VERGELIJKENDE CIJFERS Waalwijkse en Langsiraaise Courant LANDBOUW ALGEMENE BERICHTEN De meest illustere vereniging van Waalwijk huldigde haar jubilarissen Oefening en Vermaak" - over enkele jaren de honderdjarige - toonde grote waardering voor zeven van haar oudste en beste leden NEDERLANDER OP JAVA DOOR BENDE GEDOOD. MOREN ERKENNEN GEZAG VAN (FRANSE) SULTAN NIET. gemeente-begrotingen van Waalwijk over 1953 en 1954 3.000 6.000 MAAK DA/6 25 JANUARI 1854 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Bit blad verschijnt 2 x per week 77# JAARGANG No. 8 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Een vereniging wordt groot gemaakt door haar leden; wanneer dan ""een vereniging door mensen met gezag genoemd wordt de meest illustere vereniging van Waalwijk, dan valt deze lof terug op de leden, en bijzonderlijk op die leden, die gedurende tal van jaren steeds de kern waren van die vereniging. Het behoeft daarom ook geen verwondering te wekken dat „Oe fening en Vermaak", de 93-jarige Waalwijkse Liedertafel Zater dagavond een zevental jubilarissen een prachtige huldiging be reidde, gelijk het ook geen verwondering hoeft te wekken dat ook uit kringen buiten de Liederiafel geluiden werden gehoord die van de allergrootste waardering getuigden voor de prestaties van de Liedertafel en vooral voor de verrichtingen en de trouw van de jubilarissen; en dan bedoelen' we hier de lof die burgemeester Teijs- sen de Liedertafel en de feestelingen toezwaaide en de woorden van grote waardering die namens de Kon. Ned. Bond van Ge mengde Zangverenigingen tot hen werden gericht. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" VOORZITTER EN SECRETARIS GETROUWD MET „OEFENING EN VERMAAK". Het was een opgewekt gezelschap dat Zaterdag in de vroege avond uren reeds bijeengekomen was m Hotel „De Twee Kolommen", waar The Melody-Band o.l.v. de heer P. v. d. Hoven reeds zijn best deed om er de stemming, neen niet in te krij gen, want ze was er al volop, maar om ze wellicht nog een ietwat te verhogen, zodat tenminste nog mo gelijk was; want het is goed feest vieren bij de Liedertafel! Er was een feestcomité dat, tus sen haakjes, zeer veel eer heeft ge had van zijn werk, en de voorzit ter van dit comité, de heer J. W. v. d. Griendt, verwelkomde alle da mes- en heren-leden en hoopte dat deze feestavond de band met de on volprezen Liedertafel nog zou ver stevigen. En toen was het woord aan het Confetti-cabaret uit Den Bosch dat geleid werd door Joep Peters en dat kleinkunst van het beste soort liet zien, dat optrad met een ver kwikkende spontaniteit, die ver was van alle beroeps-routine. Tegen half negen zagen we de beschermheer van „Oefening en Vermaak" Dr Langemeijer, en enkele leden van het hoofdbe stuur de zaal binnenkomen, even later kwamen Burgemeester en Wethouders en de secretaris van Waalwijk en ook zagen we de heer Tervoort uit Den Bosch, consul van de Kon. Ned. Bond van Gemengde Zangverenigingen. Zij allen werden, toen het plech tige moment van de huldiging aan gebroken was, verwelkomd door de voorzitter van het feestcomité en het oudste niet jubilerende be stuurslid de heer J. W. van der Griendt, die er zijn vreugde over uitsprak hen hier te mogen be groeten. Het is U allen voldoende bekend, aldus de heer v. d. Griendt, dat we vanavond het feit willen herden ken dat vijf leden van „Oefening en Vermaak" 40 jaar geleden het lidmaatschap van onze vereniging op zich namen. Het betrof hier de leden: A. v. d. Meydenberg, vice- voorzitter, A. v. Iersel, secretaris, C. v. Heyst, H. v. Oudheusden en J. Wanten. Omdat vijf 40-jarige jubilea te gelijkertijd wel tot de bijzonder heden gerekend mogen worden, had het bestuur gemeend dit niet on opgemerkt te moeten laten voorbij gaan. De feestcommissie die was be noemd, had de volle steun en mede werking van de leden mogen on dervinden. Hierin zag de heer v. d. Griendt een bewijs van de goede saamhorigheid, die de vereniging rjjk was. Uit deze medewerking sprak