Puistjes] VAL DA X&D.1B IE OPDRACHT ROBERT MERSHAM Geen drie wethouders in Loon op Zand? WEK DE GAL IN UW LEVER OP „DE ECHO" ook UW blad 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 2 Loco-burgemeester Beerens: Van geruchten omtrent Rosagaerde is niets waar. 9). „U spreekt over een theorie TEGEN HOEST PASTI LLES DE°ZACHTE VALDAMILD (Wordt vervolgd). AUTO-RIJSCHOOL J. C. Vossen A. Co. jaarsvergadering, welk verslag in dank door de voorzitter werd aanvaard en door de leden werd goedgekeurd, bracht de penningmeester een kort financieel verslag uit, waaruit bleek, dat dit jaar een batig saldo kende van 1411.43. De stadsfeesten en de SLEM hadden de ac tiviteiten van de vereniging onnodig ge maakt, vandaar dit batig saldo, waarmee men echter, aldus de penningmeester, niet al te royaal om moest springen. Hadden dit jaar de onkosten ongeveer 800. bedragen, andere normale jaren bedroeg dit bedrag plm. 2000.terwijl het zeer nuttig was wanneer de vereniging eens over enige reserve beschikte, want meermalen had men goede vruchtbare voorstellen moeten afwijzen bij gebrek aan middelen. HET GESCHENK. Nadat de heren Roelof Heyrmans en van Laarhoven de kasbescheiden van de penningmeester aan een onderzoek had den onderworpen, en alles in de beste orde hadden bevonden, stelde de voor zitter het belangrijkste agendapunt aan de orde: het aanbieden van een geschenk aan de gemeente door de burgerij als herinnering aan stadsfeesten en Slem. Enkele maanden geleden, lichtte de voorzitter dit punt toe, diende in de raad een voorstel, dat door B. en W. werd teruggenomen, en waarin aan de raad een subsidie werd gevraagd voor het aankopen en doen aanbrengen van een plaquette van H. M. de Koningin. In de raadsvergadering waren echter stemmen opgegaan, dat dit eigenlijk komen moest van andere zijde, namelijk van de zijde der burgerij; B. en W. waren het hier mee eens en namen het voorstel terug. Toen het bestuur van W.B. dit las, stelde men zich de vraag of het initiatief hiertoe niet lag op de weg van de ver eniging en vooral dit te zien, in het licht van de prima geslaagde feesten, die juist zo uitstekend geslaagd waren door de bijzondere prestaties van de burgemees ter en de administratieve en technische diensten der gemeente; wat speciaal de technische diensten gepresteerd hadden, kon het bestuur van Waalwijks Belang, dat de voorbereidingen voor stadsfeesten en Slem van nabij had meegemaakt, ten volle waarderen en bewonderen. Daar om kwam bij ons, aldus de voorzitter, de gedachte op, om een plaquette of wat het zijn zal namens de burgerij aan de ge meente aan te bieden, als waardering voor en'herinnering aan de stadsfeesten en de SLEM. Het bestuur had zich beraden over de mogelijkheden die er bestonden te dien aanzien. Het was van mening geweest, dat dit natuurlijk opgedragen moest wor den aan de stadgenoot de heer Theo v. Delft en met hem en de burgemeester waren de diverse mogelijkheden bekeken. Een schilderij in de raadzaal was uitge sloten, de zaal noch de meubilering, noch de aanwezige plaquette van Prinses Wil- helmina leenden zich hiertoe. Het ge schenk zou zich moeten bepalen tot een plaquette in zandsteen, zoais die van de vorige koningin of in de vorm van een buste op een piëdestal. Sprekend over de kosten die met dit geschenk gemoeid zouden zijn, deelde de voorzitter mee, dat een plaquette in zand steen van dezelfde grootte als de aan wezige 1800.zou kosten. Een buste in steen zou een bedrag vergen van 2000.en een in brons een bedrag van 1600. De heer Bossaerts miste in een beeld van de koningin de symboliek van het 650-jarig bestaan en van de SLEM; hij zou het in een andere vorm gezocht heb ben, bijvoorbeeld in een gebrandschilderd of in een