Waalwijkse enLangstraatse Courant Wijde Wereld Geen illusies UIT DE Snuif "en wrijf 1 1 lX**11 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE BESPREKINGEN IN DE WEST TOT EEN GOED EINDE. j Last van zenuwen ECHTPAAR IN WAK VERDRONKEN. Grondwetscommissie eindverslag I j 77e JAARGANG No. 13 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECIIO" De duur van de Berlijnse conferentie begint zoetjes aan naar de drie weken te lopen en dat bedenkend vraagt men zich af: wat is er in die tijd bereikt? Het antwoord „Niets" zal wel niemand in de hele wereld verbazen. Misschien zijn er hier en daar illusies gekoesterd, vooral door de Duitsers, maar er is geen enkele reden om die nog langer te be waren. De grootste illusionist moet lang zamerhand" wel tot de ontdekking geko men zijn dat de zoveelste conferentie van de Grote Vier tot mislukken is gedoemd zolang de besprekingen op dezelfde voet worden voortgezet. De concessies die de Westelijken in het begin hebben gedaan, hebben weinig gebaat. Het zou trouwens overdreven zijn geweest te verwachten dat Molotof zich daardoor gunstig zou laten stem men in die zin dat hij bereid zou zijn behalve te nemen ook te geven. Ben Sovjetrussische diplomaat heeft uiterst weinig speelruimte: hij komt blijkbaar naar een conferentie met de opdracht de hem opgelegde zin door te drijven of de conferentie te laten mislukken. Hij is niet meer dan de spreekbuis van zijn re gering of zijn partij en in dat opzicht heeft de eerste de beste derderangsdiplo maat niet veel minder vrijheid dan een minister. Ook Molotof zou niet op eigen gelegenheid van de uitgestippelde koers kunnen afwijken. Eten Westelijke minis- tei is evenmin in alle opzichten vrij, maar hij heeft heel wat meer ruimte om Zi&h te bewegen en als 'hij zijn opdracht niet in overeenstemming acht met zijn opvattingen of zijn geweten, staat het hem vrij af te treden. Een Russische di plomaat kent blijkbaar geen gewetens conflicten, omdat de partij voor hem denkt. Daardoor zit hij muurvast. Of hij een van de kopstukken van de partij is, maakt in de praktijk weinig verschil. Als de leiding eenmaal een bepaalde lijn heeft uitgestippeld, valt er blijkbaar niet veel meer aan te tornen. De Westelijken hebben niet zozeer de dwang van een partij als de kracht van een overtuiging achter zich staan en zij worden daarin gesterkt door de macht van het aantal. Vrije verkiezingen ach ten zij een onontkoombare voorwaarde voor herstel van de vrijheid in de gang bare betekenis van het woord en daar wijken zij niet van af. Daartegen moe ten alle tegenvoorstellen van Moskou af ketsen. Deze zijn dan ook duidelijk be doeld om de Sovjetinvloed in Oost- Puitsland te behouden. Ze liegen er be paald niet om. Waarom anders eerst een fegering samenstellen alvorens verkie zingen te houden? Of een ongecontro leerde volksstemming, die een volgende troef in handen van Molotof is? Als er geen controle is, zien de Sovjets wel kans de uitslagen te vervalsen of door intimidatie de bevolking naar hun hand te zetten. Hoe men het ook wendt of (keert, wanneer de eerste voorwaarde vrije verkiezingen in heel Duitsland on der een deugdelijke controle, niet ver vuld is. Bij monde van minister Bidault zijn de Westelijken wel zover gegaan, dat ze de controle willen toevertrouwen aan een Oostduitser, een Westduitser en een ver tegenwoordiger van een neutraal land, maar verder willen zij in geen geval gaan. En dit is het punt waar de stand punten onverzoenlijk blijken. Hierover is nu al ruim veertien dagen gesproken. Molotof komt telkens met pipuwe plannen die de besprekingen geen /stap yooruit brengen. De Westelijken ■worden het gepraat moe en wensen over fe stappen op een volgend onderwerp, dat dan ook Vandaag aan de orde zou komen. De Oostenrijkers zijn tot