Waalwijkse en Langstraatse Courani nieuwe Prisma-boeken De 30-jarige Harmonie St. Jan concurrerende prijzen PRIMA KARPET PRIMA MATRAS PRIMA MEUBEL Aandacht voor N.V. JAN HENDRIKX Apostolaat van het goede boek Een keur van N.y. JAN HENDRIKX N.Y. JAN HENDRIKX N.V. JAN HENDRIKX VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week HET ZUID 76e JAARGANG No. 84 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WiVALWIJK TEL. 2621. OPGI RICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" Gesteund door een rijke traditie bouwt men aan de tomkomst Ongetwijfeld mogen we grote waarde hechten aan 't voort bestaan van culturele verenigingen en aan de goede invloed die zij uitoefenen op de volksgemeenschap. Het is daarom geen wonder, dat de overheid in velerlei vormen steun ver leent aan deze organisaties en instellingen (hoewel volgens sommigen steeds nog niet genoeg aldus ook haar waar dering uitdrukkend voor het feit van hun bestaan. Maar het is niet voldoende en bovendien niet juist, dat dergelij ke verenigingen op de been en in het leven gehouden wor den door overheid en eigen leden. Neen de gehele gemeen schap heeft hier een taak. We hebben thans speciaal op het oog de twee harmonieën die Waalwijk rijk (of arm 1) is twee harmonieën op bijna 15000 inwoners Dat is waarachtig niet te veel en vergele ken b(j naburige gemeenten zelfs een klein beetje en daar om moeten deze harmonieën wel een prachtig zorgenloos bestaan leiden, wanneer zovelen achter hen staan Van deze beide Waalwijkse har monieën willen we speciaal even onze aandacht richten op de har monie St. Jan uit de parochie St. Clemens; een harmonie die steeds haar beste krachten heeft gegeven waar het gold fleur en kleur te brengen in het Waalwijkse gemeen schapsleven, die grote triomfen heeft gevierd in het verleden, maar die thans grote zorgen kent. Ech ter, en dat moet tot grote eer van het korps worden gezegd, zich niet door deze zorgen neer laat druk ken, integendeel, steunend op het verleden, bouwt aan een nieuwe toekomst. Op 23 October zal de harmonie haar 30-jarig bestaan vieren, zij is dus de jongste van de Waalwijkse harmonieën, maar dat wil niet zeggen dat zij niet steeds haar be staansrecht heeft bewezen. Steeds heeft zij alle mogelijke feestelijk heden mee opgeluisterd, heeft zij van zich doen spreken van grote successen die zij op concoursen be haalde; 4 eerste en 2 tweede prij zen heeft zij in de loop der jaren aan haar vaandel kunnen bevesti gen en haar laatste deelname aan een concours was in de éerste af deling van de R.K. Federatie. Toen tijdens de bezetting de cul tuurkamer kwam, zweeg de har monie; maar in die tijd van open baar stilzwijgen hebben de muzi kanten ongetwijfeld meermalen hun instrumenten ter hand geno men, want hoe had St. Jan anders zo'n snel en krachtig herstel met een na de oorlog kunnen beleven. Reeds op 30 April 1945, op de ver jaardag van Prinses Juliana, toen de Duitsers ons nog beloerden van over de Maas, trok de harmonie door onze straten „met vliegend vaandel en slaande trom". En bij de viering van de bevrijding van heel Nederland, hoe was toen niet de indruk die St. Jan maakte In een fleurige stoet met binnen landse strijdkrachten en jongens en meisjes van de jeugd- en sportver enigingen presenteerde een herre zen, een verjongd St. Jan zich aan Waalwijks burgerij. Het is begrijpelijk dat het enthou siasme van dit nieuwe begin niet heeft geduurd. Daar vielen leden af, door ziekte, door verirek en ook door gebrek aan ambitie. Het nor male leven kwam om zjjn rechten, het steeds duurder en moeilijker wordend leven eiste de hele per soon van de man op, van de man die te werken had, bard en lang, voor zijn gezin, en die geen tijd meer had voor het musiceren. Gelukkig heeft het bestuur van de harmonie bijtijds nog de oplos sing gevonden op de vraag, hoe uit deze impasse te komen. Het ant woord was jonge krachten, steeds weer jonge krachten opleiden