das I VROOM DREESMANN OE OPDRACHT ROBERT MERSHAM woens prijzen 0§ J3ÊÊC~> 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 DECEMBER 1953 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 16 DECEMBER 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND Hei nuf en de aantrekkelijkheid van hei zwemmen SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Wegens enorm succes brengen wij nog éénmaal warme kameelhaar pan toffels, met prima rubber zolen, in de maten 41-47 2.45 4 95 36-40 1 Damesvest, zuiver wol, in grijs, bordeaux, zwart, koren en turqoise, 4 O goed passend model Babytruitjes, van prima glansgaren, fantasie weef sel met geborduurde bloe metjes, 4 85 maten 12 en 3 2 Literflacon shampoo, goed geparfumeerd OQc en zeer voordelig Flanellen lakens, warme kwaliteit, prima voor rheu- matieklijders. C 50 150 200 cm 3 Jaegerwol voor onder goed of sportkousenwol, in beige en grijze tinten, 4-draads, <4 35 100 gram knot Prima gasaansteker, extra zware uitvoering met lange vuursteen, OQc compleet Fondantkransjes, diverse smaken, A R c 250 gram voor Sardines op tomatensaus en olie, prima belegen, AAC 3 grote blikken Papieren kersttafellaken damast persing, formaat 120 x 150 cm., met 12 bijpassende 4 Q c kerstservetten Blauwe overall, prima kwaliteit, voorgekrompen en 3-naalds gestikt, blinde sluiting, alle maten Werksokken van prima sajet, in grijs en zwart, met nylon 4 95 versterking Velvet kussen, in Perzische dessins, ^60 prima vulling ter antwoordde dat daar geen gro tere woningen zouden komen. De raad ging met het voorstel accoord, evenals met het voorstel tot het bouwen van twee middenstands woningen aan de Hoofdstraat in Capelle. Het voorstel tot demping van de waterloop langs de Wendelnesse- weg-Oost, de aanleiding tot de ver gadering, bood evenmin stof tot dis cussie. Het voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken met de gemeente Waspik, deed de heer Genuït op merken dat hem niet duidelijk was de zinsnede in het prae-advies dat, als de regeling na 5 jaar niet ver lengd werd, de ambtenaren een passende werkkring zou worden ge boden, als in de gemeente weer door middel van eigen ambtenaren in het bouw- en woningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken en -inrichtingen zou voorzien. Hij zag hierin tegenspraak met de opmer king in het vorige prae-advies dat de gemeente te klein was om zelf standig :zo'n dienst in stand te hou den. Hij achtte daardoor de positie van de ambtenaar niet veilig. De voorzitter stelde hem op dit punt gerust door te verklaren dat, als de gemeenschappelijke regeling over 5 jaar werd opgeheven, men zich opnieuw zou moeten beraden en dan zou de raad opnieuw te be slissen hebben. Waarmee de moei lijkheid was opgelost, zodat 't voor stel aangenomen kon worden. Het advies van Ged. Staten inzake jaar- wedde-regelingen van secretarissen, ontvangers en wethouders werd zonder meer goedgekeurd. Tenslotte stelden B. en W. voor een stuk van 500 te verkopen, waartegen geen bezwaar werd ge maakt. „Gezellig in de rondvraag". Voor de rondvraag waren enkele vragen binnengekomen van de he ren De Bie en Maijers. Allereerst vroeg de heer De Bie hoeveel bedrijfsschade werd uitbe taald bij aankoop van gronden voor woningbouw. De voorzitter verwees hem voor het antwoord naar het prae-akvies van de vorige vergadering. Er was geen bedrijfsschade uitbetaald, die was verdisconteerd in de prijs. An ders zou voor het betrokken stuk grond geen 3500 per bunder zijn betaald. De heer De Bie was van mening dat het stuk grond dat wel waard was, maar de voorzitter betoogde dat deskundigen een andere mening waren toegedaan en daarmee was de kous af. Vervolgens vroeg de heer De Bie het reglement van orde te wijzigen, en wel de artikelen 19 en 19a. Hier in