Sprang-Capelle in 1953 NIEUWJAARSREDE van Vlijmens Burgervader PUROL HVi 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 JANUARI 1954 3 De bevolking nam slechts met 10 personen toe. Aan het begin van de vergadering, die de Raad van Sprang ('apelle Vrijdagat ond hield, gal' burgemeester Smit het tra ditionele overzicht over het afgelopen jaar. Opzienbarend was het feit dat hij meedeelde, n.l. dat de bevolking van de gemeente met slechts tien personen was toegenomen. Het geboorteoverschot wordt nog steeds weggezogen door het grote aantal personen, dat door vertrek moest worden afgeschreven. De burgemeester sprak 0.111. als volgt: „Het beste voor Vlijmen niet goed genoeg" Vrijdagavond kwam de raad van de gemeente Vlijmen voor het eerst bijeen om een agenda van een zestal punten af te werken. Het had niet har veel voeten in de aarde eer dat gebeurd was, al moest een punt blijven rusten om in een geheime vergadering te w orden behandeld. Der traditie ge trouw hield de burgemeester aan het begin van de vergade ring een Nieuwjaarsrede, waarin hij o.m. een overzicht gaf over het afgelopen jaar. De voorzitter herinnerde aan de vele complimenten die hij ook van die zijde voor zijn maatregelen tijdens de waters nood had gekregen en bovendien had hij tijdens dé oorlog veel te veel genoegen aan de boeren beleefd. U moet er om denken, dat li overweegt wat U zegt, zei hij tegen de heer de Bie, tegen wie hij voorts het vermaan richtte, dat zijn positie als raadslid beperkt was. De heer de Bie zou namelijk opdrach ten gegeven hebben, waartoe hij de be voegdheid niet had._ Daar zijn B. en W. toch voor, zei de heer de Bie, we hebben nog wel een beetje verstand. De voorzitter noemde toen het geval: als er bijvoorbeeld een lamp niet brandl dan moogt li niet opdracht geven ze te vernieuwen: bovendien is het door de PNEM ten strengste verboden 's nachts stoppen te verwisselen. De heer de Bie verklaarde enkel ge vraagd te hebben, of ze die lamp wilden maken. Enfin, de voorzittr liet deze kwestie maar onbesproken en vroeg hem of hij door wilde gaan met de opmerking die hij wilde maken, waarop de heer de Bie zei, dat het al wel in orde was. De heer Maijers verklaarde tenslotte: we hebben altijd de gmeentebelangen voorgestaan, al zijn we van de boeren groep; waarop de voorzitter aantoonde, aan de hand van de notulen dit niet ont kend te hebben. En toen was het laatste woord in de ze vergadering van de Sprang-Capelse raad gevallen. Op deze versie vergadering in 1954 heet ik U gaarne welkom en ik grijp deze gelegenheid aan om l bij de jaarwisseling een gelukkig en voorspoedig jaar loe te wensen. Ook de vele ingezetenen die mij dezer dagen van hun belangstelling blijk gaven, wens ik wederkerig al le goeds toe. Het getal Uwer leden is in het afgelopen jaar vermeerderd en ik spreek wederom de verwachting uil, dat onze vergaderingen ook in dit nieuwe jaar gekenmerkt mogen worden door een prettige en een vruchtdragende samenwerking. Mijnerzijds wil ik daar gaarne aan medewerken. Vervolgens wil ik U een kor: overzicht geven van het wel en wee onzer gemeente over liet afge lopen jaar. Vergeleken met andere gemeen ten, die door de watersnood op 1 Febr, j.l. zijn getroffen, mogen wij met dankbaarheid constateren dat onze gemeente, behoudens materi ele schade en de verwoesting van enkele huizen, geen slachtoffers telt, die het leven verloren. De bevolking onzer gemeen.e nam slechts met 10 personen toe. Het geboorteoverschot wordt nog steeds weggezogen door het groot aanal personen, dat door vertrek moest worden afgeschreven. In 1953 vermeerderde het aantat inwoners door geboorte met 136 personen en door vestiging