glasinlood-raam, waarin het feit van de stadsfeesten en van de ten toonstelling symbolisch werd voorgesteld, terwijl de gemeente dan zelf voor de beeltenis van de koningin zou zorgen. We zijn uitgegaan, antwoordde de voorzitter, van het verlangen van het gemeentebestuur naar een beeltenis van de Koningin. Ik ben het wel met li eens dat een afbeelding van de Koningin wei nig te maken heeft met de voorbije fees ten, maar gegeven was het verlangen van het gemeentebestuur. De heer Meys wees erop, dat men niet te veel de nadruk moest leggen op de tentoonstelling, men moest zich meer bepalen tot het 650-jarig bestaan. Een tentoonstelling zou er nog wel eens meer plaats vinden, dat was niet zo'n bijzon der en uitzonderlijk feit als het 650-jarig bestaan. De gemeente moet zich zelf geen cadeau gaan kopen, maar dit moet wor den aangeboden van de zijde der burge rij, zo is dit indertijd in de raad gesteld en het gemeentebestuur was zeer met de ze gedachte ingenomen. Zuiver en ontsmet 'uw huid met de hel- i der vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Nadat de heer Roelof Heyrmans het bestuur er op gewezen had dat zandsteen niet meer verwerkt mocht worden, zodat dus eigenlijk de plaquette van de baan was, vroeg de heer J. van Laarhoven of het niet mogelijk was een combinatie van de beeltenis en de herinnering aan de feesten tot stand te brengen in de vorm van een glas-in-lood-raam. Maar de voorzitter wees er nogmaals op, dat het verlangen van de gemeente uitging naar een beeltenis der Koningin, en dat hij bovendien geen geschikte plaats zou we ten voor zo een raam. DE FINANCIËLE ZIJDE. Sprekend vervolgens over de finan ciële kant van het vraagstuk kon de voorzitter de vergadering de verheugen de mededeling doen, dat de redactie van ons blad haar kolommen had open gesteld voor een inschrijving. Regelmatig zouden in ons blad de binnengekomen giften worden gepubliceerd en verant woord, zodat de aandacht van 't Waal- wijkse publiek steeds op de inzameling werd gericht. Dit plan vond algemene instemming, vooral ook omdat andere methoden, zoals bijvoorbeeld het rond zenden van circulaires, kostbaar waren en lang niet zo effectief. K De heer Dirks opperde nog de sugges tie om diverse verenigingen aan te schrij ven om hen onder hun leden een actie voor het plan te laten voeren, zodat ieder lid een kleinigheid kon offeren voor dit mooide doel. Het bestuur nam gaarne deze suggestie over. En nadat meegedeeld was dat W.B. natuurlijk de rij van schenkers zou ope nen, maar dat het bestuur zich nog moest beraden over de grootte van de gift, ver klaarden alle aanwezigen zich met het bestuursvoorstel accoord. Bij de mededelingen kon de voorzitter in verband met de reeds gesignaleerde en verklaarde geringere activiteit van de ver eniging weinig meer meedelen dan de ge bruikelijke evenementen, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de Do denherdenking steeds beter en steeds al gemener wordt, vooral ook dank zij de herdenking door de liedertafel met Mo- zarts Requiem. De vereniging had nog eens een re quest geschreven over de verharding van het fietspad langs de weg naar Tilburg, waardoor op deze weg zoveel ongeluk ken gebeuren, terwijl zij ook doorgegaan was op de suggestie door de heer van Oostrum in de vorige vergadering ge daan, om meer te doen voor de lichame lijke opvoeding in de gemeente. Over dit punt had het bestuur een bespreking gehad met de burgemeester, en deze had meegedeeld, dat de Rijksconsulent voor het gymnastiekwezen had verklaard, dat het ideaal zou zijn, wanneer het gym nastiekonderwijs op de verschillende scholen, zou worden geconcentreerd, ter wijl dan ook de diverse gymnastiekver enigingen hiervan mee zouden kunnen profiteren. Een oplossing