Waalwijkse en Langstraatse Courant Het nieuwe Waalwijkse rioleringsstelsel Het lot besliste I Wijde Wereld j lwze.de twiopees Co.ng.Kas OORLOGSGRAVENSTICHTING UIT DE Veler belangen worden gediend Vele andere problemen houden de aandacht van Waalwijks gemeentebestuur wakker over Waspikse Woningcommissie Gasvoorziening in Waspik? Met Rheumatisehs Pijnen moet U niet door blijven lopen. MAANDAG 12 OCTOBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 81 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.69 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGI RICHT 1878. - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO' De stadsfeesten zijn voorbij, de SLEM is achter de rug; Waalwijk heeft op een moeilijk te overtreffen manier de aandacht van de bui tenwereld op zich weten te vestigen. Zo zelfs, dat het Ministerie van Marine besloot een van de 3 in aanbouw zijnde mijnenvegers Waalwijks naam en Waalwijks wapen te doen dragen. Nu is alles voorbij en SLEM en stadsfeesten zullen nog slechts in onze herinnering het jaar 1953 een jubeljaar doen zijn en zulten, nu ook ontegenzeggelijk hun vruchten af gaan werpen in de vörm van grotere bekendheid voor Waalwijk en het Waalwijkse product, van grotere waardering voor hetgeen hier, in onze gemeente, ge presteerd is en wordt gepresteerd, in de vorm ook, hopen we, van een nog grotere bereidheid van de burgers om Waalwijk in alle opzichten tot een stad te maken die veel betekent en veel presteert. En het gemeentebestuur van Waalwijk heeft in de voorbije ge beurtenissen ongetwijfeld een stimulans ervaren om voort te wer ken aan de uitbouw van de plaats, al betwijfelen we zeer sterk of het deze stimulans behoefde. We denken van niet. IN 1954 KOMEN BELANGRIJKE PROJECTEN TOT STAND. We denken inderdaad van niet, wan neer we ons even hebben kunnen wrin gen in het overbezette dagprogramma van Burgemeester Teijssen, om met hem te praten over datgene wat het gemeen tebestuur van Waalwijk thans bezig houdt. Zijn eerste woorden zijn gewijd aan de SLEM en hoe die ondanks het slechte weer toch zo n groot succes is gewor den. En nog vaker zal hij hier over spreken, want uit zijn werkzaam brein, waarin de SLEM, deze grootse organi satie, voor een groot deel tot stand is gekomen, zal zij zich niet zo gemakke lijk laten verwijderen. Wij vragen dan aan de burgemeester, wat het gemeentebestuur nu, na al die drukke dagen, weer bezig houdt en dan zegt hij: De riolering staat voorop om alterlei redenen. In de plaats zelf zijn we de oude rio lering door een nieuwe aan het vervan gen, omdat de huidige riolering wat het materiaal betreft in slechte conditie ver keerde en omdat ook de capaciteit niet meer in staat was het steeds toenemende rioleringswater te verwerken. Maar al deze voorzieningen betekenen slechts een vernieuwing. De quintessence is, dat we komen tot een geheel nieuw stelsel. We hebben thans verschillende lozings- punten: namelijk een in de Haven en een via de pompinstallatie bij de Groen- steeg en de poldersloot in het Zuider Kanaal; maar met het gevolg dat de Ha ven en heel de polder verontreinigd worden. De bedoeling thans echter is om te ko men tot een sluitend stelsel, dat in 3 punten kan worden samengevat: 1. we moeten eerf centraal lozingspunt hebben, 2. op dat punt wordt het rioleringswa ter gezuiverd en 3. dan wordt het in de Bergse Maas geperst. Om tot dit stelsel te geraken zal er een zogenaamd stamriool gelegd worden in de nieuw aan te leggen Provinciale weg (waarover we aanstonds iets meer zullen vertellen). Op een tiental plaatsen zal al het rioolwater van Waalwijk hier op uitkomen; dit