(RKa&aJHJU Öhk&St )E OPDRACHT ROBERT MERSHAM vm Waalwijk, De Langstraat en het 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 MAART 1954 2 BRILLENSPECIALIS T van het voorschot ex art. 101 der L.O.-wet aan de besturen van de Bijzondere Lagere Scholen voor 't jaar 1954. Op grond van de verstrekte gege vens betreffende het aantal leerlin gen aan genoemde scholen, is het te verlenen voorschot als volgt te bepalen: Voor het Bijz. gew. lager onderwijs 19759.voor het Bij zonder voortgezet lager onderwijs 1300.en voor het Vakonderwijs 1575.—. Dan was aan de orde het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden aan: a. het bestuur van de Bijzondere Jongensschool te Elshout voor de aanschaffing van meubilair tot een bedrag van ƒ782.85; b. het bestuur van de Bijzondere Meisjesschool te Elshout voor de aanschaffing van nieuwe banken tot een bedrag van 3890.40. De raad keurde dit eveneens goed. Wat betrof de Jongensschool, deze had pas een uitbreiding ondergaan van een klaslokaal. De bedragen waren door de in spectie goedgekeurd. Punt 5 van de agenda was 't voor stel tot toekenning van premie op de voet van de Premieregeling Wo ningverbetering 1953 aan J. Vugts, Mariëndonkstraat; L. van der Lee, Scheidingstraat; W. A. van Gorp, Torenstraat ën J. Knippels, Kasteel- dreef. De raad hechtte hieraan zijn goedkeuring. Vervolgens was aan de orde het voorstel tot: a. ontbinding van de bestaande pachtovereenkomst met L. Pul lens, A. Lommers, beiden te Elshout en J. Brok, Wolfshoek; b. het aangaan van een nieuwe pachtovereenkomst met J. de Kort, H. Lommers, C. Brok en H. Brok. Met a. ging de raad direct ac- coord. Omtrent b. zegt het prae-advies: Verzoek van J. Brok, Wolfshoek 50, om splitsing en overschrijving van de op zijn naam staande per celen gem. grond. Wegens gevor derde leeftijd is verzoeker voorne mens zijn landbouwbedrijf te be ëindigen. Betrokkene heeft 2 zoons, die beiden landbouwer zijn. Deze zoons willen een zelfstandig bedrijf beginnen. Eén van hen is reeds ge trouwd, terwijl de tweede zo spoe dig mogelijk hoopt te trouwen. Naar aanleiding hiervan merkte de heer v. Sprang op, dat twee jaar geleden door de raad was besloten om geen grond te geven aan dege nen die andere bronnen van inkom sten zouden hebben. Spreker had niets tegen de mensen die de grond kregen, maar met deze toewijzing is toch weer gebleken dat grond wordt gegeven aan mensen die nog een ander middel van bestaan hebben; zo b.v. Brok die kolenhandelaar is en dus middenstander. Waar bleef, aldus de heer v. Sprang, de grens als de pachtcommissie zo handelt? Wij ziin hiermee aan hun good will overgeleverd. De voorzitter wilde dit toch graag iets ruimer zien; wat b.v. de kolen handelaar Brok betrof, als men een dergelijk geval eens goed zou be kijken door wat de pachtcommissie intussen reeds gedaan heeft, dan is het nog de vraag wat hier wel het zwaarst weegt: de kolenhandel waarmee deze man enkele maanden van het jaar zijn kost verdient, of 't boerenbedrijf. Weth. v. d. Wiel, als voorzitter van de pachtcommissie, wees er op dat men bij het toewijzen van de grond niet direct af moet gaan op zgn. nevenberoepen. De vraag is: hoe groot zijn deze. Is iemand b.v. geheel in loondienst, of heeft hij er b v. een kolenhandeltje of een fiet- senzaakje bij. Ieder geval op zich moet bekeken worden, wat de pacht commissie dan ook steeds doet. De heer Fortuijn, lid der pacht commissie, merkte op dat hij in deze commissie er op had toegezien hoe er werd gewerkt; spreker was van mening dat er niet gemakkelijk een grens gesteld kon worden. De voorzitter merkte op dat de pachtcommissie die gekozen was, door de raad geacht moest worden 't vertrouwen van deze te bezitten. De raad keurde het voorstel goed zonder stemming. Aan de orde was het voorstel tot voortzetting der