I Wijde Wereld Waaiwijkse en Langstraatse Courant UIT DE Voor het kind Door het kind Een nieuwe R.K. Meisjesschool voor Vlijmen Izast van zenuwen? EERSTE KAMER AANVAARDT ZONDAGSWET. HALL EN HEADY BEKENNEN MOORD OP BOBBY GREENLEASE. SANAPÏRIN Jaagt kou JL en pijn uit Uw body VRIJDAG 16 OCTOBER 1953. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZOIDEH 76e JAARGANG No. 82 Abonnement IS cent per week f Ï.3S per kwartaal 2.69 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGERICHT 1878. - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" Sneller dan menigeen misschien had verwacht, is de kwestie Triest in een acuut stadium gekomen, doordat de Verenigde Staten en Engeland vorige week verklaarden van plan te zijn zone A, die zij be zet houden, dat wil zeggen de stad met de haven en de onmiddellijke omgeving, aan Italië over te dra gen, terwijl dan de rest van het „vrije" gebied definitief aan Joego slavië zou komen. Het plan leek heel mooi ieder wal van de stokvissenvellen, Joego slavië het grootste stuk, Italië het meest waardevolle. Aanvankelijk bestond de vrees dat juist Italië het niet met deze verdeling eens zou zijn, maar Tito hielp de geallieer den snel uit de droom. In een ge harnaste redevoering voor een kwart millioen van zijn onderda nen in Skolpje, dreigde hij dat zijn troepen de A-zone zouden binnen rukken als er een Italiaanse jOi daat een stap binnen dit gebied zou zetten. Hij loog er dus niet om en legde daardoor maar eventjes een tijdbom onder Triëst, dat nu te meer een kwetsbaar punt is ge worden. De Italiaanse regering daarentegen betuigde liaar instem ming met het geallieerde plan. Ondertussen werden de verloven van het Joegoslavische leger inge trokken, terwijl een heetgebakerde menigte in Belgrado demonstreer de en Amerikaanse en Engelse in stellingen molesteerde. Het Slavi sche volk is nogal nationalistisch en Tito is er wel de man naar om dat sentiment te stimuleren. Boven dien is Triëst nu eenmaal een ge- voels- en prestigekwestie. Overigens zal ook deze soep wel niet zo heet gegeten worden als ze is opgediend. Wel schijnen Enge land en Amerika vast^wan plan te zijn hun eenmaal genomen besluit te handhaven. Het zou ook tamelijk onlogisch en psychologisch heel ongelukkig zijn als zij dat niet de den. Een afwijzende reactie van de ene of de andere partij was te ver wachten, niet omdat de verdeling onrechtvaardig zou zijn, maar om dat beide partijen een bepaald standpunt hebben ingenomen waar zij niet gemakkelijk van af te bren gen zijn. Heeft Tito niet bij voort during geweigerd het op een volks stemming aan te laten komen? Na tuurlijk heefthij daar wel argu menten voor, namelijk dat het Ita liaanse element kunstmatig ver sterkt zou zijn ten koste van het Sloveense, maar tendenzieuze in terpretatie van de feiten stelt ie mand gauw in het gelijk of in het ongelijk. Toch schijnen de Weste lijken deze keer wel zeer buiten de waard te hebben gerekend, daar 'j verzet juist van een andere kant kwam als zij verwachtten. Zij heb ben kennelijk de stemming in Ro me en Belgrado niet gemeten of zij hebben de overtuiging gekregen dat het verzet van Tito wel los zou lopen of in ieder geval verlopen. Misschien ook heeft Tito hoger van de toren geblazen om meer indruk te maken en zal hij, als Engeland en Amerika aan hun plan blijken vast te houden, inbinden. Daar ziet men Tito op het eerste gezicht ech ter niet voor aan, vooral niet nu de bevolking op kookpeil is, al kan ze door het afblazen van stoom be koelen. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U et overheen. Tito heeft in ieder geval getoond niet direct onredelijk te willen zijn door met wapens te blijven klette ren. Hjj heeft namelijk voorgesteld dat Joego-Slavië met Amerika, En geland en Italië een conferentie houdt om te trachten een vreedza me oplossing te vinden voor het probleem Triëst. Gedurende de tijdsduur van die conferentie zou dan echter het besluit om de A- zone over te dragen aan Italië, op geschort moeten worden. Maar En geland en Amerika hebben te ken nen gegeven dat zij niet van plan zijn op hun besluit terug te komen. Ook de Sovjet-Unie heeft zich nu met de kwestie bemoeid en in een nota aan de Britse en Amerikaanse regeringen het besluit een grove schending van het Italiaanse V re - desverdrag genoemd. Zij heeft de zaak dan ook onmiddellijk bij de Veiligheidsraad aanhangig ge maakt met het voorstel de Zwitser Fliickiger te benoemen tot gouver neur van Triëst. Deze is al twee keer candidaat geweest voor deze positie, maar de ene keer werd lm geweigerd door Engeland, de an dere keer door Rusland. Zo komt ook Triëst weer terecht in de sfeer van de tegenstellingen tussen Oost en West. Hoe het ook zij, er zal iets met Triëst moeten gebeuren, want de kwestie is nu in een zo kritiek sta dium gekomen dat doekjes voor 't bloeden niet meer helpen. Als de Verenigde Staten en Engeland op hun standpunt blijven staan, is het zeer twijfelachtig of de Sovjet-Unie Trog enige invloed kan uitoefenen op de gang van zaken als zij geen meerderheid krijgt in de Veilig heidsraad voor een of ander voor stel. Wat niet te verwachten is. Een andere vraag is hoe Tito zich in dit geval zal gedragen, m.a.w. of de rijdbom die hij heeft gelegd, inder daad zal ontploffen. Een conferen tie zou dit mogelijk kunnen verhin deren. Overigens zijn de Balkan en haar omgeving altijd al tamehjk kwetsbare punten geweest, waar kleine oorzaken grote gevolgen kunnen hebben. Ook Tilo val even wel inzien dat de risico's van wa pengeweld in de tegenwoordige omstandigheden groter zijn dan ooit in die zin dat de konsekwen- ties moeilijk of niet te overzien zijn. Dat heeft het voordeel dat men gemakkelijker tot praten bereid is. Bovendien zit Joegoslavië prak tisch in het Westelijke blok en als het dan een splijtzwam zou blijken te zijn, zou dit de Russen ongetwij feld zeer welkom zijn. Geeft de stand van zaken dan ook al geen aanleiding tot optimisme, zij geeft hoop op enige redelijkheid van de partijen om erger te voorkomen, VERDERE VOORSTELLEN AAN DE REGERING. In vervolg op ons bericht, dal tussen werknemers en werkgevers, samenwerkende in de Stichting van de Arbeid, volledige overeen stemming is bereikt met betrekking tot de consequenties van de 5 pGt. loonsverhoging voor de sociale verzekering en de noodwet-ouder domsvoorziening vernemen wij nog dat de voorstellen, aan de regering gedaan, op het volgende neerko men: Gehandhaafd is het devies van 29 Mei j.l. tot een verhoging van de loongrens voor de invalidi teitswet en ziektewet iot de huidige voor de werkloosheidswet gelden de grenzen van 6000.In over eenstemming hiermede wordt dan voor alle sociale verzekeringswet ten de premie en de dagloongrens op 16 gesteld. Evenals bij vorige algemene loonsverhogingen is ge schied, dienen de lopende zieken gelduitkeringen en tijdelijke uitke ringen ingevolge de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwon- gevallenwet 1922 met ingang van 1 Januari 1954 met 5 pCt. te worden verhoogd. Het bestuur is van oordeel, dat de invaliditeits- en Ongevallenren ten, inclusief de verschillende toe- en bijslagen eveneens een 5 pCt. verhoging dienen te ondergaan. Voor de kinderbijslagen acht het bestuur een algemene verhoging met 5 pCt. eveneens gewenst. Voorts is het bestuur terzake van de door de regering in 't verleden gedane toezegging met betrekking tot het inhalen van de achterstand, ontstaan door de consumptiebeper king voor de grote gezinnen, van oordeel, dat deze toezegging thans dient te worden verwezenlijkt. Uit een en ander volgt dat de kinderbijslagen naar het oordeel van het bestuur der stichting met ingang van 1 Januari 1954 zullen moeten bedragen: voor het eerste kind 48 cent per dag, voor 't twee de en derde kind 