van dit vraag stuk was dus in wording. In de vorige vergadering was ook ge suggereerd enkele banken te plaatsen op het Vredesplein en ook dit punt was met het gemeentebestuur besproken, maar dat was van mening, dat er in ons mooie stadspark banken genoeg wafen. Het Vredesplein met zijn gebrek aan natuur schoon en groen, bood weinig gelegen heid tot rust en verpozing. De rondvraag gaf de vergadering ge legenheid nog even te spreken over „het spoor", waaromtrent nog niets bekend was sinds de onlangs gehouden hearing, alleen dat het rapport hiervan is inge diend. Tenslotte sloot de voorzitter de verga dering met de hoop uit te spreken dat de actie voor het geschenk tot een goed en succesvol einde gevoerd mocht worden. Het was niet zo'n erg belangrijke agenda die de gemeenteraad van Loonopzand Dinsdagavond te behandelen voorgelegd kreeg en de meeste punten waren dan ook spoedig afgehandeld. Alleen het schrijven van Ged. Staten waarin zij adviseerden het besluit een derde wethouder te benoemen ongedaan te maken, en dat B. en W. voorstelden aan te houden tot een volgende vergadering bracht de heren van Kuiken Grootswagers in de oppositie, terwijl de heer Grootswagers hoewel niet met name, minder fraaie dingen zei van Rosagaerde, waarin loco-burgemeester J. Beërens, die als voorzitter optrad, wegens ziekte van burgemeester van der Heijden, hem ech ter geen gelijk kon geven. kennisgeving te worden aangenomen, maar het was nu niet aan de orde te spreken over een door de raad zelf im mers reeds goedgekeurde verordening. De heer van Kuik bleef echter bezwa ren maken in die zin, dat de raad des tijds niet alles besloten had waf in deze verordening stond. Hij was tegen deze verordening en wenste hiervan aanteke ning. En hij adviseerde de mensen die een dergelijke aanslag thuis kregen de belasting niet te betalen. „Dus U, als raadslid, adviseert de mensen geen belasting te betalen aan de gemeente?", vroeg hem de voorzitter. „Ja, mijnheer de voorzitter", zei de heer van Kuik. De heer Grootswagers had ook wel enkele bezwaren, in zoverre hij, een te- gespraak meende te bespeuren met een ander door de raad genomen besluit. De voorzitter echter bleef er aan her inneren, dat de raad de verordening een maal had vastgesteld, en dat hier alleen aan de orde was het voor kennisgeving aannemen. Hadden er enkele leden be zwaren, dan moesten ze daar te zijner tijd, bijvoorbeeld bij de behandeling van de begroting maar mee voor de dag ko- OUD-BURGEMEESTER MALLENS HERDACHT. Nadat wethouder Beerens de vergade ring, waarbij de heren Bossers, v. Laar hoven en v. Noye afwezig waren, ge opend had, verzocht hij de raad even te blijven staan ter herdenking van het overleden raadslid, oud-burgemeester J. A. F. Mallens, van wiens overlijden men na de laatste raadsvergadering kennis ge nomen had. Niemand vermoedde toen, aldus de heer Beerens, dat de dood zo spoedig een einde zou maken aan dit werkzame leven. Van 1934 tot 1948 was de heer Mal lens burgemeester geweest van de ge meente en in die jaren had hij zich doen kennen als een man van rijke ervaring en grote gaven. Speciaal roemde hij de houding en het werken van burgemeester Mallens tijdens de dertiger crisisjaren en tijdens de bezetting. In 1949 werd hij door een groot aan tal kiezers tot lid van de gemeenteraad gekozen en dit jaar zag hij, wederom door een groot aantal kiezers, zijn man daat vernieuwd. Hij bracht hem hulde en dank voor het vele goede dat hij voor de gemeente deed. Men zou zijn markante figuur in de raad, waarin hij streed met op ervaring berustende over tuiging, missen. Tenslotte getuigde de voorzitter van zijn meeleven met de echtgenote en kinderen die in hem een zorgzaam man en vader hadden verloren. Overgegaan