pacht van ge meente-grond aan J. Verdiesen, J. Timmermans, beiden te Drunen, C. v. d. Hoven, Wolfshoek en A. van Huiten te Elshout. Ook dit keurde de raad goed. Punt 7 van de agende vermeldde het voorstel tot toewijzing van en kele vrijgekomen percelen gemeen tegrond. Door opzegging zijn vrijgekomen de percelen: a. no. 2a van de 8 percelen tus sen Zeeg en Sloot Lange Zeeg, groot 0.47.37 A., pachtprijs ƒ25 per jaar, oude pachter M. van Drunen, Bosscheweg 47; b. no. la van de percelen tussen Dijk en Sloot van de Lange Zeeg, groot 0.24.00 A., huur prijs 14 per jaar, oude pach ter M. v. Drunen, voornoemd. Voor de beide percelen hebben zich in totaal 17 gegadigden opge geven. Na serieuze bestudering der in schrijvingen meent het college de Pachtcommissie gehoord aan de hand van de bestaaiïae behoefte de raad een voorstel te moeten doen tot toewijzing van: le. het onder a. genoemde perceel aan G. v. d. Leest, Torenstr. 114; 2e. het onder b. genoemde perceel aan A. Brands, Kasteeldreef 9. Een en ander ingaande 11 Nov. 1953, duur der pacht 10 jaren. Over verschillende aangelegen heden, betrekking hebbende op de pacht gemeentegrond, werd nog 't woord gevoerd door de heren A. Brok, Pijnenburg en van der Wiel, speciaal betreffende een toezegging door de pachter J. v. Wezel in ver band met mogelijke aanleg van een nieuw zwembad. 10. Voorstel om de tot dusver geheven slootgelden in de Voorste Oudheusdense Weiden op te heffen. In de Voorste Oudheusdense Wei den was het gebruikelijk dat de slo ten door de gemeente werden opge haald. Wegens een tekort aan ar beiders echter is de gemeente mo menteel niet in staat tot het opha len der sloten over te gaan Van de zijde der pachters werd reeds ge vraagd op eigen kosten tot het op halen der sloten te mogen overgaan. Gezien de omstandigheden zien B. en W. tegen inwilliging van 't ver zoek geen bezwaar. Het zal vanzelfsprekend nodig zijn maatregelen te nemen tegen eventueel nalatigen. De opzet is jaarlijks omstreeks 1 April schouw te voeern over de betreffende wa terlopen. Ditzelfde zou ingevoerd kunnen worden voor pachters van de Voorste Oudheusdense Weiden, die dit liever door de gemeente la ten doen, met name voor dié pach ters, die door omstandigheden niet in de gelegenheid ziin dit zelf of door hun personeel te laten doen- De raad keurde dit voorstel goed. De heer v. Sprang drong er op aan dat aan een en ander stipt de hand zal worden gehouden. Punt 11 van de agenda was het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verbetering van de Mariëndonkstraat. Hierover zegt het Prae-advies: Zoals bekend, bestaan reeds lang plannen tot verbetering van de Ma riëndonkstraat. Indertijd werd reeds een aanvang gemaakt met de ver betering van het Oostelijk gedeelte van deze straat. Deze werd op ad vies van de Cultuurtechnische Dienst vooralsnog niet voltooid, aangezien het betrokken gebied ge legen was in een ruilverkavelings plan en deze weg ingevolge dit plan FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden' VAN door Martin Verduyn. 40). Helmut Lingen was een goed sol daat. Niet voor niets, hadden zij ook hem voor deze expeditie uit gekozen. Hij was 'n prima scherp schutter en hij was blij dat hij zo dichtbij een vijand in het vizier kreeg. Terwijl hij richtte op een kleine aanstormende figuur hoor de hij vlak achter zich een ver schrikte stem: „Niet doen, niet schieten", maar de woorden waren nog niet uitgesproken of 't nóod- lot had zich voltrokken. De in ar geloosheid afgeschoten kogel sloeg in Nichols' schedel en vernietigde in een fractie van een seconde het brein waarin de ondergang van de beschaafde wereld besloten lag. Noch de nazi's, noch de geallieer den zouden ook maar enig voor deel van Nichols' kennis kunnen hebben. Het spel was uit en ande ren zouden het verder moeten spe