HMËHEÜVEL LOON-OP-ZAND Reliefdrukwerken I f Uit Loonopzand's verleden SER H DUK BILJARTEN BOEKBESPREKING 1 3 3 2e klas leveren wij U in elke uitvoering en kleur. vs Prima verzorgd werk en billijke prijs. m Vraag ons bij gelegenheid eens prijs. Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Waalwijk passeren en de stand op 2 1 te bren gen, met welke stand de rust ingaat. Na de rust heeft de thuisclub verre weg het beste van het spel gehad; van begin hebben zij zich met geweldig élan gegeven. Een schitterend doelpunt van de linksbuiten brengt de stand op gelijke voet en werkt tevens deprimerend op de gasten die hun zelfvertrouwen gaan ver liezen. Met nog een kwartier spelen neemt de thuisclub de leiding door de linksbinnen, die op beheerste wijze de uitgelopen doelman met een listig bal letje omspeeld. Nog even zet ONI alles op de aanval, hetwelk voor hen geen resultaat opleverd, daar de verdediging thans voor haar taak berekend is. Meer succes heeft de NEO-centervoor die door goed doorzetten de stand op 4 i weet te brengen, waarmede het einde van deze harde wedstrijd komt, die door scheidsrechter van Munster goed werd geleid. Ook de Junioren lieten zich niet onbe tuigd; in een pittig gespeelde wedstrijd wisten zij de Berkdijk-junioren een 2-0- nederlaag toe te brengen. CAPELLE. WIT ZWART-NIEUWS. De vastgestelde wedstrijd GW 1 -Wit Zwart 1 werd afgelast. Het 2e elftal speelde een uitwed strijd tegen Vrijh. Boys 2 en deed wat van hen verwacht werd door verdiend met 61 te winnen. Het 3e elfial speelde een uitwed strijd tegen het sterke The Gun ners 2 en wist deze verdiend te winnen. Dit was een prachtige wedstrijd en het was een lust (leze jonge knapen aan werk te zien. In de eerste helft speelde Wii- Zwart tegen een straffe wind in en kreeg de achterhoede hei zwaar ie verduren, maar heide backs, Ro- senbrand en le Sage, mei doelman Sprangers waren in prima vorm. Het was zelfs Wit—Zwart, dat na 15 minuten spelen de leiding wis. ie nemen door een prachtig doel punt van B. Schapendonk 01. doch 4 minuten later is de stand weer gelijk, als doelman Sprangeis moet zwichten voor een hard schot van de linksbuiten der thuisclub, 1—1. Met deze stand ging rust in. Na de hervatting, als Wit Zwart de wind in de rug heeft, zijn de Capellenaren steeds in de aanval maar het juiste schol ontbreekt. Na 25 minuten spelen hebben de Wit Zwarten meer succes, als van Beek de bal goed voor het doel plaa.st. P. v. Vuren schiet onhoud baar in, 1—2. Hierna volgt een fel offensief van de thuisclub, maar dit s uit steeds af op de hechte verdediging. Vooral v. Beek en de Rooij stonden als een ro s in de branding en met 12 in 't voor deel van Wit Zwart kwam t einde van deze spannende Wedstrijd. Jongens, ga zo verder. De Junioren verloren met 5 3 tan White Boys. De uitslagen van Zaterdag. Vrijh. Boys 2Wit Zw. 2 16 The Gunners 2Wit-Zw. 3 12 De stand: 2e klas A. Sprang 2 9 WitZwart 2 10 13 ONI 1 9 12 Good Luck 2 8 11 HNC 2 l 0 Zwaluwse Boys 2 7 o Sprangse Boys 2 8 3 Vrijhoevense Boys 2 8 2 The Gunners 2 8 12 ONI 2 11 PTT 2 7 9 Wti—Zwart 3 0 Zwaluwse Boys 3 0 5 Good Luck 3 5 3 ONI 3 8 HNC 3 4 2 WASPIK. White Boys 1 Tet. Boys 1 10. Ondanks het feil dal White Boys wederom met een drietal invalllers de strijd moest aanbinden, zijn zij er toch in geslaagd beide punten ui Waspik te houden, al moeten wij er echter direct aan .oevoegen dat er voor Teteringen ook goede kan sen zijn geweest om tot een gelijk spel te komen. Dat zij hierin niet geslaagd zijn, is te wijten aan het veel te korte en soms heel door zichtige spel van haar voorhoede, waarmee de als