te vens duidelijk de waardering van allen voor de jubilarissen. Namens het bestuur, de feest commissie en alle leden van „Oefe ning en Vermaak" bood hij hen allen de hartelijke gelukwensen aan met dit zeldzame jubileum. Wij weten van U allen, vervolgde de spreker, dat ge steeds met hart en ziel, met „Oefening en Vermaak" verbonden zijt geweest, dat ge in voor- en vooral in tegenspoed de vereniging trouw zijt gebleven en dat ge de vereniging, gesterkt met nieuwe, ja gelukkig veel nieuwe jonge krachten, mede op het niveau hebt weten te brengen, waarop ze thans is aangeland. Na uitgeweid te hebben over de voortreffelijkheid van de vereni ging, vervolgde de heer van der Griendt: Geachte jubilarissen (en dan wil ik daartoe vooral ook reke nen onze leden, die hun gouden ju bileum reeds vierden, te weten de heren H. Aarts en J. Knepflé) dit alles is aan Uw ijver en ambitie, aan Uw voortreffelijk voorbeeld, aan Uw taaie volharding, aan Uw liefde voor ons „Oefening en Ver maak" en aan Uw groot medeleven met de vereniging te danken. Want naast het vele oefenen en het vermaak dat aan dit lidmaat schap is verbonden, was er ook veel opoffering nodig. In moeilijke tijden zijt ge de ver eniging trouw gebleven en toen we genoodzaakt waren onze vereniging te doen verdwijnen, wist gij de weg te vinden om de onderlinge band te bewaren en konden we vooral hier door na de bevrijding weer fier met ons smetteloos vaandel naar voren treden. Het bestuur had gemeend een blij vend aandenken aan deze dag de jubilarissen te moeten schenken; op de eerste plaats wilde de heer v. d. Griendt zich wenden tot de jubilarissen, de heren v. Heyst, v. Oudheusden en Wanten; hij over handigde hen een vulpen, waarin hun naam en de naam van de ver eniging waren gegraveerd. Heel bijzonder richtte hij zich toen tot de jubilarissen, de heer v. d. Meydenberg, de vice-voorzit- ter en de heer v. Iersel, de secre taris. Zonder de bedoeling te heb ben de andere jubilarissen ook maar in het minst te kort te doen, meende het bestuur hen iets extra's te moeten aanbieden. En dat extra's was een gouden ring met de initia len van de jubilarissen en de naam van „Oefening en Vermaak". In deze ring mochten de voorzitter en de sceretaris het symbool zien van hun verbondenheid van „Oefening en Vermaak". Zij waren dus als het ware met „Oefening en Vermaak" getrouwd. Tenslotte richtte de heer v. d. Griendt zich tot de twee gouden jubilarissen, de heren Aarts en Knepflé en bij deze benoemde hij hen tot ere-leden van de Liederta- fel, terwijl hij hen van harte geluk wenste met deze benoeming; hun goede raadgevingen zouden zij steeds met graagte blijven inwin nen. En hij sprak de hoop uit dat al deze jubilarissen tot in lengte van dagen de vereniging tot steun mochten zijn. Een driewerf „hoera" op de ijve rige vice-president en de sympa thieke secretaris, op de ere-leden en op de Liedertafel", besloot deze enthousiaste speech. BIJTIJDS HET ROER OM. Hierna voerde de beschermeer van de Liedertafel, Dr Langemeijer het woord: hij had voor een groot deel „Oefening en Vermaak" in al haar evoluties kunnen bewonderen, en daarom was hij verheugd hier woorden van felicitatie te mogen richten, op de eerste plaats tot de heer v. d. Meydenberg, de ijverige vice-voorzitter, die het goede in zicht had gehad bijtijds het roer van de vereniging om te gooien, tot de secretaris, die ook al zolang zijn krachten aan de vereniging gaf en ieder jaar zijn beste proza uit de kast haalde om de heldendaden van de vereniging vast te leggen en voor het nageslacht te bewaren. Ook de andere jubilarissen en de beide ere-leden complimenteerde de beschermheer van harte, waarna hij tot slot de vereniging het beste toewenste en hoopte, dat zij in de toekomst nog veel jubilea zou vie ren. De directeur van „Oefening en Vermaak", de heer Louis Sars, mocht, zoals hij verklaarde, bij deze huldiging niet achterblijven; hij wilde niet alleen de jubilarissen ge luk wensen, maar ook de gehele