Waalwijkseen Langsiraatse Courant Waalwijk staat «ooi een omvangrijke taak. Belangrijke beslissingen in Waalwijkse Raadsvergadering. DE WONINGNOOD IN WAALWIJK JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Medisch Centrum - Nieuwe Subsidie Kruis verenigingen - Subsidie Dodenherdenking Verplaatsbare Muziekkiosk - Speeltuin in Antoniusparochie - Verbouwing Baard- wijks Patronaat. HET BAARDWIJKSE PATRONAAT. DE ECHO \PJ HEI ZUIDEN 'V - -- - WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur Bureaux: GROTE STRAAT 205, Voordat de gemeenteraad van Waalwijk Donderdagavond een langdurige bespreking wijdde aan de begrotingen voor 1954, kwa men een aantal punten aan de orde die ook zeer belangrijk wa ren Het betrof hier bovengenoemde voorzieningen waartegen geen van de leden enig bezwaar had, al gaven zij wel aanleiding tot enkele informaties en opmerkingen, waarvan wij hieronder verslag zullen doen, om elders „enige" ruimte te wijden aan de behande ling van de begroting. 75e JAARGANG No. 14 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TELEGR.-ADRES: „ECHO" ALVORENS DE RAAD ZIJN VOLLEDIGE GOEDKEURING HECHTTE AAN DE BEGROTING 1954 WERDEN BELANG RIJKE PUNTEN VAN HET GEMEENTELIJK BELEID ON DER DE LOUPE GENOMEN. Het was ruim een uur voorbij middernacht toen burgemeester Teijssen de hamer voor het laatst kon laten vallen, ten teken, dat hij zijn begroting veilig door de branding der meningen had geloodst. Nu had hij vaste grond onder de voeten en kon het gemeentebestuur beginnen aan de be langrijke taak die in deze begroting ligt vervat. Daarbij weten burge meester en wethouders, dat zij ondanks die branding der meningen, die echter niet zo hevig was, dat zij groot gevaar betekende voor een be houden aan wal brengen van de begroting, in alle opzichten kunnen reke nen op de steun en het vertrouwen van de raadsleden, die niet nalieten hun grote waardering uit te spreken voor het werk, dat B. en W. in het verleden hadden verricht en hun beste wensen mee te geven bij het om vangrijke werk dat B. en W. aan de hand van deze begroting gingen verrichten. HET MEDISCH CENTRUM. Nadat de ingekomen stukken in deze vergadering, waarbij de heer de Kort wegens ziekte niet aanwe zig kon zijn, voor kennisgeving wa ren aangenomen, stelde burgemees ter Teijssen, die op moeilijk te over treffen wijze de te behandelen pun ten en de omvangrijke begroting toelichtte en waar dat nodig was 't beleid van B. en W. te dien aanzien verdedigde, aan de orde, het toe kennen van een gemeentesubsidie aan de Stichting „Medisch Cen trum" i.o. De heer v. d. Hoven dankte het gemeentebestuur voor het royale standpunt dat men had ingenomen ook t.a.v. de subsidiëring van de andere Kruisverenigingen. Maar, vroeg hij, heeft het college in zijn spontaniteit misschien niet erg roy aal de zaak bekeken. De stichting vroeg een subsidie voor 1954; in 't ontwerpbesluit wordt gesproken van „tot wederopzeggens toe". Ook de heer Brouwer toonde zich zeer ingenomen met dit voorstel; hij vroeg of het mogelijk was dat ook van buiten de gemeentegrenzen ge bruik werd gemaakt van deze in stelling. De heren v. Seters en Mombers betuigden eveneens hun grote er kentelijkheid voor de medewerking die de gemeente wilde verlenen aan dit zo belangrijke Medisch Cen trum. Inderdaad, antwoordde de voor zitter de heer van den Hoven, gaat het voorstel verder dan het verzoek. Maar de Stichting dient te weten op welke kurken zij financiëel zal dfij-, ven. Of ook personen van buiten de gemeente gebruik konden maken van het Medisch Centrum, was af hankelijk van de verrichtingen; de kraamverzorging bijv. strekte zich verder uit dan de gemeente. Deze zaak echter regardeerde in