i Waalwijkse en Langstraatsa Courant Wijde Wereld Amerika en Europa. Waalwijks raad vergaderde. In Memoriam Th. M. Bakkers. Geen opwekkend beeld [UIT Dl Nederland moet zich verantwoorden Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden KOU-KOORTS-GRIEP ADENAUER WINT IN HAMBURG. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO TO HEI ZIED 76e JAARGANG No. 88 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m,m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" De algemeen penningmeester van de K.V.P. de heer Alberts, burgemeester van Rucphen, heeft onlangs een triest beeld opgehangen over de teruggang van het ledenaantal der Katholieke Volkspartij. Hij deelde mee o.m. dat het aantal le den sinds 1948 met niet minder dan 150.000 was verminderd. Dat is nu werkelijk geen opwekkend beeld, al wist de heer Alberts daarvoor wel enkele motieven aan te halen. Op de eerste plaats is een deel van de contributies van 1947 wegens te late af dracht op 1948 geboekt, zodat het cijfer van laatst genoemd jaar 430.000 een geflatteerd beeld geeft. Op de twee de plaats zijn er in het katholieke kamp nog altijd velen, die in de partij hoofd zakelijk en te eenzijdig een electoraal lichaam zien. Die worden dus slechts tij delijk lid, telkens als het er om gaat na melijk om candidaten te stellen en te stemmen bij de groslijststemmingen, waar toe uiteraard alleen het lidmaatschap recht geeft. Voorts is het bedrag, dat de afdelingen van de contributie moeten af dragen aan de partijkas aanzienlijk ver hoogd. Ook dat heeft een niet gering aantal afdelingen, waar men blijkbaar niet voldoende oog had of heeft voor de behoeften van het centrale apparaat, kennelijk allesbehalve stimulerend beïn vloed. En tenslotte vergete men ook niet, dat de mensen geleidelijk aan hun dub beltjes steeds vaker zijn gaan omdraaien alvorens ze uit te geven. Vooral in het zuiden heeft dat een rol gespeeld, want juist hier heeft de K.V.P., naast het ge zinshoofd zelf, altijd veel van de inwo nende gezinsleden tot haar leden mogen tellen. En als het geld wat krapper wordt zijn het natuurlijk die gezinsleden die 't eerst bedanken. Uit een en ander, alsmede uit de ver kiezingsuitslagen, blijkt overigens wel, dat men dit verlies aan leden op geen stuk ken na gelijk kan stellen met eenzelfde verlies aan stemmen. Iedere partij heeft nu eenmaal altijd veel meer kiezers dan leden. Zo men ziet zijn dit wel enige facto ren die een enigszins ander licht werpen op deze materie, maar 't neemt niet weg dat de toestand ernstig is om niet ver ontrustend te noemen en dat vooral in onze streken, waar de situatie in de kies kringen Tilburg en Den Bosch het meest ernstig is. Trouwens het gehele Zuiden maakt toch al een ietwat droeve figuur, waar vroeger 45 der leden hier geteld werden, is dat teruggelopen naar 30. Wij behoeven maar te zien hoe t ge steld is in plaats en omgeving. Waalwijk b.v. heeft ooit 16001800 leden geteld en hoe staat het er nu bij en t zelfde geldt voor tal van plaatsen in onze le zerskring. Er moet nieuw1 leven komen, wil 't mettertijd niet op een fiasco uit lopen. Het partijbestuur is op 't ogenblik zeer actief en alles wordt gedaan om de par tij, met nieuw leven, nieuw elan te be zielen; dat is goed werk, maar tenslotte moeten de kiezers warm lopen en meer geestdrift tonen. Men kan de actie niet alleen vragen van bestuur en enige enthousiasten, de partij moet gedragen worden door alle leden van hoog tot laag en op een voori- narae plaats, door een zo groot mogelijk aantal leden. Wie blaast de afdelingen