.35 uur) rijdt, zodat ook de aldaar wonende leden van 't Nut van deze reisgelegen heid gebruik kunnen maken. DE LUCHTVAART. Met de uitreiking van de voor de laatste wedvlucht van het vliegprogram- ma 1953 beschikbaar gestelde extra-prij zen in de vorm van kunst- en gebruiks voorwerpen heeft de in café Cové-van der Haart gevestigde postduivenvereni ging De Luchtvaart Zaterdagavond het seizoen besloten. Voor deze gelegenheid waren zeer veel leden, waarvan de mees ten met hun dames, met het bestuur in het clublokaal bijeengekomen, waar te 8 uur de prijsuitreiking plaats had. Na af loop bleef men nog enige tijd in genoege- lijk samenzijn bijeen en passeerden t|d van vluebtherinneringen de revue. KUNST NA ARBEID. In verband met de Nutsavond Vrijdag 16 Oct. a.s. wordt de wekelijkse repeti tie-avond van onze muziekver. Kunst na Arbeid deze week Donderdag inplaats van Vrijdagavond, zoals gewoonlijk ge houden. GEERTRUIDENBERG EN DE I j i PNEM. Een straat kreeg de naam van Ir J. de Voogt. Wie Geertruidenberg zegt, zegt PNEM en omgekeerd, daar is zo een hecht ver band tussen deze twee begrippen, dat ze eenvoudigweg niet los van elkaar te den ken zijn. Geertruidenberg en de PNEM dragen elkaar een zeer warm hart toe, en zeer duidelijk is dit Zaterdag bewezen, toen de burgerij naar het nieuwe gedeelte was gestroomd, waar op de hoek van een der straten het naambord schuil ging onder een oranje doek en waar feestelijk de vlaggen wapperden. In het vervolg zou deze straat de Ir J. G. de Voogt- straat geheten worden. Want enige tijd geleden, toen Ir de Voogt afscheid ging nemen als directeur van de PNEM, nam de raad in het ge heim het besluit om de verdiensten van Ir de Voogt blijvend te erkennen door een straat naar hem te noemen; en bij de plechtigheid van de onthulling van het naambord Zaterdagmiddag wees waar nemend burgemeester Prinssen er op hoe de raad met algemene stemmen dit be sluit genomen had, omdat men er van overtuigd was dat de verdiensten van de scheidende directeur voor de stad zeer groot waren. En in Ir de Voogt wilde Geertruidenberg de PNEM zelf eren en huid» brengen, want voor de groei van de stad speciaal wat betreft de werkge legenheid was de PNEM uitermate be langrijk geweest. Het dochtertje van Ir de Voogt ont hulde hierna het naambord en de har monie speelde het lang zal hij leven. Ir de Voogt verklaarde deze geste van Geertruidenberg bijzonder op prijs te hebben gesteld. Hij prees de samenwer king tussen Geertruidenberg en de Pnem, die vroeger wel eens wat verder te zoe ken was geweest. Met de PNEM die binnenkort aan de uitbreiding van de nieuwe centrale zou beginnen groeide de stad mee. Hij dank te de raad voor het stellen van deze daad en toen trok de harmonie door de nieuw benoemde straat en de plechtig heid eindigde ten huize van Ir de Voogt. Op het moment dat we aan dit artikel beginnen is het nog niet bekend wie de Handicap-Christchurch-race gewonnen heeft. De liftmaster van de K.L.M. de Ir Damme vliegt thans boven Australië en hij heeft een voorsprong van bijna 22 uur op zijn enige concurrent de Britse Vis count, op wie hij 44 uur later mag aan komen volgens de handicap-formulie om nog met dit toestel gelijk te zijn. De voor uitzichten voor onze KLM zijn dus zeer gunstig en er moet al heel wat onaange naams gebeuren wil haar de zege nog ontgaan. Maar er kan in elk geval nog heel wat gebeuren voor dat Nederland mag juichen om een eventuele overwin ning. Dat zullen we maar uitstellen tot vanavond plm, 6 uur, daaromtrent is de aankomst van de Ir Damme getimed. Alles is voor de Nederlandse Liftmas ter zeer voorspoedig verlopen; na een vlotte start op Londen Airport, Donder dag om half 6, is het toestel meteen gaan uitlopen op het eigen vrij scherp gestelde schema en vooral op het handicap-sche ma; thans heeft de Ir Damme op dit laatste schema reeds een voorsprong van meer dan 13 uur en van 3Yi uur op het eigen schema. Erg veel spanning zit er niet meer in, vooral niet meer nu vannacht de Austra lische deelnemer aan de handicaprace de Hastings met een motorstoring naar Co lombo moest terugkeren. Maar ondanks de afwezigheid van de grootste spanning volgen velen toch de liftmaster die onverstoorbaar de vele