Nieuwjaarsrede Waspiks burgemeester. Uit Binnen- en Buitenland DE OPDRACHT ROBERT MERSHAM a „DE ECHO" ook UW blad 6 DE ECHO VAN MBT 2U2DBN VAN MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 Hoe de gemeente zich in 1953 ontwikkelde HET VOORSTEL VAN MOLOTOF. MEER ATOOMGESCHUT NAAR EUROPA. lijke commissie over te gaan. De heer v. Dongen kon zich met het voorstel van B. en W. vereni gen. Eerder was hij wel voorstan der geweest van een dergelijke com missie, maar hij legde er de nadruk op dat het niet zijn bedoeling was geweest iemand van het onderwijs te treffen. Vroeger was er nooit op ingegaan en daarom dankte hij nu voor de toelichting. Daarna ging de raad acoord met het voorstel. Het voorstel tot verkoop van per ceelsgedeelten gemeentegrond had betrekking op het Spoorpaadje. Dit zou verkocht worden aan de aan grenzende eigenaren tegen de prijs van 2000 per ha. De heer v. d. Broek was het er mee eens, maar was bang dat er misschien moeilijkheden zouden ko men met de kant van de spoorsloot, maar de voorzitter stelde hem ge rust met de mededeling dat 't talud vrij zou blijven. De raad ging met het voorstel accoord. De punten 5, 6 en 7 zie ons nummer van vorige week Maandag gingen zonder meer onder de ha mer door. Geen trek naar de markt. Van de rondvraag maakte alleen de heer v. d. Broek gebruik, op de eerste plaats door te vragen of aan de bewoners van de Arnoldus Ver- schurenstraat niets bij hun tuintjes gegeven kon worden, daar ze klei ner waren dan die in de Carmelie- tenstraat. De voorzitter zegde toe dat dit wel geregeld kon worden. Vervolgens merkte de heer v. d. Broek op, dat de markt was over leden, zonder dat er over gerouwd werd. Er werd gezegd dat ze geen bestaansrecht had, maar hij zocht de oorzaak elders. Er waren enkele keren geen kramen geweest, zodat de kooplui hun waren zo maar op de grond moesten uitstallen. Kon er nu niet opnieuw begonnen wor den, terwijl er van gemeentewege gezorgd zou 'worden voor voldoende kramen? De voorzitter gaf toe, dat er in derdaad wel eens niet genoeg kra men waren geweest, maar hij be twijfelde of er niet gerouwd werd over het overlijden van. de markt; maar de kramen achtte hij niet de oorzaak. Er was nu eenmaal geen trek naar de markt. Het zou nog eens geprobeerd kunnen worden, maar dan in het voorjaar. Lukte 't niet, dan leek het hem het beste de markt maar officiëel op te heffen. Daarna werd de vergadering ge sloten. In de raadsvergadering van Don derdag j.l. heeft de burgemeester van Waspik de volgende Nieuw jaarsrede uitgesproken: Het tijdstip, waarop deze eerste vergadering wordt gehouden, ligt alweer pl.m. 5 weken achter de startstreep van het jaar 1954. Gewoontegetrouw wil ik in deze eerste samenkomst zij het slechts kort en zakelijk aan uwe herin nering laten voorbijgaan het voor naamste van hetgeen in 1953 voor onze locale gemeenschap in bestuur lijk en maatschappelijk opzicht van betekenis was. Herdenking van de „Rainp". Op 1 Februari was het een jaar geleden dat de stormvloed een groot deel van ons land teisterde. Onze gedachten zijn zoals tij dens de rampdagen weer bij de getroffenen, in het bijzonder bij hen, die nog in alle opzichten onder de gevolgen van de watersnood ge bukt gaan. Ook onze gemeente werd door het water bedreigd, maar be houdens materiële schade en enkele vernielde huizen, zijn wij Gode zij dank voor grote onheilen ge spaard. Wijziging Bestuur. De verkiezing van 1953 bracht wijziging in de samenstelling van uwe Raad en het dagelijks bestuur der gemeente. Bevolking. Met betrekking tot de loop der bevolking in 1953 moge ik u het volgende overzicht geven: Aantal inwoners op 31 December 1952: M V Totaal 1813 1716 3529 Vermeerdering door: GeboortenM V 44 39 waarvan niet tot de bevolking behoren 2 De Dienst van Bouw- en Woning toezicht en Technische Dienst. In uwe vergadering van 3 Decem ber 1953 werd besloten tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Sprang- Capelle voor het Bouw- en Woning toezicht en de Technische Dienst. De Schoolartsendienst heeft ook in 1953 wederom goed werk gedaan. Uit de rapporten van de Schoolarts blijkt, dat er op het vlak van de schoolhygiëne nog wel wat te ver beteren valt. Op korte termijn zal in deze gemeente een begin worden gemaakt met de tandheelkundige verzorging van de schoolkinderen, die in de eerste klas zitten. Woningbouw. 