<fa» VROOM PBEESMtW noeiis prijzen DE OPDRACHT ROBERT MERSHAM 35' 75c 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 JANUARI 1954 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 27 JANUARI 's-HERTOGËNBOSCH TILBURG-HELMOND Directoire-elastiek, grote kaart met 15 m., "JfÖc was- en kookecht, <r Dameskousen, linksgewe- ven, zeer fijn weefsel 4 55 m. per lonversterking SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Grasiinnen lakens, onze zwaarste kwaliteit. 180x230 6.90 K 90 150x230 3 met bijp. slopen, *5 25 62x72 veiours damespantoffel, met gevulcaniseer- 345 Kleerhanger, driehoekmo del met zwaar nikkelen haak beuken gelakt, 3 stuks voor Prachtige hoofddoek, vistra, grote maat, frisbloem- dessln, "3 50 in aparte kleuren, Wollen rok, In 5 verschil lende mooie Schotse ruit- dessins, met vlotte Q175 sierspeld, m. 36-44 y Herenpantalon oi borst rok, interl. pantalon m eiast. borstrok gesl. m korte 90 mouw, maten 5-6-7 Kotfietaai, 250 gr. voordelige tractatie, Gelderse rookworst, ide kwaiitell 100 gram Herendverhemd, met 2 losse chemisch gesteven boorden, if 90 in div. mooie tinten O Nagelknipper, in cello phane koker, prachtisch en onmisbaar «w Theedoek, ongebl. katoen, frisse rode ruit, prima dro gend, 58x60 cm. y| Jacquard cocostapijt, zware kwaliteit, thans spot goedkoop, "325 67 cm. br„ per meter ^5 uitstekende kwaliteit. Hoofdstuk IV Volksgezondheid. Bad- en zweminrichtingen (vorig jaar op de be groting alleen nog slechts badhuis) Kapitaalslasten: deze zijn dit jaar lager geraamd kunnen worden 4600.—gedeeltelijk door overname door de bad- en zweminrichting. Waterbedrijf: Het batig saldo is dit jaar hoger geraamd kunnen worden Vleeskeuringsdienst: Nadelig-saldo nadat daar op in mindering zijn gebracht de bijdragen der buitengemeenten Hoofdstuk V V olkshuisvesting Kosten bouwpolitie: Hogere raming in uitgaaf 1400.en in ontvangst 1500.lager De techn. dienst van Gemeentewerken verzorgt mede het Bouw- en Woningtoezicht Waspik, vandaar de geraamde terugontvangst ad 1500.-. Kosten Woonruimtewet: Deze zijn in uitgaaf lager geraamd 600.doch in ontvangst 250.—; blijft een voordelig verschil ad f Woningsplitsing- en verbetering: In uitgaaf ho ger geraamd 6300.doch in ontvangst 3850.—, blijft een nadelig verschil ad f 2450.— De kapitaalslasten zijn hoger geraamd moeten worden 4500.deze worden tot een bedrag van 600.weder terugontvangen van de Be- soyense Woningbouwvereniging voor het blok van 14 woningen. Storting in de huurreserve van het Woningbe drijf (art. 24c, lid 1, Woningbesluit). Deze is hoger geraamd moeten worden Div. ontvangposten op dit hfst. konden hoger geraamd worden, zoals leges bouwverenigingen/ Hoofdstuk VI Openbare Werken. Hoger geraamd zijn de kosten van de volgende openbare werken: Onderhoud straten en pleinen: Het aantal straten wordt steeds groter, dus het onderhoud hoger Onderhoud wegen, voet- en rijwielpaden Onderhoud wandelplaatssen en plantsoenen Onderhoud riolen Kosten gemeente-reiniging Van deze posten kan hetzelfde gezegd worden als van de straten. Onderhoud haven en kade. (Baggerwerk in 1954 en enkele andere werken) Het baggeren der haven geschiedt voortaan jaarlijks, zodat de kosten als gewone uitgaven moeten worden beschouwd. Kapitaalslasten, hoger geraamd als gevolg van de in het laatste jaar geïnvesteerde kapitalen voor nieuwe openbare werken. Inkomsten op Hfst. VI. Hoger geraamd: opbrengst straatbelasting 1500.- Baatbelasting (post 109) 650.