nog toe vol goede moed en objectief gezien hebben ze daar reden toe. Zowel van Russische als van Westelijke kant is in de afge- jopen maanden herhaaldelijk betoogd dat pr een eind moet komen aan de bezet ting van Oostenrijk en dat dit land zijn staatsverdrag moet krijgen. De Oosten rijkers zelf hebben daar herhaaldelijk de aandacht van de hele wereld op geves tigd. Bovendien beginnen zij krachtige taal te gebruiken, wanneer zij zeggen dat ze niet meer zullen toestaan dat de be zettende mogendheden zich nog mengen in de binnenlandse aangelegenheden van hun land. Daarnaast heeft kanselier Raabi verklaard dat Oostenrijk zal wei geren toe te treden tot enig militair bond genootschap als het zijn vrijheid her krijgt. 'De minister van buitenlandse za ken, Figl, is met een officiële delegatie naar Berlijn gegaan, daartoe uitgenodigd door de Grote Vier. Uit dit alles blijkt wel, dat Oostenrijk wil dat er nu spij kers met koppen worden geslagen. Het is de koehandel waar het nu al negen jaar lang het slachtoffer van is, moe. Men herinnert zich hoeveel tientallen ke ren de Grote Vier of hun vertegenwoor digers over Oostenrijk hebben vergaderd zonder dat er een stap in de goede rich ting werd gedaan. Nu lijkt het een gun stige gelegenheid er een eind aan te maken. Zal tenslotte Oostenrijk de vruchten plukken van de Berlijnse conferentie? Men mag er wel aan denken, dat de Russen, als ze hun troepen uit Oosten rijk terugtrekken, een voorpost prijsge ven. Zullen ze dat doen wanneer Oos tenrijk daarvoor militaire neutraliteit in ruil geeft? Dit zuilen de Oostenrijkers hopen. Als de conferentie tenminste dit resul taat heeft, dat Oostenrijk zijn vrijheid herkrijgt, is ze in ieder geval niet hele maal tevergeefs geweest. Een sprankje hoop is er dus nog wel, maar vooralsnog j moet men afwachten, want ook bij een schijn van goede wil blijven de Russen j onberekenbaar. 1 In een Maandag na de slotverga- j dering Kleine Commissie" ter voorbereiding van de voortzetting der rondetafel-conferentie tussen Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen uitgegeven com muniqué word! gezegd, dal na de op Zondag gehouden werkverga- j dering en na gepleegd intensief overleg, algehele overeenstemming is bereikt over de nieuwe redactie van een ontwerpstatuut voor het koninkrijk nieuwe stijl van (51 artikelen, met een toelichting, j In het communiqué wordt ver der gezegd dat elk der delegaties bereid is het bereikte accoord in het eigen land te verdedigen. Het resultaat zal zo spoedig mogelijk worden voorgelegd aan de vohal- j lige delegaties der rondetafelconfe rentie. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. MOERDIJKKANAAL? Hoewel de commissie Steen- j berghe-Van Cauwelaert pas over enkele weken rapport zal uitbren gen over de waterwegenkwesties lussen België en Nederland, zijn reeds enkele belangrijke punten van overeenstemming uitgelekt. Bij de besprekingen over 't Moer dijkkanaal zocht de commissie naai de kortste vaarweg, die tevens ver- zilting in Brabant kan voorkomen. Uit de Antwerpse dokken zou im mers brak water in het kanaal ge voerd worden, wat heftige tegen stand in Nederlandse landbouw- kringen heeft gewekt. Het kanaal moet parallel lopen met de üosier- schelde en ten Wes'en van Bergen- opzoom gaande, door Westbrabant in het Hollands Diep uitmonden. Er zouden twee sluizen nodig zijn: een bij de grens en een bij Moer dijk. België zou 80 procent van de kosten voor zijn rekening nemen, terwijl Antwerpen afstand zal moe ten (ioen van de Rijnvaartpremies. Slechts in gev^al van grote moei lijkheden zouden deze weer inge voerd mogen worden, doch slechls met toestemming van de commis sie. De oude vaarweg via het ka naal van Zuid-Beveland zal blijven bestaan en slechts met enkele wij zigingen in stand