Waalwijkse en Langs Courant I Wijde Wereld Vóór alles Katholieke politieke eenheid. Niets veranderd. UIT DE De doorbraak - Een politiek lichtzinnig avontuur. Dameshanden Kou.Griep? PAN PCI Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Burgemeester Teijssen Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop DE GRONDWET VAN HET LEVEN. vragen VRIJDAG 29 JANUARI 1954. \MHET 77e JAARGANG No. 9 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Onder welke tekenen is de Berlijnse conferentie van de ministers van buiten landse zaken van de Grote Vier begon- nen? Eén ding is zeker, de ministers heb ben er niet om gelogen, al is de winst maar heel betrekkelijk, als dit de groot ste is. Kon het aanvankelijk nog heel mooi schijnen, dat de ministers Molotof en Dulles het binnen een kwartier eens waren over de gang van zaken, in zo verre dat Dulles de eerste zitting zou voorzitten en de anderen daarna om beurten, nadat elk van hun zijn stand punt had bepaald, was men weer meteen in de ouderwetse sfeer; recht tegenover elkaar, zonder dat er iets nieuws te ber de werd gebracht. Bidault was de eerste spreker. Uit diens rede bleek duidelijk hoezeer de Westelijken het eens zijn, want al heeft Frankrijk grote belangen in Azië, toch bracht hij naar voren dat op deze con ferentie de Aziatische problemen niet kunstmatig aan de Europese gekoppeld moesten worden. Hij stelde voor aller eerst Duitsland en Oostenrijk te bespre ken Voor wat Duitsland betreft be toogde hij dat er eerst vrije verkiezin gen moeten worden gehouden, waaruit een regering moet voortkomen met wie een vredesverdrag gesloten zou kunnen worden. Tegenover het Russische stand punt bracht hij naar voren, dat van de- mokratisch standpunt gezien een rege ring wordt gevormd door verkiezingen en niet andersom. Voorts was Bidault van mening dat een herenigd Duitsland het recht moet hebben1 zich met andere staten te associëren in strikt defensieve organisaties. Het Franse standpunt was, dat, gezien de ontwikkeling van West- Duitsland in de afgelopen jaren, het lot van een Duitse demokratie gekoppeld is aan een verbond met het Westen. Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor ziiurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opko mend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. In dezelfde geest sprak minister Eden. Hij voegde er aan toe, dat Engeland be reid is met Rusland te spreken over uit gebreidere garanties voor zijn veiligheid- De derde spreker was Molotof, die zich al heel weinig aantrok van de westelijke voorstellen en op de bekende eigenge reide Russische manier uit de hoek kwam. Hij stelde voor om een confe rentie met communistisch China te be leggen een van de Russische stok paardjes om gezamenlijk alle inter nationale spanningen te bespreken. Ver volgens zouden de ministers de kwestie van de Duitse eenheid aan de orde moe ten stellen en tenslotte zou gesproken moeten worden over een staatsverdrag met Oostenrijk. Met betrekking tot hét laatste liet de Russische minister uitko men dat dit gesloten kan worden op grond van de bestaande verdragen tus sen de Grote Vier, wat zou inhouden dat het niet bijzonder veel moeilijkheden zou hoeven op té leveren Men kent dat. Het Duitse vraagstuk wilde Molotof bezien in het kader van de Europese vei ligheid. Met name zouden garanties ge schapen moeten worden tegen een her levend Duits militairsme, maar van een aansluiting van Duitsland bij een Wes telijk militair verbond wilde hij natuur lijk niets weten. Hij stelde daar tegen over dat dan ook andere landen zich wel eens genoodzaakt kunnen voelen om zo'n verbond te sluiten, wat de spanningen in Europa slechts zou kunnen vergroten. Als de heer Molotof met die andere lan den de Russische satellieten bedoelt, hoeft