Waalwijkse en Langstraaise Courant Verstopping r EEN MEDISCH CENTRUM IN WAALWIJK WAALWIJK IN 1953 PUROL GENEEST Dames! Vooral nu YVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 11 Bureaux: GROXESTRAAX 205, WAALWIJK XEL. 2621 Het Baardwijkse patronaat wordt vernieuwd en uitgebreid Onuitwisbare herinneringen aan onvergetelijke dagtn Mogelijkheden en moeilijkheden in Waalwijk Hamea-Gelei Yoor Uw handen VRIJDAG 5 FEBRUARI 1Ü5'' Uitgever In de vergadering die de gemeenteraad van Waalwijk Donderdag 11 Fe- ïfruti aTzal houden komen nog anaere belangde punten aan Ue or<£ dan alleen de behandeling van de begroong voor bet plA Upüe agenda staat o.m. het verlenen van een subsicue van 1 SUÜO aan hetjMe disch Centrum in oprichting, waarvoor de plannen in een vergevor Ook bellen B. en W. voor het Patronaat in v.m. Baardwijk, dat eigen dom is van de gemeente, geheel te restaureren en van enkele kleine noodzakelijke uitbreidingen te voorzien. Beide zijn dit voorstellen die niet anders dan van harte toegejuicht Beide' voorziening en zullen in een lang gevoelde behoefte voorzien, bouwing van bet Baardwijkse Patronaat toelichten zegt om.: Het gebouw van de voormalige open bare lagere school van Baardwijk, ge legen aan de Minister Loeffstraat nr. 5yb, vertoont reeds geruime tijd tekenen van verval, zodat het aan zijn tegenwoordige bestemming niet behoorlijk meer beant woordt. be vloeren zijn versleten en ook bet dak vereist een grondige restauratie. Door de diverse lekkages van het dak zijn voorts de muren en het plafond sterk door vocht aangetast. Het gehele gebouw maakt zodoende een desolate indruk. Om het voor algeheel verval te behoeden zal een behoorlijke restauratie nodig zijn. Het gebouw is in erfpacht bij het R.K. Kerkbestuur der parochie St. Clemens. De erfpachtscanon bedraagt 50,per jaar. Het gebouw rwerd in dertijd 'aan het Kerkbestuur afgestaan, met bestemming van patronaatsgebouw, verenigingslokaal, enz. voor Baardwijk, dat door de opheffing der openbare school een tamelijk groot ongerief on dervond dat zo op andere wijze enigszins gecompenseerd kon worden. Krachtens de erfpachtsovereenkomst berust het onder houd bij de erfpachtster. Nu het gebouw door ouderdom en slijtage langzamerhand in verval is gekomen, is het kerkbestuur niet bij machte aan de restauratie het nodige ten koste te leggen. Het gebouw beantwoordt echter ook overigens niet aan redelijke eisen ten opzichte van zijn bestemming. Er zijn in gevestigd muziek-, zang- en toneelverenigingen, terwijl voorts ook allerlei sociale jeugdvereni gingen en sportverenigingen er op zijn aangewezen en wel niet alleen specifiek Rooras-Katholieke, doch ook niet-reli- gieuse verenigingen. Dr van BEURDENSXRAAX 8, KAAISHEUVEL XEL. 2002. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-adverten.ies speciaal tarief. OPGERICHI 1878 XELEGR.-ADRES: „ECHO" CONCRETE PLANNEN VOOR MEDISCH CENTRUM. Het voorstel tot subsidieverlening aan het medisch centrum wordt door het col lege van B. en ^V. als volgt toegelicht De zorg voor dê volksgezondheid in deze gemeente berust voor een deel in handen van diverse particuliere vereni gingen en instellingen, w.o. het Wit-Gele Kruis en het Consultatiebureau voor t.b.c. j De huisvesting van deze beide bu reaux laat veel te wensen over en reeds geruime tijd werd uitgezien naar moge lijkheden om daarin verandering te bren gen. De kwestie van de huisvesting werd urgent, toen het consultatiebureau tot be strijding van de t.b.c., alhier, de beschik king kon krijgen over een meer moderne apparatuur voor het maken