len. Met de grootste ontzetting en do delijke schrik zag de anders onder alle omstandigheden ijzige Oberts Handorff de tragedie aan. Als com manderend officier, belast met de overbrenging van prof. Nichols, wist hjj dat hij evenals zijn voor ganger, majoor Schroder, gefaald had in de belangrijkste opdracht van de duitse oorlogsvoering. Hij was het die te laat Nichols had op gemerkt en soldaat Lingen toege- ^chreehvd had niet te schieten. In dat ondeelbare ogenblik werd over het lot van millioenen be slist. Het was de ironie van het lot, dat de duitse spion door een duits soldaat werd gedood. In een aan waanzin grenzende wanhoop trok Oberts Handorff zijn pistool. Hij schoot soldaat Lingen dood, vóórdat deze had begrepen wat hij misdreven had en richtte daar na het pistool op zichzelf. Het schot waardoor Oberst Handorff zelfmoord pleeede, ging verloren in het felle vuren, dat nu van alle zijden klonk. Nichols' dood was door geen van Desmond's mannen opgemerkt. Het enige wat zij tot hun grote verba zing zagen, was een dolle vlucht van de vijand, een aftocht, die door niets gerechtvaardigd scheen. Doch de Duitse parachutisten waren op het zien van de zelfmoord van hun verafgode en gevreesde comman dant met verbijstering geslagen, daar zij zelfs de oorzaak van het drama niet vermoedden. zou moeten worden omgelegd. Naar Naar thans bekend is zal aan dit ruilverkavelingsplan de eerste ja ren geen uitvoering kunnen worden gegeven. In verband hiermee heb ben B. en W. een plan doen opma ken om thans definitief tot verbe tering over te gaan. Het te verharden gedeelte beslaat een lengte van pl.m. 900 meter. De uit te voeren werkzaamheden zul len o.a. bestaan uit het grondig i schoonmaken van de bestaande puinverharding, het aanbrengen van een laag ëshalite-beton ter dikte van 4% cm., het aanbrengen van 'n dichtingslaag e.d.. De totale kosten hiervoor zullen blijkens opgemaak- begroting pl.m. 11.000.bedragen. Het Westelijk gedeelte van de be treffende weg, ter lengte van pl.m. 600 meter, is momenteel nog voor zien van klinkers. Ook hierin dient verbetering gebracht te worden. Het lijkt B. en W. gewenst dit gedeelte te herstraten. De kosten van deze herstrating zullen vermoedelijk kunnen worden gefinancierd met 't overschot van de normale onder- houdspost van de dienst 1953. De heer Pijnenburg vroeg of het niet mogelijk was om nabij de Wiel de bocht uit deze weg te halen en hem dus recht door over de Ge dempte Wiel te leggen. De voorzitter antwoordde dat dit reeds was bekeken, maar de bodem leek niet geschikt. De heer v. Sprang vroeg de aan dacht voor de waterafvoer. De voorzitter beloofde een en an der na te zullen gaan en beloofde een goede uitvoering. Trottoir. Punt 12 hield in het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de aanleg van een voetpad (trottoir) met riolering aan de Zuid zijde van de Grotestraat. Het nieuwe plan omvat een be tegeld (verhoogd) trottoir met een breedte van 2 meter. Naast 't hui dige rijwielpad komt een afvoer goot voor water, ter breedte van 30 centimeter. Hierop sluit direct het trottoir aan. Het is uiteraard nodig speciale voorzieningen te maken voor de afvoer van het hemelwater. Daartoe zal het nodig zijn een re genwaterriool onder het pad aan te leggenDit riool loost zijn water vervolgens op verschillende punten in de ten Zuiden van de Grotestraat gelegen sloten. In de toekomst zal ongetwijfeld ook een voorziening moeten wor den getroffen voor de afvoer van 't hemelwater voor wat de Noordzijde van de Grotestraat betreft. Alsdan kan door 't aanbrengen van klein formaat buizen onder de Grotestraat door gebruik gemaakt worden van de aan de Zuidzijde aan te leggen riolering. Deze laatste krijgt een doorsnede van 30 en 40 cm. Er is reeds enkele malen in de vergaderingen van de raad gespro ken over