44 37 Elders geboren 4 6 48 43 Vestiging: 46 58 Totaal 94 101 Vermindering door Overlijden: in de gemeente 9 9 waarvan niet behoorde tot de bevolking 1 1 Elders overleden 8 6 CO co 14 11 Vertrek: 86 90 Totaal 100 101 Totale vermindering in het jaar 1953: 6 6 1807 1716 3523 Er werden 21 huwelijken voltrok ken. Aantal levenloos geborenen 3. De bouwactiviteit is in 1953 naar verhouding met 1952 zeer groot ge weest. Er werden door B. en W. 36 bouwvergunningen verleend met 'n totaal aan geraamde bouwkosten van 230.251.20. Hierin zijn niet be grepen de bouwkosten van de ge meente-woningen aan de Juliana- straat, de Irenestraat en de Arn. Verschurenstraat, tot de bouw waarvan reeds in 1952 vergunnin gen werden afgegeven. In 1952 werd slechts een totaalbedrag aan bouw kosten van 72.000.bereikt. Gezondheidszorg. I Dank zij de financiële medewer- king van uwe Raad was het de Afd. Waspik van het „Wit-Gele Kruis" mogelijk, het voormalige Stations- gebouw tot een eenvoudig, maar i goed geoutilleerd Wijkgebouw in te richten. Het is zonder meer duide lijk dat de totstandkoming van dit centraal gelegen wijkgebouw van groot belang is voor de gezondheids zorg onzer inwoners. In de maand November werd alle f ingezetenen de gelegenheid gebo den voor kosteloze inenting of her- inenting tegen de besmettelijke keelziekte diphterie. Er namen 1275 personen aan deze inenting deel, terwijl nog 370 kinderen beneden de 7 jaar werden ingeënt tegen diphterie en kinkhoest, de z.g.n. ge- mengde immunisatie. Cultureel leven. In 1953 behaalde de Kon. Harmo- j nie „Volksvlijt en Volksvermaak" j op het federatief muziekconcours te j Bladel een eerste prijs in de Ere- afdeling en toonde daardoor weer j eens tot de beste muziekcorpsen uit onze omgeving te behoren. Ook de Gemengde Zangvereniging „OKK" en het Mannenkwartet „Polymnia" behaalden een eerste prijs op het concours te Oisterwijk, waarmee ook deze verenigingen toonden door hun activiteit het culturele peil van zang en muziek seteds op te voeren. Maatschappelijke Zorg. De werking van de werkloosheids wet heeft de bemoeienis van de ge meente met betrekking tot de werk- loosheidszorg sterk verminderd. Het is hierdoor ook niet mogelijk een overzicht te geven van het aantal werklozen in deze gemeente. Gedurende 1953 werden in totaal 7 personen opgenomen in de Socia le Voorzieningsregeling B en aan hen werd in totaal ƒ3221.15 uitge keerd. In de tweede helft van 1953 werd met toepassing van „De Ge meentelijke Sociale Werkvoorzie ningsregeling Handarbeiders" een plaatselijke commissie ingesteld met het doel een blinde inwoner dezer gemeente als thuiswerker tewerk te stellen. Door de gemeente Grave geschiedde dit eveneens met een persoon, die op kosten van de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg in het Blinden instituut te Grave is opgenomen. Dit laatste betekent voor de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg een besparing van 1000.