hij niet te proberen zijn collega's iets wijs te maken, want iedereen weet veel te goed hoe nauw ook de militaire relaties zijn tussen Rusland_en de Oost- Europese staten. Maar de Russen schij nen er nog altijd enig voordeel in te zien te doen of hun neus bloedt. In hetzelfde kader passen blijkbaar de aanvallen op Amerika die steevast het onschuldigste gezicht van de wereld dat de Russen zetten, vergezellen. Het maakt geen van allen nog grote indruk. Foster Dulles vond het raadzamer zijn rede tot de volgende dag uit te stellen om Molotof direct te kunnen antwoor den. Misschien zelfs tot diens verrassing verklaarde hij dat de Westelijke minis ters bereid waren zijn agenda te aan vaarden, hoewel zij het er niet mee eens waren en evenmin de beginselen onder schreven die er aan ten grondslag la gen. Daardoor is voorkomen, dat de con ferentie strandt voor zij aan haar eigen lijke onderwerpen toe is. Als de Weste lijken even star op hun standpunt waren blijven staan als de Russen, zou dat on getwijfeld gebeurd zijn. Maar hoe het dan zal aflopen met het eerste punt van de agenda: een vljf-mogendhedenconfe- rentie met deelneming van communistisch China? Dulles antwoordde onmiddellijk op het voortvarende voorstel van Molo tof om die dan in Mei of Juni te hou den, met te zeggen dat de Verenigde Staten niet zullen instemmen met deel neming aan een vijf-mogendhedenconfe- rentie van de Chinese communistische aanvallers om in het algemeen te spre ken over wereldvrede. Enfin, men is daarmee dan toch aan het eerste punt van de agenda toe. Over Europese vraagstukken wilde Dulles de Chinese communisten in geen geval laten mee praten, De Russische voorstellen inzake Duitsland noemde hij steriel, terwijl hij de oudbakken beschuldigingen aan het adres van de Verenigde Staten van de hand wees. Er is nu nog weinig van te zeggen, hoe de debatten zich zullen ontwikke len in Berlijn. Wel is het zeker dat er heel wat verkondigd zal worden wat we nu zo langzamerhand allemaal wel we ten en wat niets bijdraagt tot de vesti ging van een duurzame wereldvrede in welke fraaie vorm het ook gekleed wordt. Of er nieuwe gezichtspunten in de zaak zullen komen, moeten we ge laten - afwachten. Molotof kan er zich, zo hij wil, op beroemen, dat hij al en kele ondergeschikte succesjes heeft be haald, maar dat de Westelijken op es- sentiele punten de vlag niet zullen strij ken, is ook wel duidelijk geworden. Mo gelijk heeft de Rus er zijn hoop op ge steld een wig te drijven tussen de ge allieerden communistisch China en Duitsland zijn daar geschikte onderwer pen voör en daartoe vleit hij nu blijkbaar Bidault. Vooralsnog houden wij het op de eensgezindheid en onver zettelijkheid van de vertegenwoordigers van de vrije wereld. Kunnen wij er doot onwil van de tegenpartij niets bij win nen, verliezen doen wij er dan toch ook niets bij, en dat is onder de huidige om standigheden al winst. PRINS BERNHARD HERDENKT DE WATERSNOODRAMP. Maandag 1 Februari des avonds om half 8, zal een programma, ge wijd aan de watersnoodramp 1953, over beide Hilversumse zenders worden uitgezonden. Z.K.H. Prins Bernhard zal dit programma met een herdenkings woord inleiden. ONZE IN- EN UITVOER IN DECEMBER. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Dec. 1953 /830 millioen (vorige maand ƒ808 millioen), terwijl voor een waarde van 681 millioen (vorige maand ƒ736 millioen) werd uitge voerd. Het dekkingspercentage bedroeg 82 (vorige maand 91). PROFESSOR ROMME OVER DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Het karakter van de P. v. d. A. wordt niet bepaald door haar pa pieren neutraliteit, maar dooi de stuwende levensbeschouwing van levend en strevend mensenmate riaal. Zolang de P. v. d. A. slechts op papier neutraal is, vormt zij een onzuiver