in de gemeente met 160 personen, in io- taal een vermeerdering van 296. Door overlijden verloren wij 4(3 personen en door vertrek naar el ders 238 personen, in totaal 286. Hei aantal inwoners op 1 Janu ari 1954 bedroeg derhalve 6039. Er werden 50 huwelijken vol trokken en één echtscheidingsvon- nis werd ingeschreven. Verschillende belangrijke beslui ten werden in het voorbije jaar door U genomen, tk memoreer de verbetering en verharding van de Wittedijk, de aankoop van gronden voor het uitbreidingsplan van Ca- pelle en van Sprang, de verbouw van het Gemeentehuis, de demping van een gedeelte van de Nieuwe- vaari, het ontwerpen van een rio- ieringsplan met begroting en be stek, de doortrekking van de gas leiding tot de Poolsestraat, het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling voor bouw- en wo ningtoezicht met de gemeente Was pik en de demping van een gedeel te van de vaart langs de Wendel- nesseweg. Verschillende dezer besluiten zijn of worden uitgevoerd, terwijl van enkele de uitvoering nog op de goedkeuring van Gedeputeerde Staten wacht. Het gehouden borstonderzoek op t.b.c. had, boven onze verwachting veel waardering bij het publiek. Niet minder dan 85 procent dei- bevolking nam er vrijwillig aan deel. Hel resultaat was zeer bevre- lendigend. Er werden slechts drie actieve gevallen van t.b.c. gecon stateerd, terwijl er nog een 3-tal dubieuse gevallen zijn. Deze uitkomst betekent 'n com pliment voor de plaaiselijke dokto ren, die daardoor blijk gaven door middel van het bij de minste twij fel hun patiënien naar het Consul tatiebureau te zenden, alles te doen om deze gevreesde ziekte te bestrij den. In 1953 werden niei minder dan 56 woningen in de gemeente ge bouwd, waarvan 6 door particu lieren. Ten opzichte van de plannen voor het nieuwe jaar kan ik U weinig nieuws vertellen, omdat U dit reeds weel uit het voorwoord der begroting, waarin alle kapi taalsuitgaven zijn verwerkt. Zoals U weet zijn dit: de uitbreiding van de begraafplaats te Sprang, de bouw van een brandweerkazerene, de verbreding van de spoorweg overgang te Capelle, de demping van de Binnenhaven te Capelle, de riolering, de verbetering van de straatverlichting, de doorbraak van de Kerkstraat naar de Tilburg- seweg, de verbetering van de Mo- denstraat, de aanleg van een straat ie Sprang van Kerkstraat naar Ou- destraaf, de aanleg van een plein bij de Koesteeg, en, indien dit he denavond in Uw vergadering aan genomen wordt, de aankoop van het terrein tegenover 't gemeente- buis, om ook claar een plein en een straat aan te leggen. Bovendien bestaan er nog plan nen om naast het Raadhuis een straat aan te leggen, die later af buigt naar de Koesteeg. Bij deze opsomming gelieve U in acht ie nemen, dat dit alles eigen lijk een driejarenplan is. Enkele voorstellen bereiken U reeds he denavond, doch er zullen er ook zijn die niet in dit jaar kunnen worden uitgevoerd. Telkens als 'n plan voor verwezenlijking vatbaar is, zullen l voorstellen daartoe be reiken. VVaL de verbetering en de uit breiding der straatverlichting be treft, kan ik U mededelen, dat mij juist dezer dagen ter ore kwam dat de plannen van de PNEM ons bin nen zeer korte tijd zullen bereiken. Van deze gelegenheid maak ik nog gaarne gebruik eenieder op te loepen de verkeersregels in acht .e nemen en tot de ouders zou ik in bun eigen belang willen zeggen; maak Uw kinderen dikwijls attent op de gevaren van de weg. Ontstel lend groot was weer het aantal verkeersongelukken, waarbij vele met dodelijke afloop. Ik weet uiteraard zeer goed dat de samenstelling van onze gemeen te, met de lange Dorpsstraat zon der trottoirs, waarop kinderen en voetgangers