54 cent per dag, voor het vierde en vijfde kind 75 pent per dag, voor het zesde en volgende kinderen 85 cent per dag. Deze cijfers waren analoog toe te passen voor de gezinnen van ren tetrekkers, alsmede voor degenen die aanspraak kunnen doen gelden op de uitkeringen krachtens de noodwet kinderbijslag zelfstandi gen. Wat hen betreft, die onder de noodwet ouderdomsvoorziening vallen, heeft het bestuur der stich ting tegenover de regering herin nerd, dat in 1951 aan de noodwet gerechtigden geen tegemoetkoming voor de destijds ingevoerde huur verhoging van 15 pCt. is geboden en voegt hieraan toe, dat de soc% aal-psychologische gevolgen van 'n niet-compenseren bijzonder be zwaarlijk zouden zijn. Het bestuur der stichting stelt voor deze categorie de volgende 'verhogingen voor: voor gehuwden le en 2e gemeenteklasse met 84, 3e, 4e en 5e gemeenteklasse met 90. Voor ongehuwden: le en 2e gemeenteklasse met 60, 3e, 4e en 5e gemeenteklasse met f 66. De maximum-grenzen van 't z.g. eigen inkomen zullen aan deze ver hoging dienen te worden aange past. In de toekomst dienst ge streefd te worden naar een verdere verhoging van hel bedrag, dat mag worden afgetrokken voor de bere kening van de noodwet-uitkerfng. De stichting heeft er op aange drongen te willen bevorderen, dat de verschillende wettelijke voorzie ningen op 1 Januari a.s. in wer king zullen treden, daar anders de administraties in moeilijkheden ko men. DE K A B. EN DE LOONRONDE. „Wij zijn niet tevreden met de totstandkoming van de vijf proceni loonsverhoging, maar de werkelij ke voordelen die voor de arbeiders bereikt zijn, mogen zeker niet on derschat worden". Met deze woor den vatte KAB-voorzitter J. A. Mid delhuis zijn mening over de moei lijkste aller loonronden samen. De Verbondsvoorzitter, die van zijn ontevredenheid over de hou ding van werkgevers en regering geen geheim maakte, verklaarde te zijn gaan twijfelen gezien de er varingen met de jongste ronde of op de weg van centraal geleide loonpolitiek moet worden voortge gaan. Hij sprak zich nog niet defi nitief uit over de vorm van de toe komstige loonpolitiek, maar achtte het toch niet uitgesloten een ande re vorm te vinden, waarbij zowel de nadelen van de vooroorlogse als van de na-oorlogse loonpolitiek worden vermeden. Daarbij zou dan de Sociaal-Economische Raad kun nen worden ingeschakeld. De loon- commissie van de KAB zal dit vraagstuk, zo kondigde Middelhuis aan, verder in studie nemen, opdat de KAB haar standpunt te zijner tijd nader kan bepalen. KATHOLIEKE EENHEID. KVP-delegatie voor de besprekingen. Naar wij vernemen zullen de he ren dr L. A. H. Albering, prof. dr L. J. C. Beaufort en J. A. Middel huis namens de KVP aan het ge sprek over het vraagstuk van de eenheid der katholieken op staat kundig terrein deelnemen. De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag en -avond de nieuwe Zon dagswet in behandeling genomen. Sprekers van verschillende partij en spraken als hun mening uit, dat minister Beel hier een aanvaard baar compromis had gevonden. Bij de eindstemming bleken al leen tegen te zijn de anti-revoluti- onnairen Algra en Tjalma, de libe ralen Molenaar en de Vos v. Steen- wijk, alsmede de beide communis ten. RIJKSVEETEELTCONSULENT- SCHAP VOOR NOORD-BRABANT. De Directeur-Generaal van de Landbouw heeft, te rekenen van 10 September 1953, de Ingenieur bij de Voorlichtingsdienst ten be hoeve van de Landbouw, Ir W. G. Glauwhof te Ginneken, belast met de waarneming van de werkzaam heden, verbonden aan het Rijks- veeteeltconsulenischap voor Noord- Brabant, gedurende de periode, dat de Rijksveeteeltconsulent, Ir A. Th. Ariëns, in het buitenland zal ver blijven. GROTE DRIE VANDAAG IN LONDEN BIJEEN. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, de Verenigde SJaülen en Frankrijk zullen vandaag in het statige Lancaster House in Londen bijeenkomen om „dringen de wereldproblemen" te bespre ken. De conferentie wordt gehou den op initiatief van minister Eden van Engeland. Hoewel officiëel geen werkprogramma voor deze vergadering is gegeven, is het vrij wel zeker dat zij gewijd zal zijn aan minstens vier kwesties de vor ming van de Europese Defensie Gemeenschap, het houden van een conferentie met de Sovjet-Unie, Korea en Triëst. Het overleg zal minstens twee dagen duren. AMERIKA KRIJGT GEBRUIK VAN GRIEKSE BASES. De Amerikaanse strijdkrachten hebben de beschikking gekregen over de vloot- en luchtbases van Griekenland. In Athene is Maandag een formele overeenkomst gete kend op basis van het Noord-At- lantische^ Verdrag. De Verenigde Staten zullen volgens de overeen komst ook gebruik kunnen maken van de bestaande Griekse spoor wegen en wegen en het recht heb ben nieuwe verbindingen aan te leggen. GEEN GRATIE VOOR SULTAN HAMID. President Soekarno meent, dat er geen redenen aanwezig zijn om Sultan Hamid II gratie te verlenen en heeft diens verzoek om gratie geweigerd, aldus heeft de presi dent van het Indonesische hoogge rechtshof, mr. Wirjono, aan Aneta medegedeeld. - Gezien het feit dat Sultan Hamid ongeveer 3 jaar in voorarrest heeft doorgebracht resten hem thans nog circa 6J^ jaar van de 10 jaren ge vangenisstraf, waartoe hij in April van dit jaar werd veroordeeld. De Amerikaanse veiligheidsdienst F.B.I. heeft van Carl Hall en zijn medeplichtige Bonnie Heady schrif telijk de bekentenis gekregen dat zij niet alleen Bobby Greenlease hebben ontvoerd, maar hem ook hebben gedood, onmiddellijk na zijn ontvoering. Zij hadden dit te voren beraamd. Na van zijn school te zijn wegge lokt, was het zes jaar oude zoontje van de millionnair Greenlease naar een afgelegen plaats in de staat Kansas, op ongeveer 80 km. van Kansas City, dat zelf in de staat Missouri ligt, weggevoerd en dood geschoten. Hij wercl dus over de grens van een staat gebrapht en in dit geval is voor hen de zogenaam de wet Lindbergh van toepassing, die de doodstraf oplegt aan kin derrovers. Hall en Heady hebben hun be kentenissen afgelegd, nadat men hun nieuwe aanwijzingen had voor gelegd, waaruit bleek dat zij de kleine Greenlease hadden vermoord en dat niet een derde Marsh, die door Hall als de dader werd aan geduid en die volgens hem voort vluchtig zou zijri aan 't misdrijf schuldig is. Hall bekende nu dat Marsh inderdaad helemaal buiten deze misdaad stond. Hail en Heady bekenden ook dat zij de jongen hadden begraven in een graf, dat al gedolven was voor dat de vrouw Bobby Greenlease ging afhalen van school. Hall had zelfs tevoren al kalk gezocht om daarmee het lijkje te bedekken. MORGEN BEGINT DE KINDER POSTZEGELACTIE 1953 Morgen gaan 300.000 jongens en meisjes na schooltijd niet naar huis. Zij gaan, in Sas van Gent en in Rodeschool, in Meerssen en in West-Terschelling en in alle plaat sen die daartussen liggen, de grote .mensen iets vragen voor hun ka meraadjes, die dat zélf niet willen of kunnen. Voor de kameraadjes in heel het land, die op een of andere manier er minder aan toe zijn dan zij zelf. Voor de kameraadjes, wier ouders niet kunnen zorgen voor hun kinderen als hun vaders en moeders wèl zouden willen of kun nen. Dat zijn er tienduizenden in het land. Tienduizenden, van alle gezindten, tienduizenden met een beetje armere of rijkere ouders, die anders zijn dan de honderdduizen den vriendjes en vriendinnetjes, die „heel gewoon" naar school gaan, heel gewoon met eikaar spe len en zelfs heel gewoon met el kaar vechten als 't zo te pas komt. Dat zijn tienduizenden kameraad jes, die zwak zijn van lichaam of van geest, die niet recht zijn van lijf of van leden, die het thuis niet hebben als anderen, die niet mede kunnen doen met hun vriendjes, die niet het „houvast" hebben aan de „grote mensen" als hun maatjes in de „goede gezinnen" die zwak zijn of doof of blind of gebrekkig. Dit jaar voor de