element in het staatkun dig leven en het ligt op onze weg haar te dwingen kleur te bekennen. Het politieke leven vraagt van ons niet alleen een defensief, maar ook een offensief tegen een partijtype, dat zich op papier anders voordoet dan het in werkelijkheid is. Wan neer mr Van Lier in het November nummer van „De Katholiek in de P. v. d. A." spreekt over een open gevallen plaats in het socialisme en het christendom of het katholicis me die plaats wil doen innemen, is hij bij de bezetting van die va cante plaats niet alleen, want Evert Vermeer wil haar doen innemen door het humanisme. De tragiek, die daarin zit, is ontzaglijk, maar mag ons niet de ogen er voor doen sluiten dat de neutraliteit een start blok is in de wedloop der levens beschouwingen. Aldus sprak o.m. professor Rom- me, de voorzitter der katholieke kamerfractie op de partijraadsver gadering te Utrecht. De nieuwe voorzitter, Mr v. Doorn. kantte zich in Amsterdam scherp tegen de P. v. d. A.-propaganda, welke het doet voorkomen alsof de resultaten die bereikt zijn voor de ouden van dagen en de grote gezin nen niet te danken zijn aan de K.V.P., maar aan de P. v. d. A. De katholieke partij moet, zei hij, met moderne middelen tegen dit soort socialistische acties strijden. KATHOLIEK THUISFRONT HEEFT EEN GERAAMD TEKORT VAN 414.500.—. Operatie „Draadnagel" moet redding brengen. Het Leger groeit maar. En de zor gen van Thuisfront groeien maar. Steeds nieuwe recruten geven steeds nieuwe zorgen. Maar een tekort van 414.500.— doet toch wel schrik ken Zo onstuimig is de groei der be hoeften, dat het Bestuur van Natio naal Katholiek Thuisfront niet meer weet hoe de eindjes aan elkaar te knopen. Nieuwe garnizoenen geven nieuwe voorzieningen. Maar ver daar boven uit gaat de maatregel dat de helft van onze militairen paraat moeten blijven en 't week einde niet in de huiselijke kring, dus niet in de eigen parochiekerk kan doorbrengen. Nu kan het wel eens avontuurlijk zijn in primitieve omstandigheden temidden van li monadeflesjes en reclamejuffrou wen een H. Mis te moeten bijwo nen, maar" de normale geestelijke groei van een jongeman, van de 100.000 katholieke jongemannen in het Leger, vraagt een betere acco- modatie. Het is niet goed dat jonge- mensen in de groei van hun zelf standigheid in de banale omgeving van cantine, garage of bioscoop, waar niets aan het hogere herin nert, het geestelijk voedsel moeten halen voor een gehele week leven in een neutrale kazerne. Het is daarom dat Nationaal Ka tholiek Thuisfront een bedrag van 183 000.— heeft uitgetrokken om nog tientallen kazernes aan enige religieuse accomodatie te helpen, waarbij dan tevens de kosten be grepen zijn voor kerkelijke vierin gen zoals Pasen, Kerstmis, Eerste Vrijdagen en andere kerkelijke feesten. Ook de lectuurpost is een hele hap in de begroting, want lectuur is vaak naast het woordje van de Aal moezenier, het enige niet neutrale voedsel dat deze jonge militairen krijgen. Voor retraites, kernvor ming en cursussen is een bedrag van ƒ85.000.— uitgetrokken. Naast de schulddelging van de Militaire Tehuizen, naast de zorgen de militairen in het buiten voor land, maakt dit alles bij elkaar een tekort waarop 't Hoofdbestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront angstig is geworden. Het zou verschrikkelijk zijn indien Katholiek Thuisfront niet zou sla gen, al was het maar gedeeltelijk, dit geraamde tekort in munt om te zetten. Katholiek Thuisfront ver wacht alles van de Operatie „Draad nagel", een zeer aantrekkelijke lo terij met verlof van het Ministerie van Justitie, waarbij een aanzien lijk bedrag aan prijzen ongetwijfeld de gelovigen gretig zal maken en de kooplust voor de Thuisfront spijker zal vergroten. Op Zondag 28 Februari, Zondag Carnaval, zal deze