wordt bepaald dat vragen twee dagen tevoren moeten worden in gediend om in de rondvraag be handeld te kunnen worden. De voorzitter lichtte toe dat hier toe een jaar of vier geleden was besloten om orde te brengen in het vragen stellen en B. en W. de ge legenheid te geven de desbetref fende zaak te onderzoeken. Deze manier van vragen stellen werkte gemakkelijker en beter dan het vragen, in de vergadering. B. en W. voelden dan ook niet veel voor een wijziging. De heer De Bie wierp tegen dat B. en W. dan wel op de hoogte wa ren, maar het lid wist niet wat het naar zijn hoofd geslingerd zou krij gen. Waarop de voorzitter ant woordde dat het dat zeker niet wist als een vraag in de vergadering werd gesteld, maar dat vond de heer De Bie niet erg. De heer Winkelman veronder stelde dat vragen gesteld werden in het belang van de gemeente en niet om B. en W. schijnbaar in een hoekje te drijven. In het laatste ge val leek het voorstel zin te hebben, maar niet als het een zakelijke vraag was. De heer Oerlemans kon de rede nering van B. en W. wel volgen, maar onder de vergadering kon zich een vraag opwerpen over een zaak die niet aan de orde was. B. en W. hadden dan het recht de beantwoor ding uit te stellen tot de volgende vergadering. Gezien de practijk echter in andere gemeenten, zag hij graag de mogelijkheid tot het stel len van vragen in de vergadering geopend. De voorzitter merkte op dat deze mogelijkheid er was door er een voorstel van te maken dat door 2" andere leden werd gesteund. De heer Maijers gaf toe dat de voorzitter het vragen stellen altijd heel soepel had behandeld. Toch on dersteunde ook hij het voorstel van de heer De Bie: er kon zich name lijk iets voordoen dat een behan deling waard was. De voorzitter zei dat hij dit had meegemaakt, maar meestal waren het dan futiliteiten. Als een raads lid bij hem kwam, kon hij er altijd op rekenen dat er naar hem werd geluisterd. Het vragen stellen in de vergadering ontaardde genjakkelijk in minderwaardig gevlij van het kiezersvolk. De heer Vos was het eens met de heer Maijers dat de regeling al tijd soepel was toegepast en daar om wilde hij het bij het oude laten. De heer DeBie had in een van de eerste vergaderingen meegemaakt dat de hamer direct op tafel kwam en dat was de aanleiding tot zijn voorstel. De voorzitter herinnerde zich dat en merkte op dat hij toen ook iets anders had kunnen zeggen, maar dat had hij niet gedaan om dat het voor de heer De Bie zijn maidenspeech was. De heer Van Caem vond zich on verwachts voor het feit gesteld dat hij over dit punt mee moest beslis sen. Hij wilde er liever een punt van orde van maken en het voor stel terug laten nemen om het rus tig te bekijken. De heer Ros zei dat hij een voor stander was geweest van 't vrijuit vragen stellen, maar gezien de er varing en de soepele houding van de voorzitter, was hij er voor het te laten zoals het was. Toen trok de heer De Bie zijn voorstel in, waarmee de heren Oer lemans en Maijers, die hem steun den, instemden. Nieuwe straatverlichting in voorbereiding. Dan waren er enkele vragen van de heer Maijers. Op de eerste plaats of de verbetering van de weg van het Bruggetje naar Kaatsheuvel in de begroting was opgenomen en wanneer daar iets van zou komen. De voorzitter antwoordde dat deze zaak enkele weken tevoren met het gemeentebestuur van Loon op Zand was besproken. Indertijd was afgesproken dat, wanneer de gemeente Loon op Zand meewerk te aan de verbetering van de Katte- steeg, de gemeente Sprang-Capelle zou meewerken aan de verbetering van de Loonsestraat. In Loon op Zand was evenwel een wegenplan in voorbereiding dat nog niet zover was; -daar moest dus op gewacht worden. De heer Maijers wees er op dat het een voorname verbindingsweg was ook met Dongen, terwijl