moeten worden gehouden. In Terneuzen zullen waarschijn lijk twee sluizen worden gebouwd, een voor de binnenvaart en een voor de zeevaart. België zal hier 85 procent van de kosten dragen. Over de stop van Ternaaien, waar een sluis gebouwd zal moeten wor den, was men het zeer spoedig eens. Deze kwestie is de enige waarvan met zekerheid gezegd kan worden dat ze opgelost is. OVERVAL OP JAVA. Een gewapende bende heeft een post van de Indonesische luchtmacht op Java overvallen, een piloot gedood, drie an deren gewond en zich met een hoeveel heid wapens en munitie uit de voeten gemaakt. SCHADE IN OOSTENRIJK 7,5 MILLIOEN GULDEN. De lawines in de Oostenrijkse provin cie Vorarlberg hebben 128 levens ge- eist en een schade van ongeveer 50 mil- lioen Schilling (7,5 millioen gulden) ver oorzaakt. Zestien boerderijen werden totaal vernield. Acht slachtoffers zijn nog niet gevonden. Aldus is van rege ringszijde bekend gemaakt. VADER, MOEDER EN TWEE KINDEREN KWAMEN OM HET LEVEN. Dinsdagmorgen om elf uur heeft men in een huis in Arnhem een verschrikkelijke ontdekking ge daan. Hel hleek dat, tengevolge van gasverstikking, de vader, moeder en twee kinderen uit één gezin het leven hadden verloren. Twee an dere kinderen uit dit gezin zijn in zeer zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Het was tegen elf uur, dat een posibode aan het perceel Hayelaar- straal 31 in Arnhem-Zuid aanbelde om een pakket af le geven. Hij bel de verschillende malen, doch kreeg geen gehoor. Dit bevreemdde de buren sterk en een buurman, een politie-agent, forceerde de voor deur. Onmiddellijk kwam hem een sterke gaslucht tegemoet. Men be gaf zich naar boven en op de slaap- t kamer vond hij toi zijn onuitspre kelijke schrik de reeds ontzielde lichamen van de vader, de 37-jari- ge schilder A. R., zijn 31-jarige echtgenote, het zesjarige zoontje Marcus en de driejarige Minke. Beneden in de achterkamer trof men de 11 dagen oude baby aan en de 9-jarige Wihem in hun bedjes. Zij waren nog in leven, doch hun toestand is ui erst ernstig. De deernis in heel deze dichtbe- volkte wijk is zeer groot. I Men vermoedt dat dit drama een gevolg is van een defect aan de gasslang in de keuken. 22 ARBEIDERS VERPLETTERD In de omgeving van Benares zijn Maandag 22 arbeiders omgekomen en 14 gewond, toen een aan ai wa gons ontspoorde, omsloeg en op de ttrbeiders neerkwam, t De arbeiders waren bezig met het leggen van een nieuwe spoor weg op een brug, toen de wagons de arbeiders verpletterden. In Kinderdijk heeft de Rijkspoli-, tie Zondag uit een wak, dat inmid dels weer dichtgevroren was, de stoffelijke overschotten opgehaald van de tweede luitenant bij de luchtmacht A. van Buren en zijn echtgenote, die Zaterdag waren gaan schaatsenrijden. De slachtoffers waren beiden 21 jaar oud; zij waren drie maanden getrouwd en woonden in Alblas- serdam. kwam tot De staatscommissie tot herziening van de grondwet, ingesteld op 17 April 1950, voorzitter de minister van Staat mr J. R. H. van Schaik, heeft haar eindver slag uitgebracht. Het eindrapport is gedateerd 6 Jan. 1954. Het beslaat 106 bladzijden, ge volgd door 17 minderheidsnota's en 12 tussentijds uitgebrachte adviezen. Uit de inhoudsopgave van het rapport blijkt dat de commissie de grondwet in twintig hoofdstukken wil verdelen (nu zijn er veertien). De commissie is ervan uitgegaan, dat de hoofdbeginselen van onze grondwet, als beproefd, geen wijziging behoefden en zij haar voorstellen diende te doen op de basis van de historische continuïteit. Met betrekking tot het noodrecht heeft óe commissie het standpunt ingenomen, dat het geen aanbeveling verdient dit in het geschreven recht formulering te doen vindenj De troonopvolging. In de eerste afdeling van het tweede"* hoofdstuk heeft de staatscommissie een wijziging