van röntgen foto's. Voor de plaatsing van dit appa raat was in het destijds in gebruik zijnde gebouw geen voldoende ruimte aanwezig. Om te voorkomen, dat het apparaat, waarvan het bezit voor de gemeente van grote betekenis was, aan andere plaatsen zou worden toegewezen, welk gevaar zeer reëel aanwezig was, is toen voor de onderbrenging met medewerking van het R.K. Kerkbestuur van de parochie St. Jan en van B. en W„ een tijdelijke oplossing gevonden door beschikbaarstelling na het aanbrengen van enige verbeteringen van een lokaliteit in het oude zieken huis. Toestemming voor deze tijdelijke onderbrenging kon van de belangheb bende instanties slechts verkregen wor den, indien werd toegezegd, dat op korte termijn een definitieve afdoende huisves ting tot stand zou komen. Bedoelde toezegging ken- worden ge geven, omdat B. en W. bekend was, dat ook het Wit-Gele Kruis naar andere huisvesting omzag en er reeds diverse besprekingen over de bouw van een nieuw .medisch centrum hadden plaats gehad. Die besprekingen hebben tot resu.taat gevoerd. De bouwplannen hebben thans een concrete vorm aangenomen, doch verwezenlijking daarvan is mede afhan kelijk van de mate, waarin de gemeente financiële medewerking verleent. Naar het oordeel van B. en W. ligt hier inderdaad een taak voor de ge meente. De zorg voor de volksgezond heid is een groot gemeenschapsbelang en de overheid dient de particuliere ver enigingen, die een groot deel van die zorg op hun schouders hebben genomen, waar mogelijk en voor zover mogelijk te stimuleren en te subsidiëren. Richt het subsidie, dat jaarlijks aan de Kruisver enigingen wordt verstrekt, zich meer naar de onderscheidene activiteiten welke door die verenigingen worden behartigd, ook op het gebied van de volksgezondheid in het algemeen, moet de overheid haar bijdrage leveren. GEZONDE SAMENWERKING. Elke vereniging op zich een passende huisvesting te verschaffen is met het oog op de daaruit voortvloeiende financiële lasten niet te verwezenlijken. Het valt daarom toe te juichen, dat de direct ge- interesseerden voor de bouw van een dergelijk gezondheidscentrum elkaar heb ben gevonden en in samenwerking tot de bouw van een medisch centrum willen overgaan. In het medisch centrum zullen worden ondergebracht de vereniging het Wit- Gele Kruis, het Consultatiebureau voor t.b.c., de kraamverzorging en de ver pleegsters van het Wit-Gele Kruis. Daarnaast zal het gebouw zo mo gelijk benut worden voor de specia listen e.d., die ook thans, zij het op vrij primitieve wijze, in het gebouw van het Wit-Gele Kruis zijn gevestigd. De tot stand koming van dit gebouw verdient zeer zeker de medewerking van het gemeentebestuur, te meer daar ge bleken is, dat de opzet van de bouw een alleszins bevredigende oplossing voor de huidige huisvestingsproblemen bete kent en er in het gebouw voldoende ruimte is voor uitbreiding van de di verse activiteiten der betreffende vereni gingen. Bovendien wordt met de bouw bereikt, dat ook de huidige outillage van heL consultatiebureau voor t.b.c. voor de gemeente Waalwijk behouden blijft, het geen voor een gemeente als de onze van niet te onderschatten betekenis is. Wat de wijze van subsidiëring betreft zijn B. en W. van oordeel, dat, daar het hier betreft de subsidiëring in de exploi tatiekosten van een gebouw, de gemeen telijke bijdrage beperkt dient te blijven tot het nadelige saldo van een met zui nig beheer gevoerde exploitatie. Een be perking voorshands tot een maximum bijdrage van f 5000.