DE OPDRACHT ROBERT MERSHAM 6 36). bij de arbeiders was ook liefde voor hun vak, hetgeen ook zo mooi tot uiting was gekomen bij de tentoon stelling. In dit verband wijdde hij zijn aandacht aan de industriële aspec ten van de gemeente; het was de taak van het gemeentebestuur nieu we industrieën hier te krijgen, maar ook te zorgen dat de bestaande in dustrie werkgelegenheid bleef ver schaffen aan de arbeiders. De or ganisaties, verklaarde de heer v. Seters, zullen hun volle kracht en medewerking geven aan de bloei van onze industrie en ook de ar beiders zullen hieraan meewerken. Onze industrie moest kunnen con curreren, en dat kon zijn alleen als er een goede verstandhouding was, een grote samenwerking én liefde voor het vak. In het probleem van de pendel arbeiders vond de heer v. Seters onder meer aanleiding de vraag te stellen hoe het, wanneer we spra ken van industrialisatie, mogelijk was dat bestaande industrieën zich van hier gingen verplaatsen. Dit noemde hij' geld verspillen. Hier was toch 't centrum van de schoen industrie; waren er elders betere moeilijkheden? Hij vond een in dustrialisatie die zo door de over heid werd gestimuleerd, niet de juiste. Waarom, vroeg hij, sprekend over het woningprobleem, wijst de over- heir'i Waalwijk niet meer woningen toe. Warmt zich degene die 't dichtst bij het vuur zit het beste? Ondertussen wist hij dat het col lege alle mogelijke moeite deed. Hij kon zijn pessimistische kijk op de flatwoningen nog niet prijsgeven; hij hoopte niettemin dat hij het mis had. Hij had een vermindering van 't gasverbruik geconstateerd (al bleek later bij de repliek dat die aanmer kelijk geringer was dan hij zei) en hij zocht de reden hiervan in het feit, dat de gasprijzen te hoog wa ren. Sprekend over de vele verbalen die er werden gemaakt, informeer de hij of er wel voldoende werd ge waarschuwd eerst en vermaand. Ten aanzien van het sportpark zei de heer v. Seters, dat de sport zich dermate heeft ontwikkeld, dat het niet doenlijk was dat alle sportver enigingen eigen velden gingen aan leggen. De tijdsomstandigheden hebben zich zo ontwikkeld, dat het zeker gedeeltelijk op het terrein van de gemeente ligt de mogelijkheid van voldoende sportvelden te scheppen. In zoverre was hij het er mee eens, dat men tot de realise ring van een sportpark overging. Na zijn erkentelijkheid te hebben uitgedrukt dat de B.L.O.-school een nieuwe huisvesting zou krijgen, dankte hij burgemeester en wethou ders voor hetgeen in 1953 tot stand was gebracht, terwijl hij voor 1954 hun het beste toewenste. Hij was bijzonder getroffen door het laatste gedeelte uit de rede van de burgemeester, toen die sprak over oprechtheid en samenwerking in de raad. Ik heb mijn taak nooit anders gezien, zei hij, dan dat ik hier de belangen van de gemeente moet behartigen. Ik ben gekozen onder zeker eomstandigheden, waar op ik nu niet meer in zal gaan; ik ben echter bereid met iedereen sa men te werken en persoonlijk draag ik iedereen een goed hart toe. Ook de heer Brouwer betuigde zijn instemming met het sportpark plan in principe. Hij vroeg de aan dacht voor de demping van de sloot langs de Kloosterweg; was erken telijk voor de subsidie aan O.O.G.; in het aan deze toneelvereniging verbonden knapenkoor zag hij nog een argument voor het toekennen van de subsidie. Hij hoopte tenslotte dat de opzet van de begroting in alle opzichten zou slagen. ONJUISTE REGERING S- POLITIEK. De heer Verdoorn wilde evenmin nalaten woorden van lof te richten tot B. en W. en hun medewerkers voor het omvangrijke werk dat het afgelopen jaar is verricht en waarvan ook thans de begroting weer getuigde. Met grote voldoe ning, aldus spreker, zien we de groei van onze stad, waarin 't goed is te wonen. Hij wilde op het gebied van