Waalwijkse en Langstraatse Courant W&AIW2K Het Brabants Orkest Najaarszitting Prov. Staten. BIOSCOOP-PROGRAMMA. speelde Beethoven. VEILIGE KOERS! De raad der gemeente Heusden Dames! Vooral nu Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. Ilamea-Gelei voor Uw handen A. S. ZONDAG BAL in .THALIA." VERGADERING R.K. MIDDENSTAND. HERMAN KREBBERS Vioolconcert. excelleerde in EEN PROF. DE QUAY OVER DE PROBLEMEN VAN BRABANT. beperkt de spreektijd der raadsleden VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO 76e JAARGANG No. 90 Abonnement 13 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" CONSULTATIEBUREAU VOOR SLECHTHORENDEN. De R.K. Vereniging van en voor Slechthorenden houdt vanaf 16 No vember a.s. elke derde Maandag van de maand zitting voor hulp aan slechthorenden. Het consulta tiebureau is gevestigd in het ge bouw van het Wit-Gele Kruis, Gro testraat 240, Waalwijk, en geopend vanaf half acht n.m. Alle slechtho renden kunnen daar terecht met de i moeilijkheden welke een gevolg zijn van hun hoordefect. Voorlichting, bemiddelingg, me disch en technisch onderzoek zijn geheel gratis zonder enige andere verplichting. Ook zelfs het nakij ken en controleren van boortoe stellen, kleine reparaties of verbe tering in de geluidsweergave. Voor dit doel is een technische hulp kracht met instrumenten e.d. op 't bureau aanwezig. Tussentijds kan men terecht bij de heer Mangels, Crispijnstraat 120 te Waalwijk. „VANDAAG IS MORGEN." Deze titel van het toneelspel dat de dames en heren van Baardwijks Toneel a.s. Zondag in het Baard- wijkse patronaat en Zondag over een week in de Waalwijkse Gilden bond voor het voetlicht brengen, is al erg veelbelovend om zijn ge heimzinnigheid en doet er ons naar uitzien om spoedig weer iets te zien van de Baardwijkse tone listen in het nieuwe seizoen. We herinneren ons nog natuur lijk, hoe in Februari j.l. Baardwijks Toneel een groot succes heeft ge boekt door op het toneelconcours in Tilburg de eerste prijs te beha len; ze speelden toen het amusante „Over 12 dagen tegen midder nacht." Het toneelspel van Herbert Bates, dat Baardwijks Toneel nu brengt, zal ons wel niet in die lu gubere griezelige sfeer brengen van het succes-stuk, maar niet minder zullen we meeleven met de verwikkelingen van dit toneelspel. We hebben de laatste jaren steeds betere prestaties van Baardwijks Toneel mogen bewonderen en we kunnen daarom thans weer als on ze verwachting uitspreken dat re gisseur Jan van den Hoven met zijn actrices en acteurs weer iets goeds zal brengen, zoals we dat van hen gewend zijn. Jan Mol zorgt zoals steeds voor een goed decor, terwijl de grime in handen is van de heer van den Heuvel uit Dongen. De talrijke vrienden van Baard wijks Toneel en zijn vele donateurs staan ongetwijfeld a.s. Zondag en de Zondag d.o.v. weer een paar mooie avonden te wachten. We wensen deze ijverige en seri eus werkende toneelclub aan het begin van het nieuwe seizoen alle succes toe. „EEN BABY VAN 1000 WEKEN' Dit is de veelbelovende titel van het toneelstuk, dat de R.K. 's-Her- togenbossche Toneelver. Bosch' Toneel" op Zaterdag a.s. in de Gildenbond voor het voetlicht zai brengen onder auspiciën van de afdeling Waalwijk van de Neder landse Katholieke Bond van Werk nemers in Industriële Bedrijven „St. Willibrordus". Met dit stuk viert Sl. Willibror dus a.s. Zaterdag haar patroons feest en we geloven wel dat het 'n gezellig feest zal worden. Want „Een baby van 1000 weken" is een werkelijk dolle klucht van Hans Nesna en we twijfelen er niet aan of de actrices en acteurs van het bekende „Bosch' Toneel" zullen ze ker in staat zijn het op een goede manier