Waal wij kse en Langsiraatse Courant I Wijde Wereld VSffiSLWYK UIT DE Eisenhower over Atoomenergie. De K.V.P. in actie Het leven begint bij veertig - ook met Uw Rheumatiek! Rheumati&che Pijnen liggen op de loer. Het Mariale jaar feestelijk geopend. VRIJDAG 11 DECEMBER 1953- Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON ÏIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 97 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.ni. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT !05, WAALWIJK - TEL. Mil - D. .a. BEURDENSTBAAT KAATSHEUVEL - TEL. M02. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Spagna voor de jaarlijkse bloemenhulde bij het beeld van Maria Onbevlekt Ont vangen dat daar op een metershoge zuil prijkt. 's Middags kwam een delegatie van 500 kinderen een bloemenhulde brengen namens alle jonge Italiaanse oorlogs slachtoffers en vijfhonderd' witte duiven werden toen losgelaten. Tegen vier uur in de middag verliet de Paus het Vaticaan om zich te begeven, langs een haag van juichende Italianen naar het Piazza di Spagna, waar hij werd begroet door de burgemeester van Rome en zijn bloemenhulde bracht bij het beeld en er een kort gebed uitsprak. De stoet ging vervolgens naar de basi liek van Maria Maggiore. In deze kerk waren vele kinderen van de Katholieke Actie in Rome, die geestdriftig de Hei lige Vader het „Evviva il Papa" toe riepen. En nadat het Allerheiligste was uitgesteld, sprak de Paus, zoals we dat via de KRO konden beluisteren, plechtig het prachtige zinvolle gebed uit, dat hij ter gelegenheid van het Mariale jaar zelf samenstelde. Na het uitspreken van dit gebed begaf hij zich even naar de kapel van de Madonna Salus Populi Romani. Op de buitenloggia van de Santa Maria Maggiore gaf Zijne Heiligheid de Paus vervolgens zijn zegen Urbi en Orbi, aan de stad Rome en de gehele wereld. Neem U in acht - neem Kruschen. Regelmatig I De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloedzuiveren de organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, worden pijnverwekken- de onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet... Opnieuw heeft president Eisenhower een poging gedaan om meer samenwer king te krijgen op het gebied van het atoomonderzoek en het gebruik van de atoomkracht. Hij deed dit in een rede die hij Dinsdagavond heeft gehouden voor de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties. Eisenhower stelde voor een interna tionaal bureau voor atoomenergie op te richten onder toezicht der Verenigde Na ties. Aan dit bureau moeten de regerin gen bijdragen leveren van hun voorraden aan normaal uranium en kernsplitsings- materiaal. Het bureau zal deze voorra den moeten opslaan en beschermen, en methoden moeten vinden om het kern splitsingsmateriaal dienstbaar te maken aan de vreedzame doeleinden van de mensheid. Het program dat Eisenhower voor stelde, omvat vier punten: 1. een onderzoek over de hele we reld naar het meest doeltreffende gebruik van kernsplitsingsmateriaal in vredestijd; 2. beginnen met het verminderen van de reusachtige vernietigende kracht van de atoombomvoorraden ter wereld;- 3. alle volken van alle landen in de gelegenheid stellen ervoor te zorgen, dat in deze verlichte eeuw de grote mogend heden meer belangstelling koesteren voor de menselijke noden en verlangens dan voor een bewapening voor een komende oorlog; 4. een nieuw kanaal openen voor vreedzame besprekingen en een nieuwe benadering van de vele moeilijke vraag stukken die moeten worden opgelost zo wel in openbare als in geheime confe renties. De schildering die de president gal van de