hij 's zomers onberijdbaar was voor karren. De voorzitter zei dat de weg voor negen tienden bij Loon op Zand hoorde, zodat verbeteringen in onderling overleg moesten wor den aangebracht. De heer Maijers wist te vertellen dat raadsleden van Loon op Zand er ook voor waren, wat de voorz. deed vragen waarom de heer Maijers nu ineens zo'n haast had, in tegenstelling met de tijd toen hij wethouder was. Wethouder Winkelman merkte op dat er geen contact met Loon op Zand hoefde gezocht te worden, omdat dat er al was. Dit werk kon beter tegelijk uitgevoerd worden met de verbetering van de Zuid hollandse dijk en de Berndijk. De gemeente kon niet verder gaan dan het uiten van wensen tegenover Loon op Zand en deze zaak was al lang geëntameerd. Vervolgens vroeg de heer Maijers wanneer er een betere straatver lichting kwam, vooral op donkere stukken. Kon dat deze winter nog gebeuren? De voorz. vond dit van de heer Maijers haast vragen naar het be kende licht. Aan de P.N.E.M. was opgedragen een nieuw lichtnet te ontwerpen. Al tweemaal was er 'n ingenieur geweest met tekeningen. Wel was de P.N.E.M. overstelpt met werk, maar er werd de volledige aandacht aan besteed. Het was de bedoeling op sommige punten na- triumverlichting aan te brengen en ook op bescheiden schaal nachtver lichting. De kosten zouden belang rijk zijn en het deed de voorzitter genoegen dat de zo zuinige wethou der Maijers nu zo actief was gewor den en zo levende belangstelling aan de dag' legde voor een plan van 40.000 a 50.000. j De heer De Bie vestigde nog de aandacht op de Sprangsevaart en de voorzitter kon hem meedelen dat deze ook was opgegeven. De heer Oerlemans vond dat de raad nu toch zo gezellig in de rond- vraag zat en daarom vroeg hij of s het niet gewenst was als tussenweg de verlichting aan te laten tot 12 uur op het voorbeeld van naburige gemeenten voor de nachtbrakers. j Wethouder Winkelman merkte op dat dit gewoonlijk gemeenten wa ren met eigen electriciteit, en de j voorzitter vond het niet nodig voor die enkele nachtbrakers. Wel vond hij de overweging waard om bij de Molenstraat alvast een noodverlich- t ting aan te brengen, terwijl voor de nieuwe wijk al opdracht was ge- geven lichtmasten te plaatsen. Voorts vroeg de heer Maijers of de schuur, bedoeld was een woning, van de heer v. Riel al was bewoond, welke vraag de voorzitter voorzover het hem bekend was, ontkennend moest beantwoorden. Hij resumeer de de gang van zaken. De bewoners hadden geklaagd over de toestand van deze woning, naar aanleiding waarvan de directeur-inspecteur van de volkshuisvesting een onder zoek had ingesteld, waarna de eige naar was opgedragen verbeteringen aan te brengen. B. en W. hadden hem aangeschreven, maar toen hij het niet deed, had de gemeente het laten doen op kosten van de heer v. Riel. En toen de heer De Bie zei dat de woning nu toch maar leeg bleef staan, bracht de heer Winkelman naar voren dat B. en W. toch niet hoefden te zorgen dat huiseigenaren een huurder kregen. Tenslotte zei de heer Maijers dat de schuur beter aan de eigenaar ge laten had kunnen worden als be drijfsruimte, waarop de voorzitter vroeg waarom de heer Maijers dit niet had gezegd toen hij wethouder was. Hiermee werd de discussie geslo ten en de vergadering, nadat de voorzitter de heren De Bie en Maij ers er attent op had gemaakt dat ze hadden gezworen de belangen van de gemeente Sprang-Capelle te be hartigen en niet die van een specia le groep. Een hamerklap voorkwam discussie hierover. Wanneer men de statistieken leest die bijgehouden worden over het aantal verdrinkings gevallen, die maandelijks nog in ons land worden geconstateerd, dan staat men toch wel even versteld versteld van het feit, dat in ons waterrijk land, waar zoveel gelegenheid is zich met het water