vereniging met het bezit van zulke leden. Niemand beter dan hij be sefte wat het zeggen wilde goede leden te hebben; de leden die thans gehuldigd werden, waren steeds werkelijke steunpilaren voor het koor geweest en hij stelde hen voor vele leden tot voorbeeld. En toen dirigeerde hij een krach tig en enthousiast gezongen „Zij leven lang" van v. Paasen. DE MEEST ILLUSTERE VER ENIGING VAN WAALWIJK De heer Jan Tielen sprak namens het hoofdbestuur van de Liederta fel, en hoewel hij dan als plaats vervanger optrad van de heer W. Timmermans, het oudste hoofdbe stuurslid, hetgeen hij als een voor recht beschouwde, toch bleek hij ook wel recht van spreken te heb ben toen hij verklaarde de Lieder tafel ook al zijn vijftig jaren te heb ben meegemaakt en gekend. Hij had de verrichtingen van de ver eniging op verschillende conoour- sen en festivals steeds meegemaakt en gevolgd; alle uitvoeringen in die vijftig jaren had hij misschien op een enkele uitzondering na bezocht; hij had het 75-jarig bestaan mee gevierd, het 50-jarig bestaan en ook het 25-jarig, want toen zat hij op de praalwagen. Wanneer ik de'gebeurtenissen bij „Oefening en Vermaak" zo eens na ga, dan komen speciaal de jubi larissen van vanavond naar voren. Zij hebben de Liedertafe] gevoerd naar de successen, zij hebben ze door moeilijke tijden geholpen, zij waren de steunpilaren, zei de heer Tielen, die bijzonder de heer Harry Aarts feliciteerde, die on danks zijn 80 jaren nog steeds grote interesse had voor „Oefening en Vermaak"; ook de heer v. d. Mey denberg, de vice-voorzitter, noem de hij bijzonderlijk; ik weet, aldus de spreker, dat hij „Oefening en Vermaak" dikwijls uit zeer moei lijke situaties heeft gered; de secre taris, de heer v. Iersel, was de stille werker, die veel voor de vereniging had gedaan. Houdt deze twee functionarissen, besloot de heer Tielen, in hoge ere. Blijft U scharen onder het vaan van de Liedertafel, werkt onder de kunstzinnige leiding van Uw direc teur de heer Louis Sars aan de toe komst van de Liedertafel, zodat de Liedertafel mag blijven niet alleen de oudste en de grootste, maar ook de meest illustere vereniging op 't gebied der toonkunst van Waal wijk. NAMENS HET GEMEENTE BESTUUR. „Oefening en Vermaak", aldus begon burgemeester Teijssen zijn woord van gelukwens, zal over en kele jaren haar 100-jarig bestaan mogen herdenken; de meeste ver enigingen is het op geen stukken na gegeven dit gedenkwaardige feit te beleven. In het 100-jarig bestaan van de Liedertafel is het bewijs ge legen dat de vereniging iets bete kent ook voor het gemeenschaps leven, zij wordt gedragen door de ganse Waalwijkse gemeenschap. Gij zijt deze avond bijeengeko men in een sfeer van feestviering, omdat er onder U zijn die veel de cennia hun trouwe steun aan de vereniging hebben gegeven, er zijn er die reeds meer dan vijftig jaren lid waren, en 5 die hun 40-jarig lidmaatschap herdenken. Ik prijs mij gelukkig, aldus de burgemeester, de tolk van het gemeentebestuur te mogen zijn om aan deze jubilaris sen de hartelijke gelukwensen aan te bieden. Ik ben er mij van bewust dat deze jubilarissen in die jaren zeer veel tijd en onbegrensde moei te besteed hebben aan de vereni ging en zij zijn een voorbeeld van taaie volharding voor degenen die nog niet zo lang deel uitmaken van „Oefening en Vermaak", dat in al deze jaren zoveel voor Waalwijk heeft betekend en een parel ge noemd mag worden aan Waalwijks culturele kroon. Moge zij blijven de vereniging met betrekking tot de toonkunst in de Langstraat. Op andere wijze echter wilde het gemeentebestuur ook van zijn er kentelijkheid doen blijken en de burgemeester bood de voorzitter van het feestcomité een couvert aan, en hij besloot! nog vele jaren moge de Liedertafel zijn wat zij steeds is ge weest. de glorieuze vereniging van onze goede stad Waalwijk. NAMENS DE KON. BOND. Namens de Koninklijke Bond van Gemengde Zangverenigingen sprak de heer Tervoort hartelijke woor den van gelukwens tot de