stamriool voert het wa ter naar de zuiveringsinstallatie, die aan gelegd zal worden in het noorden van de polder bij het Zuiderkanaal. Deze instal latie zal een klein bedrijfje op zich wor den, met een eigen machinist en de no dige bezinkingsputten, waar het vuil dat uit het water wordt gehaald in kan be zinken. Het gezuiverde water stroomt via een persleiding, die door de dijk moet worden gelegd, in de Bergse Maas. ZEER HARD NODIG. Burgemeester Teijssen wijst ons op de noodzaak van dit nieuwe rioleringsstel sel. De vervuiling in Waalwijk is zeer erg, dat blijkt o.m. wel uit het feit, dat de riolen zelf regelmatig met de Kolkzui- ger moeten worden schoongemaakt. Spe ciaal de fabrieken, met name de looierijen, voeren zeer veel vuil af en zijn er de oorzaak van dat de gemeente Waalwijk mee van de vuilste gemeente in de pro vincie is. (De lezer gelieve vuil vooral ir. deze beperkte betekenis te verstaan; het blijft gelukkig allemaal nogal onder de grond, behalve dan in de haven en de polder!) Drieërlei belangen, aldus de burge meester, worden dus door dit nieuwe stelsel gediend. Op de eerste plaats het belang van de industrie, dat nu langs veel betere weg 't vuil kan afvoeren, t zelfde geldt op de tweede plaats voor de ge wone woningriolering, en op de derde plaats (echter niet in volgorde van be langrijkheid) is het een groot voordeel, dat de haven en vooral de polder van het vuil worden ontlast. De werkzaamheden vorderen al een goed eind1 in de richting van de voltooi ing. De binnengemeentelijke voorzienin gen zijn bijna geheel gereed. Momenteel is men in Besoijen nog doende en enkele kleine stukjes, o.a. in de Eerste Zeine, bij de WAMI, moeten nog wor den vernieuwd. Het stamriool komt het volgend jaar aan bod, wanneer het zandbed voor de provinciale weg gemaakt wordt, zal te gelijkertijd het stamriool daarin aange legd worden. De uitgebreide zuiveringsinstallatie vormt het sluitstuk van dit grootse pro ject. We hebben ons moeten instellen op de vervuilings-coëfficiënten die voor deze gemeente zeer hoog liggen en we hebben tevens in de toekomst moeten kijken en het oog gericht moeten houden op de groei van de gemeente. Als het nieuwe stelsel eenmaal gereed is, zulten we een riolering hebben die afdoend is voor tijden. Alleen blijft tenslotte de vraag nog, Vervolgt de burgemeester, of en in hoe verre de bedrijven, die de grote vervui lers zijn van de riolering, aan de aanleg van dit alles zulten moeten meebetalen. In andere delen van de provincie kent men zgn. zuiveringsschappen; het gemeentebestuur zal daar z'n licht eens op gaan steken om ook hier tot een goe de regeling van deze kwestie te komen. DE NIEUWE PROVINCIALE WEG. Sprekend over de nieuwe provinciale weg, die ook een groot gedeelte van de aandacht van het Waalwijkse gemeente bestuur opeist, zei burgemeester Teijssen, dat alle projecten ten aanzien van dit plan thans bij de provincie gereed liggen. Spoedig zou de eerste aanbesteding plaats hebben. Men begint, zoals bekend is, bij het afwateringskanaal te v.m. Baardwijk, waar de volgende zomer de 'brug die het Rijk bouwt, kant en klaar is. Op het ein de van het volgend jaar zal men, zoals de plannen zijn, gevorderd moeten zijn tot de Hertog Jan-straat, waar de grote oprit naar de provinciale weg komt. Provincie en gemeente zulten elkaar bij de aanleg van de nieuwe weg, zoveel mogelijk in de hand werken. Zo zal het wegdek grotendeels aangelegd worden van zand, dat gegraven wordt uit de bezinkingsputten van de zuiveringsin stallatie. Ook met de aankoop van de benodigde gronden is men reeds doende, zoals uit ons laatste raadsverslag is