vertrouwd te maken, zoveel mensen de zwemkunsttotaal niet blijken machtig te zijn. Het is echter niet alleen uit een oogpunt van lijfsbehoud dat de zwemsport de laatste tijd zo gepropageerd wordt, ook in Waalwijk, waar ons het komende seizoen een prachtig nieuw zwembad wacht. Maar daar zijn heel wat meer redenen, die ons het zwemmen doen aanprijzen als een ideale sport. Wanneer we vernemen dat de Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbrigade een propaganda- actie wil gaan voeren voor een grote deelname aan de zwemsport, welke propaganda-actie de daad werkelijke steun geniet van de ge meentelijke overheid, dan scharen we ons graag achter deze actie, dan vestigen we graag de aandacht op het streven van deze jonge vereni ging. Nemen we een willekeurige sta tistiek van de ongevallen en lezen we daarin dat in de maand Mei van dit jaar bijvoorbeeld in totaal 61 mensen door verdrinking om het leven kwamen, terwijl er 107 gered konden worden, dan is dit een mo tief om de aandacht te vestigen op het zwemmen. Het aantal verdrinkingsongeluk ken moet tot een minimum beperkt worden, en dit kan alleen en het beste, wanneer zo veel mogelijk mensen zich met het water ver trouwd maken, wanneer zij zwem men leren, zo zwemmen leren, dal zij rustig en kalm blijven in geval len van nood, dat zij bij hun posi tieven blijven en daardoor hun eigen en anderer leven kunnen red den. Men reduceert dit aantal water ongevallen niet tot zijn kleinst mo gelijke minimum, wanneer men de beschikking krijgt over goede red dingsbrigades. Natuurlijk, deze kunnen op bepaalde punten uit stekend en heilzaam werk verrich ten en veel is er ook aan het op treden van deze mensen te danken; maar men kan moeilijk zorgen dat overal reddingsbrigades zijn waar maar water is. Daarom, op de eer ste plaats is het nodig dat zoveel mogelijk inwoners van ons water land met dit element vertrouwd ra ken. En dan, uit hygiënisch oogpunt is het zwemmen in een goed verzorg de inrichting, in de zee of in een ander stromend water, van niet ge makkelijk te schatten waarde. Dat is volkomen begrijpelijk natuurlijk; vooral in het warme zomerseizoen kan ons lichaam alleen maar de grootste baat hebben bij zo een her haaldelijk fris bad. Bovendien is de lichaamsbewe ging die het zwemmen vraagt, hele maal niet zo overbodig voor velen van ons; onze spieren kunnen best wat extra training gebruiken, wil len ze niet vastgeroest raken. Voorts, de zwemsport maakt een mens blij en opgeruimd; U moet 'ns naar een badinrichting gaan, eens luisteren naar al die aria's en tril lers die uit de hokjes komen, waar een opgefirste badgast zich warm en droog staat te wrijven; U con stateert het bij U zelf, wanneer U een heerlijk bad hebt genomen of een verkwikkende douche, de zor gen vallen als het ware van U af, U voelt zich monter en opgeruimd, tot heel wat activiteit in staat. OP HET GOEDE MOMENT. De propaganda voor de zwem sport die de Waalwijkse jonge zwemmers en zwemsters gaan voe ren, komt op het goede moment, 't Zwembad „Het Hoefsven" heeft 'n prachtige vernieuwing en uitbrei ding ondergaan. We hebben ons de laatste jaren al te veel moeten be helpen met een volkomen onvol doende inrichting, maar thans heeft men er meteen iets van gemaakt dat aan alle moderne eisen voldoet; een zwembad dat om zijn prachtige lig ging en zijn keurige inrichting het zwemmen voor velen tot een nog groter genoegen zal maken. Het bad is thans in tweeën gescheiden, en zowel de dames als de heren kunnen voortaan de gehele dag van de inrichting gebruik maken; dat betekent ook dat er heel wat meer en grotere mogelijkheden zijn voor het schoolzwemmen, dat meer en meer ook in onze stad beoefend wordt en dat, naar wij vernemen, een goede kans maakt ook uitge breid te worden tot de