Waalwijkse en Langstraatse Courant De gedachtenis van de geheimen in Jezus' leven zal levendig worden gehouden. iliill ■HMH Een mooie vooruitgang Sanapirinelk tablet iiiiiii PAROCHIAAN SCHONK DE TOREN voor Houtwarenfabriek LOUIS AARTS VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON HELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 9,3 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO'' Een bijzondere berk in Drnnen In de gedurende de laatste tijd in een nieuwe uitstekende vorm geredi geerde St. Jansklokken, troffen wij Zaterdag een artikel aan, dat gewijd was aan de nieuwe kerk die thans in Drunen wordt gebouwd. Graag ne men wij uit dat artikel enkele gegevens over, terwijl wij ook met genoe gen de foto's plaatsen, die de redactie van de St. Jansklokken ons welwil lend afstond; wij doen dit graag, schreven we, omdat het hier een bijzon dere kerk betreft. Om meer dan één reden bijzonder. In de oorlogsdagen het mikpunt van het meedogenloze g.ranaatvuur, is de kerk totaal verwoest en de gelovigen van de parochie van de Heilige Lambertus hebben zich vanaf die tijd moeten behelpen met de beperkte ruimte die het parochiehuis bood. Zij hebben verlangd naar een groots eigen kerkgebouw, zij hebben er voor gewerkt en geofferd en thans zien zij hoe even westelijk van de plek waar de oude St. Lambertuskerk stond een nieuwe kerk gaat verrijzen. Zij waren blij met deze kerk, al zou die dan niet met een fiere toren naar de hemel wijzen. De kerk van Drunen in de steigers. De witte lijnen geven aan hoe de kerk er het volgend jaar Juli uit zal zien. (foto St. Jansklokken). Maar sinds enkele weken zijn zij dub bel verheugd; sinds het moment namelijk dat de Hoogeerw. Heer Deken Rooy- ackers in een stille noodkerk kon mee delen, dat een zijner parochianen, de heer Lips, directeur van de Scheeps- schroevengieterij, de parochie een toren ten geschenke gaf. Dit was een edele christelijke daad, die ons terug doet den ken aan de eerste tijden van het chris tendom en ook aan de tijd toen de ge lovigen zelf hun kerken en ka thedralen bouwden. En daarom ziet u op de bij staande foto de kerk reeds hoog in haar stijgers staan en daar bovenuit rijst fier en on wankelbaar de toren, getekend met de witte lijn van de ver beelding, want niemand had met de toren rekening gehou den, omdat men hem niet voor mogelijk hield. Maar in Juli van het volgend jaar, wanneer de kerk gereed zal zijn, zal daar ook de toren staan met het glorieuse kruis en de blijde galmende klokken. Daarom noemden wij de nieuwe Drunense kerk een bij zondere kerk. De lezer vindt echter bij dit artikel nog een tweede foto; een foto namelijk van het gips model van het hoofdaltaar in de nieuwe kerk, zoals Lucas van Hoek dat ontwierp. In de absis van de nieuwe kerk zien we de eenvoudige, zware of fertafel staan, waarop het ta bernakel, dat iets lager en bre der zal worden, dan het model aangeeft, daarachter staat fors en indrukwekkend een schil derstuk, waarboven God de Vader troont, die Zijn gekruis te Zoon als offer aanvaardt. In de brede lijst zal dus een schilderij worden aangebracht, maar, en dat is weer een re den, waarom wij de Drunense kerk zo bijzonder noemden, de gelovigen zullen niet bij ieder kerkbezoek naar hetzelfde grootse schilderij opzien, want telkens wanneer de Kerk zich opmaakt om een van de grote feesten die het Kerkelijk jaar kent te gaan vieren, zal een ander schilderij de herinnering aan die „genadevolle geheimen van Jezus' leven" levendig louden, het herdenken van dat bijzondere feit uit de