Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld Niet onverwacht UIT DE PROVINCIE. UIT DE De wegen tot en de zegen van de industrialisatie Waterloop langs Wendelnesseweg wordt gedempt Bijzonder K.A.B. congres Brabant moet zich omschakelen Raad van Sprang-Capell® besluit: De rondvraag in het geding i MAANDAG 14 DECEMBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANÏOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE Eara HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 98 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mjn. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Donderdag heeft de Katholieke Arbeiders Beweging in het Bossche Casino een bijzonder congres gehouden over de werk gelegenheid in Brabant. Onder de velen die dit bijzondere congres bijwoonden, waren o.m. Mgr. F. Hendrikx, vicaris van het bisdom Den Bosch, Minister van Maatschappelijk werk Mr. van Thiel, Ir. André de !a Porte, plaatsvervanger van de Mi nister van Waterstaat, de commissarissen van de Koningin in Noord-Brabant en Limburg, Prof., Dr. J. de Quay en Dr. F. Houben en vele anderen, wie het belang van Brabant en met name vari de industrialisaite van Brabant zeer ter harte gaat. Verscheidene sprekers hebben op dit congres hef woord gevoerd. Een van hen was Drs. P. Bogaers, eco nomisch adviseur van de K.A.B. die opmerkte dat het misschien wel een beetje vreemd leek, dat de K.A.B. thans ging congresseren over de werkgelegenheid in het Zuiden, nu de werkloosheid lager was dan in de drie voorgaande ja ren. Men mocht echter niet verge ten, dat de zichtbare werkloosheid slechts een van de componenten was, van het criterium voor de re gionale werkgelegenheids-politiek. Inderdaad, de meest duidelijke component, maar de andere zo als de aanwas van de beroepsbe volking en de overbezetting in de landbouwbedrijven waren niet minder reëel. Het ging hier om een andere structuur van de welvaartsbronnen n.l. om nieuwe welvaartsbronnen en uitbreiding en andere oriënte ring van bestaande bronnen. Aan een dergelijke structuurwij ziging in de welvaartsbronnen moet evenwel, aldus drs. Bogaers, meest al voorafgaan een verandering in de structuur van de vestigings plaats-factoren. Het industrialise ren van bepaalde gebieden en de verdere uitbouw hiervan stellen nu eenmaal eisen aan de verbindings wegen te land en te water, aan de verzorging met gas, water en elec- triciteit, aan de situering der indu strieterreinen, aan de ontwikkeling en mentaliteit der bevolking, aan ontspanningsmogelijkheden etc. Drs. Bogaers ging na op welke gebieden Noord-Brabant aan de in dustrie en alles wat daarmee sa menhangt meer service moet verle nen en hij verklaarde dat het op viel dat dit gebied als geheel een gebrek heeft aan goede doorgaan de verbindingen met de industrie centra in het Noord-Westen van ons land, met het gebied van Twen- the, met het Ruhrgebied, met Ant werpen, Brussel en hqt Luikse dat de verschillende grote steden in dit gebied een verkeersgeogra- fische ligging hebben die thans te enen male onvoldoende moet wor den genoemd. Het aantal noodza kelijke uitvalspoorten stijgt immers met het bevolkingsaantal. Plaatsen met 15.00020.000 inwoners heb ben behoefte aan een viersprong, steden met 75.000100.000 inwo ners aan zes uitvalspoorten. WATERWEGEN. Niet minder belangrijk is het streven om dit gebied industrie terreinen aan open vaarwater te geven. Niet alleen de zuidelijke oever van de Bergsche Maas is thans voor verdere industrievesti gingen ongeschikt. In feite geldt zülks ook voor het achterland van de Donge en het Oude Maasje (het poldergebied van de beneden-Don- ge en van de Langstraat) waar eveneens als gevolg van het ont breken van goede waterstaatkun dige voorzieningen in winter en voorjaar regelmatig grote gebieden overstromen. De Biesboschwerken vormen een knelpunt, aldus spreker, dat eerst moet worden opgelost, al vorens de hoogst noodzakelijke voorzieningen kunnen worden getroffen. En hij noemde in dit verband de ontsluitingswegen in .de