DE LfiHGSTHMT Waalwijkse en Langstraatse Courant LOON OP ZAND gaat weer woningen bouwen. Enorme vraag naar IVOHÖL - tandpasta DRUHEN Dat doet de Goede kwaliteit. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 17 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Verschillende raadsleden maakten bezwaren tegen nieuwe wijk tussen Kaatsheuvel en Berndijk. Het voornaamste punt, dat op de agenda, die de gemeente raad van Loonopzand Woensdagavond te verwerken kreeg, was ongetwijfeld het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een aantal woningen op verschillende punten in de gemeente, echter het meerendeel in de nieuwe wijk, die Kaatsheuvel en Berndijk aan elkaar zal doen groeien. Er waren verschillende leden die over deze woningkwestie het woord voerden en het was bijna „zoveel hoofden zoveel zinnen"; de voorzitter maakte tenslotte een einde aan de discussie en bij de stemming bleek toch de meerderheid van de raad voor het voorstel van B. en W. te zijn. Personeelsbeleid. HHETZ Nadat de notulen waren vastge steld, werden de ingekomen stuk ken behandeld en naar aanleiding van een mededeling van B. en W. betreffende personeelsmutaties (we verwijzen naar ons vorig nummer, waarin we uitvoerig de prae-ad- viezen publiceerden) merkte de beer Grootswagers op dat men de laatste 'tijd nogal sukkelende was met het gemeentepersoneel. Vol gens hem zat dit in de te lage lo nen. Terwijl het bij het in dienst nemen van nieuwelingen voor kwam, dat zij hoger geklasseerd werden dan de arbeiders die reeds langer in dienst waren van de ge meente, hetgeen ontstemming wek te bij dezen. De voorzitter stelde tegen deze opmerkingen, dat B. en W. 'n vaste gedragslijn volgden hij het aanstel len en indelen van liet gemeente- personeel. Deze indeling namelijk in klassen werd bepaald door di ploma's, routine, leeftijd, enz. Bo bendien, wanneer er in een vaca ture van een vakman moest wor den voorzien, dan moesten B. en W. hem wel in een hoge klas plaat sen. Maar voor het reeds langer in dienst zijnde personeel gold ook dat het automatisch hoger werd geklasseerd, wanneer aan de voor waarden werd voldaan. Nadat gelden beschikbaar waren gesteld aan het bestuur van de S: Bernardussehool voor aanschaf fing van nieuwe leermiddelen, kwam het voorstel ter tafel een voorschot te verlenen op de ver goeding voor een vakonderwijze res aan de R.K. Meisjesschool te Loonopzand. Huishoudschool of VGLO. De heer Wennekes maakte legen dit voorstel bezwaar in zoverre hij zich afvroeg of het wel juist was dat, waar de gemeente beschikte over een goed geoutilleerde huis houdschool, men thans het vakon derwijs op de gewone scholen ging bevorderen. Pin de voorzitter noemde deze opmerking logisch, maar de ge meente had nu eenmaal de ver plichting hieraan mede te werken; men kon trouwens een bepaalde groep kinderen niet dwingen naar een bepaalde school te gaan. Het enige wat de raad hier kon doen, om deze vergoeding niet toe te ken nen, was te verklaren dat dit vak onderwijs in het kader van het VGLO overbodig was. Tot nog toe echter had de raad zich steeds voor het VGLO uitgesproken. Het betrof hier nu twee katholieke scholen, maar waren 't twee scho len van verschillende gezindte ge weest, dan kon men toch niet de protestantse kinderen naar een katholieke school sturen of omge keerd. De wet maakte geen ver schil in scholen, maar er was al leen sprake van bijzondere scholen. De heer Wennekes betoogde on der meer dat de huishoudschool er wak voor heel de gemeente; het was toch geen bezwaar dat de meisjes uit Loonopzand naar Kaatsheuvel kwamen. Deze huishoudschool, aldus de voorzitter, is tot stand gekon door de besturen van de drie pa rochies, die het VGLO wilden op vangen in een huishoudschool. Bovendien zou men, wanneer men de kinderen voor het vakon derwijs naar de huishoudschool wilde sturen, een vak nemen uit het volledige