in de regeling van de troon opvolging voorgesteld. Zij heeft zich la ten leiden door de gedachte, welke in 1922 reeds voorop is gesteld, dat deze regeling een blijvend nationaal koning schap moet waarborgen. Voorgesteld wordt het Koninklijk Gezin en niet het stamhuis als uitgangspunt voor de troon opvolging te nemen. Bij de regentschapsregeling opent de commissie de mogelijkheid van een op treden van een regentschapsraad voor het geval dat onverhoopt geen geschikte candidaat voor het regentschap aanwe zig is. De Staten-Generaal. In het belangrijke derde hoofdstuk ad viseert de commissie het budget-recht van de Eerste Kamer te beperken in die zin, dat deze Kamer niet meer alle afzonder lijke hoofdstukken ter goedkeuring krijgt voorgelegd. Voor de hoofdstukken be treffende het Huis des Konings, de hoge colleges van staat en de nationale schuld handhaaft de commissie de bestaande re geling, zodat deze drie hoofdstukken de Eerste Kamer aanleiding kunnen geven tot het houden van algemene beschou wingen over de algemene lijnen van het regeringsbeleid. De commissie stelt vervolgens voor de zittingsduur van de Eerste Kamer te la ten samenvallen met die van de Twee de Kamer, hetgeen mede brengt dat alle leden van de Eerste Kamer voortaan tegelijk aftreden. De commissie heeft overwogen of de toenemende werkzaamheden (ook in het buitenland) voor de Kamerleden aanlei ding geven de mogelijkheid te openen tot stemoverdracht of tot het invoeren van 't systeem van plaatsvervangende Kamerleden. Zij is hierbij tot een nega tief resultaat gekomen. Godsdienst. In het hoofdstuk van de godsdienst is het voornaamste punt de regeling van godsdienstoefeningen buiten gebouwen en besloten plaatsen (processies). De com missie stelt voor de bestaande beperkin gen te doen vervallen, doch wil de mo gelijkheid scheppen een verbod uit te vaardigen op grond van vrees voor ver- storing der openbare orde en rust. Verder wordt voorgesteld, dat de staat zijn verplichting tot betaling van de overheidstractementen aan predikanten en geestelijken zal afkopen. De hoofdstad Amsterdam Ten slotte zij nog vermeld, dat tussen- tijds adviezen zijn uitgebracht met be trekking tot de zittingsduur van de leden van de vertegenwoordigende lichamen j in verband met staatsnoodrecht, de min derjarigheid des konings, de vergoeding i voor leden van de Tweede Kamer bij af wezigheid gedurende een hele zitting, de vergoeding voor leden van het senioren convent, de pensioenregeling voor Twee- de-Kamerleden, stemoverdracht en plaatsvervanging, de uitoefening van het stemrecht door in het buitenland verblij vend personeel van de buitenlandse dienst, bevoegdheidsoverdracht aan su- pra-nationale organisaties, de instelling van een speciale commissie om na te gaan of een grondwettelijke regeling ge wenst is voor de in veel collectieve ar- beids- en ondernemersovereenkomsten opgenomen verplichting tot onderwerping aan een bindend advies, de procedure tot grondwetsherziening en ten slotte het nadere advies tot opneming in het artikel over de inhuldiging des konings, dat deze geschiedt in de hoofdstad Am sterdam. Uw verko keel of udheid van neus, borst weg met miwïR DE MIDDENSTAND VERGADERDE. Toen de R.K. Middenstandsver eniging Maandagavond in Hotel „De Twee Kolommen" ter vergadering bijeen kwam, was daar een behoor lijk aantal leden, velen vergezeld van hun echtgenoten, aanwezig, vooral om te luisteren naar de en thousiaste rede die de heer Jan Bak ker uit Den Haag hield, over het onderwerp „Persoonlijkheid van de Zakenman". De spreker begon zijn uiteenzet ting met er op te wijzen dat er on der de Middenstand zelf een ont stellend gebrek is aan standsbe wustzijn en een tekort aan gemeen schapszin. Vele voorbeelden uit de prac'ijk argumenteerden deze uil- spraak. Verder stak hij de hand in eigen boezem toen hij zei, dat de ernstige liquiditeitspositie van de midden stand, waarover ook H M. de Konin gin in haar Troonrede sprak, te wij- gin in haar Troonrede sprak, voor een groot gedeelte te wijten is aan de middenstanders zelf, die, zoals uit een onderzoek bleek, door aan kopen in het grootbedrijf tot een ge zamenlijke waarde van f 6.000.000.