in plaats en omgeving nieuw vuur in. Nu is 't de tijd! De dagen, waarin Nederland zich we gens „bedreiging van de wereldvrede in de Veiligheidsraad moest verantwoorden, liggen alweer een hele tijd achter ons. Wij hebben gedaan wat enige grote mo gendheden wel graag zagen dat door Ne derland gedaan zou worden, Indonesië is zelfstandig geworden en daarmee heeft de bedreiging van de vrede opgehouden te bestaan althans in zoverre die van onze kant kon komen. Maar de naam van koloniserende mo gendheid is Nederland blijkbaar nog niet kwijt en aangezien wij maar een klein land zijn, erg meegaand en sinds lang niet meer gewend van zich af te bijten, vormen wij een aantrekkelijk mikpunt voor die naties, welke om de een of an dere reden in de Ver. Naties politiek ten eigen bate en op andermans kosten wil len bedrijven. Enige Zuid-Amerikaanse staten, in de ze graag gesteund door de communisti sche landen en verder door alles wat voor zichzelf aanleiding heeft om tegen het kolonialisme der Westelijke landen stel ling te nemen, hebben van Nederland verlangd dat het ernst zal maken met ar tikel 73 van het Handvest. Dit artikel houdt in, dat landen, die niet-volledig zelfbesturende gebieden beheren, geregeld een rapport aan de secretaris-generaal van de UNÖ moeten uitbrengen over de stand van zaken in die gebieden. Neder land komt die verplichting na in zoverre het Nieuw-Guinea bezet, het brengt ech ter geen rapport meer uit over Suriname en de Antillen, omdat deze laatste wèl over zelfbestuur beschikken. Een groot aantal landen heeft de resolutie toch doorgezet. Van wezenlijk zelfbestuur, al dus hun oordeel, is hier geen sprake. En tegen het verzet van Nederland en alle Westelijke landen in is de aanneming er van een feit geworden, zodat onze rege ring nu voor de beslissing is gesteld een verzoek van de UNO te accepteren of af te wijzen. De keuze kan o.i. niet moeilijk zijn. Ze vergt alleen maar een beetje ruggegraat». Wij vertrouwen, dat de Regering zal to nen dat die bij haar aanwezig is en dat zij door dit nummertje onfrisse agitatie niet van haar stuk is gebracht. 1 Er heerst de laatste tijd in politieke k.hngen enige bezorgdheid omtrent de handelwijze van Amerika waar het be treft het vraagstuk der bewapening, en bezetting van zijn leger. Het is volkomen duidelijk dat de op vattingen over de wijzè van oorlogvoe ren zijn veranderd en nog sterker zul len veranderen, wanneer we bedenken hoe het wapen, sinds de eerste atoom bom, zich in een heel andere richting heeft ontwikkeld. We zouden momenteel van twee stro mingen in Amerika kunnen spreken ten aanzien van dit punt; daar zijn er die de nadruk willen leggen op de conventio nele bewapening en die een oorlogsvoe ring voorstaan waarin de militair nog steeds de belangrijkste rol speelt en deze personen weten zich gesteund door het feit, dat de oorlog in Korea eigenlijk on weerlegbaar de grote taak, de belangrij ke rol van de frontsoldaat heeft bewe zen. Daar zijn echter anderen die de conventionele bewapening zouden willen vervangen door atoomwapens, die hel mogelijk maken de toestand op grote af stand meester te blijven; dezulken tonen zich dan voorstanders van een, wat men noemt periferische verdediging. In dit verband echter moet noodzake lijkerwijs ter sprake komen het vraag stuk van het verbod der atoomwapens, waarmee de Verenigde Naties zich bij tijd en wijle bezig houden. Mag, vraagt men zich af, Amerika zich voor een zeer groot gedeelte gaan toeleggen op de fa bricage van deze wapenen, die door bijna iedereen op morele gronden