steeds goed op dreef zijnde achterhoede van W. Boys wel raad wist. Als om lialf drie scheidsrechter Claassens beginnen blaast, starten beide ploegen met een zichtbaar terughoudend spel, waaraan 't nog a! harde speelveld voor een groot gedeelte debet was. Geleidelijk aan wordt het tempo hoger opgevoerd en is hei W. Boys dat de eers.e werkeijk gevaarlijke aanval op bouw!. De midhalf plaatst ziju goed vrijgespeelde bal naar zijn links buiten, die netjes doorgeeft naai de linksbinnen. Deze lost een goed schot, echter juist over de lat. Me de door de sterke wind blijft W. Boys in de aanval en krijgt de ach terhoede van Te'. Boys verschil lende gevaarlijke aanvallen te ver duren. En al moeten zij dan ook menige hoekschop cadeau geven, doelpunten blijven voorlopig uit. Als echter na circa 15 minuten spelen bij een W. Boys aanval de rechtsachter mist, is de linksbin nen van W. Boys er als de kippen bij en plaatst kalm en beheerst langs de uillopende doelman, 10. Dit doelpunt betekende tevens de overwinning voor W. Boys. Kort hierna krijgt Tet. Boys een prach tige kans om gelijk te maken, doch hun midvoor ziel kans om op twee meter vrij voor doel staande, naast te schieten. Daarna volgt weer een mooie aanval van W. Boys, die door de linksbinnen met een flink schot beslo en wordt, echter juist over de lai. Teteringen gaat thans de buitenspelval toepassen en met succes, want verschillende aanval len der W. Boys s uiten op buiten spel, zodat de rust ingaai met de s.and 10 voor W. Boys. Na de rust zien we direpl een fel aanvallend Teteringen, da alles op ;le aanval zei, waardoor W. Boys totaal in de verdediging wordt ge drongen. Het spel der Tetering.se jongens blijft ech.er te kort, zodat steeds een der achterspelers met succes kan ingrijpen. Verschillen de hoekschoppen weet Teteringen in deze periode af te dwingen maai ook deze blijven zonder resultaa:. De laatste 2() minuien weet White Boys zich los le werken en schepi zich verschillende mooie kansen, die echter deels door pech, maar ook door onbesuisd spel geen doel punten opleveren. Bij een gevaar-' lijke uitval van Teteringen wee> de rechtsbinnen fraai in te schieten, maar de scheidsrechter annuleer, dit doelpunt zeer terecht, daar hij reeds voor buitenspel gefloten had. Na nog enkele wederzijdse aanval len, die alle zonder het gewenste resultaat blijven, klinkt het ffuitje voor de aatsie maal en heeft \V. Boys, als is "het ook maar net op hei kantje af, wederom twee kost bare puntjes binnengehaald. Res. ons nog te vermelden dat de wedstrijd zeer sportief was en d-e leiding bij de heer Claassens in goede handen was. Zondag 31 Januari: YCW 1—White Boys 1. Right Oh 2Whiie Boys 2. Supporters die de reis wensen mee te maken naar VCW (Wagen berg) worden verzocht zich spoe dig op te geven bij het bestuur. As. Donderdagavond om 7.30 u. training. Wij verwachten u allen. VLIJMEN. CR itoBaarle-Nassau 97. Zaterdag had de returnwedstrijd plaats tussen een elf.al van Ovito en Baarle-Nassau. In Baarle-Nassau wist Ovito een 70 overwinning te behalen. Baarle-Nassau had haar 1 elf i al versterkt en hierdoor werd he. een spannende strijd, vooral na de' rust. Doordat Ovito met de rust mei 62 de leiding had en na de rust Baarle-Nassau sterk kwam opzetten en deze achterstand bijna wist op ie halen, was er volop spanning. Vlijmen wist het echter met 97 tot een overwinning te brengen. HAARSTEEG. De in café J. v. Oijen onlangs op gerichte biljartclub Avanti speelde ier kennismaking een tweetal wed strijden en wel tegen haar zuster verenigingen 't Hoekje en De Hut. De uilslagen daarvan waren: Avanti 't Hoekje F. v. Oijen-H. v. d. Heijden 75—70 J. Koks-G. de Groot iTa?o. 0175 C. Couwenberg-G. v.