— per jaar, terwijl door de gemeente thans geen subsidie meer wordt verleend aan het Blinden instituut te Grave. Grote lof voor brandweer. Wat te zeggen van de Brandweer? Ik zou kunnen volstaan met kort en krachtig te zeggen, „Goede wijn be hoeft geen krans". Maar na hetgeen de Brandweer de laatste weken, maar in het bij zonder Zondag j.l. gepresteerd heeft, meen ik. dat een extra woord van lof aan de commandant, pl.v. commandant en leden van de Brand weer in deze openbare vergadering niet mag worden onthouden. Wij beschikken in Waspik over een brandweercorps waar we trots op mogen en moeten zijn. Bij de on langs voor de leden van uw college gegeven demonstratie, hebt u er zich van kunnen overtuigen dat de paraatheid, geoefendheid en tech nische vaardigheid van de leden on zer Vrijwillige Brandweer, op zeer hoog peil staat en de uitrusting up to date is. De werkelijke brand alarmen hebben bewezen dat het optreden van onze Brandweer de toets van elke critiek kan door staan. U zult voor zover dit nog niet het geval was nog meer dan ooit overtuigd zijn dat de gelden die voor de uitrusting van de brand weer en de opvoering van de pa raatheid der leden beschikbaar worden gesteld, niet nutteloos, maar volkomen verantwoord worden be steed. Grote hulde dan ook aan onze Vrijwillige Brandweer. Toekomstige werken. Wijs geworden door de ervaring, die leerde dat in deze na-oorlogse jaren het moeilijk valt te voorspel len welke werken in het komende jaar zullen worden ondernomen, zal ik mij onthouden van het openen van uitzichten t.a.v. te volvoeren grote werken. Ik mag alleen niet nalaten "er op te wijzen dat nog vele werken op uitvoering wachten, zoals o.m.: een Sport- en Recreatiecentrum; een Gymnastieklokaal voor de scholen en eventuele particuliere verenigingen; de uitvoering (geheel of gedeel telijk) van 't ontworpen riolerings plan; het bestraten van de ArnoMus- Verschurenstraat e.a. onverharde wegen; de 2e doorlichting van de bevol king. op t.b.c. Ik mag niet nalaten te getuigen van de grote plichtsbetrachting der ambtenaren, die het gemeentebe stuur het besturen mogelijk maken. Persoonlijk maak ik met grote voldoening gewag van de goede verstandhouding tussen u en mij en tussen mij en de heren Wethouders. Ik spreek de hoop en het vertrou wen uit, dat dit ook in 1954 zal be stendigd blijven. God zegene onze gezamenlijke ar beid ook in 1954. Ik wens u en uw gezin, mijne he ren, een in elk opzicht gezegend jaar toe. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU WAALWIJK PRINS BERNHARD DOOR ZUID-AFRIKA UITGENODIGD. Z.K.H. Prins Bernhard is door de regering van Zuid-Afrika uitgeno digd dit jaar een officiëel bezoek aan dit land te brengen. Het bezoek zou eventueel gebracht worden in het najaar, zo wordt van welinge lichte zijde vernomen. DRIE COMMISSARISSEN DER KONINGIN BENOEMD. Drie Commissarissen der Konin gin zullen dit jaar in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens aftreden. Het zijn dr J. E. baron de Vos van Steenwijk (Noord-Hol land), de heer M. A. Reinalda (Utrecht) en dr. E. H. Ebels (Gro ningen). Bij Kon. Besluit zijn hun opvolgers aangewezen. Per 1 Juli wordt dr M. J. Prin sen, tot dusverre secretaris-gene raal van het departement van Bin nenlandse Zaken, commissaris dei- Koningin in Noord-Holland. Mr C. Th. E. Graaf van Lynden van San- denburg te Neerlangbroek is met ingang van dezelfde datum benoemd in Utrecht en in Groningen zal mr W. A. Offerhaus. notaris van be roep en tot dan Kamerheer in bui tengewone dienst van H.M. de Ko ningin. de Kroon vertegenwoordi gen. Omtrent de politieke gezindheid van de drie nieuwbenoemde Com missarissen kan worden meege deeld, dat dr M. J. Prinsen (Noord- Holland) is aangesloten bij de Par tij van de Arbeid. Mr C. Graaf van Lynden van Sandenburg (Utrecht) sympathiseert met de beide grote Prot.-Chr.-partijen en mr W. A. Of ferhaus (Groningen) is van liberale huize, doch eveneens niet bij een partij aangesloten. WOLTHUIS EN VAN TIENEN VRIJGESPROKEN. Men kan de N.E.S.B. niet tot een verboden vereniging verklaren, met het Koninklijk Besluit met betrek king tot landsverraderlijke organi saties in de hand Tot deze conclu sie kwam het Amsterdamse Ge rechtshof na de behandeling van een beroeoszaak tegen de N.E.S.B.