tot de gewone orde, stel de de raad vervolgens de notulen van de vorige vergadering ongewijzigd vast. Bij de Ingekomen Stukken, maakte de heer van Kuik, naar aanleiding van de van G.S. ontvangen goedkeuring op de verordening tot heffing van een electri- ficatiebaatbelasting, bezwaar tegen deze verordening. Hij zou wensen dat ver schillende artikelen werden voorgelezen, want daar stonden bezwaarlijke dingen in. De voorzitter wees er echter op, dat de verordening destijds door de raad was goedgekeurd en thans was goedgekeurd door G.S.; het stuk diende gewoon voor Naar aanleiding van diverse rapporten van kasopneming en controle uitgebracht door het desbetreffende bureau van de Vereniging van Ned. gemeenten, vestig de de heer Grootswagers er de aandacht op, dat de boekhouding der drainagevel- den en van de gasfabriek prima in orde U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. was en dat die een pluimpje had gekre gen; anders echter was het gesteld met de secretarie, hier waren verschillende bemerkingen op de gang van zaken en de heer Grootswagers hoopte dat het col lege van B. en W. er ter dege kennis van zou nemen en maatregelen zou tref fen. De voorzitter kon hem echter de ver zekering geven dat dit reeds was ge beurd. Toen agendapunt 3, een voorstel om de toelage 1953 voor het rijkspersoneel ook aan het gemeentepersoneel te geven, aan de orde kwam, verzocht de heer Groot swagers eerst punt 7, de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid te onderzoeken, in behandeling te nemen, hetgeen de voorzitter weigerde. Punt 3 was hierna een hamerpunt. ,OU GSVAT 3edek keel en borst met de Pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid. Evenals de voorstellen om medewer king te verlenen aan de St. Jansschool te Kaatsheuvel en tot het aangaan van een vaste geldlening van 600.000. In verband met een voorstel tot aan koop van de woning Berndijksestraat 34, met bijbehorende grond, vroeg de heer Grootswagers, na zijn ingenomenheid met dit punt tot uitdrukking te hebben ge bracht, of door het gemeentebestuur po gingen waren aangewend om de wonin gen van de kinderen v. d. Louw ook in eigendom te krijgen. Inderdaad waren pogingen in deze richting aangewend, antwoordde de voor zitter, maar toen men stappen deed, bleek de woning al verkocht te zijn. Nu was men in onderhandeling met de nieu we eigenaar. De heren Broeders, Grootswagers en Wennekes vormden de commissie die de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, A. P. Snoeren, onderzocht en in orde be vond. Het voorstel tot aan- en verkoop van perceelsgedeelten aan de Hoge Steenweg te Loonopzand ging vlot onder de ha mer door en zulks deed ook het voorstel om medewerking te verlenen aan de R.K. Stichting voor L.O., St. Jozefparochie. Toen het voorstel aan de orde was tot verkoop van een perceel bouwgrond aan W. J. Vloemans, welk perceel gelegen was aan een weg ten oosten van de Parkstraat, antwoordde de voorzitter de heer Grootswagers die een opmerking maakte aangaande de prijs, dat de prijs voor dit bouwterrein op dezelfde basis was vastgesteld, als die gold voor de grond langs de Parkstraat. De goedkeuring van de op 3.40 per m2 vastgestelde prijs door het Prijzen- bureau was echter nog niet verkregen, maar niettemin stelden B. en (W. voor dit voorstel aan te nemen, onder voorbe houd dat de prijs zou gelden, zoals die door het prijzenbureau werd vastgesteld. Als de prijs lager zou zijn, dan de door B. en W. geraamde, dan maakte de heer Elshout toch wel bezwaar tegen dit voorstel. Maar de voorzitter antwoordde hem, dat men zich in wezen toch neer moest leggen bij de vastgestelde prijs. Bo vendien zou die niet veel schelen met deze. De raad ging er toen mee accoord en ook