-/ 14.600 4.600 600 1.400 2.900 350 2.450 3.000 2.000 1.000 1.600 3.700 13.000 11.000 9.400 5.000 54.600 2.150 Hoofdstuk Vn Eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd. Onderhoud enz., hoger geraamd 2000.in ver band o.a. met noodzakelijk buitenverfwerk voor diverse panden Kapitaalslasten en overige materiële uitgaven" Huren van huizen brengen minder op, zulks in verband o.a. met verkoop. De nieuwe huurver hoging is nog niet in de begroting verwerkt Huur van landerijen is hoger geraamd 840 De opbrengst van de houthak is lager geraamd Wegens rente van de alg. reserve en de saldi- reserve is meer geraamd: 1.800 2.000 2.300 300 2.100 FEUILLETON oan „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduyn. 30). In groeiende spanning wachtte hij de koinst van een bewaker af. Wanneer er geen kwam, was alles bij voorbaat ver loren. Wanneer die bewaker bovendien de cel niet zou binnengaan, had hij net zo goed weg kunnen bhjven. Zo was Flanders' logische redenering. Maar het bleef bij martelend denken en zenuw slopend wachten. Zelfs toen de bewaker eindelijk bin nentrad het was een grote pokdalige kerel wist Flanders nog niet hoe hij te werk moest gaan. Hij had niets dan zijn blote handen om het onaangename karwei op te knappen. Maar hij wist ook, dat bepaalde plaatsen van het men selijk lichaam zelfs niet tegen een fikse klap van een ongewapende hand kun nen en hoewel het er veel op leek, dat deze bewaker ongeveer net zoveel kon hebben als een os, bleef Flanders niets anders over dan een poging te wagen. Zwijgend bukte de man zich om het voedsel, een bord maispap neer te zet ten. Op hetzelfde moment schoot Flan ders' geoefende hand uit en trof de man op de slaap. Flanders wachtte de re actie niet af. Terwijl de man stond te suizebollen, trof hem een tweede slag. Toen zakte hij in elkaar en haastte Flan ders zich het zware gewicht op te van gen. Hij had erge haast, maar nam toch geen enkel risico. Even luisterde hij of het zwakke geluid van de slagen tot de mannen voor in de grot doorgedrongen was. Maar het gemurmel hield aan en in luttele seconden wist hij de neerge slagen bewaker met diens eigen broek riem de handen op de rug te binden. Ben zakdoek diende tot prop en na 't tweede voor Marion bestemde bord maispap in de hand te hebben genomen, wandelde hij bedaard zijn kooi uit. Men moest hem nu kunnen zien, indien men zijn kant uitkeek, maar Flanders hoopte, dat men het verschil tussen de bewaker en hem in het schemerdonker van de grot niet zou bemerken. Brutaal opende hij met de sleutel van de bewaker Ma rion's cel. Het meisje kon nauwelijks een kreet onderdrukken, maar Flanders be duidde haar snel zich te beheersen. Voorzichtig keek hij achterom. Op ongeveer dertig meter afstand waren de mannen nog steeds om tafels gezeten en in druk gesprek. Enkelen van hen he pen heen en weer en twee slenterden naar de achteruitgang. „Kom mee, snel", fluisterde Flanders en hij sleurde Marion als het ware haar „kooi" uit. Maar toen was het mooie Hoofdstuk VIII 2 Openbaar gewoon lager onderwijs. Onderhoud gebouw openbare school, hoger ge raamd (herstel dak enz.) Aanschaffing schoolmeubelen Hoofdstuk VIII 7 Bijzonder gewoon lager onderwijs. Exploitatie-vergoeding bijzondere scholen (art. 101). Deze is verhoogd van ƒ30.tot 32.50 per leerling Wegens schoolgeld is een hoger opbrengst ge raamd met inbegrip van de compensatie-uitke ring van het rijk ad Hoofdstuk VIII 9 Bijzonder uitgebreid lager onderwijs. Exploitatie-vergoeding bijzondere u.l.o.