Biesbosch, de weg van 's- Bosch naar Geertruidenberg, de haven van Waalwijk, het bouw terrein van Waalwijk, enz. In deze streek zal in de periode van 1950'60 werkgelegenheid moeten worden geschapen voor 4500 personen en dan is er nog geen rekening gehouden met het aandeel dat de industrievestigingen in deze streek zullen moeten hebben in het opvangen van de beroepsbevolings- aanwes in de omliggende gebieden, zoals 's-Bosch en Tilburg. Een ander probleem noemde Drs. Bogaers het gebrek aan industrie terreinen in enkele grote steden. In West-Brabant noemde hij als een groot probleem de hoognodige wa terstaatkundige voorzieningen die al meer dan een eeuw worden te gengehouden met het argument, dat er nog steeds geen beslissing is genomen m.b.t. het Schelde-Rijn- kanaal. West-Brabant heeft er recht op dat zo gauw mogelijk in dezen een beslissing wordt genomen, op dat met voortvarendheid de nodi ge voorzieningen kunnen worden troffen. Los van het specifiek West-Bra bantse probleem, vervolgde Drs. Bogaers, dient voorts aan de orde te worden gesteld de verbinding van het Wilhelminakanaal met de Maas en verder met het Ruhrge bied, terwijl daarnaast met het oog op de Benelux-ontwikkeling en de Europese integratie te denken is aan een verbinding van het Wilhel minakanaal met het Belgische ka- nalennet. Het vakonderwijs was een vierde punt, dat in het kader van de struc tuurverbetering bespreking be hoefde. We staan ook hier nog aan het einde van het begin, namelijk het einde van het inlopen van de eerste achterstand. Immers van het totaal aantal jongens dat jaarlijks in de nijverheid zijn intrede doet, heeft in Noord-Brabant slechts 37.4 pet. een dagnijverheidsschool gevolgd tegen 45.7 in Nederland. Naast propaganda en voorlich ting van de jeugd, moet ook ge dacht worden aan het bestrijden van het waandenkbeeld, dat lagere administratieve arbeid een maat schappelijk hoogstaander beroep zou zijn dan geschoolde technische arbeid (in de provincie Noord-Bra bant is het bezoek aan ULO-scholen bijzonder hoog). Ter verwerkelijking van al deze plannen, zeide de spreker tenslotte, moet in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de volksverte genwoordiging, om het huidige cri terium voor de regionale Werkgele- genheidspolitiek namelijk de open werkloosheid - te laten va ren en daarvoor in de plaats te stellen een synthese van open en verborgen werkloosheid en be roepsbevolkingsaanwas. Er dient op hoog niveau een be slissing te worden genomen m.b.t. het Schelde-Rijnkanaal en alle ove rige West-Brabantse waterstaatkun dige problemen en ten slotte vra gen wij van diezelfde zijde een snel lere uitvoering van de Biesbosch werken, teneinde door de droogleg ging van de zuidelijke oever van de Bergsche Maas te verhinderen, dat dit gebied een 2e West-Brabant wordt. VAN BELANG VOOR DE GEESTELIJKE GEZONDHEID. Prof. G. H. L. Zeegers, directeur- generaal van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut hield eveneens een inleiding, waarin hij o.m. zei Wanneer we uit onderzoekingen weten, dat de mens die in zijn ge boorteplaats geen werk meer vindt, van nature geneigd is in zijn on middellijke omgeving nieuw werk te zoeken, om pas daarna de grote stap verder van huis te wagen, dan hebben we daarmede het belang geschetst, dat voor de geestelijke gezondheid gelegen is in het schep pen van werkgelegenheid in de omgeving van de geboorteplaats. Wanneer hij tijdelijk pendelt op zijn nieuwe werkplaats, maar ook wanneer hij er heen trekt uit zijn geboorteplaats, verlaat hij nog niet de sfeer van zijn geboortestreek en worden niet ineens alle banden met het hem toevertrouwde milieu ver broken. Wanneer hij dan vanuit zijn nieuwe woonplaats die hem de sfeer van de industriële arbeid deed kennen overgaat naar een werk centrum in het Westen des lands of elders is het gevaar, geestelijk los geslagen te worden, uiteraard ge ringer. Zo geloven we te kunnen stellen, dat het tot ontwikkeling brengen van een aantal industrie kernen in de saneringsgebieden