voor het voetlicht van de Gildenbond te brengen. Niet alleen leden van de afdeling - met hun vrouwen of verlooffden hebben toegang, maar ook de huis genoten, deze laatsten echter tegen een kleine vergoeding. PAARDENSPORT. De jaarlijkse jachtrit in onze om geving, die Udenhout als uitgangs punt heeft, zal plaats hebben op Zaterdag 21 November a.s. Na een H. Mis in de parochiekerk en zege ning der meute volgt een ontvangst ten gemeentehuize. Daarna vangt de jachtrit aan, die Bosch en Duin als eindpunt heeft, waar een gezel lig samenzjjn het sluitstuk van de ze sportdag vormt. Op Zaterdag 28 November heeft in de hei de jaarlijkse Cross Country, georganiseerd door de Waalwijkse Paardensportver. „Ros sinant" plaats, waarvoor Waal- wjjks Belang een wisselbeker be schikbaar stelt. Wij geven later na dere bijzonderheden. EEN NIEUWE TEXTIELZAAK IN DE ST. ANTONIUSPAROCHIE. Zoals uit een van de adverten ties in dit nummer blijkt, zal de heer I). v. d. Hout vandaag in de St. Antoniusparochie een nieuwe textielzaak openen. We kunnen de nieuwe firmant op de eerste plaats gelukwensen, dat hij in de gelegenheid is geweest zijn nieuwe zaak op dit punt te vestigen. Met de sterke uitbreiding van Waalwijk ten Zuiden van de Spoorlijn is ongetwijfeld de be hoefte aan goede middenstandsza ken sterk toegenomen en we mogen daarom gerustelijk verklaren, dat deze nieuwe textielzaak in 'n be hoefte voorziet. De heer D. v. d. Hout, afkomstig van de textielstad Tilburg en bo vendien uit de textielbranche, heeft het voormalige café van de heer Klijn op een voortreffelijke manier laten verbouwen tot een ruime gerieflijke en heldere win kel. De fa. A. Vermeer nam dit werk aan; de fa. Spuijbroek ver zorgde degelijk 't metselwerk, ter wijl de fa. Vermeer het timmer werk en vooral de keurige winkel- opstand, die alle artikelen die de winkel voert op een duidelijke wij ze laat zien, verzorgde. De fa. Mol zorgde er voor dat het interieur en het exterieur van de nodige frisse verven werden voorzien; de fa. v. Dongen legde de installatie voor de verlichting aan terwijl de fa. Kleijn zorg droeg voor de moderne ver- li chtingsapparatuur en de fa. P. v. Woensel voor een goede gasver- warming. Waalwijk en speciaal de St. An toniusparochie is een mooie zaak rijker geworden en voor de onder nemende firmant zijn de vooruit zichten in alle opzichten gunstig. Dat de toekomst voor hem goede resultaten zal brengen, wensen we hem graag toe. LEZING. Vrijdagavond zal voor de Waal wijkse Zeilclub de heer J. G. Witt- pen een lezing houden en een film vertonen over de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij. Deze lezing heeft plaats in de achterzaal van Hotel Verwiel om 8 uur en is toegankelijk voor leden en belangstellenden. Maandagavond hield de afdeling Waalwijk van de R.K. Midden standsvereniging een vergadering in Hotel Verwiel. Daar de voorzitter, de heer A. j Meijs, in het begin niet aanwezig kon zijn, werd de vergadering ge leid door de vice-voorzitler, de heer H. van Mil. De voorzitter van het actie-co- mité, de heer A. de Visser, deelde mee, dat het de bedoeling is in hel kader van de St. Nicolaas-actie een speciale St. Nicolaaskrant uit te geven in grote oplage. Hierin zul len de attracties worden bekend gemaakt, waarvoor het kopend pu bliek prijzen kan winnen. De hoofdprijs zal een waarde hebben van 150 gulden. Vervolgens installeerde de vice- voorzitter de nieuwe secretaris, de heer J. van Drunen uit Drunen, die deze functie van de heer A. Klijberg heeft overgenomen. Toen de voorzitter was gearri- veerd, installeerde deze de geeste lijke adviseur, de ZeerEerw. Zeer- gel. heer pastoor