DE LSNGSimi Waalwijkse en Langstraatse Courant DUINEN VLIJMEN ELSHOUT HAARSTEEG Drie tentoonstellingen SPRANG CAPELLE Moderne in Eindhoven Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. Pater Loop vraagt: „Binnenkort zullen we een gooi doen, naar iets dat niemand kan" VRIJDAG 4 DECEMBER 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TDELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 95 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" SLISTEN LIEFDE De Bond Zonder Naam hield een wapenschouw. Maandag avond waren ze naar Waalwijk, naar zaal Thalia gekomen, de strijders en strijdsters voor de naastenliefde, die onder de vlag van de Bond Zonder Naam de Langstraat als front gebied hebben toegewezen gekregen en daar het Goddelijke commando kregen: Heb Uw naaste lief gelijk U zelf Het is schoon voor deze zaak te mogen vechten, dit commando fier en dapper te mogen uitvoeren, daadwerkelijk, niet al leen met woorden. We geloven dat te strijden onder deze vlag, de mens adelt tot een goede blije mens; trouwens zou den wij de strijdkreet van de liefde kunnen aanheffen met het gezicht van de meest sombere existentialist Daarom was het een vrolijke blije wapenschouw, waarvan wij Maandag getuigen mochten zijn. Pater Loop, de opper bevelhebber van dit leger der liefde, nam de parade af; niét streng-ernstig, maar lachend en wuivend en de maat slaan de voor het opgewekte lied. STEEDS GROTERE BELANG STELLING VOOR DE B.Z.N. Daar blijkt allerwege een steeds grotere belangstelling te groeien voor de Bond Zonder Naam, ook bij de autoriteiten. Hiervan getuig de onder meer het aanwezig zijn van de burgemeester, wethouders en secretaris van Waalwijk, van de .burgemeesters van Drunen, Heus- den en Raamsdonksveer, van de Eerw. Heer Pastoor van den Hurk en de Eerw. Heren Kapelaans Knaapen van St. Jan en Reijbroek van St. Clemens. Maar ook bleek die belangstel ling uit de woorden die de Hoofd- prómotor, de heer Nijssen, sprak, nadat Pater Loop de zaal was bin nen gekomen, geestdriftig toege juicht door de Langstraatse promo toren en promotrices en hartelijk welkom geheten door de hoofd promotor. De heer Nijssen namelijk kon meedelen dat sinds de laatste pro- motricendag, dat is ongeveer twee jaar geleden, het aantal medewer kers, dat zijn degenen die regelma tig het werk van de Bond steunen door een kleine gift of wat dan ook, gestegen was van 650 tot 1100; het aantal promotors was gestegen van 28 tot 50, terwijl de sociale dienst van de Bond Zonder Naam tientallen gezinnen uit de nood heeft kunnen helpen. AI deze cijfers golden voor Waal wijk, waar de-B.Z.N., gelijk Pater Loop zelf ook zou verklaren, wel heel mooi werk verricht. JAMMER VAN DIE ZONNEBRIL Toen na een lied, dat door de promotricen van Waalwijk gezon gen werd, Pater Loop het toneel van Thalia beklom en voor het Kaatsheuvelse Revueorkest „The Bptterflies", die de avond van een uitstekende muzikaje omlijsting voorzagen, ging staan, om het woord te richten tot zijn naaste Langstraatse medewerkers, had hij een enigszins vreemd begin. Hij zei n.l.: De tijd is voorbij om zonne brillen te dragen en wat hij daar mee bedoelde, was spoedig duide lijk, toen hij verklaarde, dat hij an ders geheel door Waalwijk gekleed zou zijn: een Waalwijkse zonne bril, een Waalwijks costuum en Waalwijkse schoenen en hij dankte de goede mensen uit Waalwijk die hem hiervan hadden voorzien. Hij dankte ook allen die aanwe zig waren en die hem in de gele genheid stelden te praten over het onderwerp dat hem dagelijks bezig hield. Na vier jaren dit werk ge daan te hebben, aldus Pater Loop, ben ik rotsvast van dit werk over tuigd. Hij vergeleek de Bond Zonder Naam met een