heils geschiedenis vergemakkelijken. Lucas van Hoek zal ook deze schilderijen vervaardigen; eerst de voorstelling van de Nederdaling van de H. Geest, omdat de Drunense parochianen om streeks Pinksteren hun nieuwe kerk ho pen in gebruik te nemen; daarna zullen geleidelijk aan de andere vervaardigd worden, schilderijen die in beeld brengen Jezus' Geboorte in de stal, Jezus' Kruis dood en Zijn glorievolle verrijzenis; een beeltenis van Christus Koning en van de Gemeenschap der Heiligen; een beeltenis van de H. Lambertus, de parochiepa troon, van de Heilige Maagd Maria op de Mariafeesten en als er rouw is in de Drunense kerk, dan wordt de achterwand van het hoofdaltaar bedekt met een paars-grijze voorhang, waarop de levens boom staat afgebeeld en de gouden Zon der Gerechtigheid en daar beneden vis jes, 'gelovigen gered door het doopwater. Nog meer opdrachten, behalve deze zeer vererende, heeft de Brabantse kun stenaar Lucas van Hoek ontvangen een ontwerp voor de lopers, die door nijvere Drunense handen zullen worden ge knoopt; ontwerpen voor al het smeed werk, zoals de kandelaars, de godslamp, de tabernakeldeur, de wierookstandaard, terwijl hij dan zo langzamerhand ook kan beginnen aan de glas-in-lood-ramen, die de kerk zullen sieren. Minstens twee hiervan kunnen meteen worden geplaatst. Het moet de deken van Drunen en al de parochianen deugd doen, te zien hoe, na jarenlang verlangend uitzien, thans hun droom werkelijkheid gaat worden; hoe nu hun gezamenlijk werken en offe ren gestalte gaat krijgen in dit fraaie kerkgebouw, waarin de rijke liturgie levend gaat wor den en gaat spreken tot allen die hier komen om de gedach tenis aan Jezus Zoenoffer mee te vieren. En zal dan ook een orgel de dankbare feestelijke gezan gen begeleiden? Zou ook deze droom van de Drunenaren ver wezenlijkt worden? Er is een orgelfonds waarvan iedereen het beste verwacht, die gele zen heeft hoe men in Drunen gezamenlijk zich inspant om van de nieuwe Sint Lambertus kerk iets schoons en waardigs te maken. Burgemeester Snels heeft het voorzitterschap van dit Orgel fonds op zich genomen en wij twijfelen er niet aan of hij zal zijn gemeentenaren-paro chianen op weten te wekken nogmaals hun kenmerkende eigenschappen van offerzin en samenwerken te doen spreken om samen te* bereiken, dat spoedig, heel spoedig de rijke klanken van het orgel het schone nieuwe kerkgebouw zullen vullen. Het zou een triomf zijn van christelijk samenleven en sa menwerken, welk ideaal wij, mensen van de moderne tijd al te ver in het verleden moeten gaan zoeken. I Om dit alles noemden wij de kerk van Drunen zo bijzonder; om de toren, die zo plotseling, gelijk een wonder kwam, om het altaar dat het liturgische beleven zo veel schoner zal maken, om het orgel, de verwezenlijking van een stoute droom, om alles waarin de eenheid van de paro chianen van de H. Lambertus zich mani festeerde. Wanneer over een week of drie, zoals de plannen zijn, de heer Louis Aarts zijn nieuwe fabriek aan de Eerste Zeine (naast de nieuwe WAMI- fabriek) opent, dan zal dit betekenen dat de Houtwarenfabriek Louis Aarts de kinderziekten te boven is, de kinderschoenen is ontgroeid. In 1942 als experiment naast het aannemersbedrijf van de Wed. A. Aarts en Zn., begonnen, heeft het aanvankelijk kleine houten-hakkenbedrijf zijn levensvatbaarheid getoond, is hét product vooral in de Waalwijkse be drijven goed ingevoerd en bleek het zelfs mogelijk en noodzakelijk een geheel nieuwe fabriek te bouwen. V' - V Het gipsmodel van het hoofdaltaar in de nieuwe Drunense