— per jaar komt B. en W. redelijk voor. HET BAARDWIJKSE PATRONAAT. Het prae-advies waarin Burgemeester er. Wethouders hun voorstel tot ver- ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Het gebouw vormt ontegenzeggelijk t centrum van het sociaal en cultureel le. ven van dit gedeelte der gemeente. Daar. voor voldoet het echter steeds minder aan enigszins redelijke eisen. Er zijn geen kleedkamers bij het toneel, zodat men zich moet behelpen met primitieve hulpmiddelen. Evenmin is een garderobe aanwezig, terwijl de sanitaire inrichting nauwelijks die naam verdient. Ook een doelmatige verwarming ontbreekt; er is slechts één stookplaats voor het gehele gebouw van 30 bij 7 meter. De aantrek kelijkheid van het gebouw zowel voor bezoekers van uitvoeringen als voor de daarin gevestigde verenigingen is danig afgenomen, hetgeen zonder twijfel te be treuren is, daar een andere gelegenheid voor dit doel in Baardwijk geheel ont breekt. Besprekingen met het Kerkbestuur heb ben geleid tot het opstellen van een plan tot restauratie en verbetering. In het plan is opgenomen een kleine uitbreiding van het gebouw voor garderobe en voor kleedkamers nabij het toneel. Voorts be vat het aanleg van een gasverwarmings- installatie, het aanbrengen van een lam brisering en vernieuwing van vloeren, grondige reparatie van dak, dakgoten, enz. De gemeente zelf heeft er veel belang bij in dit gedeelte der gemeente te kun nen beschikken over een geschikt gebouw en wel voor allerlei doeleinden, te weten: voor stembureaux voor de verkiezin gen van de openbare lichamen; voor doorlichting der bevolking; voor vaccinaties; voor instructies in verband met de be scherming der burgerbevolking; voor vergaderingen, welke een instruc tief of inlichtend karakter dragen. Naar de mening van B. en W. ligt het verder ook op de weg van de gemeente ter uitvoering van haar sociaal-paedago- gische taak hier bemiddelend op te tre den. Zij stellen dan ook voor: het aan de gemeente in eigendom toe behorend gebouw te doen herstellen en uitbreiden op de bovengeschetste wijze en het daartoe benodigde crediet be schikbaar te stellen; het vernieuwde gebouw te verhuren aan het R.K. Kerkbestuur, met ingang van een nader te bepalen datum en wel tegen een huur van f 400.per jaar, kosten van gas, water en electriciteit ten laste van de huurster te brengen. Ten opzichte van de huur wordt ver der opgemerkt, dat het niet mogelijk blijkt een hoger bedrag te bedingen, daar de diverse verenigingen nagenoeg alle met financiële moeilijkheden hebben te kampen, terwijl de genoemde R.K. pa rochie zelf tot de zgn. noodlijdende be hoort. Met het oog echter op het belang dat de gemeente zelf heeft bij een ge schikt lokaal in dit deel der gemeente en gezien haar taak als overheid op so ciaal, opvoedkundig en cultureel terrein, is een en ander ten volle gerechtvaardigd. VERPLAATSBARE MUZIEKKIOSK, In de vergadering van li reoiuan zal de raad ook te oesiissen heooen over een voorstel om een verpiaatsoare kiosk aan te Kopen. Keeds meermalen is in Waalwijk het geims gevoeld van een goede verpiaats oare muzieK-kiosk. W eiiswaar voiuoet de kiosk op net Kaadhuisplein na het aan brengen aaarin van een klankbord aan reoeujKe eisen, terwijl de muzieKnis op het piein aan de Min. Boenstraat voor de acoustiek zens zeer goed is, doch dit zijn beide stenen, dus niet-verplaatsnare kiosken. Bovendien zijn ze beiae geiegen langs de drukke verkeersweg van de ge meente. Tijdens de daarop te geven concerten blijkt dit zeer hinderlijk. Br is dan ook reeds verschillende malen de aandacht op gevestigd, dat het alleszins gewenst is, dat er een gelegenheid