--.Bijtten 45-50 J. de Vaan-J. v. d. Brandt- 1650 Th. Walk-J v. Asseldonk 50—-40 H. v. d. Brandt-J. Meesters 3850 T. Scheij-Jo de Gouw Jr. 3350 H. Musch-A. v. d. Wiel 50—40 Chr. Treuren-Jo de Gouw Sr. 44— Chr. Treuren- Jo de Gouw Sr. 4450 M. v. BijnenJ. Ketels 3550 Toiaal 447525 Dit werd dus een royale over winning voor 't Hoekje. Avanti. De Hut. H. Musch-Th. Siegers 7550 A. BoelenP. Theunissen 75—43 Fr. v. Oijen-A. Timmermans 5475 Chr. Treuren-W. Koks 5175 T. v. Oijen-J. Kuis 5049 W. v. Heijst-B. v. d. Heijden 4450 A Scheij-A. Treuren 1650 Th. Walk-W. van Bijnen 29—50 J. de Vaan-N. Siegers 2850 Totaal 442492 Ook hier wisten de bezoekers ruimschoots te winnen. GRENSINCIDENTEN. 11. Vier jaren schijnt de nieuwe Heer van Baardwijk, Dirck v. d. Merwede de zaak te hebben atgekeken. De Waalwijkers intussen, die onder hun vroegere heer Foyken Eoykenssoen een gevoeiige ne derlaag hadden geleden, probeerden hun geding op tiaardwijk over te brengen, en in i446 achtte JtSaardwijks Heer de tijd gekomen om zijn slag te slaan. Hij be gon met een gedeelte van Loon, n.l. ,,Het Loonse Hoekske" tot Hollands grondge bied te verklaren, klaarblijkelijk om zo doende de zaak op hoger niveau te doen uitvechten. liehjk we reeds weten, lagen Loon en Waalwijk in het Hertogdom Brabant, Baardwijk en Besoijen in Holland. Wat Dirck van de Merwede hier op touw zette was van diens standpunt uit be zien wel erg slim. Over deze nieuwe grensincidenten geeft net „Cartularium der Heerlijkheid Ven loon" zeer interessante gegevens, waaraan we het volgende ontlenen. Gelijk vroeger Foyken, de heer van Waalwijk, begon ook thans de heer van Baardwijk opnieuw met verschillende spuijen in de turfvaart te vernielen, waardoor de vaart voor een groot ge deelte onbevaarbaar werd. Van de wei nige „turfpleiten" die de vaart nog af voeren, begon Dirck vervolgens „tol" te heffen. Verder ontzag hij zich niet, om het „Loons Hoekske" te „bezetten". De inwoners van dit gehucht, liet Dirck van de Merwede gevangen nemen en te Baardwijk en Heusden opsluiten. Intussen trokken geregeld gewapende mannen van de „Heer" de Meerdijk over en vernielden en roofden naar hartelust, terwijl die van Waalwijk in de nabijlig- gende Loonse Venen begonnen met turf steken, leem te graven, heide te maaien, en hun vee „ter weide te drijven", kort om men deed of ,,'t Hoekske voortaan Waalwijks en Hollands gebied was. Dit spelletje werd zo ongeveer vijf jaren ge speeld, wel een bewijs dus, dat Paulus van Haestrecht, de Jonge, wel lijdzaam had aangezien. De maat geraakte evenwel vol, toen „Claes" de bastaardzoon van Dirck van de Merwede, aan deze zijde van de vaart een Loonse schaapherder gevangen nam en diens kudde naar Baardwijk voerde. Opnieuw regende het klachten van de arme landlieden bij de Heer van Loon. Ook in den Bosch ondervond men de nadelige gevolgen van al deze politieke herrie. De turfaanvoer stagneerde meer en meer en in de stad werd men zeer on tevreden. Hierop had Pauwels van Haes trecht blijkbaar gewacht en gesteund door de Bosschenaren, wendde Pauwels zich tot de Hertog van Brabant, Philips Van Bourgondië, en zo kwam het geval op nieuw voor de Hoge Raad van Brabant. Dirk, intussen, had de spuien en brug gen aan de vaart wederom laten herstel len, doch het turfvervoer bleef stagne ren. Behalve de misdadige feiten bovenge noemd, welke door de heer van Loon werden aangevoerd, werd Dirck door de burgerij van den Bosch ten laste gelegd „het grote ongerief onzer stad 's-Her- togenbossche