circus, waarvan plotseling het meest attractieve nummer dreigde uit te vallen, om dat de voornaamste acrobaat ver dwenen was. En toen nam men maar de eerste de beste uil het pu bliek om daar hoog in de nok van het circus de duizelingwekkende toeren te verrichten en de grootste attractie te vormen. Zó was hij in de Bond Zonder Naam gekomen, omda men er hem voor aangewe zen had. Maar nu na vier jaren dit werk voor hem was gegroeid, na gezwor ven te hebben en geleerd, na alle lief en leed van de mensen gedeeld te hebben, nu hij het geheim droeg van duizenden mensen, nu was hij van dit werk overtuigd geworden en nu kon hij niet anders of hij moest er over praten. Men kon het zich bijna niet voor stellen, dat men hier in een mo derne zaal, voor een modern or kest staande, kon praten over een onderwerp als de naastenliefde. Maar, aldus Pater Loop, als wc de naastenliefde niet gaan zien op een moderne, overtuigende, geestdrift scheppende manier, wanneer de naastenliefde niet iets bezielends, iets geweldigs, iets mystieks wordt, als we er niet van overtuigd zijn, dat met dit beginsel de wereld van vandaag staat of valt, dan kan ik begrijpen, dat men liet niet nodig vindt hierover te praten in deze zaal. Maar het is het enige wat wij in handen hebben ais kern van het Christendom; dan is het echter nodig, dat wij ons laten begeesteren, ons laten meesle pen. Het is een kwestie van le ven en dood voor ons allen. TEGEN HET HUMANISME. Pater Loop sprak over het opko mend humanisme, dat nieuwe be wondering had voor de mens, voor zijn corpus, zijn liefdeleven, zijn geslachtsleven, voor de totale mens en in de praktijk staande voelde hij, dat dit humanisme gedragen werd door mensen van groot intel lect, door mensen van karakter en met een nobel hart. Maar alles was op natuurlijke gronden, op een na tuurlijke liefde voor de mensen ge baseerd, terwijl geen enkel liefde beginsel in de mens ontstaan kan dat niet de grondslag vindt in het egoïsme. De humanisten aldus Pater Loop, gaan strijden, gaan lopen met ons grootste mo'raaibeginsel, het enige waarmee wij kans hebben de mens heid te raken, het beginsel van de liefde tot de evenmens, maar dan om bovennatuurlijke redenen, op Goddelijk commando. Gans deze tijd van eenwording op alle gebied, eiste de naastenlief de als levend beginsel in allen; al les zou ten dode zijn gedoemd wan neer niet wakker geroepen kon worden het Goddelijk commando van de hoogachting, de waarde ring, de liefde voor elkaar; daar mee staat of valt dit tijdperk. PROPAGANDA-INSTITUUT VOOR DE NAASTENLIEFDE. Op de vraag: wat is de Bond Zonder Naam eigenlijk, gaf Pater Loop het antwoord: Een propa- ganda-instituut voor de naasten liefde. De Bond schuift geen enke le instantie op zij, zei hij, hij doodt geen enkel initiatief; het is enkel een propaganda-instituut, dat eist dat alle wegen open staan voor de gedachte van de naastenliefde, dat voor zich het recht opeiste deze gedachte te propageren ook op de modernste manier, en de mensheid er van te overtuigen, dat gans onze christelijke beschaving afhangt van het doordringen van dit besef. Sprekend over de actie „Mensen in Nood", zei Pater Loop, dat men hem er op gewezen had, dat der gelijk werk niet lag op de weg van de Bond, dat de Bond zich moest beperken tot het maken van pro paganda in woord en geschrift voor de gedachte der naastenlief de. Maar, zei hij, propaganda is een woord, waar onmiddellijk een daad naast moet staan. Millioenen im mers hebben het vertrouwen in woorden verloren; het geloof in een woord is gedood. Men moest met een eerlijke daad rechtstreeks naar. de mens gaan, onverschillig was voor iemand dat was, want het goddelijk comman do luidde: Gij zult uw naaste be minnen en dat was iedere mens. Dit beginsel moest men voortzetten in al zijn puurheid, zijn radicaal heid en avontuurlijkheid; eerlijk en rond moest men in zijn naasten liefde zijn. De actie „Mensen in Nood" was er om de millioenen te overtuigen van de eerlijke bedoelingen van de Bond. Pater Loop praatte jaren over de naastenliefde, maar kwa men er mensen een beroep doen op die naastenliefde, dan moest hij neen zeggen. Hij heeft toen aanzijn medewerkers gevraagd om alles, en vrachtwagens vol bracht men hem. Toen kwam het moment dat hij noodzakelijk geld nodig had, om bepaalde gevallen te kunnen helpen. Een millioen kerstkaarsjes liet hij vervaardigen; onmiddellijk werden zij naar de proms over het gehele land verzonden en binnen drie weken waren alle kaarsjes weg. Heel veel goed heeft hij met dat" geld kunnen doen, en men had hem gefeliciteerd met de deskun digheid en eerlijkheid waarmee men optrad; deze lof kwam echter toe aan zijn duizenden medewer kers over het gehele land. De laat ste 10 maanden hadden 6000 ge vallen van mensen in nood z'n aan dacht gehad, 5000 hiervan waren te herleiden naar de bestaande diensten, 1000 waren er waar nie mand voor in stond en die men zelf heeft geholpen. Waalwijk nam een grote plaats in in het werk van de Bond Zon der Naam; Pater Loop kon niet ge noeg dankbaar zijn voor het werk dal hier onder leiding van de heer Nijssen werd gedaan; Waalwijk zong een aardige wijs mee in hei propagandalied van de Bond Zon der Naam. Het zou een zegen voor Waalwijk zijn, aldus de pater, wanneer door dit werk het besef levendig werd, dat wij elkaar nodig hebben en dat we nooit een nieuwe wereld kun nen opbouwen, nooit de droom van eenheid kunnen verwezenlijken op welk gebied dan ook, als we niet er toe kunnen komen het individu tot het besef te brengen, dat we iets over moeten hebben voor el kaar. On pourrait faire une ronde au- tour de toute la monde.... Men zou een rondedans kunnen maken rond heel de wereld, als de men sen elkaar slechts de hand wilden reiken. De naastenliefde zou ons Chris tendom en onze Kerk kunnen Ver nieuwen lot iets waar we 'n geest driftig vertrouwen in konden heb ben, besloot Pater Loop zijn be geesterende toespraak, waar een lange ovatie op volgde. „EEN VRIENDELIJK GEZICHT IS OOK EEN GOEDE DAAD". De avond was vrolijk en spon taan in zjjn verdere verloop. Er werd gezongen en muziek gemaaki, en voorgedragen, er was een trae- tatie en ook was er een wedstrijd in het maken van hefboomspreu ken; vijf dames traden als winna ressen uit het strijdperk te voor schijn. De eerste prijs kas voor Mejuffr. Klerkx uit Waalwijk, die als spreuk had Een vriendelijk gezicht is ook een goede daad. De tweede prijs behaalde Mej. H. Pullens met: Niet Kletsen maar Poetsen. De derde was voor Mej. G. Ak kermans uit Waspik, die bedacht had: Wanneer de naastenliefde echt is stelt ze nooit teleur. Mej. R. Samuels uit Nieuwkuij won de vierde prijs metHet doen van het goede wordt men nooit moede. En tenslotte behaalde Trieneke uit Nieuwkuijk de vijfde prijs met de zin: Wat penicilline is voor de zieke, is naastenliefde voor de maatschappijr „IETS WAT NIEMAND KAN..." Pater Loop sprak aan het slot van de avond nog enkele woorden van dank voor de enthousiaste ont vangst; het is in Waalwijk altijd gezellig, zei hij. Hij dankte per soonlijk ook alle leden van The But terflies en dan kondigde hij voor het eerst een nieuwe actie aan na de uitstekend geslaagde sterrit die deze zomer werd gehouden en die een daad was geweest die 't volk- heeft begrepen. Toen echter had men de huismoeders maar 'n Zon dag van onbezorgdheid kunnen ge ven en nu zou men proberen ineens een stoot