de woningnood B. en W. allerminst sti- FEU1LLETON van „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduyn. „Van het Westen is een boodschap gekomen", begon hij. Flanders sprong op. „De boodschap is in alle richtingen door de lucht gedragen", ging de neger verder. „Zo hebben ook wij de woorden van het blanke opperhoofd ontvangen. Wij hebben geantwoord dat ge hier zijt met de blanke vrouw en als ge luistert, zult ge horen dat onze woorden reeds verder gedragen worden naar de gene, die ons boodschapte. Wanneer de nacht valt, zullen ook uw woor den teruggezonden zijn". „Ja, maar vertel mij, wat men ons boodschapte en wie is 't blanke opperhoofd?" vroeg Flanders ge jaagd. „Mersham roept Flanders en An drews", luidden de woorden, ant woordde de neger. Na nog even naar de rustig sla pende Marion omgezien te hebben, muieren, dat was niet nodig, al het mogelijke werd gedaan om hier verandering in te brengen. De regeringspolitiek in het ver leden was mede oorzaak van de woningnood van vandaag; alle ener gie werd bij de particuliere bouwers de kop ingedrukt; de opbrengst van de huren moest in overeenstemming komen met de stichtings- en onder houdskosten. Het stemde hem tot verheugenis dat er steeds meer particulieren gingen bouwen. Hij wilde graag de medewerking van het gemeentebe stuur inroepen, om de particuliere bouwers zo vlug mogelijk te helpen, waar het betrof de administratieve formaliteiten. Hij bracht hulde aan het betreffende personeel hier ter plaatse, maar elders scheen bureau- craticus ten troon te zitten en te heersen. Speciale aandacht vroeg de heer Verdoorn voor de bouw van Mid denstandswoningen tegen een prijs die binnen het bereik lag van de middenstand; in tegenstelling tot de huur van de flatwoningen die bui ten het bereik van de middenstand lagen. De Bescherming Bevolking moest een ruime plaats innemen in het ge meentelijk beleid; de Russische ko los, aldus de heer Verdoorn, staat in het hart van Europa en hij be schikt over een geweldig oorlogs apparaat; we moeten ons niet ge vangen geven in de ban van de vrees, maar wel al onze medewer king geven aan een goede organi satie van de Bescherming Bevol king. Voorzorg voorkomt zorg. VOORZIENINGEN GEVRAAGD Bij zijn algemene beschouwingen vroeg de heer Verdoorn ook de aan dacht voor enkele minder juiste toestanden, met het oog waarop voorzieningen getroffen dienden te worden. Zo wees hij op enkele tuintjes in de Putstraat en op de hoek Put straatParallelweg, die onze mooie gemeente ontsierden. Hij vroeg sintels aan te brengen op de strook in de Putstraat tussen de trottoirband en het tegelpad. Het was hem voorts bekend dat in bepaalde straten voor precies de zelfde woningen een verschillende huur werd betaald; hoe kwam dat, en kon deze onbillijkheid niet on gedaan worden gemaakt. In de Schotsestraat was geen straatverlichting; het contrast met de andere straten die in een zee van licht baadden was zo sterk. De urinoirs in de Besoyensestraat en op het Westeinde verkeerden in verregaande staat van ontbinding. Betreffende de toegangswegen vroeg hij een zo spoedig mogelijk herstel van de Meerdijk, terwijl en kele lichtpunten daar geen overbo dige luxe zouden zijn. De voorgenomen bestrating van de le Zeine moest zo spoedig mo gelijk ter hand worden genomen; anders moest men desnoods maar een provisorische verbetering tot stand brengen. Met betrekking tot de spoorver binding betuigde hij graag zijn gro te waardering voor de grote be moeiingen die B. en W. op dit stuk hadden. We denken met enige hui vering, aldus de heer Verdoorn, aan de chaos die ontstaat wanneer door de gladheid de bussen voor enkele dagen eens uit zouden vallen. De haven was het grote zorgen kind van de gemeente; hij hoopte op een spoedig, afdoend, concreet