vernietigende kracht van de atoomwapens liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De atoombom is nu 25 maal zo sterk als in het begin, terwijl de kracht van de waterstofbom te verge lijken is met die van millioenen tonnen. Op het ogenblik overtreft de explosieve kracht van de Amerikaanse voorraad atoomwapens vele malen die van het to taal van alle bommen en granaten die op alle slagvelden in al de jaren van de tweede wereldoorlog uit vliegtuigen wer den neergeworpen en door het geschut werden afgevuurd. Bovendien betoogde Eisenhower dat de hele voorraad atoom wapens aan beide zijden geen enkele ga rantie geven voor de veiligheid van de mensheid. Elke aanval zal toch veel slachtoffers eisen. Als men blijft stilstaan bij de huidige ontwikkeling, zou dit volgens Eisenho wer betekenen, dat twee atoomkolossen gedoemd zijn over een bevende we reld heen elkaar kwaadaardig in de ogen te blijven zien. Stilstand op dit punt zou bete kenen dat wij aanvaarden onmachtig te zijn om te voorkomen dat de bescha ving wordt vernietigd, dat de onver vangbare erfenis de.r mensheid, die ons van generatie op generatie is overgele verd, wordt uitgeroeid. De mensheid zou dan gedoemd zijn weer van voren af aan te beginnen met de eeuwenoude wor steling omhoog uit de barbaarsheid naar fatsoen, recht en rechtvaardigheid. Eisenhower verzekerde, dat de Ver enigde Staten bereid zijn mee te werken aan de maatregelen om zijn program goed vertrouwen te verwezenlijken. Het staat niet aan ons te beoordelen in hoeverre de voorstellen van de Ame rikaanse president voor realisering vat baar zijn. Men kan er zich van over tuigd houden dat ze niet op losse schroe ven staan, want ze zijn opgesteld door atoomdeskundigen. Wel „staat het vast dat noch de Verenigde Staten alleen noch het V/esten alleen dit program kunnen verwezenlijken. Het forum van de Ver enigde Naties was dan ook de juiste plaats om de rede voor te dragen, want alleen door samenwerking van de hele wereld, met name de grote mogendheden, bestaat de mogelijkheid dat er iets van terecht komt. Gezien het alternatief dat Eisenhower stelde, is deze samenwerking dwingende noodzaak. Gezien echter de verhoudin gen in de wereld en de vruchteloosheid der pogingen om op het gebied der atoomenergie te gaan samenwerken, is ze evenzeer een vraag. Dit is geen- op wekkend idee. "We kunnen slechts hopen dat het menselijk beroep van Eisenhower op goed vertrouwen enige indruk heeft gemaakt en daardoor een mogelijkheid heeft geopend die tot nog toe niet te zien is. Op de feestdag van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria heeft Zijne Hei ligheid Paus Pius de Twaalfde te Rome het Mariale jaar geopend. Rome was ge stoken in een grandioos feestgewaad en duizenden Romeinen stonden langs de wegen, waarlangs Zijne Heiligheid de Paus zich zou begeven naar de basiliek van Maria Maggiore. Maandagavond luidden alle klokken van Rome, en dat zijn er vele, om elf uur het Maria-jaar in en kort daarop begonnen in alle kerken de Avondmissen. In de morgen van de Feestdag werd in de Sint Pieter op het Pauselijk Hoofd altaar door de Vicaris van 'Rome Kar dinaal Micara een pontificale H. Mis opgedragen. En ondertussen reeds stroomde een grote menigte samen op de Piazza di IN NEDERLAND Ook in ons land is allerwege op plech tige wijze het Mariale jaar geopend. De Bisschoppen van Nederland hebben in hun kathedralen ook een pontificale avondmis gecelebreerd, terwijl zij die niet in de gelegenheid waren een avondmis bij te wonen hebben kunnen luisteren naar het KRO programma, dat van 8 tot 11 uur geheel gewijd was aan de