de eerste plaats de stichting en dan de insti tuten die in het Centrum werden ondergebracht. De gewijzigde subsidieregeling ten behoeve van de Kruisverenigingen had de volle insemming van de le den, evenals het voorstel tot 't vast stellen van de onderwijsvergoedin- gen. SUBSIDIE VOOR „OEFENING EN VERMAAK". Verschillende leden konden zich aanvankelijk niet verenigen met de voorgestelde subsidie aan „Oefening en Vermaak"; de Liedertafel vroeg voor de uitvoering van Mozarts Re quiem een subsidie van f 425.ter wijl B. en W„ evenals vorig jaar. voorstèlden een subsidie van 350.- te verlenen. De heer Brouwer zei o.m.: Wan neer wij onze gedachten nog eens laten gaan naar het grootse evene ment van de dodenherdenking van vorig jaar, dan is er alleszins reden om, wanneer de Liedertafel niet met dit bedrag kan toekomen, de zaak nog eens te bekijken. De heer v. Seters, die er op wees dat de dodenherdenking voor een gedeelte een taak was van de over heid en dat deze herdenking zoals „Oefening en Vermaak" dat 't vorig jaar deed, op buitengewone wijze was geslaagd, was ook van mening dat B. en W. de gevraagde subsidie zouden moeten toestaan. Inderdaad, antwoordde de voor zitter, ook de gemeentelijke over heid kan zich bij de dodenherden king niet onbetuigd laten. Als de ge meente hier echter subsidie geeft met de bedoeling deze uitvoering te kunnen doen plaats vinden, dan is dit in het kader van de overweging, dat de gemeente een financiële bij drage heeft te leveren, maar dat van de andere kant ook het parti culier initiatief zich niet onbetuigd kan laten. Het vorige jaar hebben B. en W. deze subsidie willen verlenen en zich ingespannen, omdat spoed ge boden was om van Ged. Staten de goedkeuring te verkrijgen. De om standigheden zijn dit jaar nagenoeg onveranderd gebleven; het zou niet juist zijn nu het bedrag te verho gen. De heer Meys kreeg gelegenheid er op te wijzen dat de dodenherden king niet afhankelijk was van deze uitvoering, die werd gegeven bij gelegenheid van de dodenherden- kign. De dodenherdenking als zo danig werd door Waalwijks Belang georganiseerd. De heer Brouwer merkte o.a. nog op, dat als de vereniging met het vorige bedrag had kunnen volstaan, zij nu niet om een verhoogde sub sidie had gevraagd. De voorzitter betoogde nogmaals dat er eigenlijk niets veranderd was sinds het vorige jaar. Veronderstel, zei hij, dat U anders zou besluiten dan B. en W. voorstellen, welke mo tieven moeten hiervoor dan bij Ged. Staten worden aangevoerd? We hebben geen andere mogelijkheid gezien. Wethouder Smolders merkte nog op, dat B. en W. vorig jaar „Oefe ning en Vermaak" hadden gesugge reerd een klein entrée te heffen, daar zou geen enkele bezoeker iets op tegen hebben. Het zelfde was ook thans weer onder de aandacht van het bestuur van de Liedertafel gebracht. De heren v. Seters en Brouwer lieten zich door deze toelichtingen overtuigen en zo werd het voorstel van het college aangenomen. MUZIEKKIOSK. Toen B.'en W. voorstelden om een verplaatsbare muziekkiosk aan te schaffen, zoals er een op de Efte- ling werd gebruikt en zoals er ook een op de SLEM had gestaan, wees de heer Mombers er op dat een dergelijke kiosk vooral teer was wat de kapconstructie betrof, terwijl hij ook alle aandacht van B. en W. vroeg voor een deugdelijke lichtin stallatie. Als direct geïnteresseerde juichte de heer Duyvelaar dit voorstel van harte toe. Ook hij bracht onder de aandacht van B. en W. dat de ver lichting van een muziekkiosk in de repel onvoldoende was. B. en W. zouden graag met de ge maakte opmerkingen rekening hou den, zegde de voorzitter toe. SPEELTERREINEN. Het voorstel tot aanleg van een speeltuin in de St. Antoniusparochie