is tot musi ceren op meer rustige plaatsen, o.a, in het Wandelpark, op het Vredesplein, enz. Inderdaad verdienen dergelijke plaatsen in dit opzicht de voorkeur bo ven de bovengenoemde pleinen aan de drukke verkeersweg. Hoewei het Wan delpark ons niet bij uitstek geschikt voor komt, zijn er toch in dat gedeelte der ge meente, alsmede in het nertog-Janpark. wei geschikte, rustige plekjes aan te wij zen, waar op zomeravonden met succes gemusiceerd kan worden. Ook het Vre- desplein is daartoe geschikt, alsmede o.a. het St. Antoniusplein. Een verplaatsbare muziekkiosk ook van voldoende grootte, kan tevens dienst doen voor meer massale muziek- of zang-uitvoeringen. Het is immers nog in de afgelopen zomer gebleken, dat onze beide bestaande kiosken daarvoor te klein zijn. Deze massale uitvoeringen, bv. uitvoeringen van de gezamenlijke zangverenigingen in de gemeente, ko men herhaaldelijk voor; het ligt zelfs in de bedoeling deze in de toekomst regel matig te doen plaats vinden en wel in de verschillende delen van de gemeente (centrum, St. Antoniusparochie, Baard wijk, Besoijen, enz.). B. en W. zijn daarom van mening, dat het alleszins gemotiveerd is, dat van ge meentewege wordt overgegaan tot het aanschaffen van een verplaatsbare mu ziekkiosk, voor alle doeleinden geschikt en van voldoende grootte. Daarom wordt voorgesteld een crediet beschikbaar te stellen van f 9400.voor de aankoop van een zodanige muziek kiosk. Alvorens tot afhandeling der agenda over te gaan, wüde de bur gemeester, in de eerste vergadering van de raad in 1954, die gister avond werd gehouden, gaarne eerst even een terugblik werpen naar het voorbije jaar, terwijl hij daarna enige gedachten zou ontwi e len omtrent het naar het oordeel van burgemeester en wethouders in 1954 te voeren beleid, waarbij hij tevens aandacht zou geven aan de diverse problemen, welke om een oplossing vragen. oer-oude en ook oer-degehjke adagiums Het feit, dat de gemeente Waalwijk weldra 15.000 inwoners zal tellen, aldus de burgemeester, bewijst reeds haar leef kracht, want een voortdurende groei van het inwonertal is ondenkbaar, indien geen gunstige factoren, zoals werkgele genheid, woongenoegen, culturele steer, maatschappelijk klimaat eB„ waarin zich het leven ener gemeente weerspiegelt, aanwezig zijn. SUBSIDIE OEFENING EN VERMAAK Het bestuur der Liedertafel „Oefening en Vermaak" richt zich tot de raad met het verzoek een subsidie van f 425. beschikbaar te stellen dn verband met de door die vereniging te maken uitga ven bij gelegenheid van de Dodenher denking op 4 Mei a.s. De vereniging is voornemens dan di verse fragmenten uit te voeren uit het Requiem van MoZart, alsmede andere toepasselijke koorwerken, zulks in sa menwerking met het Waalwijks Sym- phonle-orkest, versterkt met enkele leden van het Brabants Orkest Ook het vorig jaar verleende de Lie dertafel op dergelijke wijze haar mede werking. Haar is toen bij raadsbesluit van 1 April 1953 een extra-subsidie toe gekend van f 350.Thans vraagt zij een bijdrage van f 425.omdat de kosten dit jaar ongeveer f 75.hoger zijn en wel door verhoogde zaalhuur en extra versterking van het Waalwijks Oikest. B. en W. zijn evenwel van mening, dat de gemeente niet nagenoeg de gehele last van deze uitvoering behoeft te dra gen, doch dat het particulier initiatief hier mede een taak te vervullen heeft en gevoeglijk enigszins hogere bijdragen van andere zijden kan verkrijgen. Zij stellen dan ook voor wederom een eenmalige bijdrage toe te kennen van f 350.