Dr B. v. d. Hurk. In een korte toespraak zei deze graag adviseur van de R.K. Mid denstandsvereniging te zijn, omdat hij de middenstand beschouwde als de ruggegraat van de maat schappij. Hij zegde toe op de eerst volgende vergadering een spreek beurt te houden. De bestuursleden de heren H. v. Mil, vice-voorzitter, D. J. van Óss, penningmeester en Jos. Zeegers werden herkozen. De heer A, Snels deelde mee dat de collecte voor SANTOS 170.06 had opgebracht. Een afgevaardig de van het hoofdbestuur zal bin nenkort een spreekbeurt komen houden om propaganda te maken voor deze instelling. De spreker van deze avond was pater Adam, die een uiteenzetting gaf over de Dr Van Beurdenclubs, waarvan er ook in Waalwijk een opgericht zal worden. Zestien le den gaven zich hiervoor op. Pater Adam zal op de praatavonden godsdienstige onderwerpen behan delen, terwijl een andere spreker zal worden aangezocht voor eko- nomische onderwerpen. Toen de agenda was afgewerkt, sloot de voorzitter de vergadering. MUSIS SACRUM-PROGRAMMA De Bron. Theater Musis Sacrum brengt van Vrijdag t.m. Zondag een film die zeer de aandacht heefi getrok ken, zowel in het buitenland als in Nederland. Zij wordt genoemd de meest besproken Amerikaanse film van het jaar, verkreeg, in Neder land het praedicaat film van de maand, en hier is alle reden toe, want op een boeiende, reële, zeer verantwoorde wijze behandelt de ze rolprent een even boeiend als verontwaardiging wekkend pro bleem, namelijk het negerprobleem. Maar op hoe geheel andere manier dan dit tot nog toe vaak gebeurde. Er verdwijnt in een Amerikaans dorp een negermeisje en dan werkt alles samen om het kind op te spo ren; de man die er het laatst mee gezien is, wordt gearresteerd en dan ontdekt men het kleine meisje in een diepe put, gelukkig nog le vend. Realistisch schildert de film hei verdriet van haar ouders, maar in even hoge mate opwindend schetst „De Bron" ons het geza menlijke werken van allen om het kleine kind te redden. Het hele dorp is beangstigd om het lot van hel kleine negermeisje en is be gaan met het lot van de ouders. Een film is het die we iedereen van harte aanbevelen en die geen enkele liefhebber van de bioscoop die af en toe toch wel eens wat meer wil dan moord en bloed en love en revolvers, mag missen. Muiterij op het Goudschip. 1' hoort aan de titel al dat dit 'n heel ander soort film is; we zitten in deze film weer midden in het avontuur, midden in de strijd, die in het begin van de vorige eeuw ontbrandde tussen Groot-Brittan- nië en het jonge Amerika, midden tussen de Engelse oorlogsschepen, die de oceaan regeerden. We zien hoe een schip de blokkade zal moe ten doorbreken, om goud te halen in Frankrijk, we zien een stel mui ters zich meester maken van het schip, we zien tenslotte ook hoe toch de gerechtigheid zegeviert. Mark Stevens, Patric Knowles e.v.a. spelen de rollen in deze film, Angela Lansbury is de enige vrouw in dit mannengezelschap, maar zij is dan ook bijzonder mooi en bij zonder gevaarlijk. Weer was Het Brabants Orkest in Waalwijk en weer hebben vele honder den op tWee concerten kunnen genieten van de uitstekende weldoend enthousias te musiceerwijze van het provinciaal Or kest. Onder auspiciën van de Kunstkring, gaf Het Brabants Orkest een jeugdcon- cert en een avondconcert. Het avondconcert werd geopend met de Sinfonia in Bes gr.t. van Joh. Chr. Bach, een zangerig werk, waarvan wij de vertolking door Het Brabants Orkest wegens bezigheden elders niet konden genieten. Maar toen de eerste maten klonken van Beethovens 2e Symphonie waren we gelukkig wel in de zaal, en zo komt het dat dit concert van Het Brabants