W&2LWÏR )E OPDRACHT ROBERT MERSHAM mm „VOOR ORDE EN VREDE" JÊ PSBS s«» fJW - 2' DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 2 Waalwijkse militairen ontvingen MIDDENSTANDS-BORGSTEL LINGSFONDS VOOR DE LANG STRAAT EN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Maak U los uit de greep van Rheumatische Pijnen. M WOLLEN HERENVESTEN grote keuze, met en zonder mouwen J. HOENOERVANGERS nastiekzaal werd in twee leslokalen ver deeld. In 1947 waren de 4 klaslokalen volle dig gerepareerd en in 1949 werden er 3 nieuwe lokalen aanbesteed; in Januari 1950 waren ze gereed. Toen kon ook de gymnastiekzaal weer als zodanig wor den ingericht en dit werk was in '1951 klaar. Had het heel wat voeten in de aarde voor de school er was, de laatste perio de van het 25 jarig bestaan was wel het zwaarst van alles; maar de zusters van O.L. Vrouw van het H. Hart en het schoolbestuur hebben energiek de vele moeilijkheden en problemen onder ogen gezien en tot een oplossing weten te brengen. En daarom is er, dunkt ons, te meer reden om het moeizaam bereikte 25-jarig bestaan te herdenken, hetgeen dan ook zal geschieden, op Zaterdag 21 November a.s., wanneer er o.m. in de kerk van St. Antonius een plechtige H. Mis uit dankbaarheid zal worden opge dragen. Natuurlijk zullen de meisjes van de school ook delen in de feestvreugde, terwijl zij ook actief deze feestvreugde willen bevorderen, wanneer zij in een revue de wederwaardigheden van het schoolleven in de voorbije 25 jaren weer tot leven zullen brengen en bovendien een kinderoperette zullen opvoeren. Bij dit 25-jarig jubileum past het ons een hartelijk woord van gelukwens te richten tot de eerw. Zusters van O. L. Vrouw van het H. Hart die met zo veel zorg en ijver de belangen der school hebben behartigd, tot het kerk- en school bestuur van St. Antonius, tot de kinde ren, en vooral ook tot de ouders, die hun kinderen veilig en in goede handen we ten op de St. Antoniusschool. Moge met de uitbreiding van de St. Antoniusparochie ook de uitbreiding van de school, gelijke tred houden en moge bèk het peil van het katholieke onder wijs, zoals dat op deze school werd ge geven, zo mogelijk naar een nog grotere hoogte stijgen dan waarop het zich nu reeds beweegt. Burgemeester Teijssen; Dit ere-teken zal U nog eens op nieuw overtuigen dat ook hier in liet Vaderland altijd een dank bare herinnering blijft aan de voortreffelijke wijze waarop gij in Indië Uw plicht hebt vervuld. Aan 32 Waalwijkse militairen die een gedeelte van liun diensttijd hebben doorgebracht in Indië, heeft burgemeester J. Teijssen Don: derdagavond in de trouwzaal van het gemeentehuis het ere-teken uitgereikt, behorende bij de onderscheiding „Voor orde en vrede". De burgemeester sprak hen toe in hartelijke woorden die van een zeer grote waardering getuigden voor het goede werk dat door de militairen in Indië werd verricht, voor de manier waarop zij hun plicht deden. kweekt in lengten van dagen ten goede zullen komen aan het maat schappelijk leven in ons vaderland, dan zult gij zijn wat gij waart: de beste burgers van ons vaderland. Hartelijk dank voor alles wat gij voor Koningin en Vaderland hebt gedaan. DE GEDECOREERDEN. Het gemeentebestuur stelt het op hoge prijs, zei de burgemeester toen hij hen begroette, dat U gevolg hebt willen geven aan onze uitnodiging hier te verschijnen, omdat 'wij het als een vreugde beschouwen U in het bezit te kunnen stellen van het certificaat en het ere-teken, dat U is toegekend door de minister .van oorlog, omdat wij op deze wijze 't best tot uitdrukking kunnen bren- Aan de volgende personen over- gen onze waardering voor Uw per- j handigde burgemeester Teijssen 't soon, Uw werk, Uw toewijding en de andere goede eigenschappen, die gij gedurende Uw diensttijd hebt getoond. Graag benutten wij de gelegen heid, zei de burgemeester, die