e- conomisch geen bezwaar voor de arbeidsvoorzieningen van de huidi ge werkcentra behoeft te betekenen en bovendien sociologisch voorde len biedt. Een blik op de kaart van de re gionale spreiding der structurele tekorten aan werkgelegenheid over tuigt ons., aldus Prof. Zeegers in zijn betoog, er van, dat practisch geheel Brabant en Noord-Limburg gerekend moeten worden tot de ge bieden waar een zeer grote krachts inspanning nodig zal zijn om voor de toekomst het werkloosheidsbeeld binnen aanvaardbare grenzen be perkt te houden. Nederlands nationaal werkgele genheidsprobleem kan slechts regi onaal worden opgelost. Deze regio nale oplossing vereist een zo groot mogelijke godsdienstige en geeste lijke volksgezondheid. In dit opzicht kan het Zuiden een onvergelijkelij ke bijdrage geven aan de diepste fundering van onze nationale volks kracht. Wanneer door de industria lisatie de mens zou verloren gaan, zou daarmee de grondslag van on ze industriële beschaving spoedig ondermijnd worden en verdwijnen, besloot Prof. Zeegers. DE TAAK VAN DE K.A.B. Op dit congres van de K.A.B. is vanzelfsprekend ook gesproken over de taak van deze organisatie in het proces der werkgelegenheids ontwikkeling in Noord-Brabant. De beweging, zei Drs. Bogaers in zijn inleiding, moet haar organisatie aanpassen aan de behoeften van het ogenblik, die allereerst betroffen het probleem van de persoonlijk heidsvorming de plaatselijke voor uitstrevende autoriteiten moeten door de organisatie worden ge steund en de minder actieven moe- te worden gestimuleerd. Ook onder haar leden diende de K.A.B. de vakscholing te propageren, zij diende te zorgen in samenwerking met de ondernemers en de inter diocesane stichting voor het Nijver heidsonderwijs, dat er voor een dergelijke scholing voldoende mo gelijkheden waren. Nog vele andere activiteiten somde de inleider op, die er ver richt zouden moeten worden, wilde de K.A.B. haar taak in industriali serend Brabant en Limburg ver staan. De wereld heeft niet lang hoeven te wachten op de Russische reactie op de rede van president Eisen hower. Deze was niet anders dan men niet hoopte maar vreesde. De vage algemeenheden, die Vishinsky debiteerde, maakte ons niet wijzer, want ook wij hadden wel kunnen zeggen dat die rede „belangrijk" was. Commentaar uit de bron zelf echter, maakt ons wijzer. Vishinsky kon waarschijnlijk niets anders zeg gen dan hij gezegd heeft, omdat hij de reactie van Moskou nog niet kende en het is altijd erg onzeker hoe men daar over iets denkt. Dat ligt immers niet aan wat er gezegd wordt, maar of het in de kraam van de heren te pas komt er gun stig of ongunstig over te denken. Redelijk beschouwd zou men ten aanzien van Eisenhower's rede niets belachelijkers kunnen uitdenken dan ze oorlogszuchtig te noemen. Ze was duidelijk bedoeld om een manier voor te stellen om de atoom kracht voor vredesdoeleinden te ge bruiken niemand kan zich daarin vergissen. Toch noemt Moskou ze zonder blikken of blozen oorlogs zuchtig en geen politicus ter wereld denkt er aan dit met een schouder ophalen af te doen als de kennis geving van mensen die niet hele maal wel bij het hoofd zijn. Men verdiept er zich slechts in wat de heren met hun bedoeling voor heb ben en hoe men zich in hun ogen vredelievend kan voordoen. De zaak is namelijk dat zij heel wel bij het hoofd zijn, wat tot gevolg heeft dat men hun woorden slechts kan verklaren als een uiting van onwil om mee te werken aan iets goeds. Dat is niet iets van vandaag of gis teren, maar een schakel in de ke ten van onwil die de Sovjets na de oorlog hebben gesmeed met een ijver alsof er hun ziel en zaligheid van afhing. In ieder geval hangt er blijkbaar de doeltreffendheid van hun systeem van af. Daarom is het tot op zekere hoogte de vraag of zulke mededelingen direct voor het buitenland zijn bestemd. De eerste noodzaak voor de Sovjets is de Russen wijs te maken, dat zij in een paradijs wonen en dat de rest van de wereld is bevolkt door boosaardige kapitalisten. Er is al zo lang op dit