ende andere ondersaten daaromtrent een lange wijle hebben moeten gedoegen". In een uitvoerig verweer, dat overi gens niet voldoende steekhoudend was, trachtte Dirck van de Merwede zijn hou ding te rechtvaardigen. Wij doen Loon geen onrecht aan, betoogde Dirck, inte gendeel, die van Loon plegen geregeld „ongerechte en geweldigge hanterlnge" tegen de heerlijkheid Baardwijk. Zij be knotten het gezag van de heer van Baardwijk en zelfs van de Graaf van Holland. Onlangs zou de Schout van Loon, Pauwels van Haestrecht, Roelofs- zoon en Dierick zijn jager in de heide achter Baardwijk zijn gekomen en daar de vorster van Baardwijk „Urbaen" die een zeer oud man is, zo mishandeld heb ben, dat hij er wel zeven weken lang van „te meesteren heeft gegaan en nog gaat" (te dokteren). Ze hebben hem op buik en ribben gevallen en geweldig toe getakeld. De Hoge Raad van Brabant ging echter als gewoonlijk, niet over één nacht ijs, de zaak werd grondig onder-, zocht en bij gewezen vonnis werd de heer van Venloon, Pauwels en zijn na komelingen „tot ewighen daghe ge- bruicken sullen die watervaert de spuij en en spuijgelt". Heer Dirck van de Merwede wérd veroordeeld om de heer van Loon voor taan de vaart ongehinderd te laten ge bruiken, zonder letsel of hinder. Vervol gens zal Dirck de spuijen, bruggen en andere letselen die hij op de vaart heeft gelegd, hebben op te ruimen en alle schaden en intresten betalen die de heer van Loon geleden heeft door belemme ringen, reparaties aan vaart, bruggen, enz. enz. De Loonse ingezetenen, die hij nog steeds gevangen houdt, zal Dirck hebben te ontslaan, zonder hiervoor enige "kosten in rekening te brengen. De Hoge Raad behield zich het recht voor „alle kosten vast te stellen". Tenslotte zou op last van de Hoge Raad van Brabant binnen anderhalve maand in het Loonse Hoekske de grenzen nog eens duidelijk worden vastgesteld. Naast een paar Landmeters werden hiervoor aangesteld de Raadsheren: Gerid Potter en Adriaen van der Ee. Genoemde heren moesten van hun bevindingen verslag uitbrengen aan de Hoge Raad. De kosten van dit proces dat op 28 Augustus 1451 te Brussel gevoerd werd, zouden bij definitieve beslissing worden toegewezen. Het is voor Loon een ware lijdensweg geweest, zoals we zagen, om zijn grenzen definitief vastgesteld en erkend te krij gen. Hoewel echter de strijd hoog liep, werd toch een en ander nog op vrede lievende wijze opgelost, gelijk we in een volgend artikel zullen zien. P. A. v. B AAA Agenda. Maandag 25 Jan. 7 uur repeiitie voor toneelvereniging Maria Go- retti, blijspel. Dinsdag 26 Jan. 7 uur repetitie voor toneelvereniging Maria Go- retti. 7.30 uur trainen voor de R.K. Voetbalvereniging Berkdijk in het clublokaal. Donderdag 28 Jan. 7.30 uur re petitie toneelver. Don Bosco. NOORDELIJKEN WEIGEREN ,.HUN" GEVANGENEN TE ONTVANGEN. De koehandel om enkele honder den Koreaanse krijgsgevangenen, die zich hadden uitgesproken voor terugkeer naar communistisch ge bied, duurt voort. De Noordelijken weigeren deze gevangenen onder hun hoede te nemen, omdat zij het niet -eens zijn met de vrijlating van de 22000 krijgsgevangenen, die ge noeg van het rode regiem hadden. De hervatting der inleidende be sprekingen over een politieke con ferentie over Korea is nu bepaald op 26 Januari. Dan zullen de ver bindingsmannen van beide partij en bijeenkomen. De Noordelijken hadden aanvankelijk toegestemd in een bijeenkomst op j.l. Zaterdag. PARTIJRAAD K.V.P. Zoals in de bladen reeds uitvoerig is vermeld is op de grote Partijraadsver gadering van de K.V.P., Vrijdag en Za terdag in Utrecht gehouden, door de 10 