veroordeeld zijn en die ook, hoewel deze kans erg gering is, mogelijk, in de vorm van over eenkomsten, veroordeeld worden, met het gevolg dus dat Amerika op het gebied der legitieme, geoorloofde bewapening 'n grote achterstand zou boeken. En moet men, en in hoeverre, hier ook geen reke ning houden met de, ook wel heel erg kleine mogelijkheid, dat er bij een toe komstige oorlog, geen, gebruik zal wor den gemaakt van de atoomwapens, zo als men in de laatste oorlog geen gebruik heeft gemaakt van gifgas, en dit zeker niet dank zij bepaalde overeenkomsten, maar louter uit vrees voor represailes, en wellicht ook een beetje uit verantwoorde lijkheidsgevoel ten aanzien van de mens heid Wat dit alles met Europa te maken heeft? Zeer veel! II begrijpt immers hoe grote belangen er ook voor Europa op het spel staan, wanneer de vraag gesteld wordt, of Amerika zich zal gaan toe leggen op een periferische verdediging en dus de ideeën die senator Taft eertijds koesterde werkelijkheid zullen worden. Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbran den geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele we reld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Ren nies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk en... gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Deze senator immers drong aan op een grotelijks uitgebouwde vloot en lucht macht ten koste van een degelijke verde diging van het land. In dat geval zal de gewapende macht der V.S. een zeer grote actieradius heb ben en Amerika zal vanuit het eigen land de toestanden elders kunnen beheersen. De bestuurderen van Europa zullen in het belang van hun „vaderland" zich hiertegen dienen te verzetten. Het is eveneens duidelijk dat een zo technologische defensie de sterkte der troepenmacht aanzienlijk kan verminde ren en dat eventueel dus ook de Ame rikaanse troepen in Europa in een der gelijke verdediging niet zo n grote rol meer spelen, derhalve geheel of gedeel telijk worden teruggenomen. Bovendien denkt men ook in een an der verband aan een vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Het is niet goed mogelijk meer, de Amerikanen als bezetters van Duitsland te blijven beschouwen, te meer daar nu de Duitsers hun eigen leger gaan orga niseren (te meer ook, wanneer nu de Amerikaanse militairen, wanneer zij bui ten dienst zijn, in Duitsland in hun bur gerkleren mogen rondlopen). Hun taak is het thans vooral de wes telijke landen mee te helpen in hun zelf bescherming tegen het dreigende Oosten, en daar is wel geen enkele Amerikaanse regeringspersoon die de mogelijkheid zal beamen dat binnen afzienbare tijd de Amerikaanse troepen uit -Duitsland terug getrokken zullen worden, voordat de herbewapening van Duitsland een feit is. En zou op dit tijdstip Amerika zijn troepen Europa doen verlaten, dan be tekent dat geen verzwakking van de W. Europese defensie, aangezien het aandeel dat Duitsland via het Europees leger bij draagt tot de verdediging van W. Eu ropa, groter zal zijn dan de huidige- „be zettingstroepen". Maar deze troepen spelen naast dus de rol van bezettende macht, naast hun rol van beschermers tegen het Oosten, nog een andere rol; zij vormen namelijk voor al tegenover Frankrijk een garantie te gen de Duitse divisies. De Fransen vre zen de herbewapende Duitsers en toen de Franse Kamer het vorige jaar het plan van het Europees leger besprak, meende men een aantal voorwaarden te moeten stellen; en een van deze voorwaarden was een garantie tegen 't schenden door Duitsland van de overeenkomst, een ga