had de volledige instemming van de heer Verdoorn. We hadden ons niet kunnen voorstellen, zei hij, dat zo snel aan de suggestie, die de heer van den Hoven het vorige jaar deed, gevolg zou worden gegeven. Wanneer zouden de andere speel terreinen worden aangelegd? Ook de heer v. Seters juichte het voorstel toe; speciaal toonde hij zich er mee ingenomen dat het eerste terrein in de druk bewoonde St. Antoniusparochie zou komen. Hoe hadden B. en W. zich 't toe zicht voorgesteld, vroeg hij. De heer Kemperman, die zich er ook volkomen mee kon verenigen, had gemeend te mogen verstaan dat het toezicht door buurtverenigingen zou worden uitgeoefend; waren dit ook werkelijk buurtverenigingen die alle geledingen van de bevolking omvatten. De heer Brouwer was eveneens enthousiast; hij wees er op dat in de Antoniusparochie nog steeds een goede buurtvereniging bestond, naar hij meende. Ook in de andere wijken moest men binnen niet al te korte tijd over gaan tot het vormen van dergelijke verenigingen. De heer van den Hoven rectifi ceerde de heer Brouwer dat hij wel zou bedoelen „binnen niet al te lange tijd". B. en W„ antwoordde de voorzit ter, zullen voortgaan met het aan tal speelterreinen uit te breiden, zodra men enige ervaring had op gedaan met het eerste. Over 't toe zicht was nog niet gesproken; B. 'en W. zouden op enigerlei wijze contact zoeken met de bewoners, om van die kant het toezicht te doen plaats vinden; het was van zelfsprekend dat de gehele bevol king hierbij betrokken zou zijn. De heer Brouwer was zeer erken telijk dat de heer van den Hoven en later ook de voorzitter hem op de been hadden geholpen, toen hij even was uitgegleden. Het is zaak, zei de voorzitter, dat U de schaatsen goed onderbindt, als U hier binnen komt. De heer van den Hoven hoopte dat, wanneer in een bepaalde buurt het speelterrein geen succes zou blijken, men ze in een andere buurt toch niet achterwege zou laten. De omstandigheden konden vaak ge heel verschillend zijn. En de heer v. Seters betoogde dat het terrein in de Antoniusnarochie niet alleen een proef moest zijn. Nogmaals zette de voorzitter uit een dat men eerst enige ervaring moest hebben, en dan dacht men niet, zei hij. in de eerste plaats aan de jeugd, maar vooral aan de ex ploitatie en het toezicht. De heer v. Seters stelde hij volkomen ge rust. De heer Pullens was zeer enthou siast over het voorstel tot verbou wing en verbetering van 't Baard- wij kse Patronaat, de oude openbare school. Het was noodzakelijk dat er in Baardwijk op dit gebied een goe de voorziening kwam. Hij vroeg of het niet mogelijk was de entrée te projecteren aan de voorzijde, aan de straatzijde dus. De heer Verdoorn vroeg of het piet riskant is gasverwarming in 't Patronaat toe te passen. Hij had laatst affiches opgemerkt waarop B. en W. meedeelden dat men ui terst zuinig moest zijn met gas; juist op het moment dat het 't meest no dig was, bleek het onbetrouwbaar. De heer Talsma wilde in het ont werpbesluit de bepaling opgenomen zien dat er eventueel door de ge meente ingegrepen kon worden, wanneer het kerkbestuur een ver eniging of organisatie de toegang tot het gebouw weigerde, op gronden die niet door het gemeentebestuur konden worden gedeeld. De opmerking van de heer Pul lens beantwoordde de voorzitter, door mee te delen dat het college een project had laten maken met de ingang aan de voorzijde; maar op de eerste plaats bracht dit belang rijk hogere financiële uitgaven met zich, terwijl dan ook de kiosk zou moeten verdwijnen. Maar de heer Pullens kon er niettemin van ver zekerd zijn dat er een alleszins ac ceptabele oplossing kwam. Betreffende de gasvoorziening, zei de voorzitter dat het gemeente