Orkest ons bij zal blijven als een brillant, en verkwikkelijk Beethoven-concert. We kunnen ons Beethoven voorstellen in meerdere gestalten, met meerdere op de voorgrond tredende karaktereigen schappen, maar die avond waren we in het gezelschap van de blije Beethoven, van de grote componist die in zijn mu ziek een middel vond te ontstijgen aan alle aardse en lichamelijke zorgen, zich te onttrekken aan de lichamelijke en' geestelijke kwellingen. Maar hij kende het schrijnende leed en de niet aflatende kwelling van een steeds erger wordende doofheid, hij kende de innerlijke twijfels en pijnen, en juist daarom is de blijheid die van tijd tot tijd in zijn werk door klinkt een gerijpte blijheid, de blijheid van het verworven geluk, van de inner lijke vrede, van de evenwichtigheid. Af en toe wordt deze blijheid pleizier en uit Beethoven zich in wat muzikale „spielerei", maar over het algemeen is het de blijheid die de ernst niet buiten sluit, hetgeen we horen doorklinken in bepaalde gedeelten uit zijn rijke oeuvre. En tot die bepaalde delen kunnen we ongetwijfeld rekenen de 2e Symphonie in D gr.t. en op het concert van Dinsdag* hebben we Het Brabants Orkest onder de leiding van Hein Jordans deze vreug de van een hogere orde horen vertolken. Het was niet een oppervlakkig vlot en rap spelen met keurig bijeengeregen klankenparels, het was een dringen in de essentie van het werk en vertolken ook van alles wat er schuil ging achter de klanken, kortom een weergeven van Beethovens zielevrede en het daaruit noodwendig voortkomend geluk. Vaardig volgde het orkest de aanwij- zigingen van zijn uitstekende dirigent en kwam tot een vertolking die veel schoons te genieten gaf. Al liet de trefzekerheid van het koper wel eens iets te wensen over deze avond, al is het podium van Musis Sacrum geen concertpodium, Het Brabants Orkest wist ons Beethovens 2e een boeiende gestalte te geven. Bij ons echter overheerst de indruk die Beethovens vioolconcert in D gr.t. op ons maakte, zoals het werd vertolkt door Herman Krebbers en Het Brabants Or kest. De geestesgesteldheid van waaruit Beethoven dit werk schiep zouden we wellicht (nog steeds met de reserve no dig op dit gebied) dezelfde kunnen noe men als die waarmee hij zijn 2e Sym phonie schreef, maar er komt een ele ment in meer verhevigde mate de rijk dom van dit werk verhogen en dat is: een rijp, volgroeid meesterschap, een ta lent op het stralende hoogtepunt van zijn kunnen, een .piet te stuiten schep pingsdrang die het materiaal voor het grijpen had. Het is zo vanzelfsprekend dit viool concert, noch de solo-partij, noch de or kestpartij heeft iets gewilds over zich, de ene is niet geschreven om derwille van de andere, of omgekeerd. Hier is sprake van een zeldzame organische eenheid, en nooit zullen wij, dunkt ons, een concert horen waarin een schonere wisselwer king en samenwerking is tussen solo-in strument en orkest, als in dit vioolcon cert Herman Krebbers was de solist in dit concert; we zouden hem liever herschep per noemen, zoals hij dit meesterwerk een levende gestalte gaf. Hij is niet al leen een razend knap technicus, die de moeilijkheden, en die zijn er velen in dit werk, spelenderwijs overwint, hij be schikt ook over een rijpe stijl, bijwijlen persoonlijk gekleurd, maar daarom niet te min aantrekkelijk. Deze betrekkelijke jonge kunstenaar voert zijn strijkstok met de allures van een volleerd meester, maar wij weten dat achter deze allures een talent schuilt, dat een ongemeen hoge graad van ontwikkeling reeds heeft be reikt. Zijn uiterlijke vaardigheid verhindert hem echter niet het volle begrip te heb ben van de geest die