gebleken. In een van -de eerstvolgende vergaderingen van de raad zulten meerdere voorstellen hieromtrent behandeld worden. INDUSTRIETERREIN WORDT AANGELEGD. We spreken met de burgemeester ook over het vraagstuk van de industrieves tiging in onze gemeente. Een punt dat ook steeds de onverzwakte aandacht heeft van het gemeentebestuur. Deze in dustrievestiging, aldus de burgemeester, wordt wel enigszins bemoeilijkt door het hier geldende probleem van de arbeids krachten. Maar daar staat tegenover, dat in de omgeving van Waalwijk een over schot is aan arbeidskrachten, waarmee een zich hier in het centrum van de streek, vestigende industrie behoorlijk uit de voeten zou kunnen, gelijk andere in dustrieën, die zich nog niet zo lang ge leden in Waalwijk vestigden, dat ook hebben gekund. In dit verband wijst de burgemeester ons ook op het geplande industrieterrein ten zuiden van de spoorlijn; de Gedepu teerde Staten hebben de benodigde cre- dieten voor dit werk inmiddels goedge keurd en binnen afzienbare tijd, zal met de aanleg van dit 13 'H.A. grote terrein begonnen kunnen worden. Ook de weg daarheen zal meteen wor den aangelegd en alle accomodatie aan gas, water en electriciteit. Is dit terrein gereed, dan zal het ge meentebestuur de nodige propaganda gaan voeren, om het terrein inderdaad ook bebouwd te krijgen en het behoeft geen betoog, dat wij hun, bij dit streven, het allerbeste succes toewensen. NOG ENKELE ANDERE PUNTEN. Er zijn tenslotte nog enkele andere punten waarover we met de burgemees ter onze gedachten hebben laten gaan. We vergaten allicht de woningbouw niet. Ten aanzien van dit vraagstuk ver keert men thans in een stadium van hoopvol afwachten. Het bouwvolume voor 1954 is reeds over de provincies verdeeld, maar de provincie zit nog te rekenen, hoe zij het iedere gemeente naar de zin kan maken. Gedurende 1953 is de woningbouw echter niet ongunstig verlopen in Waal wijk en de burgemeester wees ons op de 95 woningen die in de Antoniusparochie zijn gebouwd, op de extra-volumen voor 30 en 34 woningen die men dit jaar ont ving. Maar het is allemaal nog zo wei nig vergeleken bij de lange lijst van wo ningzoekenden, die de 600 nog steeds overschrijdt, al zouden er bij een zifting wel enkele honderden afvallen, als niet direct-gegadigden. Burgemeester Teijssen wijst er in dit verband ook op, dat veel mensen nog zo moeilijk kunnen wennen aan de huur verhoging. Ze hebben, zegt hij, altijd in een of ander huisje gezeten, wellicht van vader op zoon, voor twee of drie gul den en nu moeten ze een gulden of 6 betalen en dat vinden ze te veel. dat beschouwen ze zon beetje als wegge gooid geld, maar ze vergeten dat een gerieflijke en comfortabele woning ook een levensbehoefte is. Tenslotte praten we nog even over het zwembad, dat in tegenstelling met wat aanvankelijk de bedoeling was, dit jaar niet geheel gereed is kunnen komen. Maar dit vindt burgemeester Teijssen niet zo heel erg. Nu, zegt hij, kunnen we in het voorjaar met enig vlagvertoon een zwembad openen, waarvan de aan leg geheel is voltooid; dan is alles klaar, de weg erheen, waarmee men reeds druk doende is, de parkeerplaatsen, de fraaie beplanting. Dan zal Waalwijk gebruik kunnen ma ken, van een inrichting die in alle op zichten compleet is en die menigeen ons zal benijden om de fraaie Jigging en de prachtige aanleg. Mogen al deze plannen, die ons ijve rige gemeentebestuur bezig1 houden, zo spoedig mogelijk schone werkelijkheid worden en mogen ook sjpoedig die an dere plannen, die de burgemeester nog niet aan de openbaarheid prijs wilde ge ven, omdat dat nog een weinig praema- tuur zou zijn, mogen