kunnen lopen, het ge vaar in de hand werkt. Het is ech- ler onmogelijk om het aanleggen van trottoirs reeds nu ter hand te nemen, omdat dit tegelijk moet ge schieden bij de aanleg van riole- ring. Ik mag mijn betoog niet beslui ten alvorens aan mijn naaste mede werkers, de gemeentesecretaris en de ambtenaren, dank te hebben be- iuigd voor hun prestaties in 't af gelopen jaar, aangezien zij tot volle tevredenheid van het gemeentebe stuur hebben gewerkt. Daarbij ver geet ik niet te memoreren dat de commies-chef ter secretarie tot onze vreugde hersteld is weerge keerd na zijn bijna 2-jarige ziekte. Me! het uitspreken van de hoop dat Gods zegen op Cw arbeid mag rusten en het onze gemeente goed moge gaan in 1954, beslui; ik deze Nieuwjaarsrede. De lieer Ros dankte als oudste i lid van de Raad hartelijk voor het geen de voorzitter naar voren had gebracht betreffende hetgeen wat gebeurd was en wat ie gebeuren stond. Met Hods hulp mocht de Raad daaraan meewerken en hij hoopte dat alles mocht strekken tót welzijn van de bevolking. Speciaal sprak hij de hoop uit dat hetgeen de burgemeester hari gezegd ten aanzien van de ver keersveiligheid, gehoor mocht vin den. Diverse punten van het gemeentelijk beleid nam de heer van Caem vervolgens onder de loupe. Hij drong er o.m. op aan met kracht de woningbouw te blij ven bevorderen; hij deelde volkomen de mening van de begrotingscommissie be treffende de IComvorming in Vrijhoeve, :naar adviseerde ook de open plaatsen in de gemeente vol te bouwen en hij noemde bijvoorbeeld de Oude Straat, ter wijl hij er ook op aandrong te trachten de bouwgrond in de Molenstraat ten zuiden van de nieuw gebouwde wonin gen in eigendom te krijgen. Hij wenste spoedige aansluiting van de nieuwe woningen op het gasnet en uit breiding van de straatverlichting. Met de verbeteringen aan de straten betoonde hij zijn instemming, maar ook de Loon- sestraat moest verbeterd worden, des noods zonder medewerking van de ge meente Loonopzand. Ten aanzien van de doorbraak van de Kerkstraat naar de Tilburgse weg be toonde hij zich huiverig. DE MEEST GESCHIKTE PERSONEN. De heer Vos die ook zijn dank en waardering te kennen gaf voor deze be groting, had met voldoening kennis ge nomen van de vele plannen en hij hoop te dat ze ook uitgevoerd zouden kunnen worden. Men vroeg zich in de gemeente wel eens af hoe dit toch allemaal moge lijk was, terwijl er vroeger bijna niets ge beurde; het vroegere college trof geen blaam; de gemeente was toen noodlij dend en was aan handen en voeten ge bonden. Hij hoopte dat de uitbreiding te Vrij hoeve tot stand zou kunnen komen. Hij was, verklaarde hij, de eerste ge weest die het diep heeft betreurd dat de samenwerking met de andere lijsten niet tot stand kon komen. Dit heeft hem zeer gespeten, maar het bleek niet mogelijk, dat, terwijl men met verschillende groepen werkten, ook aller belangen wer den gediend. De wethoudersverkiezing, aldus de heer Vos, is tot stand gekomen, door overleg tussen de besturen van de vier politieke groeperingen. Wij meende dat de meest geschikte personen geroepen moesten worden deze functies te ver vullen. Een arbeider heeft ook recht op het vervullen van deze functie, daar zou ik graag .aan hebben meegewerkt. Maar momenteel meenden de besturen dat deze personen de geschiktsten waren van de dertien raadsleden. ACHTERSTAND OP VEEL GEBIEDEN. De heer Dekkers stipte verschillende dingen aan met betrekking waartoe de gemeente nog een achterstand boekte en hij noemde bijvoorbeeld het riolerings- vraagstuk en de straatverlichting. Ten aanzien van de bouw van een tweede brandweergarage meende hij dat deze t best kon aangebouwd