Heer lijkheid van Maria. De KRO heeft hier mee grote eér ingelegd; in een goede af wisseling van gesproken woord, muziek en zang heeft men alle geslachten Haar laten zalig prijzen. Gelijk de bouwmeesters van de kathe dralen zijn ook de medewerkers aan dit programma onbekend gebleven. De KRO heeft haar taak van Katholieke omroep vereniging zeer goed begrepen en zeer velen ongetwijfeld een wijdingsvolle avond bezorgd. BERMUDA-CONFERENTIE GEËINDIGD. N.A.T.O. en E.D.G, blijven hoekstenen van de Westerse defensie. Maandagmorgen is de Bermuda-con ferentie van de Westelijke drie grote mo gendheden geëindigd na een slotzitting van langer dan drie uur, in hoofdzaak gewijd aan de problemen van het Verre Oosten en aan de opstelling van het slot communiqué. Premier Laniel heeft ook deze laatste conferentie niet bij kunnen wonen, maar werd door Bidault, die hem tijdens de conferentie vertegenwoordigd heeft, voortdurend geraadpleegd. In het na1 afloop uitgegeven communi qué, stellen de Grote Drie vast dat zij het met elkaar eens zijn inzake de ana lyse van de wereldpolitieke problemen en dat zij bepaalde besluiten hebben ge nomen, welke essentieel zijn voor de op lossing. Het communiqué plaatst de N.A.T.O. op de voorgrond als het fundament van hun gemeenschappelijke politiek en be vestigt dat „de gemeenschappelijke kracht de beste garantie is voor vrede en veilig heid". Het verminderen der internationa le dreigingen wordt aan de groeiende kracht van de Westelijke defensie toe geschreven en men toont zich vastbeslo ten deze defensie-inspanningen eensge zind voort te zetten. Over de omstreden E. D. G. zegt het communiqué: „Wij bevestigen, dat de E. D. G. nodig is voor het verzekeren van de defensie-capaciteit van de Atlan tische gemeenschap, waar het een inte graal deel van zal uitmaken" en „in een voortdurende ontwikkeling van een Ver enigd Europa, met inbegrip van 'Duits land, zien wij het beste middel tot het bereiken van grotere welvaart, veiligheid en stabiliteit voor de vrije Europese vol keren". „Hierdoor zal een nauwe en duurzame samenwerking tussen de strijdkrachten van het het Verenigd Koninkrijk en de V.S. en die van de E.D.G. op het Eu ropese vasteland worden verzekerd. De Franse minister van buitenlandse zaken gaf een uiteenzetting van de vraagstukken, waarvoor zijn regering zich ziet geplaatst met betrekking tot de E.D.G.". Over Oost-Europa zegt het commu niqué: „Wij kunnen de huidige verde ling van Europa niet als gerechtvaardigd of blijvend aanvaarden. Het is onze hoop, dat te zijner tijd vreedzame mid delen' zullen worden gevonden om de volkeren van Oost-Europa in staat te stellen weer hun rol als vrije volkeren in een vrij Europa te spelen". En het communiqué vervolgt: „Onze drie regeringen zullen geen gelegenheid laten voorbijgaan om de spanningen, waaraan de wereld lijdt, te verminderen en om alle volkeren te verzekeren, dat zij niet behoeven te v.rezen, dat de kracht van het Westen zal worden ingeroepen in enige zaak van wederrechtelijk ge weld." „Wij zijn er van overtuigd dat, als wij sterk, eensgezind en standvastig blijven, het mogelijk zal worden om geleidelijk de moeilijke problemen, die reeds zolang op een regeling wachten, op te lossen". „In deze geest hebben wij de jongste nota van de Sovjetregering bestudeerd. Wij keurden de tekst van onze antwoor den goed, die moeten leiden tot een spoedige bijeenkomst van de vier minis ters van buitenlandse zaken Over het Verre Oosten wordt gezegd: „Wij hebben de toestand in het Verre Oosten aan een onderzoek onderworpen. Het onmiddellijke doel van onze poliüek blijft het beleggen