rantie die gestalte diende te krijgen in de legering van Engelse en Amerikaanse troepen op het vaste land, van Europa. Daar is dus meer dan een reden, waar om men zeer nauwlettend alle wijzigin gen, of mogelijke wijzigingen in de Ame rikaanse plannen ten aanzien van de de fensiemethoden gade slaat; ook voor Eu ropa staan er grote belangen op het spel. NIEUWE SALARISREGELING VOOR OVERHEIDSPERSONEEL. Naast de algemene loonsverhoging van 5 pet. die voor het overheidspersoneel is bereikt, zijn de vorige week besprekingen gevoerd tussen regering en ambtenarenor- ganisaties over verdere verbetering op 't stuk van hogere waardering voor ge schooldheid en ook over het opheffen der gemeenteclassificatie. Dit laatste vooral is een belangrijk punt. De gelden de aftrek voor ambtenaren van resp. 4 en 8 pet. in de tweede en derde gemeen teklasse zal worden teruggebracht tot resp. 3 en 6 pet. Hierbij is echter een maximum voor de tweede klasse vastge steld van 10.50 per maand en voor de derde klasse van 21.per maand. SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige Samenstelling. Prijs per koker 90 en 50 ct. Om de bezoldiging van de geschoolde arbeider in overheidsdienst beter te waar deren zullen de lonen van de werklieden in de vierde, vijfde en zesde loongroep met 2 ct. per uur worden verhoogd. De verbetering inzake de classificatie wordt gezien als een belangrijke stap in de rich ting van een algehele afschaffing van dit stelsel, waarvoor de organisaties steeds hebben gevochten. GEEN SALARISHERZIENING VOOR BURGEMEESTERS. Wel verhoging van ambtstoelagen in uitzicht. Bij het afdelingsonderzoek van de be groting van Binnenlandse Zaken door de Tweede Kamer zijn ook de burgemeester- lijke inkomsten een -punt van bespreking geweest. In zijn Memorie van Antwoord zegt nu de minister, dat hij voor wat betreft de bezoldiging van deze functionarissen van oordeel blijft, dat, ook al wordt rekening gehouden met de bijzondere positie der burgemeesters, de ter zake bestaande cor relatie met het bezoldigingspeil van het overheidspersoneel niet geheel uit het oog kan worden verloren. In verband hiermede acht hij een her ziening van de geldende bezoldigingsre geling ten principale niet verantwoord. Mét betrekking tot de ambtstoelage voor burgemeesters ligt de zaak anders. De minister heeft enige tijd geleden on derhands vertrouwelijke gegevens doen verzamelen ter beoordeling van de vraag, in hoeverre deze toelage toereikend is voor de bijzondere kosten van de repre sentatie, aan de uitoefening van het bur gemeestersambt verbonden. De uitkom sten van dit onderzoek waren zeer uit eenlopend, doch wel geven zij een aan wijzing, dat enige verhoging gewenst zou zijn. De minister stelt zich voor hiertoe het nodige te verrichten. Ook is hij bereid te doen nagaan, in hoeverre het mogelijk is, in samenhang met het hiervorengestelde ten aanzien van de ambtstoelage en in het kader van een geleidelijke mitigatie en van de ver schillen in bezoldiging tussen de hoger en lager geklasseerde gemeenten, enige verdere verbetering aan te brengen. ONAANVAARDBAAR. „Ik zal niet in dit massagraf afdalen", zei Prof. Romme (K.V.P.) in de Twee de Kamer, „want ik vrees, dat ik het hele complex van maatregelen mee zou nemen". Deze beeldspraak hield verband met een verklaring, die minister v. d. Kieft bij de aanvang van de vergadering had afgelegd. De vorige week waren van uit de Kamer nog verschillende ingrijpen de wijzigingen voorgesteld. De belang rijkste had betrekking op de middenstand Met name de K.V.P. wilde de toegevoeg