St. Lambertus-kerk. (foto St. Jansklokken). GEEN IMPORT MEER. Voor de oorlog werden de houten hak ken die de schoenindustrie nodig had voornamelijk geïmporteerd, vanuit het buitenland. Tijdens en vlak na de oor log zijn enkele Nederlandse bedrijven zich speciaal op de vervaardiging van dit artikel gaan toeleggen, en onder deze was ook de fa. Wed. A. Aarts en Zn. te Waalwijk, met het gevolg, dat al spoedig de schoenfabrikanten dit onont beerlijke artikel betrokken van het Ne derlandse bedrijfsleven en deze speciale tak van het bedijfsleven hier wel bij voer. Er bleek dus voor het meer dan 80 jaren oude aannemersbedrijf Wed. A. Aarts en Zn. een goede toekomst in te zitten, toen de vraag van de binnenland se schoen-industrie bleef toenemen en vooral ook toen het california-systeem meer en meer veld won; dit systeem na- inelijk werkt speciaal met houten hakken. In de loop van de 12 jaren, dat de he ren Aarts de houten hakken fabriceren, f hééft men dit bedrijf van het aannemers bedrijf gescheiden en zo is het thans de heer Louis Aarts die een Houtwarenfa briek onder zijn eigen naam exploiteert. Het behoeft geen betoog, dat in een schoenenstreek zoals de onze een der gelijke fabriek een groot gemak is. Er kan een nauw contact bestaan tussen de schoenfabrikant en de houten-hakkenfa- brikant en speciaal wanneer de eerste een nieuwe monstercollectie wil samen stellen, met een nieuw soort hakken, werkt het voor hem prettig de tweede „vlak bij de deur" te hebben. Het is daarom geen wonder dat de heer Aarts, naar wij vernemen, speciaal de Waalwijkse schoenfabrikanten tot zijn beste en grootste afnemers rekent. UIT DE KLEREN GEGROEID. Neemt men echter, zoals wij, een kijk je in de huidige hakken-fabriek annex aannemersbedrijf, dan zal men zonder enige twijfel tot de conclusie komen, dat het kind uit zijn kleren is gegroeid. Enkele tientallen machines, allemaal op twee na, door de heer Aarts zelf ont worpen, staan in een betrekkelijk kleine ruimte opgesteld; een behoorlijke opslag plaats voor het hout is er niet, het licht is onvoldoende enz., zo zou men nog een aantal bezwaren meer kunnen noemen, die allen de aanleiding tot de nieuwbouw aan de Eerste Zeine hebben gevormd. Architect Fijan ontwierp het nieuwe fabrieksgebouw, dat gerealiseerd werd door het aannemersbedrijf Wed. A. Aarts en Zn. Het is een mooi ruim en licht gebouw van 12 bij 28 meter, ruim genoeg om het uitgebreide machinepark, dat voor het grootste gedeelte uit klei nere machines bestaat te kunnen bevat ten en het waarborgt een rationele ef ficiënte opstelling van deze machines, zo dat er op een veel economischere manier gewerkt kan worden. Er is een aparte slijperij, een voornaam onderdeel voor een bedrijf dat het moet hebben van de bijtels, de fraisen en de messen; er is een ruime houtloods en voldoende plaats om het hout tijdens het eerste droogstadium in de buitenlucht op te kunnen slaan. Er is een ruim kan toor en een aardige ontvangkamer, die het geheel completeert. EEN MODERN VERWARMINGSSYSTEEM. Het verwarmingssysteem, zoals dat in deze nieuwe fabriek is toegepast, had onze speciale aandacht, toen we er de zer dagen 'ns een bezoek brachten, om dat het hier een systeem betreft, dat erg modern is en uitstekend heet te function- neren. Een stofzuigerinstallatie zuigt de krul len, die dit bedrijf natuurlijk massa's op levert, naar een grote oven, waar deze krullen als brandstof fungeren en een temperatuur kunnen bereiken van soms wel 1200 hier is dan ook sprake van een totale verbranding, zodat er nage noeg geen as