jubilaris sen en de vereniging; hij wees op de belangrijke taak die de vereni ging steeds had gehad voor het ge meenschapsleven in Waalwijk en op de grote waarden van de muziek in het leven, dat armer zou zijn zon der dergelijke verenigingen. De jubilarissen bood hij ieder de oorkonde aan van de Koninklijke Nederlandse Bond; het was de eer ste keer dat hij als consul aan gou den jubilarissen deze oorkonde uit reikte, maar hij hoopte dat het in Waalwijk niet de laatste maal zou zijn. DANK. De heer v. d. Meydenberg sprak ook namens zijn mede jubilarissen toen hij hartelijke woorden van welgemeende dank richtte op de eerste plaats tot het feestcomité, 't bestuur en de leden van „Oefening en Vermaak"; wij zijn bijzonder in verlegenheid gebracht, zei hij, en 't had hem bijzonder goed gedaan dat de woorden van huldiging gespro ken werden door de heer van der Griendt, die al 35 jaren een trouw lid van de vereniging was en meer dere jaren hiervan ook bestuurslid was. Hij gaf de belofte dat zij, zo lang het hun gegeven zou zijn, al hun energie zouden besteden aan de groei van de vereniging die zij door innige samenwerking wisten hoog te houd#n. Hij was diep getroffen ook dooi de woorden van de beschermheer. Onze vereniging, zei hij, heeft in het verleden voor een goed deel op Uwe morele steun mogen bouwen en wij hopen dat wij ook in de toe komst op Uw gewaardeerde steun mogen rekenen. Hij dankte pok voor de woorden van de directeur, van wie hij hoop te dat hij nog jaren lang de diri geerstok over de vereniging zou zwaaien. Een groot voorrecht noemde hij het dat de burgemeester en het ge hele gemeentebestuur hier aanwe zig had willan zijn. Als wij in het verleden een beroep op U deden, aldus de vice-voorzitter, dan waren wij steeds van Uw medewerking verzekerd. De vereniging van haar kant had ook steeds alles gedaan in het belang van het culturele leven in Waalwijk. Juist in het kader van deze samenwerking was het voor hen een grote voldoening dat het gemeentebestuur hier aanwezig was en deelnam in de huldiging die hun werd bereid. Het hoofdbestuur dankte hij ook hartelijk; was het contact tussen bestuur en hoofdbestuur wel eens minder stevig, hetgeen lag aan het bestuur, dan hoopte hij dat deze avond tot versteviging van dit con tact zou bijdragen. Tenslotte dankte hij de heer Ter voort, wier aanwezigheid als con sul door de jubilarissen en de ver eniging zeer werd op prijs gesteld. En dan was het w.oord weer aan het Confetti-cabaret en aan The Melody-band; en met meer enthou siasme nog dan tevoren vierden de dames en heren van „Oefening en Vermaak" tot aan de kleine uurkes het zevenvoudige jubileum, waar mee wij de jubilarissen en de ver eniging nogmaals van harte geluk wensen. KRUIMELSTRUCTUUR. De kruimelstructuur van de bodem is zo langzamerhand een begrip geworden, waarmede alle landbouwers en boeren te maken hebben en waaraan zij alle aan dacht dienen te besteden. De juiste structuur van de bo de mis namelijk absoluut nood zakelijk om de meststoffen tot haar recht te laten komen. In dien de structuur van de bodem te wensen overlaat, dan zal dit dadelijk van invloed zijn op de stand en opbrengst der gewassen en op de rentabiliteit van de ge strooide kunstmest. Verbetering van de structuur is mogelijk door het gebruik van magnesiapoederkalk, waarin poederkalk, magnesium en kool zure kalk naast elkaar aanwezig zijn, zodat aan de gestelde eisen van structuurverbetering op kor te termijn, naast, een verzorging voor de groeiperiode der gewas sen, gezorgd is. TOONKUNSTKOOR - TILBURG, Men verzoekt ons mede te delen, dat het Tilburgs Toonkunstkoor een grootse uitvoering zal geven van „La Vita Nu- ova' van Ermanno Wolf-Ferrari en de opera „La Vida Breve" van Manuel de Falla. Deze uitvoering zal plaats hebben op Dinsdag 23 Februari a.s. in de Metro- pole-Schouwburg te Tilburg met mede werking van het Brabants Orkest en het Jongenskoor van de Parochie Noord- hoek (directeur Jan Jansen). De solo-partijen worden vertolkt door 4 van Nederlands beste solisten, t.w. Corry Bijster, sopraan, Annie Hermes, alt, Chris Scheffer, tenor, en Herman Schey, bas. De algehele leiding berust bij Phons Dusch, dirigent van het Toonkunstkoor. DE HONORARIA DER HUISARTSEN. De Landelijke Huisartsen-Vere niging, deelti, ter opheffing c.q. voorkoming van misverstand, mede dat het onlangs gepubliceerde be sluit der ledenvergadering om de minimumtarieven voor particuliere patiënten tot een inkomen van 7000.vast te stellen op 2.50 a 3.