de faciliteiten vervangen door een ge deeltelijke vrijstelling van de verevenings heffing, waarmede eenzelfde bedrag van 23 millioen gemoeid zou zijn. Kon men toen nog verwachten, dat de regering de Kamer niet in deze ruil zou hinderen, de verklaring van de bewindsman van fi nanciën maakte aan iedere twijfel een eninde. Ten aanzien wan alle voorgestel de ingrijpende wijzigingen sprak bij nu bij voorbaat, namens de regering, het gevreesde „onaanvaardbaar" uit. ORDERS UIT JOEGO-SLAVIË VOOR NEDERLAND. Twee functionarissen van de Stichting Nederlandse Export Combinatie, waarbij meer dan honderd fabrikanten zijn aan gesloten, zijn Maandagmiddag terugge keerd van een zakenreis naar Zuid-Sla- vië. Deze reis is een groot succes gewor den. De heren L. Fokkema, directeur en J. W. Westerhof, bestuurslid van de Stichting, kunnen een tas vol orders to nen, die een waarde belopen van onge veer twee millioen gulden. OOK EEN NEDERLANDER NOBELPRIJSWINNAAR? Volgens een Deens blad zou de aca demie van wetenschappen te Stockholm de Nederlandse professor Zernike uit Groningen de Nobelprijs voor de physica toekennen en aan professor Herman Zau- dinger die voor de chemie. Professor Zernike is bekend door de ontdekkingen die hij gedaan heeft door middel van een nieuwe electrotechnische microscoop. Professor Zaudinger is een deskundige op het gebied van de chemie der grote moleculen. REORGANISATIE VAN RECHTS BIJSTAND AAN ONVERMOGENDEN. On- en minvermogenden, die rechtsbij stand nodig hebben, zullen in de toekomst in zaken van burgerlijk recht hun toe vlucht kunnen nemen tot speciale bu reaux voor rechtsbijstand die zuilen ko men in alle arrondissementen. Dit wordt bepaald in een wetsontwerp van minis ter Donker, waardoor een grondige wij ziging wordt gebracht in de huidige gang van zaken. Thans is de last van de rechtsbijstand aan on- en minvermogen den gelegd op de pro Deo-advocaten, maar de minister van Justitie meent, dat de grondslag voor dit systeem: de ere- plicht om diensten te verlenen aan on- vermogenden, weinig meer aanspreekt. CONGRES 1953 DER KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. De belangstelling voor het Congres 1953 der Katholieke Volkspartij is groter dan bij vorige congressen ooit het geval was. Ofschoon in de pers reeds bericht is, dat alle plaatsen in Tivoli bezet zijn, komen nog tientallen vragen per dag binnen om een toegangsbewijs. Onder de Autoriteiten bevinden zich alle Katholieke Ministers en Staatssecre tarissen, uitgezonderd Minister Luns, die berichtte tot zijn grote spijt verhinderd te zijn, daar hij tijdens het Congres te Stockholm vertoeft. Buitenlandse gasten zijn aanwezig uit België, Saarland, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Voor de Zaterdagavondvergadering, waarin Prof. Dr. Rogier een rede uit spreekt over Dr. Schaepman, verleent het Koor Katholiek Utrecht onder leiding van Hans Ponten zijn medewerking. Dit koor voert uit de Sanctus uit Hohe Messe van J. S. Bach, drie koren uit het Oratorium „Semele" van G. F. Handel en Coelestis urbs Jeruzalem van Alph. Diepenbrock. Als voorzitters en secretarissen der drie sectie-vergaderingen zullen optreden Sectie onderwijs en cultuurpolitiek: voorzitter de Heer J. Poncin, secretaris de Heer F. Baten. Sectie sociaal-economische politiek: voorzitter de Heer Drs. Horbach, secre taris Mr. 