ver gezeld was van de beide wethouders en de gemeente-secretaris, te memo reren, welk een betekenend, welk een verreikend offer van U ge vraagd werd. Gij had banden die U bonden, familie die U dierbaar was, veel moest gij achterlaten om naar ginds te gaan, waar een toekomst, die misschien veel onheil in zich borg, U tegemoet kwam. Gij zijt te ruggekomen met vele en velerlei indrukken; deze jaren zullen niet meer uit Uw herinnering verdwij nen, al kan het zijn dat de herinne ring met de jaren wat zal vervagen. Ik hoop dat gij voor U zelf de overtuiging hebt dat gij daar goed werk hebt verricht, dat gij tot de conclusie gekomen zijt: ik heb het gedaan zoals ik het diende te doen, zoals de Koningin en de regering het van mij verlangden. Dit ere-teken zal U nog eens op nieuw overtuigen dat ook hier in 't vaderland altijd een dankbare her innering blijft aan de voortreffelij ke wijze waarop gij daar Uw plicht vervuld hebt, een plicht, die door het wereldgebeuren van U gevergd moest worden en die voor ons in menig opzicht niet onbetekenend is geweest. Ik hoop dat gij aan dit teken de bedoeling toekent die de regering er aan heeft willen geven en dat de ervaring daar verkregen, de levenswijsheid daar verworven, het saamhorigheidsgevoel daar ge- certificaat en 't ere-kruis: P. Dem- mers, G. Hamers, A. Maas, H. Maas, C. v. d. Berg (Nieuw-Zeeland), A. v. d. Meerakker, A. Schoondermark, A. Spijkerman, J. v. Beurden, M. Vissers, J. Kavelaars, J. v. Hooff, L. v. Gelder, W. Bakkers, Q. Kuis, L. v. Mier, M. Schoep, C. Hobbelen, J. Kuysten, H. Didden, J. v. Delft, P. v. d. Griendt, A. v. d. Heuvel, J. v. Huiten, A, Kolsteren, G. v. d. Lee, P. Lenglet, C. Verhagen, P. Vos, A. v. Assen, A. v. Wees (Au stralië) en A. Rijken. Ik hoop, zei de burgemeester ten slotte, dat het U gegeven zal zijn in Uw verdere leven veel voorspoed te ontmoeten en dat het voorts zo zal zijn dat gij zult tonen in Uw werk, in Uw werkkring, dezelfde te zijn gebleven die gij waart toen gij als militair op uitnemende wijze Uw taak verrichtte. Dokter P. Lenglet, die ook tot de onderscheiden militairen behoorde, dankte namens alle oud-Indië-men- sen het gemeentebestuur, dat op deze manier hun de onderscheiding had willen uitreiken; de onderschei ding kreeg er ontegenzeggelijk meer waarde door. Dat deze plechtigheid plaats vond in de trouwzaal, mocht een symbool zijn van hun trouw aan Koningin en Vaderland, aldus dok ter Lenglet. Met een heildronk op de Konin gin en een even onder elkaar ver toeven, werd deze plechtigheid be sloten. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduyn. 10). Mersham knikte. „Ja, zo is het, u moest professor Nichols natuur lijk vergezellen, want u wist te veel. Hun opzet is tot nu toe mis lukt. Nichols nam vannacht de be nen om zich bij de vijand aan te sluiten en hen bij ons te brengen. Was hij bij ons gebleven, dan had hij het risico gelopen toch in Leo- poldsville te arriveren, waarmee de kans op verdwijning en bekend making van zijn kennis aan de na zi's voorlopig verkeken geweest zou zijn. Ik veronderstel tenmin ste, dat mondeling overleg met de Duitsers noodzakelijk is om tot de constructie van het wapen te ko men „Ja, dat is juist", antwoordde Marion. Willen de nazi's 't atoom, wapen construeren, dan moet dat onder zijn persoonlijke leiding ge beuren. Het overseinen van 'n for. De heer Jan Tielen te Waalwijk, die met 1 Januari a.s. aan de beurt van aftreden is als lid van het Da gelijks Bestuur en algemeen voor zitter van het Middenstands-Borg stellingsfonds voor de Langstraat en het Land van Heusden en Alte- na, gevestigd te Waalwijk, heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, door welke hij voor deze functie was aangewezen, meege deeld dat hij voor een eventuele herbenoeming niet meer in aanmer king wenst te komen, met 'n dank woord voor het zovele jaren-in hem gestelde vertrouwen. De heer Tielen heeft de functie van lid van het Dagelijks Bestuur en algemeen voorzitter onafgebro ken bekleed vanaf de oprichting van het fonds door de K. v. K. in 1936, dus ruim 17 jaar. Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrich ten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kru schen Salts. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger wer king. Onzuiverheden in het bloed kun nen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tien duizenden lijders aan rheumatische pijnen. DE MARTELGANG VAN KROMME LINDERT. Er was vrij grote belangstelling voor het optreden van Het Volks toneel Donderdagavond in Musis Sacrum. Dit gezelschap, dat zich op ons vragen een beroepsgezel schap noemde, bracht ten tonele een bewerking van A. M. de Jong's bekende roman ,,De Martelgang van Kromme Lindert", welke be werking de roman veel recht liet wedervaren, maar het toneel in veel opzichten tekort deed. Een spreekster sprak grote gedeelten uit de roman, die dienden om 11 taferelen aan elkaar te verbinden. Mahr deze verbindende tekst was zo nodig, dat men zonder meer de taferelen niet zou hebben kunnen spelen, hetgeen bewijst, dat men hier niet te doen had met een to neelstuk, dat stelt geheel andere eisen, maar met een illustratie van de romantekst, die te veel hoofd zaak was. In vele opzichten echter kon het vertoonde spel onze bewondering hebben; regisseur Nico Steenber gen, die de hoofdrol van de Krom me speelde, is een goed acteur, die in momenten van grote naar bui ten tredende ontroering (en dat waren er veel, eigenlijk een beetje te veel) een beheerst talent aan de dag legde. Zijn opvatting van de rol van Kromme Lindert kan men vrij goed noemen, al hadden wij graag af en toe de nadruk minder gelegd willen zien op de „goeie sukkel" en meer op het buiten en vooral het tegenover de samenle ving staan van deze gemartelde fi guur. De overige speelsters en spelers legden een aangename gemakke lijkheid van spelen aan de dag, waaruit bleek, dat ze het (voor de hoeveelste maal vertoonde stuk degelijk beheersten. We hebben echter een erg groot bezwaar, dat ons het genieten van dit stuk volkomen onmogelijk maakte; dit bezwaar geldt 't taaltje dat alle speelsters en spelers uit kraamden. Het was wel een zeer schamele poging het West-Bra bantse dialect te spreken, dat bij een poging bleef. De vele lie's, meestal nog misvormd tot hè's, (maakten deze poging allerminst aanvaardbaar; liet had veel weg van een verfomfaaid Amsterdams achtertUiurüentaaltjeAnneke's moe der slaagde nog het best in het spreken van Het West-Brabants, terwijl de hoofdrolvertolker ook 'n beetje in de goede richting ging, maar een harde „Hollandse" (i stond hier ieder goed resultaat in de weg. Eerlijk, wij vonden het soms ver schrikkelijk om aan te horen. Het was jammer dat dit en het schromelijk in gebreke blijven van de bewerking, die geen toneel was en geheel verkeerde accenten leg de op de Jong's roman, onze totaal indruk van hetgeen we zagen, niet zo gunstig maken. PROPAGANDA-SAMENKOMST C. N. V. Chr. Besturenbond Waalwijk, Donderdag 19 November a.s. om half 8 zal in het gebouw Chr, Be langen, Besoyensestraat, de propa- ganda-samenkomst gehouden wor den, uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond. In het programma is een wijzi ging gekomen; de heer Braspenning is verhinderd op deze avond het woord te voeren. Als sprekers ho pen nu op te treden de heren J. M. Harthoorn, Utrecht, penningmees ter Ned. Chr. Beambtenbond en H. Oudekerk, secretaris van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. Onderwer pen zijn: „Een vraag" en „Uw ant woord". De heer Oudekerk spreekt die avond eerst in Sprang. Het slot woord wordt gesproken door de Weleerw. Heer Ds. M. Verweij. Men verzuime deze belangrijke