duizenden kilometers van het reuzetraject aflegt. Het is een gewone commerciële vlucht, zei Ir Plesmann voor het vertrek uit Londen. Inderdaad, en daarom geldt ook thans voor de KLM, zoals steeds, het safety first, het veiligheid voor alles. De KLM heeft niet, zoals de Viscount, al haar ruimte bijna bezet aan benzine, integendeel, zij heeft er een gewone pas- sagiersvlucht van gemaakt en brengt 64 emigranten naar Nieuw-Zee-land. De stemming aan boord, zo luiden steeds de berichten, is prima; de passa giers ontbreekt het aan niets. De mede werking en de service op de vliegvelden waar de tussenlandingen gemaakt wor den, laten niets te wensen over. In de kortst mogelijke tijd kan alles daar ge daan worden, wat er gedaan moet wor den. En toch ondanks alle zekerheid is er toch een beetje van een opwinding in ons of de KLM het wal halen, of zij het zal halen op de grandioze manier die is te voorzien, en zo haar wereldreputatie zal kunnen versterken. Het duurt niet zo lang meer voor we dat weten. ENGELSMAN BURTON WINT SNELHEIDSRACE. Ondertussen is de snelheidsrace naar Christchurch beëindigd; 23 uur en 51 minuten nadat hij uit Londen vertrok heeft de Engelse Vlieger Burton van de RAF zijn Canberra-straalbommenwerper op het vliegveld Christchurch aan de grond gezet. Daarmee verbrak hij alle lange afstands-snelheidsrecords en de be tekenis van deze uiterst snelle tijd is, dat het niet zo heel lang meer zal duren, of ook voor passagiersvliegtuigen zijn alle punten der wereld binnen vier en twintig uur te bereiken! Twee van de 6 Canberra's die aan de snelheidsrace deelnamen hebben wegens pech de strijd moeten staken. Het toestel van Burton kwam 40 mi nuten eerder op het vliegveld van Christ church Harewood aan dan de Austra lische squadron-leader Raw zijn kist aan de grond zette; hij deed er 24 uur en 32 minuten over, terwijl slechts 3 minuten na hem de 2de Engelse Canberra piloot Furze landde. Deze laatste echter was een kwartier na Raw vanuit Londen ge start, zodat hij als nummer twee de race beëindigde. De gemiddelde snelheid per uur van de Canberra s was: voor no. 1 878 km per uur, voor no. 2 877 km per uur en voor no, 3 874 km per uur. De winnaar van de race Burton bracht in totaal tijdens de race een uur en 23 minuten op de grond door. IN VIJFTIG UUR. Glansrijk heeft de liftmaster „Dr Ir M. H. Damme" van de KLM de handicaprace gewonnen. Hij vloog binnen 50 uur van Londen naar Christchurch met 64 passagiers aan boord, om precies te zijn; in 49 uur, 57 minuten en 13 seéonden, waarvan er 46 uur en 47 minuten in de lucht werden doorgebracht. De gemiddelde snelheid van de machine was 445 km. per uur. Zij was bij aankomst nog \AVi uur voor op het handicapschema en hoewel de „Dr Ir M. H. Damme" de laatst aankomende was, werd hij toch eerste, doordat de enige overgeble ven concurrent, de Engelse Vis count, er veel korter over had moeten doen en niet eens zoveel eerder aan kwam. Deze was van de Cocos-eilanden rechtstreeks naar Melbourne gevlogen en won daar door tijd, maar het handicapverlies was tenslotte nog 20 uur en 30 mi nuten. Vijftienduizend mensen waren op het vliegveld Harewood bij Christ church aanwezig om de vliegers van de KLM onder gezagvoerder Kooper bij hun aankomst toe te jui chen. Uiteraard was ook de vreug de op Schiphol groot, vooral toen door het uitvallen van het radio contact een uur onzekerheid heers- Ie. In Christchurch kwamen veel gelukstelegrammen binnen, o.a.van H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard en van dr Plesman. Was het medé door de minimale concurrentie dan geen „Uiver 2' - vlucht, de KLM heeft haar grote wereldnaam door deze race nog eens bevestigd, gelingsziekte heeft. HONDERD GULDEN VOOR IEDERE EMIGRANT. De K.L.M. zal van de gewonnen hoofdprijs, groot 100.000, tien duizend gulden ter beschikking stellen van een liefdadige instel ling in Nieuw-Zeeland. Elk der 64 emigranten, die de vlucht hebben meegemaakt, zal een bedrag van honderd gulden ontvangen. Vijftien procent van het totale bedrag komt ten goede aan de bemanning van de Ir Damme". De rest van de hoofdprijs wordt gestort in het per- soneelfonds voor bijzondere be hoeften.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1