van de politieke con ferentie, die in de Koreaanse bestands overeenkomst is voorzien' „In Indo-China brengen wij hulde aan de dappere troepen van Frankrijk en de drie verbonden staten van Indo-China, die binnen de Franse Unie strijden om de onafhankelijkheid van Cambodja, 'La os en Vietnam te beschermen. Wij er kennen het vitale belang van hun bij drage aan de verdediging, van de vrije wereld. Wij zullen blijven samenwerken om vrede en stabiliteit in dit gebied te herstellen". „Onze besprekingen hebben onze so lidariteit versterkt, onze vastbeslotenheid geschraagd en onze hoop nieuwe kracht gegeven. Vol vertrouwen in onze ge meenschappelijke zaak en eensgezind in onze opvattingen, zullen wij onze poli tiek, die slechts gericht is op vrede, voortzetten". Aldus de belangrijkste passages uit het slotcommuniqué van de Bermuda-confe rentie. GOUD- EN DEVIEZENRESERVE MET 154 MILLIOEN GESTEGEN. In het derde kwartaal van dit jaar nam de goud- en deviezenreserve met 154 millioen gulden toe. Naar uit een thans door de Nederlandsche Bank verstrekte specificatie blijkt,- is deze stijging geheel ten goede gekomen aan de goudvoorraad en aan de algemeen verwisselbare de viezen. Bovendien blijkt nog een ver schuiving van de niet-algemeen verwis selbare geldsoorten naar de goudvoor raad en de algemeen verwisselbare de viezen te hebben plaats gehad. Anders gezegd is het percentage „hard" van de goud- en deviezenreserve in het derde kwartaal toegenomen van 72,8 tot 74,8 percent. NIEUWE ZONDAGSWET IS IN WERKING GETREDEN. De nieuwe Zondagswet is Maandag in werking getreden. Zij bepaalt o.m. dat bij algemene maatregel van bestuur voor stellingen e.d. zullen worden aangewezen, welke niet als vermakelijkheden in de zin der wet zullen worden aangemerkt. Hetzelfde is het geval t.a.v. optochten en openluchtbijeenkomsten. In verband hiermede is een K. B. ver schenen, dat ook Maandag in werking is getreden en waarin wordt bepaald: Niet als openbare vermakelijkheden in de zin van de Zondagswet zullen worden beschouwd: toneelvoorstellingen, film voorstellingen, concerten en andere open-, bare bijeenkomsten, welke in besloten ruimten worden gehouden en de geeste lijke, zedelijke of culturele verheffing of ontwikkeling van het publiek ten doel hebben. Niet als optochten of bijeenkomsten in de open lucht in de zin van de Zondags wet zullen worden beschouwd: a. op tochten of bijeenkomsten in de open lucht met een godsdienstig karakter; b. wan deloptochten, welke niet door muziek worden begeleid. GROTE ONGERUSTHEID ONDER NEDERLANDSE WERKERS IN INDONESIË. Maandag is in Djakarta zeer grote on gerustheid ontstaan in kringen van het bedrijfsleven en onder de Nederlandse werkers, tengevolge van de publicatie van een nieuwe transferregeling. Bij deze regeling zal voorlopig voor zes maanden een deviezentoewijzing worden verstrekt ten bedrage van twintig pet. van het to taal bruto belastbare inkomen (in ru- piahs) van de werknemers. STAATSMIJNEN BEGINNEN PRO DUCTIE VAN KUNSTANTHRACIET In de loop van 1954 zullen de Staats mijnen zeer waarschijnlijk een nieuw product op de markt brengen, een rook- loze en reukloze brandstof, namelijk, synthraciet genaamd, die gelijkwaardig is aan prima anthraciet en deze volledig kan vervangen, aldus het bedrijfsblad „Nieuws van de Staatsmijnen". SCHADEVERGOEDING VAN f 188.000 GEËIST. Op een Zondag in Mei 1950 reed mr. A. Baron van H. uit Amsterdam nabij Amstelveen met zijn auto te ver naar links. Hij raakte de fiets van het meisje T. v. K. uit Amstelveen, waardoor het kind kwam te vallen, ernstig gewond en gedeeltelijk invalide werd. Zij is thans ver hersteld, maar minstens een hand zal invalide blijven. De vader van het meisje heeft een eis tot schadevergoeding ingediend tegen mr. van H„ groot f 188.000. Tijdens de behandeling van deze ci viele procedure heeft de Amsterdamse Rechtbank de gedaagde „voor de volle 100 pet." schuldig bevonden. Op 10 Januari zullen experts worden aan gewezen, die de juistheid van het ge vraagde schadebedrag zullen onderzoe ken. MEER P.T.T.