om I de opengevallen plaatsen te bezet ten. En dit is de juiste oplossing, het juiste antwoord gebleken; in het voorbije seizoen heeft St. Jan getoond weer op de goede weg te zijn. Enkele weken geleden zijn 15 nieuwe aspiranten met een oplei dingscursus begonnen, terwijl 7 jongeren in het afgelopen jaar als muzikanten in de harmonie zijn opgenomen. ALWEER EEN MAAR ren van instrumenten, de noodza kelijk geachte medewerking^van"'n bekwaam instructeur, de vervan ging van sommige (al 30 jaar oude) instrumenten, de opleiding van de leerlingen, dit alles kost geld, meer geld dan de harmonie kan betalen van de royale gemeentelijke subsi die en de bijdragen van vele dona teurs. De bewoners van de St. Cle- mensparochie hebben Sint Jan steeds goed gesteund, maar Waal wijk is groter dan deze parochie alleen, en hoewel in het overige gedeelte van Waalwijk er verschil lenden waren die de harmonie graag steunden, hoewel er voor en na door velen op gewezen werd ook daar donateurs te winnen, is dit er eigenlijk nooit van gekomen. Thans echter wil het bestuur van ■St. Jan dit verzuim herstellen; het VOOR EEN NAAR Boschstraat 1 BREDA Echter aan dit verheugend ver schijnsel is weer een „maar" ver bonden dit alles kost de harmonie erg veel geld; muziek, het repare- oplreden van St. Jan tijdens de Slem en de Stadsfeesten, haar con certeren op het Raadhuisplein heeft bij velen buiten de parochie de belangstelling voor deze harmo nie gewekt; van verschillende zij den ontving het besiuur reeds on gevraagd financiële steun en hier door is men gesterkt in de weten schap, dat heel Waalwijk meeleeft met Si. Jan en dat heel Waalwijk gaarne de harmonie in staat stelt het gestelde doel: herstel van de oude glorie, le verwezenlijken. Dit zal te gemakkelijker gaan wanneer men bedenkt, dat St. Jan haar mu zikale activiteit steeds uitstrekt tot 'n gedeelte van het centrum, in een goede samenwerking met St. Cris pin, die het andere gedeelte bij eventuele gelegenheden voor haar rekening neemt Wij wagen het 't bestuur van St. Jan te sterken in zijn overtuiging, dat Waalwijk niet zal nalaten de harmonie te steunen en zo aan de oproep van de harmonie, die de zer dagen zal uitgaan, gehoor te geven. Het zou een prachtig ge schenk zijn voor het 30-jarige Sint Jan, dit meeleven en meehelpen van Waalwijk. De 15000 Waalwjjkse inwoners zullen de instrumentale muziek in hun stad, zo niet kwantitatief, dan toch in elk geval kwalitatief doen floreren. Uw recensent heeft de laatste tijd weer te lijden gehad van een stortvloed van prisma-boeken, de bekende kleine boek jes die uitgeverij Het Spectrum in zo grote verscheidenheid het licht doet zien. Eigenlijk mag ik niet zeggen dat ik daarvan te lijden heb gehad, integendeel, want het is gelijk we al eerder 'ns zeiden, een volkomen genoegen de romans te lezen die deze uitgeverij in haar Prisma-serie uitgeeft. Uitgeeft inderdaad met een regelmaat en in een tempo, dat het Uw recensent wel eens moeilijk wordt ze in éen even regelmatig tempo te lezen. Het Spectrum bedrijft hier het apostolaat van het goede boek, wanneer zij haar pocketbooks een plaats laat innemen temidden van die andere die nog te veel de boekenkiosken en sommige boekenwinkels vullen en die nog te veel aftrek vinden bij het publiek, dat van deze boekjes in het geheel niet rijker wordt. Hiertegenover stelt Het Spectrum haar goede inhoudvolle romans en andere uitgaven, waarvan we er enkele zullen bespreken. maakte op ons de grootste indruk. Levend in en met de natuur, gete kend, gelijk dat heet, door 't nood lot, geschuwd tenslotte door de mensen, vertelt Prue Sarn ons van de omgeving waarin zij leeft en droomt, van de mensen met wie zij omgaat. Zij blijkt een zeer ontvan kelijke en fijn besnaarde ziel, de indrukken die zij opdoet, zijn rechtstreeks en niet verdoezeld of beïnvloed door wat dan ook. En als zij spreekt van haar'grote liefde voor de wever Kessler, dan is die ziel wijd en