CAPELLE Waalwijkse en Langstraatse Courant DftUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG St. Nicolaas antwoordde W. TIMMERMANS ZONEN SPRANG HEUSDEN WASPIK Assurantiën op elk gebied. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. W A A L W IJ K MAANDAG 7 DECEMBER 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 96 Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" i LSBBsrmr Burgerlijke Stand over de maand November '53. Gehoren: Theodorus N., zv. H. W. Brok-Spies; Francijne M. J„ dv. Chr. J. P. Klerks-Vissers; Johanna W. M.; dv. G. E. Strik-Netten; Hu- bertus J. Th., zv. M. Muskens-Bie- mans; Adelbertus A. A., zv. A. v. d. Sanden-v. Zon; Franciscus G. M., zv. C. L. v. Spijk-v. Wezel; Paulus M., zv. G Hoevenaars-v. Aarle; Martina J. M., dv. J. M. Aerts- Schuurmans; Reinardus P. M., zv. J. H. v. Delft-Elshout; Elisabeth H. M., dv. W. de Man-v. d. Sanden, Laurentius J. C., zv. C. D. J. van Herpt-v. Delft; Franciscus J. M., zv. F. J. A. v. Delft-Pelders; Maria W., dv. P. W. v. Sambeek-v. Iersel; Johanna H. M., dv. G. v. Helvert- Liefting. Gehuwd: A. F. Cales 31 j. en F. M. v. Wezel 27 j.; M. H. v. Rijswijk 29 j. en C. F. Boom 28 j.; J. C. Ver hagen 31 j. en C. J. Knippels 28 j. G. H. J. Hick 25 j. en M. J. E. C. Sikkers 28 j.; M. v. Delft 32 j. en A. J. Spee 28 j.; J. W. G. IJpelaar 31 j. en J. M. van de Wiel 26 j. Overleden: M. v. Velthoven 78 j., echtgenote van M. v. d. Lee; A. C. v. Brunschot 60 j., echtgenote van W. de Krieger. ST. NICOLAAS. Zoals telkenjare bracht St. Nicolaas met gevolg Zaterdagmorgen een bezoek aan de schooljeugd. Nadat hij eerst de fröbelschool had bezocht, ging hij naar het parochiehuis, waar de meisjes en jon gens van de leerschool de Sint begroet ten, de vermaningen van de Sint te ho ren kregen en daarna met de tractatie op gewekt naar huis gingen, 's IMiddags om 3 uur maakten de kinderen van de KAB- leden hun opwachting bij de Sint. Daar na ging het naar het opvangcentrum St. Norbertus, waar een comité van enkele dames en heren hun uiterste best hadden gedaan om voor de kleintjes een leuke middag in elkaar te zetten. Burgemeester Snels, 'Mevrouw Snels, Mevr. v. d. Wouw, de eerw. Zusters Benevenuta en Petra, en de heren v. d. Brink en Jans sen waren op uitnodiging van de heer van Esch eveneens aanwezig. Burgemeester Snels sprak er zijn bij zondere waardering over uit dat de Sint ook de kleintjes van „Norbertus" met zijn bezoek en geschenkjes kwam ver rassen. COLLECTE. In de avondmis van a.s. Dinsdag zal voor de versiering van het Maria-altaar een collecte gehouden worden met open schaal. Een pater Jezuït zal de feestpre dikatie houden. Eveneens zullen tijdens die H. Mis negentien Congreganisten hun opdracht doen aan Maria. TAFELTENNIS. Smashers II speelde tegen KAT IV uit Kaatsheuvel een competitiewedstrijd voor de NTTB. De uitslag was: C. AartsT. Swaans N. v. d. Besselaarv. d. Velden L. PullesBrent N. v. d. BesselaarSwaans C. AartsBrent L. Pullesv. d. Velden N. v. d. BesselaarBrent L. PullesSwaans C. Aartsv. d. Velden Dubbelspel: 'L. Pulles-N. v. d. Besse laar contra v d. Velden-Brent 01. Einduitslag 010. SOLISTEN-CONCOURS. Het bondssolistenconcours dat telken jare door de Bond van Harmonieën en Fanfaregezelschappen in de Langstraat wordt georganiseerd is thans definitief bepaald op Zondag 10 Jan. '54. St. Cecilia uit Haarsteeg heeft de ver dere verzorging van dit concours. De heer E. van Abeelen uit Valkens- waard zal als jury fungeren, terwijl de heer Jo Verhoeven uit Waalwijk op de piano zal begeleiden. De inschrijving sluit 20 Dec. '53. 