Nederlandse jongeren die in deze partij raad zitting heboen een fel pleidooi ge houden voor een grotere financiële me dewerking aan de K.V.P. Jongeren-or ganisatie. De financiële medewerking, vorig jaar nog ongeveer f 12.000.was n.l, op de begroting teruggebracht tot slechts f 4,500, Van deze jongeren-gedelegeerden, die als volwaardig lid in de Partijraad zit ting hebben, maakt ook deel uit onze plaatsgenoot de heer Jan Reijnen, die eveneens de ingediende motie mede on dertekende. JEUGD-GEMEENTERAAD. Naar ons door de voorzitter van de jeugdgemeenteraad werd medegedeeld zal deze raad waarschijnlijk in Februari wederom een vergadering houden, waar voor een groot aantal jongeren zullen worden uitgenodigd, om eveneens in de gelegenheid te zijn de bespreking van een aantal belangrijke onderwerpen te volgen. j Nadere mededelingen hieromtrent zul len nog volgen. JAARVERGADERING K.A.J. Vrijdagavond houdt de K.A.J. de jaar vergadering met als hoofdpunt de be stuursverkiezing. Door het bestuur zijn als candidaten gesteld C. Netten en G. Molenschot, terwijl daarnaast nog G. Dingemans is voorgedragen. Op deze belangrijke vergadering worden zeer ze ker alle kajotters verwacht. PLUIMVEE SUCCESSEN. Op de 59e Avicultura tentoonstelling op 22, 23 en 24 Januari in de Hout- rusthallen te Den Haag gehouden, be haalde de heer J. Tuerlings met zijn in zending Zwart Minorca Krielen 3 x 1ste prijs en een tweede prijs, vijf ereprijzen en definitief een wisselprijs. ZANGERSDAG. Naar men ons mededeelt is het be stuur van de Korenbond van het Deke naat Waalwijk er in geslaagd de be kende spreker Pater Gregorius v. d. Ven O.F.M. te engageren op de Zangersdag, die op 21 Februari a.s. te Kaatsheuvel zal gehouden worden. De gewijde rede naar zal het woord voeren over het on derwerp: „50 jaar Motu Proprio". AGENDA. Maandag 8 uur n.m. Apollo Theater; Anna, toegang 18 jaar. Dinsdag 7.30 u. n.m. Repetitie R.K, Par. Kerkkoor St. Jan. Dinsdag 8 u. n.m, Apollo Theater; Anna, toegang 18 jaar. Woensdag 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez, Euphonia. Woensdag 8 uur nam. Apollo Theater Het Plantermysterie. Donderdag 7,30 uur nam. repetitie Dameskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 uur n.m. repetitie Ge mengd Koor Bel Canto. Dinsdag 8 uur nam. Ontspannings avond K.J.M.V. zaal W, Smit. Ir. G. H. J. Maliepaard: Zwervend tussen Arabieren en Koerden. (Zuid-Hollandsche Uiige vers- Maatschappij C.V. AD. M. C. Stok, Den Haag). Ir. Maliepaard is er op werkelijk uitstekende wijze in geslaagd een belangwekkend en boeiend reisver haal te schrijven. Het is besüsï een genoegen met hem in het Midden oosten te vertoeven, waar we ge nieten van zijn avonturen en waar we kennis maken met Arabieren en primitieve stammen, mei planten en dieren, met het barre woes.ijn- leven enz. enz. Het boek is gevari eerd van inhoud en waar het de geschiedenis van het Midden-Oos ten beireft, blijkt de auteur goed op de hoogte te zijn. Dit alles draagt er toe bij dat zijn werk boven de oppervlakkigheid van talloze reis beschrijvingen uitkomt. Het ene hoofdstuk is al interessanter dan het andere en het verhaal blijft steeds even vlot, geestig en boei end. Hier volgt een klein fragment: „En Joessoef, hoe is het dit jaar gegaan met de oogst?" „Ach Heer, de oogst was niet groot, doch voldoende, maar dit jaar zal het zeker veel minder zijn." „Hoeveel moet je nu afstaan aan je landheer?" „Aan de eigenaar van de pompen het grootste deel", zegt Joessoef ontwijkend. „Maar je hebt kippen en melkvee Joessoef, en die brengen toch wat op?" „De eieren houdt mijn vrouw en het