ruim, dan is haar hart groot en haar taal is de taal bijkans van het Hooglied. Mary Webb toont met grote kennis gedrongen te zijn in het Kel tische volkskarakter gekenmerkt door de Keltische verbeeldingsrijk dom en door een op geheel eigen wijze beleefd Christendom zij heelt dit karakter een bijzonder poëtische gestalte gegeven in haar boek „Kostbaar Gif", dat met recht en reden een plaats kreeg in de Prisma-serie van het Spectrum. Albert Maltz Vuur in de nacht. Er zijn veel boeken geschreven over het Nazi-dom en de oorlog die het voerde, over de invloed van dit Mary Webb Kostbaar Gif. Dit prachtige lyrische proza van deze begaafde Engelse schrijfster werd door J. C'. Bloem op moeilijk te evenaren wijze vertaald. Buiten gewoon suggestief weet Mary Webb ons het verhaal te vertellen van Prue Sarn, de getekende met de hazenlip, wier vader sterft en wier broer Gideon dan bezeten wordt door de zucht naar geld en aan zien, vergiftigd wordt als het ware door het kostbare gif van het goud. Het is erg knap gedaan, zoals Ma ry Webb Prue Sarn zelf laat vertel len van het leven daar aan de grens van het Keltische sprookjes land van Wales en zelden leest men een boek, waarin de harde reali teit, de niet te temmen hartstoch ten, waarin de rauwe gewoonten van een volk, zoals de vorige eeuw- in Shropshire woonde, zozeer om geven wordt door de droomsfeer van het sprookje, dat nog krach ten en invloeden kent, waartegen over de mens klein is en huiverig en machteloos. En daar is ook de merkwaardige natuur, suggestief geschilderd door de schrijfster. Maar de figuur van Prue Sarn systeem en van zijn methoden op de mens. Het hoe en het waarom van Duitsland zijn herhaaldelijk getracht te verklaren, maar de vraag hoe de Duitser zelf stond te genover het ,Nationaa.l-Socialisme en al zijn methoden, hoe hij daar onder zich gedroeg en in hoeverre zijn mentaliteit er door werd beïn vloed, is zelden beter en meer af doende beantwoord dan door de Amerikaanse auteur Albert Maltz in zijn roman „The Cross en the Arrow", die voor het Spectrum werd vertaald door K. Luberti on der de titel „Vuur in de nacht", om deel uit te maken van de be kende en als een kleine boekenla- w-ine aangroeiende Prisma-reeks. Maltz is een uitstekend roman cier, een begaafd vakman, die op deskundige wijze het probleem be nadert van de Duitse fabrieksar beider Willi Wegler, die het ere kruis van verdiensten kreeg en alle arbeiders ten voorbeeld werd ge steld, en die 24 later zijn verlos sende sabotage-daad stelde, een pijl van hooi in brand stak om de over vliegende Engelse vliegtuigen de weg te wijzen naar de vernuftig gecamoufleerde fabriek. Maltz laat de Gestapo de oplos sing van het raadsel zoeken en het is de buitenstaander die tracht te verklaren hoe Wegler tot deze sa botage kwam en de commissaris kan niet anders concluderen dan krankzinnigheid. Maar de schrijver doet ons ook van de andere zijde het probleem benaderen, wanneer hij Willi in 't hospitaal liggend met een schot wond, opgelopen bij zjjn daad en een bewusteloosheid simulerend on: aan een verhoor door de SS te ontkomen, doet denken aan zijn voorbije leven. De film draait terug en we zien Willi zoals hij was: een doodgewone Duitse arbeider, die niet meer verlangde dan in vrede en rust te leven met zijn vrouw en zijn kind; die aanvankelijk vraagt waarom de arrestaties en de fusilla des nodig zjjn, maar die tenslotte langzaam opgenomen wordt in het systeem, als hij maar met rust ge laten wordt. Dan verliest hij zijn zoon in de oorlog, zijn vrouw bij een bombardement, hjj komt als ar beider op de fabriek waar tanks gemaakt worden voor het leger, dan bloeit in hem de liefde op voor de weduwe Berthe, maar dan ko men er ook enkele gruwelijke erva ringen in zfjn leven, die hem weg rukken uit de apathie waarin het zware werk hem bracht, die hem weer doen vragen naar het waar- om van de strijd en van de ellende, die tenslotte zijn ogen openscheu ren voor