'L. J. V. d. Ark. Sectie internationale en supranatio nale politiek: voorzitter de Heer Mr P. Aalberse, secretaris de Heer F. Schnei der. Op de Zondagmorgen wordt om 9 uur in het Jaarbeursgebouw een gezongen H. Mis opgedragen voor de congresdeel nemers. Een klein koor verzorgt de wis selende gezangen, de vaste gezangen wor den door alle aanwezigen medegezongen. De bekende drukkerij „Gooi en Sticht" stelde een groot aantal misboekjes met speciale opdruk voor het Congres ter be schikking. De aankleding van de vergaderzaal wordt door de kunstschilder Hans de Jong verzorgd. Op het podium in de gro te zaal wordt een groot geschilderd por tret geplaatst van Dr Schaepman. In de gangen van gebouw Tivoli zijn de ge schilderde portretten geëxposeerd van de Partijvoorzitters en van de Voorzitters der Katholieke weede Kamerfractie sinds Schaepman de katholieken rond zijn „proeve van een program" wist te ver enigen. VRIJE DAG (2 JAN.) MAG WORDEN INGEHAALD. Bij beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken, is aan hoofden van ondernemingen, waar op Zaterdag 2 Ja nuari 1954 geen arbeid wordt verricht, vergunning verleend de hierdoor ver zuimde uren te doen inhalen. WILLEM BARENDSZ II. Maandagmorgen is bij de Dok- en Werf-Maatschappij WiltonFijenoord N.V. de kiel gelegd voor de walvisvaar der Willem Barendsz II, bestemd voor de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart. De Ned. Mij. voor de Walvisvaart wil de Willem Barendsz II tevens ge bruiken als normaal tankschip voor alle soorten olie. De Willem Barendsz II krijgt een waterverplaatsing van 44.000 ton. SPEELCLUBS MOETEN IN BAAR- LE-HERTOG Fr. 240.000 BETALEN. In de gemeente Baarle-Hertog treedt in 1954 een nieuwe belastingverordening in werking, waarbij is bepaald, dat de in richters van zgn. privé-speelclubs aan de gemeente Baarle-Hertog een belasting schuldig zijn van 240.000 francs per ka lenderjaar, onverschillig het tijdstip van het jaar waarop men met een dergelijke club begint. Onder „inrichters" worden in de ver- orderiing verstaan: de vertegenwoordi gers van de privé-club tezamen met de eigenaar van het gebouw of de plaats waar die club is gevestigd. Dit houdt dus in, dat ook de zaalverhuurder aan sprakelijk kan worden gesteld voor de betaling der verschuldigde belasting. VERSCHRIKKELIJK GEVOLG VAN ROEKELOOSHEID. j Door roekeloosheid van de bestuurder j van een motor is te Garrelsweer (gem. Loppersum) een vreeselijk ongeluk ge beurd, dat het leven kostte aan de negen jarige J. B. uit Loppersum. J. van der M„ die stuurman van een coaster is, maakte met het jongetje en zijn achtjarig dochtertje een ritje met zijn motor door de omgeving. Op een gege ven ogenblik liet hij het ventje, dat voor op de benzinetank zat, de motor bestu ren, terwijl hijzelf de handen op de rug hield. Het kind verloor de macht over het stuur, tengevolge waarvan de motor tegen een cementen paaltje langs de weg reed en over de kop sloeg. Het jongetje, dat onder de motor terecht was gekomen, werd op slag gedood. Van der M. liep een schedelbasisfractuur op, terwijl zijn dochtertje ernstig aan het hoofdje werd gewond. Zij zijn beiden in zorgwekkende toestand naar het Academisch Zieken huis van Groningen overgebracht. Dr. Adenauer, heeft de sociaal-demo cratische meerderheid in de Hanzestad Hamburg doorbroken. De Bondskanse lier heeft zich daarmee van een meerder heid van tweederden in de Bondsraad verzekerd, een meerderheid, die hij ook reeds in de Bondsdag bezit. De vier par tijen van dr. Adenauer's coalitie behaal den 62 zetels tegen de sociaal-democra ten de overige 58. V.S. ZIJN VOORSTANDERS VAN HET ZELFBESCHIKKINGSRECHT. Henry Byroade, de Amerikaanse On derminister van Buitenlandse Zaken voor Aangelegenheden in 't Nabije Oos