en ook uitvoerbaar plan. Hij vroeg o.m. ook of het mooie raadhuis gedurende de zomerdagen niet voor het publiek kon worden opengesteld, om zo ook het vreem delingenverkeer naar onze gemeen te te bevorderen. Hij betuigde zijn instemming dat er aan de behoefte aan ontspanning voor de rijpere jeugd werd tege moetgekomen; in het algemeen had hij geen bezwaar tegen een sport park, als dat voorzag in die behoef te; maar de sportbeoefening moest nooit ontaarden in sportverafgoding en sportverdwazing. In dit verband kon hij naar a.r. inzicht het niet anders dan betreu ren, dat de sportbeoefening zo vaak de Zondagsrust verstoorde. Na verklaard te hebben het alge meen belang te zullen dienen naar de anti-revolutionaire beginselen, zei hij dat dank en hoop paste; dank voor de groei en de welvaart van de gemeente, en de hoop dat onze stad trok Flanders de man uit de hut. „Dus Mersham leeft?" vroeg hij opgewonden. „De doden roepen niet", was het rustige antwoord. „Man, schiet op", riep Flanders nu. „Wat nog meer?" Het dorpshoofd ging voort: „Wan neer mijn boodschap jullie bereikt, direct antwoorden, waar jullie je bevinden. Wij zullen jullie met vliegtuig halen". „Allemachtig", liet Flanders zich ontvallen. „Vliegtuigen?" Hij dacht snel na. De situatie moest volko men veranderd zijn. Mersham leef de en beschikte over vliegtuigen. Er waren wonderen gebeurd, dat kon niet anders. „Geef de volgende boodschap door", antwoordde hij. „Hoe ver is het hier van Leopoldsville? Wat is de naam van uw dorp?" Het negeropperhoofd antwoordde hem in dagreizen en Flanders re kende ongeveer uit hoeveel mijlen dit moesten zijn. „Boodschapt captain Mersham dat wij ons op ongeveer zeventig mijlen van Leopoldsville bevinden. Welke richting?" „In de richting waar de nacht valt", antwoordde de neger. „Is dat nu Oostelijk of Westelijk?" dacht Flanders. „Waar de zon ver- zich onder Gods zegen moge ont wikkelen op een wijze en in een tempo, zoals dat in het laatste de cennium is geschied. DE BURGEMEESTER ANTWOORDT. Toen kreeg de voorzitter gelegen heid de diverse sprekers te beant woorden en zich richtend tot de heer Duyvelaar, zette hij nogmaals uiteen waarom B. en W. de subsidie aan Brabants Edel Ambacht wei gerden, hetgeen ook reeds in de nota van antwoord stond vermeid. Alleen de verenigingen en instan ties die ook voor de plaats van be lang waren, werden gesubsidiëerd. De beoordeling of een vereniging op culturele gronden aanspraak kon maken op gemeentesubsidie, lag re latief bij B. en W. In het geval O.O.G., was inderdaad sprake van een cultuur-beoefening, die de sub sidie in elk opzicht verantwoord deed zijn. Ten" aanzien van het Sportpark zei de voorzitter dat B. en W. dit plan nog niet als hun plan be schouwde; alleen de vraag was aan de orde of de gemeente een derge lijk sportpark moest realiseren, ja dan neen. Uit de uitlatingen van de raadsleden concludeerde de voorz. dat allen toejuichten dat er van ge meentewege een sportpark kwam. Een commissie ad hoe wilde hij lie ver nog niet benoemen, zolang er geen concreet plan was en nog geen kostenraming was gemaakt. Zodra er dit was, zouden B. en W. de stuk ken aan de raad voorleggen en voor stellen een commissie ad hoe ter bestudering van dit vraagstuk in 't leven te roepen. De commissie diende zich dan echter wel te realiseren dat degenen die het plan ontwierpen, technisch deskundigen waren; de commissie diende zich meer met beleidsvragen bezig te houden. De woningnood is zeer, zeer groot beaamde de voorzitter de diverse sprekers. Ik vertrouw dat U het aan het beleid van B. en W. zult willen overlaten om te trachten 't bouwvolume voor de gemeente op te voeren; de laatste jaren hebben bewezen dat successen niet denk beeldig zijn. B. en W„ antwoordde hij