totaal Samenwoningen te Waalwijk elders totaal Gezinnen woonachtig in vrije woningen te Waalwijk Idem elders totaal bestuur een telegram had ontvan gen van de Staatsmijnen, dat de gasafgifte met 10% moest worden beperkt; er moest snel worden ge handeld en het gemeentebestuur be richtte toen de scholen met gasver warming, dat voorlopig geen gas kon worden Verstrekt, wilde de toe voer niet in gevaar komen. Enkele dagen later waren de Mij nen de toestand weer meester. Maar. zei hij, ook de gemeenten waar men zelf gas produceerde, zaten met aan zienlijke moeilijkheden. En als we een eigen gasfabriek hadden gehad, zou de capaciteit hiervan ook wel te kort geschoten zijn. De verwar ming in het Patronaatsgebouw zou meestal 's avonds nodig zijn, wan neer het gevaar voor te weinig gas nagenoeg niet bestond. De heer Talsma kreeg ten ant woord dat primair de gemeente de beschikking hield over het gebouw voor doeleinden van de gemeente zelf, zoals bijvoorbeeld voorlichting in het kader der Bescherming Be volking, doorlichting etc. Daarnaast hield het kerkbestuur er zeggen schap over. Of en in hoeverre de bedoelde bepaling in het ontwerp besluit kon worden oncenomen, hing af van het contact dat B. en W. nog zouden hebben met 't kerk bestuur. Er zou echter alle aandacht aan worden besteed, zegde de voor zitter toe. Alle overige punten, ook die van de aanvullende agenda (we publi ceerden ze reeds eerder met prae- advies) werden zonder slag of stoot vervolsens aangenomen, zodat de behandeling van de begroting een aanvang kon nemen. Hiervoor ech- ter verwijzen we U naar hiernaast. HET SPORTPARK EEN PUNT VAN BESPREKING. Voordat burgemeester Teijssen de ,e- iegenheid gaf tot het houden van alge mene beschouwingen, waarbij de heren leden van de rapport-commissie het eerst aan de beurt zouden zijn, dankte hij deze leden hartelijk voor het werk dat zij hadden verricht. Namens de commissie sprak de heer Duyvelaar dan allereerst zijn voldoening uit over het feit, dat B. en W. twee voorstellen van de commissie hadden overgenomen, namelijk tot verhoging van de subsidies aan de beide Harmonieën en tot verhoging van het presentiegeld voor raads- en commissievergaderingen. Hij betreurde echter het standpunt dat B. en W. innamen ten aanzien van de subsidie aan Het Brabants Edel Ambacht, welke subsidie, ondanks het voorstel van de commissie, in de ogen van B. en W. 256 256 167 73 240 240 211 79 290 290 786 786 100 886 51 496 25 521 100 170 791 woningen. geen gratie vond. De heer Duyvelaar achtte de doelstelling van de vereniging van die aard dat deze geringe subsidie was gemotiveerd en de commissie hand haafde daarom haar voorstel, j Tegen de subsidie aan de toneelver- eniging O.O.G. wilde de commissie zich j niet verzetten, maar wel meende zij, dat men zich op gevaarlijk terrein begaf. Waar ligt de grens, vroeg hij, wanneer men spreekt over de culturele taak en wie beoordeelt het in aanmerking komen voor subsidie op deze gronden. Persoonlijk had hij zich nog geen defi nitief oordeel kunnen vormen over het sportpark, door de voorzitter ter sprake gebracht in zijn nieuwjaarsrede. Dit was een vraagstuk van zodanige omvang, dat een commissie ad hoe hier op haar plaats was. Sprekend namens de woonruimtecom missie gaf hij een overzicht van de toe stand op woninggebied in de gemeente, zoals we dat elders in zijn geheel publi ceren. De heer Meys, die ook deel uitmaakte van de commissie van onderzoek, deed het genoegen, dat B. en W. toezegden dat alleen in bijzondere gevallen op het gebied van de woningarchitectuur mede werking zou worden verleend door de gemeente. Hij hoopte, dat het inderdaad bij bijzondere gevallen zou blijven. Er was toch