al het gruwelijke, al het mensonterende van het systeem en van de zinloze en de medogenloze strijd die het voert. En dan brandt in hem de wroeging, niets te heb ben gedaan, niets te doen om dit te veranderen en hij zoekt naar de delging van de schuld, die hij en het hele Duitse volk op zich heb ben geladen. Hij, de mens die aan vankelijk slechts vroeg, maar niet meer dan vroeg, omdat hij de rust en de vrede voor zichzelf wilde, die geslagen werd door het leed en dat leed trachtte te vergeten in de doffe arbeid aan de tanks, die weer nieuwe dood en nieuwe verschrik king zouden veroorzaken, hij, de Duitser die begiftigd werd met het ere-kruis, omdat hij tenslotte de niet vragende en niet klagende machinemens was geworden, maar wiens ogen werden opengerukt door de gruwelijkheden en wiens schouders doorbogen toen onder de centenaarslast van het schuld gevoel, hij zocht de daad, die ge boekt zou worden op de creditzijde van zijn leven, waar de egoïstische .apathie de gehele creditzijde vulde. En toen inderdaad reeds op de volgende dag het bombardement begon, rukte zjjn hand het verband op de buikwond los. „En in zijn ziel heerste volkomen vrede....". Maltz tekent in Wegler en in alle andere figuren die in deze laatste episode van zijn leven een rol speelden, de mentaliteit van de Duitser, de mentaliteit van de ver blinde arbeider, van de fanatieke jonge SS-er, van de ruwe verdier lijkte soldaat, van de dappere sabo terende dominee, van de zwijgzame katholiek die niet terugdeinst voor de daad, de mentaliteit van de met VOOR EEN NAAR Boachstraat 1 BREDA holle leuzen zichzelf en anderen be driegende Arbeidsfrontleider, van het meisje dat moeder wordt om dat Hitier dat prees; het is een veelkleurig kleed dat Maltz om de schouders van de Duitse man en de Duitse vrouw hangt en het doet ons de zeer verschillende instellin gen waarmee de Duitsers de toe stand zagen en er naar handelden, zeer scherp zien Michael Hastings: Dood in de jungle. Van geheel andere aard dan de boeken die we hiervoor bespraken is het boek van Michael Hastings, een nog vrij jonge Engelse schrij ver, „Death in Deep Green" (Dood in de jungle). We kunnen deze roman rang schikken in de categorie van de thriller, maar het zijn niet de men sen die in deze fascinerende ge schiedenis de hoofdrollen spelen. Het is de jungle die op iedere bladzijde haar benauwende leven de aanwezigheid verraadt. In deze jungle leven een aantal mensen, overlevenden van een vliegtuig dat boven Malakka een noodlanding moest maken en onder leiding van een oudere dokter zich op weg be geven naar de kust. Er is een mys terie dat deze mensen verontrust, een mysterie dat de oorzaak er van is, dat niet allen de kust bereiken en dat door de prachtige figuur van de oude dokter tenslotte krachtdadig wordt opgelost. Maar dit mysterie alleen zou het boek tot niet meer dan een vrij goed geslaagde detective maken, wanneer daar niet een ander mys terie was, het mysterie van de jungle en haar wurgende verstik kende aanwezigheid, niet gescha pen voor de begaafde mens en waarin slechts de harde wet van de sterkste geldt. Niemand kan zich aan de invloed van dit diep groene tergende ge vaar onttrekken en juist de manier waarop de leden van het zeer hete rogene gezelschap op dit bijna tast bare en niet te noemen gevaar rea geren, en de manier ook, waarop Hastings, die zelf in de jungle ver toefde, ons deze sfeer tekent, ge ven het boek zijn waarde en doen het niet de minste plaats innemen in de Prisma-reeks. Gedichten van Guido Gezelle. En tussen deze moderne romans en hun vaak navrante problemen plaatsen we met Uitgeverij Het Spectrum de stille vrome figuur van de Vlaamse priester-dichter, wiens schoonste gedichten verza meld zijn in een Prisma-boek. Wat moeten we zeggen over hem en zijn verzen; gij allen kent hem en vele van zijn klare pure gedich ten. En wat ge niet weet van zjjn leven, dat kunt ge vinden in 'n een voudige korte