met de 19e en 20e wijziging van de begroting. GEEN DERDE WETHOUDER? Op de aanvulling van de agenda stond vervolgens als ingekomen stuk vermeld een schrijven van Ged. Staten, waarbij bezwaar gemaakt werd tegen het raads besluit tot uitbreiding van het aantal wethouders. B. en W. stelden voor dit stuk aan te houden tot het college in voltallige vergadering hierover kon be slissen, terwijl naar de voorzitter op merkte het ook beter was om te wach ten tot de raad weer voltallig was. De heer van Kuik stelde de vraag, waarom dit stuk niet tegelijkertijd met de agenda ter kennis van de raad was ge bracht; het was toch al op 7 October gedateerd. Voorts had hij bij geruchte vernomen, dat de derde wethouder al buiten zijn boekje was gegaan, daar hij al een man daat getekend zou hebben. Hij vroeg een onderzoek hiernaar. En tenslotte vroeg hij zich af waarom men dit stuk zou aanhouden; hier zag hij het nut niet van in. Is het zo heel erg, vroeg de voorzitter, wanneer dit stuk niet op de gewone agenda stond, maar op de aanvullende. In het college was het schrijven van Ged. Staten besproken en toen was de wenselijkheid naar voren gekomen het aan te houden; daarom ook had men ver- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduyn. Hier beluisterde Mersham de taal van de geleerde Marion Andrews en een vreemde ontroering ging door hem heen, nu hij geconfron teerd werd met deze zijde van haar persoonlijkheid. Wat was zij eigen lijk een prachtvrouw, bedacht hij; zwak in haar vrouwelijk sentiment en toch zo sterk in haar strijd voor het behoud van vrijheid en recht. Hij raadpleegde zijn horloge, het was negen uur in de morgen. Als er, zoals hij verwachtte, een of meer nazi-benden in de buurt wa ren, zouden deze reeds druk bezig zijn met het systematisch uitkam men van de jungle. En de enige kans die zij hadden, was in een vol komen onbekend gebied met een moordend klimaat door een van die kammen heen te glippen. Die ene kans werd echter practisch te niet gedaan door de noodzaak Ni chols te zoeken. Hun groepje was te klein om te splitsen en verder gaan zonder de professor was vol komen zinloos. Niet als het er over ging het vege lijf te redden, maar voor Mersham was de in Engeland ontvangen op dracht van onverminderde beteke nis, ook in deze wanhopige situa tie. Het was alsof Marion zijn ge dachten raadde. „Mag ik uw plannen weten, ka pitein?" vroeg zij. „Als professor Nichols alleen maar bezeten is geweest van angst, en in een soorl tropenkolder ge schoten heeft en de jungle in ge vlucht is, is hij ons theoretisch zes uur vooruit", antwoordde Mersham langzaam. „Practisch kan hij niet ver geko men zijn zonder water, en moet hij hier ergens rondzwerven. Het lijkt mij echter niet zo waarschijnlijk dat een man als Nichols in 't stik donker de jungle in springt, of hij moet een bepaald doel hebben en de weg weten". „Maar er is hier geen weg en wat zou Nichols in deze verlaten wil dernis zoeken?" „Als je een doel weet, is er al tijd een weg." „Wat bedoelt u precies ,,Er kan maar één doel zijn be halve wij", zuchtte Mersham. Afschuw trok over Marion's bleek gelaat. Zij sprong op van de kist waarop zij zat. ,,Als het waar is", sprak zij ge jaagd. ,,Ik twijfel er ook niet aan of Nichols wilde zich hier in verbin ding stellen met de nazi's", vulde Crane aan. „En de opzet is geweest u mee te nemen". „De vijand heeft verwacht, dat Nichols' activiteit mij wel zou over donderd hebben en ik op zijn ver langen toesterhming zou gegeven hebben om te springen. In dat ge val zou u zich nu in handen van de nazi's bevonden hebben." „Maar waarom riep Marion angstig uit. „Daarvoor heb ik maar één ver klaring", was Mersham's grimmige antwoord. „Nichols werkt voor de nazi's." „En ik