te geven tot oplossing van het probleem van de nood der huismoeders dat een probleem was dat het volksleven uitholde. Nu zullen wc die voet gaan verzetten die nodig verzet moet worden; des noods zullen we het onmogelijke proberen, een gooi doen naar iets wat niemand kan. We moeten hier gaan vechten te gen de ziel van het jonge meisje, dat de huismoeders voor een tijd zou moeten vervangen, en Pater Loop verklaarde het zo treurig te vinden dat hij zo moest spreken, juist nu, nu hij vanavond zoveel echte, spontane, en bereidwillige meisjes had gezien. Als we, zei hij, de huismoedertjes voor een tijd hulpkrachten kunnen geven, dan hebben we weer iels heerlijks gedaan. Wc moeten optimisten blijven, een eeuwig vertrouwen hebben in de goedheid van de mens; we moe ten iets, we moeten alles durven wagen, we mogen geen burgers zijn want we slaan voor een taak die eeuwige moed vergt. Tenslotte dankte hij voor de vriendschap die hij hier vanavond weer had ondervonden, in het bij zonder de heer Nijssen en de an dere heren die deze avond hadden georganiseerd. Toen gingen de Proms van de de Bond Zonder Naam weer huis waarts, gesterkt in hun voornemen steeds meer terrein te winnen voor de Naastenliefde. Zij hebben de Langstraat als hun arbeidsveld, laat de bewoners van de Lang straat hun enthousiasme tegemoet komen en waar mogelijk is dit prachtige werk steunen. Tevergeefs immers zullen wij 'n nieuwe éne wereld bouwen, wan neer de hoogachting, het respect, de liefde voor elke mens, niet het middel is dat allen samenbindt. VORMINGSAVOND. De K.A.B. afd. Drunen hield Maan dagavond haar derde, vormingsavond. De zaal was goed bezet. Spreker van deze avond was Kapelaan Deveer, met als onderwerp: De zorg voor het gezin. Na een inleiding over het huwelijk, kwam spreker tot het onderwerp, waar mede hij anderhalf uur lang zijn hoor ders bezig hield. Spreker belichtte zeer uitvoerig de voornaamste taak der ou ders n.l. de opvoeding der kinderen. Het was een zeer leerzame avond. De volgende vormingsavond is op 14 December a.s., als Pater Adam komt spreken over de Europese samenwerking. K. A. B. Maandag a.s. 7 Dec. zal de heer P. Coppes, hoofd van de culturele- dienst van de K.A.B.de tweede parochiële ontwikkelingsavond houden met een spreekbeurt over: Het Gezin. Aanvang half 8. i i Maandag 21 Dec. zal de Z.E. Pater Fidentius komen praten over: Het Hu manisme. JEUGD-COMITE. A.s. Zondag na de Hoogmis houdt t Jeugd-comité een belangrijke vergadering. Gesproken zal worden over een even tuele omschakeling van het patronaats jeugdwerk. Bij verschillende leiders heerst de mening, dat men met meer sportbeoefening, onder goede leiding, de jeugd makkelijker zal kunnen binden. TAFELTENNIS. In het kader dér competitiewedstrijden van NTTB zal het 2e team van de ta feltennisclub De Smashers spelen tegen KAT IV uit Kaatsheuvel. Het eerste team heeft een uitwedstrijd tegen NEO II uit Sprang. ST. NICOLAAS. St. Nicolaas heeft telefonisch laten we ten dat hij as. Zaterdagmorgen een be zoek zal brengen aan de leerlingen der beide scholen. In de namiddag zal hij aan de kinderen der KAB-leden zijn gaven uitdelen. AVOND-MIS. Ter gelegenheid van het Mariale jaar zal a.s. Dinsdag om 8 u. in onze pa rochiekerk een plechtige Avond-Mis worden opgedragen KANARIEVER. VOGELLUST. Aan de kringtentoonstelling die te Groesbeek werd gehouden, namen drie leden van de plaatselijke Kanarievereni ging Vogellust deel. W. van Veggel be haalde de 1ste prijs en de ere-prijs met 87,V289 pt., M. van de Wiel le prijs met 87—87 pt. en 'H van Heeswijk le prijs met 8585 pt. Een mooi succes. DE ZWALUW. De maand-vergadering van de Post duivenvereniging die 5 December zou worden