overblijft. Door deze grote, vuurstenen oven, lopen een aantal buizen waar koude lucht ingeblazen wordt; de stofzuigerinstallatie voert deze op een behoorlijke warmte gebrachte lucht weer naar de fabriek. En men is alleen maar bang dat het soms een beetje te warm zal worden; maar dan kan de warme Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. HET KOMENDE MARIA-JAAR. SPECIAAL GEBED. In een speciaal voor het Maria-jaar opgesteld gebed roept Z.H. de Paus de bescherming van Maria in voor de Kerk en vraagt, dat alle mensen mogen er kennen, dat zij broeders en zusters zijn en dat de volkeren leden zijn van één familie. Het gebed, waarvan de tekst Zaterdag werd bekend gemaakt, zal -voor het eerst op de middag van de achtste December door de H. Vader zelf en de kinderen van Rome in de basiliek van Santa Ma ria Maggiore worden gezegd, nadat Z.H. de Paus het Maria-jaar zal hebben ge opend. EEN DODE EN TWEE ZWAAR GE WONDEN BIJ AUTOBOTSING. Een persoon is gedood en vier perso nen zijn gewond, van wie twee ernstig, bij een auto-ongeluk dat Dinsdag is gebeurd op het gevaarlijke kruispunt in de Zeilberg onder de gemeente Deurne. Een bestelauto uit Warmond Z.H. en een personenauto uit de Meerkamp (egm. Deurne) zijn door tot nu toe onopgehel derde oorzaak tegen elkaar gebotst. De inzittenden van de wagen uit Deurne, vader en zoon Verbakei en de heer J. v. Dinter, werden alle drie zwaar gewond naar het ziekenhuis te Deurne overge bracht waar de zoon inmiddels is over leden. De beide inzittenden van de bestel auto, de heer Beemsterboer uit Warmond en de heer Brouwer uit Noordscharwou- de, werden slechts gewond. NED. OPERA ENGAGEERT MIMI AARDEN. De directie van de Ned. Opera heeft met de zangeres Mimi Aarden een contract ge;sToten, waardoor Mimi Aarden zal medewerken aan enige operavoorstellingen in hel komende voorjaar. De zangeres mezzo-sopraan is geboortig uil Steenbergen (N.Br.) en trad vorige week met overweldigend succes op het concert van Oefening en Ver maak alhier op. luch't afgevoerd worden of eventueel worden aangewend voor het drogen van hout. Maar in elk geval, het is een mooi ant woord op de vraag: waar blijven we met de krullen, terwijl het bovendien het brandstoffenvraagstuk afdoende oplost. De omvangrijke electrische installatie In de nieuwe fabriek werd aangelegd door de fa. J. van Dongen, de fa. Zee- gers verzorgde het loodgieterswerk, de fa. W. Hens schilderde de boel netjes op en de fa. Frans van Wees en Zn. zal Zorg dragen, dat de stofzuigerinstallatie, Zoals die momenteel in de oude fabriek in gebruik is op de juiste manier in het nieuwe bedrijf wordt gemonteerd. In deze fabriek zullen nu de 15 a 20 arbeiders van de fa. Louis Aarts over enkele weken aan de productie van de houten hakken beginnen. Deze productie bedraagt 3000 paar per dag, wanneer er gewerkt wordt voor de zomer-collectie, dus in de winter; 's zomers willen de or ders voor de wintercollectie wel eens minder groot zijn, maar de heer Aarts wil dit, zo 't nodig mocht zijn, ondervan gen door de productie van een ander ar tikel en zijn gedachten gaan hier in de richting van het speelgoed, dat geduren de de zomermaanden in grote hoeveel heden voor Sint Nicolaas en Kerstmis vervaardigd moet worden. Ons rest tenslotte niets anders, dan de firma Louis Aarts, Houtwarenfabriek, die vertegenwoordigd wordt door de fa. V. Weijers, een goede succesvolle toekomst in de nieuwe fabriek toe te wensen. bevat een veelvoud van de beste ge neesmiddelen, daardoor werkzamer dan andere bij kou - griep - koorts en