aambeeld gehamerd, dat ze onder de hand wel moeten geloven, want tegenspraak horen ze niet. Er is dus ook geen plaats voor een goedwillend gebaar van Westelijke kant. De zaken perma nent zo om te keren, is ook een prestatie. Ondertussen blijft de moeilijk heid bestaan, dat de Sovjets voor het forum van de buitenwereld wat bijdraaien, maar dat kan niet veel meer zijn dan een bedekte af wijzing, waarin ze erg sterk zijn. Onaanvaardbare voorwaarden heb ben ze genoeg bij de hand, al moe ten ze het tegenwoordig erg bont maken voor ze afgewezen worden. Maar ook het Westen heeft zijn eer en zijn eisen van veiligheid. Pas als het die prijsgeeft, zijn alle commu nistische voorwaarden vervulbaar. Dat zal overigens nooit gebeuren. Andersom gaat het trouwens heel wat moeilijker. Het is immers niet de eerste keer dat de kwestie van de atoomkracht aan de orde komt. Meer dan eens hebben de Verenig de Naties geprobeerd de bewape ningswedloop te doen eindigen, he laas zonder resultaat. Niet dat de Sovjets hun mond niet vol hadden over ontwapening, ze namen zelfs het initiatief daartoe. Maar ze tor pedeerden zelf elke serieuze poging om zoden aan de dijk te zetten. Ze berijden graag stokpaarden en zo hadden ze er in dit chapiter ook weer enkele vermindering van de strijdkrachten der grote mogend heden met een derde, verbod van atoomwapens, maar geen controle. Ook de leek is het duidelijk, dat een dergelijke ontwapening weinig zin heeft en dat met name het verbod van atoomwapens zonder controle erop geen en,kele garantie geeft dat ze niet gebruikt zullen worden. Het was dus geen wonder dat het Wes ten hierop herhaaldelijk nee heeft gezegd. Eisenhower heeft het nu langs een andere weg geprobeerd om de mogelijkheid te scheppen dat de standpunten dichter bij elkaar ko men zonder dat essentiële punten verwaarloosd worden. Een coördi nerend internationaal bureau zou het gebruik van de atoomenergie in de juiste banen moeten leiden. Ook in dit geval zou het een kwes tie van vertrouwen zijn, dat er te weinig is. Bovendien zou er toch controle zijn, maar de Russen zou den geen last hebben van wat zij beschouwen als pottenkijkers. Ook deze tegemoetkoming heeft niet gebaat, waardoor de Sovjets op een niet mis te verstane wijze aantonen dat zij niet willen meewerken aan een vredelievende aanwending van de atoomenergie en evenmin aan een plan waardoor de schrik voor de atoombom uit de wereld geban nen zou worden. En de konsekwenties dan Eisen- hower heeft er duidelijk genoeg op gewezen, dat de wereld onder de ban van de vrees voor een atoom oorlog zal blijven, waardoor de hoop op een betere toekomst zo goed als verlamd wordt. Misschien lijdt de wereld op het ogenblik nergens meer onder. De beste hoop die we onder deze omstandigheden kunnen koesteren is dat de vrees er ook bij de regeerders zo inzit, dat zij de vernietigende kracht niet durven toe te passen of dat de Sov jets alsnog tot de ontdekking ko men dat het beter is te weten waar ze aan toe zijn dan dat de partijen steeds grotere voorraden atoomwa pens vormen, terwijl ze niet weten of de andere niet een nog grotere voorraad van een nog vernietigen der kracht heeft. Dit is geen op wekkend beeld, maar daar komt de huidige ^toomwedloop op neer. De konsekwenties gelden evenzeer voor de Sovjet-Unie als voor de rest van de wereld. Alleen tellen bij haar waarschijnlijk minder mense lijke overwegingen. Zal dan mis schien mettertijd ook de politieke noodzaak van meer openbaarheid bij het aanwenden van de atoom energie duidelijk aan de dag ko men Dan zou de kans zijn dat ook de menselijke kant van de zaak aan haar trekken komt. Daar hopen wij dan maar op. HUREN NIEUWE HUIZEN WORDEN OOK VERHOOGD. De huren van practisch alle in en na de oorlog gebouwde wonin gen, behalve die uit de laatste twee jaren, zullen verhoogd worden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft heden aan de gemeentebesturen een circulaire gestuurd, waarin de richllijnen voor deze verhoging worden aan gegeven. Woningwetwoningen die vóór 