ben zjjn secretaresse", stamelde Marion. Het bloed vloog haar naar het gelaat. „U gelooft toch niet dat ik.... Wij werken voor de geallieerden. Ik verzond zelf de rapporten", stamelde zij. Mersham keek naar de grond en zweeg. „Ik ben er van overtuigd dat u volmaakt onschuldig bent. Offici eel staat u natuurlijk onder verden king, maar u zult wel niet trachten te ontsnappen", zei Crane vriende lijk. „Nichols werkte inderdaad voor ons, maar gaf de meest waardevol le inlichtingen aan de Duitsers. Zijn onderzoekingen voor de geal lieerden waren de mooiste camou flage en de beste gelegenheid, die men zich denken kan. In het licht van kapitein Mersham's theorie over Nichols wordt hetgeen u ver teld heeft, volkomen duidelijk." „Zeker, de andere mogelijkheid, tropenkolder ,of krankzinnigheid tengevolge van de doorgemaakte spanningen." Er viel een beklemmende stilte. Marion wist heel goed dat de man tegenover haar reeds overtuigd was van professor Nichols' verra- zuimd het bij de overige ingekomen stuk ken te vermelden; hetgeen men nu in de ze vorm herstelde. Het was inderdaad mogelijk, dat de 3e wethouder reeds als zodanig had ge tekend. Maar op 1 September had de wethoudersverkiezing plaats gehad en op 7 October kwam pas de goedkeuring van Gedep. Staten. En bovendien de andere wethouders hadden toch ook getekend, zonder dat hun benoeming door G. S. was gesanctionneerd. De heer van Kuik merkte echter op dat bij de keuze van de wethouders uit drukkelijk was gezegd, dat de benoeming van de derde wethouder pas in zou gaan, wanneer de goedkeuring van G.S. verkregen was. Dat die andere wethou ders tekenden was niet meer dan nor maal. De voorzitt$ï> betoogde dat alles uit eindelijk toch maar neer kwam op een formaliteit; het was de heer van Kuik maar te doen om wat bezwaren te ma ken. Maar, zei de heer van Kuik, mij is nog meer ter ore gekomen, namelijk dat er door B. en W. naar gevist is, hoe het eigenlijk uitgelekt is, dat G. S. de derde wethouder geweigerd hebben. Waren B. en W. soms aanvankelijk van plan de zaak maar in de doofpot te houden? Wanneer de heer van Kuik het colle ge niet meer vertrouwde, aldus de voor zitter, dan zou hij het zwijgen er maar toe doen. De heer Grootswagers' sloot zich aan bij de heer van Kuik; inderdaad was in dertijd gezegd, dat de benoeming pas van kracht zou worden wanneer G.S. ze goedkeurden. Uit het schrijven bleek, dat G.S- de raad adviseerden het genomen besluit maar in te trekken, m.a.w. hou de eer aan U zelf, anders doen wij het. Hij zag niet in dat er nog een mogelijkheid was om de benoeming goedgekeurd te krijgen en wilde daarom de zaak maar ineens ongedaan maken. De zaak was vorige keer al genoeg in het belachelijke getrokken; het was maar een middel om een bepaalde groep zoet te houden, deze 3e wethouder. De heer de Cock stelde hier tegenover dat de raad indertijd met grote meerder heid besloten had een derde wethouder te kiezen. Hij stelde voor om het stuk aan te houden tot de volgende vergade ring; wanneer de burgemeester terug was, zou die misschien nog kunnen bewerken dat de benoeming werd gesanctionneerd. De voorzitter bracht hierna het voor stel om het schrijven aan te houden in stemming en met 8 stemmen tegen vier werd het aangenomen. Tegen stemden de heren Grootswagers, van Kuik, Elshout en Snaphaan. WAAROM NIET OP AGENDA? Op de aanvullende agenda stond voorts nog een voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan de Parkstraat aan A. H. Aussems en de heer van Kuik in formeerde weer waarom dit voorstel ook niet op de gewone agenda stond. Te elf der ure, antwoordde de voorzitter, was het bouwplan van de heer Aussems ge reed gekomen en B. en W. hadden be sloten dit nog af te werken, zodat de be trokkene