- voor consult tijdens spreek uur en op 3.3.50 voor een huisbezoek, meer een unificatie be doelt te zijn van de diverse plaat selijke tarieven dan een wezenlijke verhoging, aangezien deze bedra gen reeds in grote delen van het land werden berekend. Voor zover bij deze unificatie al tot enige verhoging van voor de oorlog geldende tarieven besloten werd of geadviseerd, ligt deze pro centueel ver beneden de stijging van het prijsniveau, en eveneens ver be neden de stijging van d# loore- index. N.E.SJB.-leider# in beroep. BEVESTIGING VAN VONNIS GEEIST. Vorige week hebben de twee lei ders van de Nationaal-Europeese Sociale Beweging, die beiden ho ger beroep hadden aangetekend, voor het Amsterdamse Gerechtshof terecht gestaan. Ook de procureur-generaal, mr W. P. Bakhoven, was van mening, dat deze twee verdachten, de 32- jarige Amsterdamse boekenimpor- teur Paul van Tienen, algemeen lei der van de beweging voor Neder land en Vlaanderen en de 50-jarige mr J. A. Wolthuis uit Groningen, landelijk leider, met de oprichting van en de deelneming aan de N.E.S.B. gepoogd hebben het stre ven van de voormalige N.S.B. van Mussert voort te zeiten. Hij vroeg bevestiging van het rechtbankvonnis: twee maanden gevangenisstraf met aftrek van bet voorarrest. Een hogere straf achtte hij niet gewenst, omdat daardoor het publiek misschien geneigd zou zijn het belang van deze beweging, die naar de mening van de procu- cureur reeds te veel publiciteit ge had heeft, te overschatten. NIEUWE MOERDIJKBRUG EIND VOLGEND JAAR KLAAR De werkzaamheden voor de ver nieuwing van de Moerdijkbrug vorderen ges'aag. Zoals destijds al is bericht, zal de nieuwe brug dubbel spoor krijgen en bestaan uit een brug van 30 m. op twee steunpunten en uit 5 bruggen van 208 m. op drie steun punten. Van deze vijf bruggen worden er drie ter plaatse en twee in Dordrecht gebouwd. Vermoe delijk zal medio Febhuari op een naast de brug geplaatste 200 meier lange steiger een begin worden ge maakt met de mon'.age van de eer ste twee sluken van 104 meter, die samen een brug zullen vormen. Op deze steiger zuien dit jaar zes stuk ken (drie bruggen) worden inge varen. De overige vier stukken worden door Penn Rauduin in Dordrecht .vervaardigd en in 1955 ingevaren. Het ligt in de bedoeling de Moer dijkbrug met dubbel spoor eind vol gend jaar in gebruik te nemen. Het verwijderen van de pilde overspanningen en het invaren van de nieuwe bruggen moet over dag geschieden, waarvoor 't spoor wegverkeer dus stopgezet dient te worden. Het samenvoegen van de stukken tot een brug en het aan brengen op de steunpunten ge beurt 's nachts. Gedurende het in varen van de nieuwe bruggen zal het reizigersvervoer door bussen geschieden. By Bandjar op Java is de 33-jari- ge Nederlander C. Groenensiein, employé van een rubberonderne- Tning, door een bende vermoord. Groenensiein woonde bij de on derneming Meloewoeng. Woensdag avond klopten vier gewapende lie den aan zijn woning en toen hij de deur opende werd hij overrompeld. De mannen dwongen hem voor te gaan naar het kantoor, waar hij werd doodgeschoten. Met een radio en een schrijfmachine als buit ver dween het viertal. MOORDAANSLAG IN WOON WAGENKAMP. In het woonwagenkamp van St. Oedenrode is Donderdagavond een moordaanslag gepleegd óp de 20- jarige Lamberta Pennings. Toen de jonge vrouw rond 7 uur in de ver lichte deur van de woonwagen naar buiten stapte, werd van korte afstand een revolverschot op haar gelost. Hevig