naar aanleiding van de opmerking van de heer Meys, zijn zozeer overtuigd van het belang van een eigen wo ning voor de bezitter, dat zij de dienst gemeentewerken voor de be trokkenen tot hulp willen doen zijn. Dit systeem is niet nieuw. Niettemin zou hij met het ver langen van de heer Meys en van de commissie graag rekening houden. Ten aanzien van de kwestie commissie van bijstand voor de dienst gemeente werken door de heer Meys nogmaals ter sprake gebracht, duidde hij het verschil aan tussen een commissie van bijstand, die slechts in het leven geroepen kan worden als B. en W. dit wensen en een commissie van voorbereiding; B. en W. hadden geen behoefte aan een commis sie van bijstand, maar wilde wel de mo gelijkheid van een commissie van voor bereiding overwegen De heer Kemperman kon hij meedelen, dat B en W. nader besloten hadden de kwestie van de fietspaden langs de Pa rallelwegKlokkenlaan en Floris V-laan in handen te geven van de ANWB. De kwestie van een entrepot was niet zo simpel gebleken, antwoordde hij de heer van den Hoven. Het Departement van Financiën was meer geneigd een particulier entrepot zijn gang te laten gaan Hij zou echter dezer dagen nog maals contact opnemen met het depar tement. Hij was overtuigd van het grote belang. De realiteit van de vragen ten aan zien van het RWB-terrein begreep de voorzitter zeer goed; het college had er zich ook reeds mee bezig gehouden; hij stelde de heer van den Hoven gerust door te verzekeren dat het sportveld van RWB niet zou verdwijnen, voordat een andere voorziening was getroffen. De heer van den Hoven had ook nog gewezen op de mogelijkheid van een overdekt zwembad; onderzocht zou ech ter moeten worden, of een dergelijke in richting exploitabel was. De vluchtheuvel bij de Wilhelmina- straat was nog niet af; er moesten nog grondlichten worden aangebracht; het geheel werd uitgevoerd volgens advie zen van de ANWB. De conclusie van de heer Talsma dat de volkshuisvesting in 1960 nog niet op gelost zou zijn was volkomen gewettigd; dit nam echter niet weg dat B. en W. niet alle aandacht aan dit vraagstuk be steedden. dwijnt?" vroeg hij ongeduldig ver der. Het dorpshoofd knikte vastbera den. „Boodschapt captain verder de naam van uw dorp", instrueerde hij de neger. Deze haastte zich terug en Flanders ging de hut weer binnen, waar hij Marion nog slapend aan trof. Hoe verheugend dit wonder lijk contact met Mersham ook was, toch voelde Mersham zich plotseling vreemd terneer gedrukt. Hoe lang zou hij haar nog alleen bij zich heb ben? 't Zou een kwestie van enkele uren zijn. Dan zou Mersham voor hen staan en hoe zou Marion op deze nieuwe ontmoeting met de doodgewaande reageren? Dit waren ook de gedachten van Mersham, toen hij enige tijd later Flanders' bericht ontving. Toen er de eerste dag na de verplaatsing van hun kamp nog geen vijand te bespeuren viel, lieten Mersham en Desmond de wijdere omgeving af zoeken, waarbij één der patrouilles op een klein negerdorp stuitte; hier was Mersham op de idee gekomen gebruik te maken van de „tam-t.am" om Marion en Flanders, wanneer zij nog in leven waren, te vinden. Deze opzet was nu schitterend ge lukt en Mersham voelde zich warm Hij zegde de raad een overzicht van de krotwoningen toe en met betrekking tot de huur van de 7 woningen, waar over de heer Talsma sprak, zei hij in het algemeen dat de huren van de gemeente- woningen waren verhoogd, ingevolge de algemene huurverhoging. Ten aanzien van de voorlichting be treffende de woningadviescomraissie ver klaarde de burgemeester dat wel bleek uit de vele bezoeken die hij en de wethou ders kregen, dat men zeer wel wist dat B en W. uiteindelijk de beslissing had, den, hetgeen echter net wilde zeggen, dat B. en W. niet zeer veel waarde hechtten aan het