snelle loterij haar beslag krijgen en binnen 24 uur zullen de kopers we ten of ze een fortuin in huis heb ben of niet. Op een dag, waarop wel het een en ander .wordt uitgegeven voor eigen plezier, zal Katholiek Thuisfront niet tevergeefs aanklop pen voor zijn vele zorgen. Het sla gen van Katholiek Thuisfront valt samen met het geestelijk behoud van al onze grote jongens. Het is ondenkbaar dat ons Katholiek volk zich dat uit handen laat slaan. Daarom opgelet voor operatie „Draadnagel". „Bijspijkeren" voor onze jongens! OPNIEUW DRIE ARRESTATIES IN INDONESIË. In Tasikmalaja zijn Zaterdag op last van de Procureur-Generaal drie Neder landers gearresteerd. Zij zouden volgens het dagblad „Bintang Rimur" auctor in tellectualis zijn van de Darul Islam en aan deze organisatie medewerking ver lenen. De gearresteerden zijn: dr Schmutzer, directeur van de rubberonderneming Bandjanegara in Gunung Tjupi, de heer E. J. I. Versteeg, administrateur van die onderneming en de heer J. Katton, een employé. De Federatie van Ned. Journalisten heeft aan de Vereniging van Ned. Jour nalisten in Indonesië haar medeleven ge uit met de arrestatie van de journalist Evenhuis. DRIE KINDEREN OMGEKOMEN. Maandagochtend omstreeks 5 uur is aan boord van de Nederlandse Rijnaak „Uranus", gelegen in het bassin 21 van de Antwerpse haven, brand uitgebroken. Het vuur moet zijn ontstaan in 't slaapvertrek van het schip, want dit stond in een ogenblik in lichter laaie. De schip per, Olik genaamd, en zijn vrouw werden gered, doch hun drie kin deren kwamen bij deze brand om het leven. Twee van hen wist men nog uit de vuurzee te redden, doch zij overleden korte tijd later in 't ziekenhuis. Het derde kind was een baby. De Antwerpse brandweer heeft de brand kunnen beperken tot de kajuit van de aak. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, doch vermoed wordt dat een petroleum- vergasser omgevallen is. BRAND IN ROERMONDSE EIERMIJN. Dinsdagavond rond 7 uur is brand uitgebroken in de Roermondse eiermijn, de grootste van Europa. De linkervleu gel van de eiermijn is geheel uitgebrand, waarbij sorteermachines, verpakkings materiaal en eieren verloren gingen. Men schat de schade ruw op 1 millioen gul den, waarbij de schade aan het gebouw- is inbegrepen. De brandweren van Roermond en Venlo bestreden met 10 stralen de enor me vuurzee, die volop aangewakkerd werd door de felle Oostenwind. Rond 9 uur had men de brand bedwongen, maar het nablussen heeft de gehele nacht ge duurd. Omdat het sorteren van de voor ex port bestemde eieren geen stagnatie mag ondervinden, heeft de directie onmiddel lijk nieuwe machines besteld. Enkele vrachtwagens waren spoedig vertrokken om de machines te halen. Brabant zal de uiterste krachten moeten inspannen om de katho lieke levenspraktijk te behouden, het zal een eigen levensbeschou welijke politiek hebben te voeren en het moet zich zeker niet laten verleiden tot het politiek lichtzinnig avontuur van de doorbraak deze aan duidelijkheid niets te wensen overlatende woorden sprak de burgemeester van Waalwijk J. Teijssen, toen hij Dinsdagavond sprak op de propaganda-vergadering van de afdeling Waalwijk der Katholieke Volkspartij. Met klem van redenen en een vurig enthousiasme, met grote wel sprekendheid heeft burgemeester Teijssen de katholieke politieke eenheid bepleit, heeft hij stelling genomen tegen de doorbraakge dachte van de Partij van de Arbeid, heeft hij de lauwen m de ach terhoede van de KVP op t hart gedrukt toch te zorgen dat de ene katholieke partij niet door anderen in het defensief wordt ge- drukt. Op deze propagandavergadering stelde de afdeling Waalwijk ook haar eigen candidaten voor de Prov. Staten, namelijk Burgemeester J. L. P. M. Teijssen, de heer A, Meys en de heer H. v. Velthoven. JONGEREN