worden aan het bestaande pand in de Heistraat, dan kon het een brandweerkazerne worden; van daaruit kon men de hele gemeente in enkele minuten bereiken. Hij noemde het verheugend dat de binnenhaven zou gaan verdwijnen en in dit verband stelde hij enkele vragen. De Molenstraat had zijn volle instemming, evenals de aanleg van trottoirs, maar hij koopte dat ook aan de „stoepkes" in Capelle geacht zou wor den. Hij noemde het verstandig dat dit jaar tot partiële uitvoering van het riolerings plan zou worden overgegaan. Hij had het volle vertrouwen in het college van B. en W. Wij hebben een paar goede wet houders kunnen aanwijzen, zei hij. De zorgen die ik mij hierover maakte tijdens de verkiezingen zijn te goede gekeerd. De samenwerking tussen de partijen der beide wethouders was snel beklonken, doch de nodige derde partner te vinden gaf enkele moeilijkheden. Ik ben dan ook de Partij van de Arbeid dankbaar voor hun juiste standpunt, hun zuivere partij belangen terzijde te stellen en als hoog ste het algemeen belang van de gemeente te willen dienen. De heer Maijers, vervolgens, had graag gezien dat. er ook voor de Loonse- straat een post had uitgetrokken kunnen worden; waar heeft men gedacht de brandweerkazerne te bouwen, vroeg hij. !n verband met de demping van de bin nenhaven vroeg hij of er ook rekening was gehouden met de brug over het Zuiderafwateringskanaal die verbreed zou moeten worden. Mijn wens is het, zei de heer Ros, dat alles uitgevoerd zal mogen worden; ner gens heb ik meer behagen in, dan dat de gemeente op zal komen tot een gemeen te die meetelt. Maar we moeten op de eerste plaats niet vergeten dat we maar mensen zijn; ik zou er II wel ot> willen wiizen dat de mens wikt maar God be schikt; zonder de wil van God zullen we deze plannen nooit uitgevoerd kunnen krijgen. En hij besloot met de wens: dat we alles mogen doen tot ere van God en tot welzijn van onze gemeente. VOORZICHTIG MET BOUWEN. In zijn repliek wilde de voorzitter na tuurlijk niet ingaan op hetgeen de heren leden ten aanzien van de verkiezings uitslag hadden gezegd. Wanneer hij het vraagstuk van de woningbouw dat enkele heren hadden aangesneden behandelde, dan deelde hij eerst mee, dat de gemeente twee extra huizen had gekregen voor de huizen die afgebroken waren en dat men ook zou trachten voor de woningen in de Koe steeg anderen te krijgen. Hij wilde er echter wel op wijzen, en hij had dit in het college ook al eens ge daan, dat er een tijd kwam, dat men uit zou moeten kijken met het bouwen van woningen. Nu reeds kwam het herhaal delijk voor dat er mensen bij hem kwa men die een huis konden krijgen, maar dit niet wilden omdat het te duur was. De heer van Caem antwoordde hij vervolgens dat hij 6 weken geleden op dracht had gegeven de woningen aan te sluiten op het gasnet. De kwestie van de verlichting van de Molensteeg was ook bekeken, do3r de PNEM, maar het bleek absoluut onmogelijk daar een noodver lichting aan te brengen. De heer van Caem was niet voor de doorbraak naar de Tilburgse weg; aan vankelijk was de voorzitter het met hem eens geweest. We zullen echter in Sprang ergens heen moeten, zei hij. Die morgen was hij weer bij deze kwestie bepaald, toen eën van de beter gesitueerden bij hem was, die bezig was grond te kopen in Waalwijk om daar een eigen huis te bouwen. Tenslotte ging men dit krijgen, dat men de mensen die het konden be talen en die zelf een aardig huis wilden zetten, naar een andere gemeente gingen en Sprang-Capelle zou een verpauperde gemeente worden. Het was geen kwestie van geld, maar de mensen die alles moesten opknappen in de gemeente en die voor comités e.d. in aanmerking kwamen, waren