genoeg werk bij de dienst ge meentewerken. Hij beklemtoonde vervolgens zeer de wenselijkheid van een commissie van advies voor de dienst gemeentewerken; en hij wees in dit verband op de com missie van bijstand voor de bedrijven, die zeer prettig werkte en die zeer ge apprecieerd werd door de betreffende wethouder. Vooral met het oog op de grote kapitaalswerken was het advies van de commissie gewenst. Het was bijvoorbeeld voor de raad zeer moeilijk nu reed s een oordeel te vellen over het vraagstuk van een sportpark, zelfs in principe, omdat er niets van bekend was, o.a. wist men niet hoe grote uitgaven hiermee ge moeid zouden zijn. Hier lag een taak voor de commissie, om deze kwestie te onderzoeken. We gaan de sportvelden bundelen, aldus de heer Meys, is het dan op de eerste plaats niet nodig de clubs te gaan bundelen, wil men het sportpark rendabel maken. In principe voelde hij voor alles wat de gemeente groot kon maken, en in dat opzicht was hij in principe ook voor een sportpark. Maar de zaak moest eerst eens behoorlijk worden onderzocht. EEN DOORN IN HET OOG. De heer Kemperman wilde de vorige sprekers, ook leden v. d. commissie, aan vullen, door te wijzen op een belangrijk punt: namelijk ook bij de herbestrating van de Noorder Parallelweg, tevens ook de fietspaden te verbeteren en te ver leggen; zoals de fietspaden thans lagen waren ze voor velen een doorn in het oog. Speciaal de verhoogde fietspaden tep westen van de Stationsstraat waren zeer gevaarlijk, vooral ook nu ze ook door bromfietsers werden gebruikt. De herbestrating van de Noorder-parallel- weg, zag hij als een gelegenheid verlost te worden van deze fietspaden; nog nooit had hij iemand ontmoet die er mee ingenomen was, de meesten vonden het ondingen. Hij wilde de fietspaden op ge lijk niveau brengen met de weg en een witte band aanbrengen als afscheiding. De MOGELIJKHEID VAN EEN ENTREPöT. Uw redevoering in de eerste vergade ring van dit jaar, aldus de heer van den Hoven, en de Memorie van toelichting bij de begroting geven blijk van het gro te werk waarvoor Waalwijk gesteld wordt. Van harte kon hij de plannen toejui chen, er lag in Waalwijk een grote ex pansie voor het grijpen. Er waren een paar punten die de heer van den Hoven van zeer veel belang achtte. Hij betoogde in dit verband dat onze industrie en onze handelskantoren voor een groot gedeelte ingesteld zijn op de import. Maar wat we nog niet hadden hier, dat was de mogelijkheid van entre pot, waarin wellicht bij het havenplan voorzien kon worden. Veel ingevoerde goederen werden in Waalwijk verhan deld en belangrijke invoerrechten waren hierop verschuldigd. Dit moest geen fic tief entrepot zijn, maar een stenen; we hadden hier de inspectie van de belas tingen en de actieve dienst, zodat die hier vol zou kunnen werken. Een dergelijke voorziening zou de im port ongetwijfeld stimuleren en wellicht zouden we nog veel deviezen vangen. Sprekend vervolgens over het sport park, zei de heer v. d. Hoven, dat hij het plan had bekeken; maar hij moest zeggen, dat hij het allerminst een alge hele oplossing vond voor de Waalwijkse sport. Hij zag er niets anders in dan een verandering van de situatie en een klei ne uitbreiding van drie sportvelden die nu al bij elkaar lagen. Waar blijft men met het RWB-terrein, dat ook door de twee H.B. Scholen wordt gebruikt; dit komt langzamerhand in gevaar. Is het niet gewenst, dat er in Besoijen ook een gelegenheid komt waar een aantal spor ten beoefend kunnen worden. In dit plan werd de algemene sport niet gediend; hij mistte de athletiek, de wielersport, en een heel belangrijk on derdeel, een overdekt zwembad. Wanneer we nu toch in het Hertog Janpark, aldus de