NEMEN TAAK NIET OVER. De voorzitter van de afdeling Waal wijk de heer M. v. Eyl sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal Thalia Dinsdagavond zo goed bezet was. In de 7 jaren dat hij vergaderingen leidde, wa ren er steeds maar enkele mensen ge weest. Deze vergrote belangstelling gold echter ongetwijfeld ook de persoon van burgemeester Teijssen die op deze ver gadering het woord zou voeren. Ongeveer 800 leden telde de afdeling Waalwijk thans; dit lijkt een daverend mooi cijfer vergeleken bij andere afde lingen. Maar enkele jaren geleden wa ren dat er nog 14 a 1500. Zoals overal liep het ledental ook hier achteruit. Hij wees op de onmogelijkheid voor het bestuur met die 7 a 8 mensen heel Waalwijk te bestrijken, Bovendien waren het meestal mensen, die men in alle be sturen en instanties zag. De jongeren nemen onze taak niet over, aldus de voorzitter en ik zou een beroep willen doen op allen, om in eigen kring pro paganda te maken voor onze organisatie die broodnodig is. Als U allen mee werkt bestaat er een mogelijkheid dat we ons ledental opvoeren. Verzachtend, Losmakend, Hoeslstlllend Hij wist dat voor velen de contributie een bezwaar was; maar, zei hij, hier valt over te praten, daar is wel een mouw aan te passen. Zonder vlammend idealisme, aldus be gon burgemeester Teijssen zijn enthou siaste rede, valt geen enkel openbaar bestuur te voeren. Dit idealisme, wil het zijn gloed niet verliezen, vordert het op bepaalde tijden in het licht stellen van de diepste beginselen, waarop het bewind berust. Op dit ogenblik, nu de verkiezing der Provinciale Staten weldra zal plaats vin- deD, zal menigeen er behoefte aan ge voelen om de brede lijn weer eens te trekken, om het algemeen welzijn nog i eens met allure te beschouwen, om het heden zijn plaats te geven tussen verle den en toekomst, en om onderling partij tegen partij ten behoeve van i het algemeen belang, zo nodig, de de- S gens te kruisen. Zonder geestdrift, en zonder een rots vaste overtuiging en zonder een diep be sef van de beginselen, waarop het poli tiek beleid berusten moet, kan het over vloedige materiele opbouwwerk niet worden volbracht. De politiek is immers tevens een stuk geestelijk leven en wel van hoog gehalte en geenszins van slecht allooi. En de burgemeester citeerde in dit verband Paus Pius XII, die verklaarde dat de staatkunde, indien zij behoorlijk en met goede bedoelingen wordt ge voerd, kan bijdragen tot bevordering der eer van God en wat de H. Vader zei over de diepste grond van ons politiek leven was eigenlijk niets anders dan een variant op de oer-oude grondwet van het leven, geschreven in de harten der mensen, op de berg Sinai in stenen tafe len gegrift, in het Nieuwe Testament door Christus als voornaamste gebod meegegeven: Gij zult de Heer Uw God beminnen, met geheel Uw hart, met ge heel Uw ziel en met geheel Uw ver stand, en het tweede gebod daaraan ge lijk: Gij zult Uw naaste beminnen als U zelf. De practische toepassing van deze ge boden, aldus burgemeester Teijssen, in het dagelijkse leven ontgaat ons vaak, of liever we durven of willen deze rech te lijn niet altijd konsekwent op alle ge bieden doortrekken. Het terrein waarop wij als Katholieken er, in Katholieke geest onze talenten en capaciteiten kunnen en moeten ontplooien is nagenoeg onbegrensd. Alle werkzaam heden, ook die op politiek terrein moe ten gericht zijn op het doel van de mens, dat verder ligt dan deze wereld. De mens heeft als voornaamste plicht God te dienen en te eren en zo is het duidelijk, waarom de katholiek de plicht heeft een plicht van de eerste orde Iom zich naar de mate zijner mogelijk- Iheden te geven aan de politiek en alles jwat hiermee samenhangt. Bevordering 'van algemeen welzijn kan zijn en moet zijn bevordering