—. ENKELE ANDERE PUNTEN. Tenslotte komen op de agenda voor 11 Februari a.s. nog enkele andere punten voor, zoals de regeling van de subsidie verlening aan de plaatselijke kruisvereni gingen; de ontworpen verordening gaat uit van het beginsel, dat de gemeente lijke bijdrage zoveel mogelijk verband moet houden met de prestaties der kruis verenigingen, m.a.w. zij volstaat niet met een bepaald bedrag ineens toe te kennen, zoals dit tot nog toe gebeurde, maar richt zich op de verschillende diensten, die door de betreffende vereni gingen worden behartigd. Deze opzet werkt vanzelfsprekend stimulerend op de activiteit der afdelingsbesturen, niet al leen in deze zin, dat hij bepaalde subsi dies voor met name genoemde diensten in uitzicht stelt, doch ook omdat hij bij voortduring de aandacht der afdelings besturen vestigt op de verschillende diensten, waarvan de verzorging nu een maal volgens de eisen der moderne ge zondheidszorg tot de taak der plaatse lijke kruisverenigingen behoort. Toepassing van dit beginsel echter kan niet ten aanzien van alle diensten wor den doorgevoerd. B. en W. stellen vervolgens nog voor de Inventaris van de voormalige HBS van de Stichting Ons Middelbaar Onder wijs aan te kopen tegen een bedrag van f 2780,50. De raad zal ook dienen te beslissen over het bedrag van de Onderwijsver- goeding 1954; volgens het voorstel van B. en W. zijn deze bedragen: f 32.50 per leerling van het g.l.o.; f 45 voor het ulo; voor de Nutsschool, die gevestigd is in een gebouw waarvan de onderhouds- last op de gemeente, als eigenaresse, rus(, f 37,50; voor het buitengewoon la ger onderwijs zal f 55.beschikbaar moeten worden gesteld. Afgescheiden van bet inwonertal slecbis een relatieve maatstaf ter bepa ling van het levensniveau ener gemeente heeft de gemeente Waalwijk in 1953 wel zeer stellig en absoluut bewezen, dat zij tintelt van leven en tot grote dingen in staat is. Gedurende de stadsfeesten gedragen door de burgerij uit alle delen der gemeente heeft de 650 jaren oude stad zich in bijzondere luister, maar ook in grote vitaliteit getoond als een stede van allure, wilskracht en bloei. Deze feesten hebben daarnaast een betekenen de bijdrage geleverd tot versterking van het saamhorigheidsgevoel. Vanaf deze plaats breng ik gaarne nog eens aller hartelijkst dank aan de gehele bevolking voor de spontane wijze, waarop in zo grote eensgezindheid de feestviering heeft plaats gevonden en ik kan slechts hopen, dat die toen gekweekte eensge zindheid door de spreuk in deze raad zaal „eendracht maakt macht" naar volle waarde getypeerd altijd een kostbaar goed van de Waalwijkse gemeenschap zal blijven. De machtige tentoonstelling Slem ofschoon door Pluvius alle dagen zo wreed bedreigd heeft door haar on weerstaanbare attractiviteit toch de vic torie bevochten; zij is ideëel en materieel een onvergetelijk succes geworden. Met trots is in Waalwijk's annalen geschreven, dat de Landsvrouwe deze ex positie, die zich meteen naam en faam J verwierf, met Haar hoog bezoek wilde vereren. Het zijn onuitwisbare herinneringen aan onvergetelijke dagen in 1953. Vervolgens gaf de burgemeester een overzicht van de loop der bevolking en vervolgde: Alleen reeds de huidige bevolkings groei met ongeveer 350 inwoners per jaar telken jare goeddeels veroor zaakt door een geboorte-overschot wijst er op, dat bij het treffen van voor zieningen nu reeds rekening moet worden gehouden met een betekenend groter aan tal inwoners in de toekomst. Dit vergt in zicht, daadkracht en vooral visie en durf. Zo de blik niet ver genoeg gericht is, zal weldra blijken, dat de oplossing van menig