- belangrijke inkomsten aan hun standgenoten onthouden. Een gelukkig verschijnsel noem de de spreker het, dat de laatste jaren de vrouwen van de midden standers zoveel mogelijk in het or ganisatieleven worden betrokken. Het streven van de Middenstands vereniging moest er steeds op ge richt zijn de belangen van de mid denstandsgezinnen veilig te stellen. In de vooroorlogse jaren sneelde de middenstand bij de voorzienin gen die er op sociaal gebied werden getroffen, hoegenaamd niet mee. In de na-oorlogse jaren echter hebben de afgevaardigden van de midden stand in Eerste en Tweede Kamer een bres kunnen slaan in deze ver keerde mentaliteit. De middenstan ders zijn ingeschakeld in de Ouder domsvoorziening en in de Kinder bijslagregeling. De heer Bakker verklaarde dat de Middenstandsbond de kinderbijslag wet in haar huidige vorm nooit heeft gewild, omdat de inkomsten- grens bij deze regeling veel te laag was gesteld. De afgevaardigden heb ben het echter bij de debatten zo ver weten te brengen, dat de mini mumgrens gebracht is op 3000.—. Vervolgens deed snreker een be roep op de leden zich in te schake len bij de actie, die door de R.K. Middenstandsbond over het gehele land gevoerd zal gaan worden. Hij gaf hierna een opsomming van de verschillende instellingen die de Middenstandsvereniging voor haar leden in het leven heeft ge roepen, zoals daar zijn het Santos fonds voor de t.b.c.-lijders, 't Christ Jansenfonds voor hulp aan midden standsgezinnen die het bijzonder moeilijk hebben, het Dr van Beur denfonds voor priesterstudenten enz. In het tweede gedeelte van zijn graag beluisterde rede ging de heer Bakker nader in op de taak van de middenstander, een taak die door zijn arbeid meer welvaart en geluk zal brengen, indien de vraag of de middenstander wel capabel is voor zijn taak, bevestigend kan worden beantwoord. De persoonlijkheid van de middenstander zal uitwijzen of hij berekend is voor zijn taak. De persoonlijke eigenschannen kunnen zijn zaak bezielen. Eigenschaopen als karakter, zelfwerkzaamheid, durf en energie zijn vereist, wil men goede resultaten bereiken. Een, juist gerichte reclame is van grote betekenis, stelde de heer Bak ker, en hij ging hier nader on in. Overdrijving in reclame is schade lijk, de middenstandtr moet steeds streven naar waarheid en duidelijk heid in zijn reclame, terwijl origi naliteit hierbij .van zeer grote be tekenis is. De opmerkingen, ver schillende malen gemaakt, dat de kosten van reclame en etalagever zorging zo hoog zijn, deden de heer Bakker zeggen dat men 't best dan de acties met vereende krachten kon voeren. De service aan de klanten was eveneens van grote invloed op het publiek. De voorzitter van de Waalwijkse afdeling, de heer A. Meys, had har telijke woorden van dank en waar dering toen de spreker zijn speech beëindigd had. De heer Meys deelde ook nog mee dat de Dr van Beurdenclub volgen de week Dinsdag in „De Twee Ko lommen" met haar activiteit zal be ginnen; maandelijks zal deze club bijeenkomen. Een feestavond voor de leden was in voorbereiding, ter wijl ook een nieuwe middenstands actie door het actie-comité wordt voorbereid, zoals de heer v. Mil meedeelde. De heer J. de Bont vertoonde tot slot van deze goed geslaagde ver gadering enkele interessante films, n.l. „IJspatrouille" en „Sterk in de Storm". NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. In de Maandag