-ACTIVITEIT IN DE WEEKEINDEN. In een adres, dat de Kamer van Koop handel voor Oostelijk N.-Brabant heeft gericht tot het hoofdbestuur van de PTT, wordt verzocht om postbehandeling en openstelling der postkantoren gedurende de weekeinden. Het adres is mede na mens andere Kamers v. Koophandel in gediend, o.a. die van Breda, Den Bosch, Middelburg, Tilburg en Waalwijk. De K. v. K. is van oordeel, dat de PTT gerekend moet worden tot de be drijven, waar in het belang van het pu bliek wordt doorgewerkt, evenals dat bij vervoers-, gas-, water- en energiebedrij ven gebeurt. Zij wil door een rouleersysteem mo gelijk gemaakt zien, dat het sluitingsuur van de PTT-kantoren op Zaterdag, thans 13 uur, naar een later tijdstip wordt verschoven. Voorts zou, ter voorkoming van ver traging van de postbehandeling, gedu rende de weekeinden, een zodanige rege ling ingevoerd willen zien, dat er in een aantal grotere plaatsen tenminste één brievenbus wordt aangewezen, waarvan de na Zaterdag 13 uur daarin gedepo neerde post nog zodanig behandeld wordt, dat ze 's Maandagsmorgens in de eerste bestelling wordt opgenomen. ARBEIDER UIT WOUW OP SLAG GEDOOD; 4 ERNSTIG GEWOND. Dinsdagmiddag even over vijf uur werd te Rilland-Bath nabij de Tweede Weg een autobus met DUW-arbeiders die van hun werk in de polder Waarde naar Noord-Brabant terugkeerden, door een lege veewagen van de firma Klap uit Nieuw- en St. Joosland, in de flank, vlak achter de cabine aangereden. De gevolgen waren buitengewoon ern stig. Een der inzittenden, de arbeider Machielsen uit Wouw, vader van zeven kinderen, werd vrijwel op slag gedood. Vier andere arbeiders, E. Vugt, J. van Oostvogel, J. van Veldhoven uit Ber gen op Zoom werden zeer ernstig ge wond. i HET MARIALE JAAR IN WAALWIJK GEOPEND. In Waalwijk is het Mariale jaar ge opend door plechtige avondmissen in de parochies van St. Jan, St. Antonius en van Maria Onbevlekt Ontvangen; op zeer plechtige wijze werden deze Heilige Missen gecelebreerd en de deelname van de gelovigen aan het H. Offer was zeer groot, terwijl ook zeer velen ter Heilige Tafel zijn genaderd. In de parochie van St. Clemens moest worden volstaan met een Lof, vanwege de kerkbeschildering. Tijdens het Mariale jaar zal de kapel aan de Kloosterweg op bijzondere wijze zijn versierd en verlicht; de heren Gees telijken hopen, dat velen regelmatig Ma ria in haar kapel zullen gaan vereren. WANDELTOCHT. De tweede tocht in de "Winterserie van de Kring Tilburg van de Nederland se Wandelsportbond zal gehouden wor den te Dongen op Zondag 13 December a.s. Er wordt om 12 uur gestart vanaf het café „De Posthoorn", en voor de deelnemers op Zaterdag om 3 uur. De tocht wordt gelopen onder de ge wone bepalingen van de Kring. De volgende tochten zullen worden gehouden op 17 Januari te Waalwijk, op 21 Februari te Rijen en op 14 Maart te Tilburg. DE OUDEN VAN DAGEN VIERDEN FEEST. Sint Nicolaas heeft de Waalwijkse Ouden van Dagen toch wel een beetje teleurgesteld, toen hij hen Woensdag ter elfder ure liet weten, dat hij geen gele genheid meer had hen te bezoeken; wé vernamen, dat hij met een van de over gebleven straaljagers naar Spanje ver trokken was. Dat was