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 BEVORDERING. De heer M. v. d. Sanden, opperwacht meester-groepscommandant der Rijkspo litie ter standplaats Vlijmen, een in plaats en streek zeer bekend en geacht politie-man, is bevorderd tot adjudant. Wij feliciteren hem van harte met de ze promotie. ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Heden Maandag 6 Dec. ontwikkelings avond van de K.A.B. in Café van den Hout (Den Braai). Als spreker zal op treden de heer van Zon. Alle leden wor den zeker verwacht. KRUISBOOGGEZELSCHAP WILLEM TELL. Zondagavond had in café B. Oremans de maandvergadering plaats van het Kruisbooggezelschap Willepi Teil |De voorzitter gaf een uiteenzetting over de plannen voor het komende seizoen 1954. Het begint met een tweedaags concours, dat vermoedelijk eind Januari zal plaats vinden; in het voorjaar zal een groot buitenconcours worden gegeven. TENTOONSTELLING Het bestuur van de Zwaluw heeft be sloten op 2 en 3 Januari een onderlinge tentoonstelling te organiseren in café B. Oremans. Als keurmeester is aangezocht de bekende keurmeester de Winter uit de Kwakel. JUBILEUM. Op 1 December j.l. mocht onze dorps genoot dhr. 'Sjef v. d. Wiel het feit her denken dat hij een kwart eeuw in dienst was bij de P.T.T. als postbesteller. Sjef de postbode is in het dorp een zeer bekende figuur geworden. Hij zal dan ook uit de overgrote belangstelling die hij mocht ondervinden wel hebben ervaren dat de Haarsteegse gemeen schap de postbode wel een zeer warm hart toedraagt. In brede kring werd 'hij gefeliciteerd, omdat hij een kwart eeuw aan de post was verbonden. 'De dag werd begonnen met een H. Mis van dankbaarheid, die in de parochiekerk werd opgedragen. Tijdens de receptie die daarna volgde, bleek nog eens overdui delijk dat ook de overheid zijn sympa thie niet oder stoelen of banken stak; het was de directeur de heer v. d. Ven, die met zijn referendaris de heer Broeren, persoonlijk was overgekomen om de ju-, bilaris de dank van de overheid over te brengen. Ook een groot aantal bloemstukken werden'in de loop van de dag bezorgd, benevens vele telegrammen en schrifte lijke feliciaties. Huldiging. Nadat velen zich in de woning van de jubilerende postbode hadden verenigd, was het als eerste de directeur de heer v. d. Ven, die het woord voerde. Hij zeide dat er alle reden was om feest te vieren; hij liet het vele verdienstelijke werk door Sjef de Postbode verricht in het kort de revue passeren en prees hem om de ijver en accuratesse, waarmede hij zijn dagelijks beroep uitoefent; daarvoor bracht hij hem dank en overhandigde hem de daarvoor vastgestelde gratifica tie, n.L een bedrag in geld onder cou vert. Ook zijn collega's lieten zich niet onbetuigd; ook van hen ontving hij naast vele gelukwensen, vele fraaie ca- deaux. Vele notabelen uit het dorp ga ven eveneens van hun belangstelling blijk. Aan het slot van deze grootse hul diging dankte de jubilaris persoonlijk al len voor de overgrote belangstelling. Een feestavond vormde een waardig slot van deze voor de jubilaris onvergetelijke dag. VERGADERING Onder voorzitterschap van dhr. Wou ter Pulles hield de Jongvee-verzekering in café M. Achten de gebruikelijke na jaarsvergadering. Uit het finantieel ver slag bleek dat er een batig saldo aanwe zig was; uit een algemeen overzicht kwam vast te staan 'dat de verzekering tot ieders tevredenheid werkt. 