gehouden be stuursvergadering van de Nijver heidsschool voor Waalwijk en Om streken, werd de heer A. de Kort als bestuurslid herkozen. Het plan voor de nieuwbouw en verbouw der school, ontworpen door het bureau Ir Geenen en Ir Osram te Eindhoven volgens de aanwijzin gen van het .departement, werd vastgesteld en zal met de begroting ter goedkeuring worden opgezon den, in het vertrouwen dat ten spoe digste tot aanbesteding kan worden overgegaan. De rekening over 1952 werd vast gesteld en die over 1953 met de be groting voor 1954 aangeboden. In verband met goedgekeurde voordrachten werden verschillende leraren herbenoemd. Aan de heer A. v. d Heuvel werd op diens verzoek eervol ontslag ver leend als leraar electrotechniek aan de Avond-Nijverheidsschool. Toestemming is verleend voor de aanschaffing van een tweetal ma chines voor de machinale schoen makerij; een belangrijke aanwinst voor deze afdeling van dag-, maar niet minder van avondschool. Door de R.K. en Chr. Bouwvak patroons was een verzoek ingezon den tot instelling van een metse laars-cursus. Het dagelijks bestuur heeft deze aangelegenheid met een commissie uit die bonden uitvoerig besproken en bracht nu rapport uit. Het bestuur kon zich met een even tuele stichting verenigen wanneer daarvoor voldoende belangstelling bleek te bestaan. Wat zou blijken uit verdere pogingen en onderzoe kingen van de betrokken organisa ties. Later zal dan een beslissing worden genomen. Nog werd besloten de mogelijk heid te onderzoeken van 'n looierij- cursus aan de school, opdat ook deze industrie mettertijd zal kunnen worden voorzien van jonge werk krachten, die reeds theoretische en prac'ische scholing achter de rug hebben. De directeur werd door het be stuur gecomplimenteerd met zijn 50ste verjaardag. Het aantal leerlingen der dag school bedroeg op 1 Januari 330, waarvan deelnamen aan electro techniek 48, schilderen 18, schoen maken 70, smeden-bankwerken 108, timmeren 86. Het aantal leerlingen der avond school bedroeg 251. waarvan elec- tro-techniek 22, lederwaren bewer ken 18, metselen 16, schilderen 18, schoenmaken 54, smeden-bankwer ken 57, timmeren 49. Aan de dagschool kwamen er uit Dongen 2, Drunen 31, Dussen 1, Eethen c.a. 11, 's-Gravenhage 1, 's Gravemoer 1, 's-Bosch 5, Heus- den 11, Loononzand 74, St. Oeden- rode 1, Sprang-Capelle 37, Tilburg 2, Vliimen 38. Waalwijk 88, Waspik 15, Wijk en Aalburg 9, Engelen 2, Terheijden 1. Avondschool: Drunen 21, 's-Gra- vemoer 1, Heusden 4, Loonopzand 55, Sprang-Capelle 30, Tilburg 7, Vlijmen 25, Waalwijk 84, Waspik 5, Wijk en Aalburg 1, Almkerk 1. Voor de V.M.T.O.-cursus lieten zich in 1953 20 nieuwe leerlingen inschrijven. Alhoewel de belang stelling niet ongunstig genoemd kan worden, moet toch worden afge wacht of deze cursus blijvend zal zijn als er niet meer deelname komt. De cursus is van eminent be lang voor hen, die de Middelbare Vakschool of de M.T.S. willen gaan volgen. EEN HULDE AAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR NOORDELIJK NOORD-BRABANT. Zoals bekend heeft de Kamer van Koophandel voor. Noordelijk iNoord-üra- bant te Waalwijk, op 1 Januari iy53 haar 75-jarig bestaan herdacht. De fees telijke viering is uitgesteld tot het ogen blik waarop de Kamer haar nieuw eigen gebouw aan de Wilhelminascraat te Waalwijk zal betrekken, wat zeer zeker eveneens een bijzondere betekenis heett, waar de kamer zoveel jaren heett moe ten worstelen met chronisch gebrek aan ruimte, zodat het apparaat niet steeds kon functionneren als gewenst. Bij een mijlpaal als deze zal men zich tevens dankbaar in herinnering roepen wat de Kamer in al die 75 jaren voor handel en industrie, voor groot- en klein bedrijf is geweest en heeft gedaan, en vtelke onschatbare diensten zij niet het minst in al die jarën aan de middenstand