voor 1 Januari aan de gang kon. Het laatste voorstel tot voorlopige vaststelling van de bedragen bedoeld in art. 55ter van de L.O. wet, deed de heer van Kuik weer vragen waarom het niet op de gewone agenda stond; maar nu schoof hij een beetje uit, want dit voor stel was de raad wel degelijk met de ge wone agenda gestuurd, zij het dan dat het op een afzonderlijk vel stond. GERUCHTEN OMTRENT ROSAGAERDE, De heer Grootswagers was de eerste die gebruik maakte van de rondvraag, toen hij vroeg, welk verband er bestond tussen Rosagaerde en het gemeentebe stuur. Had het gemeentebestuur recht de boeken en bescheiden in te zien? Hij zou het zeer op prijs stellen, wanneer de ver houding op dezelfde wijze geregeld was als bij het Sportpark, want wat hem over Rosagaerde ter ore was gekomen was verre van fraai. Als het waar is, wat hij vernomen had, en hij had geen reden om hieraan te twijfelen, dan werd het tijd, dat er eens met de harde bezem onder werd geslagen. De voorzitter vond het verre van fraai, dat de heer Grootswagers op zo'n ma nier het stichtingsbestuur in opspraak bracht. De gemeente verhuurde het ge bouw aan de stichting, maar overigens was hem niets bekend van verantwoor- dersrol. Voor haar, tfce veel met hem samen had gewerkt, was het moeilijk te aanvaarden. Maar de feiten getuigden tegen hem. Toch waren er nog hiaten in Mersham's berekening. Waarom waren zij aangevallen door de Duitsers, als Nichols voor hen werkte? Zij stel de de vraag aan Mersham. „Daar heb ik over nagedacht", antwoordde hij. „En als mijn ver klaring juist is, is Nichols' vlucht de grootste ramp voor de gealli eerden in deze oorlog." Het intelligente meisje begreep hem onmiddellijk. „U bedoelt, dat Nichols slechts zo lang voor de geallieerden werk te als hij nodig had om tot resulta ten voor de nazi's te komen „Juist, hij heeft het atoomwapen uitgevonden en wacht slechts op 'n geschikte gelegenheid om te ver dwijnen zonder verdenking op zich te laden." „En de door hem zelf geopperde reis naar Leopoldsville was die gelegenheid", vulde het meisje aan. „De verdwijning van professor Nichols en zijn assistente zou natuurlijk op zo'n uiterst ge vaarlijke reis geen verdenking wekken', besloot zij bitter. ding of iets dergelijks, die de stichting aan het gemeentebestuur schuldig zou zijn. Als geldschieter kon de gemeente na tuurlijk wel bepaalde rechten laten gel den. Maar het was in alle opzichten be ter als de heer Grootswagers feiten, geen geruchten ter kennis bracht van het ge meentebestuur. De voorzitter dacht wel te weten waarop de heer Grootswagers doelde en persoonlijk had hij hiernaar geïnformeerd en het was gebleken dat 't alles bij elkaar niets om het lijf had. Het zou wel gaan, dacht hij, over de oprui ming van oud goed van enkele in Rosa gaerde ondergebrachte dames; maar hij verzekerde dat hiermee niets bijzonders aan de hand was. De heer Grootswagers echter ver wachtte van het gemeentebestuur dat het in overleg zou treden met het gehele stichtingsbestuur, 't Zou hem de moeite sparen om eens een openbare raadsver gadering hierover bijeen te roepen. Als het gemeentebestuur het nodig oordeelt, antwoordde de voorzitter, dan zal het in overleg treden. Namens het bestuur van Rosagaerde verklaarde de heer de Cock, dat er re gelmatig contact bestond tussen het stichtingsbestuur en het gemeentebestuur. Als er moeilijkheden bestaan, dan alleen op het gebied van de financiën, zolang de lening nog niet door Ged. Staten is goedgekeurd. Ik zou me niet op geruch ten af laten gaan. Ik ga niet op geruchten af, zei de heer Grootswagers, ik heb hier de schrifte lijke bewijzen, en uit zijn zak haalde hij een bundel papieren. Ik zal er echter geen gebruik van maken, wanneer ik van het