ook die plannen zo gauw mogelijk vetwezienlijkt kunnen worden. Ons vertrouwen in bet gemeentebe stuur ook te dien aanzien, is erg groot. Had de nieuw samengestelde raad van Waspik in zijn eerste verga dering niet tot taak gehad een nieuwe woningcommisttie te benoe men, de vergadering zou van een ongemene korte tijdsduur zijn geweest. Alle overige punten gingen zeer vlot onder de hamer van voorzitter burgemeester Couwenberg door, alleen dan de stemming over de leden van de woningeommissie nam enige tijd in beslag, speciaal de voorziening in de vacature W. de Glas., die in de heer M. v. Dongen een zeer ernstig concurrent had, zo zelfs, dat het lot hier moest beslissen, welke beslissing tenslotte uitviel in het voor deel van de heer De Glas. SUBSIDIE VOOR MILITAIRE TEHUIZEN. De notulen noch de ingekomen stukken leverden moeilijkheden op voor de oude, noch voor de nieuwe raadsleden. Evenmin als de verkoop van een klein perceeltje grond ter grootte van zegge en schrijve vier entwintig cA. dat aan de heer A. Pols werd verkocht voor de sym bolische prijs van 1. Aan het juvenaat St. Joseph te Hulst werd per jaar 50.subsidie toegekend voor elke leerling uit de gemeente afkomstig. Een voorstel tot verbetering van de financiële positie van het ge meente-personeel leverde geen moeilijkheden op, evenmin als het voorstel m.b.t. de 5-jaarlijkse af stelden subsidie te verlenen aan: 't Provinciaal Opbouworgaan dat bij de watersnood zo'n uitstekend werk had verricht en aan de de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen en de Nederlandse Militaire Bond pro Rege, wier werk van grote be tekenis was voor de militairen. Al le drie de instanties zouden, aldus het voorstel van B. en W., een jaar lijkse subsidie genieten van 50. De heer v. Iersel vond het buiten gewoon mooi subsidie te geven aan de militaire tehuizen, maar, vroeg hij, ligt dit eigenlijk wel op het ter rein van de gemeente. Hij meende dat dit thuis hoorde op het terrein van het ministerie van Defensie, of anders bij het particulier initiatief. De voorzitter verklaarde over het algemeen het met hem eens te zijn dat deze instandhouding van de mi litaire huizen een taak was voor 't particulier initiatief. Maar het par ticulier initiatief kon niet aan alles voldoen. Het ministerie van Defen sie subsidiëerde ook wel, maar ook deze instanties kon niet aan alle aanvragen voldoen. Meestal was het zo, dat een dergelijk werk uitging van het particulier initiatief, maai dan groeide het uit en men klopte aan bij de overheid. Wanneer de ge meenten niet zouden subsidiëren, dan zouden de militairen hiervan de dupe worden. En met klem betoog de hij het grote goed der militaire tehuizen. Hierdoor was de heer v. Ierse! blijkbaar overtuigd, want geen der raadsleden maakten bezwaar tegen de subsidietoekenning zoals die door het college werd voorgesteld. DEZELFDE WONING COMMISSIE. Hierna zou men overgaan tot stemming van de nieuwe woning commissie. In 't prae-advies brach ten B. en W. dank aan de aftreden de leden: Ondanks verschil van in zicht en mogelijke afwijking van de door deze commissie gegeven ad viezen in sommige, doch zeer spo radische gevallen (wij wijzen er nogmaals op dat het een commissie van Advies is en niets anders, ter wijl de beslissing en de verant woordelijkheid hiervan uiteindelijk alleen en uitsluitend bij ons College berust) willen wij gaarne getuigen van onze waardering van het werk van de aftredende commissie, wier taak niet gemakkelijk en geen sine cure is geweest en nimmer zijn zal In verband, vervolgen B. en W. in hun prae-advies, met de gewij zigde samenstelling van de raad, menen