dus wel een klei ne teleurstelling en daarom was het maat goed, dat het bestuur van de afdeling Waalwijk erg actief was geweest, en zelf al gezorgd had, dat er iets was om feest te vieren. En dat iets dat was nog al iets, daar hebben de ruim 120 aan wezige bejaarde mannen een heel ge zellige middag van gehad. In de ruime zaal van het KJC-gebouw, waarmee zich de ouden van dagen de koning te rijk voelen, waren ze bij el- aar gekomen en de lange tafels stonden al met witte lakens klaar om de feesten den een goede plaats te bieden. Piet Mulders zat al achter de piano en spoe dig voegden zich enkele leden van de Melody-band bij hem, die op verzoek van de Ouden van dagen van hun resp. patroons gelegenheid gekregen hadden dit feest op te luisteren. Niet lang nadat de voorzitter de heer van Eggelen de middag geopend had met een hartelijk woord van welkom, spe ciaal tot de eerw. Heer Adviseur Kape laan Wassenberg, en de hoop had uit gesproken, dat de middag in een goede sfeer zou verlopen, werden zijn ver wachtingen al bewaarheid, want de stem ming zat er al heel gauw in, dank zij de vlotte muziek van de muzikanten, dank zij de serveersters die met hun lied even goed als met hun gulle gaven de harten der ouden van dagen veroverden (op een overigens volkomen ongevaarlijke manier, wat denkt U wel!), dank zij ook het gulle gebaar van enkele Waalwijkse ingezetenen, die het bestuur van de Ou den van Dagen erg goed hadden ge steund bij de verzorging van deze fees telijke middag en die spontaan het een en ander beschikbaar hadden gesteld. Daar was lekkere chocolademelk, met speculaas en sprits, daar waren sigaren, een paar borreltjes, koffie, daar waren... maar we gaan U alles niet opnoemen, we zouden II misschien nog jaloers ma ken, als we zeiden hoe goed de ouden van dagen, 120 in getal, het die middag hadden, ondanks het feit, dat Sinterklaas verstek had laten gaan. Maar daar zal wel niemand zijn, die hun zo n middag misgunt, natuurlijk niet. We hoeven natuurlijk niet te zeggen, dat de oudjes zich niet onbetuigd heb ben gelaten, dat zij het goede dat hun werd aangeboden op volle waarde hebben geschat, en dat zij zelf ook hun best hebben gedaan om de middag zo goed mogelijk te doen verlopen. Ze traden natuurlijk zelf ook op met voor dracht en lied en ze kunnen het nog, dat verzekeren we U. Het was een schone middag en de ouden van dagen danken natuurlijk allen die dit mogelijk maakten van heler har te en hopen alleen nog dat volgend jaar Sinterklaas zelf ook aanwezig zal zijn. PUCK SPEELDE WEER IN WAALWIJK. „DE SCHELMSTREKEN VAN SCAPIN." „Puck" de toneelgroep van en voor jonge mensen, die in haar vierjarig be staan, al meer dan welke toneelgroep ook, in Waalwijk is opgetreden, speelde Dinsdagmiddag in Theater Musis Sa crum voor de leerlingen van het Dr Mol lercollege en van het Missiehuis St. An tonius uit Kaatsheuvel Molière's koste lijke blijspel „De Schelmstreken van Sca- pin" (Les Fourberies de Scapin). Van te voren werden enkele jongens en meisjes van de beide scholen in de gelegenheid gesteld aan een actrice en acteur van Puck, te weten Karin 'Haage en Egbert van Paridon, vragen te stel len over het toneel in het algemeen en (in de meeste gevallen natuurlijk) over Puck en zijn opvattingen en ideeën in het bijzonder. 