werk van de woning commissie, van wier adviezen maar zel den wérd afgeweken. De woonwagenbewoners concentreer den zich meer en meer op grote centra, waar de sociale voorzieningen ook veel beter waren; hier kwamen slechts passe rende lieden, bij wijze van vreemdelin genverkeer. Daar was eigenlijk geen be hoefte aan meerdere uitgaven voor het kamp. •i DE GILDENBOND, Hij wees de heer Talsma er op dat het patronaat in Baardwijk en de Gilden bond twee zeer onderscheiden zaken waren. In Baardwijk betrof het een ge bouw van de gemeente; de gemeente moest zich wapenen tegen verval van eigendom; een ander argument was, dat er zeer grote behoefte was aan enige dergelijke gelegenheid. Geen van deze argumenten gold voor de Gildenbond. De burgerschapszin moest komen van de kant van de particulieren, die er zich mee bezig houden; de subsidie aan de jeugdverenigingen was nog nieuw; men moest eerst even bekijken hoe dit alles verliep en voor welke doeleinden de subsidie wordt gebruikt. De sportzaal zouden B. en W. in be schouwing nemen. Ten aanzien van het gemengd zwem men, wees de voorzitter er op, dat de raad zich bij het voteren van de gelden voor het zwembad op het standpunt had gesteld, dat gemengd zwemmen voorals nog niet aan de orde was. Aan de andere punten meende de voorzitter te mogen voorbijgaan, als voorzitter van de raad. Graag onderstreepte de voorzitter ver volgens de woorden van de heer van Seters, waar die sprak over samenwer king en eensgezindheid. Terwijl hij voorts er op wees, dat bij de verplaatsing van industrieën naar elders het gebrek aan arbeidskrachten een betekenende rol had gespeeld. Tussen het gemeentebestuur en de ver schillende bedrijven bestond een zeer goede verstandhouding; daar waren zeer goede contacten mee. Den Bosch had 4 keer zoveel inwoners als Waalwijk, maar den Bosch was hoogst veront waardigd, dat men niet vier maal zoveel woningen had toegewezen gekregen. In het verleden kreeg den Bosch veel toewijzingen wegens zware oorlogsscha de. De verhoging van de gasprijzen, door de heer van Seters ook ter sprake ge bracht, was niet anders dan een op ge lijk peil brengen van gas- en kolenprij- 'zen. Er waren inderdaad in Waalwijk nog- td wat verkeersovertredingen; in dit ver band was het goed, dat de jeugd in de verkeersvoorschriften werd onderricht. Alle aandacht werd hier echter nog niet aan besteed. De heer Brouwer antwoordde de voor zitter, dat het facet van het knapenkoor niet in het geding was geweest bij de subsidieverlening aan OOG. De heer Verdoorn kreeg de procedure bij de indiening van een particulier bouwplan van de voorzitter keurig uit eengezet en hieruit bleek, dat van rege ringswege richtlijnen zijn gegeven hoe veel en welke soort woningen maande lijks mogen worden doorgestuurd. Van daar ook dat B. en W. aan de particu liere bouwers een limiet hebben gesteld. De begrotingspost voor de BB. was geinspireerd door het bestuur van de kring. De tuintjes waarover de heer Ver doorn sprak zouden de aandacht heb ben, terwijl de verschillende huren voor dezelfde huizen voortkwamen uit de be paling, dat degene die een woning op een bepaald tijdstip bewoonde de oude huur betaalde, terwijl degene die in het huis kwam de verhoogde huur moest be talen. Wethouders Smolders zou later nog verklaren dat de regering voor de oorlog reeds met het voorstel kwam om de huren van de gemeentewoningen met niet onaanzienlijke bedragen te verho gen. Het gemeentebestuur had zich hier •net alle kracht tegen verzet, en gedaan weten te krijgen, dat het voorstel werd worden van blijdschap en innige dankbaarheid, dat Marion leefde en eveneens was hij oprecht verheugd om het welzijn van Flanders, maar als hij er aan dacht hoe zij in cri- tieke omstandigheden zo lang bij elkaar waren