vijfde keer het is een lustrum trekken die anderen er op uit. Driehonderddui zend kinderen van meer dan tien duizend schoolklassen gaan huis- aan-huis vragen aan de zoveel mil lioen Nederlanders, of zij 'n klein offertje willen brengen voor de kinderen, die hun kinderen zouden kunnen zijn, als de omstandig heden iets anders geweest waren dan ze zijn. Niet om het gewin. Niet om er iets mede te „verdienen". Het Nederlands Comité voor Kin derpostzegels, dat vijf jaar geleden op het idee kwam het kind zélf in te zetten voor het kind, was er zich van den beginne af aan van bewust dat zij geen beter ambassadeur voor het misdeelde kind kon hebben dan. het kind. De „kinderpost zegel", waarvan de méér-opbrengsi dan de gewone frankeerwaarde het misdeelde kind ten goede kwam, bestond toen al lang, maar werd, sinds het kind zelf die aan de man bracht, steeds gretiger gekocht. Waren het aanvankelijk alleen de philatelisten en de liefhebbers van het „mooie plaatje", die jaarlijks, zonder er eigenlijk bij te denken waarvoor, de kinderbescherming ruim honderdduizend gulden in het laatje brachten vandaag de dag is het zo, dat die postzegel wordt gekocht door een burgerij, die wel bewust weet welk doel zij er mede dient. Meer dan negen ton kon het vorig jaar worden afgedragen aan de meer dan 350 instellingen, die zich in Nederland de zorg voor het hulpbehoevende kind aantrekken. En ruim zeshonderdduizend gul den daarvan brachten de school kinderen bij elkaar. „Dóór het Kind Vóór het Kind", dat is het devies waaronder dit jaar voor de vijfde keer deze week de kinderen komen aan kloppen bij de volwassenen. En géén die niet vergeten is, dat hü zelf ooit kind was, die niet verge ten is wat hij vóór had op de en kelen in zijn omgeving, die met el kaar een hulpbehoevend leger vor men van tienduizenden géén van diegenen zal doof zijn voor de roep van die kinderen. Hij zal, als ze morgen of een van de komende dagen van deze week komen om 'n bestelling voor postzegels of prent briefkaarten, hun gunnen, dat dit jaar het millioen vol komt. Eén millioen op een volk van bijna tien millioen. Een dubbeltje per man. Wie het niet heeft te missen, ge ve de bedoeling voor de daad. Maar hij beleve, als heel Nederland, zijn vreugde aan de kinderen, die er deze week op uit trekken, weer of gèen weer, maar mei 't succes van de beste boodschapper, die de man zelf is. Nog even en voor de goede orde: de kinderen, die van de week de stad, het land en de buurt „doen", komen alléén een bestelling opha len. Voor een mapje zegels of een mapje kaarten, of voor beide. Het geld komt pas later bij de afleve ring, over een week of wat. En voor wie tóch graag helemaal wil ■weten waaraan hij toe_is: de post zegels kan 'hij het hele volgend jaar nog op al zijn brieven en brief kaarten plakken. Om van de kaar ten niet te spreken. Zijn achter kleinkinderen kunnen ze versturen op verjaardagen, op Kerstmis en op Nieuwjaar. En misschien heb ben zij zelf er dan al in hun jeugd van mede geprofiteerd. Woningnood nog sfeec/s onrusibarend De gemeenteraad van Vlijmen kreeg in zijn vergadering op Dins dag j.l. een vrij grote agenda te behandelen, waarop onder meer voorkwam in principe medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe R.K. Meisjesschool te Vlijmen, die zeer hard nodig was, omdat de oude officieel was afgekeurd. Met grote voldoening ver leende de raad zijn medewerking; al meerdere malen was er in de vergaderingen op een nieuwe school aangedrongen. Bij de rondvraag, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt, kwamen nog meerdere belangrijke problemen aan de orde, zoals de onrustbarende toestand ten aanzien van de woningvoorziening, de ellendige toestand aan de Haarsteegse weg, veroorzaakt door een minder welriekende sloot en andere urgente vraagstukken waarvoor de raad de volle aandacht van B. W. vroeg. GEMEENTEWERKLUI IN