5 Mei 1945 zijn gebouwd, zul len zonder uitzondering met de eveneens voor oudere woningen geldende percentages van 17, 20, 23 26 of 29 (naar gelang de gemeen teklasse, worden verhoogd. Dit geldt ook voor de huren van de woningwetwoningen, die na 5 Mei 1945 zijn gebouwd en waarvoor steun is verleend op grond van de beschikking Bijdragen Woningwet- bouw 1948. Voor de laatste groep kunnen de gemeentebesturen ech ter aan de minister verzoeken de verhoging tot een lager percentage te beperken, als de huurprijs aan zienlijk hoger zou zijn dan gelijk waardige woningen van die groep in dezelfde gemeente. Alleen de huurprijzen van wo ningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op grond van beschik king verminderde bijdragen 1950 en 1950 I'en van de beschikking bij dragen Woningwetbouw 1950 zul len niet worden verhoogd. De huur der van een woningwetwoning van na de oorlog moet, om te achterha len onder welke regeling zijn wo ning is gebouwd, daartoe informe ren bij de eigenares (gemeente of woningbouwvereniging) K.B.S.-STAATSEXAMEN MINDER ZWAAR. Aangezien het wenselijk was dat enige beperking wordt aangebracht in de omvang van de Staatsexa mens H.B.S. A en B, heeft ..cje re gering besloten,* gezien het advies van de Staatssecretaris van O., K. en W., mej. dr A. de Waal, de Staatsexamens H.B.S. A en B te verlichten door een aantal leervak ken van het examen-programma te schrappen. Voor het behalen van het diplo ma H.B.S. A behoeft in de toekomst geen examen meer te worden afge legd in natuurkunde, scheikunde, plant- en dierkunde, handtekenen en lichamelijke oefening. Voor het B-diploma vervallen handelswetenschappen, staathuis houdkunde, staatsinrichting, cosmo- graphie, handtekenen, rechtlijnig tekenen en lichamelijke oefening. BEDRIJFSARBEID VERBODEN VOOR 14-JARIGE MEISJES. Na 1 Juli 1954 zal bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes verboden zijn. Deze wijziging van de Arbeids wet 1919 werd door de staatssecre taris Van Rhijn bij de Tweede Ka mer ingediend. Het verbod heeft geen betrekking op arbeid in de landbouw en op huishoudelijke ar beid. Het gaat hier, naar een ruwe schatting van de staatssecretaris, om 6500 meisjes per jaar. PRIESTERJUBILEA IN 1954 IN HET BISDOM DEN BOSCH. Veertig jaar priester. 6 Juni H. F. Heezemans, Deken, pastoor H. Catharina, Eindhoven. F. N. Mannaerts, pastoor te Til burg (Loven). Z.H. Exc. Mgr. W. P. A, M. Mut- saerts, Bisschop van 's-Hertogen- bosch. J. W. A. van Oorschot, pastoor te Tilburg (H. Sacrament). Vijf en twintig jaar priester. Drs. A .G. van Gerwen, hoofdin specteur R.K. Lager Ónderwijs, s-Hertogenbosch. C. J. A. Prinsen, pastoor te Uden- hout. E. Rietra, pastoor te Berkdijk. W. F. Völker, pastoor te Tilburg (O. L. Vrouw). DE N.C.B. VERGADERDE. Donderdag hield de Noord-Brab. Christelijke Boerenbond zijn alge mene jaarvergadering in „Me ro- pole" te Tilburg. In zijn openingsrede memoreer de voorzitter Verc-auteren een aan tal voor de organisatie in 1953 be langrijke feiten Een nieuwe lagere landbouw school werd gesticht in Made, een landbouwwinterschool kwam tol stand in Helmond, een landbouw- huishoudschool werd te St. Oeden- rode gesticht. Het Boekhoudbureau zag zijn le dental stijgen tot boven de 3600. De emigratiedienst verschafte 1200 mondelinge adviezen en ver zorgde op 45 plaatsen een emigra tiecursus. 1250 deelnemers volgden een van deze cursussen. De Boerinnenbonden en de Bond van Landelijke Rijverenigingen vierden beiden hun zilveren be- staansfeest; de boerinnen organi seerden tevens een bedevaart naar Lourdes, waaraan niet minder dan 1100 boerinnen deelnamen. Een nieuwe loot aan de oude NCB stam ontsproot door de op richting van een vereniging voor suikerbietentelers, welke vereni ging reeds bijna 1100 leden telt. Het hoofdbestuur stond op de bres om de belangen te verdedigen van de leden, die getroffen werden door de waierramp. Sprekend over hei landbouwbe leid in de naaste toekomst, wees de heer Vercauteren er op dat in alle kringen van de Bond ongerust