afgeronde program van het 7e en 8e leerjaar; voor dat ene vak zouden de kinderen naar Kaatsheuvel moeten. De heer Wennekes echter wees er op, dat men geen tegenstelling moest zien tussen Loonopzand en Kaatsheuvel; als we hier iets goeds hebben zei hij, dan moet dat dienst doen voor heel de gemeente. De voorzitter was het hier alle maal volkomen mee eens, maar het middel deugde niet. De beste op lossing zag hij, wanneer het tot een overleg kon komen tussen de twee scholen, zodat wellicht het gehele VGLO van Loonopzand naar Kaats heuvel kon worden overgebracht. En de heer Wennekes zou trach ten, naar hij verklaarde, in deze richting de oplossing te vinden. De heer Grootswagers bracht nog in 't midden dat, wanneer de kin deren de huishoudschool bezoch ten, het bedrag aan reisvergoeding niet zo hoog zou zijn als nu de ver goeding voor deze vakonderwijzers was. Kon men dit voorstel niet aanhouden en eerst de resultaten van het overleg afwachten? Dit was echter niet nodig, aat- woordde de voorzitter; kwam men tol een vergelijk, dan werd vanzelf dit besluit ongedaangemaakt. Nieuwe straaatnamen. Een voorstel tot het benamen van enkele nieuwe straten, bracht de heer Elshout in het geweer. Hij vond het vreemd, dat men er nu een bloemenbuurt van ging maken terwijl B. en W. zich toch vroeger op het standpunt hadden gesteld, dat er historische namen aange houden dienden te worden. Hij had er ook bezwaar- tegen dat en kele straten naar de prinsessen ge noemd werden, omdat men déze namen had moeten geven in de buurt van 't Prins Bernhardplein, men moest 't koninklijk gezin niet uit elkaar gaan trekken. De voorzitter verklaarde echter dat B. en W. zich op het standpunt hadden geseld, ook eerder, dat al leen bestaande straatnamen, die historische waarde hadden, ge handhaafd zouden blijven. Het gevaar dat het koninklijk ge zin uit elkaar werd gehaald, was niet erg groot; het bleef allemaal nogal in de buurt. En hij kaatste de bal terug door te Vragen, waarom de commissie destijds het konink lijk gezin uit elkaar had gehaald. Het voorstel, zoals B. en W. dat in de vergadering brachten, werd zonder stemming aangenomen, al leen de heer Elshout wenste aan tekening te hebben tejjcp gestemd. Nieuwe woningen. Nadat enkele voorstellen tot het verkopen van bouwgrond zonder slag of stoot onder de voorzitters hamer waren doorgegleden, stelde de voorzitter het voorstel aan de orde tot het bouwen van een aan tal woningen, welk voorstel wij, omstandig toegelicht door B. en W., in ons vorig nummer reeds plaatsten. De voorzitter voegde hieraan nog toe, flat de gemeente voor de ko mende drie jaren 208 woningen waren toegewezen; 83 konden er dit jaar worden gebouwd; de ge meente zou er hiervan, zoals werd voorgesteld, 36 bouwen, de overige zouden, zoals de bedoeling was, door particulieren worden ge bouwd. Het was moeilijk zeker te zeggen of deze inderdaad allemaal zouden worden gebouwd, maar er waren nog een aantal herbouwgevallen, er slonden nog veel plannen van pariiculieren op stapel, terwijl er ook plannen bestonden ten aanzien van de bouw van woningen in gro tere groepen; zo had een bouwver eniging het voornemen een com plex van 14 woningen te bouwen. Zag men aankomen, dat er niet voldoende animo voor was, dan kon men altijd nog met een aan vullend voorstel komen. De heer Broeders was de eerste die over deze kwestie het woord voerde en hij drukte er zijn spijl over uit, dat de Moer was gepas seerd. Men diende daar niet eens meer een aanvraag in, omdat men toch nooit iets kreeg. Als iemand op de Moer zelf wil bouwen, ant woordde de voorzitter, dan krijgt hij onmiddellijk bouwvolume. Als de gemeente echter woningwetwo ningen bouwde, dan moesten die worden gebouwd waar het 't meest nodig was en waar de bouw zo voordelig mogelijk kon plaatsheb ben. In de Moer was geen behoefte gebleken aan woningen; men kon iemand toch niet