KLASSEN INGEDEELD. Nadat de notulen onveranderd waren Vastgesteld werden een groot aantal in gekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Hieronder was een dankbetui ging van het Nieuwkuijkse kerkbestuur voor de welwillende financiële medewer king van de raad in de bouw van een nieuwe kerk en een overlijdensaankondi- ging van Mevr. de Wed. de Krieger, wier man tijdens zijn leven deel uitmaak te van het brandweercorps der gemeente. De burgemeester herdacht hem en noem de hem een ijverig en voorbeeldig brand weerman, wiens plotseling overlijden een grote indruk had gemaakt. Hij hoopte dat de overledene de eeuwige rust zou deelachtig zijn en dat God de grote steun zou zijn voor de weduwe en de kinde ren. Het voorstel om aan M. de Laat eer vol ontslag te verlenen als gemeente arbeider le klasse deed de heer Wijk- mans opmerken, dat de voorzitter in de vorige vergadering had meegedeeld, dat de betrokkene een aanmerkelijke salaris verbetering was gepresenteerd, terwijl eerst altijd gezegd was, dat de gemeente arbeiders niet meer mocht gegeven wor den. De voorzitter antwoordde hierop dat er eigenlijk nooit aan was gedacht, de gemeentearbeiders in bepaalde klassen in te delen, naar gelang hun geschooldheid. Men had echter een poging gedaan de Laat in een hogere klasse ingedeeld te krijgen, maar hier was afwijzend op be schikt, zodat hij zijn ontslag had aange vraagd. De heer Wijkmans vroeg toen of er wellicht andere arbeiders waren die voor een verhoging in aanmerking kwamen. Hier moest men terdege rekening mee houden, dan tenminste kon men 100 prestatie van hen verwachten. De voorzitter merkte naar aanleiding hiervan op, dat de technische dienst een rapport zou uitbrengen en dat de vol gende vergadering de raad een voorstel zou bereiken betreffende de indeling in verschillende klassen. De heer van Overdijk informeerde voorts of er al iemand aangewezen was in de plaats van de Laat, waarop de voorzitter ontkennend moest antwoorden; wel waren er reeds enkele candidaten. Vervolgens vroeg de heer van Over dijk of het niet mogelijk Was dat de voornaamste gemeentearbeider in de klasse der stratenmakers werd ingedeeld en de voorzitter antwoordde dat voor waarde voor deze indeling was, dat de man geschoold zou zijn. Waarop de heren van Overdijk en Vorstenbosch er op wezen dat die betreffende man toch al heel wat straten mee had aangelegd; ja, als assistent zei de voorzitter, maar hij heeft nooit te boek gestaan als stra tenmaker. Enfin, we zullen het rapport van de technische dienst afwachten. De heer van Helvoirt stelde voor geen stratenmaker meer aan te stellen, maar in het vervolg de straten aan te beste den. Dat was wel mogelijk ten aanzien van kapitaalswerken, antwoordde de voorzitter, maar deze man was bedoeld voor het onderhoudswerk. Nadat er enkele gunstige of afwijzende beschikkingen genomen waren ten aan zien van ingezetenen die reisvergoeding vroegen voor hun kind dat elders een school bezocht, besloot men een geldle ning van 50.000.— aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Ook besloot men medewerking te ver lenen aan het bestuur van de R.K. La gere Jongensschool te Vlijmen bij het aanbrengen van sanitair en een crediet van 500.toe te staan voor de aan leg van een tuin bij de nieuwe school. De heer van Bokhoven vond dit bedrag nogal hoog, de school had toch al ge noeg gekost, maar hij zag af van zijn bezwaar toen de voorzitter meedeelde, dat de aanvankelijke aanvraag 1200. betrof; in overleg met de inspecteur was toen besloten 500.beschikbaar te stellen; dit bedrag viel binnen het kader van de normale eisen. In dit verband wees de heer v. d. Ven op de bomen in de Prins Bernhardlaan die dood gegaan waren; hij adviseerde de bomen in het vervolg diep in het na jaar te planten. De voorzitter was de mening toege daan dat hoezen wellicht een goede be scherming der bomen