heid bestaat over het verloop van het prijspeil voor agrarische pro ducten. Deze aangelegenheid moe; gezien worden als een van de be- i langrijkste taken voor de boerenor- ganisatie in de toekomst. Ten aan- i zien van het landbouwschap werd met voldoening geconstateerd dat bij de op te leggen aanslag, een be paalde aftrek zal mogen worden toegepast voor de leden van de boerenorganisaties. Reeds te lang hebben niet-leden van de boeren bonden geprofileerd van het werk van de organisaties. PLUIMVEEREGELING 1953. Het is gebleken dat nog niet alle hiervoor in aanmerking" komende pluimveehouders een aanvraagfor mulier hebben ingediend in ver band met de per 1 October 1953 in werking getreden bepalingen ten aanzien van hei houden van pluim- vee. Volgens deze bepalingen mo gen worden aangehouden op be drijven van 0 tm. 25 are cultuurgrond 56 hen nen; 26 are tm. 20 ha cultuurgrond 2 hennen per are, max. 600 hen nen; boven 20 ha cultuurgrond 100 hennen maximaal. Personen, die op 1 October 1953 meer volwassen hennen in voor raad hadden dan bovenstaande re geling aangeeft, dienen een aan vraagformulier in te dienen bij de bureauhouder. De mogelijkheid hiervoor is nader vastgesteld tot 28 Dec. 1953. Nadrukkelijk wordt er op gewezen dat degenen die met het indienen van bedoelde aanvrage in gebreke blijven en meer hennen houden dan deze bij verordening ges.elde regeling toe staat, dienaangaande moeilijkheden ie verwachten hebben, ook wat be treft het houden van meer pluim vee in de naas.e toekomst. Dit heeft eveneens be.rekking op personen, die niet geregistreerd zijn bij het bureau van de Voedselcommissa- ris. Krachtens de Registratie-ver ordening' moet iemand, die meer dan 20 hennen houdt, geregistreerd zijn. AUTOBOTSING BIJ OSS. Dr. Drewes ernstig gewond. De inspecteur van de volksge zondheid van N. Brabant, dr B. J. Drewes uit Den Bosch, is Woens dagavond ernstig gewond in het St. Annaziekenhuis te Oss opgenomen, na een ongeval op hef gevaarlijke kruispunt onder Hees, op de rijks weg Nijmegen—Den Bosch. Dr Dre wes, die uit de richting Oss kwam en rechts in de richting Den Bosch wilde wilde afzwenken, werd aan gereden door een militaire wagen die in de richting Nijmegen reed en op datzelfde moment een ande re wagen passeerde. Er ontstond 'n grote ravage, waarbij vooral de wagen van het slachtoffer ernstig kreeg te lijden. Door een kapelaan uit Heesch werden de H.H. Sacra menten toegediend, waarna Dr Dre wes naar Oss werd overgebracht. Later op de avond werd zijn toe stand bevredigend genoemd, of schoon hij vele inwendige verwon dingen heeft opgelopen. De militai re chauffeur en de inzittende kapi tein kwamen met de schrik vrij. VERKIEZING PROV. STATEN. De verkiezingen voor de colleges voor de Provinciale Staten zullen worden gehouden op Woensdag 21 April 1954. De condidaatstelling zal geschieden op Dinsdag 9 Maart '54. De raad van Sprang-Capelle werd Vrijdagavond eigenlijk ter ver gadering geroepen om te besluiten tot demping van de waterloop langs de Wendelnesseweg-Oost, maar dat hij drie kwartier in ver gadering bijeen was lag niet daaraan, ook niet aan de andere pun ten van de agenda, maar aan de rondvraag. Daarbij werd namelijk de rondvraag in het geding gebracht, met geen ander gevolg dan dat alles bij het oude blijft. Ondertussen werd er heel wat ge vraagd. Toen burgemeester Smit de ver gadering opende, waren er drie le den afwezig. De notulen werden aangehouden tot de volgende ver gadering. Het algemeen besluit tot het aan gaan van kasgeldleningen werd vastgesteld zoals door B. en W. werd voorgesteld. Men zie de agen da en prae-adviezen in ons vorige nummer. Eveneens het voorstel tot vaststelling van een maximum cre- diet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten gedurende 1954. Bij het voorstel tot het bouwen van vier middenstandswoningen aan de Schrevelstraat, vroeg de heer Maijers of dit grotere wonin gen zouden worden of ook arbei derswoningen, waarop de voorzit-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5