gehouden is in verband met sur priseavond uitgesteld tot Zaterdag 12 December. ROZENJACHT. Zondag 6 December maandvergade ring van Kruisbooggezelschap Rozen- jacht in café A. van Vugt. Belangrijke agenda met het oog op het aanstaande binnenconcours. BOERENLEENBANK. Onder voorzitterschap van de heer M. van Engelen hield de Boerenleenbank in café J. van Oijen zijn jaarvergadering. Vele leden waren aanwezig; ook de geestelijke adviseur, Pastoor Serrarens, gaf van zijn belangstelling blijk. Na de opening bracht de kassier een uitgebreid financieel verslag uit, waaruit het om vangrijke werk van de bank bleek; voor al de voorschot- en credietverlening was een punt waarover ruim van gedachten werd gewisseld. Verder kon de kassier mededelen dat in 1952 het laatste ge blokkeerde geld was vrijgekomen. Er werden in 1952 12 bestuursverga deringen gehouden, waarvan 10 gecom bineerd met de Raad van Toezicht, ter wijl laatstgenoemd lichaam een onver wachte kasopname hield. Het aftredende bestuurslid dhr. F. van Bijnen werd met bijna algemene stemmen herkozen, terwijl in de vacature P. van Engelen werd gekozen M. v. Falier. Dat de bank zich in een gestadige bloei mag verheugen moge blijken uit de volgende cijfers: de totale geldomzet in 1952 was f 2.603.749, terwijl inde eerste 11 maan den van 1953 de omzet reeds is geste gen tot f 3.076.342,83; er zijn in totaal 323 spaarbankboekjes in omloop, 39 voorschotboekjes en 7 depositoboekjes, terwijl er 142 personen een lopende re kening hebben waarvan 15 met crediet. Uit een kort overzicht over de vorde ringen van de bank bleek het volgende: de spaarrekeningen waren in 1952 met f 8000 gestegen en zo het zich laat aan zien zal dit in 1953 nog aanmerkelijk DEENSE INVLOED OP NEDERLANDSE BOUWKUNST. Het Stedelijk Van Abbe-museum in Eindhoven herbergt momenteel - d.w.z. tot het einde van het jaar drie tentoonstellingen: van moderne Deense architectuur, een expositie onder de titel Schilders ter Zee en een fototentoonstelling van een van de beste Nederland se fotografen, Martien Coppens. De watersnood overtuigend gefotograteerd. Martien Coppens exposeert zijn foto grafische producten onder de titel „iNood Ue watersnood van 1 Febru ari en de bunkerbevoiking van \Vest- Duitsland waren de „stof voor zijn kunst. De desolate verlatenheid, de gruwzame ellende heett hij gezien in Zeeland en in W est-Duitsland en Cop pens is er ten diepste door geschokt. Hij is er door geschokt als Christen, d.w.z. hij wil helpen waar er nood is en de enige mogelijkheid daartoe voor hem is zijn fabelachtig talent om foto's te maken, in dienst te stellen van deze mensen. Hij heeft de nood binnen en buiten onze grenzen overtuigend gezien; het resultaat daarvan steit hij nu in het Van Abbe-museum ten toon. Coppens fotografeert nood, maar zijn foto's geven geen hopeloos beeld, inte gendeel, achter het beeld is de vertroos ting, de .redding. De schuur die hij fotografeet is ver laten, maar er zijn geen mensen meer: ze zijn gered. De kinderen staan ver kleumd bij elkaar, maar ze hebben al een boterham; er ligt eien dood konijn op een muur, maar het water is intussen al gezakt. Ben huis in Raamsdonksveer is ingezakt,, maar de vloed is voorbij, het water is tot rust gekomen.. Op de kade van Zierikzee staan koei en iii de sneeuw, maar ze zijn gered! Deze laatste foto is voor ons wel de fraaiste van de hele verzameling. Coppens is ook na de ramp in het rampgebied geweest en in de sneeuw, in de koude die door de ramp nog ver schrikkelijker werd, vatte hij in deze fo to van geredde koeien, de hele ramp in één klik van zijn afsluiter. In Duitsland. Ook in de foto's in Duitsland geno men, spreekt zijn christelijke