'Wij ont lenen daaruit het voglende: In de laatste periode werden in totaal 25 stuks vee opgeruimd, waarvan 17 ge storven en 8 levend; daarvoor werd aan de getroffen veehouders f 2889 uitbe taald en terugontvangen f 952.50. Het op te ruimen vee werd voor het j jaar 1954 bij inschrijving verkocht aan A. v. d. Wildenberg uit Den Bosch voor 38 van de geschatte waarde. Er werd in totaal 43 maal gebruik gemaakt van de gascel; daarvoor werd ontvan gen f 335, de onkosten daaraan verbon den bedroegen f 165,78. De bediening van de cel werd opgedragen aan Th. v. Bijnen; voor leden bedraagt het behan- delen van een rund f 2.—, ook niet-le den kunnen daarvan gebruik maken te gen betaling van f 4.per rund per be handeling. De aftredende voorzitter W. Pulles werd met grote meerderheid herkozen, eveneens de schatters Jos Snijders en Jan v. d. Brandt. Er werd besloten dat de runderen bij het schatten voorzien moeten zijn Van een brandmerk en zo dit later moet ge beuren kan dit tegen betaling van f 1. geschieden. Ook werd besloten dat bij overlijden van een rund de eigenaar zich direct moet vervoegen bij de wijkmees ter die dan voor de afwikkeling van het geval zorg draagt. PAARDENSPORT. Door de Bond van Landelijke 'Rijver- enigingen kring Den Bosch zal deze win ter in café J. v. 'Oijen alhier een cursus worden gegeven in rijvaardigheid, kennis van het paard en de behandeling daar van. Voor die ruiters die regelmatig tij dens een concours deelnemen aan een springconcours zal een aparte cursus worden gegeven. Het ligt in de bedoeling iedere veer tien dagen een cursusavond te houden, waarop telkens door deskundigen een on- derdeel zal worden behandeld. TONEELUITVOERING. Het Heusdens Toneel hoopt Woens dag 9 en Zaterdag 12 December a.s. haar eerste grote winteruitvoering te ge ven in de nieuwe zaal van het Wapei, van Amsterdam alhier. Onder regie van de- heer D. Kamerman zal worden opge voerd de klucht in drie bedrijven: Een baby van 1000 weken, van Hans Nesna. GESLAAGD. Aan het Pharmaceutisch Laboratorium te Utrecht slaagde onze stadgenote mej. Th. Cornely voor het examen Apothe kers-assistente. COLLECTE-OPBRENGSTEN. De opbrengsten van de collecten die gedurende de maand November in de Ned. Herv. Kerk alhier werden gehou den, bedroegen: Diaconie f 73,70; Ker kelijke doeleinden f 26,25; Kleuterschool f 24.60; Kerkvoogdij f 145,11; Restau ratiefonds 24.46; Zending f 88,21; Totaal f 382.33. BURGERLIJKE STAND over November 1953. Geboren: Maria Dorothea Antonia dv J H de Wilt en A M van Korven Berend zv H J de Waal en F Griek Reinier Johannes zv A. Rijke en J. Post- ma Johanna Maria dv A Rijke en J Postma. Huwelijken: Laurentius L Vranken 71 j te Vlijmen en Wilhelmina 'M Linders 69 j alhier Petrus A v Leijden 33 j te Waalwijk en Alberdina W v Holten 28 j alhier. Overleden: Helena van Ooijen 86 j Geertrui Van 'Ballegooijen echtg van T Jonker 'Jacoba Cornelia Dekkers 9 j Johanna 'Bouman 71 j. Gehuwd: H. Vermeulen 35 j en C Verhagen 28 j H Wijtmans 22 j en M A van der 'Schans 21 j. Overleden: M. Ophorst 75 j wedn C v d Schans 'GA Janson 68 j ongeh. Gevestigd: H M M IJpelaar van Til burg L F van Dongen van 'Dongen - 'S Combee van Eethen M v Thiel van 'Hoogeveen ,W H Heijneman en gezin van Breskens H v Veen en gezin van Wijk en 'Aalburg L j Smetsers van L.opzand A I K Mach van 's Bosch B H Maijers en gezin van 'Loonopzand F H Pichel en gezin van Oostburg. Vertrokken: J v d Hoek naar Waal wijk H Treffers naar Waspik Cv d Schans naar Tilburg W Roosen- brand naar Hardinxveld G M de Jong naar