-scholen (art. 101). Deze is verhoogd van 42.50 tot 45.- voor 2 scholen en van ƒ35.tot ƒ37.50 voor 1 school, welke laatste in onderhoud is bij de ge meente De opbrengst van schoolgeld (en comp.uitkering van het rijk) is hoger geraamd f Ook de uitkering van buitengemeenten kon tot een hoger bedrag worden uitgetrokken f Hoofdstuk VIII §10 Bijzonder buitengewoon lager onderwijs. De uitkering van de exploitatie-vergoeding 55.per leerling) is geraamd zoals vorige jaren, zodat dit geen verschil geeft. Uitgetrokken is hier weer een extra-subsidie voor de Don Biosco-school om het bestuur in staat te_ stellen aan het onderwijzend personeel een bijzondere marge beschikbaar te stellen van 350.per leerkracht. Geraamd is thans een bedrag van 1927.we gens vergoeding van kosten van huisvesting elders van leerlingen van bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs (internaten). Hiertegenover is evenwel een bijdrage van de provincie geraamd kunnen worden ad 1/3, na melijk 642.33, zodat in verband hiermede een nadelig verschil ontstaat ad Hoofdstuk VIII §11 Bijzonder voorbereidend lager onderwijs. Het subsidie voor de bewaarscholen is uitge trokken op 40.per leerling (vorig jaar 25.-) waardoor voor 850 leerlingen moest worden ge raamd: ƒ34.000.(vorig jaar ƒ21.250. Op de post voor onvoorziene uitgaven was vorig jaar evenwel rekening gehouden met een ev. verhoging tot 40.per leerling voor die scho len, welke hun lokalen, inrichting en leerplan zouden aanpassen aan de richtlijnen, opgenomen in de plaatselijke verordening. Een en ander hebben de scholen eerst per 1 Sept. 1954 ver wezenlijkt. Hoofdstuk VHI 13 Middelbaar Onderwijs. Wegens vermeerdering van het aantal leerlin gen is het subsidie voor de R.K. Middelbare Handelsavondschool (ƒ20.per leerling) ver hoogd van 2200.tot f 2900. evenzo het subsidie voor de Christelijke H.B.S. 100.per leerling) van 2800.tot f 3100. en de wettelijke bijdrage voor leerlingen van rijks hogere burgerscholen (van 320.tot 640.—) Hier is voorts een verhoogd subsidie uitgetrok ken voor de vereniging „Ons Middelbaar On derwijs in Noord-Brabant" voor hun middel bare scholen te Waalwijk (Dr Mollercollege) en wel 13700.(vorig jaar 12500.verhoging van 1200.per jaar is tot wederopzegging toegekend bij raadsbesluit van 1 April 1953 2.700 187 9.700 1.900 Hoofdstuk VIII §14 1.000 800 200 1.300 12.750 700 300 320 1.200 Hoger Onderwijs. Wegens vermeerdering van het aantal leerlin gen is aan bijdragen voor gemeentelijke gym nasia meer uitgetrokken terwijl eveneens om die reden het subsidie voor bijzondere gymnasia is verhoogd met /400.— 100.per leerling) inbegrepen subsidies voor R.K. Seminaria, voor zover die hun leerpro gramma's hebben aangepast aan die van de wet telijk erkende gymnasia, zodat hun einddiplo ma's gelijkgesteld worden met die van een gymnasium Hoofdstuk VIII §15 Nijverheidsonderwijs. Hier zijn de subsidies voor div. nijverheidsscho len verhoogd moeten worden en wel als volgt (posten 416 en 420): a. R. K. Huishoudschool van 29.569.50 tot 33.481.50 wegens hogere kosten van inven taris-aanschaffingen, materialen, salarissen, leerboeken enz. b. Nijverheidsschool v. 69.629.15 tot f 78.257.17 wegens hogere kosten van rente en aflossin gen leningen (voor bijbouw lokalen), van materialen, salarissen, leerboeken, onderhoud inventaris en brandstoffen c. Avond-nijverheidsschool. De raming hier voor is nagenoeg ongewijzigd gebleven d. Avondcursussen van de Middelbare Vak school voor de leder- en schoenindustrie van 2637.30 tot 2829.