de aanleg van een riole ring, waarmee o.m. bedoeld werd een riolering waarop elke particu lier kan aansluiten. Ter oriëntatie zij meegedeeld, dat, ook al zou laatstgenoemde riolering tot stand komen, het tóch gewenst is een af zonderlijke afvoergelegenheid voor hemelwater aan te leggen. Immers, de afvoer van de toekomstige grote riolering zal na enige vóórzuivering plaats moeten hebben op het Ka naal. Waar dit deel der gemeente hoog gelegen is, zal gebruik moeten worden gemaakt van een pomp- installatie. Zou ook het hemelwater door de grote riolering worden af gevoerd, dan heeft dit tot gevolg dat de installatie een hogere capa citeit moet hebben, wat uiteindelijk steeds terugkomende hogere kosten betekent. Tot slot zij nog vermeld, dat de Pro vinciale Waterstaat zich thans volledig accoord kan verklaren met het nieuwe pan. De heer Lommers juichte het plan van rioleringen zeer toe, maar zag graag de grote riolering zeer spoedig uitgevoerd. De heer Fortuijn zag gaarne beide ge lijktijdig uitgevoerd. De voorzitter wees er op dat dit twee werken waren, die geheel los van elkaar stonden en zou men het een op het an der laten wachten, dan kon het nog wel enkele jaren duren eer het trottoir met de riolering voor hemelwater er. was. De aanleg van de grote riolering is in stu die, wanneer deze gereed is moet deze nog tal van instanties passeren, die dit geval moeten subsidiëren. Spreker was ei niet voor het een op het ander te laten wachten. De heer Lommers drong wat de grote riolering betrof ook op spoed aan. De heer Pijnenburg juichte de aanleg van een trottoir zeer toe. De raad keurde het voorstel goed en aan de orde was verder: Voorstel tot benoeming van 5 be stuursleden voor de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijke Zorg. Gekozen werden: A. van de Wiel met 5 stemmen, A. Muskens met 9, M. van Huiten met 11, H. Brok met 6 en Th. Molenbrugge met 9 stemmen. Bij de verkiezing van A. v. d. Wiel stemde deze zelf niet mee; uitgebracht werden toen maar 6 geldige stemmen. Verder was aan de orde: Schrijven van Gedeputeerde Staten met verzoek mede te delen of t.a.v. de gemeente Drunen termen aanwezig te achten zijn tot buitenwerkingstelling van de Woonruimtewet in haar geheel of ten dele. Daar in Drunen nog pl.m. 200 woning zoekenden staan ingeschreven, achtte de voorzitter geen termen aanwezig om de Woonruimtewet buiten werking te stel len. De raad deelde deze mening. Aan de orde was verder het voorstel tot verhoging-van de presentiegelden. Hierover zegt het prae-advies Door het raadslid W. C. van Sprang is een verzoek ingediend om verhoging van de presentiegelden voor de verga deringen van Uw Raad. Momenteel be draagt dit presentiegeld f 4.— per bijge woonde vergadering. Gevraagd wordt U GAAT TOCH OOK HAAR.... DEN BOSCH VUGHTERSTR. 25 TILBURG MARKT 32 een voorstel te doen tot verhoging en wel itot f 6.Bij voorbaat zij opge merkt, dat B en W, gezien de steeds toe nemende verantwoordelijkheid en de zich steeds uitbreidende bemoeiingen van Uw Raad, er van overtuigd zijn, dat een ver hoging alleszins billijk en redelijk is te noemen. i Naar aanleiding hiervan, alsmede op grond van de zich meer en meer uitbrei- dende overheidsbemoeiingen, hebben B. en W. de eer de raad voor te stellen het presentiegeld te verhogen tot f 5. per vergadering. Van deze gelegenheid maken B. en W. tevens gebruik een voorstel te doen tot verhoging der presentiegelden voor het bijwonen van vergaderingen van raads- commiessies. Het presentiegeld hiervan bedroeg tot op heden f 2.per verga dering. Opgemerkt zij, dat het presentiegeld voor de raadscommissies niet gelijk mag zijn aan dat voor de raadsvergaderingen, doch dat hiervoor lagere normen gelden. In verband hiermede stellen B. en W. voor de presentiegelden voor de raads commissies vast te stellen