Nijmegen M Mouthaan naar Wassenaar B D Elsman naar Utrecht C Sprangers naar Enschede C Schoondermark en kind naar Roosendaal M Waarts naar Buren A J Sneep naar Waalwijk A Kooijman en echtg naar Waalwijk S J 'Draaisma en ge zin naar 's-Bosch PA Me.rkx naar L.oonopzand. ST. NICOLAAS WAS ER. Met de leerlingen van de Koningin Ju- lianaschool werd Vrijdagmiddag in te- genwoordigdheid van leden der Ouder commissie St. Nicolaasfeest gevierd, ter wijl ook de Edelachtb. Heer 'Burgemees ter Smit van zijn belangstelling blijk gaf. De Kindervriend in gezelschap van zijn knecht was aanwezig, meer speciaal bij de leerlingen van de laagste klassen, die het hoge gezelschap bij het binnenkomen een welkomstlied toezongen. Met meer dere kinderen onderhield St. Nicolaas Ergens in Nederland, 7 Dec. AanI Redactie van Nieuwsblad „De Echo van het Zuiden", Zeer geachte Heren, Na de menigerlei vermoeienissen van het Grote Feest, deszelfs voorberei ding en tenuitvoerlegging mij thans wat rust gunnende, werd door mijn se cretaris, Don Giovanni, uit de morgen- post mij aangereikt een exemplaar van Uw Nieuwsblad, dat sinds onheuglijke tijden ook aan de leestafel van Sint Ni colaas een graag geziene en hooggewaar deerde gast is! Vooral Uw Hoofdartikel „Hartewen- sen" had mijn levendige belangstelling, want het zou onjuist zijn te menen, dat Sint Nicolaas zijn warmvoelend hart niet graag openstellen zou ook voor de gro tere mensen... Het politieke gebeuren van de heden daagse wereld, dat U met zulke grote zorg vervult en een verlanglijst deed klaarleggen van een bedenkelijke lengte, heeft vanzelfsprekend de volle aandacht van Sint Nicolaas. Ofschoon mijn macht groot is vraag het maar aan het eerste het beste kind! heeft U er toch goed aan gedaan, de nodige reserve in acht te nemen, wat de vervulling aan gaat, want, het moge dan haast onge looflijk klinken: op dit hoge niveau staat ook Sint Nicolaas zo goed als machte loos! Eerder zou Kerstmis hier uitkomst kunnen brengen: het Feest van Christus en het hoog gebod der Liefde Maar wat zegt dit nog tot onze ver scheurde wereld? En zijn ook onze eigen mensen" wel zo bereid hiertoe? O, congressen, meetings en studiebijeen komsten genoeg, dochnaastenliefde heeft geen behoefte aan het mooie woord, maar aan de simpele daad! Men sluite zich aan bv. bij de actie van de „Bond zonder Naam" die prachtige richtlijnen geeft, ook ten Uwent, in de Langstraat! Uwe bekommernis intussen over de trage gang van zaken in de 'Grote Poli tiek kan ik ten volle delen; rechtmatige verlangens zijn en blijven er nog vele! Te Uwen genoegen heb ik zelf, in mijn hoge kwaliteit, nota's gewisseld met En geland, Kolen en 'Staal, Europese Defen sie, met Marshallhulp, met Benelux, P. B O., met Financiën e.d„ doch hun ant woorden waren gereserveerd en vaag, terwijl van achter het IJzeren Gordijn het „Njethet eentonige „neen" weerklonk, wat intussen de verdienste heeft, ten minste duidelijk te zijn! Een en ander vervult ook Sint Nico laas met zorg, doch komaan, geachte Redactie, wees met mij optimist en be denk bij alle narigheid: boven de wereld koepelt de hemel en straalt een gouden zon! i ot slot heb ik nog een aangename taak te vervullen tegenover Waalwijk en zijn bewoners: woorden van dank te uiten voor de blijken van sympathie en aanhankelijkheid, mij betoond, bij het i bezoek, dat ik vorige week, Zondag, U mocht brengen! Ook Uwe lieve kinderen hebben mij verwelkomd met een geest drift, die mij verraste! Evenzo was het mij een voldoening