levens- en karakter schets door E. Laudy-Arnolds, die ook de verzen verzamelde en ze van verduidelijkende aantekenin gen voorzag. Noch de inleiding noch de noti ties hebben grote wetenschappelij ke pretenties, ze willen alleen Gui do Gezelle dienaar van God en dienaar van de Muze maar hoe zeer was het laatste dienen onder geschikt aan het eerste beter doen kennen door de mensen tot Wie hij sprak en zijn dat op de eer ste plaats niet zij, die, gelijk hij, le ven „in simplicitate cordis et ve- ritate", in eenvoud van hart en in Waarheid Maar meer en beter nog zijn de met zorg gekozen ge dichten zelf in staat deze eenvou dige heilige priester te doen ken nen; ge vindt er de bekende, maar o zo schone verzen in, naast min der bekende, waaronder de uit muntende vertaling, neen herdich ting van Longfellow's „The Song of Hiawatha" („Vroegt ge mij vanwaar ze komen, al die zeiselen en legen den Gezelle lezen is met hem bidden en met hem God danken voor de schoonheid van Zijn schepping. Wat er ook leeft en wat er ook groeit, in alles ziet Gezelle Gods goedheid, alles spreekt hem van God, in alles herkent hij Hem. Moge deze bloemlezing van Guido Gezelle, die het Spectrum verzorg de, in veler handen zijn en moge het werk van de Vlaamse zanger de weg vinden naar veler hart. v. d. M. De Dickensserie voortgezet. En dan willen wij natuurlijk ook weer de aandacht vestigen op de bekende Dickensserie van het Spec trum, de complete werken van Charles Dickens, uitgegeven in de Prisma-reeks Allereerst is daar „Het Geheim van Edwin Draad", D'ckens aller laatste boek; een beroerte, die een einde zou make.i aan zijn welbe steed leven, maakte ook aan deze detective-roman een einde. Het is een fascinerend verhaal rond een misdaad, knap gebouwd, een laat ste getuigenis van Dickens meester lijk verteltalent. Deze onvoltooide roman- is aange vuld met „Allerhande Schetsen", korte karakteristieke stukjes, lite raire kleinodiën, die bij het grote werk van deze meester niet mogen ontbreken. En vervolgens hèt boek van Char les Dickens „David Copperfield", zijn levensroman, waarin zeer vele autobiografische gegevens zijn ver werkt. Dickens was 36 jaar toen hij dit werk schreef, hij had het top punt van zijn roem bereikt. Ging het boek er aanvankelijk niet zo in, door de meest gezaghebbende critici werd het met grote ingenomenheid begroet en voor de volgende gene- VOOR EEN NAAR Boschstraat 1 BREDA raties is het altijd Dickens chef d'oeuvre gebleven. In dit boek vin den we de sfeer terug waarin Dic kens zijn jeugd doorbracht, de sfeer van verwaarlozing en zeer diepe en ellendige armoe; in dit boek vinden we echter ook Dickens' liefste en mooiste dromen, „De Schetsen van Boz", die evenals David Copperfield in een tweedelige Prisma-uitgave verschenen, omvatten bijkans het hele schrijversleven van Charles Dickens, de eerste schetsen zijn ook zijn eerste pennevruchten, onstui mig en dwaas vaak; langzaam rij pen zij naar de volwassen bezinning om tenslotte ook te getuigen van zijn rijp schrijverstalent. In deze schetsen zijn de gewone mensen en de gewone dingen en toestanden de onderwerpen, en dat was werkelijk niet ongewoon in die tijd. Zo nadert Uitgeverij Het Spec trum zoetjesaan de voltooiing van deze reuze-serie, waarmee zo'n uit stekend werk werd verricht. v. d. M. VIJF-LANDENGESPREK OVER TRIEST. Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben Zuid-Slavië en Italië uitgenodigd vertegenwoordi gers aan te wijzen voor vijf-mo- gendhedenbesprekingen over het vraagstuk-Triëst. Dit heeft de Zuid- Slavische ambassadeur in Washing ton, Vladimir Popovic, meegedeeld. In Rome zijn opnieuw demonstra ties tegen Tito gehouden. Een groot aantal studenten marcheerde door de straten. De politie had een extra wacht opgesteld voor de Zuid-Sla vische legatie en de Britse en Ame rikaanse ambassades. De Veiligheidsraad heeft inmid- PAUS PIUS XII DRINGT ER OP AAN EEN A.B.C.