— e. Cursus V.l^.T.O. (nieuwe post) f. Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie, van 33597.50 tot 34276.—. wegens hogere salarispost. De bijdragen aan andere gemeenten moesten hoger geraamd worden (posten 418 en 422) Daartegenover konden ook de bijdragen van andere gemeenten hoger worden uitgetrokken en wel tot een belangrijk bedrag, namelijk 380 400 3.900 8.600 200 780 670 650 9.400.— Hoofdstuk VIII §16 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. (niet vallende onder de 1 t/m 15) Post 432 is lager geraamd kunnen worden f 1400.zulks, omdat de vorig jaar uitgetrok ken extra subsidies aan de harmonie „St. Cris- pijn" en aan het „Waalwijks Kamerorkest" ad 750.en 650.voor vernieuwing resp. aan koop van instrumenten, thans niet worden be schikbaar gesteld. 1.40o Op post 444 is onder b weer uitgetrokken een subsidie ad 1500.ten behoeve van sociale jeugdverenigingen en daarnaast ƒ500.— voor jeugd-sportverenigingen evenals vorig jaar. Op deze post is voorts een nieuw subsidie uit getrokken, namelijk voor de toneelvereniging „O.O.G." ad Het vorig jaar hier geraamd subsidie ad lO.OOo voor de stichting „Stadsfeesten Waalwijk 1953" behoeft thans niet uitgetrokken te worden. Daarentegen moet wegens kapitaalslasten (ren te en afschrijving op nieuw geïnvesteerde be dragen sinds vorig jaar) meer geraamd wor den terwijl wegens rente en aflossing van verstrek te geldleningen aan sport- en muziekverenigin gen meer terug ontvangen zal worden dan vorig jaar 1.200 250 1.100 spelletje ook helemaal afgelopen. Zodra de naar achteren slenterende mannen plotseling twee gestalten bij de cellen zagen, waarvan een kennelijk tot het vrouwelijk geslacht behoorde, drong het tot hen door, dat er iets niet klopte. Zij gaven een luide schreeuw, die de gehele bende onmiddellijk alarmeerde. Flanders had geen tijd meer voor na denken. Hij nam Marion bij de hand en rende naar een der uitgangen. Op goed geluk wrongen zij zich door een nauwe kronkelende gang, reeds ach tervolgd door de schoten van de vijand. „Als er wachten aan de andere kant staan", hijgde Marion. Flanders knikte slechts. Zij moesten nu alles riskeren. Voor zij het wisten, buitelden zij de nacht in. Een gelukkige factor, waaraan geen van beiden gedacht had. „Lopen", riep Flanders. Hij dankte de hemel dat het rotsmassief onmiddellijk aan de jungle grensde. Links en rechts sloegen de bladeren en takken om hen heen. Vlak achter hen klonk het schieten der achtervolgers. „Konden we maar iets zien", kreunde Marion. Zij voelde het bloed over haar gelaat druipen, maar Flanders sleurde haar ongenadig verder de rimboe in. „We hebben geen keus", hijgde hij, ,,'t is pijnlijk, maar veel beter dan in die kooi". De schoten knalden verder en verder van ben verwijderd. Het was duidelijk dat de vijand het spoor bijster was. We derom was het Flanders gelukt te ont snappen, maar tegen welk een prijs! Zij konden geen hand voor ogen zien en waren verstrikt in een oneindig ge compliceerde knoop van lianen en door nige planten. Iedere stap was een kwel ling. Het was of een legioen duiveltjes hen lussen om de benen legde, waarop zij dan languit met het gelaat in de rot tende vegetatie vielen. Alsof dit alles niet genoeg was, viel er plotseling een tropische regen, een ondoordringbaar scherm van water, dat hen in een minimum van tijd doorweek te en de grond onder hun voeten weg spoelde. Zo