liefde. Hij fotografeert kinderen in de troos teloosheid van de ontheemden-kampen, maar het kind heeft alweer speelgoed; de jonge moeder staat in bikini-badpak, maar met haar kind op de arm. Toch zijn deze foto's tragischer dan die van de watersnood, want hier zilet raen de ellende door mensen veroor zaakt. Het kind Uit wiens ogen bijna een waanzin U tegenkijkt, is door de mens zo gemaakt. De moeder op het bed in een bunker verwijt de mens haar ellen de. Lambert Tegenbosch heeft in zijn in leiding tot deze tentoonstelling gezegd dat Coppens een christelijk antwoord is op de moderne opvatting van moderne kunst; de mensen die Coppens heeft ge zien, vragen een Christelijk antwoord op hun toestand. Het derde deel van de fototentoonstel ling bevat een twintigtal opnamen onder de titel „Mensen anno 1953". Ook hier buitengewoon fraaie foto's die het enor me vakmanschap van hun maker ten duidelijkste tonen. Een zeer mooie foto is die van twee zigeunerkinderen. De andere zaten. In de andere zalen worden foto's, te keningen en maquettes van moderne Deense bouwkunst getoond. De Deense architectuur is zeer belangrijk, ook en vooral voor Nederland omdat dit land door zijn geografische en klimatologische situatie zo veel op ons land gelijkt. Of men nu kan spreken van een eigen Deense bouwkunst wordt door deze ten toonstelling zeker niet bewezen, doch dat is, menen wij, ook niet de bedoeling. Men wil in deze tentoonstelling laten zien dat de Deense architect de verwor venheden van de moderne architectuur van Europa heeft aangepast aan de structuur en het klimaat van zijn land en dat daaruit zeer fraaie bouwwerken zijn voortgekomen. Het nieuwe raadhuis en de universiteit van Aarhuus zijn et- prachtige voorbeelden van. Opmerkelijk is dat in Denemarken de tuinarchitect met de bouwarchitect, als we de bouw meester ter onderscheiding zo mogen noemen, op zeer vruchtbare wijze kan samenwerken. De totaal-plattegrond van bovengenoemde hogeschool bewijst dit, maar ook de aanleg van nieuwe woon wijken. Een ander opmerkelijk verschijnsel is dat moderne Nederlandse architecten door de Denen zijn beïnvloed. Prof. G. H. M. Holt is zonder twijfel bij de De nen te rade geweest toen hij zijn St. Jo zefkerk in Amsterdam bouwde. Tenslotte is er in twee zalen een kleine tentoonstelling ingericht van schil derijen die aan boord van Nederlandse oorlogsschepen zijn ontstaan. De Ko ninklijke Marine nodigt n.l. wel eens schilders uit om de zee en wat daarop en omheen zit op het doek te brengen. Dat de Marine zich beslist beter met de zee zelf kan bezighouden bewijst deze expo sitie. Er zijn een paar aardige doeken, maar het grootste deel is waardeloos. Simon van Adelberg. groter zijn. Op 31 Dec. j.l. waren de voorschotten f 55,887.60; in de loop van dit jaar is dit bedrag reeds gestegen tot f 81335.77 en f 20.801.66 in lopende re kening debet. De gemaakte winst over 1952 zal wor den gereserveerd en indien noodzakelijk worden gebruikt voor afschrijvingen en gemaakte onkosten. Nadat door verschillende leden nog vragen waren gesteld, kon de voorzitter de kassier de dank van de leden over brengen voor zijn keurig en accuraat be heer, waarna de vergadering werd geslo ten. ONTWIKKELINGSAVOND. In café M. Achten hield de KAB in samenwerking met de KAV en de VKAJ een ontwikkelingsavond, waarvoor de belangstelling veel groter had moeten zijn. Als spreker trad op Pater Dirks van Huize Loyola uit Vught, met' als onder werp: De nood en de bestemming van onze hedendaagse opgroeiende jeugd. Pater Dirks heeft op zeer duidelijke en vaak humoristische wij^e zijn gehoor een uiteenzetting weten te geven van de vele vraagstukken die verband houden met de hedendaagse