- leiders Wolthuis en Van Tienen, die kort geleden door de rechtbank tot 2 maanden waren veroordeeld, welk vonnis de Procureur-Generaal bij het Hof bevestigd had willen zien. Hij verwierp het plan Eden. Onder zware druk van het Wes ten heeft Molotof eindelijk ant woord gegeven op Eden's voorstel voor vrije verkiezingen. Het was een ondubbelzinnige „Njet!" Om dat het voorstel in Sovjet-ogen te veel sonsideratie had voor „parle mentaire formalismen". Tegelijker tijd bracht Molotof een ander plan ter tafel. De 400.000 man geallieer de troepen zouden moeten worden teruggetrokken achter de Rijn; de 300.000 man van het Rode Leger achter de Oder en de Neisse. De parlementen in Oost-Berlijn en Bonn moesten een voorlopige Duit se regering vormen, met grote deel neming van de communistische mas sa-organisaties zoals die van de jeugd, de vrouwen, de boerenliga en de communistische vakbonden. Déze regering zou verkiezingen voor geheel Duitsland moeten uit schrijven. Tijdens de verkiezingen moesten troepencontingenten der Grote Vier „elke interventie of druk door vreemde mogendheden" voor komen; een Russisch troepencon tingent in Oost-Duitsland en een Westelijk in West-Duitsland. DE VIETMïNH-OPMARS NAAR LOEANG PRABANG. De strijdkrachten van de Franse Unie zijn teruggetrokken on de eer ste verdedigingsgordel rond Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos. na twee oosten op resnectievelijk 95 en 90 kilometer van de stad, ontruimd tc hebben. Langs deze verdedigingslinie, die op 80 kilometer ten Noorden en Noord-Westen van de stad loopt, hebben de Fransen nu contact met de voorhoede van de 12.000 man sterke „ijzeren divisie" van de Viet- minh-opstandelingen, die oprukken in kleine colonnes en die, naar ver wacht wordt, zich aaneen zullen sluiten voor een poging om door de binnenste verdedigingslinies om Loeang Prabang te breken. Franse transportvliegtuigen zijn Donderdag begonnen met de aan voer van 'versterkingen naar de stad, waar de bevolking koortsach tig meehelpt bij de voorbereiding van de verdediging. LIJFARTS VERKLAART DE PAUS ERNSTIG VERZWAKT. Over de gezondheidstoestand van de 77 jaar oude Paus Pius XII heeft de lijfarts Vrijdag een eerste officieel bulle tin doen verschijnen. De Zwitserse pro fessor Galeazzi-Lizi verklaart daarin, dat ac geneesheren moeite hebben de Paus voedsel toe te dienen. Het om twee uur in de middag verschenen en daarna in de „Osservatore afgedrukte bulletin deelt mee, dat de hik, waaraan de Paus negen dagen leed, Dinsdag heeft opge houden. Letterlijk schrijft de pauselijke lijfarts dan: „De algemene gezondheids toestand van de Heilige Vader, die reeds geleden had door overmatige gees telijke en lichamelijke inspanning, is uiteraard door zenuwstoringen in de maag en de belemmering der voeding ernstig verzwakt". Radio-Rome meldde Vrijdagavond, dat de toestand van de Paus iets is verbe terd. Een objectief klinisch onderzoek heeft aangetoond, dat andere reacties dan sa mentrekkingen van de maagstreek uitge sloten zijn. Laboratoriumproeven met normaal verloop toonden aan, dat in de spijsvertering geen stoornis is opgetre den en dat de organen in de omgeving van de maag niet zijn aangetast. BENELUX GAAT EEN LIJN TREKKEN. Van 1 Maart van dit jaar af zullen de Beneluxlanden een gemeenschappelijke handelspolitiek voeren ten opzichte van de landen, die deel uitmaken van de Or ganisatie van Euronese Economische Sa menwerking (OEES). Dat houdt in, dat van die dag af gemeenschappelijke lijsten betreffende vrijmaking van de handel zullen worden ingediend en dat er ge meenschappelijke invoerregelingen zullen worden getroffen. Voor de handel met het dollargebied zal worden onderzocht of op korte ter mijn een overeenkomstig stelsel als dat voor de OEES-landen kan worden be reikt. In ieder geval staat vast, dat de monetaire situatie ten aanzien van het dollargebied zozeer is veranderd, dat voor de Beneluxlanden de mogelijkheid in zicht is tot eenwording