heer v. d. Hoven, een centrale verwarming hebben liggen, is het dan niet mogelijk, dat de gelegenheid wordt geopend, dat ook 's winters ge zwommen zou kunnen worden. Er zijn zelfs mensen die dit voor hun gezondheid nodig hebben. We zien, vervolgde de heer van den Hoven, herhaaldelijk stra ten leggen, verbreden enz., maar wordt de gemeente hierin altijd geadviseerd door deskundigen. En speciaal doelde hij op de vluchtheuvel, een pracht object om de snelheid van de auto's te ver minderen, maar de vluchtheuvel ligt er op een heel ongelukkige wijze; nogmaals was er een verkeerstechnisch advies ge vraagd? NAMENS SOCIALISTISCHE FRACTIE. Namens de socialistische fractie in de raad sprak de heer Talsma, die zich zeer ingenomen verklaarde met de acti viteit van de topfunctionarissen, ondei wie zich de laatste tijd nogal mutaties hadden voorgedaan. Speciaal toonde hij zich erkentelijk jegens de burgemeester, die een eigen stempel drukte op het ge meentelijk beleid, en jegens de secretaris de heer Vlaar. De resultaten van het afgelopen jaar gaven reden tot voldoening, en die van dit jaar hopelijk ook, al meende hij eni ge opmerkingen te moeten maken. De volkshuisvesting noemde hij een zwak punt; dank zij de activiteit van B. en W. was de gemeente een aanzien lijk aantal woningen rijker geworden, maar het aantal van 2000 pendelarbei ders demonstreerde een aanzienlijk te kort. Ondanks het optimisme van burge meester Teijssen ten aanzien van het toekomstige bouwvolume, durfde de heer Talsma niet te hopen, dat de gemeente in 1960 geen enkele woning meer te kort zou hebben. In dit verband vroeg hij een overzicht van de 170 krotwoningen en de moti vering. Hij kon zich verenigen met het stre ven naar eigen woningbezit, maar niet wanneer de particulieren deze woningen zouden gaan exploiteren. De huurverhoging had enkele rotte plekken aan het licKt gebracht en hij wees op 7 huisjes, waarbij slechts twee toilets waren, waarvan 27 personen ge bruik moesten maken. De huur van deze huisjes, die een gevaar waren voor de geestelijke gesteldheid van de betrokke nen was tot f 2,85 verhoogd. Hij wees op de mogelijkheid, dat de verhoging van de huur van onbewoon baar verklaarde woningen te niet ge daan kon worden. Na gesproken te hebben over de wo- ningtoewijzingspolitiek, waarmee hij zich niet geheel kon verenigen, bracht hij on der de aandacht van B. en W„ dat de woningadviescommissie vaak aan aller lei insinuaties bloot stond; door een re gelmatige en juiste voorlichting door B. en W. kon dit voorkomen worden. Het grote aantal pendelarbeiders was een bewijs van de momentele honger naar industrie-arbeiders; hij betoonde zijn erkentelijk voor de bemoeiingen van het college om meer en gevarieer de industrie hier te krijgen. Met genoegen had hij gezien, dat ook op het terrein van de sociale voorzienin gen de gemeente stimulerend werkte. Hij sneed vervolgens het probleem van de woonwagenbewoners aan en hij be- critiseerde de toestand in het woonwa genkamp; hij betwijfelde het of er zo een menswaardige toestand geschapen kon worden. Hij schaarde zich achter de pogingen van B. en W. de vrije tijdsbesteding vol doende mogelijkheden te bieden; in dit verband betreurde hij het echter dat B. en W. geen kans hadden gezien de Gil denbond voor het doel van de vrije tijdsbesteding te gebruiken. De heer Talsma brak vervolgens een lans voor de huisvlijt, de zelfwerkzaam heid op cultureel gebied, over de bur gerschapzin, terwijl hij de subsidie aan de jeugdverenigingen graag op dezelfde manier geregeld zag als die aan de Kruisverenigingen, dus niet naar ledental maar naar prestaties. En na dé medewerking van zijn frac tie aan de totstandkoming van