op 10 vingers te tellen. Persoonlijk had hij er geen bezwaar tegen dat de gemeente nu al zou over gaan tot asphalteren van de Loonse- straat en tot het aanleggen van trottoirs; want een regeling met Loonopzand zou nog wel even op zich laten wachten en bovendien was de weg helemaal van de gemeente Sprang-Capelle. WAAROM ACHTERSTAND? Naar aanleiding van de opmerking die de heren Vos en Dekkers hadden ge maakt ten aanzien van een zekere ach terstand van de gemeente verklaarde de voorzitter dat vroeger de heren van de raad daar anders over dachten. Hij wist nog goed dat hij voorstelde de Wendel- nesseweg te beplanten voor 80 gulden, maar de raad van Sprang-Capelle stem de dat af, dat was „veuls te duur". Als iedere gemeente maar plukte van de rijke financiën, waarom zou de gemeente van Sprang-Capelle dat dan niet doen, had hij meermalen betoogd, en hij wist zich thans hierin gesterkt door de secretaris. Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht-geneest Hij stootte zich wel eens aan het woord achterstand, omdat men zou den ken dat het hem gold, maar deze ver denking wilde hij terugstoten op de oude raden die altijd zo krenterig waren geweest. Het was de mening van B. en W., vervolgde de voorzitter, dat de brand weergarage in Sprang moest komen. De heer Dekkers hoopte dat dit jaar begonnen kon worden met het riolerings plan, maar zover was het nog niet; het was een millioenenplan en daar zat nog al het een en ander aan vast, hetgeen de voorzitter ook uiteenzette. De brug over het Zuiderafwaterings kanaal was niet van de gemeente, dit in antwoord op de opmerking van de heer Maijers. Als men het heeft over algemene be schouwingen, aldus wethouder Wave rijn, dan moeten we de zaken gaan zien uit een oogpunt van algemeen belang en dan vallen kwesties van samenwerking tussen de politieke partijen naar mijn persoonlijk gevoelen geheel buiten het program van de avond. Hij wees er op dat er een samenwer king zou moeten zijn tussen de water schappen en de gemeente betreffende kwesties van riolering en waterafvoer. Van twee kanten moest men elkaar zien te hegrijpen. Wethouder Winkelman sloot zich ge heel bij de heer Waverijn aan; hij wilde niet spreken over de beschouwingen n. a. v. de verkiezingen. De kwestie van de bebouwing van de Oude Straat die de heer van Caem had aangeroerd leek hem geen zaak om direct te verwezen lijken. Het was grond van zeer goede kwaliteit daar en als men de noordzijde bebouwde dan zouden de boeren de toe gang tot hun grond missen. De kwestie van de doorbraak lag naar zijn mening juist in de lijn van de boe renpartij; men moest zo weinig mogelijk goede cultuurgrond onttrekken aan zijn bestemming. De grond ten zuiden van de bebouwde kom van Sprang was zeer ge schikt voor woningbouw; hij meende dan ook dat men de uitbreiding van de ge meente moest zoeken ten zuiden van de bebouwde kom van Sprang en ten Wes ten van de Tilburgse weg, waardoor ook de mogelijkheid geschapen werd dat de beter gesitueerde zich daar een huis bouwde. Als een industrieel elders ging bouwen, lag het voor de hand dat ook t.z.t. hun bedrijven de gemeente zou den verlaten. De heer van Caem dankte aan het ein de van de algemene beschouwingen o.m. nog voor de toezeggingen die B. en W. hadden gedaan. Vervolgens besprak de raad het rap- oort van de commissie en het antwoord hierop van B. en W. Wij achten ons ontslagen van de plicht hier diep op in te gaan, daar we reeds een artikel aan deze opmerkingen en de antwoorden in ons vorig nummer wijdden. Enkele heren waren er die het een en ander zeiden ten aanzien van de plaat sing van de verkeersborden in de ge meente, terwijl ook de kwestie