geweest, versomber de hij. Hij wist, dat hij een grote schuld aan Flanders had, een mo rele schuld, die als een centenaars- last op zijn ziel drukte. Want hij twijfelde er niet aan of Flanders had zijn leven meer dan één keer gewaagd voor Marion's behoud, die menselijkerwijs gesproken dood had moeten zijn, of in handen der Duit sers. Een ondefiniërbaar gevoel, denkende aan Flanders rustige dap perheid en superieure flair, had Mersham de intuïtieve zekerheid gegeven dat beiden nog in leven en vrij waren. En dank zij de prach tige medewerking der inboorlingen, waren zijn gevoelens nu bewaar heid. Mersham verliet snel het neger dorp en belegde in het kamp krijgs raad. „Als we ons haasten", zei hij tot Crane en Desmond, „kunnen we miss Andrews en Flanders mis schien nog voor de nacht bereiken. Stuur twee vliegtuigen naar de op gegeven plaats, Desmond. Helaas teruggenomen, mits de de nieuwe huur der voortaan de verhoogde huur zou betalen. De Meerdijk zou spoedig worden ver beterd, terwijl eerstdaags de aanbeste ding was te verwachten van de bestra ting van de le Zeine. Ten aanzien van het havenplan kon de voorzitter meedelen, dat het waar schijnlijk niet onmogelijk was, dat het plan financieel niet zo ongunstig uit de Pus zou komen. Ten aanzien van de sportbeoefening op Zondag merkte de voorzitter op, dat zich ook in het kader van de landspoli- tiek deze discussie had voorgedaan; en dat er een compromis was gevonden. Zeer welkom was de pauze die burgemeester Teijssen hierna voor een korte tijd aankondigde. Nadat men even de benen had ge strekt, begonnen de discussies in tweede instantie, waarbij de heer Duyvelaar meedeelde dat de com missie besloten had haar voorstel tot toekennen van subsidie aan Edel Ambacht terug te trekken. Te ge legener tijd zou hij ook graag de commissie voor het sportparkplan zien verschijnen. De heer Meys verduidelijkte dat de commissie inderdaad een com missie van voorbereiding op 't oog had, die de beleidsvraagstukken ten aanzien van de dienst gemeen tewerken had te bestuderen. De heer Talsma maakte van de gelegenheid gebruik nog even zijn opmerkingen ten aanzien van de 7 krotwoningen, van het woonwagen kamp, de Gildenbond enz. te ver duidelijken, terwijl hij ten aanzien van het gemengd zwemmen even eens zijn standpunt nader nog uit eenzette. Overal gold steeds het motief dat men financiëel na deel ondervond, zoals bijv. bij de winkelsluitingswet. Maar bij het ge mengd zwemmen golden de zede lijke bezwaren meer dan de finan ciële voor sommige personen, be halve als het hun eigen portemon- naie betrof. Kon de raad niet en kele uren gemengd zwemmen toe staan, desnoods zgn. gezinsbaden. Nadat hij gewezen had op de ge vaarlijke verkeerssituatie rond het Vredesplein, kruiste hij met de heer Verdoorn de degen, waar die de re gering verweet de particuliere bouw sterk geremd te hebben. De tijd die de middenstand op een woning soms moest wachten, was een korte tijd vergeleken bij de tijd dat 'n arbeider ingeschreven stond, zei de heer Talsma voorts naar aan leiding van een opmerking van de heer Verdoom. De heer Verdoorn had uit de uit eenzetting van de voorzitter ten aanzien van de procedure betreffen de de particuliere woningbouw ge concludeerd dat de particulieren geen voorkeur hadden, terwijl die toch het rijk het minste kostten. Dat er in een naburige gemeente gemengd gezwommen werd, was geen reden om het hier ook in te voeren, zei hij naar aanleiding van hetgeen de heer Talsma in eerste instantie over het gemengd zwem men had gezegd. En mocht 't enig financiële schade veroorzaken, het principe moest zwaarder wegen. Hij repliceerde de opmerkingen die de heer Talsma maakte ten aan zien van zijn critiek op het rege ringsbeleid, waar het de particu liere bouw