in de Moer laten gaan wonen. De voorzitter dacht dat dit meer een gevoelskwestie Was. Hij beloofde echter een nauw keurig onderzoek te laten instellen naar de bevolkinsaanwas van de Moer. De heer Van Laarhoven vroeg waarom men ook niet een gedeelte van de woningen in het Oosten van de gemeente had geprojec teerd. Aan het Oostelijk gedeelte, aldus de voorzitter, was in het verleden alle aandacht besteed; toen zocht men een nieuwe wijk, en thans was het in het belang van de mensen die er woonden, dat die zo spoedig mogelijk werd volgebouwd, zodat van het dorp een geheel zou kun nen worden gemaakt. De heer Van Laarhoven meende dat in het Oosten alleen de kleine re woningen waren gebouwd, ter wijl men, nu men grolere kon bou wen, deze allemaal in het Westen zette. Bovendien, voegde de burgemees ter nog aan zijn bezwaren tegen de mening van de heer v. Laarhoven toe, we kunnen daar niet bouwen, want we beschikken niet over grond daar. De heer IJpelaar vroeg of 't niet beter was, wanneer men 'de Loon- sedijk en Loonopzand nog enkele woningen bij gaf. In beide gedeel ten warep nog urgen.e gevallen. Dit zou een beekje in het wilde weg zijn, meende de voorzitter. De Loonsedijk was het vorig jaar ruim bedacht, de woningtoestand was op een gelijk niveau gebracht als die in Kaatsheuvel. In Loonopzand beschikte men nog niet over de góede percelen; onder meer in verband met een mogelijke exploi tatie van oliebronnen kon men nog niet naar het Oosten uitbreiden. De heer van Noye had toch we! graag gezien dat Loonopzand wat meer gekregen had. Ook vond hij de plaats waar de woningen nu werden gebouwd, niet bijster ge schikt; hij had ze liever in de van Salm Salmslraat tegenover de wo ningen die men thans aan 't bou wen was. Het bleek echter uit 't antwoord van de voorzitter, dat de geprojec teerde plek de enige was waarover men nog beschikte. In dit verband sprak hij nog over een geprojecteerde weg pa rallel aan de Hoge Steenweg, waar ook gebouwd zou gaan worden. voorstel, het waren de heren Van Kuik, IJpelaar, Grootswagers, van Laarhoven en Elshout; het voor- s.el tot het bouwen van een aantal middenstandswoningen, eveneens in stemming gebracht, kon niet in gevaar gebracht worden door de tegenstem van de heer v. Kuik. ZWEMMEN MET DE SCHOOL. Een voorstel, een vergoeding te geven voor het zwemmen in schoolverband, vond de heer Grootswagers tegen zich, toen hij vroeg of de gemeente de kin deren niet gratis toegang zou geven; de gemeente kreeg toch ieder jaar een be hoorlijk bedrag aan vermakelijkheidsbe- lasting van de Efteling. De voorzitter begreep dit niet; dat de Efteling zoveel vermakelijkheidsbelasting aan de gemeente betaalde, zou juist een reden zijn, dat de Efteling er, f 4.50 van maakten in plaats van, zoals nu f 2,25 per kind per jaar. De heer Grootswagers noemde dit voorstel echter een verkapte subsidie, maar de voorzitter: een gewoon betalen van het gebruik van het zwembad. Nadat de controle op het bezoek en de vraag welke kinderen er aan zouden deelnemen, even ter sprake waren ge weest en de voorzitter bij het laatste op merkte, dat dit een zaak van de scholen was, vroeg de heer Wennekes of het De heer Wennekes wees vervolgens op de slechte toestand, waarin het rij wielpad langs de provinciale weg ver keerde. En de voorzitter zou de mening van de raad aan G.S. voorleggen, in de koop dat er spoedig mee begonnen zou worden. Hij zou ook onderzoeken wat er de oorzaak van was dat het soms volsla gen duister was in Kaatsheuvel, wanneer de avond- in de nachtverlichting over ging, waarop de heer Wennekes wees. Op een vraag van de heer Broeders deelde de voorzitter mee, dat nog diver se plannen van premie-bouwers in Den Bosch lagen; op een gegeven moment had de regering het vorige jaar de bouw van dergelijke woningen stop gezet. De heer Broeders vroeg om informa ties betreffende de gemeentelijke