ten, Zuid-Azië en Afrika betreffende, heeft Zaterdag voor de Raad van We reldaangelegenheden van Noord-Califor- nië verklaard dat „de klok der geschie denis niet teruggezet kan worden". In zijn rede, die als een belangrijke uiteenzetting beschouwd wordt van het Amerikaanse standpunt m.b.t. het alge mene probleem van het koloniale stelsel, zowel het oude als het nieuwe, verklaar de Byroade: „Nu het koloniale stelsel van de oude stempel aan het verdwijnen is en het op geen enkele wijze in zijn oude vorm kan worden hersteld, hebben de volken thans alleen de keus tussen een voortschrijden op de weg naar zelf beschikking of onderwerping aan het nieuwe communistische imperialisme". Byroade wees er op dat de Ameri kaanse „koloniale" politiek betrekkelijk eenvoudig is: „Wij geloven in een ge leidelijke ontwikkeling, onze maatregelen dienen er evenwel op gericht te zijn dat hierbij zo weinig mogelijk tijd verloren gaat". Bij het steunen van deze geleidelijke ontwikkeling zijn de V.S. er tevens op bedacht, zo zeide hij, dat de wereldsitu atie daardoor niet zwakker wordt. „Wan neer afhankelijke volken tot zelfbestuur overgaan moet dit zelfbestuur reëel zijn en niet van tijdelijke duur zijn. Indien de ontwikkeling enkele jaren langer duurt en deze jaren het verschil uitmaken tus sen zelfbestuur dat levensvatbaarheid bezit en een terugval naar afhankelijk heid of chaos, dan moeten die jaren niet als verloren beschouwd worden", zeide hij. „Onafhankelijkheid", zo zeide hij, „is welbeschouwd slechts een middel tot een doel. Het uiteindelijk doel is het welzijn van de burgers. Het is van belang dat de afhankelijke volken een regering kunnen vormen, die hun belangen op waarachtige wijze behartigt, hun vrijheden beschermt en sociale en economische vooruitgang bevordert". Eén ding moet echter duidelijk in het licht worden gesteld, vervolgde Byroade. „Ondanks ons belang bij gezonde econo mische toestanden in Europa, willen wij met de meeste nadruk verklaren dat het niet in onze bedoeling ligt de rechten van afhankelijke volken bij onze belangen ten achter te stellen". In zijn uiteenzetting van de Amerikaan se politiek weidde Byroade uitvoerig uit over de situatie in Afrika, ten Zuiden en ten Noorden van de Sahara en over het probleem van de zogenaamde „kolo niale kater" in de kort geleden onafhan kelijk geworden landen. Tenslotte wees hij er op dat, terwijl de klok der geschiedenis niet kan worden teruggezet, deze ook niet vooruit gezet kan worden. Voor de geleidelijke ont wikkeling der volken op de weg naar zelfbeschikking is geduld, verbeeldings kracht en inspanning nodig, zowel van de zijde der regeringen als van de geregeer- den, gepaard aan medeleven en hulp van alle landen". SOVJET-ANTWOORD OVERHANDIGD. Het Sovjet-antwoord op de jongste Westelijke nota, waarin de Sovjet-Unie werd uitgenodigd voor.een conferentie te Lugano op 9 November, is Dinsdag op de Franse ambassade te Moskou over handigd. In Washington verluidt daarentegen, dat het Westelijke voorstel wordt afge wezen, waarbij het oude beding wordt gemaakt, dat ook communistisch China aan de conferentie moet deelnemen. Het was een droeve plechtigheid waarvoor de Raad van Waalwijk Dinsdagavond bijeengekomen was; een plechti ge rouwzitting, om uitdrukking te geven aan gevoelens van droefheid en verslagenheid, zoals de burgemeester het uit drukte, maar ook om in eerbiedige hulde en dankbaarheid de buitengewone verdiensten te erkennen, welke de dier bare ontslapene voor de gemeente Waalwijk voor altijd verworven heeft. De voltallige raad was