melkvee geeft in de droge tijd maar heel weinig, bijna niets Heer" antwoordt Joessoef. „Joessoef, ben je eigenlijk arm of gaat het wel?" „Ik ben erg arm, Heer, en ik zal wel arm blijven ook", zucht Joes soef, en zijn gezicht is bekommerd. „Zou je het niet graag wat beter willen hebben?" „Of ik het wil, doet weinig ter zake", meent Joessoef, „het komt er maar op aan of Allah het wil". Een ander fragment: „In een van de vele kleine be dompte hokjes Van de bazar in Bagdad hangt een prachtige pan terhuid, bewaakt door een man- I netje met kleine beweeglijke kraal- j oogjes. Ik zou die huid graag wil- K.A.J.-AGENDA. Maandag geen groep. Maandag 7,30 uur nam. toneelrepetitie revue. Dinsdag 7,30 uur nam. Pioniersgroep en Leidersronde. Woensdag 7,30 uur nam. Ontspan ningsgroep. Woensdag 7,30 uur nam. Toneelrepe- titie revue. Donderdag geen groep. Zaterdag 4 uur nam. toneelrepetitie revue. Zaterdag 7,30 uur nam. groep. Zondag 12 uur v.m. Studiekring. EEN BOUWOFFER? Bij de verbouwing van een boeren- i hoeve, eigendom van de heer J. v. d. L., j op de Duykse Hoef te Loonopzand, werd onder de drempel van de deur, op onge- j veer 1 meter diepte, een bruin gegla- j zuurde kan gevonden. De kan, die on geveer 30 cm hoog is, heeft een middel lijn van ca. 11 tot 12 cm. De breedste omvang is 54 cm. Muntstukken of der gelijke werden er niet bij gevonden. Het is opmerkelijk, dat er nb Baardwijk vcrig jaar, nu ook hier in Loon iets der gelijks gesignaleerd is. STATIEDAG VAN DE KON. ERK. HARMONIE CONCORDIA. Zaterdag vierde genoemde harmonie haar jaarlijkse statiedag. Gelijk dit sedert jaren traditie is, verzamelden bestuur en leden zich om circa 2 uur in de namid- ciag in de zaal der harmonie. Na de ge bruikelijke vergadering werd een muzi kale rondwandeling gemaakt door de straten, terwijl ondertussen de zaal in gereedheid werd gebracht voor de feest maaltijd. Na afloop daarvan bleven be stuur en leden met hun dames in gezel lig samenzijn bijeen tot sluitingsuur. In aansluiting op de statiedag werd Zondag j.l. de Hoogmis opgedragen voor de leden en overleden leden der harmonie. Alle muzikanten met het be stuur waren hierbij tegenwoordig. Na de H. Mis trok het corps muciserend door de straten. Ter gelegenheid van deze statiedag had Zondagavond te 7.30 uur in de zaal van Concordia een groot avondconcert plaats. Zoals gewoonlijk was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet, toen het pro gram werd geopend met „Victorie", mars van K. Jansen. Achtereenvolgens werden nog uitgevoerd: I Vesperi Siciliani van G. Verdi arr. Despray; lin Festin Chez Lustucru van Rogister; Donna Diana van E. N. v. Aeznicek arr. Kiesow; de 2e Suite D'Orchestre van Jos Moeren hout; Jaluzie van J. Gade en Espana Cani van Marquina arr. Hanniken. Zowel de leden als de donateurs met hun dames, wie deze concertavond werd aangeboden, hebben zich geweldig geamuseerd en hebben genoten zowel van de keurig uitgevoerde muziek, als van het daarna aangeboden bal. 'V '47jL, a» njlhc of. len hebben en de koopman weet dit. Telkens als ik er kom, spreidt hij de fraaie zacht-isabellakleurige pels met de donkere rozet'.en voor mij uit. Maar de huid is me te duur. Hij vraag! 17 dinars voor het vel en in het begin wilde hij van geen loven en bieden we'.en. YVaarschijn- lijk zat hij in geldnood, want het is me tenslotte gelukt om van Maan dag tot Vrijdag (de Mohammedaan se rustdag) de prijs naar beneden te krijgen tot 12 dinars en welge moed wil ik Zaterdag van dit be drag uit verder naar heneden gaan handelen. Maar lot mijn verbolgen heid begint hij me dan weer 17 di nars te vragen. Ten scherpste wijs ik hem op het inconsequente van zijn systeem, doch hij troost me met de opmerking, dat het best mo gelijk is dat de huid aan het eind van de week weer 12 dinars zal kosten. (Een dinar is ongeveer gelijk aan een Engels pond of lü gulden). De schrijver vertelt ons (bladz. 