op f 3.50 per vergadering. De raad keurde dit goed. Aan de orde was verder. De aankoop van grond. Zoals bekend is heeft onze gemeen- Ook de officieren onder hen wa ren niet in staat zichzelf te blijven. De catastrophe was volkomen. Al leen in de lucht boden de Duitsers nog tegenstand. Was het toeval dat sergeant Dun- well, die een deel van Desmond's troepen aanvoerde, op Nichols' lijk stootte? Zelfs Sam voelde zich een ogenblik draaierig worden. Zijn mannen zagen hem verwcnderd aan dat hun sergeant zich ze druk maak te om een dode. Er lagen er tien tallen in de omtrek. „Die komt mij erg bekend voor", teemde hij eindelijk, en om zijn ont roering te verbergen brulde hij „Sta hier niet te gapen, achtervolg die vluchtende kerels en jaag ze op naar ons kamp". Hij wenkte een drietal soldaten en beval hen de kleine dode op te nemen. Schouder ophalend en niets vermoedend van de identiteit van hun dode last, droegen zij het lijk achter Dun well aan. De taaie kleine sergeant was reeds over zijn ontsteltenis heen. Hij had nooit anders gewild dan Ni chols zo gauw mogelijk dood te schieten, maar hij wist dat Mers- ham hem tot elke prijs levend in handen had willen hebben. „De Duitsers hebben 'm in ieder geval ook niet", bedacht hij grim mig. Als Mersham nu maar niet zou denken dat de professor door zijn, Dunwell's mannen, neergeschoten was. Beantwoordend aan een impuls, schreeuwde hij naar de radioman: „Zoek contact met de commandant", maakte hij de man in slecht Frans duidelijk. Het gevecht om het kamp was in volle gang, toen een doodsbleke or- donnance Mersham's tent binnen stormde. Hij drukte Mersham een vodje papier in de hand. Deze las het bericht en bleef als verstard staan. „Wat is er?" vroeg Desmond ver wonderd, ,,'t gaat toch goed?" „Te goed", antwoordde Mersham langzaam, na een pauze. „Wat mij betreft is de actie geëindigd". „Wat?" „Nichols is dood", was het kort afgebeten antwoord. Jules Desmond floot tussen de tanden. „Dat betekent geen atoombom voor de Duitsers, tenminste een be langrijk uitstel". „Ook voor ons", antwoordde Mers ham. Hij wist zich te herstellen en dacht snel na. „Dat betekent, dat miss Andrews nu van de grootste waarde is voor de vijand", zei hij. „Ik zal zelf verbinding met Flan ders opnemen", vervolgde hij. Hij sprong uit de tent en snelde naar de radioman. „Probeer of je ser geant Flanders kunt bereiken", riep hij. Vol ongeduld wachtte hij af. Flanders kreeg het bericht van te een groot bosbezit De gemeente is in deze altijd actief geweest en heeft ge tracht dit bezit zoveel mogelijk uit te breiden. Als gevolg van omstandigheden bestaat er thans gelegenheid tot aankoop .van een complex gronden ter grootte van 19,18,30 ha., gelegen nabij de Pessaert. De voorzitter, achte het grondbezit daar ter plaatse belangrijk, omdat dit de mogelijkheid biedt voor het eventueel stichten van een recreatieoord, waardoor de gemeente dit door grondbezit in eigen hand heeft. Spreker wees op de gevaren van het stichten van recreatieoorden door derden, wanneer de overheid geen zeggingschap heeft. De heer Lamb, van Drunen vond de ligging niet erg gunstig. De voorzitter was van mening dat dit niet het geval was. Dit eventueel te stichten recreatieoord had niets te ma ken met dat waarover in de Stichting Kinderdorp wordt gesproken. Degenen die straks eventueel dit recreatieoord zouden gaan bezoeken, willen buiten zijn. De heer Pijnenburg was van mening dat men deze kans, nu men een goed aaneen gesloten stuk kan krijgen, niet voorbij moet laten gaan. De raad keurde dit voorstel dan ook goed. Hierna sluiting. Het is moeilijk een reden te vin den voor het verminderen van de goede verstandhouding die er aan vankelijk bestond tussen de ge meente Waalwijk, of liever en be ter gezegd het Waalwijkse publiek en Het Brabants Orkest. We