bloedend tuimelde zij in de woonwagen terug. Een kogel trof haar in de hals. Hoewel ern stig gewond, is zij niet in levensge- vooa. De rijkspolitie heeft de 22-ja- rige woonwagenbewoner Raay- makers aangehouden, die. van de moordaanslag wordt verdacht. De verdachte is de echtgenoot van het slachtoffer, dat al geruime tijd gescheiden van hem leeft. Enkele maanden geleden is ook in de buurt van Handel in Noordbrabant een moordaanslag op Lamberta Pen nings gepleegd. Het schot miste toen. R., die ook toen van de moordaanslag werd verdacht, ont kende hardnekkig. Wegens gebrek aan bewijs moest hij toen worden losgelaten. AMBONEES TOT 12 JAAR VER OORDEELD. De rechbank te 's-Hertogenbosch heeft de 27-jarige Ambonees J. T. wegens moord op zijn echtgenote conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van het voorarrest. In October verleden jaar heeft de man zijn vrouw, nadat zij samen des avonds een bezoek hadden ge bracht aan Nijmegen, over de leu ning van de Maasbrug te Grave ge worpen. 28 AMERIKAANEN BIJ INTSJON VERDRONKEN. De feestelijke ontvangst en in scheping van de 15.000 Chinese krijgsgevangenen in de Zuidkore- aanse havenstad Intsjon zijn ruw verstoord door een ongeluk in de haven, waarbij 28 Amerikaanse ma riniers om het leven zijn gekomen. Een van de schepen mei Chinezen voer uit met bestemming Formosa, maar kwam in de haven in botsing met een Amerikaanse landingsboot die vijftig mariniers met volle be pakking aan boord liad. Hei lan- lingsvaartuig kapseisde en zonk. IJlings toegesnelde schepen konden 22 mannen uit het ijskoude water oppikken. De anderen worden als verloren beschouwd. Om half vier Donderdagmiddag gingen de laatste Chinese en Noord- Koreaanse krijgsgevangenen uit de kampen in vrachtwagens op weg naar het Zuiden: de Chinezen naar Intsjon en de Noordkoreanen naar Pohang, waar zij Zaterdag tot bur gers verklaard er> vrijgelaten wei den. Spaanse Hoge Commissaris: „Wij storen ons niet aan Frankrijk of wie dan ook". Meer dan 20.000 Moren hebben in het Stadion van Tetoean in Spaans Marokko geëist, dat de ka lief van 't Spaanse deel van Marok ko volledige souvereini'.eit krijgt. Zü protesteerden tegen de verban ning van Sultan Sidi Mohammed Ben Joessoef door de Fransen en zeiden het gezag van de huidige sultan van Marokko niet te erken nen. ANTI ENGELSE ACTIE IN MADRID. In groepen van duizenden zijn vandaag Spanjaarden door de stra ten getrokken van 'n aantal Spaan se steden. Zij schreeuwden: „Geef ons Gibraltar terug". De Britse am bassade in Madrid en de Engelse consulaten in Granada, Sevilla en Cordova werden met stenen, stuk ken steenkool en sinaasappelen be kogeld. Ruiten vlogen aan scherven voorgevels werden beschadigd en de vlag boven het Britse consulaat van Granada werd neergehaald en vervangen door de Spaanse vlag. De Britse ambassadeur in Madrid, Sir John Balfour, belde het hoofdcom missariaat van politie op en vroeg dringend om bescherming. Hoofdstuk II Voordelen Algemeen Beheer. Schrijf- en bureaubehoeften (verhoogd o.m. we gens aankoop van een schrijfmachine) De diverse salarisposten zijn verhoogd door de algemeen toegekende verhoging (denivellering), door gewoon periodieke verhoging en hogere kindertoelage (progressief). De per 1 Jan. 1954 ingaande nieuwe verhoging van 5% en de verhoging als gevolg van de her- classificatie der gemeenten zijn nog niet in de begroting verwerkt. Kleinere verhogingen op div. posten Larere raming der inkomsten (jaarwedde-uit kering rijk burgemeester, secretaris) Hoofdstuk UI Openbare veiligheid. Hogere salarisposten Kosten brandweer (aanschaffing nieuwe slan gen, brandblus-apparaten, kosten revisie een der spuiten, aanschaffing leren jassen, laarzen, bestrating nabij droogtoren Rente en afschrijving eigendommen brandweer/ 1.60(1 Openbare verlichting: Deze vraagt meer wegens stroom en onderhoud. Het net wordt ieder jaar groter Nadelen 2.006 5.000 2.000 4.500 S 4.00(1

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5