vergadering niet. Ook voor de on georganiseerden is dit een mooie gelegenheid om eens kennis te ma ken met de Christelijke Vakbewe ging. CONCERT OEFENING EN VERMAAK MET MIMI AARDEN. Het concert dat op 19 November a.s. door Oefening en Vermaak in Musis Sacrum wordt gegeven, en waaraan, zoals wij feeds berichtten, medewerking wordt verleend door de zangeres Mimi Aarden, is be doeld als een volksconcert. De keu ze van de nummers is dus zodanig met zorg gekozen, dat voor „elck wat wils" te genieten valt. Als opening staan op het program twee klassieke werken die wel bij uitstek „populair" genoemd mogen worden, en wel het „Lentekoor" uit „die Jahreszeiten" van Haydn en het niet minder bekende „Halle luja" uit „der Messias" van Handel. De soliste, Mimi Aarden, laat zich voor de pauze horen in een aria uit „Samson et Dalila" (mon coeur s'ouvre a ta voix) en een aria uit „II Trovatore" van Verdi, terwijl 't programma voor de pauze besloten wordt met het prachtige koor „Je rusalem" uit „I Lombardi" van Ver di. Na de pauze wordt geopend met koren uit „Faust" van Gounod (wals) en uit „Mephistopheles" van Boito (Ave Signor). Mimi Aarden brengt dan ten gehore de „Segue- dille" uit „Carmen" en de aria „O don fatale" uit „Don Carlo" van Verdi, waarmee zij in het voorjaar met Het Brabants Orkest in Waal wijk zo'n uitbundig succes oogstte. Het Mannenkoor van Oefening en Vermaak zal nog optreden met het brillante openingskoor uit „Ernani" van Verdi, terwijl als sluitstuk op het programma voorkomt 't „Kerk koor" uit „Cavalleria Rusticana" van Mascagni. Al met al dus een zeer aantrekkelijk programma ,dat zeker veel muziekliefhebbers uit Waalwijk en omtrek naar Musis Sa crum zal trekken. „J U D O". JUDOCLUB WAALWIJK WINT DE LAUWEREN. Bovengenoemde Judoclub heeft haar eerste deelname aan een grote wedstrijd met succes volbracht, t.w. te Rotterdam, waar ter gele genheid van het 12J^-jarig bestaan van Sportinstituut René Hulsker in jZ. - -v gebouw Emporium een groot Judo- tournooi werd gehouden. Nadat in de voorronde met 43 van „De Maasstad" werd gewon nen, verloren zij de eerste ronde van Yu Wa Den Haag en werden hierdoor in de verliezersronde ge plaatst. Door een mooie overwin ning op Gouda wisten zij de finale der verliezersronde te bereiken te gen hun oude tegenstanders „De Maasstad" die inmiddels van West- land had gewonnen. In een harde wedstrijd, die gelijk opging, wist Waalwijk de lauweren te oogsten, die aan de teamleider werden uit gereikt. AANKOOP VAN KUNSTWERKEN DOOR DE PROVINCIE. Gedeputeerde staten van Noord- Brabant hebben in hun vergadering van 11 November 1953 besloten tot de aankoop van een 5-tal werken uit de inzendingen voor de Provin ciale Prijs voor Schone Kunsten (in 1953: Beeldende Kunsten), n.l. een beeldhouwwerk en een 4-tal schilderwerken: K. Bastiaans te Mill, Trouwpartij. N. Molenkamp te Tilburg, Ker- mispaard. J. Nies te Deurne, Bloemen. J. Verschuuren te Vught, Nature Morte. F. Verhaak te Breda, Statuette. Over de aankoop van één schil derij wordt nog nader overleg ge pleegd. ASPIRANT EMIGRANTEN NAAR THALIA. Zij, uit dc Langstraat en omgeving, die voornemens zijn te emigreren en zij, die er ook al wel eens aan ge dacht hebben en ook zij, die wel eens graag iets over de emigratie en haar mogelijkheden zouden wil len weten, moeten niet ver zuimen Donderdag 19 No vember a.s. om 8.30 uur naar Thalia te gaan, waar door het Gewestelijke Ar beidsbureau te Waalwijk een Emigratie voorlich tingsavond wordt gehou den. Het is allerminst de bedoeling van het Arbeidsbureau propaganda te maken voor de emigratie, maar gezien de grote belangstelling die er in onze omgeving voor de emi- grtie bestaat, wil het arbeidsbureau in deze voorlichting geven; wil het de candidaten op alle mogelijke manieren van dienst zijn. Inderdaad is in de Langstraat steeds een reatief