van de rege ling inzake dollarinvoeren. Het ministerscomité heeft zich verder bezig gehouden met de geleidelijke vrij making van het kapitaalverkeer. Het heeft daartoe een rapport van de com missie voor de monetaire vraagstukken bestudeerd. Het heeft de geleidelijke vrij making, zoals die door de deskundigen is voorgesteld, in beginsel aanvaard. REEDS VOLGEND JAAR BEGIN AFSLUITING ZEEGATEN? Deskundigen in Den Haag zijn de me ning toegedaan, dat waarschijnlijk het volgend jaar reeds en anders zeker in 1956 een daadwerkelijk begin zal kunnen worden gemaakt met de afsluiting van de zeegaten in het Zuidwesten des lands. Een inleidend wetsontwerp betreffende deze materie zou dit jaar nog bij de Ka mer worden ingediend. De ruwe kostenberekeningen bewegen zich rond de 1500 millioen gulden. Uit goede bron wordt vernomen, dat, evenals voor de Zuiderzeewerken ge schied is, voor de deltawerken een spe ciale dienst zal worden ingesteld. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat een tweede batterij atoom kanonnen naar Europa zal worden ge zonden. De eerste batterij werd in de herfst van het vorig jaar verscheept. Een batterij bestaat uit zes kanonnen. In de bekendmaking wordt verder ge zegd, dat het 266ste bataljon veldartille rie, uitgerust met atoomkanonnen van 280 millimeter, opdracht heeft gekregen, zich gereed te maken voor inscheping naar Europa. Wanneer dit precies zal gebeuren is niet bekend gemaakt. FEUILLETON tmn „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduvn. 34) Voor een ogenblik waren al de zorgen van Flanders volkomen ver geten. De lange slaap en het koele water hadden hem zijn oude elasti citeit van geest en lichaam terugge schonken en toen hij na ongeveer een kwartier te hebben rondgeploe- terd, op het droge stapte en ijlings in zijn hut verdween, had hij een prettig gevoel van alles weer aan te kunnen. Een jonge neger bracht hem zijn ..ontbijt", een meelspijs, waarvan hij de samenstelling zelfs niet kon raden, maar die hij heel smakelijk vond. Verder was er een keur van vruchten en noten die hij smakelijk verorberde. Eenzelfde menu was blijkbaar voor Marion bestemd, maar Flanders beduidde zijn wel doener, dat hij het voedsel zelf naar de blanke vrouw zou brengen. Voorzichtig liep hij naar de an dere hut en zag dat Marion nog in slaap was. Zij lag op de naakte grond als in een luxueus bed en sliep met zichtbaar genot haar ver diende slaap. Hoewel hij geen en kele poging deed om haar te wek ken en de hut weer wilde verlaten, moest zij zijn nabijheid bemerkt hebben. Met een grappige verba zing in haar ogen ging ze rechtop zitten, greep in haar verwarring de haardos en zei opgewekt: „Hemel, ik geloof dat ik mij verslapen heb. Is het bad gereed?" „En wat voor een bad!" riep Flanders uit, terwijl hij haar over eind hielp. Meteen voerde hij haar naar buiten en wees met de trots van een eigenaar naar de bron. Marion zuchtte verrukt. „Ik kan mijn japon zonder bezwaar als bad pak gebruiken", riep ze overmoedig uit, terwii.l zij spottend op de flar den wees, die haar leden nog be dekten. Even gretig als Flanders tevoren wierp zij zich in het water. Hij moedigde haar vrolijk aan en bewonderde haar soepele bewegin gen, als hij dacht aan de ontberin gen die zij had moeten doormaken. In dat uur speelde Flanders met de gedachte haar toch te kunnen win nen. Als Mersham er niet meer was zou alles heel gemakkelijk zijn. Leefde Mersham nog? Het stam hoofd wist niets, maar dat was in dit opzicht dan ook. van geen waar de. Ongemerkt versomberden Flan ders' gedachten weer. Wat kon Ma rion in die stugge, harde kerel zien? Welke verborgen charmes moest hij dan wel bezitten? Mersham had zich ook in geen enkel opzicht beij verd om Marion hte hof te maken integendeel! Flanders kende de vruchteloos heid van een dergelijke monoloog, maar de drang daartoe was sterker dan zijn redelijk inzicht. Hij