het werk ademt en zijn voordracht bezield te doen zijn. Hein Jordans liet de solist zich uitspe len, zoals hij dat behoefde, maar hij ver gat niet de belangrijke rol die het orkest vervulde in dit concert. Hij wist beide, solist en orkest, op te nemen in een zeld zame samenwerking, hij wist ze samen te voegen tot het kunstwerk van de avond, dat ons nog lang bij zal blijven: Beetho vens Vioolconcert. Dit was hem niet zo erg moeilijk, want het orkest reageerde zeer nauwgezet op de geringste aanwij zing. Heel, heel mooi was het! En dan kunnen we het alleen maar jammer vinden dat niet heel de zaal tot in alle hoeken was gevuld! Neen, dat was 's middags beter toen de jeugd de gast was in Musis Sacrum en zich door Hein Jordans rond liet lei den in het schone rijk van de klanken. Hein Jordans wist interessante dingen te zeggen over de ontwikkeling van het orkest in het algemeen en de dames en heren van Het Brabants Orkest speel den pleizierig voor hun jeugdig gehoor. Een zangerige andante uit de Sinfonia van Joh. Chr. Bach, waarin Evert van Tricht als hoboist excelleerde; een fees telijke ouverture Oberon van Carl Ma ria von Weber; een in al zijn rijk ge schakeerde stemmingen goed weergege ven le Peer Gyntsuite van Grieg en ten slotte Young Persons Guide to the Or chestra" van Benjamin Britten, een op den duur meer interessant dan mooi werk, met echter knappe variaties en een goed geschreven fuga; in zijn geheel zon der enige twijfel een ware gids voor de jeugdige concertbezoeker. De jeugd, voornamelijk middelbare scholieren uit Waalwijk en omgeving en enkele klassen van het Kaatsheuvelse Missiehuis, was erg enthousiast en heeft ongetwijfeld een vruchtbaar uurtje van mooie muziek gehad. Op 25 Februari van het volgend jaar bezoekt Het Brabants Orkest Waalwijk weer; Arpad Szomoru, cello, zal dan meewerken als solist. Laat het concert op zich even schoon zijn als dat van Dinsdag, maar laat het pubhek uit Waalwijk en de Langstraat toch een beetje meer waardering hebben èn voor Het Brabants Orkest èn voor de Kunstkring, beide instellingen hebben daar waarachtig wel recht op. Iedere schipper volgt altijd de veilige koers om zijn doel te bereiken. En U Volgt U de juiste koers bij Uw VERKOOP RECLAME Dan betrekt U hierin vóór alles het PLAAT SELIJK NIEUWSBLAD. Want daarin wordt iedere advertentie door velen vele malen gelezen. Voor de lezers een betrouwbaar baken, voor de adverteerders de juiste weg naar succes Adverteert in „DE ECHO" Dinsdag heeft de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, de najaarszitiing van de Provinciale Staten geopend met een rede waarin hij de voornaam ste problemen van ons gewest be handelde. Ook nu weer, zoais steeds na de oorlog, waren de voornaamste de bevolkingsgroei en de werkgelegenheid en hun ver band. Over de bevolkingsgroei zei de commissaris dat het gebooreover- schoi overeenkomstig de schattin gen voortdurend ongeveer 25.060 zielen per jaar bedraagt. De cijfers van het vertrekoverschoi lopen echter nogal ver uiteen: in 1948 een vestigingsoverschot van 326 personen, in 1950 een vertrekover- schot van 146 personen, dat in 1952 was opgelopen tot 5030 per sonen. De werkloosheid heeft sinds 1948 steeds boven het landelijk gemid delde gelegen en hoewel er een lichte verbetering is ingetreden, waarschuwde prof. De Quay voor lichtvaardig optimisme, omdat de bevolkingsaanwas hier het grootste is en Brabant in Augustus en Sep tember nog de grootste werkloos heid had. De verbetering is te danken aan de werkzaamheden tengevolge van de watersnood, de toegenomen bouwactiviteit en de zich uitbreidende industrialisatie. Sprekend over de