betreft, terwijl hij voorts de opmerking ten aanzien van de middenstandswoningen pure onzin noemde: we hebben hier, zei hij, honderden arbeiderswoningen ge bouwd; er zijn misschien nog niet zoveel eenheden middenstandswo ningen als 100-tallen arbeiderswo ningen. GEMENGD ZWEMMEN. Nadat de heer van den Hoven 'n lans had gebroken voor het parti culier initiatief op het stuk van wo ningbouw speciaal, voelde dhr Meys zich gedwongen namens de Kath. fractie dhr Talsma, wanneer die na mens de socialistische fractie sprak te bestrijden. O.m. had de heer Tals ma gezegd dat men, wanneer men geen gemengd zwemmen toestond, de jongelui ook niet naar de bossen moest sturen om daar gemengd te gaan wandelen. Onze taak, aldus de heer Meys, is niet om ze daarheen te sturen; ze gaan voor eigen reke ning en risico. In tegenstelling met de heer Talsma verklaarde de heer Meys dat het zedelijke principe op moest wegen tegen het financiëel nadeel, dat men eventueel zou on dervinden als men geen gemengd ewemmen toestond. De katholieke fractie zou alsnog moet ik zelf hier blijven met het 1 oog op het gevaar van een vijande lijke aanval. Wilt u meegaan, ma joor Crane?" vroeg hij de officier van de inlichtingendienst. „Met genoegen", antwoordde deze, „maar ik vraag me af, waarom wij miss Andrews niet naar Leopolds ville brengen, in plaats van naar hier terug. Mij dunkt dat 't meisje nu genoeg doorgemaakt heeft om haar nu weer bloot te stellen aan de gevaren van onze actie hier. En wat Flanders betreft, ook hij zal wel uitgeput zijn en mag naar mijn mening wel ontslagen worden van verdere dienst in deze operatie". Crane's redenering was redelijk en Desmond knikte daarom beves tigend. Maar Mersham schudde langzaam het hoofd. „Nauturlijk heb ik dat zelf ook overwogen", antwoordde Mersham, „maar het gaat niet. Wanneer wij er in slagen Nichols te vinden, kan hij in ijlende toestand zijn of ster vende. In dat geval is miss Andrews de enige die nog waardevolle inlich tingen uit hem kan krijgen. Boven dien moeten wij de Duitse agenten in Leopoldsville niet onderschatten, temeer waar we er zeker van kun nen zijn dat Berlijn er na de déba- cle nu zijn. beste mannetjes heen niet instemmen met het gemengd zwemmen. De heer Kemperman was vele malen 's zomers naar de badplaats Zoutelande geweest, een gemeente met een christelijk gemeentebestuur, waar op het strand gemengd werd gebaad; hij had zich zelfs geërgerd aan het feit, dat de dochter van de Staatkundig Gereformeerde burge meester in een zwempak door de straten flaneerde. Daar stonden ook steeds veel auto's, bijna alle af komstig uit Brabant. De heer Verdoorn wenste zich niet op te werpen als verdediger van de gedragingen van de dochter van de Staatkundig Gereformeerde burgemeester. GEEN WOONWAGENKAMP IN OPTIMA FORMA. Nadat de voorzitter, bij zijn antwoord aan de verschillende leden, de heer Tals ma had gezegd, dat blijkens de kranten de Minister inderdaad reeds een beschik king getroffen had ten aanzien van de huurverhoging voor de krotwoningen, maar dat deze regeling het gemeentebe stuur nog niet had bereikt, verklaarde hij dat het gemeentebestuur er geen be hoefte aan had een woonwagenkamp in optima forma te gaan scheppen. De heer Talsma sprak over een menswaardig be staan voor de woonwagenbewoners; dit vonden zij in de centra, waar scholen waren en kerken en sociale werksters; ging men de woonwagenbewoners weer naar kleinere kampen trekken, dan be roofde men ze als het ware van een menswaardig bestaan; want hier konden al die voorzieningen niet worden ge troffen. In het centrum van de gemeente, zei de voorzitter, is geen behoefte aan een gemeenschapshuis; hier waren reeds di verse gelegenheden. De heer Talsma verklaarde, dat hij hier niet op doorgeborduurd