wij omtrent de samenstel ling der Commissie thans geen sug gesties te moeten doen, maar de be slissing hiervan geheel aan Uw in zicht te moeten overlaten. Men ging tot stemming over en in de vacature van den Broek werd de heer v. d. Broek met 9 stemmen herkozen, terwijl de heer Verduyr één stem kreeg. rekening van de Bijzondere Scho len. Aan enkele inwoners der gemeen te werden vervolgens vergoedingen toegekend in de reiskosten ten ba te van een of meer van hun kin deren die elders een school bezoch ten, waarna B. en W. de raad een voorstel deden betreffende het toe kennen van subsidie. Aan de verenigingen en instan ties waaraan de raad eerder tot we deropzegging toe subsidie ihad toe gekend, zou ook voor hef komende jaar deze subsidie worden toege kend. Aan een aantal instanties die thans een aanvraag hadden inge diend en waaraan ook reeds eerder de subsidie was geweigerd, werd deze ondersteuning ook tha.tis niet toegestaan. Terwijl van enkele nieuwe aanvragen B. en W. voor- Beschermvrouwe H.M. de Koningin. Ere-voorzitter Z.K.H. Prins Bemhard der Nederlanden. Wat sinds ruim een eeuw niet meer geschied was, gebeurde op de tiende Mei 1940: de oorlog trad op ons Nederlandse erf, de oorlog met heel zijn nasleep van rampen en verschrikkingen, van armoede, hon ger en dood. Als in vroeger eeuwen brachten onze mannen en vrouwen weer het hoogste offer voor Eer en Vrijheid van hun land; duizenden vielen in de Meidagen of stierven later als helden bij het verzet en tallozen, die door de vijand naar hef buiten land waren overgebracht, keerden nimmer naar hun haardsteden te rug. Zowel hier te lande als in den vreemde liggen de gevallenen wijd en zijd verspreid, voor 'n deel reeds op begraafplaatsen bijeengebracht, veelal in het buitenland nog daar, waar zij, soms op onwaardige wijze, ter aarde werden besteld. Deze toestand mag niet voort duren en z a 1 niet voortduren. Om hierin te voorzien is de Oor logsgravenstichting opgericht, die zich ten doel stelt de zorg op zich te nemen voor het verzekeren van een waardige rustplaats aan alle Nederlanders, die hun leven voor het Vaderland hebben gegeven, zo wel hier te lande, als overal elders ter wereld, in het bijzonder ook in de Overzeese Gebiedsdelen. Reeds is te Loenen (Veluwe) een Centrale Begraafplaats door de Oor logsgravenstichting ingericht, waar tot op heden 400 stoffelijke resten van Nederlandse oor logs- en ter- reurslachtoffers, overgebracht van uit Duitsland door de Dienst van Identificatie en Berging, een laatste rustplaats hebben gevonden. Een Raad van Bestuur, waarin ook vertegenwoordigers van acht Ministeries, van de voornaamste Kerkelijke gezindten, van Leger en Vloot, van het Nederlandse Roode Kruis, van de illegaliteit en van Ex- Politieke Gevangenen zitting heb ben, waarborgt zowel een waarlijk nationale leiding als een deugdelijk beheer. De Stichting zal over belangrijke fondsen moeten, kunnen beschik ken, wil het haar mogelijk zijn, zich naar behoren van haar taak te kwij ten. Zij zal, om de gedachten te be palen, minstens 25.000 graven te verzorgen krijgen; de juiste aan tallen der graven zijn nog niet be kend. De grootst mogelijke .op brengst is daarom gawenst. Ter vermijding van ieder moge lijk misverstand, moge er nog op worden gewezen, dat deze actie dus niet wordt georganiseerd door 't Nederlands Oorlogsgraven Comité (gevestigd te Amsterdam), door welk Comité jaarlijks op 11 Novem ber de klaprooscollecte wordt ge- hauden. Dit Comité houdt zich uitslui tend bezig met de aanvullende zorg voor de graven van onze geallieerde strijdmakkers. Om tot het doel te geraken, dat de