bouwactiviteit noemde de commissaris het wo ningvraagstuk nog steeds klem mend. Hoewel er sinds de bevrij ding 40.000 woningen zijn ge bouwd, is er nog altijd een tekort van 29.267 woningen, dat men in 1960 hoopt ingehaald te hebben. De uitbreiding der industrieën'be wees volgens spreker het gunstige industriële klimaat van Brabant. Hij wees op bet nut van decentra lisatie, die gestalte krijgt in talrijke industriële vestigingen in middel grote en kleinere gemeenten. Een commissie is nog bezig met de be studering van de verdere uitbrei ding der werkgelegenheid en na dat het rapport dat zij zal uitbren gen is behandeld door de Provin ciale Raad voor de Welvaart, zul len aan de Staten voorstellen dien aangaande worden gedaan. t Voortzetting der emigratie achtte prof. De Quay noodzakelijk: in j 1952 emigreerden uit Brabant 5124 personen, dat is 10.52 procent van het landelijk totaal. In het eerste halfjaar van 1952 liep dat percen tage op tot 12.1. Hij prees het werk van de maatschappelijke organisa ties voor de emigranten. Ook over de verkeers-geografi- sche ontsluiting van hel gewest sprak de commissaris. Flen pro gnose geeft 't vooruitzicht dat het autoverkeer in 1970 iweeëneenhal- ve keer zo groot zal zijn als nu. Het meest belast zullen dan zijn de ver bindingen van Holland met het Zuiden en Oosten van ons land. In dit verband betreurde prof. De Quay het, dat het klaar maken van de weg EindhovenTilburg nog vier jaar in beslag zal nemen, ter wij! hij ook wees op de noodzake lijkheid dat de brug bij Gorinchem wordt verwezenlijkt en de verbin ding mei Tilburg tot stand komt. Voorts vroeg hij een principiële beslissing inzake de Schelde-Rijn- verbinding. Voor de Biesboswer- ken is op de rijksbegroting 1954 'n bedrag van 4 millioen uitgetrokken voor werken die geen uitstel kun nen lijden. Voor de rest zal wel ge wacht moet worden op hei rapport van de Deltacommissie. Nog vele andere problemen bracht de commissaris der konin gin ter sprake. O.a. kondigde hij de bouw van een tweede electrisclie centrale aan en een verlaging van de electriciteitslarieven met ingang van 1 Januari 1954. De uitgaven en inkomsten der provincie zijn van 1948 tot 1954 ge stegen resp. van vier millioen tot acht millioen en van 6 millioen tot 8)^ millioen. Aan het slot van zijn rede stelde prof. De Quay de vraag of de gees telijke opgang Van Brabant gelijke tred houdt met de materiële voor uitgang en persoonlijk betwijfelde hij dit. Naast versterking der gees telijke kracht zag hij duidelijk symptomen van neergang en hij spoorde aan niet terug te schrik ken voor zelfkritiek, om vooral geestelijk een waardige plaats in te nemen in het nieuwe Europa, waarom het tenslotte gaat. De zitting wordt voortgezet op 18 December. Heftige discussies al of niet verband houdend met de gemeente-begroting De Raad der gemeente Heusden kwam Dinsdag 10 Nov. j.l. voltallig in open bare vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, de Edelachtb. heer A. van Delft, werd de heer G. van Ooyen, welke tengevolge van een ongeval verhinderd was de eer ste vergadering bij te wonen, alsnog be ëdigd. De heer van Herpt werd vervolgens door de voorzitter gelukgewenst met de hoge Pauselijke onderscheiding welke hem is verleend. 