van Uw burgemeester te mogen verne men, dat de interne aangelegenheden van het stadsbestuur zijn warme belangstel ling hebben, zodat wij tesamen -hopen mogen, dat de vele wensen daaromtrent spoedig vervuld zullen worden... Ter nadere oriëntatie bracht ik ook nog incognito een bezoek aan Uwe stad en inderdaad: er zijn hier en daar nog verbeteringen aan te brengen, waarvan ik enkele noemen wil: de haven bevat gevaarlijke zandbanken; deze zullen moe ten worden verwijderd, wil Sint Nicolaas volgend jaar geen gevaar lopen te stran den! De sportvelden verkeren in vrij goede staat, doch wat ik mis, dat zijn: sport hallen, die tegenwoordig tot de outillage van elke moderne stad behoren. Boven al zal het probleem der speeltuinen en speelweiden energiek moeten worden aangepakt. Het zwembad zal hopelijk volgend seizoen klaar zijn. En zou er feitelijk ook niet een ijsbaan moeten we zen met een eenvoudige wielerbaan? Veel last ondervond ik van de opengebroken straten, doch dit was wel bittere nood zaak! Industrie en woningbouw blijven voornaamste actiepunten van het ge meentebestuur! Wegenbouw en wegverbetering zal met welwillende medewerking van Wa terstaat te 's-Bosch natuurlijk! wor den voortgezet. Behoud van Spoorweg zal blijvende zorg zijn! Het georgani seerde jeugdwerk geniete immer be schermende steun! Het uitvoerige rapport kan ook hier niet opengelegd worden, doch... Sint Nicolaas is voornemens volgend jaar in spectie toe te passen, hoe een en ander staan zal met de tenuitvoerlegging in de practijk, want niets mag zo verderfelijk heten dan het niet inlossen van gedane beloften! Waarde Redactie! Ook voor Uw gerenommeerd Blad de beste wensen en goede copie! Sint Nicolaas, 'Bisschop van Myra en erfprins van Andalusië. KLEUTERSCHOOL. De verbouwing van het vroegere schoolhuis der o.l. school tot Kleuter school nadert zijn voltooiing. Het ligt in de bedoeling het gebouw nog dit jaar in gebruik te nemen. Het is vooral de laat ste tijd voor het kleuteronderwijs een zich behelpen geweest. Nu de kleuterschool binnenkort in de nieuwe lokalen kan worden ondergebracht, zal dit zeker aan het kleuteronderwijs zeer ten goede ko men. OGSTCOLLECTE. De tijdens de dankstond voor het ge was in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte bracht met diverse nagekomen giften f 657.80 op voor de kerkvoogdij en f 82.03 voor de diaconie. BEROEPEN PREDIKANT. Woensdag bracht de bij de Ned. Herv. gemeente beroepen predikant Ds. van der Ent Braat uit 'Opheusden een bezoek aan onze plaats. Na kennismaking met de ter begroeting aanwezige leden van kerkeraad en kerkbestuur werd een be zoek gebracht aan het kerkgebouw en de pastorie en meerdere zaken op het beroep betrekking hebbende werden be sproken. 's Avonds ging de beroepen predikant voor een belangstellend gehoor in de Dienst des Woords voor. STREEKVERGADERING. De Ring Noord-Brabant van de Bond van Ned. Herv. Mannenverenigingen op Geref. grondslag is voornemens Woens dag 9 'Dec. a.s. in het gebouw Elthato onder leiding van Ds. Verweij uit Waal wijk een avondbijeenkomst te houden, waarop een tweetal onderwerpen ter bespreking zullen worden ingeleid. AUTO-BOTSING. Vrijdagmorgen had op het zeer gevaar lijke kruinpunt aan de Wijksepoort al hier weer een autobotsing plaats. Een autobus met Ambonezen die werkzaam zijn bij van Wagenberg-Festen alhier, werd in de flank aangereden door een luxe auto. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij gelukkig niet voor, doch de materiële schade was aanzienlijk. Door de 'Rijkspolitie is een onderzoek inqe- steld. I VERKIEZING. Zaterdag 12 Dec. a.s. des namiddags tussen 2 en 4 uur zal de stemming plaats hebben ter verkiezing van een viertal notabelen der Ned. Herv. gemeente, zulks wegens periodieke aftreding van de he ren M. Rijken, P. van der Hoeven en J. de Man en ter aanvulling van de va cature, ontstaan door het vertrek van de heer P. 'Heurter naar Sprang. BURGERLIJKE STAND over November. Geboren: Benjamin C zv C van Hel den-Weltevrede 'Melia A dv C Boer en H Ros Maria J dv C Braspenning- Konings Maria T A dv W Kammin- ga-Mandemakers Theo W zv R v d Heide-Hansma; Cornelis zv J v Ooster hout-van Kuijk Elisabeth J dv Z Mo- legraaf-van Tiggelen Gijsbert zv G voor de Poorte-Maijers Huibert 'M zv P A de Jong-Blom. zich meer in het bijzonder en sommigen hadden een vermaning aan te horen, an deren werden door hem geprezen. On dertussen werd voor de leerlingen van de hoogste klassen een aardige film ge draaid en ook deze kinderen kregen nog even bezoek van de Sint, die hen toe sprak. Na afloop kreeg ieder kind een cadeautje benevens een zakje versnape ringen en hoogstvoldaan keerden de kleinen na afloop huiswaarts. Het hoofd der school, de heer Poldervaart, dankte St. Nicolaas en Zwarte Piet voor hun komst en hij sprak de hoop uit hen hel volgend jaar weer te mogen begroeten. I Het was voor de kinderen een fijne middag, welke bij hen nog lang in aan gename herinnering zal blijven voortle ven. Een woord van dank aan het on derwijzend personeel en de leden van de Oudercommissie der school voor het vele werk bij de voorbereiding van dit kin derfeest mag hier wel een plaatsje vin den. Tevens dank aan degenen, die door hun financiële steun of op andere wijze het hunne hebben bijgedragen tot het slagen van dit feest. Donderdagnamiddag werd in café 't Bruggetje van de heer van Veen een St. Nicolaasfeest georganiseerd door de af deling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen voor de kinde ren der leden. Het was voor deze kinde ren een prettige middag, waarbij van zelfsprekend de St. Nicolaasliedjes, voor zover de jeugd van 3 tot 8 jaar deze kent, door de zaal klonken, zulks afge wisseld met het onthalen op versnape ringen. Voor ieder kind was er een ca deautje en het in ontvangst nemen hier van was natuurlijk een der hoogtepunten van de middag. PLATTELANDSVROUWEN Een groot aantal leden van de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zullen, daartoe uit genodigd door het bestuur van de bonds- afdeling Dussensepolder, Donderdag 10 Dec. een bezoek brengen aan deze afde ling en daar een vergadering bijwonen, waarop Mevr. van Stapelen-Manoth uit Steenwijk zal spreken over: Omgang met mensen. Het ligt in de bedoeling voor deze gelegenheid een extra-bus te laten lopen, welke 's avonds 6 uur vertrekt vanaf de Hogevaart bij de heer Ant. van Dijk en vervolgens rijdt via Bruggetje, Heistraat, Wendelnesseweg en Hoofdstr. De stand na deze ronde luidt: Altijd Raak 1 59 pnt Vriendenkring 3 46 pnt. KOT 2 43 pnt. Vriendenkring 2 41 pnt. KOT 1 40 pnt. WK 38 pnt. OKK 1 37 pnt. HGL 1 35 pnt. HGL 2 32 pnt. Vriendenkring 1 29 pnt. OKK 2 26 pnt. Altijd Raak 2 24 pnt. Biljarten. De uitslagen van de Maandag j.l. gespeelde wedstrijden voor de com petitie, Kring Waspik, luiden: Altijd Raak 2OKK 1 3—7 OKK 2Vriendenkring 3 46 Vriendenkr. 