van de gladheidsbestrijdinq waarop de commis sie aanmerkingen had gemaakt ter spra ke werd gebracht. B. en W. hadden namelijk geantwoord dat er om 5 uur 's morgens hiermee be gonnen werd, maar dan hoeven ze toch niet om kwart over 11 pas op de Hoge- vaart te zijn meende de heer de Raat en de voorzitter verklaarde dit door er op te wijzen, dat de wegwerker op die bewuste dag in de afgelopen week wel present was qeweest, maar dat de heer van Willigenburq het niet nodig vond. Om half negen kon de voorzitter toen nas opdracht geven zand te strooien En de heer van Peer vroeg, of het niet mogelijk was een ander aan te stellen als de heer van Willigenburg zich niet van zijn taak kweet. Inderdaad was dit aeval aanleiding geweest voor de voor zitter tegen de gemeentewerker Braspen ning te zeqqen, dat hij het voortaan zelf maar moest beoordelen of zandstrooien nodig was of niet. Ik zou II dossiers kunnen laten zien met opdrachten aan van Williaenburq en tientallen brieven er bii met de opmer kingen: U hebt dit of dat nog niet ge daan, zei de voorzitter. Soortgelijke opmerkingen werden er ook gemaakt toen de commissie vroeg of het nodig was dat de gemeentearchitect f 42 kreeg voor het opwinden van de torenklok. Als er maar eens iets aan ge daan werd, zei de heer Timmermans, ze loopt al weken 10 minuten voor. Je moet zo iets iedere keer opnieuw tegen van Willigenburg zeggen, zei de voorzitter, het is soms hopeloos. De heer van Caem zei in dit verband: Ik heb de indruk, dat wat hier gebeuren moet gebeurt door de dienst gemeente werken; als U zegt tegen die betrokken persoon dat hij d e klok even gelijk moet zetten, dan gebeurt het wel. Laat van Willigenburg dit loon maar houden, maar een ander doet het werk. De heer Ros was het niet eens dat deze functie afzonderlijk werd beloond en bovendien zei hij; gezien de functie van architect en gemeenteopzichter zou ik het beneden mijn waardigheid achten nog iets er bij te verdienen. Het algemeen gevoelen van de raad tenslotte was, dat deze functie van klok- opwinder voortaan niet meer gehonoreerd diende te worden. De bijdrage aan de gemeente Waal wijk voor de aldaar wonende veearts maakte ook een punt van bespreking uit in deze vergadering, de heer Maijers ging tegen de mening van de begrotings commissie in toen hij verklaarde het re delijk te vinden dat aan de gemeente Waalwijk voor de veearts Spierings deze vergoeding werd verleend. Maar andere leden hielden het er voor dat de oude overeenkomst, tussen de gemeenten Sprang, Capelle en Vrij hoeve en Waalwijk niet meer van kracht was; en dat het eigenlijk omgekeerd moest zijn: Waalwijk moest eigenlijk aan de gemeente een bijdrage geven want Waalwijk had er voordeel van dat de veearts zich daar had gevestigd, terwijl vroeger de Rijksveearts zijn vaste stand plaats in de boerenplaats Capelle had. B. en W. zouden bezien of deze oude overeenkomst ongedaan kon worden ge maakt. HONDENBELASTING. In een langdurig, gelukkig door nu en dan wat humor gekruid debat, besprak de raad de voorstellen betreffende de belasting op honden, zoals we die al pu bliceerden. De heer Ros wilde alle hon den met f 10 belasten en dan minver mogenden die een hond niet konden missen om de een of andere reden vrij stelling geven. De heren van Caem, Vos, Maijers en van Peer waren tegen een verhoging van de belasting van waak honden van f 5 op f 8; B. en W. daar entegen betoogden dat er maatregelen genomen dienden te worden tegen het verschrikkelijke euvel van de loslopende honden. Tenslotte besloot men de belas ting te laten zoals die was, en eventueel het volgende jaar de kwestie nog eens te bezien. De door de commissie naar voren