3. Onder de ingekomen stukken wa ren enkele vragen van het raadslid de heer de Waard, betreffende het aantal kinderen welke momenteel de R.K. Meis jesschool te Heusden bezoekt, en hoeveel woningzoekenden er thans in de gemeen te Heusden staan ingeschreven. Het aantal kinderen dat per 1 Nov. aan de R.K. Meisjesschool stond inge schreven was, volgens de voorzitter, in totaal 163, te weten Heusden en Oud- heusden 94, Herpt 41, Hedikhuizen 24, andere gemeenten 4. Wat de woningzoekenden betreft, daar liggen volgens de voorzitter de cijfers zo: Heusden 26, Herpt 10, Oudheusden 2, Hedikhuizen 3, uit andere gemeenten 30. De heer van Herpt zou graag verne men hoeveel woningen na de oorlog in deze gemeente gebouwd zijn en hoeveel woningen daarvan bewoond zijn door personen welke geïnteresseerd zijn bij de N.V. de Haan en Oerlemans. Hierop kon de voorzitter direct geen antwoord ga ven, maar deze gegevens zullen in de eerstvolgende vergadering verstrekt wor den. Van de heer van Herpt was ook een vraag ingekomen betreffende de heffing van ƒ1.leges bij het verlenen van een slachtvergunning; is men hiermede niet in strijd met de vleeskeuringswet. De voorzitter antwoordde hierop, dat, wanneer dit in strijd was met de vlees keuringswet. hiervoorzeer zeker geen Koninklijke goedkeuring zou zijn ont vangen. 4. Omtrent bet verzoek van het be stuur der avondtekenschool inzake het herstel der Tekenschool bracht de heer Rijke naar voren, dat het toch in het be lang der gemeente is, wanneer hierin zo spoedig en zo doelmatig mogelijk word voorzien, hier immers worden toch de vaklieden opgeleid welke straks weer moeten medewerken tot opbloei van Heusden. Wanneer volgens spreker het geheel ineens zou worden opgeknapt zou dit naar zijn mening goedkoper zijn dan elk jaar een apart gedeelte onderhanden te nemen. De voorzitter zei hierop dat vorig jaetr door B. en W. aan de secretaris van de Avondtekenschool een suggestie is ge daan, en wel in die zin dat het bestuur het gehele herstel zou financieren en dat de gemeente jaarlijks een bedrag zou af doen. De heer Roza was het eens met de zienswijze van de heer Rijke, maar was ook de mening toegedaan dat de de- meente hierin als huiseigenaar een goed voorbeeld moet geven; deze moet toch immers zorgen dat de woningen welke zij verhuren in goede staat zijn en blij ven. De heer Verschuur meende dat wan neer het onmogelijk zou blijken het ge hele geval ineens op te lossen, dan toch in ieder geval de toilletgelegenheid eerst in orde te brengen, daar dit in die school een onhoudbare toestand is. B. en W. trokken hierna hun prae- advies in en stelden voor de begroting 1953 te wijzigen en de bouwkosten als nog beschikbaar te stellen, wanneer Ged. Staten tenminste hiervoor toestemming verlenen. 5. Op verzoek van het College van Kerkvoogden der Herv. Gemeente Heus den, werden met instemming van de raad de rechten op de voormalige toren enz. door de gemeente Heusden aan voor noemd College overgedragen. 6. Tot leden en plaatsvervangende leden van de Commissie Woonruimtewet werden de volgende heren herbenoemd: Leden Plaatsverv. leden Chr. A. J. van Herpt S. J. Reurloo A. J. v. d. Kolk L. C, Verschuur Chr. van Balkom A. van Bladel J. M. van Wijk J. van de Zalm M. Smits Th. van Horen. 7. Ingevolge hun verzoeken om tege moetkoming voor kinderen welke buiten deze gemeente een school bezoeken wer den de navolgende vergoedingen toege kend: A. Prins 4.50 per maand; J. Bouman 6 per maand; M. v. d. Kevie 2,50 p. maand; G. Kamerman 2.50 p. maand; A J. Govers ƒ11 per maand en W. van Hooft 3 per maand. Op het verzoek van W. van Ooster hout, wiens kind een school bezoekt te Vlijmen, werd afwijzend beschikt, daar binnen 4 km eenzelfde school aanwezig is. 8. Het aangaan van een Rekening- courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van 100.000 werd door dé raad aan genomen. 9. Wegens periodieke aftreding van A. van Delft als regent Godshuizen, wer den voor deze vacature 2 candidate»

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5