lagere school, en we zullen als het zo ver is, dit van harte toejuichen. Nu Waalwijk dus volop de gele genheid biedt, zouden we graag zien dat er een gretig gebruik van deze gelegenheid wordt gemaakt; dat het aantal geregelde zwemmers en zwemsters niet onbeperkt blijft zoals thans tot nauwelijks tien pro cent; dat is wel erg weinig. Daarom wijzen we nogmaals op de propaganda-bijeenkomsten die a.s. Donderdag 17 December 's mid dags en 's avonds worden gehou den; waar de propagandaleider van de K.N.Z.B. het woord zal voeren en waar de hoofdschotel gevormd zal worden door een aantal zeer aantrekkelijke films die op het zwemmen, ook op het wedstrijd- zwemmen en het waterpolo betrek king hebben. Het is vooral van be lang dat de ouders de Waalwijkse Zwemvereniging de gelegenheid bieden hen te overtuigen van het grote nut en de grote aantrekke lijkheid van het zwemmen, ook voor hun kinderen. Geef ons prachtige nieuwe zwem bad een goed emplooi. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduyn. 18) „We moeten wel", zei Brent met een volle mond bloed en graten, „anders zien ze de rook". Hartley aarzelde nog even. „Je hebt gelijk", mompelde hij, maar ondanks zijn honger at hij met af keer één vis. „Ze kunnen niet ver weg zijn", bromde Br ent, terwijl hij naast Hartley voorzichtig voortsloop in 'n richting, die zij op goed geluk wa ren ingeslagen. De mannen zagen hun hopeloze positie nog zeer goed in, doch water en voedsel en een paar uur slaap en het feit dat zij nog steeds uit de handen van de vijand waren geble ven, waren voldoende om hen de kracht tot een zij het dan wan hopige reddingspoging te geven. Hartley gaf Brent geen antwoord. Hij dacht er aan hoe zij geen enke le aanwijzing hadden dat zij in de goede richting gingen, hoe het met de minuut heter werd, hoe zij over een paar uur weer zouden ver smachten van dorst en dat zij, zelfs al vonden zij het kamp van de vij and en al vonden zij Mersham en de anderen levend, niets uit kon den richten. Automatisch sjokte hij voort, gebaard, bezweet, o^&ral loe rend en de oren gespitst op ieder verdacht geluid tussen de toch reeds nerveusmakende, voor hen onbe kende jungle-geluiden. Ook ditmaal werden zij door een schot gewaarschuwd, 't Was slechts één scherpe knal; blijkbaar waren de Duitsers aan het jagen. Zonder te spreken wendden de soldaten zich om in de richting van het ge luid en slopen met nog groter om zichtigheid verder. Zij gingen voort, tot zij opge schrikt werden door een heftig ge kraak van takken in hun onmiddel lijke nabijheid. Zij lieten zich met de snelheid van de geroutineerde frontsoldaat plat vallen, de automa tische geweren rusteloos als de kop van een aanvallende slang heen en weer bewegend. Het gekraak kwam dichterbij en duidelijk hoorden zij het hijgen van een zwoegende man. In uiterste spanning zagen Hartley en Brent hoe de dichte vegetatie uiteengespreid werd en een voor overgebogen hoofd verscheen. Onder het hoofd zagen zij een ge scheurd en vuil tropenuniform en twee bloedende, door doornen open gehaalde handen. Het hoofd richtte zich snel op, en noch Brent noch Hartley kon een kreet van verras sing onderdrukken toen zij in het gelaat van Flanders zagen. Deze bleef een ogenblik in opper ste verbazing staan en was zicht baar verheugd. Hij beduidde de mannen stil te zijn en wenkte hen te volgen. Toen zij een honderdtal meters verder waren, hurkte hij neer en begon een kort fluisterend gesprek. ,,'t Is me gelukt te ontsnappen: Hoe, vertel ik jullie later wel. Nu geen tijd. Ze zijn bezig een executie voor te bereiden. Jullie komen pre cies op tijd: er is een kans om miss Andrews, Mersham, Crane en Dun- well te redden". „Gaan ze de vrouw ook riep Brent uit. „Hou je kaken op elkaar", snauw de Hartley, ze kunnen jou in Ber