ge brachte kwestie van de Volkshuisves ting en in dit verband het voorstel om de grond tegenover het gemeentehuis aan te kopen, om in staat te zijn een kom te vormen in Vrijhoeve, deed de heer Ma ijers o.m. zeggen dat het zaak was dat Quirijns dan de gelegenheid kreeg op een nieuwe goede plaats zijn zaak te herbouwen. Even had de voorzitter deze kwestie reeds met Quirijns besproken; eventueel zou betrokkene grond kunnen krijgen aan de Kattesteeg, die was bestemd voor kleinindustrie. B. en W. wilden trachten langs de weg van minnelijk overleg het zo ver te brengen. De heer de Raat verklaarde het met de commissie eens te zijn en de heer Ros lichtte het standpunt van de com missie toe. De heer Dekkers was niet tegen het plan van de commissie tot een komvor- ming in Vrijhoeve te komen, maar hij keerde zich tegen de mening van de commissie, dat het volledig woning- bouwprogram 19541956 gebruikt werd voor Vrijhoeve. Het was onzinnig met de woningbouw in de Schrevelstraat op te houden de heer Ros had namelijk op het gevaar gewezen, dat naar ver loop van tijd de huizen daar leeg zouden komen staan - wanneer men die huizen toewees aan tuinders, dan was er geen gevaar dat die huizen na verloop van tijd niet bewoond zouden zijn. Ook vroeg de heer Dekkers aandacht voor het uit breidingsplan te Capelle rond de kerk en de scholen; het was daar een prach tige kom. De voorzitter wees er terloops op dat Vrijhoeve in het verleden altijd was te kort gedaan en dat het niet onmogelijk was dat men hier in de toek&mst een flink aantal huizen zou gaan bouwen. De raad besloot in principe tot het aankopen van de betreffende grond en tot vorming van een plein en straten te genover het gemeentehuis. Tenslotte behandelde men de kwestie van de begraafplaats zoals die ook door de commissie was gesteld en door B. en W. provisorisch was opgelost. Het al' gemeen gevoelen van de raad was ech ter dat zo spoedig mogelijk tot uitbrei ding hiervan zou moeten worden over gegaan. Wilde de eigenaar Maandag de grond daarvoor benodigd nog niet aan de gemeente verkopen (voor de uitzon derlijk hoge prijs van f 4000.— per ha), dan machtigde de raad B. en W. een onteigeningsprocedure te beginnen. Dit was het laatste wat over de be groting werd gezegd en zonder hoofde lijke stemming keurde de raad ze hierna goed. BOERENBELANCEN NIET BEHARTIGD. Nadat de overige agendapunten zon der slag of stoot door de raad waren goedgekeurd, vroeg de heer de Bie bij de rondvraag het woord naar aanleiding van de laatste kwestie die in de vorige raadsvergadering bij de rondvraag werd behandeld, en toen de voorzitter zei, dat de boerenpartij de gemeentebelangen niet behartigde. De heer de Bie zei dat de groep van boeren in de gemeente veracht werd. Maar ogenblikkelijk pro testeerde de voorzitter tegen deze insi nuatie. Onlangs nog had hij een bespre king gehad met het bestuur van de boe renbond, waarin besloten werd op 15 Januari een vergadering te beleggen waarbij alle boeren tegenwoordig zouden zijn. Allereerst wenste de burgemees- Ier de wethouders en de raadsleden en over dezen heen de ganse ge meente een zeer gelukkig 1954 toe in geestelijk en materiëel opzicht. Hij dankte de raad voor de steun in 1953 ondervonden en vooral voor het genoten vertrouwen, allen bezield met ijver „om aan onze mooie en goede gemeente Vlijmen te geven wat we maar geven kun nen, want, mijne heren, aldus de burgemeester, U is het met mij eens, als wij allen tesamen uitgaan van dit gezichtspunt: het beste is voor ons Vlijmen nog niet goed ge noeg, dan komen we er!" Hij dankte ook de ambtenaren van alle afdelingen voor de nauw gezetheid waarmee zij hun taak verricht