zou heb ben, als hij niet de ervaring had opge daan dat bepaalde groeperingen die lan delijk erkend en gewaardeerd werden in Waalwijk werden geboycot, wanneer zij trachtten een zaal te krijgen. Ten aanzien van het gemengd zwem men, betoogde hij nogmaals dat men het in eigen handen moest houden, om ver zekerd te zijn van een goed toezicht. De heer van Seters zei ten aanzien van de Gildenbond, dat het bestuur van de KAB, gedwongen door de gewijzigde omstandigheden, het gebouw had moeten verkopen, omdat zij niet meer tot een goede exploitatie konden komen. Ieder «as de gelegenheid gegeven het te ko pen, maar het bestuur had als voor waarde bedongen dat de zaal intact zou blijven; nu werd ze zelfs nog verbeterd, de KAB en haar organisaties konden er steeds nog vertoeven evenals de andere verenigingen. Er was niets verloren ge gaan, integendeel. Hij verklaarde tenslotte op het stand punt te staan dat het gemengd zwem men nog niet aan de orde was; hij volg de het Katholieke beginsel; er was nog geen behoefte gemengd te zwemmen. Nog enkele andere leden voerden het woord in derde instantie over reeds aan de orde geweest zijnde kwesties en de voorzitter diende hun voor het laatst van repliek, terwijl hij ten aanzien van het financieel nadeel dat de gemeente leed, wanneer men niet gemengd liet zwemmen, zonder bewijs ook wilde be weren, dat er wanneer het wel inge voerd werd ook bezoekers weg zouden blijven. En hiermede was een eind gekomen aan de algemene beschouwingen, terwijl aan de dag reeds eerder een einde was gekomen. BEGROTINGSPUNTEN. Toen werden de verschillende bedrijfs- begrotingen en vervolgens hoofdstuks- gewijs de gemeentebegroting in behande ling genomen. De leden maakten nog wel enkele opmerkingen, o.m. ten aanzien van een betere voorziening op het Vre desplein, van de herbestrating van de Noorder Parallelweg, van de gladheids- bestrijding en de sneeuwopruiming, de ontsluiting van het natuurschoongebied in de omgeving van Waalwijk, kwesties alle die grotendeels neerkwamen op in formaties van de leden, waaraan de voor zitter in alle gevallen kon voldoen. Tenslotte kon dan toen de slag van één al was gevallen de gemeentebegro ting worden goedgekeurd, met deze wij zigingen: een verhoging van het presen tiegeld voor de raadsleden en een ver hoogde subsidie voor de beide Waal- wijkse harmonieën. Ons gemeentebestuur ziet zijn weg nu duidelijk uitgezet; we wensen burge meester en wethouders toe dat zij zonder moeilijkheden en spoedig het doel zullen bereiken dat zij zich dit jaar gesteld hebben, en dat veel zal bijdragen tot de ontwikkeling van onze goede stad Waal wijk. gestuurd heeft. Ik durf de verant woordelijkheid niet op mij te ne men miss Andrews in Leopoldsville achter te laten, terwijl wij Nichols zoeken. De vijandelijke spionnage- afdeling daar zal alles in het werk stellen om de voormalige assistente van professor Nichols weer in han den te krijgen". „Dat risico bestaat hier ook", wierp Crane tegen en er was een lichte ondertoon van ironie in zijn stem. Dacht hij aan minder zake lijke motieven van Mersham? Deze liet echter Crane's voor de hand lig gende verdenking rustig over zich heen gaan en zei: „Ik ben verant woordelijk voor haar en wanneer zij in Leopoldsville, omringd van vijanden, verblijft zonder dat ik haar onmiddellijk kan beschermen, kan ik deze verantwoordelijkheid niet dragen. Overigens herinner ik aan mijn eerste argument". Crane zweeg verder en Desmond sprak niet tegen. „Wat Flanders betreft", ging Mersham voort, „hem zou ik welbe schouwd in Leopoldsville kunnen laten, totdat wij er ook zijn, maar ik zou hem er geen genoegen mee doen en ook voor hem zou het een groot risico betekenen". (Wordt vwvoigd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6