probleem slechts een halve op lossing is en weer nieuwe problemen op roept. Indien Burgemeester en Wethou ders het beleid, dat voor 1954 naar hun opvatting moet worden gevoerd, hebben getraceerd in de aangeboden ontwerp begroting en in enige daarmede nauw verbonden voorstellen, hebben zij zich mede door een begrip van de belang rijkheid van een vooruitziend bestuur la ten leiden, overtuigd als zij zijn, dat kort zichtigheid onberekende schade mede brengt. REËLE KANSEN VOOR MEER WONINGEN. De bevolkingsgroei zou nog veel en veel sterker zijn, indien degenen, die thans nu al sedert vele jaren van dag tot dag naar 'Waalwijk komen om hier 'te werken, ook hier hun woonplaats konden hebben, hetgeen bij gebrek aan woningen tot heden niet mogelijk was. Een zeer onlangs ingestelde enquête heeft aangetoond, dat dagelijks méér dan 2000 mannelijke arbeidskrachten zich van elders naar Waalwijk begeven, omdat zij daar werkzaam zijn. Deze pendel-situatie kan in deze vorm niet bestendigd blij ven. Hier wordt 'te veel gevraagd van de physieke kracht der arbeiders, om van de financiële offers, welke van de onderne mingen gevergd worden, nog maar niet te spreken en waarbij ik dan ook nog het als gevolg van de pendel voor een deel ontwrichte gezinsleven maar voorbij ga. Zo er kansen zijn om voor deze pendel-arbeiders woningen te bouwen en deze kansen zijn sedert kort reëel aan wezig dan zal dit een nieuwe oorzaak van bevolkingsgroei zijn, een oorzaak, die, naar Burgemeester en Wethouders hopen en met grond verwachten, zeer spoedig aanwezig zal komen. Ben reden te meer om vooral bij het nemen van be slissingen, welke een jarenlange draag wijdte hebben, niet te veel te wikken en te wegen met behulp van de schaal van het ogenblik, doch te oordelen met be sef ten aanzien van de gewis en zeker komende steeds snellere ontwikkeling der gemeente, waarvan thans de symptomen reeds zo veelvuldig te bespeuren zijn. In dit licht dient ook het te voeren finan cieel beheer gesteld te worden en méér dan ooit zal hier bewaarheid worden het „de cost gaat voor de baet uit WAT TOT STAND KWAM. In 1953 kwamen grote oj>enbare wer ken tot stand: een uitSi-eKend geaccomodeerd zwem bad, gelegen tewiciaen van een uniek stuK natuurschoon, langs een breede as- pnaitweg te hereiKen, terwijl een groot parKeerterreia voor autos en een uitste kende rijwieioergpiaats aanwezig zijn; een nieuw en uit een oogpunt van tuinarchi tectuur te bewonderen park het t ier- tog1 jan park werd aangelegd met de beuoenng dit park met rian.e tlats, waar van het eerste complex in aanoouw is, te omzomen; de nieuwe moderne straat verlichting, die in het bijzonder voor de winkelstraten zo spectaculair is, doch ook aan de woonstraten in de avond een geheel ander karakter geett dan voor heen, doet voor de straatverlichting van de Brabantse lichtstad zelts niet onder; een nieuwe woonwijk in de St. Antoni usparochie is uit de grond verrezen en draagt door de originele wijze van de bouw en niet het minst door de gehele tuin- en plantsoenaanieg, welke in han den der gemeente is en blijft, een eigen stempel; de sporcterreinen misschien kan ik voorlopig nog beter spreken van voetbalvelden kregen een veel gun stiger ligging door de aanleg van een prima klinkerweg ter vervanging van de hobbelige en zanderige Zuider-Farallel- weg; de spoorsloten tot voor kort modderpoelen zijn in waterpartijen met plantsoengarnering herschapen; de riole ring misschien spreekt dit het minst aan, ofschoon de vele opgebroken stra ten in 1953 menigeen toch wel gecon fronteerd zullen hebben