jeugd. Hij begon met er op te wijzen dat de rijpere jeugd, die nog de nadelige gevolgen van de afgelopen oorlog ondervindt, met tact en inzicht dient te worden geleid, terwijl hij daar na in details de vele vraagstukken uit een zette. Het is allereerst volgens Pater Dirks noodzakelijk dat de ouders reeds vroegtijdig hun kinderen door en door leren kennen en aan de hand van hun karaktereigenschappen de opvoeding be palen. Na de vele moeilijkheden te heb ben besproken waarmede de jeugd in de puberteitsjaren heeft te kampen, gaf hij de aanwezige ouders de richtlijnen aan voor de uiteindelijke bestemming van hun groter wordende kinderen. Hij noem de een gedegen godsdienstkennis, een ruime ontwikkeling op velerlei gebied, waarbij hij vooral het goede boek als een voorname factor noemde, en sport en gepaste ontspanning. 'Vooral wees hij er op dat de ouders moeten bevorderen dat hun kinderen, die betrekking of dat werk aanvaarden of verrichten, dat hun het beste ligt, om dat daarvan dan de beste resultaten zijn te verwachten. Hij spoorde verder aan om vooral de godsdienstige verenigingen te steunen en mede te werken aan het instandhouden en tot bloei brengen van de jeugdorga nisaties, terwijl hij in het bijzonder het gezin noemde als de plaats waar levens vreugde en levensblijheid dienen te heer sen. Met Gods zegen af te smeken voor het behoud van de jeugd, omdat daarvan voor het grootste gedeelte in de toe komst het behoud van een goed geor dende maatschappij afhangt, besloot spr. deze leerzame avond. CHR. GEMENGDE ZANGVER. EXCELSIOR. Lag het aanvankelijk in de bedoeling van de Chr. Gemengde Zangvereniging Excelsior deze maand een uitvoering te geven in de zaal van de 'Chr. Volks bond, thans werd besloten deze uitvoe ring te doen plaats hebben begin Janu ari a.s. De vermoedelijke datum is Za terdag 9 Januari. A. R. KIESVERENIGING. Voor de A.R. Kiesvereniging hoopt Vrijdag 11 December a.s. des avonds half acht, in het gebouw van de 'Chr. Volksbond alhier als spreker op te tre den de Edelachtbare Heer Hammer, Bur gemeester van Oud-Beijerland, met het onderwerp: De historie der A.R. Partij. WEER 'N DUBBELE BEKRONING. Onze dorpsgenoot de heer H. J. de Jong Jzn., welke enige tijd geleden te 's-Hertogenbosch bij de aldaar gehouden Slagersvakwedstrijden een tweetal be kroningen in de wacht sleepte, werd op de dezer dagen te Goes gehouden Natio nale Slagerswedstrijd in de afdeling Fij ne Vleeswaren andermaal onderscheiden en wel met een eerste en een tweede prijs. Een mooie prestatie, waarmee wij de bekroonde hartelijk gelukwensen. ST. NICOLAAS KOMT. Hedenmiddag zal met de leerlin gen van de Koningin Julianaschool het St. Nicolaasfeest worden gevierd, waar bij de Kindervriend en Zwarte Piet niet zullen ontbreken. 'T ROZEKNOPJE. Het ligt in de bedoeling Woensdag 9 Dec. a.s. des avonds acht uur in het Stationskoffiehuis Pruijssers bij voldoen de belangstelling een reprise te geven van de vorige week Woensdag en Don derdag door de gemengde zangvereniging 't Rozeknopje gegeven uitvoering. Geble ken is, dat meerdere niet-leden van de zangver. één der zang- en toneelavon den van vorige week hadden willen bij wonen, doch hiertoe niet in de gelegen heid waren, omdat de uitvoering uitslui tend toegankelijk was voor honoraire le den en donateurs. Het bestuur zag zich tot deze regeling genoodzaakt met het oog op het grote aantal kunstlievende leden en de beperkte plaatsruimte. Voor de herhaling van de uitvoering zijn in voorverkoop tot Maandag 7 Dec. kaar ten verkrijgbaar aan de op de publica ties aangegeven adressen en bij doorgaan der uitvoering 's avonds aan de zaal

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5