de speel tuinen beloofd te hebben, kwam hij te spreken over het sportpark. Hij vestigde de aandacht op de grote waarde van een goede sportbeoefening; maar, zei hij, de kosten van inrichtingen en velden e.d. waren zo groot, dat geen vereniging hieraan kon voldoen. Hier lag een plicht voor de gemeente de omstandigheden zo gunstig mogelijk te maken, en mogelijk heden te scheppen, niet alleen voor de aanhangers van Koning Voetbal. Hij suggereerde de mogelijkheid van een hal, waarin zaalsporten beoefend konden worden, waarin conferenties ge houden konden worden en uitvoeringen gegeven, die wellicht door diverse scho len gebruikt zou kunnen worden als gymnastieklokaal. Zouden B. en W„ vroeg hij voorts in het kader van zijn „sportpraatje" het ge mengde zwemmen niet kunnen invoeren. In een naburige gemeente was het met stille trom ingevoerd en mensen die graag gemengd zwommen, zouden nu daarheen gaan. Het slot van zijn algemene beschou- winq wijdde de heer Talsma aan de po litieke aspecten van de raad, waarbij hij te spreken kwam over de wethouders- verkiezinq, toen een deel van de raad het alqemeen belang voor het eigen par- tiihelanq uit het oog dreinde te verhezen; gplukkio had men uiteindelijk toch de juiste keuze weten te doen. Ook oefende hij kritiek uit op de sa menstelling van de raadscommissies, waarin andere groeperingen slechts bij gratie van de confessionele partijen een zetel kregen.Hier wordt met de wens van de kiezers gesold, aldus dhr. Tals ma. Hij herinnerde aan de stemming voor de begrotingscommissie, toen de heer Verdoorn, voordat een herstemming tussen hem en de heer Kemperman zou plaats hebben, verklaarde een eventuele benoeming niet aan te zullen nemen; toch kreeg hij nog 6 stemmen. Was hier sprake van een streven der confessionele partijen om de anderen uit de commis sies te weren? Hij gaf tenslotte de verzekerinq dat ook de Partij van de Arbeid volgens eigen inzicht streefde naar de bloei van de gemeente. DE SLEM: Van bij'zondere betekenis. De heer v. Seters wiidde een uit voerige en gedegen beschouwing aan de tentoonstelling SLEM, sneciaal aan dat ene aspect van de SLEM de goede samenwerking die hier was gedemonstreerd tussen de ge hele bevolking, maar vooral ook tussen de werkgevers en de werk nemers Deze samenwerking en deze goede verstandhouding zouden Waalwijk veel doen bereiken. De iaren hadden veel eele°rd en de arbeiders wisten dat door samen- i werking heel veel tot stand komt; totaal Minstens 100 gezinnen die bij anderen inwonen, staan om de een of andere reden nog niet te Waalwijk als wo ningzoekend ingeschreven algeheel totaal Sinds 1 Januari zijn weer ingeschreven, in totaal 51 geval len, t.w. 26 gezinnen, die een vrije woning bezitten, 6 sa menwoningen, en 19 huwelijkscandida ten Per 10 Februari j.l. bedroeg het woningtekort dus 786 minus 290 (vrije woningen) 51 minus 26 (vrije woningen) totaal Hierbij zijn te voegen plm. 100 niet-ge registreerde samenwoningen Tenslotte staan op de nominatie om afgebroken te worden plm. 170 woningen. De meeste dezer woningen zijn wel begrepen in bovenvermeld aantal van 290 en 26 en die nen dus alle (in feite) gevoegd te worden onder „woningtekort" Totaal woningtekort (inclusief afbraakgevallen) per 10 Februari 1954 Bij de algemene beschouwingen over de Begroting 1954, die Donderdagavond in de Waalwijkse Raad zijn gehouden, gaf de heer G. Duyvelaar een over zicht van de toestand zoals die momentcel in onze gemeente is op het gebied van de woonruimte. Per 1 Januari 1954 bedroeg het aantal woningzoekenden te Waalwijk 786 Verdeeld als volgt Huwelijkscandidaten binnen Waalwijk 183 buiten 73

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5