133) dat goede vruchtbare grond in Irak uiterst schaars is. De oor zaak hiervan is het foutieve be- vloeiïngssysteem, waardoor de ver- ziHing (verzouting) van de bodem zich gaandeweg uitbreidt. Het is een erge tekortkoming, dat een goed drainagesysteem en een juist afvloeiïngsslelsel ontbreken. Door- GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Schoen en lederi Chef snijderij Overleersnijders Werkmeester onderwerkafd. Werkmeester afmakerij/finish Zoolleerstanzer Bijtuigers Prima ophalers Hulpophalers Afmaker Contrefort-inzetter Hulp-zwikkerij Kantenschrooier Machine-zwikker Schoenstikkers Jeugdige schoen fabrieksarbeiders voor diverse afdelingen Schoenschiksters Plaksters Handschoenstiksters Sjouwers nathuis lederfabriek Uitzetter lederfabriek Hout - Kurk - Stro Machinale houtbewerker'". L.L meubelmakers Metaalnijverheid Halfwas auto-monteur L.l. plaatwerker L.l. constructie-bankwerker Metaaldraaier Stempelmaker Voeding en genot Bakkersleerling Broodbakker tevens bezorger Vrije beroepen Steno-typiste Vr. kantoorbedienden Huish. diensten i Dagdienstbode Dienstbode (dag en nacht) Werkster BIEDEN ZICH AAN: Bouwvakken j Timmerlieden Metselaars Schilders Kleding-reiniging i Kleermakersnaaister Schoen- en leder t Magazijnchef-lederhandel Magazijnchef-schoenfabriek Metaalnijverheid s Electro-monteur Rijwielhersteller Handel LA verkoopster Voeding en genot Slagersknecht Landbouw j L.l. tuindersknecht Landarbeider (gemengd bedrijf) Verkeer t Chauffeurs Bezorgers Vertegenwoordiger schoenindustrie Vrije beroepen t Vr. kantoorbediende Yi dg. dat, als gevolg van de verzilting, grote complexen vruchtbaar land verloren gaan, worden de fellahin (de boeren) werkloos en emigre ren. Zeer velen verlaten de dorpen en vestigen zich in een wanhopige toestand in de stéden. Men ziet on der de rook van Bagdad en Basrah duizenden en duizenden families, die daar hun modderhuttcn hebben opgetrokken. Hoe sommigen van hen in hun levensbehoeften voor zien is volkomen een raadsel. De aanblik _van deze „voorsteden", zegt de schrijver, is zeer deprime rend. Vrijwel zonder uitzondering aldus Ir. Maliepaard in zijn voor laatste hoofdstuk waren de men sen en vooral die op 't land, vrien delijk, voorkomend en natuurlijk in hun gedrag. De Arabieren en Koerden zijn geen gesloten volke- i ren zoals de Oosl-Aziaten. Zij voe- len zelfs belioefie aan een contact I van man tot man. j Wij zouden stellig nog een keur van interessante bijzonderheden uit dit voortreffelijk verzorgde boekwerk naar voren kunnen ha- I len, doch. leest u het zelf, Het j is echt de moeite waard. De uitga- j ve is verlucht met 35 foto's van de auteur en 34 tekeningen van de be- S kende illustrator Auke A. Tadema, die tevens omslag en hand ver- zorgde. 'j A. P. VAN PAS. BETOGINGEN IN SPANJE. Het ongenoegen dat er in Spanje bestaat over plannen tot mogelijke teruggave van de rotsvesting Gi braltar (de grendel lot de Middel landse Zee) aan Engeland, vond Zaterdag weer uitdrukking in een grote betoging. In Santiago protesteerden hon derden studenten tegen het terug geven van Gibraltar. In een bood schap aan Engeland zeggen zy, da, een bezoek van Koningin Elisabeth aan de rotsvesting, gezien de ver houdingen, een onmogelijkheid zai zijn.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3