lijn horen". Flanders knikte. „Ja. Ook miss Andrews staat op het lijstje. Door Mersham te martelen zijn de Duit sers er achter gekomen dat Marion aan onze kant staat". Brent vloekte heftig. „Wat heb ben ze met 'm gedaan?" Flanders fkeek ernstig naar de grond en zei toonloos: „Een paar van hun bekende grapjes, zwepen en sigarettenpeukjes en zo „En heeft Mersham doorgesla gen?" vroeg Hartley ongelovig. „Neen, miss Andrews, toen zij zag hoe hij gekweld werd", was het koele antwoord van Flanders, die een ongeduldig gebaar maakte, j „Er is te veel gepraat. Iedere mi- nuut is kostbaar. Ik heb een plan. Het kan direct uitgevoerd worden. Ik neem aan dat jullie meedoen. Ik heb verder geen tijd het jullie uit te leggen". De mannen aanvaardden zonder aarzelen Flanders leiding, inwendig verteerd door spanning om het lot van hun commandant en de ande ren. Zij hoorden Flanders voor hen mompelen: „Hier ergens moet het zijn", en even later weer: „we moe ten er toch vlakbij zijn". „Waar heb je 't toch over?" vroeg Hartley, maar Flanders antwoordde hem niet. Hij raadpleegde telkens een zakkompas dat de vijand blijk baar over het hoofd gezien had en mompelde verder: „De cirkel is nu bijna gesloten". Hartley en Brent keken elkaar aan. Twijfel aan de juistheid van Flanders' gedragingen rees in hen op. Misschien was hij wel bezig gek te worden. Maar hij was toch gevlucht en Flanders kennende Er was geen koeler, bedachtzamer man te vinden. Alsof hij de gedachten van zijn gezelschap raadde, keerde hij zich even om en fluisterde: „Ik heb een omtrekkende beweging om 't kamp gemaakt. Ergens in die cirkel moet het zijn wat ik zoek". Het terrein werd gaandeweg vlak ker en de jungle minder dicht. Na nog enige honderden meters te heb ben voortgesukkeld, gingen zij een steile helling af en stonden plotse ling voor één van die kleine door de jungle ingesloten vlakten, waar aan Afrika zo rijk is. „Is dit wat je zocht?" spotte Hart ley en Brent liet een ontevreden gegrom horen. Beiden werden on uitsprekelijk gekweld door de ge dachte dat zij ieder ogenblik de schoten konden horen, waarmee Mersham en de anderen als beesten zouden worden afgemaakt. „We hadden daar moeten zijn om de hele boel aan flarden te schie ten", zei Brent met schorre stem. Hij was tot het uiterste geprikkeld door Flanders' schijnbaar onver schillig optreden en het tevreden gezicht waarmee hij de kale vlakte in ogenschouw nam. Hartley reageerde anders. Hij zag Flanders oplettend aan en zei lijzig: „Wilde je misschien zo ver mogelijk weg zijn als Mersham vermoord wordt en kon je misschien de aan blik van het meisje voor het pele- ton niet verdragen?" Even hing er een ijzige stilte tus sen de mannen. Brent's geweer was niet toevallig op Flanders gericht. Deze kon zich, als altijd beheersen. Alleen de glimlach gleed van zijn gelaat en zijn blauwe ogen werden glashard toen hij zacht antwoordde: „Ik heb nu geen tijd om deze op merkingen naar waarde te hono reren, dat komt nog wel als we klaar zijn met dit karwei". Hij negeerde Brent's van woede vertrokken gelaat en het op hem gerichte geweer en wees naar rechts: „Daar is het wat ik zocht", zei hij eenvoudig. De mannen bleven verstard staan. Goed gecamoufleerd, maar vanaf hun standplaats duidelijk zichtbaar, stonden aan de junglerand drie vliegtuigen. Ieder toestel werd door 'n schild wacht bewaakt. De vijand achtte zich hier blijkbaar volkomen safe en had practisch alleen voorzorgen genomen tegen observatie uit toe vallig passerende vliegtuigen. Een aanval op de grond werd niet ver wacht. Hoewel Hartley als Brent nu be grepen dat Flanders niet met opzet om Mersham in de steek te laten, gevlucht was, was hun het plan van de sergeant nog niet duidelijk.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6