in de raadzaal aanwezig evenals de hoof den van dienst der gemeente, het gemeentepersoneel, in al zijn gele dingen en andere tneelevenden. Nog kunnen we ons niet ten vol le realiseren, begon burgemeester J. L. P. M. Tejjssen ontroerd, dat de heer Thomas Marinus Bakkers, ontvanger der gemeente Waalwijk en hoofd van de centrale adminis tratie der gemeentebedrijven, niet meer onder ons leeft en verblijft, dat wij zijn van levensblijheid stra lend gelaat niei meer zullen aan schouwen, dat wij zijn vriendelijk en geestig woord want hij was edel van geest en hart zullen moeten missen en dat wij ons zul len moeten troosten met de weten schap, dat een voortreffelijk en zeer gewaardeerd mens, die in zijn le vensgang vervuld was van een voorbeeldige christelijke levens gaafheid, ter eeuwige opstanding rust in de schaduw van het kerk hof kruis. De droeve tijding dat de heer Bakkers, die over zovele goede ei genschappen en over bijzondere talenten beschikte, door God was opgeroepen tot het eeuwig leven, heeft velen diep geschokt. De Waal wijkse gemeenschap in al haar ge ledingen, deel; in de zware rouw, die door dit geheel onverwacht verscheiden is gevallen over zijn geëerd gezin en niet minder ook over het gemeentelijk organisme. De burgemeester kenschetste in zijn herdenkingsrede de heer Bak kers als volgt Een stoere wilskracht, mannelij ke vastberadenheid, onverpoosde arbeid en hoge opvatting van plicht, sierden hem en drukten een eigen stempel op dit verdienstelijk leven. Elke stugge houding was hem vreemd; vriendelijkheid en goedheid spraken uit zijn ogen; hij wekte aanstonds vertrouwen en gaf anderen vertrouwen; hij schiep meteen vriendschap en schonk ook anderen die vriendschap in ruime mate; hij veroorzaakte geen vrees, maar werd steeds bemind; hij was persoonlijk afkerig van uiterlijk verloon, juist omdat hij een toon beeld van eenvoud was. Vierendertig jaren heeft hij de gemeente Waalwijk eerlijk en trouw gediend; hij heeft in zijn beide ver antwoordelijke functies alles gege ven wat hij aan kennis en werk kracht le bieden had. Zijn perso neel heeft hij bij voortduring de betekenis leren begrijpen van de taak die op de schouders rustte. Met de overtuiging gewapend, on der alle omstandigheden een on kreukbaar ambtenaar te moeten zijn, doet en deed ieder naar Zijn illuster voorbeeld mei liefde z'n plicht. Met onbaatzuchtige ijver, die karakteristiek was voor zijn persoonlijkheid, is hij het maat schappelijk leven in vele sectoren tot steun geweest door met zorg zame toewijding diverse bestuurs functies nauwgezet ie vervullen. Diepe wonden zijn geslagen, ver volgde de burgemeester. Een gezin zit aan de voet van de boom des verdrieis. Gemeentebestuur, amb tenaren, vrienden en kennissen be wenen een onvergetelijke dode. De heer Thomas Marinus Bak kers is niet meer. Hij is verschenen voor zijn eeuwige rechter, die har ten en nieren doorgrondt. In deze dagen en uren van beproeving kun nen wij slechts troost en Sterkte vinden in de bede, dat God, de Heer van Barmhartigheid, de ver vulling moge geven van de christe lijke wens, die Vondel eens dichtte: „En geleij hem, wijs en simpel, „Daer men kreucken zet noch rimpel, Nimmer droef en eeuwigh blij". EEN MOEILIJK TE HERSTELLEN VERLIES. De wethouder van gemeentebe drijven, F. C. Smolders, voerde na de burgemeester het woord en na dat hij er op gewezen had, hoe zwaar Waalwijk na de oorlog wel getroffen werd door het ontvallen zijner hoofdambtenaren burge meester Moonen, Directeur Dc

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1