voortstruikelend, met vallen en op staan, doornat en bloedend gingen zij door. Zij hadden niet het minste besef van richting en tijd, maar Flanders had het onaangename vermoeden, dat zij zich steeds verder van Leopoldsville verwij derden. Juist toen Marion van uitputting dreig de neer te zinken, gebeurde er iets wat in Afrika een heel natuurlijke zaak is, maar waaraan niemand van de expeditie in de spanningen van het avontuur ook maar één ogenblik gedacht had. Vlak bij het klonk het machtige gebrul van een leeuw. Als verstard bleven zij slaan. Voor het eerst voelde Flanders werkelijk angst. Dit primitieve gevaar had hij nimmer ontmoet en hij had de grootste moeite om zijn gemartelde zenuwen voor Marion te beheer sen. Zij echter verloor haar laatste restje weerstand en drukte zich scheeuwend en sidderend tegen hem aan. „Wees stil, beweeg je niet", zei hij schor. Zij voelde echter hoe hij beefde. In starre ontzetting wacht ten zij de sprong van de leeuw af. Wederom brulde het dier, dat zich vlakbij een weg door de jungle baande. Marion kon de spanning blijkbaar niet langer verdragen en maakte een beweging. Maar Flan ders vond zijn zelfbeheersing terug en hield haar als in een ijzeren kem gevangen. Met de andere hand bedekte hij haar mond. Toen voel de hij het lichaam verslappen en wegzakken. Het was duidelijk: Ma rion was flauw gevallen. Met bo venmenselijke inspanning hield hy haar echter overeind om iedere be weging en ieder gerucht te vermij den. Nog steeds verwachtte Flan ders de dood, van een zijde die hij niet verwacht had. Hij sloot zijn ogen in een plotselinge vreemde onverschilligheid. Hij hoorde het klateren van de regen en het ge grom van het roofdier, toen een gekraak van takken en een eeuwig heid later een verwijderd gebrul. Trillend over al zijn ledematen nam hij Marion in beide armen en hurkte zo met haar neer, ondanks zijn uitputting zorgdragend dat zij de natte grond niet raakte. Zo bleef hü minuten lang gehurkt te gen een boom zitten, in angstige afwachting of de leeuw terug zou keren. Nooit zou Flanders kunnen navertellen, hoe lang hij daar met zijn nu zware last heeft gezeten, terwijl de regen over hem heen gutste en zijn pijnlijke voeten tot de enkels in de modder zonken. Maai plotseling werd het licht en hield de regen op. De reeds vroeg war me zon van Afrika werd nu als een milde vriend begroet. Marion's bewusteloosheid was overgegaan in een diepe slaap. Flanders had geen gevoel meer in zijn stijve benen en legde haar nu voorzichtig op het reeds droog ge bladerte in zijn onmiddellijke om geving neer. Zij ontwaakte niet, maar sliep rustig door. Hij keek lang op haar neer en wist nu meer dan ooit dat hij haar liefhad. Als vanzelf dwaalden zijn gedachten naar Mersham. De vreugde was echter van korte duur. Gedachtig aan 't korte maar angstige avontuur met de leeuw, huiverde Flanders als hij aan de volgende nacht dacht. Of zou het hem gelukken vóór de avond Leo poldsville te bereiken? Maar zelfs als hy er in saagde, zouden de Duitse illegalen overal op de loer liggen. Het was trouwens wel zeker dat deze alles in het werk zouden stellen hun spoor te volgen. De laatste gedachte deed Flanders op schrikken. Voor handige spoorzoe kers en die hadden de spionnen zeker tot hun beschikking moest hun route door de dichte jungle te volgen zijn. Hij kreunde van ver moeidheid, maar wederom had hij geen keus. Hij moest Marion wek ken en verder gaan.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6