met de omvang der werken! is volgens een groots opgezet plan verbeterd en vernieuwd, waardoor thans een rioolstelsel met sléchts één lozingspunt verkregen is. zo dat de verdere werken de laatste pha- sen voor een stamriool, zuiveringsin stallatie en persleiding naar de Bergse Maas kunnen aanvangen. Al deze wérken spectaculair en min" der spectaculair hebben Waalwijk als woongemeente weer meer aantrekke lijk gemaakt. In dit verband dient zeker ook ge noemd te worden de totstandkoming van het Dr Mollercollege; de R.K. HbS en MMS voor h# cultureel niveau der gemeente van zo uitzonderlijk belang zijn in een imposant gebouw gehuisvest Weldra zal ook de Chr. H.B.S. even eens een niet genoeg te waarderen in stituut in een voortreffelijk en in fraaie bouwstijl opgetrokken schoolge bouw gehuisvest zijn. Het gebouw der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant in de Wilhelminastraat nadert zijn voltooiing en zal een zeker accent geven aan dit deel der gemeente, doch wat nog veel meer zegt daar in manifesteert zich ook de voorname plaats, welke Waalwijk zetelplaats van één der vijf Brabantse Kamers van Koophandel in het industriële en han delsleven der provincie inneemt. De welvaart van Waalwijk is zeer in nig verweven met het wel en wee van industrie en handel. Een terugblik op het jaar 1953 kan moeilijk tot een andere conclusie leiden dan dat dit jaar in economisch opzicht voor Nederland en uiteraard ook voor Waalwijk een gunstig verloop heeft gehad. De zeer frappante verbetering van 's lands economische positie in 1952 (in vergelijking met het zeer moeilijke jaar 1951) heeft zich weliswaar niet herhaald, doch van een consolidatie en zelfs van een voortschrijdende verbete ring mag zeker worden gesproken. Dit is te meer opvallend, omdat de verschrik kelijke watersnood, welke ons land in Februari trof en waarvoor Waalwijk gelukkig gespaard bleef, ook in econo misch opzicht ernstige gevolgen had kunnen hebben. DE WERKGELEGENHEID EN WAALWIJK. Er was in 1953 ruim voldoende werk gelegenheid in Waalwijk voor de gehele beroepsbevolking der gemeente; deze be roepsbevolking was op 31 December '53 weer ongeveer 140 personen groter dan op 1 Januari van dat jaar. Per eind 1953 was de werkgelegenheid ongeveer als volgt verdeeld M. Vr. absol. in absoL in Nijverheid (ind. en ambacht) 4300 76 1400 59 Landbouw 260 4,5 100 4,5 Diensten 1100 19,5 850 36,5 de toename van de plaatselijke beroeps bevolking moest in versterkte mate een beroep worden gedaan op arbeidskrach ten van andere plaatsen, zoals uit het aanstonds volgend pendel-overzicht zal blijken. De werkgelegenheid nam vrijwel alleen toe door uitbreiding van bestaande be drijven. Nieuwe vestigingen die een be langrijk aantal arbeidskrachten opnamen zijn in 1953 niet te vermelden. Dezelfde factoren, die reeds in 1952 onregelmatige oelgang. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 et, de werkgelegenheid gunstig beinvloedden, zijn ook in dit jaar oorzaak geweest van een verdere vooruitgang. De belangrijk ste factoren zijn: De hoogconjunctuur en de export. De chemische nijverheid kon zich vooral verder ontplooien door de goede gang van zaken in de schoen-, leder- en lederwarenindustrie. De meubelindustrie was in staat zich te ontwikkelen als gevolg van de alge mene conjunctuurverbetering. De hout- warenindustrie had o.m. haar voordeel aan de gunstige ontwikkeling in de schoenindustrie. De confectiebedrijven hadden een rui me werkgelegenheid tot aan het einde van het jaar. Het abnormale zachte na jaarsweer bracht evenwel op het laatst