heeft bewezen. Wij noemen hier het Handelsregister, Vestigingswet Kleinbe drijf, de kwestie van uitverkopen en op ruimingen en colportagevergunningen. Wat heeft de Kamer niet geijverd voor verbetering van de waterstaatkundige toestanden, van de verkeersproblemen op elk gebied, voor de verbetering en aan leg van wegen, fietspaden, bruggen, het herstel van de spoorweg in de Lang straat, verbinding Noord-Zuid met vaste oeververbindingen enz. enz. Deze motieven hebben er toe geleid dat zich een comité van aanbeveling heeft gevormd, dat het initiatief durfde nemen voor het aanbieden van een blij vend en passend geschenk ter IVrdenking van t 75-jarig bestaan en de opening Van t nieuwe gebouw en uit waardering voor het vele werk door de Kamer ver richt. Dit comité bes'taat uit de heren A. C. Ballemans, Dongen; Joh. A. van Beek, Made: M Elshout, Drunen; E. van Hoorn, Loon op Zand; F. L. Hartong, Geertruidenberg; Jos. J. Klijberg, Waal- Wijk; G. van Oord, Werkendam; D. van Oss-Van Buren, Waalwijk; J. v. d. Put, Kaatsheuvel; H. J. Schaapsmeerders, Waspik; A. J. Snels, Dongen; P. Steen bergen, Kaatsheuvel; J. v. Strien, Raams- donksveer; Jan Tielen, Waalwijk. Aan alle ingeschrevenen-zal een cir culaire voor dit doel worden gezonden, Waaraan een inschrijfbiljet is verbonden, met verzoek bijdragen voor dit doel te storten op girorekening van de Ned. Handel-Mij. te Waalwijk. Wij mogen de hoop uitspreken dat ve len hieraan zullen deelnemen, opdat een geschenk kan worden aangeboden, de 75-jarige Kamer en 't nieuwe gebouw waardig. ANTOINETTE BLOM SOLISTE TE ZUTPHEN. Naar wij vernemen zal mej. An toinette B ont, concertzangeres al hier, op 13 en 14 Februari a.s. als soliste optreden in de „Judas Mae- cabaus", ora orium van G. F. Han del, bij de Arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks" afd. Zutphen. De begeleiding berust bij het Gelderse Orkest en het geheel staai onder leiding van G. van de Graaff. Dit concert zal door de VARA worden opgenomen en t.z.t. worden uitgezonden. MIJ N HARDTJES: sterke J_ bestrijders van kou en griep. CHK. HIST. KIESVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Op zijn laaiste bespreking nam liet bestuur me. leedwezen kennis van de mededeling van het Prov Groepsbestuur dat het aanzoek van de Chr. Hist. Unie aan de A.R. en S.G.P. gedaan, om voor de a.s. ver- i ezingen voor de Prov. S.a en in onze provincie als protestantse uinstenheid met 1 gemeenschap pelijke lijst uit te komen, eerst door de S.P.G. en daarna door de A.B. van de hand gewezen is. De C.H.U. zal hierin echter moe ten berusten en nu straks met ailc gepas.e middelen machten om ook in de Prov. Sta.en onverzwakt te bhjven, zoals zij daar thans aan wezig is. De groslijst werd verder bespro- ken en de afvaardiging geregeld ooi de aanstaande vergadering .e Breda, waar deze lijst dan defini tief wordt vastgesteld. In Almkerk wordt dezer dagen een districtsvergadering gehouden waar de te voeren propaganda na- (iei geregeld wordi. Zo enigszins mogelijk, zal daarbij ook deze p aatselijke vereniging aan\vezi° zijn. SCHAKEN. Zaterdag 13 Februari a.s. speelt «r Ve" al van r,e Schaakclub „Waalwijk" haar voorlaatste com petitiewedstrijd. A.s 'jegens ander fungeert dit maal het ien al van de Schaakver eniging „Her.ogstad" uit 's-Boscli. Aangezien de positie van Waal wijk op de ranglijst aanmerkelijk beneden haar s and is, moet deze wedstrijd beslist gewonnen wor den. Immers, nadat Waalwijk ja renlang achtereen tot de serieuze kanshebbers op 't kampioenschap mocht worden gerekend, toeft on ze vereniging momenteel in de on derste regionen. Hopelijk is het slechts een tijdelijk verblijf. Daar toe is het ech er nodig, dat mid dels een fikse eindspurt de laatste

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1