van Gods eer. WAARDE DER KATHO LIEKE BEGINSELEN. Beoefening der politiek vraagt nood wendig een partijverband. De katholie ken hebben een eigen principiële visie op maatschappij en staat en zien zich voor de taak gesteld hun beginselen in de Staatkunde te doen doorwerken. In een aantal gevallen is de waarde dezer be ginselen voor de oplossing van staat kundige problemen evident. En de spre ker noemde: vraagstukken m.b.t. het gezin, de opvoeding der kinderen, de eigendom, de menselijke arbeid, het par ticulier initiatief, de vrijheid van onder wijs en niet te vergeten de bescherming van godsdienst en kerk. Bij andere vraagstukken vervulden deze beginselen een belangrijke roL De katholieken hebben de taak en de plicht naar vermogen bij te dragen tot de ontwikkeling en het tot gelding bren gen van hun zienswijze op maatschappij en staat. Daartoe zal een gezamenlijke inspanning dringend nodig zijn. Als de vraag aan de orde is of de katholieken zich ten huidigen dage in een eigen politiek-staatkundig verband dienen te groeperen of gegroepeerd te houden, dan dient bij de beantwoording van die vraag zeker ook de historie te spreken. En niemand zal kunnen ont kennen dat de staatkundige geschiedenis van ons vaderland het tastbare bewijs levert van de gnschatbare betekenis van de politieke eenheid der katholieken. De burgemeester ging deze historie na en noemde de rijke verworvenheden die de katholieke politici in eenheid hun kracht vonden, verkregen; zoals het bij zonder onderwijs, de sociale wetgeving, de wetgeving inzake de publiek rechte lijke bedrijfsorganisatie.' Meer dan ooit, vervolgde hij, hebben op dit ogenblik de katholieke beginselen hoge en voorname betekenis voor het politieke leven, omdat de overheid in al haar schakeringen ook dus de provin ciale overheid, schier alle terreinen be treedt en de katholieken derhalve er op bedacht moeten zijn, dat de typisch ka tholieke desiderata niet In het gedrang komen, HET POLITIEK LICHT ZINNIGE AVONTUUR. Neen, de katholieke Nederlanders heb ben heus geen behoefte_aan een radicale ommekeer in de politieke partijvormge- ving. Wel hebben zij een historische roe ping te vervullen, n.l. door behoud der staatkundige eenheid de politieke in vloed te verzekeren, die, zo de befaam de „doorbraak" zou zijn geslaagd, zeker zou doorbroken zijn. Een zodanige doorbraak beperkt zich ook niet tot de politieke organisaties, doch zal ongetwijfeld de weg banen naar een doorbraak in de maatschappelijke en culturele organisaties. Brabant, waar het volk van oudsher Is toegerust met de wapenen van het ge loof, zal nu het zich bij de onstui mige groei van het gewest zijn beteke nis en ook zijn verantwoordelijkheid zo diep bewust Is de uiterste krachten moeten inspannen om de katholieke le vensmentaliteit te behouden, en het volk moeten weten te vrijwaren tegen de be smetting ener onchristelijke leer en ener heidense levenspraktijk. Dat Brabant zal een eigen levensbe schouwelijke politiek hebben te voeren, nimmer mogen wijfeen voor de tegen stander en zich zeker niet mogen laten verleiden tot het politiek lichtzinnige avontuur van de doorbraak. Ik voeg hier meteen aan toe, ver volgde de burgemeester, dat ik zonder enige restrictie aanneem, dat degenen onder de Katholieken, die zich hebben aangesloten bij de P.v.d.A., met de beste bedoelingen hebben gehandeld, overtuigd als zij zullen zijn, dat 's lands staatkun dig welzijn vroeg en vraagt om een doorbraak van de front-opstelling der politieke partijen van voor-oorlogs mo del. Omtrent de zedelijke intenties dezer katholieken mag a priori geen twijfel be staan en die twijfel is er ook niet, in dien men, zoals ik zo even deed, uit gaat van de ongeclausuleerde veronder stelling der goede bedoeling. Maar wel veroorloof ik