grote belang stelling geweest voor de emigratie en gelijk de directeur van bet ar beidsbureau ons verzekerde, de emigranten zijn steeds van een zeer goed gehalte gebleken, want prac- tisch geen van die vertrokken zijn in de loop der jaren is terugge keerd, terwijl er nagenoeg geen mislukkingen zijn geconstateerd. Daar deze belangstelling voor de emigratie de laatste tijd weer gro ter vormen aan gaat nemen, be sloot het Bureau in groter verband van advies te dienen en daarom wordt op Donderdag 19 November a.s. in Thalia een emigratie voor lichtingsavond georganiseerd. Op deze avond zal allereerst de directeur van het Arbeidsbureau Waalwijk, de heer H. J. van Hest, een inleiding houden, waarna het woord is aan de heer M. A. Krens; de heer Krens gaat door voor een deskundige op emigratiegebied, die een jarenlange ervaring heeft, ten eerste als emigratie-ambtenaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Den Bosch en tCn tweede als deel uitmakend van de Ned. Emigratie- dienst. Grotestraat 1 55 Filiaaihoudster: M.v. d.BRAND-HENS Ook de heer J. N. A. Brugmans, emigratie-ambtenaar van het G.A.B. te Eindhoven, zal spreken op deze avond. Dit is een van de eerste ambtenaren, die een reis met emi granten naar Australië meemaakte en die enkele maanden onder de reeds gevestigde emigranten in dat .werelddeel heeft vertoefd. Zijn uit eenzetting en zijn aanwijzingen zullen dus wel heel waardevol zijn. Films zullen op deze avond hei gesproken woord verduidelijken, terwijl de aanwezigen volop de ge legenheid hebben tot vragen stel len, zodat niemand oningelicht van deze bijeenkomst behoeft terug te keren. Ongetwijfeld zullen vele candi- daat-emigranten van deze mooie gelegenheid gebruik maken, om hun licht eens te gaan opsteken omtrent de mogelijkheden die emi gratie voor iedereen biedt. mule is in dit geval niet voldoende en bovendien te riskant. Mersham liet een tevreden ge brom horen. „Het is dus noodzakelijk dat Ni chols persoonlijk naar Duitsland gaat, willen zij iets bereiken „Inderdaad", zo interrumpeerde Crane somber. „Dat verklaart dus bovendien waarom de prof. zoge naamd wilde verdwijnen. Vanuit Londen of welk punt van de be schaafde wereld dan ook zou een man als professor Nichols, bewaakt door tientallen geheime agenten, nooit in Duitsland gekomen zijn. Van hieruit is dat gemakkelijker en zou het verborgen kunnen blijven. De geallieerde autoriteiten weten nu trouwens al niet beter of Ni chols en zijn assistente zijn veron gelukt. Want de DC II had al 6 uur geleden in Leopoldsville moeten arriveren." „Daar had ik nog niet eens aan gedacht", zei het meisje opgewon den. „Dat kan misschien onze red. ding zijn. Men zal toch zeker op onderzoek uitgaan Mersham glimlachte een beetje wrang. „Na de Noord-Afrikaanse kust hebbij wij om veiligheidsredenen geen berichten meer uitgezonden. Men zal dus niet alleen het Congo- gebied, maar ook onze Sahara-rou te moeten afzoeken. Ik behoef u wel niet te vertellen wat dat beie gent. Nee, wij zullen zelf onze no ten moeten kraken en ze zullen ver duiveld hard zijn, dat verzeker ik u. Temeer daar het van ons afhangt of de nazi's in het bezit komen van het atoomwapen. Wij moeten pro fessor Nichols achterhalen of de ge volgen zijn niet te overzien". „Als het de Duitsers gelukt pro fessor Nichols in Duitsland te krij gen, zullen zij de oorlog winnen", verklaarde Marion met grote zeker heid. De doden waren begraven. Het wrak van de bommenwerper zou wel tot het einde der dagen in een zaamheid blijven liggen. In ganzen mars drongen de overgeblevenen door de jungle. Mersham voorop, achter hem majoor Crane en Brent, Marion in het midden, vervolgens Hartley, terwijl Sam en Flanders de achterhoede vormden. De enige bagage bestond uit blikken water en munitie, gebundeld in een groot zeildoek, hun enige bescherming in de nachten. Sam