betekenden, maar wethouder van Son stelde de vraag of het niet voordeliger was af en toe 'ns een boom te verliezen dan ze allemaal met hoezen te omgeven. Maar de voor zitter achtte dit noodzakelijk in verband met de baldadigheid der jeugd. De raad besloot zich niet aan te sluiten bij het rijwielpadenplan voor Midden-Brabant, welke aansluiting de gemeente te staan zou komen op 20 cent per inwoner gedurende 5 jaar, over wegende dat de. gemeente niet in het plan was opgenomen en dat de betrokken in stantie niet kon garanderen dat de ge meente in de toekomst in het plan zou worden opgenomen. EEN DURE BRAND. •V- Toen een begrotingswijziging aan de orde was gesteld, had de heer van de Meerendonk graag enkele inlichtingen hieromtrent. Zo vond hij de kosten van de brand te Haarsteeg ad 370.aan consumpties voor de brandweerlieden wel erg hoog. Maar de voorzitter wees er op dat 80 a 90 mensen in de enorme vuurzee waren doende geweest en dat het billijk was, dat die 's nachts iets te eten kregen; de brandweren van Vlijmen en den Bosch waren tot 1 uur 's mid dags bezet geweest en deze hadden over dag ook nog 'n keer moeten eten. Bovendien, aldus de heer v. d. Mee rendonk, had de gemeente 650.ver goeding moeten geven aan de regionale brandweer; hij was in de veronderstel ling dat de vaste jaarlijkse bijdrage vol doende was. Maar de voorzitter wees er op, dat dit per 1 Januari gewijzigd was en hij betoogde dat de regionale brand weer gemeenschappelijk bezit was en van zeer groot belang. Nadat de heer van de Meerendonk er zijn voldoening over uit had gesproken, dat de gemeente voortaan aan het kleu teronderwijs een subsidie zou geven van 25.per leerling, informeerde hij naar een bedrag van 150.omschreven als huur en andere kosten kermisterrein; dit betrof de teruggave van standgelden, al dus de voorzitter. De heer v. d. Ven had gezien dat de gemeente aan ondernemingsbelasting 48.000.had terug ontvangen en dat geld werd aangewend voor een versterk te afschrijving op sommige werken. Zou den G.S. dit wel goedkeuren, vroeg hij. De voorzitter antwoordde, dat de op brengst van deze belasting niet mocht worden aangewend voor de gewone dienst en dat G.S. zeker met deze beste ding van de gelden, die de heer van de Meerendonk ook zeer juist vond, accoord zouden gaan. Een voorstel om aan de Mgr. van Kesselstraat een 10-tal percelen in prin cipe te verkopen, werd door de voor zitter van de toelichting voorzien, dat het bouwterrein daar diende te worden verkaveld. Aan het einde van het vol gend jaar zou daar alles volgebouwd zijn, terwijl daar ook een politiebureau en een brandweerkazerne zouden worden gebouwd, die beide de goedkeuringen van de betrokken instanties reeds had den. De heer van [Bokhoven maakte zich aanvankelijk een beetje bezorgd over het gemeentehuis, waarvoor geen plaats meer zou zijn, dacht hij; maar de voorzitter stelde hem gerust. Het betrof hier alle maal grond aan de Mgr. van Kesselstraat en niet aan het Plein, waar het nieuwe gemeentehuis was geprojecteerd. Toen de rekening van de gemeente, van het woningbedrijf en van het bur gerlijk armbestuur werd aangeboden en de voorzitter voorstelde om in de com missie van onderzoek te benoemen de heren van de Meerendonk, Samuels en van Oijen, wees de heer v. d. Meeren- donk er op dat hij al meermalen van deze functie ontheven had willen zijn en nu had hij al een geschikte candidaat ge vonden in zijn plaats in de persoon van de heer Vorstenbosch. De beer van Oijen j was hier tegen; men had in de commis sie een deskundige nodig en in deze zin sprak ook de heer Vorstenbosch, die zich zelf hiertoe nog niet in staat acht te. 'De heer van Bokhoven daarentegen vond dat de heer Vorstenbosch het maar moest doen, het moesten niet altijd de zelfden zijn. Maar de heer Wijkmans gaf de heren van Oijen en Vorstenbosch

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1