betrap te zich op een gevoel van opluch ting als hij aan Mersham's dood dacht en het schaamrood vloog hem bij die ontdekking naar het gelaat. Toch had hij Mersham altijd diep gerespecteerd als een „kerel uit één stuk", en hij had hem geaccepteerd met al de onhebbelijkheden van dit type. En Flanders wist zeker, dat hij diep geschokt zou zijn als hij werkelijk zekerheid had van Mers ham's dood. Maar als hij nu toch ge sneuveld is, zal Marion Hij werd uit zijn gedachten weg gerukt door een drietal als uit het niet te voorschijn komende negers. „Er zijn blanke mannen in aan tocht", vertelden zij hem opgewon den. „Marion, vlug, kom uit het wa ter", riep Flanders. Het meisje had echter niet veel haast en toen zij naast hem op het droge stond, zei ze: „Ik dacht werkelijk dat we hier veilig waren". „Betrekkelijk", stel de Flanders haar gerust, „maar mochten die kerels deze schuilplaats toch vinden, dan moeten wij on zichtbaar voor hen zijn." Blijkbaar dachten de negers er zo ook over. Een van hen trok Flan ders op één der grote oerbomen. „U daar in klimmen en geheel veilig zijn", adviseerde de man. Flanders grinnikte en pakte Marion bij de hand. ..Nog niet zo'n gek idee", zei hij, „we kunnen nog best wat flar den missen bij deze temperatuur". De klimpartij, was betrekkelijk gemakkelijk, daar de zware takken reeds bij de begane grond uit de enorme stam groeiden. Flanders ging eerst, waarna hij Marion omhoog wees. Zij klommen niet hoog, want reeds op vier meter hoogte was het gebladerte zo dicht, dat niemand hen vanaf beneden waar kon nemen. Zij zochten een zo comfortabel mogelijk plekje op en wachtten rustig af. Beiden wa ren volkomen onbevreesd nu. Hun enige angst gold het lot van 't hulp vaardig negervolkje. Deze vrees bleek maar al te ge rechtvaardigd, want nadat enige minuten verstreken waren, klonken schoten. „Zij moeten hier zijn", hoorden zij schreeuwen. „De sporen bedrie gen ons niet". Toen viel er een lu gubere stilte. „Er behoeft maar één van die mensen zwak te zijn en onze schuil plaats wordt verraden", fluisterde Marion. Wederom klonken schoten gevolgd door een luide schreeuw „Beesten!" schold Flanders en hij werd bleek, „misschien moorden ze het gehele dorp uit". Marion zag hem verschrikt aan. „Moeten wij ons dan weer overge ven?" fluisterde zii. „om onze wel doeners te redden?" „Neen", antwoordde Flanders hartstochtelijk. „Ze krijgen ons niet meer levend in handen". Hij dacht bitter hoe hij thans in de lijn van Mersham handelde, ten gunste van de opdracht. Miss Andrews mocht niet in handen van de vijand vallen, al zouden duizenden daarvoor bun leven moeten offeren. Maar ook al zou Marion een onbetekenend win kelmeisje met lagere schooloplei ding zijn, dan ook zou hij Flan ders de gehele wereld aan haar opofferen, wist hij. Inmiddels drong geen enkel ge rucht, behalve de normale jungle geluiden, tot hen meer door. Waar schijnlijk waren de spionnen nu bezig ieder hoekje en gaatje van 't negerdorp te doorzoeken. „Ze zullen in ieder geval niet lang blijven", vervolgde Flanders meer tot zichzelf dan tot Marion". Zij hebben veel te veel haast om ons te pakken te krijgen." „Stil", onderbrak Marion hem, ze komen onze richting uit Zouden de negers de geheime toe gang toch verraden hebben?" Flan ders gaf geen antwoord. In ondra gelijke spanning trachtte hij uit de geluiden op te maken wat er ge beurde. Het was tenslotte meer dan waarschijnlijk dat het stamhoofd 't leven van zijn onderdanen zou spa ren ten koste van de vreemde gas ten. Anderzijds was het mogelijk dat de Duitsers alleen maar gescho ten hadden om de negers te intimi deren en dat zij liever geen moord partijen onder de inlanders aan- WORDEN GEVRAAGD Schoen en leder i Chef snijderij Overleersnijders Werkmeester onderwerkafd. Werkmeester afmakerij/finish Zoolleerstanzer Bijtuigers Prima ophalers Hulpophalers Afmaker Uitpoetser