had berekend dat zij er een soort tent van konden maken. De schotwond veroorzaakte hem veel pijn, maar scheen wonder lijk genoeg snel te genezen. Kwellende gedachten joegen in Mersham's brein rond. Was 't geen krankzinnige onderneming? Dit in de blinde zoeken naar Nichols? Er was geen spoor van de verrader te vinden. Iedere stap die zij moeizaam deden kon verder van de professor afleiden en waren zij bij toeval toch op het goede pad, dan liepen zij er gens in handen van de nazi's. Mers ham dacht verbitterd na. Was hij dan óók een stompzinnig kuddedier, een automaat die een opdracht con sequent uitvoerde, ook al was er geen schijn van kans op een positief resultaat. En dan bedacht hij weer wat het zou zijn als hij niet alles deed om te verhinderen dat de ver raderlijke atoomgeleerde naar Duitsland zou ontkomen. Het meest kwelde hem de aanwezigheid van 't meisje. Haar geleerdheid en de naam die zij in de wetenschappelij ke wereld genoot, waren hier niets. Het legde geen gram gewicht in de schaal. Zij was nu een jonge vrouw in ellendige omstandigheden, met gescheurde kleren en gezwollen voe ten, struikelend en strompelend, moedig en taai, ja dat wel, maar toch een sta-in-de-weg, een bron van zorg en zelfverwijt. Woede steeg in hem op als hij dacht aan de koele zakelijkheid waarmee de he ren in Londen een jonge vrouw als een bijna zekere dood inzonden en vragen rezen in hem op, die niet te beantwoorden waren. De hitte leg de zich als een knellende band om zijn slapen. Onder zijn tropenhelm scheen zich een horde duivels ver zameld te hebben, die ijverig gaten in zijn schedeldak trachtten te bo ren. Wreed was het leven zoals zij hier nu zinloos voortstrompelden en ver daarbuiten millioenen elkaar afslachtten. De atoomgeleerde was misschien al lang op weg naar een zakelijk scherp belijnde kamer, er- gens in Berlijn. Daar zou hij zich tevreden over zijn sik aaien en met andere geleerden een bespreking hebben. De dood van nieuwe mil lioenen, van hele steden tegelijk, zou het onderwerp uitmaken en lange getallenreeksen, magische te kens, zouden zich aaneenrij den tot een plan, doodgewoon een werk schema op zoveel vellen dood pa pier. Even wetmatig en onverschil lig zouden vlugge handen de din gen, die op papier stonden gaan rea liseren en vermaterialiseren. Grote donkere fabrieken verrezen, om heind door hoge muren. Daarbin nen werd de dood geschapen, een, die alles verre overtrpf in sterkte en afgrijselijkheid. En dan zou de professor op een gegeven dag ko men kijken. Hij boog zich met een gematigde interesse over het eind- product heen. „Hm, uitstekend", zou hij zeggen en een verse sigaar aan steken. En de mannen om hem heen wisten zich de zwetende schedels af. Het was gelukt. De arbeiders, de onwetende schare, gingen gewoon door met handgrepen doen en in pakken en zij zongen daarbij de laatste straatdeun. Zonder dat zij 't wisten, werkten zij alweer aan de volgende. Begin noch eind van het productieproces was hun bekend, interesseerde hun ook niet. 's Avonds werd er in intieme kring een feestje gegeven. Alleen de al- lerhoogsten waren er bij, gezellig om een tafel met veel bloemen en zilvergerei. Zij dronken en hielden korte speeches, alles heel zakelijk. Aan het eind van de maaltijd nam de allerhoogste een mooie ronde appel uit de dessertschaal. Hij grin nikte even en hield de appel op. „We zullen het eens even proberen" zegt hij rustig. De heren volgen hem belangstellend naar het open ven ster. Achteloos gboit de man de ap pel weg, heel ver weg, tot daar waar de grote stad leeft. Er is even een helle flits, een enorme wolk stijgt op en dan is er alleen nog maar een zwart berookt gat. De dames en he ren drukken de professor de hand en wensen hem geluk. „Werkelijk een pracht-resultaat, professor. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2