Stichting zich stelt, zal in deze Gemeente voor éénmaal een inza meling worden gehouden. Laten wij allen getuigen van onze onuitspre kelijke dankbaarheid jegens hen, die in de wanhopige worsteling om onze vrenheid niet aarzelden alles in de waagschaal te stellen en daarvoor het hoogste gaven, wat zij konden geven: hun leven! Geeft daarom met milde hand, waardoor het mogelijk wordt door afdoende zorg voor hun graven on ze doden in eerbied en liefde te gedenken. De collecte zal in de gemeente Waalwijk worden gehouden op Zaterdag 17 October a.s. Waalwijk, October 1953. Het Plaatselijk Comité Bond van Nederl. Oudstrijders en Mobilisatiekruisdragers Afd. Waalwijk N. van Loon Jr., Voorzitter A. Hendriks, Secretaris J. Mahieu, Penningmeester. Roei ze uit, met wortel en tak. Heem Kruschen Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiveren de organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wonder middel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. korf waarschijnlijk gas zou komen. Maar toch heerste er bij de inge zetenen enig misverstand. Men meende namelijk dat men zich door het rondgezonden formulier in te vullen, bond. De voorz. verklaarde nadrukke lijk dat de mensen zich in geen en kel opzicht bonden door de lijst in te vullen. Het betrof hier alleen 'n enquête, de mensen bleven volko men vrij, zoals zij ook vrij zouden blijven waar het de aansluiting zelf betrof, als het eenmaal zover was. De heer v. Dongen meende dat deze enquête geen nuttig effect zou afwerpen. Hij achtte de uitslag hiervan niet van zo grote waarde; hetgeen de voorzitter beaamde in die zin dat inderdaad de enquête Ieen betrekkelijke waarde had, maar in elk geval had men er een zeker houvast aan. Uiteindelijk zou men J moeten afwachten hoe de kostprijs zou zijn. De heer v. Dongen informeerde verder of het nodig was dat alle ge meenten, waarvan sprake was, zich aansloten. Maar de voorz. achtte dit, voor zover hij 't begrepen had, niet noodzakelijk. Ook (hier ziou weer veel van de gasprijs afhangen. De gemeente Oosterhout echter, een zeer grote afneemster, zou zich in haar geheel bij het net aanslui ten, hetgeen de prijzen zeer zeker zou drukken. EEN ZWEMBAD?, De heer van den Broek merkte tenslotte nog op, dat er wel eens overwogen was, te komen tot de in richting van een zwemgelegenheid. Meer en meer kwam hier behoefte aan. Had dit punt toch de aandacht van B. en W.? Dit had inderdaad de volle aan dacht, antwoordde de voorzitter. De gemeente was een crediet toege staan tot het doen opmaken van 'n recreatieplan, waarin ook 'n zwem bad was opgenomen. De mogelijk heid bestond ook, zoals ook de heer van den Broek al aangaf, dit zwem bad te verwezenlijken in het kader van de ruilverkaveling, waartoe met de betreffende commissie con tact zou worden opgenomen. Wel moest de watervoorziening langs na tuurlijke weg kunnen geschieden, daar anders de aanleg van 'n zwem bad te kostbaar zou worden. Nadat tenslotte de heer v. Iersel de voorzitter nog gefeliciteerd had met zijn verjaardag die hij onlangs vierde, kon deze de openbare ver gadering van de raad sluiten. Moeilijker ging het bij de voor ziening in de vacature De Glas, hier was de uitslag van de eerste stem ming W. de Glas 4, M. v. Dongen 4 en L. v. Iersel 2; men ging over tot de tweede vrije stemming, nadat de heer v. Iersel verklaard had een eventuele benoeming niet te zullen aanvaarden. De uitslag van de twee de stemming was, dat beide heren, De Glas en v. Dongen 5 stemmen hadden. Thans volgde de verplichte stemming tussen de beide gegadig den, waaraan zij zelf niet mochten deelnemen. En toen bleek dat de