hypo- theekregeling en hij kreeg die, terwijl de heer Snaphaan de voorzitter er op attent maakte, dat de herbenoeming van twee leden van de gemeentelijke instelling van Maatschappelijke Zorg reeds had moe ten plaats vinden. Nadat de heer van Laarhoven het zie kenfonds van de ambtenaren even had ter sprake gebracht, stelde hij de vraag of de huurverhoging van de krotwonin gen in de Leostraat en de Mgr. Vólker straat doorgang zou vinden. Van de regering had men de opdracht gekregen, antwoordde de voorzitter, dat ook deze huur zonder meer verhoogd De heer Grootswagers, die con stateerde dat zijn vroegere politie ke vriend, die thans deel uitmaakte van het College van B. en W., blijk baar ten aanzien van het: bouwen van woningen van mening veran derd was, zag dit voorstel als een dwingen van de mensen, te gaan wonen waar ze liever niet woon den. Als pariiculieren zouden gaan bouwen, ook huurwoningen, dan zou er niemand aan denken daar te bouwen; in de vergadering van de zelfbouwers was dit ook geble ken. Er waren daar nu woningen ge noeg om de Berndijkse mensen te huisvesten, maar de anderen zou den er graag de verhuiskos en voor over hebben, om nog eens een keer naar het Oostelijk deel te verhui zen. In de Mgr Vöikerstraat zouden nog een aantal woningwetwonin gen kunnen worden gebouwd. Er moet, zei de voorzitter, niet meer over Berndijk gesproken wor den, maar over de nieuwe wijk. Als men met een reële blik naar de toekomst keek, dan bleek er enig bezwaar tegen een verbindingsweg van Kaatsheuvel naar Berndijk; er waren echter serieuze plannen te dien aanzien; de gehele wijk daar zou men saneren; het zou een vol slagen nieuw gedeelte worden, .waar men, graag zou wonen en over 10 jaren zou die uitbreiding mooier zijn dan die in het Oosten. De heer Grootswagers was het hier helemaal niet mee eens; U hebt daar nu wel zo'n kijk op, zei hij, maar U hebt dat vroeger hier niet meegemaakt. De trek ligt naar het Oos'en, speciaal ook waar hef zelfbouwers betreft. Hoeveel woningen waren er in het Oosten al gebouwd? vroeg de voorzitter; het leeuwenaandeel van alle gemeentelijke woningen. Ze konden er thans eenvoudigweg niet meer gebouwd worden. Men moest niet naar het verleden kijken, toen er daar inderdaad ongewenste toe standen waren. De heer v. Kuik stelde vervol gens de vraag of B. en W. voldoen de garantie hadden dat de midden stand swoningen die 100.huur vroegen, blijvend zouden .zijn be woond. Het was inderdaad een hoog be drag, zei de voorzitter, maar als men zag wat het bouwen van zo'n middenstandswoning kostte, dan was het huurbedrag niet overdre ven hoog. Men moest niet meten met vooroorlogse malen. Op het aantal gegadigden was men zeer gerust; o.a. wilde de Efteling en kele van dergelijke woningen voor enige leden van haar personeel voor zich bedingen. Nadat de heer Bossers nog ge pleit had voor de Loonsedijk, waartegen de voorzitter echter zijn bezwaren, zoals hij al had gedaan, aanvoerde, verklaarde wethouder Beerens zijn gewijzigde houding, door de heer Grootswagers gecon stateerd. Hij zou het inderdaad wenselijk gevonden hebben dat 'n deel van deze woningen in 't Oos telijk gedeelte werd gebouwd, maai er waren momenteel geen practi- sche mogelijkheden. Bovendien waren er veel plan nen van zelfbouwers, die konden daar gaan bouwen. De heer Groo'swagers bestreed de mening van de wethouder, als zouden in het Oosten niet voldoen de practische mogelijkheden zijn en de heren v. Kuik en Bossers pleitten nog voor de Loonsedijk, maar de voorzitter maakte 'n einde aan de discussie; men zou nog wel een uur kunnen praten zonder iets verder te komen. Het kwam tot een stemming over de bouw van arbeideswoningen 9 leden schaarden zich achter B. en W., 5 keerden zich tegen het niet in het belang van de Volksgezond heid was, wanneer men aan deze ver goeding de voorwaarde verbond, dat al le kinderen van het bad gebruik moesten maken. Maar de voorzitter wees er op, dat het zwemmen moest passen in het schoolplan en dat er verschillende drie- mansscholen waren, en andere die zeer Ver van het zwembad verwijderd waren. Het voorstel van de vergoedingen ex artikel 101 der L.O.