pijn. KERSTACTIE VAN THUISFRONT ONTKETENT ENTHOUSIASME. Het Besluit van het Bestuur van Ka tholiek Thuisfront om te gaan zorgen voor de naar schatting 60.000 militairen, die met Sint Nicolaas, Oudejaar en de Kerstdagen in de kazernes moeten blij ven, in verband met de paraatheid van ons land, is met uitbundig enthousiasme ontvangen. Uit het hele land komen sympathieke en dankbare reacties. Loterijtjes met een kerstkonijn als prijs, feestavondjes, col lectes worden snel georganiseerd om Ka tholiek Thuisfront te helpen aan de 1,50, die het voor de komende feest dagen denkt nodig te hebben voor elke soldaat, die niet naar huis mag; 1.50 voor drie feesten is niet veel, maar 60.000 maal is het een héél bedrag. „Mijn drie jongens zullen een goed Kerstfeest thuis hebben", schrijft een va der, „dan ook voor mijn rekening drie soldaten". En hij stuurt drie keer 1.50 voor de soldaten. Katholiek Thuisfront wijst er nog eens nadrukkelijk opindien het Kerstfeest van de soldaten zou ontaarden in straat slenteren, café- en bioscoopbezoek, is het een stap terug in de geestelijke ontwik keling van een jongeman. Hij kan voor zijn geestelijk leven de kerstinkeer niet missen. Het is daarom, dat ook de jongens bij krib en strozak, hoe eenvoudig ook, het kerstmysterie in katholieke zin moeten kunnen vieren. Anders zullen zij zich een troep vergetenen voelen, bij wie het hoogheilig feest gevoelens van bitterheid oproept. Doch een groot bedrag is nodig, om dat het getal soldaten zo enorm groot is. 60.000 soldaten wil Katholiek Thuisfront door middel van de Aalmoezeniers berei ken. Indien ieder gezin iets doet, door geheel of gedeeltelijk een soldaat te ad opteren, zou het heilig Kerstfeest veilig gesteld zijn voor de jongens van de ka zernes, de wachtposten, de hospitalen, de vliegvelden en de schepen. Zulk een be drag, voor niemand een bezwaar, kan gestort worden op giro 52.00.00. van Katholiek Thuisfront, Postbus 4, Den Haag, ofwel door een paar postzegels extra te plakken op een briefkaart aan hetzelfde adres. 60.000 soldaten buiten de 'huiselijke kring zijn het waard. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Bouwnijverheid Timmerman Metselaars Schoen en leder t Chef stikkerij Overleersnijders Zoolleerstanzer Bijtuigers Prima ophalers Afmaker Kanten schrooiers Doorzetter Opzoler Hand-overhaler Machine-overhaler Machine-zwikker Schoenstiksters Schifter - perforeerder Schoenstikkers (fabriek) Plaksters Jeugdige schoenfabrieksarbeiders voor diverse afdelingen Ongesch. fabrieksarbeiders voor onderwerkafdeling L.l. handschoensnijder Handschoenstiksters Sjouwers nathuis lederfabriek Uitzetter lederfabriek Hout - Kurk - Stro i Machinale houtbewerker L.l. meubelmakers Metaalnijverheid t Halfwas auto-monteur L.l. plaatwerker L.l. constructie-bankwerker Machine-bankwerker tevens stoker Metaaldraaier Stempelmaker Voeding en geot i Bakkersleerling Vrije beroepen i Steno-typiste Vr. kantoorbedienden Huish. diensten Dagmeisjes Dienstbode Werkster BIEDEN ZICH AAN: Bouwnijverheid Bouwkundig opzichter Schoen- en leder i Magazijnchef-lederhandel Magazijnchef-schoenfabriek Metaalnijverheid i 2e Automonteur - Electro-monteur Handel x L.l. verkoopster Voeding- en genot t Slagersknecht Verkeer t Chauffeurs Bezorgers Vrije beroepen Mannel. kantoorbedienden Vr. kantoorbediende Yl dg. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau Waal wijk, Grotestraat 339. Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig vanaf 23 Nov. t.m. 828 Nov. 1953.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5