1—Altijd Raak 1 2—8 HGL 2—KOT 2 10—0 KOT 1Vriendenkring 2 55 WK—HGL 1 4—6 Programma voor vandaag: HGL 1—KOT 1 Vriendenkring 2WK Vriendenkring 3OKK 2 OKK 1Altijd Raak 2 Altijd Raak 1HGL 2 KOT 2Vriendenkring 1 BEGIN JANUARI CONFEREN TIE DER VÏER IN BERLIJN. Een conferentie der vier grote mogendheden in Berlijn op 5 of 6 Januari wordt voorgesteld in de ontwerpnota aan Moskou, waar over de Grote Drie in Bermuda vandaag overeenstemming hebben bereikt. Woordvoerders van de Franse delegatie hebben dit aan 't Franse persbureau AFP meege deeld. Het officieel communiqué zegt slechts: „De drie ministers van buitenlandse zaken hebben hun besprekingen van het antwoord op de Sovjet-nota voltooid en raadple gen thans dr Adenauer". Uit de laatste mededeling maakt men op, dat de Grote Drie in Ber lijn het vraagstuk Duitsland willen bespreken. De Franse Hoge Com missaris in Duitsland, Francois Poncet, zal de tekst van de ont werpnota morgen overhandigen aan Adenauer, die de kwestie zal bespreken niet de geallieerde hoge commissie. De communistische Oostduitse radio heeft het besluit van Bermuda reeds met instem ming begroet. AFTOCHT ITALIAANSE TROEPEN. De Italiaanse troepen, die drie maanden lang in staat van alarm hebben gelegen langs de grens met Zuid-Slavië, zijn vanavond de af tocht begonnen. Gisteren zijn Rome en Belgrado het er over eens ge worden de toestand aan de grens te normaliseren „binnen zeer korte tijd". Beide regeringen zullen ge lijktijdig maatregelen nemen om de grenskwesties bij Triëst te regelen. DRIE DODEN, DRIE ZWAAR, DRIE LICHT GEWONDEN. Een automobilist uit Rotterdam wilde op de weg van Hardinxveld naar Gonnchem een auto passeren welke vóór hem reed. In de dichte mist zag de bestuurder echter de tegenligger niet, die al zeer dicht genaderd was. In volle vaart reden de auto's op elkaar. Uit de ver wrongen wagens moesten drie do den worden geborgen; twee men sen, die levensgevaarlijk zijn ge wond een er van is een jongetje van drie jaar - en vier inzitten den, die minder ernstig gewond zijn. Gedood werden de Rotterdamse handelsreiziger L. Visch en het Amsterdamse echtpaar Zeylmaker- Zwart, dat bij hem in de wagen zat. De echtgenote van de heer' Visch^ die eveneens in de wagen van haai man zat, was hedenavond nog niet bij kennis. In de tegenligger zaten het echipaar Keijzer uit' Leiden met een driejarig zoontje en het echtpaar Langezaal uit Den Haag. Allen werden gewond. Het jongetje heeft zoveel inwendige verwondin gen, dat het ergste gevreesd wordt. VIER STRAALJAGERS VERONGELUKT. Vier straaljagers zijn bij Lawrenceville in de Amerikaanse staat Georgië neer gestort. Het waren toestellen van de Amerikaanse luchtmacht die in formatie vlogen. De vliegers vonden de dood. DISPENSATIE OP NIEUWJAARSDAG. Omdat 1 Januari 1954 op een Vrijdag valt, ligt het in het voornemen van het Hoogwaardig Episcopaat om aan de ge lovigen dispensatie te verlenen in het onthoudingsverbod. MOTORRIJDER OP SLAG GEDOOD Zaterdagavond reed de 19-jarige A. v. I. uit Sluis per motor op de weg Stro- brugge-Maldeghem (B.). Twee meisjes die te voet uit de richting Maldeghem kwamen, werden te laat door v. I. op gemerkt, zodat hij deze niet meer kon ontwijken. Een van de meisjes, afkomstig uit Middelburg (B.) werd aangereden en licht gewond. De gevolgen voor van I. waren ont zettend. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en vloog tegen een betonnen paaltje langs de berm van de weg op. Hij moet op slag gedood zijn. i, ï- n el et ï- bn e- ie er n- ns er de le an tot en en >en tot der vo- yet an- 'er- aer gen oes lin- oen lem is, de

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1