herinneren ons avond^a dat Het Brabants Orkest naar Waalwijk kwam en daar enthousiast werd be groet door een uitverkochte Musis Sacrum-zaal, die haar gevoelens voor deze musici niet onder de stoe len stak,maar op een zodanige ma nier van haar bewondering getuig de, dat wij dachten een meer dan gewone verstandhouding te zien groeien tussen het Waalwijkse pu bliek en dit regionale orkest. Is 't bij een bevlieging gebleven, we weten het niet; maar wel con stateren we de laatste tijd dat de verhouding aan het verkoelen is, dat geen enkele keer meer een vol le zaal op het orkest wacht, wan neer het naar Waalwijk komt. Daar is in dit blad al uiteengezet- welke belangen op het spel ston den: Het Brabants Orkest zal zijn overbezet concertpogamma een wei nig moeten gaan beperken, en wat is dan meer voor de hand liggend dan dat zij de minst druk bezochte concerten het eerst van de lijst voert? De Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap was er in geslaagd twee maal per seizoen Het Brabants Orkest naar Waalwijk uit te nodi gen, maar men heeft het Bestuur van de Kring reeds laten wetejr dat dit getal van twee niet gehandhaafd kon blijven, wanneer de belangstel ling niet groter was. Dit was het Waalwijkse muziek- nubliek bekend, maar nog was de Musis Sacrum-zaal Donderdagavond niet vol, toen het orkest daar weer optrad. Tot wie moeten we onze verwijten richten? En kan men ie mand wel verwijten dat hij bij een bepaalde vorm van kunst in welk kader de smaak zo'n beslissende factor is minder is geïnteres seerd? We kunnen in eik geval onze verwondering uitsnreken over het feit dat zovele actieve Waalwiikse en Langstraat-se (want dienden deze concerten eigenlijk niet voor de ge hele Langstraat, waar in geen en kele andere Dlaats door het volledig orkest wordt geconcerteerd?) mu ziekbeoefenaars. leden van zangver enigingen en harmonieën, geen in teresse blijken te hebben in het musiceren van deze uitermate des kundige musici, dat deze muziek beoefenaars van Waalwiik en de Langstraat het „onbemind" niet on gedaan wensen te maken, daar zii „onbekend" wensen te bliiven met de verrichtingen van dit ensemble. En dan zien wij hoe Het Brabants Orkest steeds meer het rijke bezit gaat worden van onze provincie, hoe allerwege in onze Provincie de belangsteling er voor groeiende is, hoe overal „vrienden" en „bescher mers" het orkest grotelijks aan zich verplichten, terwijl Waalwijk en de Langstraat zich meer en meer te rugtrekken buiten de actie-radius Mersham over Nichols' dood door van de piloot van het vliegtuig, waarmee hij nog juist achter het ge vechtsterrein was geland. Hij zei nog niets tegen Marion, die bleek en nerveus het vuur zag naderen en de gevechten gadesloeg. „Houd het contact met kapitein Mersham vast", zei hij tot de piloot. „Laat mij met 'm spreken". On danks alles een schok voor Flan ders toen hij Mersham's stem hoor de. Die stem was zakelijk en op een afstand als altijd, maar er lag een onmiskenbaar element van achting en bewondering in. Mersham viel met de deur in huis. „Nu Nichols dood is, sergeant Flanders, zullen de Duitsers alles doen om miss An drews in handen te krijgen. De af deling waarmee sergeant Dunwell slaags raakte is wel op de vlucht geslagen, maar het wemelt overal van vijandelijke parachutisten en agenten. Begrijp je me?" „Uitstekend, kapitein", antwoord de Flanders laconiek. „De lucht is nu vrijwel gezuiverd, maar terugvliegen naar Leopplds- ville is toch te riskant. Daarom zal ik Dunwell en zijn manschappen naar je toe sturen. Je moet wach ten tot Sam je bereikt heeft. Dan gaan miss Andrews en jij met hem mee". „Waarheen, kapitein?" vroeg Flanders, even vertoornd over deze commando's, nu hij zich door eigen van het Orkest, terwijl hier toch ei-, genlijk zulke grote mogelijkheden voor dat concert