'Dat was een aardig experiment, dat vooral een groter contact schept tussen executanten en auditorium, dat de jeugd gelegenheid zou kunnen geven af en toe 'ns te kijken achter de schermen van het toneel. Het dunkt ons dat het zeer nuttig wa re geweest, wanneer men 'ns gevraagd had de opvatting uiteen te zetten, die Puck van dit blijspel heeft; zeer waar schijnlijk zouden dan de vragen die nu bij sommigen tijdens en na de voorstel ling rezen, voor een zeker deel ook wel beantwoord zijn. We kunnen ons voorstellen, dat er nu sommigen waren, vooral natuurlijk onder de ouderen en volwassenen die deel uit maakten van het gehoor, die zich heb ben afgevraagd of dit nog wel Molière was hetgeen ze zagen, of er nog wel iets overbleef van die befaamde Franse esprit, zoals men dat dan noemt, en we hebben ons deze vragen, bij het zien van een Nederlandse versie van een van Molières blijspelen, eerder ook wel eens gesteld. We willen thans niet ont kennen, dat er aanleiding of zelfs een reden is tot het stellen van deze vragen. Zeer zeker is er die. Maar het gehele probleem is terug te brengen tot een kwestie van opvatting, wellicht tot een kwestie van smaak en daar is moei lijker over te praten. We willen niettemin het goed recht bepleiten van de opvatting die Puck ken nelijk had van Molières blijspel, een op vatting namelijk die zweemde naar het kluchtige, het boertige. Ja, en dan blijft er, zegt men, weinig van de fijne Fran se esprit over. Is er in wezen nu zoveel verschil tus sen de esprit van de Franse 17e eeuwse blijspeldichter, in het algemeen de esprit van de Commedia del'Arte en de humor zoals die ten onzent in de gou den eeuw werd gepleegd door dichters als Huygens en Bredero, die toch ook wel wat geërfd hebben van de Comme dia del'Arte? Is de humor in het wezen het zelfde en zijn het alleen maar de ac centen die men naar gelang de volksaard legt? Of men nu een mop vertelt, met de gelaatsuitdrukking en het kleine ge baar van de genietende fijnproever, of men vertelt hem op een manier waaruit blijkt dat men er zelf verbazend veel lol in heeft; dat doet aan de mop zelf wei nig af. De ene toehoorder zal van de eerste verteller meer genieten, de andere meer van de tweede. Een kwestie van smaak. En een blijspel van Molière doen we niet te kort, wanneer we het mutatis mutandis als een goed geslaagde mop beschouwen, die de een zó beschouwt, de ander zó. En dat een Nederlander Van het hoofdbestuur der Katholieke Volks Partij kregen we onlangs een mapje toegezonden waar we zo het een en ander vonden aan propagandamate riaal; en het was niet de eerste keer dat dit gebeurde, waaruit blijkt, dat ook deze partij de noodzakelijke aandacht gaat be steden aan dit onderdeel van haar beleid, zoals al eerder besloten was, nadat men de geluiden uit de kringen en afdelingen had beluisterd, die 'hier sterk op aan drongen. De KVP heeft een zeer moeilijke tijd achter de rug, en nog zijn lang niet alle moeilijkheden overwonnen. Daar is de dreiging geweest van een ernstige scheuring, nadat de groep Wei ter zich reeds had afgescheiden. De ver standige houding van de groep Steen- btrghe en de verstandige houding ook van het Partijbestuur en het overleg dat tussen beide is gevoerd, heeft gelukkig erger voorkomen. Daar is het omzwenken naar links ge weest van een niet te onderschatten aan tal leden, die hun heil zochten bij dé P. v. d. A„ waar zij een afzonderlijke werk gemeenschap vormen; doch ook dit over lopen naar het andere kamp heeft veel van zijn dreigende proporties verloren. De verkiezingsuitslag van dit jaar heeft velen de ogen geopend; heeft ve len, die uit een soort baldadigheid, uit een streven om de KVP 'ns iets te laten zien, de ernstige gevolgen van een derge lijke, weinig om de eenheid gevende hou ding, doen beseffen en hen weer terug doen keren in het veilige huis, dat Schaepman bouwde. Het laatste grootse partijcongres in Utrecht heeft zeker reden tot optimisme