-wet, deed, nadat de raad enkele grondverkopen had gesanc tioneerd, de heer Bossers met de voor zitter een administratieve kwestie be spreken betreffende de Openbare School aan de Loonsedijk. OPRUIMING KROTWONINGEN. - B. en W. stelden vervolgens de raad voor gevolg te geven aan een ministe riële circulaire en mee te werken aan dt' regelingen tot het verstrekken van bij dragen bij krotopruiming en bij bejaar denwoningen. Maar het bleek dat er nog ai enkele vraagpunten bij de uitvoering .zich zouden opwerpen; zoals bijvoor beeld de vraag of de vermindering van huur voor bejaarden woningen, ook gold voor de kamer in het Hoofdgebouw van Rosagaerde en de vraag wat nu eigen lijk een krotwoning was. Op een vraag van de heer Wennekes, deelde de voorzitter mee, dat men al lang bezig was met het opmaken van een lijst van alle krotwoningen. Mis schien zou die binnenkort in een ver trouwelijke raadsvergadering worden be handeld. DRUKKE RONDVRAAG. Er werd een zeer goed gebruik ge maakt van de rondvraag en de heer Wennekes pleitte voor enkele wacht huisjes bij de bushalten. Nog onlangs, kon de voorzitter meedelen, was deze kwestie besproken, maar de besprekin gen stokten op een gebrek aan een ge schikte plaats. Betreffende Loonopzand zou vrij spoedig een voorstel komen, terwijl er nog een goede plaats gezocht moest worden de markt en omgeving kerk. Bovendien was nog gebleken, dat de BBA slechts tot de helft in de kosten wilden bijdragen, met een maximum van f 500.terwijl de huisjes zoals die de ze gemeente eiste, f 2000.;a f 2400.— kostten. moest worden; maar het gemeentebe stuur, dat een andere mening was toe gedaan, had zich tot de regering gewend, en wachtte nu maar af. Naar aanleiding van een opmerking van de heer van Laarhoven zei de voor zitter dat het gemeentebestuur in het ge val van het café van de Wed. van Ber- kel een concreet voorstel had kunnen doen. Hóe kan iemand, die niet op het net van de PNEM was aangesloten, toch baatbelasting moeten betalen, vroeg ten slotte de heer van Laarhoven, waarop de voorzitter antwoordde dat deze baat belasting de mogelijkheid tot aansluiting gold. Op de Loonsedijk was het bovengrond se net verwisseld door kabel, en nu vie len, de mensen ook. in de baatbelasting, zei de heer Bossers. De gemeente, ant woordde de voorzitter, had het onrenda bele gedeelte voor haar rekening geno men, vandaar de baatbelasting. Eén ge val echter was er daar, dat misschien verkeerd was behandeld. De voorzitter bestreedt de mening van de heer Bossers, die de baatbelasting een onbillijkheid noemde. De heer v. d. Lee kreeg toezegging dat verschillende bosbanen brandvrij zouden worden gmaakt. En de heer van Noye merkte op, dat de hulpsecretarie in Loonopzand eerst 3 halve dagen per week geopend was, toen nog maar twee meer, terwijl het nu zo was, dat men op die dagen er nog geen drie kwartier was. De voorzitter noemde deze secretarie een service aan de bevolking van Loon opzand. Wanneer inderdaad bleek, dat men slechts zo korte tijd, daar zitting hield, dan was dat natuurlijk niet juist en hij zegde een onderzoek toe. De heer Grootswagers antwoordde de voorzitter op zijn betreffende vraag, dat binnen zeer korte tijd een volledige op lossing voor de moeilijkheden ta.v. Ro sagaerde zou worden gevonden. De heer van Kuil drong aan op acti viteit van de leden van de wegencom missie en wees er voorts op, dat soms overdag de verlichting geruime tijd brandde; dit bleek echter voor controle nodig te zijn. Dit was het laatste wat ter sprake kwam en de voorzitter kon toen de ver gadering met de christelijke groet slui ten. KAPELAAN REMMEN