liggen; we denken aan de schoolconcerten in verband met de vele onderwijsinstituten, we denken aan het streven van de uit voering der Matthauspassion, bege leid door Het Brabants Orkest in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven, een traditie te maken, we denken aan de banden die er bestaan tussen het jonge, maar niet te min enthousias te Waalwijkse Orkest en Het Bra bants Orkest, en last not least den ken we aan de Kunstkring die zo vaak het Orkest naar Waalwijk uit nodigde. Maar wat willen we met deze mo gelijkheden wanneer het Waalwijk se publiek en het publiek uit geheel de Langstraat zich onverschillig blijft tonen. Al is aan vele voorwaarden vol daan, wat heeft het Orkest hieraan wanneer aan de grote voorwaarde, van de weldoende publieke belang stelling, niet voldaan kan worden. We vinden dit zeer jammer en we zouden het Waalwijkse publiek op het hart willen drukken, te zorgen dat het bezit van zo'n goed provin ciaal orkest voor Waalwijk en de Langstraat geen fictie wordt. EEN STRALEND CONCERT. De Donderdagavond niet geheel gevulde zaal heeft de musici van Het Brabants Orkest niet gedepri meerd, verre van dat. Het werd een stralend concert, waarvan de aanwezigen zeer genoten en waar over ze zeer enthousiast waren; het applaus wilde als het ware Hein Jordans en zijn orkest overtuigen van het feit dat er in Waalwijk en omgeving toch nog wel personen zijn die hun optreden zeer waarde ren. Na een vlot voorspel tot de 3e Acte van „Lohengrin" van Richard Wagner, hoorden we het Cello-con cert van b kl t van Antonin Dvorak, waarin de solo-cellis van het Or kest Arpad Szomoru de solo-partij speelde. We hebben zeer genoten van deze ondanks alles zeer interes sante muziek, we hebben bewon dering voor de manier waarop de opvallende orkestpartij en de even zeer de aandacht opeisende solo-par tij versmolten werden, tot 'n spran kelend geheel. Boeiend is voor ons de manier waarop Dvorak zijn vaak fascinerende thema's od alle moge lijke manieren en in alle ongelijke instrumentengroepen (denken we aan de blazers, die Donderdag tot opmerkelijke prestaties kwamen) laat doorwerken. Arpad Szomoru interpreteerde oo lovenswaardige wijze de solo-partij; hij weet zijn in strument een rijke klank te geven en met flair de moeilijkheden die de partituur inhoudt te overwinnen; bewonderenswaardig van twee zij den was het samenspel tussen hét solo-instrument en de fluit en le viool. De 5e Symphonie van Tschai- kowsky is een werk, dat als men de beeldspraak voor lief wil nemen heel wat steviger op zijn poten staat dan Dvorak's cello-concert, initiatief zo prachtig door talloze moeilijkheden had heengeslagen. „Naar onze basis, waar ik op het ogenblik ben". „Met Marion.... met miss An drews door de vijandelijke linie?" vroeg Flanders. „Wou je soms door de brand gaan", snauwde Mersham. „Waar je nu bent, kun je geïsoleerd worden. Ik wil dat miss Andrews hier op de basis is. Er is overigens geen vijan delijke linie. Het zijn verspreide patrouilles. Dunwell loodst jullie er wel doorheen". „Eigenwijze kerel", mopperde Flanders binnensmonds. „Waar had je het over?" vroeg Mersham geprikkeld. „Dat 't niet mee zal vallen om de bosbrand heen j te marcheren. Nog een klein kwar tier en het vuur heeft ons bereikt" „Dunwell is binnen tien minuten bij je. Mocht 't vuur je voor die tijd bereikt hebben, of komen er vijan den op jullie af, dan ga je natuurlijk de lucht in en wacht nadere in structies af". „En de andere vliegtuigen die hier geland zijn?" merkte Flanders op. „Die zijn toch bezig de lucht van vijanden te zuiveren?" zei Mersham. Flanders zuchtte. „Ja, maar zij zijn zo goed als klaar. Er is geen nazi meer in de lucht. Ze landen hier en worden verbrand; kunnen ze niet naar de basis vliegen?" Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2