-OORLOG TE VERBIEDEN. De H. Vader heeft er Dinsdag op aan gedrongen dat de landen zullen overwe- j gen de „a-b-c-oorlog atoombommen j en de biologische en chemische oorlog- voering te zullen verbieden, aldus meldt A. P. uit Rome. De Paus legde het vraagstuk in de vorm van een vraag voor aan de onge veer 100 afgevaardigden uit een twin tigtal landen naar een internationaal congres van officieren van gezondheid, die hij in audiëntie ontving. Zijn rede voering werd door de persdienst van het vaticaan ter beschikking gesteld. De vraag van de Paus luidde: „is het niet mogelijk door internationale accoorden de a.b.c.-oorlog te verbieden en op afdoen de wijze uit de wereld te bannen?" De wetenschap, aldus de Paus is „zeker niet goed, indien men de perverse bedoeling heeft deze te gebruiken om anderen letsel of op onrechtvaardige wijze schade te berokkenen". De H. Vader beschreef de a.b.c.-oorlogvoering als een „onrecht vaardigheid". „Na de verschrikkingen van twee we reldconflicten, behoeven wij er U niet aan te herinneren, dat elke verheerlijking van de oorlog veroordeeld dient te wor den als een dwaling van het ver stand en het hart". „Zeker", zo vervolg de de Paus, „zijn een krachtige geest en moed, wanneer de plicht dit eist, grote deugden. Maar een oorlog uitlokken, om dat hij de school van gio't leuH'-n is en een kans biedt om deze r o a.-.in brengen, moet betiteld woi .cn _i. ,i misdaad en een dwaasheid". De Paus stelde zijn gehoor toen voor de vraag: „kan de dokter zijn weten schap en zijn werk in dienst stellen van de a.b.c.-oorlog Het antwoord van de H. Vader luidde: „Onrechtvaardigheid kan nooit goedge vonden worden, zelfs niet in de dienst van zijn eigen land en daar deze soort van oorlogvoerng een onrechtvaardigheid is, kan de dokter er niet aan medewer ken". dels beslot enhet debat over de kwestie-Triëst tot 21 November uit te stellen om Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten de tijd te geven door middel van rechtstreek se diplomatieke actie tot een oplos sing te komen. DE „Dr DAMME" LANDDE PRECIES OP TIJD. De Liftmaster is Woensdag onder grote belangstelling op Schiphol ge grote belangstelling op Schiphol geland. Minister Algera deelde mee dat H.M. de Koningin de gezagvoer ders H. Kooper en H. Griffith, de radio-telegrafist J. Kiepe en de boordwerktuigkundige H. v. d. Ham had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. PARTIJ VAN DE ARBEID TEGEN MOTIE-ROMME. De heer Hofstra van de P.v.d.A. heeft de motie, die prof. Romme bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer heeft ingediend over het loonbedeid, krachtig be streden. Hij noemde ze „bepaald verwerpelijk". De V.V.D. plaatste er zich bij monde van de heer Van Leeuwen achter, terwijl de C.H.U. haar oordeel opschortte tot de re gering zou hebben gesproken. Het wachten is nu op de reactie van de regering. De katholieke werkgevers, werk nemers en middenstanders hebben zich in principe volkomen accoord verklaard met de strekking van de motie. JORDANIË VRAAGT MILITAIRE HULP AAN ARABISCHE LIGA, De politieke commissie van de Arabische Liga is in Amman, de hoofdstad van Jordanië, bijeen ge- VOOR NAAR Complete Woninginrichting Boschstraat 1 BREDA komen. De premier van Jordanië verzocht de andere Arabische sta ten troepen te zenden om Jordanië te helpen dat deel van Palestina te bewaken, dat in Arabische handen was gebleven. In de hoofdstad van Jordanië, Amman, is het tot betogingen ge komen. Demonstranten wierpen stenen naar de Franse ambassade en de Amerikaanse bureaux. Jor daanse militairen wisten een aanval op de Britse ambassade te voorko men. De eerste minister van Jor danië zei, dat de ongeregeldheden het werk waren van extrimistische agitators. Israël heeft bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties geklaagd, dat de Arabische landen, in het bij zonder Jordanië, voortdurend de wapenstilstandsovereenkomst schen den.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 9