Kring-Adviseur der RKJB Kring Oss SPRAK TE DRUNEN. Voor de jonge boeren en boerinnen uit Drunen en Elshout sprak Woensdag avond in de gymnastiekzaal Kapelaan Remmen, Kring-adviseur der RKJB Kring Oss, over: De Toekomst der Jeugd. Voor deze spreekbeurt, die georgani seerd was door de RKJB afdeling Dru nen bestond zeer veel belangstelling. Voor dit actuele onderwerp, zoals spreker dit noemde, kon het ook niet anders. De toekomst der boerenjeugd is een probleem, een zeer groot probleem zelfs, maar, aldus spreker, voor een ka tholiek, voor een Christenmens niet on oplosbaar. God stelt ons niet voor on oplosbare problemen, dat zou zeer on rechtvaardig zijn. Het is wel een pro bleem waarvan de oplossing óffers en offerzin vraagt. Maar is het leven, al dus spreker, in christelijke geest, anders dan offers brengen? Spreker kwam ook met cijfers. In 1900 was 42 pet. van de bevolking werkzaam in de land- en tuinbouw; in 1950 was dit nog 35 pet. en berekend is dat dit in 1970 nog slechts 14 pet. zal zijn. De voortgaande industrialisatie die noodza kelijk is, bewerkt dat in 1970 naar ver wacht wordt 62 pet. werkzaam zal zijn in de industrie. Dit alles houdt in dat slechts J4 van de boerenjeugd in de nabije toekomst zijn bestaan zal kunnen vinden in de land- en tuinbouw; voor zal een an dere oplossing gevonden moeten worden. De oplossingen voor dit probleem worden zo hier een daar soms met lap middeltjes gegeven. Industrie wordt ge noemd, tuinbouw wordt genoemd. Split sing van bedrijven en emigratie. Wat de industrie betrof, spreker was van mening dat het absoluut fout is dat een jongen, die tot zijn 25 jaar boer is geweest, naar de fabriek gaat. De industrialisatie biedt voor de boerenjeugd geen oplossing, dit kan aldus spr. alleen voor die boeren jeugd en dan nog maar in beperkte ma te een oplossing zijn, die vanaf de lagere school worden voorbereid voor de in dustrie. In beperkte mate, want wat voor de boer thans geldt, emigratie, zal straks ook voor de arbeider gaan gelden. Ook tuinbouw zal maar in beperkte mate aan het probleem oplossing kunnen verschaf fen. Het punt van oplossing ligt volgens spreker in emigratie. Een gezonde boe renjongen met een gezond verstand en een paar handen om te werken en goe de christelijke levensopvatting, zal met emigratie kunnen slagen. Gij allen, jonge boeren en boerinnen, aldus spreker, hebt in het leven een taak en roeping te vervullen, maar daarvoor zullen ofters gebracht moeten worden. Maar wie is daar bang voor? Een mis sionaris, aldus spreker, gaat naar verre oorden, omdat daar zijn roeping ligt; hij brengt offers, grote offers. Uw roeping is het misschien om een gezin te stich ten; als gij het hier niet kunt, omdat er teveel mensen zijn en te weinig grond, waarom moet gij dan bang zijn voor een offer, als gij om deze roeping te vervul len U naar vreemde landen zoudt moeten begeven. Het probleem, aldus spreker, is niet onoplosbaar, alleen het vergt moed en offers, maar hiervoor zal de boeren jeugd van Brabant, die een gezonde boe renjeugd is, toch zeker niet terugschrik ken. Na dit boeiend en helder betoog kwa men nog tal van vragen los, die allen werden beantwoord. Het was een zeer leerzame avond. OPERATIE DRAADNAGEL. Middels pers en radio is iedereen wel op de hoogte van de Operatie Draad nagel, welke Zondag 28 Febr. ten bate van het Kath. Thuisfront wordt gehou den. De prijzen van deze grote attractie ve loterij, welke nog dezelfde dag zal v/orden uitgespeeld, belopen de waarde van f 30,000. De eerste prijs is f 15,000 en verder 15 prijzen van f 1000. De lo ten zijn aardig uitziende spijkers op een kartonnetje, waaraan een geheim ver bonden is. De prijs is: twee spijkers voor een kwartje. Ook in Drunen zullen de ze Zondag aan de kerkdeur te verkoop worden aangeboden. FANCY FAIR. De Kon. Erk. Harmonie De Volhar ding geeft a.s. Zaterdag, Zondag en Maandag in de