gemeentebestuur de toezegging krijg, dat zij in overleg zullen treden met Rosagaerde. De voorzitter achtte dit nog niet no- dig, en hiermee was de zaak afgedaan. De heer IJpelaar informeerde of er geen schrijven binnen was gekomen van de bewoners van de Hilsestraat, waarin verbetering van hun straat werd ge vraagd. Inderdaad was dit binnengeko men, zei de voorzitter, maar het vraag stuk zou ter sprake gebracht worden wanneer een nieuw wegenplan voor de omgeving daar behandeld werd. De zaak had wel degelijk de aandacht van B. en W. De heer IJpelaar vestigde voorts de aandacht van B. en W. op het feit dat in de Hilsestraat nog steeds 2 huisgezin nen verstoken waren van electriciteit. Hij vond dit een toestand die niet door de beugel kon en de voorzitter gaf hem in deze gelijk. Nogmaals zou men de zaak eens bespreken met de PNEM; er was al meer de aandacht op gevestigd. Nadat de heer IJpelaar nog geïnfor meerd had, naar de rechttrekking van de percelen in de Tramlaan en de voorzitter hierop geantwoord had dat dit niet zo eenvoudig was en dat er meer bij te pas scheen te komen, dan alleen het college, begon de heer Elshout over de straat- namengeschiedenis. Kaatsheuvel Tel. 2486 VERMINKTE STRAATNAMEN. Het werd tijd, dat deze geschiedenis, waarover hij al meer gepraat had, eens tot een goed einde werd gebracht. Wan neer kwamen de goede namen, nog steeds prijkten de verminkte namen op veel bordjes; de ene naam werd gewel dig bekort, de andere zoveel mogelijk uitgerekt. De Parklaan heette Parkstraat, hij wilde niet de puntjes op de i zetten, maar wel op de es en de o's; het was niet Ariensplein en Finantien; er was een Sprangse weg, maar een Dongensche straat, enz. Daar waren inderdaad enkele foutjes gaf de voorzitter toe; het oude, en zeker niet het nieuwe college, had hier nog geen aandacht aan besteed. De zaak was niet zo urgent dat men er allo, platen weer af zou gaan halen, tenzij de be treffende firma aansprakelijk kon worden gesteld. Als de commissie indertijd had kunnen voorzien welke ver strekkende gevolgen hun plan zou gehad hebben, dan hadden zij zich misschien nog wel eens bedacht. .Er zou echter wel eens naar omgezien worden. Het had de heer Elshout bevreemd, dat er weer zo weinig raadsvergaderin gen waren. U kent mijn persoonlijk standpunt, antwoordde de voorzitter; ik zelf heb hier ook altijd op gewezen. We zullen zien, of we er iets aan kunnen doen. WONINGCOMMISSIE MET TWEE KAMERS. De heer van Kuik vroeg de voorzitter waarom er nog geen nieuwe woning commissie was benoemd. Omdat men nog niet klaar was met het aanzoeken van de nodige mensen, antwoordde de voor zitter. Hij voegde hier aan toe, dat de taak van de commissie zou worden uitgebreid; de commissie zou voortaan niet alleen belast worden met het vorderen van woonruimte, maar zou ook een advise rende taak krijgen. Zij zou in het vervolg bestaan uit twee kamers, een voor Kaats heuvel en een voor Loonopzand. Het was de bedoeling dat de twee kamers van de commissie regelmatig zitting hielden in de beide kerkdorpen, zodat de leden van de commissie niet meer zo ver hoefden te gaan, of de mensen niet meer zo ver hoefden te komen. Waarom benoemde men niet een com missie waarin zitting had een inwoner van Loonopzand, een van Kaatsheuvel, een van Berndijk en een vertegenwoor diger van de protestantse gemeente; uit de Moer was er geen nodig, daar krui pen ze er toch wel in, zei de heer van Kuik. De voorzitter gaf de raad de verzeke ring, dat hij gerust kon zijn te dien aan zien. Toen liet de voorzitter voor het laatst de hamer, die hij gedurende heel de ver gadering met tact en bekwaamheid had gehanteerd, vallen en was de vergadering geëindigd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2