Zoolinplakker Randenhechter Contrefort-inzetter Hulp-zwikkerij Kantensch rooier Machine-zwikker Aanklopper Perforeerder Schalmer Schoenstikkers Jeugdige schoenfabrieksarbeiders voor diverse afdelingen Schoenschiksters Plaksters Handschoenstiksters Div. hulparbeiders schoenfabr. tot 35—40 jat.' sjouwers natbuis leder fabriek Uitzetter lederfabriek Hout - Kurk - Stro s Machinale houtbewerker L.l. meubelmakers Metaalnijverheid t Halfwas auto-monteur L.l. plaatwerker L.l. constructie-bankwerker Metaaldraaier Stempelmaker Mach. bankwerkers Voeding en gfenot Bakkersleerling Vrije beroepen j Steno-typiste Facturiste Kantoorbedien den Huish. diensten t Dagdienstbode Werkster (Vrijdag) Dienstbode BIEDEN ZICH AAN Bouwvakken Metselaars Schilders Schoen- en leder j Magazijnchef-lederhandel Magazijnchef-schoenfabriek Magazijnknecht Metaalnijverheid t Electro-monteur Rijwielhersteller Handel L.l, verkoopster Voeding en gfenot i Slagersknecht Brood- en banketbakker Landbouw s L.l. tuindersknecht (intern) Landarbeider (gemengd bedrijf) Verkeer i Chauffeurs Bezorgers Vrije beroepen i Vr. kantoorbediende J/j dg. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau Waal vijk, Grotestraat 339. TeL 2131. Deze bekendmaking is geldig vanaf 8 Febr. t.m, 13 Februari 1954. Het arbeidsbureau Waalwijk verstrekt ook inlichtingen aan adspirant-emigranten KONINGIN MAAKTE SCHAATSTOCHT. Koningin Juliana heeft Vrijdagmiddag enige uren in een restaurant te Zaandam doorgebracht, nadat zij met ongeveer tien dames en heren van haar gevolg een schaatstocht door de Zaanstreek en hel Waterland had gemaakt. Teruggekomen in Zaandam bleek, dat een der portieren van de auto onklaar was geraakt. Dit euvel werd in een garage verholpen, ge durende welke tijd het gezelschap in Zaandam wachtte. Tijdens de schaats tocht reden enige auto's van het gezel schap mee. De Koningin werd in Zaandam vrij snel herkend, doch men respecteerde haar verlangen ongestoord te kunnen schaat senrijden. Van enige hinderlijke belang stelling was dan ook geen sprake. NIEUWE BRITSE LUCHTREUS VERLOREN GEGAAN. Het nieuwe grote Britse passagiers vliegtuig met turbine-propelleraandrijving de „Brittannia heeft Donderdagmiddag op een zandbank in de rivier de Severn nabij Gloucester een noodlanding moe ten maken, nadat een van de motoren in brand was geraakt. Van de tien leden der bemanning en de vier passagiers liep niemand verwondingen op. Hef toestel, dat 8 millioen gulden gekost heeft, moet i echter als verloren worden beschouwd, j daar het door het opkomende water werd overstroomd. De meer dan 300 technici en militairen, die bij het licht van schijnwerpers poogden het toestel tijdig op hoger gelegen terrein te slepen om althans de meest waardevolle instru menten in veiligheid te brengen, moesten hun werk staken toen de vloed opkwam. Er waren ook 2 KLM-ers aan boord. richtten, die de gehele negerbevol king tegen hen zou opzetten. Hij dacht verder aan de wonderlijke verborgen tunnel in de voet van één der oerbomen; zij zouden deze toe gang tot het zo merkwaardig af ge sloten paradijsje niet gemakkelijk vinden. Overigens was de bron en het omliggende terrein geheel om ringd door een woeste, volkomen ondoordringbare flora, wist Flan ders. De vijand kon nooit veronder stellen dat de vluchtelingen daarin verdwenen zouden zijn. Het was echter niet door de vij and, maar door een angstige kreet van Marion dat hij uit zijn span nend wachten werd weggerukt. „Stil toch", fluisterde hij geër gerd, „waaromMaar zijn stem stokte bij het zien van wat Marion was overkomen. Eigenlijk zag hij van haar nog niets dan haar grote verschrikte ogen, maar op een tak aan haar voeten zag hij een slang wegkronkelen en onmiddel lijk begreep hij het. „Je bent gebe ten", zei hij hees. Het meisje knikte slechts. „In je voet?" „Ja", kreunde zij. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6