gegeven; het heeft getoond, dat de KVP rustig gebleven is temidden der woelen de golven, dat de KVP de niet onge vaarlijke storm zonder ernstige kleer scheuren heeft doorleefd, dat die storm haar in zekere zin heeft gestaald, haar meer ruggegraat heeft gegeven. En in de politieke debatten van dit jaar heeft de KVP haar grote rol nor maal, wellicht zelfs nog met iets meer gezag, kunnen spelen. Druk is men thans ook doende om de partij-organisatie goed op poten te zet ten. Allerwege zijn er speciale propa- gandalichamen in de vorm van „stoot troepen" in het leven geroepen; er gaat meer werk gemaakt worden van de re clame; er gaat propaganda gevoerd wor den voor „De Opmars" het zeer goed ge redigeerde en voor allen die op de hoog te willen zijn van hetgeen leeft binnen de Katholieke politieke organisatie, niet gemakkelijk te missen partijblad. Kortom op veel terreinen is een oplevende acti viteit te bespeuren, die door velen met vreugde zal worden begroet. Het bewijst, dat men met een matig niettemin gerechtvaardigd optimisme de toekomst tegemoet kan zien; het bewijst dat de Nederlandse katholieken, Schaep- mans eenheidsgedachte niet hebben vaar wel gezegd, maar weer nieuw en modern willen maken, aangepast aan de nieuwe tijd. Daar staat weer veel op het spel, wanneer op 21 April van het volgend jaar de verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden zullen worden. Dan moet worden aangetoond, dat inderdaad de eenheid der katholieken op politiek terrein inderdaad geen geweld heeft ge leden, dan moet ook worden aangetoond, dat de verliezen, die in vele gevallen bovendien nog ogenschijnlijk waren, weer meer dan hersteld zijn. Daar zal vooral ook in afdelingen een geest van activiteit moeten heersen, wil men dit alles waar maken. De mensen die buiten de organisatie staan zullen weer naar binnen geroepen moeten wor den, en overtuigd moeten worden van de veiligheid en de zekerheid daar. Daar is werk aan de winkel en we hopen zeer, j dat de KVP zowel in haar toporganen als in de afdelingen dit werk kan ver zetten en tot volle tevredenheid kan ver richten. En we hopen ook, dat de Ne derlandse katholieken het de leiding en het kader van de KVP niet te moeilijk zullen maken, i Voor de afdelingen ook in de Lang- j straat wordt nu krachtige actie gevraagd, daar men in 1954 bij de 'Staten-verkie- zing wil laten zien, dat de K.V.P. is herboren en dat de Katholieken hun i vooraanstaande plaats in het politieke leven van Nederland willen behouden en hebben behouden. Daarvoor is ieders medewerking en steun een eerste vereiste. hem op een Nederlandse manier vertelt, j zoals een mop van Bredero of van Huy gens verteld wordt, daar kunnen we niets op tegen hebben. Hoe het ook zij, 'Puck heeft een ver kwikkend spel doen zien, een opvoering gegeven die prachtig en met vaart liep. Daar waren tal van kleine vondsten in, die zeer apelleerden aan ons gevoel voor humor en ons bijgevolg deden ge nieten van „De Schelmstreken van Sca pin", zoals die werden uitgehaald door Wim van den Heuvel, die door het stuk heendartelde en sprong als een geboren schelm. En dat deze gezonde kluchtige ver toning bij de discipelen van de scholen zeer in de smaak viel, zal U wel niet verwonderen. Er was weer eens een uitstekend de cor van Mar ja Lemaire, zoals we dat van Puck gewend zijn, de costumes wa ren door dezelfde artiste goed verzorgd; kortom het was een opvoering, die ons met de leerlingen en de leiding van Dr Mollercolleqe en Missiehuis St. Antonius doet verlangen naar een spoedig weer optreden van Puck.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1