enige terugval van de productie. De schoenindustrie boekte verdere vooruitgang na de gunstige ontwikkeling sinds medio 1952. De belangrijke export kon zich handhaven. De afzetten in het binnenland namen toe. Het reeds aan wezige ernstige tekort aan vrouwelijk personeel, werd nog geaccentueerd door de toenemende werkgelegenheid in an dere bedrijfstakken ook in omliggende gebieden. Noodgedwongen moest in ster kere mate gebruik worden gemaakt van het uitgeven van werk in huisarbeid. Om dezelfde reden was het tekort aan jonge mannen aanzienlijk. De krappe ar beidsmarkt ook voor andere catego rieën arbeiders had een remmende in vloed op de productie. De lederwarenindustrie had eveneens een gunstig jaar. Belangrijk is de positie die deze jonge industrietak op de export markt gaat innemen. Ook hier was het tekort aan jongens en meisjes sterk voel baar. De lederindustrie ondervond de in Vloed van de goede werkgelegenheid b;j de schoen- en lederwarenindustrie. De export ondervond hinder van beperkende maatregelen. De metaalindustrie, die voor een groot deel afgestemd is op de schoen-, leder- en lederwarenindustrie, behield de gun stige werkgelegenheid, die reeds in 1952 was bereikt. De metaalnijverheid omvat thans pl.m. 10 van de werkgelegen heid voor mannen in de sector nijver heid. De precisie-apparaten-industrie (elec- triciteitsmeters e.d.) bood ook in 1953 weer volle werkgelegenheid, terwijl in 1954 deze werkgelegenheid nog zal toe nemen door uitbreiding van het bedrijf, welke inmiddels tot stand kwam. De dienstensector (handel en verkeer) ontplooide zich eveneens verder door de vergrote werkgelegenheid in de sector nijverheid. PENDEL- EN WERKLOOS- HEIDSGEGEVENS. Ten aanzien van arbeidskrachten, ko mende van andere gemeenten (de zoge naamde pendel) valt het volgende over zicht te geven: M. Vr. Tot. uit het rayon Waalwijk van het Gew. Arbeidshur. Waalwijk pl.m. 900 300 1200 buiten dat rayon plm. 860 250 1110 pl.m. 1760 550 2310 Door deze cijfers wordt evenals in voorgaande jaren steeds scherper aangetoond hoe groot de woningbehoefte is, om allen die zich hier zouden willen vestigen, te kunnen huisvesten. Met betrekking tot de werkloosheid, die zeer minimaal is, geeft het volgend staatje een overzicht DUW Geh. Tot. Aanvr. arb. wkl. d.b.a, pers. Totaal in Waalwijk werkend 5660 100 2350 100 Hieronder ruim 300 thuiswerken de vrouwen. In 1953 nam de werkgelegenheid toe (voornamelijk in de nijverheid) voor bij na 300 mannen en ruim 200 vrouwen. Daar deze vermeerdering groter was dan Uit. Jan. 1953 6 76 82 61 Apr. 1953 3 49 52 39 Juli 1953 2 37 39 47 Oct. 1953 2 35 37 89 Jan. 1954 4 41 45 89 Gemiddeld aanbod c.q. vraag 1953 3 49 53 59 1Gem. aanb. gem. Waalwijk p. 1000 mnl. beroepsbeoef. T 7 2. Rayon Waalwijk 10 3. Gewest 13 4 N.-Br. 40 5. Rijk 34 Een blik in het hierboven weergegeven overzicht laat zien, dat de werkloosheid onder de mannen van deze gemeente, die in het begin van 1953 al gering was, in de loop van het jaar nog zodanig terug liep, dat vrijwel geen geschikt aanbod meer overbleef. Op het einde van het Jaar ontstond een lichte stijging, die uit sluitend verband hield met het seizoen. De vraag bewoog zich daarentegen in oplopende lijn. Aangenomen kan zelfs worden, dat de behoefte aan personeel zelfs nog groter is dan de registratie aan geeft. Een groot deel van de vraag be treft jeugdige en vakarbeiders, die ook uit omliggende gemeenten niet te bemid delen zijn (gebrek aan aanbod). Bemid deling van ongeschoolden uit omliggende

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1