stemmen wederom staakten en ie der 4 stemmen had, moest het lot beslissen en dat bleek tenslotte de heer De Glas gunstig gezind, zodat die werd herbenoemd. In Den Haag is dezer dagen het twee de Europees Congres gehouden. Het eerste had ook in Den Haag plaats, dat was in 1948. Toen was er behalve dege nen die er nu ook waren, eveneens Win ston Churchill en die was toen de meest Europese congressist die men zich den ken kon. Nu was hij er niet, wegens drukke werkzaamheden, wat men wel kan aannemen, want Churchill is ziek ge weest, hij heeft vacantie gehad, hij heeft zorgen om Brits Guyana en om Rusland, zodat hij Malenkof hoogst persoonlijk graag zou ontmoeten, en tenslotte was er het conservatieve congres in Margate, De heren Kamp en Verduyn wer- i allemaal dingen waarbij Churchill min of den met 10 van de 10 stemmen her- ii-i_— 1. j... kozen en beide heren namen hun benoeming aan. In de vacature Zijl mans tenslotte werd de heer Zijl mans herkozen met 6 stemmen te gen de heer v. Dongen 4. MIJNGAS IN WASPIK? Nadat de pensioengrondslagen voor het gemeentepersoneel waren vastgesteld en de heer v. d. Broek bij de rondvraag gerustgesteld werd door de voorzitter, die verklaarde dat de lichtvoorziening in de Ar- noldus Verschure-straat de volle aandacht had van B. en W. en dat ér in één van de volgende vergade ringen wel een desbetreffend voor stel zou komen, dankte de heer van den Broek B. en W., nu er binnen meer nauw betrokken is. Hij stuurde dus een vriendelijk briefje, waarin hij be weerde dat de Engelsen met sympathie en belangstelling de pogingen gadeslaan i der Europese Defensiegemeenschap om dit bouwwerk te bekronen met een Eu- ropese politieke gemeenschap van zes landen. j Daar waren wel H. M. de Koningin, Z.H.K. Prins Bemhard, vice-premier di Beel en veel andere Europese voorman nen, zoals Paul Henri Spaak, Robert Schuman, Alcide de Gasperi en de Duit- ser Von Brentano. In zijn openingsrede sprak de voorzitter van het congres, Spaak, er zijn waardering over uit, dat i onze Koningin de Europese eenheid zo'n j warm hart toedraagt, zoals gebleken is uit de vele redevoeringen die zij in de j loop van de laatste 5 jaar in het buiten land heeft gehouden. Minister Beel, die namens de Nederlandse regering een be groetingsrede uitsprak, zag in het con gres een merkwaardige en bemoedigende ontwikkeling, die kenmerkend is voor het politiek teven in het naoorlogse Europa. De belangstelling van de Nederlandse regering verklaarde hij uit het feit dat de totstandkoming van een Europese ge meenschap een van de meest actuele, meest dringende, maar ook een van de meest gecompliceerde vraagstukken is waarvoor de daarbij betrokken Europese regeringen zich geplaatst zien. Op de tweede plaats uit de aanwezigheid van zoveel eminente Europeanen, die hij be schouwde als de elite en de voorhoede van de Europese publieke opinie. Minister Beel achtte het de grote ver dienste van de Europese Beweging dat zij de publieke opinie, die tot voor kort weinig belangstelling toonde voor de in ternationale politiek, heeft georganiseerd en dat zij daarin levende krachten tot een gemeenschappelijke, scheppende en opbouwende arbeid heeft weten te bren gen. Het moet immers ondankbaar ge acht worden, aldus de minister, dat de diepingrijpende wijzigingen in de Euro pese politieke en ekonomische structuur, welke thans voorbereid worden, zouden kunnen worden verwezenlijkt indien de regeringen zich hierbij niet gesteund en gestuwd zouden weten door de brede lagen van de Europese publieke opinie. Het lijdt geen twijfel of de publieke

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5