zaal van Th. Elshout een groot Carnaval Fancy-fair ten bate van haar Instrumentenfonds. Zaterdagavond zal de uitloting plaats vinden van de bij deze gelegenheid op gezette grote loterij. Zondagmiddag is een groot kinder feest met Poppenkast, goochelaar en tractatie. Entree is deze middag vrij. Een keur van fraaie prijzen liggen Za terdag, Zondag en Maandag te wachten op de gelukkige winnaars. Evenals an dere jaren wordt weer een groot aantal bezoekers verwacht. Maandagavond is het tevens groot sluitingsbal. Dit Carnavals-fancy-fair biedt dit jaar aan eenieder weer volop vermaak, ter wijl men met zijn bezoek tevens nog steun verleent aan een muziekgezelschap waarop de gemeenschap ook zo dikwijls een beroep moet doen. ZIEKENTRIDUUM. Drunen - Elshout - Nieuwkuijk. Gezien het succes van het vorige jaar en het vurig verlangen van hen die dit het vorig jaar mee mochten maken, dit nog eens te beleven, zal ook dit jaar wederom een ziekentriduum worden ge houden. Dit triduum. voor zieken en ou den van dagen die niet meer ter kerke kunnen, uit de parochies Drunen, Els hout en Nieuwkuijk, zal in de maand Mei, in het genadeoord van de Wonder bare Moeder te Elshout worden gehou den. Het triduum zal dit jaar speciaal staan in het teken van het Maria-jaar. Dat aan het houden van een dergelijk triduum hoge kosten verbonden zijn is begrijpelijk. Het comité zal daarom de zer dagen een geldinzameling gaan hou den en het vertrouwt dat iedereen naar vermogen voor dit goede en mooie doel zijn bijdrage zal leveren. Iedereen geeft dus naar vermogen en het comité zal ook dit jaar weer in staat zijn om de zieken en ouden van dagen, die al van zoveel dingen verstoken blijven, een 3- daags triduum aan te bieden, waarnaar velen verlangend uitzien. OPENING NIEUWE ZAAK. Dezer dagen opende de heer M. van Delft alhier zijn geheel naar de eisen des tijds ingerichte nieuwe schoenwin kel. De belangstelling bij deze opening was zeer groot. Wij waren ook in de gelegenheid een kijkje te nemen in deze nieuwe zaak, waarin alles tot in de puntjes verzorgd is. De verbouwing van het pand vond plaats onder architectuur van het architectenbureau van Huiten uit Waalwijk, terwijl de meubelfabriek Jos Berkwilder uit Den Bosch het inte rieur voor haar rekening nam, dat wer kelijk zeer keurig werd uitgevoerd. Het interieur is nog verrijkt met een fraai glas-in-lood-raam, vervaardigd door de kunstschilder Titselaar uit 's-Bosch. voorstellende St. Crispijn, de patroon van het schoenmakersgilde. Een mooie pui en een grote en goed verzorgde etalage completeren het ge heel en maken het tot een schoenenzaak die een aanwinst voor Drunen genoemd mag worden. Tevens mag uit de op richting van deze zaak blijken, hoezeer de middenstand van Drunen zijn taak verstaat. Wij wensen de heer van Delft en mevr. van Delft-Spee gaarne veel succes in hun nieuwe zaak. S. H. J. De gymnastiek- en athletiekvereniging St. Herman Joseph gaf Zaterdag en Zon dag een tweetal geslaagde demonstratie avonden voor de ouders der leden en de donateurs. De beide avonden waren zeer goed bezet en vele ouders maakten van de gelegenheid gebruik om eens na der kennis te maken met de vereniging, waarvan hun kinderen lid zijn. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op hoezeer dit op prijs werd gesteld en na de donateurs bedankt te hebben voor hun steun, dankte spreker in niet mindere mate de ouders voor hun belangstelling voor de verrichtingen van hun kinderen. Spr. wees ook op de goede vooruitgang in de vereniging en sprak de hoop uit dat men steeds op de steun en belangstelling van de ouders en donateurs zou kunnen blijven reke nen. Hierna begonnen de demonstraties, die de aanwezigen de gehele avond heb ben geboeid. In het begin van de avond kwamen de aspiranten met hun oefenin gen, afgewisseld door de dames en he-

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5