hadden, alsmede de ver schillende instellingen en commis sies die met het gemeentebestuur te maken hadden. Vervolgens gaf de burgemeester een overzicht van de gemeentelijke activiteiten en uitgaven in 1953: Mijne heren, ik zal niet diep ingaan op wat in 1953 door onderlinge samen werking is tot stand gekomen. Toch meen ik op enkele besluiten de aandacht te mogen vestigen, die het volgende mo gelijk maakten: tandheelkundige dienst voor de schoolgaande jeugd op de la gere scholen, voortzetting bevolkingson derzoek op tuberculose, het gereed ko men van het Plein, de Mgr. van Kes- selstraat, bestrating, beplanting, riole ring, verlichting, terwijl dit jaar de door braak naar het Zuiden, de St. Cathari- nastraat, zal gereed komen, met alle werken daarin; Verharding van de weg naar de Zaalbergs fabrieken en van de weg langs de Bijzondere Meisjesschool onder Nieuwkuijk; vaststelling van een nieuw reglement op de nieuwe „Gemeen telijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg"; regeling financiële bevordering van particuliere woningbouw; principieel besluit tot de bouw van een politiebu reau en brandweerkazerne; zeer vele raadsbesluiten tot grondverkoop of tot grondtoewijzing in verband met de her bouw van verwoeste woningen; goed keuring van het raadsbesluit tot vast stelling van het uitbreidingsplan „de Vliedberg"; gereedmaken bestekken en voorwaarden voor de uitvoering van het rioleringsplan, besluit tot steunverlening kerkbouw Nieuwkuijk, aanvang van de gelegenheid om in deze gemeente nijver heidsonderwijs te volgen. In de in Uw bezit zijnde notulen der elf in 1953 gehouden raadsvergaderingen kunt U vanaf het begin tot het einde 1953 alle onderwerpen de revue laten passeren! Uitgaven. De uitgaven in 1953 bedragen wegens: a. Overbruggingsregeling, een bedrag van f 1.797.02 opgenomen geweest 15 personen. b. In Sociale bijstand zijn opgenomen geweest 77 personen, bedrag f 35.832. c. Aan Hulpverlening aan kleine zelfstandigen, betrof 31 gevallen, bedrag f 21,227,57 d. In de Gemeentelijke werkvoorzie ning handarbeiders waren werkzaam 28 personen. Hiervoor is uitgegeven f 32.729,23 e. Aan armenzorg f 65.000, f. Aan militaire kostwinnersvergoe ding, aantal pers. 15, bedrag f 3.202,50 g. Aan oorlogsslachtoffers 1940-'45 een getal van 8, bedrag f 12.730,10 h. Aan hulpverlening geëvacueerden door de grote watersnoodramp Januari- Februari 1953 voor 179 geëvacueerden een bedrag van f 8.601.07 In totaal aan deze diverse onderdelen uitgegeven f 181.119.49. Ten aanzien van de woningbouw c.q. volkshuisvesting en de bouwnijverheid zullen de volgende cijfers U enig beeld geven van een mogelijk niet gedacht peil. In 1953 werden gebouwd c.q. zijn in aanbouw 37 woningwetwoningen, door de. gemeente gecreëerd tot een totaal be drag van f 438.393. Aan Premie-woningen, totaal 9 stuks, ad totaal f 100.045, Aan Herbouwgevallen, utiliteitsbouw, dus burgerbevolking 31 woningen, ad totaal f 581.775.—. Door de gemeentelijke overheid aan landbouwschool f 75.775. Aan herstel toren f 28.900 Aan industriële doeleinden: uitbreiding reinigingsgeb. f 65.000. Bevolking. Omtrent de bevolking dient vermeld bevolking per 1 Januari 1953 a. b. c. aantal geborenen aantal opgenomen personen totale vermeerdering 225 m. en 222 vr„ is 447. 8345 te weten 4304 m. 99 m. aantal overledenen aantal afgevoerde personen totale vermindering 184 m. en f. bevolking per 1 Januari 1954 g. aantal gesloten huwelijken: 63. h. aantal levenloos geborenen: 4. 193 vr. is 377. 126 m. 4529 m. 41 m. 143 m. 4041 vr. 104 vr. 118 vr. 4263 vr. 29 vr. 164 vr. 4345 m. 4070 vr. 8415 personen.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3