mij om, na de zojuist geformuleerde praemisse ge steld te hebben, in het licht der politie ke ontwikkeling en gelet op de feiten van het ogenblik te. spreken van het lichtzinnig avontuur van de doorbraak. SLECHTS NAAR DE SCHIJN NEUTRAAL. De P.v.d.A. is immers naar de schijn gehuld in de kledij der levensbeschou welijke neutraliteit, doch men bedenke, dat deze partij geen dood lichaam is, dan zou zij dat kleed nog wel gelaten en onbesproken kunnen dragen doch dat, integendeel, die partij een naar alle kanten levend organisme is, gevormd door leden van allerlei levensbeschou wing en het is derhalve vanzelfsprekend, dat deze bonte levensbeschouwelijke massa zich zo maar niet schikt in een levensbeschouwelijke neutraliteit - waar op de P.v.d.A. toch gebasseerd is doch steeds weer zal trachten de levens beschouwing te doen domineren, of m. a. w. immer weer zal beproeven een ander dessin in ieder geval geen neu traal dessin voor de kledij der partij te kiezen. In dit verband citeerde de sprekei Prof. Romme die op de partijraadsver gadering der KVP verklaarde: De P. v. d. A. is een onzuiver element in ons staatkund:a leven, omdat zij met een onbeschreven wapen op de voorsteven uitvaart naar alle zijden; maar aan de riemen zitten mannen die overwegend een levensbeschouwing hebben, vreemd aan de onze. Alleen de levensovertuiging is in staat, vervolgde de burgemeester, om inhoud, diepte en motorische kracht te geven aan het beleid en bestuur der overheid. Ons Brabantse volk heeft daarvoor alle begrip. Het heeft immers nooit an ders geleefd dan uit zijn geloof. Redelijke bezinning en humane gevoe lens niet gebaseerd op eeuwige be ginselen, doch voortspruitend uit een geestelijk nihilisme mogen een zekere kracht uitoefenen op een humanistische elite, de massa van het Brabantse volk bleef daarvoor tot heden, gelukkig, on bewogen. ONPEILBARE BELANGEN. Onpeilbare belangen staan op het spel, nu de staten der provincie opnieuw moeten worden samengesteld. Nationaal zal men deze verkiezingen als een poli tieke graadmeter zien. Provinciaal gaat het er om, op de katholieke beginselen gebaseerde beleid van het provinciaal bestuur te continueren. De partijen hebben zich aangegord voor de strijd. En de katholieken nu meriek reeds sterk zijn nog te ster ker door hun politieke eenheid. Zij zijn zo zij paraat zijn en in het offensief treden onoverwinnelijk. Er valt helaas nog weinig van de po litieke golfslag te bespeuren. Vele ka tholieken, die het overigens best menen, doch zich schijnbaar helemaal niet van hun verantwoordelijkheid bewust zijn en nog veel minder bevroeden, dat het gaat om de hoogste goederen, waarvan er vele een waarde hebben, die ver boven de materie uitgaat, hebben een plaats gezocht in de daadloze achterhoede en daardoor het gevaar vergroot, dat de KVP die het machtige bolwerk zou moeten zijn straks niet in het offen sief staat, doch in een defensieve positie wordt gedrongen. Burgemeester Teijssen schetste ver volgens de taak van de Provinciale Staten met name van de Brabantse Provinciale Staten, waarbij hij o.m. pleitte voor een decentralisatie van de verschillende taken van het Provinciaal Bestuur, na de ontwikkeling en het we zen van dat bestuur te hebben geken merkt. Na de periode der Generaliteitslan den, na de periode van de strijd om de gelijkberechtiging, kon Brabant eerst in deze eeuw met onstuimige vaart voor waarts snellen en thans staat Brabant op de tweesprong. We zullen ziet gij, meer dan ooit te waken hebben voor het behoud van de hiërarchie der waarden, zoals Brabant die altijd gekend en erkend heeft. In het Provinciaal bestuur behoort zich het Brabantse leven en streven, zoals het doortrokken is van de Katholieke geest,

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1